sport afloop verkoopihgen. KERK EN SCHOOL. RECHTSZAKEN. AFLOOP AANBESTEDINGEN. CORRESPONDENTIE. BURGERLIJKEN STANG, MARKTBERICHTEN. PER STOOMVAART MY. ZEELAND DE VIERDAAGSCHE. PERSKRONIEK. LAATSTE iEBteiïÊÜ De Nederlanders in Spanje. ARNEMUIDEN. risch bedrijfsleven toch is in hooge mate van belang een goede outillage, de toe passing der meest moderne vindingen, het gebruikmaken van de nieuwste me thoden op het gebied der bodemcultuur. Door éénmaal per jaar in het najaar de fabrikanten van en handelaren in landbouwhulpmiddelen, kunstmeststof fen, veevoeder enz. te Utrecht op zake lijke basis te concentreeren, hoopt men niet alleen de belangen van de land bouwindustrie en landbouw-handel, maar ook die van den landbouw en veeteelt zelf te kunnen bevorderen. De reeds vroeger aan de najaarsbeurzen verbonden groep werktuigen en machinerieën voor de zuivelindustrie zal voortaan deel uit maken van de agrarische jaarbeurs. Tenslotte zullen de bezoekers der agrarische beurs kennis kunnen nemen van hetgeen door rijks- en andere dien sten gepresteerd wordt ten behoeve van de bevordering of den waarborg van de qualiteit van de Nederlandsche agrari sche producten. Ook dit is een belang rijke factor bij het streven om den afzet van onze agrarische producten te ver- grooten. Van de zijde van deze voor lichtingsdiensten mocht het jaarbeurs- bestuur bereids groote medewerking on dervinden: de plantenziektekundige dienst, de Nederlandsche algemeene keu ringsdienst, verschillende proefstations enz., hebben bereids inzendingen toege zegd. m Een groote binnen- en buitenlandsche propaganda voor het bezoek is reeds aangevangen. Ook hierbij ontbreekt het niet aan de medewerking van diverse organisaties. Een speciale commissie van advies uit het agrarische bedrijfsleven staat het jaarbeursbestuur hierbij ter zijde. - van het uitvoerend comité met zijn prettige helpers. Op het z.g. iMolenveid werden direct nadat men zich afgemeld had, de beloo ningen uitgereikt. Voor de militairen geschiede dit door den schout bij nacht r-.ruys en voor de burgers door den voorzitter van den N.B.L.O. Baron von Weiier. De Zeeuwscne deelnemers aan dezen Yierdaagsche hebben ook den laatsten dag tot een goed einde gebracht. Er wa ren onder hen geen uitvallers. De Zeeu wen hebben kranig geloopen. Zij keeren heden huiswaarts en de ontvangst aan den trein van half zes hedenavond be looft heel wat. HET BESTUUR VAN „HEINKENSZAND" VOORLOOPIG GESCHORST. Naar wij uit Heinkenszand vernemen is door het bestuur van den Zeeuwschen Voetbalbond het geheele bestuur van de vereeniging .Heinkenszand voorloopig geschorst, hangende het onderzoek naar de gebeurtenissen van jl. Zondag in den wedstrijd tegen Goes III. VOETBAL. De competitieindeeling in het Westen, De competitieindeeling voor afdee- ling I en II van het Westen voor het seizoen 1936/1937 is voor wat de eerste klasse betreft als volgt: Afdeeling' I: DiF.C., Ajax, (A-D.O., R.C.H., Xerxes, Blauw Wit, Stormvo gels, D.H.C Excelsior en CV.V. Afdeeling II: Sparta, H.B.S., V.S.V., Haarlem, K.F.C., Hermes DV.S., Feyen- oord, D.W.S, ZF.C. en VUC, (Van onzen specialen verslaggever.) Alle Zeeuwsche deelnemers vol brengen de marschen. De laatste dag van de vierdaagsche! En misschien wel de beste, omdat het einde nu zoo vlak bij in zicht is en rille blaren of doorgeloopen voeten met dit vooruitzicht lichter worden geteld. 3628 loopsters en ioopers hebben deze vier dagen zonder mankeeren de vrijwillig opgenomen taak volbracht. Het aantal uitvallers is dit jaar bijzonder klein ge weest en dat, terwijl er zooveel meer deelnemers w.aren. Zoowel met verhou- dingscijfers als met absolute getallen heeft deze Vierdaagsche haar voorgang sters met stukken geslagen. Van blaren vgesproken. Bij de Vier daagsche ondergaan .alle normen een wijziging. Menschen, die in het dage- lijksch leven bij wijze van spreken over elkaar heenloopen, wandelen nu geza menlijk, soms vier dagen achtereen, om dat de combinatie, w.at het loopen be treft, zoo goed sluit. En zoo zijn ook onze volksliederen veranderd, de steun en stut van onze natie, waarbij ons marcheerende leger zijn weerstandsver mogen heeft gestaald. We zingen nu bij voorbeeld niet meer: waar de meisjes zijn is het bal, maar er wordt dezen laatsten dag gemarcheerd op de maat van het voortreffelijke lied: Overal, overal, Waar de blaren zijn, waar de bl.aren zijn, Overal, overal, Waar de blaren zijn is 't bal. En dat het bal is geweest, daarvan kan de sociëteit De Vereeniging getui gen, waar het vanavond gedaverd heeft, dat het een lust was, blaren of geen blaren, heele voeten of kapotte voeten. De gansche laatste dag is in een op eenvolging van vroolijkheid voorbijge gaan, welke toenam naarmate de mor gen verder verstreek. Want steeds na derde meer het einde en men kan zeg gen w,at men wil, vier dagen achtereen is het welletjes. Het groote centrale punt vormde gis teren Cuyk, waar alle deelnemers moes ten passeeren. In dit vriendelijke dorpje, waar een ware feestvreugde heerschte, kwamen alle wandelaars tezamen. De marine-kapel, onder leiding van den heer Leistikow, speelde hier vroolijke wijsjes. Hier was ook de groote zieken- halte ingericht en was dr. Leuring met zijn staf van assistenten aanwezig om hulp te bieden, waar zulks noodig was. Niet alleen in Cuyk heerschte groote geestdrift onder de bevolking, doch zulks was ook het geval in Grave, Mill, St. Agatha en de andere plaatsjes in het land van Cuyk. Het was opmerkelijk dat de geest dit jaar zoo geweldig" goed onder de deelnemers was en het geleek wel alsof het één groote familie was, die langs de wegen trok. Ook den laat sten dag ontbrak het den deelnemers weer niet aan de noodige t.ractaties. In Cuyk waren zeer veel autoriteiten aan wezig. Verschillende muziekkorpsen ston den bij aankomst te Nijmegen bij St. Anna gereed en begeleidden de Ioopers tot aan de kazerne, een daad, die door zeer velen op hoogen prijs gesteld werd, want de laatste loodjes wegen het zwaarst Er waren thans ook weer weinig uit vallers. Met een aantal van 2 op den laatsten dag en een totaal van 83 over deze geheele Vierdaagsche, heeft deze en fraai record gevestigd. Dit was mogelijk door de medewerking van al len kant, maar vooral door den arbeid DE OLYMPISCHE FAKKELLOOP. Nadat het Olympische vuur gister avond onder het gelui van de klokken van Saloniki en het gejuich van de be volking de stad had verlaten, ging het snel naar de grens van Griekenland. Vannacht werd het kleine grensplaatsje Kula bereikt waar de plechtige over handiging van het Olympische vuur, de boodschap van baron De Coubertin, en den olijftak van den laatsten Griekschen looper aan den eersten Bulgaarschen athleet plaats vond. Tevens werd daar bij een protocool opgesteld. De fakkel werd van hand tot hand door 1108 jonge Grieken gedragen. Het is nu de taak van de athleten van Bul garije, Joegoslavië, Oostenrijk, Tsjecho Slowakije en Duitscliland het vuur naar Berlijn te brengen, waar het Zaterdag 1 Augustus moet arriveeren. Schaaktournooi te Zandvoort, Gisteren zijn de afgebroken partijen van het internationaal schaaktournooi te. Zandvoort gespeeld. Fine won van Keres en Bogoljubov van Prins, Fine staat nu aan den kop met een halve punt voorsprong op Euwe en Bogoljubov.. De zwemster Eleanor Holm uitgesloten. Kort voor de aankomst te Hamburg van de „Manhattan", aan boord waar van zich de Amerikaansche Olympische ploeg bevindt, heeft het Amerikaansche Olympische comité besloten, de beroem de Amerikaansche zwemster mevr. Eleanor HolmJarrett wegens het her haalde malen negeeren van de trainings voorschriften als lid van de Olympische ploeg te schrappen en uit te sluiten van deelneming aan de Olympische zwem wedstrijden. Deze zw.are straf, die Ame rika waarschijnlijk een Olympische zege zal kosten, is niet op lichtvaardige gron den uitgesproken. De zwemster moest dadelijk haar Olympische uniform te ruggeven en daarna Werd haar medege deeld, dat zij na aankomst te Hamburg onmiddellijk met de „Bremen" naar Amerika moet terugkeeren. Mr. Marchaui tegen prof, Slotemaker de Bruine. Het (s.d.) dagblad „Het volk" heelt 't oordeel van den vorigen minister van onderwijs gevraagd over de allernieuw ste spelling. Mr. Marchant zeide: „Er is g e e n enkele deskundige die dit wil. Dit wil alleen de hr, Slotemaker de Bruine, die niet deskundig is, maar die het beter meent te weten dan ieder ander" „Zoo wordt het onderwijs in de Ne derlands taal nooit goed. Wat ik met mijn regeling wilde bereiken is juist: een schrijfwijze! Die is er nu. En men is er mee ingenomen. Bindende regels voor het examen hebben die eenheid tot stand gebracht. Maar wat doet de heer Slotemaker nu? Hij wil mijn binden- d e regelingen weer facultatief maken. Juist dus, wat ook de heer Terpstra wilde. Maar de ervaring met de regeling-Terpstra heeft geleerd, dat men op deze wijze niet tot de noodza kelijke eenheid kan komen".... •„Hoe is het nu bij de invoering van mijn spelling gegaan? Het hele onder wijs, openbaar zowel als bijzonder, heeft zich er naar gericht, hoewel ik geen voor het onderwijs bindende be sluiten kon geven. Het verzet bleef be perkt tot burgemeester Bontekoe in Sleen (de vox populi!) en het gemeente bestuur van Utrecht in zijn oude samen stelling. Nu in deze laatste gemeente de heer De Boer als wethouder vervan gen is door een sociaal-democraat, zijn ze ook in Utrecht verstandig geworden. Wij zijn nu dus zo ver, dat de nieuwe spelling op alle scholen tot aller tevre denheid en in volledige vrijheid is toe gepast". „Kijk nu eens wat hier staat!", ver volgde mr. Marchant. „Die nieuwe rege ling voor de geslachten komt eigenlijk hierop neer, dat je aap en ezel als man lijk moet beschouwen, omdat je over het vrouwelijk dier spreekt als van apin en ezelin, maar met de rhinoceros en de olifant is dat niet nodig, omdat mevrouw Rhinoceros en. mevrouw Olifant geen uitgang op -in met zich voeren Dan die bepaling, dat de naamvalsuit gang -n moet worden gebruikt „bij woor den, die een kennelijk mannelijke zelf standigheid aanduiden". Begrijpt u wat dat betekent? Ik begrijp het niet! En wat meer zegt, een deskundige als de heer Van Haeringen begrijpt het ook niet. Ik heb hem er naar gevraagd „De heer Marchant kwam tot zijn con clusie: :s Wanneer ik schoolmeester was, zou ik zeggen: die regels begrijp ik niet en die kan ik de kinderen niet leren. Ik zou zeggen: we moeten zien te behouden wat is tot stand gebracht! Met deze nieuwe regeling hebben we niets te maken! Er is slechts één ding wat zeker is: als de nieuwe examens worden gehouden, dan is deze minister weg en dan zit daar een opvolger, die er hoogstwaarschijnlijk an ders over denkt!". „Het onderwijs zal verstandig doen als het het hele spellingbesluit van minister Slotemaker straal negeert en de leer plannen niet overeenkomstig dit nieuwe besluit gaat wijzigen. Men moet de boel niet overhoop halen. Volgend jaar zit daar een andere minister, die er allicht anders over zal oordelen dan dé heer Slotemaker, die een uitsluitend persoon lijk standpunt inneemt!" DE WERKLOOSHEID TE MIDDELBURG. Bij de arbeidsbeurs te Middelburg stonden heden ingeschreven: geheel werkloos: 860 m. en 18 vrouwen; ge deeltelijk werkloos: 60 mannen en 4 vrouwen; niet werkloos; 8 mannen en 2 vrouwen. Algemeen totaal vorige week, 950 bij gekomen 44, afgegaan 42, over 952. IN ZEE VERDRONKEN. Gisteren is bij het baden in zee op het Stille strand te Scheveningen ver dronken de 17-jarige A. H. M., wonende te Rotterdam. Reddingspogingen wer den ingesteld door den 20-jarigen S. N.. de B., den 22-jarigen H. van K., en een agent van politie, doch deze faalden. Het lijk is nog niet aangespoeld. VERDUISTERING VAN SIERADEN. De politie te Amsterdam heeft een 22- jarigen m,an aangehouden, die op de Weesperzijde vier gouden armbanden ter waarde van f 150 had verduisterd. Hij had de armbanden op zicht gekregen en toen verkocht. Een goudsmid aan den Singel is ook de dupe geworden van dezen man. Hier liet hij vijf gouden horloges en zes gouden kettingen op zicht komen, die hij vervolgens beleende. De man is in arrest gesteld. Van den vice-consul te Madrid, die optreedt als tijdelijk zaakgelastigde, is telegrafisch bericht ontvangen, dat de Nederlanders aldaar gezond en wel zijn; dat door hem in samenwerking met de Nederlandsche kolonie hulp- en inlich tingendienst zijn georganiseerd, maar dat tot nu toe geen gevallen van schen ding van Nederlandsche belangen zijn bekend geworden. DUITSCH-OOSTENRIJKSCHE ECONOMISCHE BESPREKINGEN. Morgen zal een Oostenrijksche dele gatie onder leiding van den buitenge wonen gezant en gevolmachtigd minis ter dr. Wildner, naar Berlijn vertrekken tot het regelen van de economische kwesties en de kwesties betreffende het toeristenverkeer tusschen Oostenrijk en Duitschland, ingevolge het onlangs ge troffen accoord. Te Rotterdam slaagde voor het examen hoofdakte, de heer W. Stroo te V 1 i 8 si'ft gen. Voor het examen nuttige handwer ken slaagde te 's-Hertogenbosch me». J. Straub te R i I 1 a n d - B a t h. Geref. Gem, Capd, J. v. d. Berg te Rotterdam heeft het beroep naar Krabbendijke aangenomen en bedankt voor Bruinis- se, 's-Gravenpolder, Aagtekerke, Oost- kapelle, Yerseke, Terneuzen e.a. KANTONGERECHT OOSTBURG. In de zitting van Donderdag werden de volgende uitspraken gedaan: Overtreding arbeidswet: J. L. te Re- tranchement, 2 x 2 of 2 x 2 d. h.. Visschen zonder acte en verg.: P. v. G., Cadzand, berisping en verb, verkl. der peur. Zonder noodzaak zich bevinden in de portiek van een gebouw: A. P. den H„ Breskens, 1 of 1 d. h„ J. M., Bres- kens, 1 of 1 d. h. Verkeersovertredin gen: A. K., Breskens, 3 of 3 d. h.,J. de W., Oostburg, 3 of 3 d. h.; Ma. de M., IJzendijke, teruggave aan de ouders, C. P. C., IJzendijke, 3 of 3 di. h.P. J. B, te Breskens 3 'of 3 d. h M. J. B„ IJzendijke 5 of 5 d. h., D. G. Z. te Aardenburg 3 of 3 d. h F. P„ B„ Bres kens, 2 of 2 d. h. Fietsen zonder licht: B. J. P., Schoondijke, 3 of 3 d. h. Ver keersovertredingen: M. J. de B., Eede, 1 of 1 d. h., J. A. de C., Watervliet, 1 of 1 d. h., D. v- H., Breskens, 2 of 2 d. h., J. de K., Schoondijke, 4 of 2 d. h., A. D te Zuidzande 2 of 2 d.h, C. v. d. K., Oostburg en A. C., Zuidzande, ieder 2 of 2 d. h., A. v. D„ Hontenisse, 1 of 1 d. h„ B. B., Groede, 3 of 3 d. h. -en 2 of 2 d. h„ C. J. R„ Schoondijke, 5 of 5 d. h. Openbare dronkenschap: A. J. de C., Aardenburg, 7.50 of 5 d. h., J. M., IJzendijke, 10 of 10 d. h.; idem bij herhaling J. R., Grootebroek, 15 of 15 d.h. Verhuis- biljet niet tijdig inleveren: Aa. Va. de Z., Sluis, 2 of 2 d. h. DE BRAND IN HET GEBOUW VAN K. EN W. TE ROTTERDAM. De drie directeuren, alsmede de general- manager van het gebouw van Kunsten en Wetenschappen te Rotterdam, die sedert eenige dagen op het vermoe den van brandstichting in het huis van bewaring waren ingesloten, zijn gisteren in vrijheid gesteld. De Rijkswaterstaat heeft te 's Her togenbosch aanbesteed het maken van een viaduct in den Rondweg te RoosenS daal, onderdeel van weg no. 53 van het Rijkswegenplan 1932 (Bergen op Zoom WouwPrincenhageBreda). Laagste inschrijver N.V. Alboua, te Breda voor 21,935. O.m. schreven in A. A, de Wilde te Middelburg voor 30.600 en G. v. d. Klippe te Vlissingen voor 23.885. Notaris J L. van der Harst heeft Vrijdag in het café van den heer I. Wat-' tel te 0 o s t k a p e 11 e, publiek ver kocht, Een hofsteedje (fruitkweekerij). bestaande uit huis, schuur en verderen Timmer, met ruimen kelder op en met 1 ha 4 a 20 ca (2 gem. 197 r.) Bouwland, boomgaard, waarin pi m. 2970 vrucht boomen, in den Brouwerijweg A 117 te Oostkapelle. Kooper W. Th. de Looff, particuiiei wonende te Kamperland voor 3510. Een Ingezonden Stuk kan soms ook wel geplaatst worden, als de inzendei het in de courant niet ondertee kent. Maar de inzender moet ons zijn naam en adres bekend maken, anders gaat zijn brief in de papiermand;. Ierseke. Van 1825 Juli. Bevallen: M. Eckhardt, geb. Van Stee d. (N.B.) Wemeldinge. Van 1623 Juli. Bevallen: A. Visser, geb. de Ruiter d. Ondertrouwd: C. Vleugel, 28 j. jm. en A. J. de Jonge 28 j. jdC. Schouwenaar 24 j, jm. en M. Brand 18 j.. jd. (I-C,) Kruiningen. Bevallen: P. Potter, geb. Coomans d-tj A. K. Openeer, geb. Koeman d. (IC.J Kortgene. Van 917 Juli. Overleden: Ch. E. de Graaf f 91 j. wed, J. M. Koole Bevallen: E. Bart, geb. Meerman, z. (N.B.) Middelburg, 25 Juli. Op de klei ne fruitveling deden: Roode bessen 7 18, Witte idem 68, Kruisbessen 78, Zwarte bessen 29, Morellen 5—9, To maten A 6—8, B 67, C 45, Frambo zen 2836, Pruimen: Oranjepruimen 17 21, Early Laxtön 2632, Aardbeien 33. Appels: Madeleirien I 915, II 7 9, Perzikappelen I 10, II 9. Appels: (val) 26, Yellow Transparant 1316, II 9, Frankenthalers 5457, alles per kg, Artisjokken Perzik 38, Netmeloen 1028, Suikermeloen 1423, Ananas meloen 23, alles per stuk. Middelburg, 25 Juli,. Op de ochtendveiling deden: Zwarte bessen 30,40, Roode idem 7,20, Witte idem 5,10, Kruisbessen 4.10; alles per 100 kg- K a p e 11 e, 24 Juli. Groote veiling: Roode bessen 6,90-8,20; Dubb. prins. z. draad 7,809. Kleine veiling: Klerken 2633; Eier- krieken 2125; Dub. eierkrieken 24 29; Ronde krieken 1925; Zwarte blan- sche 22; Zure morellen 1116; Vleesch- kersen 2326; Meikersen 23; Frambo zen 2650; Bramen 45; Roode bessen 710; Zwarte bessen 29; Witte bessen 89; Kruisbessen 410; Oranjeprui men 1318; Occulanen 1215; Eng. krozen 1819; Tollenaarspruimen 9 15; Early Laxon 1624; Wijnpruimen 12; Citroenpruimen 10; Zwarte krozen 17; Valpruimen 413; Madeleinen 5 21; Perzikappels 7; Madeleinen val 3 8; Valappels 26; Oomskirideren 818; Spuiperen 69; Zomerlouwtjes 69; St. Jansperen 810; Blauwe druiven 53 Tomaten 37,50; Dubb. prins, zonder draad 89; Gele boonen 3; Groene boonen 35; Wagenaarsboonen 4; Stamsnijboonen 69; Kassnijboonen 20 21, Doperwten 9,50; Augurken 39; Zilveruien 612; Sjalotten 22,50; Aardappels 22.80; Meloenen 6.5022; Komkommers 23; Roode kool 77.50; Kropsla 552; Andijvie 2.102.40; Ajuin 3.404; Perziken 14; Kasprui- men 2.503.50; Kaswashington 57.50; Kasburbank 45.50. ABONNEMENTEN en ADVERTEN TIES voor dit blad worden aangenomen door den Agent A. ZEIJGER,

Middelburgsche Courant | 1936 | | pagina 3