Door Goes loopen ZEELAND. een cadeautje Icoopen. BIOSCOPEN. BINflEKLAND. Economische voorlichting. MIDDELBURG. SOES. MIDDELBURG. WAT BEDRIJVEN HELPT OPBOUWEN. De economische voorlichtingsdienst van het departement van handel, nij verheid en scheepvaart wordt gereor ganiseerd, en het jongste nummer van „Handelsberichten" bevat een drietal artikelen, waarin deze reorganisatie wordt besproken en nader toegelicht. Het eerste der bedoelde artikelen is van de hand van minister Gelissen, die er den nadruk op legt, dat de reorgani satie in hoofdzaak in het teeken staat van bevordering der eenheid. Door sa mentrekking van wat op het gebied van het economisch documentatie-, rese arch-, publicatie-, propaganda- en in formatiewerk ten departemente werd verricht, wordt in de afdeeling econo mische voorlichting een centraal punt verkregen dat voor de vermindering van de binnenlandsche markt en de ver overing van buitenlandsche afzetgebie den een onmisbaar hulpmiddel is. De taak, die de afd. economische voorlichting heeft te vervullen is twee ledig, namelijk voorlichting aan het be drijfsleven en voorlichting aan de re geering, de voorlichtingsdienst ver strekt inlichtingen omtrent handelsver dragen, douane-tarieven, contingentee- ringen, deviezenvoorschriften, gegevens betreffende handelsadressen, handels gebruiken enz.; geeft voorlichting no pens afzetmogelijkheden, en kan ook stimuleerend optreden ter bevordering van samenwerking tusschen exporteurs teneinde aldus te trachten de werfkracht van het Nederlandsch artikel op de bui tenlandsche markt te verhoogen. De gereorganiseerde dienst komt onder leiding te staan van dr. T. P. van der Kooy. De afdeeling economische voorlich ting bestaat uit de volgende onderaf- deelingen: le. het bureau handelsvoorlichting (leider mr. H. Ch. Schokker), dat voor lichting zal bieden betreffende afzetmo gelijkheden en afzetv oorwaarden en zorgen zal voor een prompte behande ling van de binnenkomende aanvragen; 2e het persbureau (leider de heer A. Ricardo), dat tot taak heeft het bewer ken en verspreiden van publicaties op economisch gebied; 3e. het economische research-bureau (leider drs. P. P. van Berkum), dat zich zal wijden aan algemeen economische onderzoekingen; 4e het bureau marktonderzoek, dat echter nog in zijn eerste ontwikkelings stadium verkeert; 5e. een drietal documentatiebureaux, ter behandeling van a) de administratieve documentatie (regeeringsmaatregelen op economisch gebied in binnen- en buitenland); b) de economische documentatie (rangschikking van -economische gege vens uit dagbladen en periodieken); c) de statistische documentatie; 6e. de bibliotheek, annex leeszaal, welke ook aan de handelsvoorlichting wordt dienstbaar gemaakt. De voorlichting wordt door den dienst kosteloos verstrekt. DE JEUGDHERBERGEN EN HET HOTELBEDRIJF. Plet bestuur van den Nederlandschen bond van koffiehuis-, restauranthouders en slijters heeft gisteren te Amsterdam in een persconferentie zijn standpunt uit eengezet ten aanzien van de jeugdher bergen. Voorop zij gesteld dat deze bond niet is gekant ttegen jeugdherbergen, inte-. gendeel het bestaan van deze instellin gen toejuicht omdat daardoor het reizen en trekken bij de jeugd wordt aange wakkerd en eenmaal gekomen boven den jeugdleeitijd bezoekers zullen wor den van hotels. Het bezwaar gaat ech ter tegen de leeftijdsgrens. Het hotelbedrijf zou deze grens op 25, jaar willen stellen, terwijl personen bo ven dezen leeftijd dan niet van de jeugd herbergen gebruik zullen mogen maken. In 1935 bedroeg het aantal overnachtin gen van personen boven 25 jaar 21,000, Giider deze oudere personen waren een groot aantal echtparen en zelfs men-, schen boven de vijftig jaar. Ook g'aan naar de jeugdherbergen beter-gesitueer- den, die vroeger van hotels gebruik maakten. De lage prijs voor logies en maaltij den lokt natuurlijk aan, maar deze prijs kan zoo laag worden gehouden omdat van overheidswege de jeugdherbergen met belangrijke sommen gesubsidieerd worden. Men zou het daarom wenschelijk ach t«n, dat als voorwaarde van deze sub- sidieeringen gesteld wordt, dat personen boven de 25 jaar van de jeugdherbergen geen gebruik mog'en maken. Zooals te Amersfoort en de Bakkum (N.H.) Ook in Zwitserland en Duitschland heeft men' een leeftijdsgrens- De hotelhouders zijn van oordeel dat door personen van eiken leeftijd toe te laten in de jeugdherbergen hun, die op hooge lasten zitten, een deloyale con currentie wordt aangedaan. Het bestuur van den Ned. bond van koffiehuis-, restauranthouders en slijters* hoopt dat aan deze ongezonde toestan den door de overheid een einde zal wor den gemaakt. PREMIEVERLAGING ZIEKTEWET RAAD VAN ARBEID MIDDELBURG. Men schrijft ons: Het mag een verheugend feit, zoowel voor den werkgever als den werknemer worden genoemd, dat in deze zeer moei lijke tijdsomstandigheden de premie bij den Raad van Arbeid te Middelburg aanmerkelijk kon worden verlaagd, zoo dat de bedrijven niet hooger worden be last dan strikt noodzakelijk is, terwijl ook van de arbeiders geen hoogere pre miebedragen worden gevorderd, dan ter dekking van het risico noodzakelijk is. Bij koninklijk besluit van den lsten Juli 1936 is nl. o.m. bepaald, dat de pre- miën voor de verplichte ziekteverzeke ring, voor werkgevers, aangesloten bij de ziekenkas van den Raad van Arbeid te Middelburg, verlaagd zijn tot 1,6 pet. voor die premiën, die voordien 2 pet. bedroegen. Deze verlaagde premie is verschul digd over loon, verdiend over tijdvak ken, gelegen na 31 December 1935. Door den verzekerde is ingaande 16 Juli 1936 slechts 0,8 pet. verschuldigd, DE RIJTOER VOOR DE OUDEN VAN DAGEN. De rijtoer, bestaande uit 62 auto's, die gisterenmiddag om twee uur van den Dam vertrok met 172 ouden van dagen, is aldaar eerst tegen 8 uur terugge keerd. Toen hadden niet alleen de oudjes, maar ook de autobestuurders en verdere deelnemers aan den tocht, een 6 tal zeer prettige uurtjes doorgebracht. Het mooie weer had daar ook het zij ne aan gedaan. Wel hebben twee auto s eenige pech gehad, maar de montage wagen was aan het einde van den stoet en alles was dus spoedig verholpen. Ongelukken kwamen niet voor. Te Domburg werd halt gehouden en daar hebben alle genoten van hetgeen daar te genieten valt, terwijl de aange boden versnaperingen zeer welkom wa ren. Op den Westkapelschen dijk is een kwartiertje stil gestaan, zijn enkele foto's gemaakt, en konden de oudjes een blik slaan over de wijde zee en over het steeds weer zoo mooie Walcheren. Te Vlissingen had natuurlijk de nieu we aanwinst van de badplaats, de Pier, veel bekijks. Hier heeft de heer W. Vermeulen, mede namens zijn mede-commissieleden de heeren Verhage en P. Vos, allen hartelijk dank gebracht, die door het beschikbaar stellen van hun auto's, of wel door giften in geld of natura het ook dit jaar wederom mogelijk maakten de ouden een genotvollen middag te verschaffen. Ook hun, die op andere wijze steun verleenden en dit zeker niet het minst de rijksverkeerspolitie bracht spr. oprecht dank. Verder bracht hij hulde aan de beide verpleegsters, die mede trokken. Zooals gezegd, het was reeds avond toen men tqrugkeerde, maar het was voor de meesten nog te vroeg. DE M. V. S. - Nu de zomervacantie in vollen gang is, komt de Middelburgsche vacantie- school weer in werking. Dinsdag zal bij gunstig weer, de eerste uittocht naar strand en duin plaats hebben. Er zijn ditmaal 2 groepen deelnemenden kinde ren meer dan in 1935 nml. 14 tegen toen 12. Allen moeten hun penning met num mer komen afhalen op a.s. Maandag avond in den tuin van de Rijksleerschool in de St. Sebastiaanstraat en wel de kinderen van 6 en 7 jaar om 7 uur, die van 8 en 9 jaar om half acht, die van 10 en 11 om 8 uur en de ouderen om half negen 's avonds. Dinsdagmorgen zal om kwart over 8 worden gemarcheerd van de Markt door een deel der stad naar de Loska- de, zulks voorafgegaan door enkele tamboers van „Achilles". De volgende Dinsdagen en Vrijdagen is de samen komst direct bij de stoomtram. Bij on gunstig weder zullen vlaggetjes op den Langen Jan aankondigen, dat de tocht één dag is uitgesteld. De muziekuitvoering op het Mo lenwater was gisterenavond drukker bezocht dan de vorige malen. Met groo te belangstelling volgde het overgroote deel der aanwezigen de uitvoering der verschillende nummers. Het nummer voor twee piccolo's lokte een krachtig aplaus uit. Een opgewekte marsch riep allen een tot weerziens toe. DE N.V, CONCERT- EN GEHOORZAAL. Het onlangs in enkele bladen opgeno men bericht als zou het reeds vast staan, dat de Concert- en Gehoorzaal beschik baar blijft voor muziekuitvoeringen, ver dient, naar het bestuur der N.V. ons me dedeelt, eenige nadere toelichting en aanvulling. De 'Commissie, die zich onder voorzit terschap van dr. Koch had gevormd om gelden bijeen te brengen teneinde te voorzien in de jaarlijksche exploitatie tekorten, heeft wel gedeeltelijk, maar nog volstrekt niet ten volle haar doel bereikt. Al heeft het bestuur desondanks zulks met het oog op de belangen van verschillende muziekvereenigingen wel ke geen verder uitstel der beslissing ge doogden besloten, de zaal voor het komende seizoen weder beschikbaar te stellen, zoo mag hieruit niet de gevolg trekking worden gemaakt, dat alle moei lijkheden reeds zijn overwonnen. De bo venbedoelde commissie zal hare werk zaamheden voortzetten. Het bestuur der N.V. de Concert- en Gehoorzaal hoopt zéér, dat nog velen hun onmisbaren steun aan de commissie zullen willen verleenen. lerlei leuzen, maar denk na, en wees niet te haastig met je besluiten. Gebruik je verstand, zooals je dat op deze school geleerd hebt te doen. De namen der geslaagden vindt men onder „Kerk en School". en in WITKAM's GESCHENKENHUIS (Ingez. Med.) HET ZUID-BEVELANDSCH a CAPELLA-KOOR. Na Hamburg naar Scheveningen. Het Zuid-Bevelandsch a Capella-koor dat van 23'30 Juli optreedt in Ham burg, z,al op de terugreis Scheveningen aandoen, waar het Zaterdag 1 en Zon dag 2 Augustus zang- en dansdemon- straties zal geven in 't Kurhaus. VAKSCHOOL VOOR MEISJES. Uitreiking prijzen en diplo ma's Vrijdagmiddag vond in de vakschool voor meisjes de jaarlijksche uitreiking der diploma's en Ochtmanprijzen plaats, tegenwoordig waren, met personeel, en directeur der Ambachtsschool, o.a. bur gemeester Van Dusseldorp en wethou der Van Melle. Mr. Hugenholtz, die als w.n. voorzitter, aanwezig was, uitte een woord van welkom, en herinnerde voors aan het overlijden van het be stuurslid mevr. Klinkenberg, die steeds blijk van veel medeleven met de school gaf. Men zal haar in eere blijven geden ken. Ook aan de leerares mej. Wester hof, die niet meer als leerares aanwezig is, wijdde spr. waardeerende woorden. Verder wees spr. er op, dat de admini strateur, de heer Stok, als zoodanig af scheid neemt. Dit spijt het bestuur, want met trouw, ijver en welwillendheid be hartigde de heer Stok steeds de belan gen der school, en hét bestuur is hem daarvoor buitengewoon dankbaar. Voorts slaagde mej. Wartendonk, voor de middelbare acte, nijverheidsonderwijs N S. met aant. van art. 38 (paedagogiek) en spr. complimenteert haar met dit succes (applaus). Tenslotte wees spr. er op, dat er weer in de school verbouwd wordt, en spr. uitte in dit verband zijn dank aan B, en W. yan Goes voor dei medewerking die ze jsteeds verleenen. De directrice, mej^ Weststeyn, deed hierna mededeeling van de verhoogden en geslaagden en reikte de Ochtmanprij zen uit aan de meisjes: M. Stevense, B. de Jonge, C. Houtekamer, J. Sintse, S. Buteyn, J, Lokerse, J. Noordhoek, C. Philipse, S. Boot, K. yan de Vreugde en C. van Wuyckhuyse. Spr. zette daarbij uiteen, hoe het Ochtmanfonds door de erfgenamen van 't vroegere bestuurslid den hr. Ochtman werd g'esticht en dat deze prijzen uitge reikt worden aan de leerlingen die uit munten door gedrag en vlijt. Spr. wees er op, dat toekenning van 'n dergelijken prijs een verplichting oplegt, en dat zij ver trouwde, dat de leerlingen ook verder, op school zoowel als thuis, door gedrag en vlijt zouden uitblinken. Spr. wenschte na uitreiking van prij zen en diploma's, alle leerlingen geluk. De geslaagden wees zij er op, dat ze moeten bedenken, dat ze nog niet vol leerd zijn. Dat de school slechts den grondslag legde, doch dat de praktijk hun nog veel te leeren zal hebben. Burgemeester Van Dusseldor p, hierna het woord verkrijgende, merkte op, dat het bestuur der gemeente met dergelijk hoogtij-dagen medeleeft. Spr. huldigt het bestuur en de leeraressen, voor de wijze waarop ze deze school in het achterliggende jaar geleid hebben. Ook spr. uitte zijn deelneming met het overlijden van mevr. Klinkenberg, wenschte mej. Van Wartendonk geluk, en sprak met waardeering over den scheidenden administrateur. Tot de geslaagden zeide spr., denkt er steeds om, dat gij uitgaat om te dienen, zooals ik en anderen dienen die boven ons gesteld zijn, en vraag nimmer wat móét ik doen, doch, wat kan ik doen- En laten zij, die een Ochtmanprijs kre gen bedenken, dat met vlijt en gedrag veel in het leven te bereiken is Kennis is een gave Gods, die men met zijn ge boorte medekrijgt, doch aan vlijt en ge drag kunnen we zeer veel af of toe doen. De andere leerlingen spoorde spr. aan, verder hun best te doen en hun leera ressen en leeraren te waardeeren. Spr. besloot, met allen een prettige vacantie toe te wenschen. De voors, uitte hierna zijn dank aan den burgemeester voor zijn vriende lijke woorden, terwijl hij leeraressen en leeraar dank zegde voor hun arbeid en allen een prettige vacantie wenschte. Spr. wees er de geslaagden op, dat ze er inderdaad nog niet zijn, maar dat ze door hun onderwijs op velen een voorsprong hebben. Besef jullie je plicht, aldus spr., want het zal van de jeugd afhangen, wat er van de maatschappij terecht zal ko men. Laat je nimmer verleiden door al- „Ook ons ten dienste." Het „Handelsblad van Antwerpen" neemt onze beschouwingen over de rede voering, welke jhr. Tjarda van Starken- borgh gehouden heeft voor den N.J.KT, grootendeels over, en voegt er aan toe: ....„wij hebben er enkel dit bij te voegen: Dat wij er volledig mee instem men. Als de Nederlander in België zijne taal doet gelden, haar in alle omstan digheden hoog houdt, dan vervult hij ^niet alleen een Nederlandschen plicht, doch hij bewijst ook ons, Vlamingen, een grooten dienst, Ernst ol kortswijl Wij lezen in „Het Liberale Week blad": „Minister de Wilde heeft geantwoord op de vragen van het Tweede Kamer lid Drees inzake de bekende kwestie met den burgemeeester van 's-Graven- zande. Men weet dat er aanmerkingen gemaakt zijn op diens herbenoeming als zoodanig, omdat hij wegens een kaste kort zou zijn ontslagen als president kerkvoogd der Ned. Herv. Gemeente. Uit het antwoord van minister de Wil de blijkt nu dat dit allemaal praatjes w,aren. De burgemeester had géén kas tekort, hij had zélf ontslag als president kerkvoogd genomen en de minister heeft hem herbenoemd juist om te toonen dat 's burgemeesters prestige ongeschokt was gebleven. Dit alles verheugt ons. Tóch noemen wij dit alles een rare boel. Want één woord van de kerkvoogden, van den burgemeester of v,an een an deren betrouwbaren kant en deze zaak zou direct recht-gezet zijn en heel Ne derland zou er niet uit en terna over geschreven en gesproken heBben. Waar om heeft niemand dit ééne, den burge meester verlossende, woord geschreven of gesproken? 'n Rare boel!" Tot zoover het „Liberale Weekblad". Onzerzijds een vr,aag: is dit ernst of kortswijl? Want wij kunnen ons kwa lijk onttrekken aan den indruk, dat de redactie van dat blad hier een loopje met de zaak neemt! ELECTRO. Moord in de Follies., Het is een wonderlijk mengsel van ernst en humor deze film die zich af speelt in de bonte theaterwereld. Doch die lichte toon heft wel eenigszins de dramatische spanning op en als zooda nig is het dan ook geen kwade vondst. Victor Mc Laglen is een rare politie chef die als hij door zijn vriend de ma nager geroepen wordt om in een grie zelige moordzaak tijdens de premiere van een schow gepleegd eenig licht te verspreiden, meer naar de meisjes kijkt dan aandacht wijdt aan de verdachten, en bovendien telkens zijn vriend in de wielen tracht te rijden. Maar afgezien van deze intermezzi is het een overigens geheimzinnig geval dat hier behandeld wordt. Alles speelt zich op één avond in de kleedkamers en achter het voetlicht af. Men maakt de intense spanning van de primière mee, waarbij men vergast wordt op enkele zeer goede revuegedeelten, waarbij gelukkig geen banaliteiten zijn te zien en waarvan Duke Ellington's band een uitstekend nummer vormt. De hoofdzaak is de betrekkingen tus schen de menschen onderling. En hier bij voeren liefde en haat den boventoon. Dat het uitloopen zal op een moord, voelt men aankomen, doch hoe en waar om en vooral: wie, dat blijft vooralsnog voor den toeschouwer verborgen. Het blijft niet bij één geval. Er valt nog een slachtoffer. Ook al even geheimzinnig De eerste was de vrouwelijke detec tive en de andere de moordenares zelf en, zooals altijd, de verrassing blijft niet uit als aan 't eind de ontknooping komt. Het geheele geval is vakkundig van op zet en even vakkundig uitgewerkt zoo dat er met recht gesproken kan wor den van de goede film, die ondanks de emoties niet al te griezelig is. De trompet schalt, George Raft en Adolphe Menjou zijn de twee figuren die domineeren. Het zijn hier twee broers, Manuel en Pan- cho. De eerste jong en verliefd en an dere ouder, met een veelbewogen leven achter zich, en ook verliefd. Dat klinkt wel een beetje blijspel-achtig, maar dat is het heelemaal niet. Integendeel, er wordt een beroep gedaan op emotio- neele gevoelens van moed en kracht en edelen inborst. Pancho wil niet dat zijn broer torea dor wordt en heeft een toekomstige vrouw voor hem uitgezocht, waarvan Manuel evenwel niets wil weten. Er is een ander: Chulita, de danseres. Doch hij trekt zich terug als hem blijkt dat Pancho haar mint, waarvan Chulita echter niet gediend is. Ondanks de angst die latent in Manuel aanwezig is zal hij toch de arena betreden. Chulita volgt hem en eveneens Pancho met wien de politie nog een appeltje te schil len heeft. En zoo komt het tot treffende „In het eerste kwartaal van dit jaar is de verkoop van de Holland Furnace Cy. 33V3 vooruit op die van het vorig jaar", verklaarde P. T. Cheff, de vice-president van deze maatschappij. „Dagbladreclame heeft van het begin af aan een zeer belangrijke rol gespeeld bij den opbouw van ons bedrijf." De Holland Furnace Cy. zette dit jaar dan ook weer goed in met een reclame-campagne in 375 dagbla den. (Ingez. Med. momenten in deze drie-hoeks-verhou- ding die een bevredigende oplossing vindt. Voor het zoover is heeft er zich heel wat afgespeeld. Doch de liefde overwint. CITY. De Privé-Secretaresse getrouwd. Het is een gewaagde opzet. U weet wel: Als iemand een boek schrijft, hetwelk hem of haar veel succes be zorgt, dan wordt er onmiddellijk een vervolg op stapel gezet, Slechts zelden gelukt dat, Met films is het al net zoo. Verleden week nog: Na de griezelfilm van Het monster van Frankenstein volgde prompt De bruid van het monster van Frankenstein, en ofschoon dat óók nog wel een griezelfilm was, viel toch zeker een verschil te constateeren, hetwelk geen vooruitgang was. De Privé-Secretaresse met, meenen we, het debuut van Renate Muller, was zonder twijfel een groot genre-succes. En nu: Een vervolg hier op? Ja en neen. Het is hier heel wat anders, een uitdaging eerder, met het verschil tus schen tweederlei landaard op den ach tergrond. Toen die Duitsche film een succes geworden was, zeiden de Fran- schen: we zullen eens laten zien, dat we het ook wel zoo kunnen, ook zoo goed, even geestig en even boeiend, maar: op onze manier. In dit laatste zit het hem nu. Ze wa ren zoo zeker van hun succes, dat ze onderscheiden typische bijkomstigheden uit de Duitsche Privé-Secretaresse plompverloren hebben durven overne men: De Fransche tegenhanger of dub belganger van Felix Bressart als bank- portier-dirigent van een mannenkoors het wijsje: 'Ich bin ja heut' so g'lücklich' en dan, natuurlijk: het hoofdmotief: de bankdirecteur die z'n Privé-secreta- resse huwt. Met dit verschil, dat het einde van de Duitsche film is, dat ze gaan huwen, en het begin van de Fran sche, dat ze werkelijk huwen en op wit tebrood uit gaan honig en maan, zeg gen ze in Frankrijk. Dan begint een serie -avonturen, het een al wonderlijker dan het ander, maar nimmer wat in film-jargon „dolko misch" zou heeten: het blijft allemaal boven dit peil. De humor is fijn-spran kelend zonder ooit het bas-comique te naderen; de opbouw is geestig en men- schelijk, de ontplooiing immer verras sender en steeds weer aardig, en het slot is op een weer geheel ongedachte wijze het scheepje op veilige ree ten anker brengenof eigenlijk de beide scheepjes. „De privé-secretaresse getrouwd" is aldus geworden tot een fijn staaltje van Fransche filmkunst; een onvermoede parel in de wekelijksche diadeem van velerlei film, waarvan een ieder, die een rolprent als bv. „It happened one night" kan waardeeren en genieten, niet moet verzuimen kennis te nemen! De geheimen van het kasteel.. En ziet, o wonder: de zgn. voorfilm plays up to thesituation!" De verdee ling van een „groote" film als nr. 2 en een „murder-story" als nr. 1 is op zich zelf zoo gek niet. Men wil wel eens een boeiend stukje zien in de wetenschap, dat het toch maar spel is van stoute menschen en flinke agenten en zoo, die met mannenmoed, motorfiets en kara bijn den gangster te vlug af zijn. Maar: ook hierin heb je nu eenmaal soorten. Zooals je baai en krul en shag hebt. En nu wil het toeval, dat er hier nu eens een gevalletje gevonden is, hetwelk zich door zijn uitwerking geheel aanpast bij de groote film. Zeker: er zijn een paar sappige moordjes in.... maar nu >a< hoe kunnen er nu de geheimen van een chateau verfilmd worden zonder zoo iets griezeligs? Maar dat is, schoon in werkelijkheid natuurlijk ijselijk belang rijk, hier volslagen bijzaak ditmaal. Hoofdzaak is de allergenoeglijkste komedie welke onder leiding van hoofdinspecteur Marotte van de Süreté wordt opgezet om den moordenaar-maniak Prahec, den boe- kendief, te. vinden. Spookachtig lui dende klokken; een vampje dat een oompje z'n pruik steelt en op onbereik bare plaats zichtbaar verstopt; een heusch lief, schoon niet smetteloos meis- ke, hetwelk een vermoedelijk te slagen poging gaat ondernemen om alsnog tot den staat der smetteloosheid te gera ken en.wie is de dief? Pittig ventje toch, die Marotte. En, denkt u er voor al om: China ligt niet onder Ame rika!

Middelburgsche Courant | 1936 | | pagina 6