GOiSCHE COURANT - W.9d€ Pi dl 3 mnmmm. imsm. CHARLIE CHAPLIN „MODERN TIMES" WEER Eli WIND. NUMMER 176. TWEE BLADEN. DINSDAG 28 JULI 1936. EERSTE BLAD. 179e JAARGANG. G. J. P. A. THOMSON f, SAMENWERKING VAN OVERHEIDSBEDRIJVEN MET INSTALLATEURS. DE 3-CENTS BRIEFKAARTEN. STEUN AAN DE MAISCULTUUR? NEDERLANDSCHE VLUCHTELINGEN UIT SPANJE. De K. N. S. M. zendt schepen in overleg met de regeering. Zonnestraal collecte. GEVAARLIJKE BOCHTEN IN HOOFDVERKEERSWEGEN. MIDDELBURG. Abdijconcert. DRUK BEZOEK. GOES. Omver gereden. Marsch- en Gymnaiéiekdemonstratie, VLISSINGEN. Werkloosheid. De heele wereld kent hem de heele wereld bewondert zijn talent. De tragi-komische acteur Vrijdag a.s. in ELECTRO Middelburg WALCHEREN. RAAD VAN VROUWENPOLDER. ZUID-BEVELAND. INBRAAK EN DIEFSTAL. Verwachting tot morgenavond! Meest zwakke veranderlijke wind, be trokken tot zwaar bewolkt, later wel licht opklarend, aanvankelijk nog regen met kans op onweer, iets warmer. Hoog- en te Vlissingeni Laagwater Juli. DL Wo. Do. Hoog- ONGELUK MET BUTA-GAS. I Dagblad Voor Middelburg, Goes en agent schap Vlissingen 2.30, elders 2.50 per kwartaal Week-abonn. in Middelburg en Goes 18 ct. p. w. Advertentiën 30 ct. per regel, Ingez. mededeelingen 60 ct. p. r. ;bü contr. voor beide veel lager; tar. op aanvr. Uitgeefster Naamlooze Vennootschap „De Middelburgsche Courant"; Bureaux Lange Sint Pieterstraat te Middelburg. Telefoon Redactie 269, Administratie 139 Postrekening no. 43255 Kantoor te GOES: Turfkade, telefoon 17. Aangesloten bij het Bureau voor Publiciteitswaarde der Vereeniging de Nederlandsche Dagbladpers. Familieberichten en dankbetuigingen 1—7 regels 2.10, elke r. m. 30 ct. Rubriek „Kleine Advertentiën", ten hoogste 6 regels, a 75 ct. bij vooruitbetaling Adv. mat „Brieven" of „Bevragen bureau dezer cou rant" 10 ct. extra Bewjjsnommers 5 cent. In 68-jarigen ouderdom is Zondag te 's Gravenhage overleden de heer G. J. P. A. Thomson, gep. kolonel der Kon, marechaussee, officier in de orde van Oranje-Nassau, Kolonel Thomson was een broeder van den bekenden overste Thomson, die destijds in Albanië om het leven is ge komen. Na eerst te Sas van Gent en te Vlissingen districtscommandant te zijn geweest, werd hij belast met het commando over het district Breda, Door de bewoners van Het Heike (gem., Zun- dert) die den laatsten tijd weer van zich hebben doen hooren, werd in die streek een ware terreur uitgeoefend. De toen malige kapitein Thomson stelde zich als. taak de orde en veiligheid aldaar te herstellen en van die taak heeft hij zich op uitnemende wijze gekweten. Door een goede organisatie en het geven van persoonlijk voorbeeld aan zijn onderge schikten, waarbij hij grooten moed toon de, is het hem volkomen gelukt weer orde onder de Heikesmannen te bren gen. Na nog eenige jaren het district Arn hem te hebben gecommandeerd en tot' majoor te zijn bevorderd, werd hij in 1919 benoemd tot luitenant-kolonel, commandant der 1ste divisie Kon. mare chaussee te 's Hertogenbosch, welk commando hij tot zijn pensionneering in 1926 voerde. De regeering heeft zijn verdiensten beloond door zijn benoeming tot officier in de orde van Oranje-Nassau, welke onderscheiding hij reeds als kapitein ontving'. Verder was de ontslapene be giftigd met de bronzen eerepenning voor menschlievende daden en het kruis van verdienste van het Nederlandsche Roo- de Kruis, terwijl hij ridder was van het Legioen van Eer en gedurende zijn loop baan nog vijf andere buitenlandsche onderscheidingen ontving, Gelijk bekend, werd kortelings bij ge meenschappelijke beschikking van de ministers van handel, nijverheid en scheepvaart en van waterstaat een com missie ingesteld, welke tot taak zal heb ben van voorlichting te dienen inzake een regeling nopens de samenwerking van overheidsbedrijven (electriciteit, gas, enz.) en installateurs, zulks inzon derheid met betrekking tot den verkoop van verbruikstoestellen in den ruimslen zin. Mede uit naam van zijn ambtgenoot van waterstaat heeft de minister van handel, nijverheid en scheepvaart, prof. dr. Gelissen, dezer dagen in het gebouw van zijn departement bedoelde commis sie geïnstalleerd. De minister, die de be staande verhoudingen op dit tererin in den breede schetste, sprak den wensch uit, dat het der commissie moge geluk ken een voor alle partijen bevredigende oplossing voor te bereiden. In verband met de verlaging van het locaal port worden de briefkaarten met een zegelafdruk van 3 cent met ingang van 1 Augustus verv.angen door brief kaarten met een zegelafdruk van 2 cent. De in omloop zijnde briefkaarten van 3 cent verminderen hierdoor evenwel niet in waarde, zij kunnen door het bij plakken van frankeerzegels tot een waarde van 2 cent, resp. 4 ha cent in het interlocals 'esp. in het internationale verkeer worden gebruikt. Overigens be staat er gedurende de maand Augustus gelegenheid briefkaarten v,an 3 ct. in te wisselen op de postkantoren. Op de vragen van het Tweede Kamer lid Louwes betreffende 't verleenen van steun aan de maiscultuur hier te lande, heeft de minister van landbouw en vis- scherij het volgende geantwoord: De ervaring van vorige jaren en de tot dusverre verkregen resultaten van de talrijke proeven en aanplanten in 1936 vestigden den indruk, dat de cultuur van mais hier te lande mogelijk is. Onder het zeer groote aantal rassen schijnen er verschillende te zijn, welke onder de Ne derlandsche klimaatsomstandigheden voldoende vroeg rijp worden en een hoo- gere zaadopbrengst geven dan de gewo ne graangewassen. Het vraagstuk ver keert op dit oogenblik evenwel nog in het stadium van onderzoek. Voor de kleinere, gemengde bedrijven is het ongetwijfeld van belang dat de cultuur van mais meer arbeid vraagt dan die van andere granen. Daarnaast is van beteekenis, dat mais als een hakzrucht kan worden beschouwd, en dat de in vloed op de arbeidsverdeeling in het be drijf gunstig zal zijn. Indien de voorloopig gunstige indruk bevestiging mocht vinden in de resulta ten van het voortgezette, in gang zijnde onderzoek, zal worden overwogen in hoeverre aan de maiscultuur dezelfde steun ware te verleenen als aan andere voedergranen. Naar wij vernemen heeft de Neder landsche regeering verdere maatregelen genomen tot bescherming, respectievelijk vervoer van vluchtelingen uit Spanje. Zij heeft n.l. in overleg met de Kon. Stoomboot Mij. de „Agamemnon" naar Barcelona gezonden, waar consul Dau- banton aan het ministerie van buiten landsche zaken om hulp heeft gevraagd. De „Agamemnon zal zich, wanneer zij te Barcelona vluchtelingen aan boord heeft genomen, naar Marseille begeven. Voorts heeft de Nederlandsche consul te Malaga de regeering om hulp gevraagd als gevolg waarvan de „Tiberius" van de K. N. S. M. aangewezen is, een aan tal Nederlanders van Malaga naar Lis sabon te vervoeren. De „Perseus", welke in de Noord- Spaansche havens moest lossen is vol gens van den gezagvoerder ontvangen bericht in verband met de moeilijkheden in verschillende havens, zonder gelost te hebben te Oporto aangekomen. Gij begaat de grootste misdaad aan uw kind als gij het tucht onthoudt. men. Ook nu kwamen allen bij de win kels voor gesloten deuren. Hoelang nog? De Zonnestraal collecte bracht terdag ruim f 198 op. Za- De K.N.A.C. schrijft ons: Gebleken is, dat in de rijkswegen, welke werden verbeterd vóór dat de scherpere bepalingen omtrent de ver- kanting in bogen van kracht werden (circulaire ministerie van waterstaat no. 7/1931) bochten aanwezig zijn, welke onder de huidige bepalingen van een verkanting zouden moeten zijn voor zien. Als voorbeeld moge genoemd de bocht in den betonweg beoosten Krui- ningen in den rijksplanweg no. 58 van Bergen op Zoom naar Middelburg en Vlissingen. Juist op deze gereconstru eerde en nieuwe wegen, waar overigens zonder bezwaren rekening houdende met de verkeersomstandigheden, met flinke snelheid kan worden gereden, vormen de niet op deze snelheid inge richte bochten, waar de tonrondte of het dakprofiel van de aansluitende rechte wegvakken gewoon doorloopt, bijzondere punten van gevaar voor het wegverkeer, omdat men er niet op be dacht is, dat dergelijke wegen niet aan moderne verkeersbehoeften voldoen. Aan een moderniseering van bedoelde bochten zal op den duur, ook al zijn daaraan betrekkelijk hooge kosten ver bonden, niet kunnen worden ontkomen. Aangezien de K.N.A.C. verneemt, dat in afwachting daarvan het alle aanbe veling verdient het motorverkeer voor deze gevaarlijke plaatsen te waarschu- .wen, waarvoor een passende waarschu wing aan één zijde van de bocht n.l. ten behoeve van het verkeer, dat de buiten bocht moet berijden, noodig zou zijn heeft zij zich met een adres in boven- aangegeven zin tot den minister van Waterstaat gewend. De muziekuitvoering in de Abdij leed Zondag reeds onder de vakanties en het vele uittrekken naar buiten, het was er niet overdruk en dit heeft zich ook in de ontvangsten sterk gedemonstreerd. „Volhouden" luidt de marsch, gecompo neerd door den directeur, den heer Joh. H. Caro men kan dezen marsch Woensdagavond op de Markt hooren en dit slaat zeker ook op de Abdijuit voeringen, waarvan de volgende op 16 Augustus is bepaald. Ook de jongste Zondag heeft weer een bewijs geleverd, dat Middelburg een seizoenplaats is. De stoomboot „Stad Zierikzee" bracht weer enkele honder den menschen aan en enkele tourings- cars deden hetzelfde, waarbij dan nog de op eigen gelegenheid reizenden ko- De wielrijder K. M. uit Middelburg, die op een race-fiets gezeten was, reed op het rijwjelpal langs den 's Heer Hendrikskinderendijk een tweetal daar wandelende vrouwen aan. De wielrijder en de 73-jarige wed. J. R.B. vlogen over den grond. De vrouw bekwam verschillende verwondingen en was ge heel buiten zichzelve. De wielrijder be kwam een gescheurde spier. Dr, Snoek verleende ter plaatse de eerste hulp. De vrouw werd naar het Gasthuis Oost- wal gebracht en ter verpleging opgeno men. De wielrijder werd per auto naar zijn woning te Middelburg vervoerd. Uit een vrachtauto, staande op het plein van Slot Oostende, werd een pak met sigaretten ontvreemd. De auto bestuurder L. M. uit Yer- seke reed op de Groote Markt een paal met parkeerbord omver. Hij verklaarde zich bereid de schade te vergoeden. De Gymnastiekvereeniging „0. K. K." alhier is voornemens a.s. Woensdag avond, in samenwerking_met het Tam boers- en Pijperscorps „Excelsior", een marsch door de stad te maken, waaraan verbonden een Gymnastiekdemonstratie op de Groote Markt. Een en ander ter gelegenheid van hei 30-jarig bestaan van de Chr. Gymna stiek ver,. „O. K, K." alhier. De collecte voor de commissie van samenwerking bracht deze week 44 op. Zondag heeft de caféhouder E. bij het brengen van een vat bier in zijn kelder dit vat op het lichaam gekregen. Hij is met ernstige verwondingen naar het St. Josephziekenhuis overgebracht. Het aantal werkloozen daalden van 727 tot 709; van wie 58 in werkver schaffing werken. (Ingez. Med.) VROUWENPOLDER. Maandagmid dag vergaderde de Raad onder voor zitterschap van burgemeester J. Lou- werse Wzn. Afwezig de heer M. Arend- se. De v o o r z. wenschte de heer Du- vekot, die na zijn ziekte voor het eerst de vergadering weer bijwoonde, geluk met zijn volkomen herstel. Meegedeeld werd dat de minister van sociale zaken het bedrag voor 't werk- loosheidssubsiediefonds over 1935 de finitief heeft vastgesteld op 534. De gemeente Vlissingen vroeg medewerking tot het in het leven roepen van een re geling voor het autoverhuurbedrijf waaronder wordt verstaan het bepalen van parkeerterreinen, diensturen, e.d. Het kwam B. en W. echter voor, dat de ze regeling voor Vrouwenpolder van geen beteekenis is ook daar de taxi verhuurders op onkosten worden ge bracht zij zouden taximeter en andere zaken moeten aanschaffen. Z.h.st. werd besloten deze aangelegenheid voor kennisgeving aan te nemen. Een ver zoek van F. Besuijen om voor de helft ontheffing van hondenbelasting over 1935, wegens afschaffing van zijn hond werd ingewilligd. De gemeenterekening over 1935 werd a'.angeboden,; aanwij zende voor den gewonen dienst 24354 in ontvang, 24456 in uitgaaf, nadeelig slot van 101. De v o o r z. deelde me de, dat dit nadeelig slot is te wijten aan mindere opbrengst der belastingen. Ver volgens werd de door B. en W. voor het jaar 1937 opgemaakte gemeentebegroo- ting aangeboden aanwijzende voor den gewonen dienst in ontvang en uitgaaf 23622 en voor den kapitaaldienst in ontvang en uitgaaf 500. Besloten were tot vaststelling van het kohier baatbe lasting no. 1, (Schellachscheweg) voor 1936 met een totaal bedrag van ruim 167 en het kohier baatbelasting no. 2 (Langeweg) voor 1936 met een totaal bedrag van ruim 213. Aan H. M. de Koningin zal ontheffing worden gevraagd van de verplichting een capitulantenverordening vast te stellen, aangezien naar het oordeel van B. en W. daarvoor in deze gemeente geen betrekkingen in aanmerking ko men. Na bespreking van het verzoek van het bestuur der vereeniging voor L. O. op Geref. Grondslag gevestigd te Ga- pinge om een uitkeering te mogen ont vangen van 80 van de in 1921 volgens de L. 0. Wet '20 geschatte waarde der terreinen en schoollokalen dier Vereen, stelden B. en W. voor aan genoemd be stuur een uitkeering in eens te doen tot een bedrag van 7168 en voor het dek ken van deze uitgaaf een geldleening tot dat bedrag te sluiten. Op een vraag of de gemeente verplicht is deze uit keering toe te staan en of zoowel de school als de gemeente daarvan voor deel zullen hebben, antwoordde de v o o r z dat zoo eèn schoolbestuur de aanvrage tot het doen van deze uit keering voor 1 Augustus a.s.s doet, de gemeente het verzoek moet inwilligen en dat het naar zijn meening in beider belang is, zoo deze uitkeering plaats vindt. De gemeente komt op den duur af van het uitbetalen der altijd durende jaarlijksche vergoeding, terwijl het schoolbestuur van een drukkende kapi- taalslast wordt ontheven. Op een vraag of het schoolbestuur der in de afd. Vrouwenpolder ^gevestigde school ge lijke aanvrage heeft ingediend deelde de V o o r z. mede, dat zulks tot heden nog niet het geval was, doch dat naar hij heeft gehoord deze aanvrage wel niet zal binnen komen. Na verdere be spreking werd m. a. st. besloten aan het verzoek van het schoolbestuur te Gapinge te voldoen en de uitbetaling van het bedrag te doen plaats hebben ufterlijk 31 Dec. e.k. Een verzoek van M, v. d. Broeke om aan hem in eigendom af te staan een door hem v.an de gemeente in recht van opstal bezeten gedeelte van het per ceel sectie B no. 396 ter grootte van plm. 80 ca voor de som van f 160, stel den B. en W. voor in te willigen, mits een som van 250 wordt betaald. Dit werd ernstig bestreden door de hee- ren W. Maas, Van Dis, en Dingemanse; zij vonden o.m. de door V,an den Broe ke geboden som alleszins billijk. De V o o r z. en weth. Maas waren het daar niet mee eens. De stem ming had tot resultaat, dat de stem men staakten. Na bespreking, werd met 4 tegen 2 stemmen besloten aan A. C. Goedbloed, in verband met de door hem aan zijn gewassen tengevolge van de oefening luchtbescherming ondervonden schade, een schadevergoeding te doen uitbeta len van f 4. Voorts werd met alg. st. besloten over te gaan tot publieke ver koop van de afbraak, afkomstig van de voormalige O. L. school te Gapinge. Bij de rondvraag vroeg de heer D i n- g e m a n s e inlichtingen omtrent de steunverleening door gemeente en dia conie aan het gezin Joziasse, welke in lichtingen hem door den V o o r z. werden gegeven. De keer D u v e k o t wees op den slechten staat waarin het lijkenhuisje op de algemeene begraafplaats verkeert en drong op verbetering aan. De V o o r z. deelde mede, dat opdracht tot herstel van dat huisje zal worden gegeven, BORSSELE. Zondag voormiddag heeft een ongenoode gast een bezoek bracht in de woning van de wed. J. v. Sr, wonende aan een der geheel be bouwde dorpssingels. De bewoners wa ren allen ter kerke. Eerst des avonds bemerkte de vrouw, toen zij weer ter kerke wilde gaan, da't uit een bakje in een lade van het kabinet geld was ontvreemd. Zij had des morgens nog kerkgeld uit het bakje genomen. Het bleek, d.at er een geldsbedrag verdwe Middelburg, 28-VII-'36. Maandag: hoog ste luchttemperatuur 24.1 °C (75 °F); laagste 14.6 °C (58 °F), Heden 9 h: 14.6 °C; 12 h: 18 °C. 11 mm regen. Hoogste barometerstand te dezer stede, in het af- geloopen etmaal: 765 mm; laagste 762 mm. Hoogste barometerstand in het Euro- peesche waarnemingsgebied: 765.5 mm te Toulouse; laagste 750.6 mm te Ingö, Zon op: 5 h 15; onder: 20 h 56. Licht op: 21 h 26. Maan op: 16 h 34; onder: 24 h 15. V.M. 3 Aug. Hoogwater. 8.57 21.23 10.14 22.39 11.24 23.46 Laagwater te Juli. Hoogwater. 10.28 22.53 11.45 24.11 12.58 Westkapelle is 28 min. en Domburg 23 min. vroeger; Veere 38 min. later. (S springtij) Di. Wo. Do 28 29 30 en 28 29 30 Laagwater. 2.50 15,10 3.59 16.28 5.15 17.47 Wemeldinge; Laagwater. 3.50 16.20 4.57 17.35 6.12 18.52 nen was. Direct werd de politie ge waarschuwd, die des avonds en ook den geheelen Maandag een onderzoek in stelde. Mogelijk is, dat de dief de deur geopend heeft met de huissleutel, die in de W. C. ophing en die door een raampje makkelijk te pakken is. Wel waren vingerafdrukken op het geldbak- je en op pen portefeuille gevonden, doch de bewoners hadden deze voorwer pen intusschen ook reeds aangeraakt. Opmerkelijk is, dat een belangrijk be drag aan geld. dat in dezelfde kast Lag, onaangeroerd is gebleven. De buren verklaren dat zij geen per soon in de omgeving van het huis heb ben gezien, hoewel zij meermalen buiten zijn geweest. OVEZANDE. Zondag plaatste het hoofd der R. K. school te Övezande een nieuwen ketel met buta-gas in zijn wo ning. Toen bleek, dat er niet genoeg druk was, wilde hij nazien, of hij den ketel wel goed afgesloten had. Hij was zoo onvoorzichtig een lucifer aan te steken, waarop plotseling een vlam om hoog sloeg tot aan den zolder, Bij zijn poging om den ketel naar buiten te brengen stootte deze tegen een deur post en viel op den grond. Met een hark trachtte de heer De W. den ketel naar buiten te trekken, waarop zijn kleeren vlam vatten. Met moeite wist hij zelf de vlammen te dooven, daarbij werden zijn handen deerlijk gebrand. KAPELLE. Aan de echtgenoote van den voorzitter van het fanfarekorps „Ons Genoegen' mevrouw H. Blok Marcusse werd door dit korps een sere nade gebracht, omdat deze haar 70ste jaardag mocht vieren. De vice-voorz. de hr. M. Glas Jz. wenschte mevr. Blok van g'anscher harte geluk met dezen dag. Ook de voorzitter aan wien „Ons Genoegen" zulk een eminente kracht heeft, werd gefeliciteerd. Spr. eindigde met den wensch, dat beiden nog langen tijd mogen aanschouwen den bloei van „Ons Genoegen" met aan het hoofd den hr. H. Blok Sr. Ter eere van de jubileerende werd door het dorp gemarcheerd en de H. BlokMarcusse-marsch gespeeld. Vele belangstellende volgden den stoet. Een en ander bracht met het mooie zomer weder velen op de been. Verschillende bloemstukken werden aangeboden.

Middelburgsche Courant | 1936 | | pagina 1