GOESCHE COURANT- W.9d€ PI6I3 A.C.VAN DER REST-Goes BINNENLAND. WEER EN WIND. L' NUMMER 174. DRIE BLADEN, ZATERDAG 25 JULI 1936. EERSTE BLAD, 179e JAARGANG. Musserts N. S. B. en De Groene is U steeds gaarne van dienst. SOES. 't UZ. id. il- er- k.; to. 's n de h., id) id. kt. kr. ip,; Ift, jor nt. ig" if 0 lef, ap, ïh- h. ap, ei- h. ap, De ap, ,ei- h. ap, en, se- rkt Gr. ote al-! vd" :as- i. uL: ,De na den ff ap hny an om ie burg. 1^rovmciaW MIDDELBURGSCHE COURANT Dagblad Voor Middelburg, Goes en agent schap Vlissingen 2.30, elders 2.50 per kwartaal Week-abonn. in Middelburg en Goes 18 ct. p. w. Advertentiën 30 ct. per regel, lngez. mededeelingen 60 ct. p. r. Bij contr. voor beide veel lager; tar. op aanvr. Uitgeefster Naamlooze Vennootschap „De Middelburgsche Courant"; Bureaux Lange Sint Pieterstraat te Middelburg. Telefoon Redactie 269, Administratie 139 Postrekening no. 43255 Kantoor te GOES: Turfkade, telefoon 17. Aangesloten bij het Bureau voor Publiciteitswaarde der Vereeniging de Nederlandsche Dagbladpers. Familieberichten en dankbetuigingen 1—7 regels 2.10, elke r. m. 30 ct. Rubriek „Kleine Advertentiën", ten hoogste 6 regels, a 75 ct. bü vooruitbetaling Adv. met „Brieven" of „Bevragen bureau dezer cou rant" 10 ct. extra Bewjj snommers 5 cent. Er is op het oogenblik een niet on belangrijke strijdvraag in ons land aan de hand: de redactie van een bekend r.adicaal weekblad wordt er openlijk van beschuldigd dat zij den voorman van een der groote politieke partijen (zich noemende en schrijvende den „leider" van een zgn. onpolitieke „beweging", maar wij behoeven ons vooralsnog die terminologie niet te laten voorschrijven) lasterlijk aanvalt door de weergave in dat blad van een gefantaseerd, uit den duimgezogen onderhoud. Dat is op zichzelf heel ernstig, en in het verband des geheels bezien vrij ernstig, In het bewuste gesprek wordt de heer Mussert voorgesteld als op een wel uiterst huiselijke manier eventjes heel den politieken Augiasstal uitmestende, waarbij menigerlei vooraanstaande man of vrouw in een handomdraai afgemaakt wordt, In een interview met het „U. D." heeft Mussert dit gesprek met den heer Brou wer van „De Groene" reeds voor gelo gen verklaard. Met eenige spanning mocht nu afgewacht worden, wat de bei de organen „Volk en Vaderland" en „De Groene" welke alle twee des Zaterdagsmorgens verschijnen, hierom trent zouden bevatten. Het doet ons leed te moeten verkla ren, d.at „Volk en Vaderland" de zaak niet met den ernst en de waardigheid behandelt, welke zij toch zeker vergt. Tegenover het naar de N, S. B. - ers zeggen „volmaakt gefanta seerde interview" zetten zij nu.... een uit hun eigen duim gezogen ironisch ver slag van hoe, naar hun inzicht, dat „in terview" (hetwelk geen interview was) tot st,and gekomen zou zijn Ter ken schetsing van het geval het volgende: Nadat „de heeren" [van „De Groene"] dan tot het inzicht zouden zijn gekomen dat het referendum „een sof" was, en dat zulks de schuld was van den heer Anton M. Brouwer, vervolgt het stukje in „Volk en Vaderland": Anton M. Brouwer voelde onder die blikken het bloed naar zijn hoofd stij gen. Maar hij vermande zich. Hij moes! een uitweg vinden. „Heeren", stamelde hij, „heeren, ik heb nog iets. We zijn nog niet heelemaal verslagen. U weet, dat ik toen bij Mus sert ben geweest om te vragen of hij mee deed. Als we daar eens een inter view van maakten." De heeren keken wat minachtend, maar er zat toch wel iets in het idee „Heeft Mussert je iets van belang ver teld?" vroeg er een, „Nee, dat niet", zei Anton M. Brouwer, „maar ik kan er toch wel w,at van maken immers." „Nou, laten we dan eens kijken wat jij er van maakt!" zeiden de heeren. Wat Anton M. Brouwer er van heeft gemaakt,, heeft men in het laatste num mer van „De Groene" kunnen zien. Een compleet interview. Het is .alleen maar jammer, dat er geen woord van aan is. Maar dan "ook heelemaal geen woord. Over de heeren Van A-sbeck en Pollema is met 'geen wpord gesproken. De mededeelingen, die Mussert aan Anton M, Brouwer zou heb ben gedaan over de politieke toekomst van ons volk, de Kerk en het Germaan- sche volkskarakter zijn volkomen uit zijn rooden duim gezogen. Het is van den eersten letter tot den laatsten let ter fantasie. Zelfs dat Anton M. Brouwer onder het gesprek aanteekeningen zou hebben gemaakt, is onwaar. Het is één aanéénschakeling van pertinente on waarheden",. Ten aanzien van quasi geopperde be zwaren tegen de plaatsing van het „in terview" nog steeds halen wij a,an wat „Volk en Vaderland" voor zich en zijn lezers in volmaakten Notenkrakeri- aanschen etijl fantaseert zou dan de redactievergadering van 4,De Groene" zeggen: „Ben je gek", zei er een, „zet het er in. Van de N.S.B. gelooven ze alles en tegen de N.S.B. is immers .alles geoor loofd. Het is veel te mooi om het niet te plaatsen.".... En even verder oppert een ander: „Hij had alleen Mussert nog iets vuils over de S.D.A.P. óók kunnen laten zeg gen", merkte een ander op. „Dan was het vollediger geweest. Maar het kan Ter voorkoming van alle misver stand diene, dat dit kennelijk als ge fantaseerd opgedischt wordt! zoo ook wel. Laten we het maar ne men." Tot zoover het verweer in Musserts blad, -voorzoover dit schimpscheutige stukje dan voor een verweer in zulk een aangelegenheid mag doorgaan. Stellen wij hiertegenover wat „De Groene" heeft op te merken. In de eerste plaats treffen wij daarin aan een brief, door den heer Anton M. Brouwer tot de redactie van „De Groe ne" gericht. Daarin zegt deze o.a,: „Op dit [Musserts. - Red. M.C.] de menti antwoord ik, dat ik mijn mededee- ling van de vorige week letter voor letter staande houd. De heer Mussert moet voor zich zelf verantwoorden wat hij naar aanleiding v,an onze publicatie wil verklaren. Op één punt evenwel is ook voor een buitenstaander objectief na te gaan waar onwaarheid werd gesproken. De heer Van Geelkerken verklaart o.m. in het „Utrechtsch Nieuwsblad" van Maandag 20 Juli, dit „de heer Brouwer aan den N.S.B.-leider de lijst met namen heeft laten zien, betrekking hebbend op het referendum. De heer Mussert heeft daarop deze lijst met. namen doorgeloo- pen en den heer Brouwer aangetoond, dat het referendum onder marxistischen invloed -stond." Op deze lijst kwamen natuurlijk ook de namen voor van die medewerkers, waarvan Mussert persoon lijk verklaart dal hij ze niet eerder «Jas dan in het verslag van het onderhoud. Anton M. Brouwer." Daaronder volgt een beschouwing van prof. Josephus Jitta, hoofdredac teur van „De Groene", waaraan het volgende ontleend is: „Het belangrijkste geschilpunt uit den strijd tusschen den heer Mussert en „De Groene" is de vraag, of de mededeelin gen van den heer Brouwer omtrent het gesprek juist zijn. De heer Mussert ver klaart, dat de heer Brouwer het voor naamste deel van het gesprek „vol maakt uit den duim heeft gezogen". De heer Brouwer houdt vol, dat de weergave woord voor woord juist is. Het spreekt vanzelf, dat „De Groe ne" niet tot de publicatie van het ver slag over is gegaan, dan nadat de heer Brouwer verzekerd had, dat zijn verslag volkomen betrouw baar was. Van groot belang is ook de vraag, of het behoorlijk is den inhoud van een dergelijk gesprek aan de openbaarheid prijs te geven zonder machtiging van de wederpartij. Bij een interview is het veelal gebruikelijk de andere partij den tekst van het verslag ter goedkeuring voor te leggen. Maar regel is dat niet. Het gesprek van de heeren Mussert en Brouwer was echter geen interview". Prof Josephus Jitta vervolgt dan: „De heer Brouwer had om dat onderhoud verzocht, ten einde den heer Musert namens de referendumcommissie een artikel te vragen. De heer Mussert heeft dat geweigerd, wat zijn recht is. Hij heeft die weigering gemotiveerd en aan die motiveering een aantal mededee lingen van anderen aard toegevoegd. Het lag voor de hand, dat de heer Brouwer die mededeelingen aan de referendum commissie zou overbrengen, daartoe waren zij uit den aard der zaak bestemd. De heer Mussert ontkent dat karak ter van die mededeelingen. „Als de heer Brouwer beweert, dat hij gedurende het gesprek heeft zitten schrijven, dan ver klaar ik die bewering voor gelogen", heeft de heer Mussert gezegd. Verschillende leden van de redactie en het bureau van „De Groene" heb ben echter die aanteeke- ningen gezien, onmiddel- lijknadat de heer Brou wer in Amsterdam was te ruggekeerd. Zijzijnbereid dat onder eede te bevesti gen. Vrijwel alle mede deelingen van den heer M'!u ssert uit het verslag kwamen daarin letterlijk voor. Uit die aanteekeningen heeft de heer Brouwer kort daarop zijn verslag opgemaakt, „Met die publicatie is gewacht totdat het referendum geheel afgewerkt was „Hiermede is de zaak tot haar juiste verhoudingen teruggebracht. De redactie van „De Groene" meent stellig niet onbehoorlijk te hebben ge handeld. Allerminst past dat .verwijt van onbehoorlijkheid aan de N.S.B., die zich niet niet heeft gegeneerd een brief van den heer Heldring aan den heer Asscher, die kennelijk een vertrouwelijk NEDERLANDSCHE ZAAKGELASTIG DE UIT SAN SEBASTIAN GEëVACUEERD. In St. Jean aangekomen. De Britsche torpedojager „Verity" te St. Jean Luz aangekomen met 300 uit gewekenen uit San Sebastian onder wie de Nederlandsche zaakgelastigde te Madrid dr. R. Flaes, gezantschapssecre taris 2e kl., benevens een der secre tarissen van de Britsche ambassade te Madrid, en verscheidene Nederlandsche, Zweedsche, Duitsche, Oostenrijksche en Venezolaansche onderdanen, bevinden. POSTVERBINDING MET SPANJE VERBROKEN. Bij de Nederlandsche postadministra tie is bericht ontvangen, dat de post verbindingen met Spanje zijn verbroken, zoowel voor brief als voor pakketpost. Verzending geschiedt alleen op risico der afzenders. Postverzending naar Portu gal blijft nog mogelijk, doch alleen met vertraging langs den zeeweg. De heer J. L. Oosterhoff te Ter- naard, sedert 1904 burgemeester van Westdongeradeel (Fr.) heeft tegen 1 Jan. a.s. eervol ontslag aangevraagd. De heer Oosterhoff was voorheen (19001901) secretaris van A r n e- muiden en 1901—1904 van Ter neuzen. ZËEUÜDr ^BELBURB. EEN AFSCHEID, Hedenmorgen hebben bestuur, direc teur, leeraren, concierge en leerlingen van de Ambachtsschool alhier afscheid genomen van den heer P. de Wijs, die na een loopbaan van ongeveer 20 jaar als leer,aar aan die school en als leeraar in de wiskunde van den Cursus tot op leiding van scheepswerktuigkundxgen, zijn taak neerlegt. In een bijeenkomst in hotel De Burg heeft men den scheidende gehuldigd. Daarbij is het woord gevoerd in de eer ste plaats door den voorzitter van het bestuur, den heer J. A. Vertregt, verder door den directeur, den heer C. Doets, door den heer E. Visscher, leeraar aan den cursus tot opleiding van scheeps- werkituigkundige|n, den heer J. Fj P. de Blécourt, leeraar ,uan de ambachts school en door de leerlingen van den cursus, J. Bilok en van de ambachts school J. K. Adriaansen,. Allen schetsten hoe hoog de heer De Wijs stond aangeschreven en hoe on gaarne men hem ziet heengaan, al wenscht men hem nog j.aren van welver diende rust toe. Dat dit niet zal zijn een tijd van niets doen bleek wel uit de aangeboden ge schenken. Dit waren van de leeraren en van de leerlingen van den machinis tencursus boekwerken en van de leer lingen der ambachtsschool een vulpen houder. karakter droeg en die toevallig aan het verkeerde adres was bezorgd en door een ander dan den geadresseerde ge opend, te publiceeren. En die bovendien onlangs een verslag publiceerde van een vergadering van den Vrijheidsbond, welke vergadering eveneens kennelijk van vertrouwelijken aard was. A. C. JOSEPHUS JITTA' Men heeft hier nu het hoor en we derhoor. Volledigheidshalve voegen wij daar nog aan toe de mededeeling' in „De Maasbode", dat het der redactie van die r.k. courant „bekend is, dat de heer Mussert inderdaad geprobeerd heeft, wijlen mgr. Jansen voor zijn „zaak" te interesseeren, een feit, dat de heer Brou wer aldus de Msb. moeilijk anders dan van den „leider" zelf weten kan",. Er zou nog veel te schrijven zijn over de verschillende aanzichten van deze zaak, over wie vermoedelijk wel en vermoedelijk niet onwaarheid heeft ge sproken. Maar we zullen het er nu bij laten: de intelligente lezer heeft nu voldoende materiaal om voor zichzel- ven uit te maken, wat hem het geloof waardigst voorkomt. Ass.-Apotheker Lange Kerkstraat (Ingez. Med.) De heer De Wijs heeft allen bedankt, niet alleen voor deze huldiging ma.ar ook voor den aangenamen omgang ge durende zoo vele jaren, Onder het ge bruik van aangeboden ververschingen bleven de genoodigden nog eenigen tijd bijeen. Diefstal in de Zwemschool. Hedennacht is een ongewenscht be zoek gebracht aan de zwemschool aan den Kanaalweg. Er worden een p,iar zwempakken en wat chocolade vermist. Ach, waren alle menschen broeders De gebroeders E., die wegens een on derlinge vechtpartij reeds eer met de politie in aanraking kwamen, weshalve G. Z, tot 15 gulden boete veroordeeld werd, raakten gisteren op den Ouden dijk opnieuw ,ian het vechten. Thans werd G. Z. slachtoffer en gewond aan hoofd en arm. De politie maakte op nieuw proces-verbaal op. De woonwagenbewoners G. M. en K. S., die met de justitie nog iets te vereffenen hadden, werden alhier door de politie aangehouden. Zij bleken in staat en genegen in contanten ,ian hun verplichtingen te voldoen. J, B, alhier kreeg een bekeuring wegens het links van de straal fietsen. aiSSiNCEN, De verkoop van de zomerpostze- gels alhier bedroeg 807. ÜUID-BEVELAHD. DE NIEUWE BRUGGEN TE VLAKE. De drie basculebruggen thans gelegd. Vrijdag is ook de tweede bascule spoorbrug over het kanaal door Zuid- Beveland bij Vlake op de pijlers gelegd tusschen de reeds vroeger gelegde bas- culebrug voor het gewoon verkeer en de enkele dagen geleden geplaatste bas cule-spoorbrug. Hiermede is het Ooste lijk deel geheel overbrugd en is het wachten op het plaatsen van de vaste bruggen tusschen midden- en westelijke pijlers. Het werk verliep evenals bij het leggen der andere bruggen, gunstig. IJERSEKE. Vrijdagmiddag is in den ouderdom van bijna 75 jaar overleden de heer Jacob Willemsen, jaren voorzit ter,, den laatsten tijd bestuurslid van het burgerlijk of algemeen Armbestuur. Hij heeft in zijn functie voor de inwo ners van Vrederust veel goeds gedaan, aanmerkelijke verbeteringen voor hen zijn door zijn medewerking tot stand gekomen. IJERSEKE. Benoemd met ingang van 1 Augs. a.s. tot volontair ter secretarie de heer W. Honders alhier. IJERSEKE De oesterkweekers, hoe wel dankbaar voor de uitzaai van Fran- sche oesters op de Ierseksche oester- bank zijn voornemens 'n request te zen den aan den minister van landbouw en visscherij en hem te vragen die uitge zaaide oesters, dit najaar onder hen te distribueeren. Verscheidene oester kweekers hebben niet voldoende levens onderhoud om rond te komen, boven dien is het hun onmogelijk iets anders te verdienen, zoodat bij niet ondersteu ning ze armlastig zullen worden. Ze zijn aangewezen om op de een of andere wijze ondersteund te worden en dan ware geen betere steun denkbaar dan hun ieder een gelijk aantal Fransche oesters, die voor de zaadvoorziening hun plicht gedaan hebben, te verstrekken. Vrees voor concurrentie is er niet, daar de Zeeuwsche oesters vrijwel zijn uitf gestorven en het aanbod van dien aard zal zijn, dat voor het afzetgebied geen vrees voor een teveel bestaat. Het hoeft wel geen betoog dat voor de oester kweekers die jaren lang aan pachten en belastingen een half miljoen (jaarlijksch) opbrachten, iets g'edaan moet worden. Het is nu hoog noodig. Opgepast. IJERSEKE. Een verkooper van kippen Middelburg, 25-VII-'36, Vrijdag: hoog ste luchttemperatuur 22.8 °C (73 °F); laagste 15.7 °C (60 °F). Heden 9 h: 16 °C; 12 h: 16.3 °C. 0.2 mm regen of neerslag. Hoogste barometerstand te de zer stede, in het afgeloopen etmaal: 762 mm; laagste 761 mm. Hoogste barometerstand in het Euro- peesche waarnemingsgebied: 765.1 mm te Reval; laagste 742.6 mm te Storno- way. Verwachting tot morgenavond: Zwakke tot matige Z.W. tot W. wind, zwaar bewolkt, met tijdelijke opklarin gen, waarschijnlijk enkele regenbuitjes, weinig verandering in temperatuur. Zon op: 5 h 11; onder: 21 h 01. Licht op: 21 h 31, Maan op: 13 h 09; onder: 22 h 50. Zo. 26 Juli. Zon op: 5 h 12; onder: 20 h 59. Licht op: 21 h 29. Maan op: 14 h S; onder: 23 h 14. E.K. 26 Juli. Hoog- en Laagwater te Vlissingen: Juli. Hoogwater. Laagwater, Za. 25 6.24 18.34 12.31 Zo. 26 7.07 19.22 1.07 13.11 Ma. 27 7.55 20.15 1.52 14.04 Hoog- en Laagwater te Wemeldinge: Juli. Hoogwater. Laagwater. Za. 25 8.08 20.21 1.29 13,41 Zo. 26 8.46 21.00 2.05 14,21 Ma. 27 9.29 21.48 2.53 15,15 Westkapelle is 28 min. en Domburg 23 min. vroeger; Veere 38 min. later. (S springtij 7a~-yt- jvaTé (Ingez. Med.) vent momenteel met een auto R.I.R - hennen uit, welke bij nader onderzoek hanen blijken te zijn. Daarbij dit ras de geslachten zeer moeilijk en pas laat tc onderkennen zijn mag een waarschuwing uitgaan tot allen die meenen een koop je te doen. De politie is ook reeds ge waarschuwd KATTENDIJKE. De heer J. F. Hun- dersmarek heeft ontslag genomen als lid van den Raad dezer gemeente. In zijn plaats is als zoodanig benoemd de heer Jacob Dagevos, die de benoe ming heeft aangenomen. JÉÖORD-SEVELAHD. RAAD VAN COLIJNSPLAAT. COLIJNSPLAAT. Vrijdag vergaderde de Raad, onder voorzitterschap van bur gemeester Stute, voltallig. De V o o r z. deelde mede, dat de begrooting is terug ontvangen van Ged. Staten en dat er enkele veranderingen in aangebracht moeten worden. De ont vanger lichtte daara de opmerkingen nader toe. Met alg, st. werd besloten den post voor onvoorzien te verminderen met 311. B. en W. stelden voor afwijzend te beschikken op het verzoek van A. J. Westerweel e.,a„ om twee lantaarns te plaatsen aan den Nieuwen weg,. Er kan eerst getracht worden door grootere lampen in de lantarens- aan dien weg de menschen daar ter wille te zijn. Mocht dat niet voldoende zijn, dan zou den de lantaarns verplaatst kunnen wor den. De heer De Pree stelde voor één nieuwe lantaarn te plaatsen en de andere te verplaatsen. De heer Janse zeide, dat de ver zoekers voor gezamenlijke rekening een buitenlicht kunnen aanleggen. Met ge ringe kosten zijn ze dan geholpen. Na dat nog enkele leden hun meening had den uitgesproken, werd met 6 tegen 1 st. (de heer de Pree) het voorstel van B. en W. aangenomen. In de vorige raadsvergadering was be sloten „Achter de Kerk" drie putjes ie plaatsen. B. en W. stelden nu op advies van den gemeenteopzichter voor 1 put je te plaatsen bij den heer Koster en voor 3e andere twee den toestand te la ten zooals hij thans is. De heer Janse lichtte de bedoe-

Middelburgsche Courant | 1936 | | pagina 1