Zita. AUTOBANDEN KRONIEK van den DAG. HONIG's VERPAKTE VERMICELLI - Bijzonder goed van kwaliteit Volkomen antislip. Langste levensduur. Lagere prijzen. Vasi oaze Adverteerders. TWEEDE BLAD VAN DE PROVINCIALE ZEEUWSCHE M1DDELBURGSCHE COURANT (W.O. DE GOESCHE COU RANT) VAN ZATERDAG 25 JUU 1936. No. 174. Eenkleine conferentie met een pelangrijk resultaat. WILLIAM LE QUEUX. m*. OOSTBURG. Eischt DUNLOP van Uw handelaar en vergelijkt de prijzen. Gunstige kwartaalstaat der Shell Union. --- mi. Jtrgï jad- bij ere ens. BI. |ek- uit of rie- lad. iet I In- |La- ïe", sa tan en en |Jo- |ke- Irne \en. erg, ia* Toen Hitier op 7 Maart het verdrag van Locarno opzegde en de remilitari- satie van het Rijnland aankondigde, raakte Europa in opschudding en onge rustheid. Velen vreesden, dat er onge lukken zouden gebeuren, dat een nieu we oorlog voor de deur stond. De ver ontwaardiging in Frankrijk over de „woordbreuk" van den Duitsche Führer gaf misschien eenige aanleiding tot die vrees. Maar het was van den beginne af duidelijk, dat de Engelschen de zaak niet hoog opnamen en er wel in zouden slagen, de Franschen tot kalmte te brengen. Hitler was tot zijn coup de théatre gekomen naar aanleiding van het feit, dat Frankrijk (en later Tsjecho- Slowakije) een verdrag van wederzijd- schen militairen bijstand met Sovjet Rusland had gesloten. Hij zeide, daarin een bedreiging van Duitschland te zien en dus moest Duitschland voorzorgen nemen: vandaar de remilitarisatie van het Rijnland. Ook achtte hij 't Fransch- Russisch pact in strijd met het Locarno- pact (dat de grenzen tusschen Frankrijk en Duitschland en België en Duitsch land garandeerde): vandaar de opzeg ging van Locarno. De Engelschen zijn er inderdaad in ge slaagd de Franschen in toom te houden, Het overleg, dat tusschen Parijs, Londen en Brussel werd gepleegd ter beraming van eventueele maatregelen liep feite lijk op niets uit. Alleen heeft Hitier een „vragenlijst", door Eden, den Britschen minister van buitenlandsche zaken op gesteld, thuis gestuurd gekregen. De Führer werd uitgenoodigd mede te dee- len, of er in den vervolge op zijn woord vertrouwd kon worden en of hij bereid was voor zijn verdere leven van eigen gereide handelingen af te zien. Hij heeft niet veel haast gemaakt met de beant woording dezer stekelige vragen. Tot op den dag van vandaag wacht men te Londen tevergeefs op het antwoord, Een paar weken geleden begon den drie mogendheden het wachten te vervelen. Ze besloten een conferentie te Brussel te beleggen, bedekt dreigende, dat daar dan wel eens onaangename beslissingen genomen zouden kunnen worden: on aangenaam dan voor Duitschland na tuurlijk. Blijkbaar hoopte men op deze wijs Hitier uit zijn tent te lokken. Im mers: als de Führer alsnog voor den datum der bijeenkomst bevredigend zou willen antwoorden, zouden ook verte genwoordigers van Duitschland er aan kunnen deelnemen. Deze vlieger is echter niet opgegaan Mussolini kwam het beletten. Hij liet weten, dat Italië, dat het verdrag van Locarno indertijd garandeerde en dus ook van de partij moest zijn, geen gede legeerde naar Brussel zou sturen, tenzij zonder verder gekonkel een invitatie naar Berlijn werd gezonden. Dit als te genprestatie voor het feit, dat Hitier een paar dagen van te voren, zijn fiat aan het Duitsch-Oostenrijksche accoord had gegeven. Men raakte vooral te Pa rijs en te Londen kennelijk in verlegen heid. De Fransche regeering voelde er het meeste voor, voet bij stuk te hou den en de conferentie te Brussel te la ten doorgaan, zonder Italië en Duitsch land dus. De Engelsche dacht er echter anders over. Die vond, dat de politieke zaken zoo langzazmerhand al genoeg op de spits gedreven zijn. Ze zon dus op een uitweg uit de impasse. Een buiging maken voor Rome en Berlijn ging niet natuurlijk. Dat zou het toch al geschon den prestige van Frankrijk en Engeland door 43), Nicoiaas keek beschaamd. Die herin nering, dat Miranoff zijn krachten ge bruikte ten behoeve van hem verdreef zijn gemelijkheid. Na eenige oogenblikken stond de gra vin op. „Ik zal eens naar zijn kamer gaan. Hij is altijd zoo stipt, dat ik ver moed, dat hij nog ligt te rusten". Zij ging de gang door naar zijn kabinet. Evenals Zita was zij een gunstelinge van den ouden man en was niet bang, dat hij haar binnenkomen zou euvel duiden. Een oogenblik later hoorden zij haar luid roepen: „Kom hier! Kom vlug hier." Zij stormden de kamer binnen en za gen tot hun afgrijzen Miranoff uitge strekt op de bank, waarop hij 's namid dags ging rusten. Een blik op het mar meren gelaat deed duidelijk zien, dat hij dood was. De koning boog zich over hem heen, berouwvol over de woorden, die hij eenige oogenblikken geleden had geuit. „Arme man, hij moet plotseling ge storven zijn. Zijn einde moet kalm ge weest zijn. In zijn slaap is hij gestor ven". Een plotselinge gedachte schoot Da- necourt te binnen. Hij boog zich over hem heen en keek achter zijn oor. „Hij is geen natuurlijken dood gestor een al te groote deuk hebben toege bracht. Maar te Brussel bijeenkomen zou Duitschland en Italië maar noode- loos prikkelen. De uitweg werd gevon den: de Engelsche regeering kwam op net idee een conferentie te Londen te beleggen en dan bekend te maken, dat deze conferentie 'n heel andere bedoe ling had dan de te Brussel beraamde: de drie mogendheden, Frankrijk, Enge land en België zouden er overleggen, op welke wijze een beter contact met alle mogelijke andere landen tot stand te brengen zou zijn. De schijn kon op deze wijze in elk geval gered worden. Deze week is de conferentie gehou den, ze duurde twee dagen. Gisteren heeft men het resultaat er van gelezen: de minister-presidenten en ministers van buitenlandsche zaken van Frankrijk, Engeland en België zijn overeengeko men Duitschland en Italië uit te noodi gen voor een bijeenkomst in grooten stijl, zoo spoedig mogelijk (denkelijk te Brussel) te houden, teneinde de poli tieke spanning in ons werelddeel te ver minderen. Slaagt dit overleg dan zou 't gevolgd moeten worden door een nog' uitgebreider conferentie met gedele geerden van alle mogelijke landen in midden-, Oost- en Zuid-Oost-Europa. Het is geen gekheid, zooals men ziet. Met een beetje optimisme kan gezegd worden, dat deze week te Londen de eerste stap is gezet op den weg naar een algemeene politieke reorganisatie Wij gelooven, dat men het resultaat niet moet onderschatten. Temeer niet, om dat een prestige-offer door Frankrijk en Engeland is gebracht. Zonder een ant woord van Hitier af te wachten, hebben de beide landen zich aldus bereid ver klaard, om overleg met Hitier te ple gen. Vooral voor Frankrijk is dat een een heel ding. Wie in z'n herinnering het misbaar terugroept, dat de Fran sche pers een paar maanden geleden over Hitler's coup de théatre maakte, zal moeten erkennen, dat er sindsdien wel het een en andter verandelrd is. Toen heette het, dat de Fransche re- g'eering in geen geval met de Duitsche aan een tafel zou willen zitten, zoolang Hitier niet een eind zou willen terug krabbelen op den politieken weg, dien hij den zevenden Maart bleek te hebben afgelegd. De Führer is geen meter te ruggekrabbeld en toch zijn de Fran schen thans bereid met hem te praten. Blijkbaar is men te Parijs en Londen de befaamde vragenlijst opeens vergeten Ook een antwoord daarop, wordt niet meer als voorwaarde voor het interna tionaal overleg gesteld. Van zekere zijde zal het wel worden voorgesteld, alsof Parijs en Londen zich nu voor Berlijn in het stof gebogen heb ben. Wij deelen die meening niet. Inte gendeel de Engelschen en de Franschen hebben deze week een wijze zet ge daan. Ze geven nu blijk de politieke re aliteit te kunnen onderscheiden. Men mag nog zoo hard van oordeel zijn, dat de remilitarisatie van het Rijnland een schandelijke inbreuk op het verdrag van Versailles was, dat verdrag zelf is altijd nog een graadje schandelijker. Een betere politieke toestand in ons we relddeel zal onmogelijk zijn, zoolang er aan het schandaal van Versailles, plus dat van Trianon etc. niets gedaan wordt. Voor ons gevoel nu is er deze week iets aan gedaan. Laat het nog niet veel zijn. Slechts van dit begin uit, kan een nieuwe aera aanvangen. Abonnementen en Advertentiën voor dit blad worden aangenomen door de Agente Firma A. J. BRONSWIJK. ven zei hij met zachte stem. „Hij is op dezelfde wijze vermoord als Salcedo en ik ben overtuigd door dezelfde persoon. Er is een klein gaatje achter het oor, waardoor vergif is ingespoten". De koning en de beide vrouwen ga ven hun afschuw te kennen. „Maar zeker zal hij zich verdeuigd hebben", zei de koning. „Vermoedelijk hebben zij hem eerst een handdoek, gedrenkt in een verdoo- vende vloeistof, over het hoofd gewor pen. Toen heeft zij op haar gemak het vergif ingespoten". Er was een lange, angstige stilte, die Gerald verbrak. „Dit bewijst volgens mij twee dingen: ten eerste dat Stephania Ghika in Va- nina is, alhoewel de geheime dienst dat nog niet weet en ten tweede, dat er nog verraders in het spel zijn, anders kon zij hier niet binnengekomen zijn." HOOFDSTUK XXIV. De moord op Miranoff had onver wachte gevolgen; vele weifelaars schaarden zich aan de zijde van den ko ning. Slavonië als natie gaf zich niet over aan overdreven gevoelens en moorden was lang niet onbekend in zijn annalen. Er was echter in de wijze waarop deze oude man was vermoord iets bijzonders koelbloedigs, dat de zachtaardigen on der de revolutionnairen tegen de borst stuitte en van afschuw vervulde. Paul Loven en Dolores, die zich overal in het Centrale voorraad; v. d. Boschstraat 1, Goes, tel. 418. II (lnz. Med.) Financieel economisch weekoverzicht. Optimistische verwachtingen ten aanzien van de petroleum markt. Kooplust voor In dische fondsen. De Shell Union Oil Corporation, de Amerikaansche dochteronderneming der Koninklijike-ShellgjToep heeft een goed figuur gemaakt met haar dezer dagen gepubliceerden kwartaalstaat. De resultaten in het tweede kwartaal ste ken wel bijzonder gunstig af bij die van het voorafgaande kwartaal en van het tweede kwartaal van 1935. Er werd een netto-bedrijfswinst geboekt van 4.71 milïioen tegen 1.68 millioen in het eerste kwartaal en 1.65 millioen in het tweede kwartaal van het vorige jaar. Tengevolge van het feit, dat op den verkoop der beleggingen in een ge- liëerde Mij. ditmaal een extra bate werd verkregen van 2.91 millioen, kon het kwartaal worden afgesloten met een totale netto-winst van 7.62 mil lioen. De netto winst voor de eerste zes maanden van 1936 is hierdoor ge stegen tot 9.30 millioen, tegen slechts ruim een half millioen in het eerste half jaar van 1935. Naar men weet, had de Mij. reeds per 1 Juli j.l. voor het eerst sinds 1 Juli 1931, het kwartaalsdividend van 1% op haar 5% preferente aandeelen be taalbaar gesteld waarop thans nog 263-8 achterstallig is. Geructhen, volgens welke het in de bedoeling zou liggen, dit achterstallige dividend te kapitali- seeren, door er nieuw te creëeren obli- gatiën of pref. aandeelen voor uit te geven, zijn tot dusverre niet bevestigd. Mochten de financiëele resultaten zich gunstig blijven ontwikkelen dan zal echter het achterstallige preferente di vidend geleidelijk kunnen worden afbe taald, waarna eerst betaling van het gewone dividend in aanmerking zou kunnen komen. De hoop, dat dit tijdstip in een niet al te vèr verwijderde toe komst ligt, heeft tot vraag naar de ge wone aandeelen, zoowel van de zijde van den beroepshandel als wan het pu bliek, geleid. Ook aandeelen Ko ninklijke werden door den kwartaalstaat van de Amerikaansche dochtermij. gun stig beinvloed. Ondanks een nieuwe stijging van de Amerikaansche petroleumproductie is men ten aanzien van de ontwikkeling der petroleummarkt aldaar optimistisch gestemd. De groote productie van automobie len begint er geleidelijk haar invloed te oefenen op het verbruik van petroleum- producten. In de eerste vier maanden van dit jaar hebben de Amerikaansche petroleumondernemingen in totaal 373 millioen vaten petroleumproducten ver kocht, tegen 335 millioen in den. over- eenkomstigen tijd van het vorige jaar; tezelfder tijd is ook de export belang rijk toegenomen. Deze stijging van het verbruik vermindert het gevaar van een nieuwe ontwrichting der petroleum markt, indien ook thans de hoogere prijzen tot een groote toeneming der boorbedrijvigheid mochten leiden, zoo als in vorige periodes van stijgende prij zen steeds het geval is geweest. In de eerste dagen der afgeloopen week bestond er veel belangstelling voor diverse cultuurwaarden. Speciaal op den voorgrond traden aandeelen H. V. A., die in een enkelen beursdag een percent of tien vooruitschoten, maar dit geheeele avance niet konden handhaven. Evenals bij de koersverbetering voor Amsterdam-Rubber had men hierbij te doen met den gunstigen invloed, die van de vaste stemming op de markt voor bepaalde Indische producten uit gaat. Voor de beide genoemde Mijen is de aanhoudende prijsstijging van het product palmolie van groote beteekenis en verschillende omstandigheden ma ken het waarschijnlijk, dat deze prijs- verhooging nog verderen voortgang zal maken. Tengevolge van de vermindering van den Amterikaansohen katoenoogst zullen de Ver. Staten minder katoenolie ter beschikking hebben dan was ver wacht en het tekort zal moeten worden aangevuld door invoer van oliën en vetten; ook sommige Europeesche lan den Duitschland en Italië! zijn op groote schaal als koopers van palmolie aan de markt. Het artikel sizal-vezels, waarbij speciaal de H.V.A geïnteres seerd is, geeft eveneens reeds sinds ge- ruimen tijd van een vaste stemming blijk. Op de theemarkt is de tendenz in den jongsten tijd ook wat gunstiger gewor den, en hiervan hebben de aandeelen der Indische thee-ondernemingen kun nen profiteeren. Tabaksaandeelen hadden een eenigs zins verdeeld verloop. De koersstijging voor Java-tabakken is ondanks winst nemingen nog verder voortgeschreden, dank zij de groote kooplust, die op de zesde inschrijving van Java-tabak weer voor het Besoeki-product bleek te be staan. Het aanbod werd vrijwel geheel tot zeer hooge prijzen van de hand ge daan; voor de bladtabakken werd zelfs 25 tot 30 meer betaald dan de reeds hooge taxaties. Aandeelen Besoeki Ta bak hebben, sinds de kooplust voor dit fonds slechts enkele weken geleden in zette, een koerswinst behaald van bijna 70 het scheelt niet veel, of zij zijn in koers verdubbeld. Voor de Sumatra- scorten deed zich duidelijker de invloed van winstnemingen gevoelen, waardoor, wat Deli Mij. betreft, een tiental percen ten van de voorafgegane koersstijging moest worden prijsgegeven. Van rub- heraandeelen konden, behalve het hoofdfonds, ook een aantal andere een vrij belangrijke koersverbetering boe ken, waarbij men te doen heeft met een verdisconteering van de gunstigere toe komstverwachtingen voor de desbetref fende ondernemingen wegens de bevre digende ontwikkeling der rubbermarkt. Op de industrirëele afdeeling stonden ditmaal aandeelen Unilever in het mid delpunt der belangstelling. Verwacht wordt, dat de nieuw aangekondigde ra tionalisatie, door samenvoeging van de drie Engelsche Van den Berg- en Jur- gensmijen, tot 'een verdere besparing zal leiden. Ook de gunstige stemming op de markt voor oliën en vetten zal zich in de financiëele resultaten over het loopende jaar gaan weerspiegelen, hetgeen het vooruitzicht opent op een verhooging van het dividend. Naar men weet, was dit ondanks de alleszins be vredigende winst over 1935 op het be trekkelijk lage niveau van 4 gehand haafd; op de jaarvergadering werd ech ter een verhooging in het vooruitzicht gesteld, zoodra de economische en po litieke verhoudingen wat opgeklaard zouden zijn. Aandeelen Philips Gloeilampen lie pen opnieuw in koers terug; in afwach ting van het jaarverslag bestaat er vrij wel geen kooplust voor dit fonds, zoo dat het aanbod, zelfs wanneer dit slechts van beperkten omvang is, alleen tegen lagere koersen wordt opgenomen De grondstemming op de beleggings- markt is gunstig gebleven, hoewel de koersverbeteringen zich ditmaal tot fracties van een percent beperkten. Slechts op de pandbriefmarkt werden hier en daar weer koerswinsten van be teekenis behaald. De intrekking van het wetsontwerp inzake de Vaste Lasten begint hoe langer hoe meer door te wer ken. Hieronder volgt een overzicht van het koersoverzicht: Anac. Copper 22%23%23% Kennec. Cop. 24%2625% Am. Smelting 4951%51% Shell U. 10%—11%—11% Kon. Petr. 268—274%—273% H.V. Amsterdam 274%—287—280 Ned. Handel Mij. 135%136% Deli Mij. 266—257 A'dam Rubber 138%145141% Unilever 116%—124%—122% Philips 160%—154%—158% 4 Nederland 9999%99% 4 Ned. Indië 97%—97% De heer P. H. Rechsteiner te Middel burg overtuigd, dat men de artikelen uit een winkel niet te veel onder de aan dacht van het publiek kan brengen heeft reeds enkele jaren geleden in een pand tegenover zijn zaak in de Giststraat een étalageruimte ingericht en thans heeft hij zijn étalageruimte nog uitgebreid met het pand F 179 naast zijn winkel. (Ingez. Med.) stadje bewogen, konden dan ook berich ten, dat er een verandering ten goede was gekomen in de algemeene gevoe lens. ,,Er zijn nu duidelijke kenteekenen van sympathie voor den koning", ver klaarde Loven, toen hij met Dolores en Danecourt in de kamer van dezen laat ste zat. „Als wij flink werken en onze pogingen niet opgeven, geloof ik, dat wij het zullen winnen. Jij geeft dat toe, ge loof ik!" Hij had zich bij de laatste woorden tot Dolores gewend. Zij was ernstiger geworden in deze dagen. Zij zelf koes terde ernstigen twijfel of zij er levend van af zou komen. En de sluipmoord op Miranoff was een bev^tiging van haar sombere vermoedens. „Ik zou het geheel met je eens zijn Paul, als wij een open strijd konden voeren, maar deze vijanden trachten hun doel te bereiken door sluipmoord. Zij zijn met Miranoff begonnen Ik voel dat dit nog maar een begin is." Danecourt huivende. Haar sombere woorden wekten de vermoedens van vreeselijke mogelijkheden, maar hij uit te zijn vrees niet. Zij zag de wolk op zijn voorhoofd; na tuurlijk dacht hij aan de prinses. Zij sloeg een minder somberen toon aan. „Het was een uitstekende gedachte van je, Danecourt, om met de prinses en de gravin te gaan rijden, om zoowel de getrouwen als de twijfelaars te win nen," „Ik heb nog wel eens een goede ge dachte, Dolores", zei Gerald met een glimlach; toen voegde hij er aan toe: „Als wij maar onze hand konden leggen op Stephanie! Zij is in Vanina, dat is ze ker," „Dolores heeft zich als bijzondere taak gesteld om Stephanie te vinden", merkte Paul Loven op. „Ja, zij heeft mij een keer te pakken genomen en dat was mijn eigen schuld". Gerald wist dat zij doelde op zijn be zoek in Parijs. „Maar ik hoop de rollen om te draai en als ik een beetje geluk heb", ging zij voort. „Maar mijn vriend, je kent de stommeriken niet, waarmede wij hier moeten samenwerken. Als wij een klein hoopje van drie Franschen en drie En gelschen hadden, zouden wij haar bin nen twaalf uur te pakken hebben en Loukoff ook, als hij hier is. Ben jij het met mij eens, Paul?" „Dat moet ik wel", antwoordde Lo ven op zijn kalme, overwogen wijze; toen ging hij over op een ander onder werp. „Ik heb nog eens opruiming gehou den in het paleis. Ik heb posten uitge zet van personen, op wier getrouwheid gerekend zal kunnen worden, bij eiken ingang en in eiken gang. Ik geloof, dat ik een kring gemaakt heb rond den koning, de prinses en de gravin. De ge neraal is omringd door zijn eigen getrou wen. Ik geloof dat er nu geen herhaling zal plaats hebben van het geval Mira noff". Gerald maakte geen opmerking, Hij wist dat het voor Loven een teer punt was, dat Stephanie onopgemerkt tot de kamer van Miranoff had kunnen door dringen. Paul was een gevoelig man, trotsch op zijn beroep en hij maakte zichzelf verwijten bij een verzuim, bij n tijdelijke verslapping van zijn waak zaamheid, die nooit mocht indutten en die zulk een onheil mogelijk had ge- maakt. Er was een oogenblik stilte. Loven* ontwaakte uit een overpeinzing. „In mijn jeugd was ik een zeer vurig democraat zei hij langzaam. „Nu ben ik geloof ik een autocraat van het hef tigste soort", „Maar, Paul, waarom?" vroeg made moiselle Victoria, die volbloed republi kein was met een fanatieke minachting voor het koningschap. Loven lachte. „Omdat de resultaten zooveel beter zijn. Neem dit ellendige land. Een half-democratische constitu tie en een slappe koning. De eene helft van Slavonië wil de andere helft naar de keel vliegen" „En jou keus?" vroeg Dolores. „Tien jaren krachtig regeeren door iemand als den overleden Miranoff en de even flinke opperbevelhebber", ant woordde Loven rustig. „En elke onte vreden Slavoniër zou gedwee worden als een gekastijde hond en voor den vervolge gelukkiger zijn". (Wordt vervolgd.)

Middelburgsche Courant | 1936 | | pagina 5