KRONIEK van den DAG. Prinses Zita. BINNENLAND. Zoo'n erge Hoofdpijn? AKKERTJES ZEELAND. TWEEDE BLAD VAN DE PROVINCIALE ZEEUWSCHE MIDDELBURGSCHE COURANT (W.0. DE GOESCHE COURANT) VAN VRIJDAG 24 JULI 1936. No. 173. Waar nog geregeerd wordt. AKKER-CACHETS MIDDELBURG. alles. seniging v.m. 10 em n.m. 10, idem 100 kg. en 26 er krie- Morel- -11, per -18, En- xton 22 12—17, 6—11, litschot- tte bes per 100 extra 20 21, id. idem IV —8, per —21, 'id. idem lie rival pc- 46—51. 5, per ziken 7, 100 bo». rvergun- 26 Juli per kg. ct. p. p.; ent (iets p. pond; :t. p. st.; per stuk am. Mbg. nleverw., en var- fsgehakt. ees, con- 5., J. de M'burg. ïieren 10 boeren- len, fijne Mooie rdapp. D. M'burg. ■ERSTR., bloedw. edw.. 15, i, leverw. s per half per pond. Ires voor prijs. A. Brigdam- gebraden n gehakt. cent per le Pagter, Middel cent per hagtabak, :iaal siga- ks 1.50. ttuinen Q nen in de ;n, perzi- id, bij M. ange Burg esch. Rib- 5, rollade akt 30 ct, ct., lever- Leijnse, lef. 515. IEN He- im mooie Flora". C. iddelburg. LSTRAAL om meer m herstel- rekent het srote zaal mer. Voor grote za- 1, A. J. F. raat, Mid- de collec- estraalcoll. :rk belang- behande- >n vormen aot huis. :he Beker" te christe- Sint-Lau- den Boer! Het heet wel eens, dat het Groother togdom Luxemburg erg Fransch gericht zou zijn. In één opzicht gaat dat dan toch zeer zeker niet op: wat de vastheid van zijn regeering betreft. Want het was de ze week juist tien jaren geleden, dat de tegenwoordige coalitierejgeering er aan het bewind kwam! De partijverhoudingen zijn daar te lan de ongeveer zoo, dat iets minder dan de helft van het kiezerskorps op de recht- sche partij pleegt te stemmen; rechts wil hier dan zeggen: ClericaalRoomsch- Katholiek. Men zou voor Nederlandsche vergelijking kunnen zeggen: R.K. Staats partij. Van de overblijvende helft stemt dan weer iets meer dan een vierde sociaal democratisch, en het resteerende kwart wordt gevormd door liberalen en onaf- hankelijken, die als regel dicht bij die liberalen staan. Een regeering der rechtsche partij al leen zou niet wel mogelijk zijn en roomsch en rood samen wilde men daar destijds en nu ook nog niet. Zoo ontstond een coalitie tusschen de liberalen en de rechtsche partij, die nu al tien jaren aan een aan het bewind is. Op een man na is zelfs het ministerie gelijk gebleven: 16 Juni 1926, toen het voor 't eerst in het Memorial verscheen, bestond het uit de heeren Jos. Bech, staatsminister en pre sident der regeering, Albert Clemang, directeur-generaal van arbeid, handel en industrie, Norbert Dumont, directeur-ge neraal van binnenlandsche zaken en ju stitie, Pet. Dupong, directeur-generaal van financiën en sociale zaken. Slechts tw,ee veranderingen vonden in die tien jaren plaats: de eerste is, dat Alb. Clemang 11 April 1932 op zijn post werd vervangen door Etienne Schmit en de tweede, dat nu enkele maanden gele den, de titel directeur-generaal voor de drie laatstgenoemde leden der regeering vervangen is door dien van minister wat ze in feite altijd toch al geweest waren. De minister-president dezer uit vier man bestaande regeering behoort tot de R. K. Rechtsche Partij, van de andere drie ministers is er een liberaal en twee zijn mannen van rechts. Het spreekt van zelf, dat in een be trekkelijk klein landje, waar iedereen familie van iedereen en elk wel eens zijns naasten buurman was, in volksver tegenwoordiging en pers vaak felie cri- tiek wordt uitgeoefend op wat deze of gene partij doet of niet deed. Zoo fel, dat men omtrent den waren achtergrond der dingen wel eens een verkeerden in druk zou kunnen krijgen. Die achter grond is echter deze: Dat Luxemburg een voortreffelijk bestuurd landje is, waar de vast in den zadel zittende re geering met vaste hand de teugels houdt. Het is een zeer bepaald democratisch land, met een stevige oppositie vanwege een hechte en goed georganiseerde so ciaal-democratische partij, welke over een uitstekend geredigeerd dagblad, ver schijnende in de groote mijnindustriestad Esch, beschikt. Het is zeer gesteld op zijn onafhanke lijkheid, en "van de nationaal-socialisti sche propaganda, welke het Derde Rijk er onder- en bovengronds probeert te voeren, moet men er niets hebben. Merk waardigerwijze staat in dezen ook het S.-D. dagblad voor de regeering op de bres en de geestige caricaturist Simon, welke er eiken dag zijn plaatje in tee kent, beeldt meermalen den rechtschen minister-president af in situaties waar hij als beschermer van 's lands onafhan kelijkheid optreedt voor den Luxembur ger Leeuw! Waar voor dit geval het plezierige bijkomt, dat de leeuw in het Luxemburger wapeneen r o o d e leeuw is! Den laatsten tijd is er een soor- door WILLIAM LE QUEUX. 42). Hij had toen William geroepen, die het onmogelijk had geacht dat een vreemdeling zonder zijn medeweten was binnengekomen. De zaak moest nog verder onder zocht worden. rh,ans woonde hij in een klein hotel in de buitenwijken van Va- nina. Hem was gastvrijheid in het pa leis aangeboden, maar na overleg met Paul Loven h,ad hij begrepen, dat dit minder politiek zou zijn. Hij riep Williams, die weinig tevre den was in deze omgeving. Hij had, in een vertrouwelijk oogenblik aan zijn meester te kennen gegeven dat Slavonië een heidensch koninkrijk was en Vani- na een vreeselijk, ongenietbaar gat. Danecourt keek hem strak aan. De man had een open gelaat. Zijn houding w,as die van een eerlijk Engelschman, een man, die geboren en opgevoed was in een landelijke omgeving. i,Herinner jij je een zekeren dag in Weenen, toen ik thuis kwam en ont dekte dat mijn sigarettendoos verplaatst was en vermoedde, dat er iemand 'n mijn kamers was geweest," „Dat herinner ik mij heel goed, mijn heer". tement rexistische beweging in opkomst, onder leiding van den redacteur van een onafhankelijk dagblad, het „Luxembur ger Volksblatt". Al scheldt men dezen heer Leo Muller van bepaalde zijde voor „Den Kraftmüller" en al beijveren de bladen der gevestigde politieke partijen zich om deze zaak als een kleinigheidje voor te stellen, de beweging schijnt toch in het landje meer aanhang te hebben dan laatstgenoemden wel zouden willen. Maar dat ligt nu eenmaal in den geest des tijds. Vast staat in elk geval, dat de tegen woordige bekwame regeering het groot hertogdom tot dusverre zeer behoorlijk oestuurde en dat zij de gevolgen der wereldcrisis voor dit land met zijn ijzer en staalindustrie van wereldbeteekenis dermate heeft weten meester te blijven, dat ze na tien jaren nog in den zadel zit. Dat dit voor een aanzienlijk deel te dan ken is aan de staatsmanskwaliteiten van den minister-president Jos. Bech, die in een klein land een staatsman van groot formaat is, daaraan valt niet te twijfelen. DE VISSCHERIJ IN 1935. Verschenen is het verslag over de vis- scherij gedurende 1935 (verslagen en mededeelingen van de afdeeling vis- scherijen no. 27). Er blijkt, uit, dat de waarde van den totalen ui.tvoer van visch èn visscherij- producten, bij 1934 vergeleken, ruim 2 millioen lager was. De in totaal uit gevoerde hoeveelheid was ruim 23,4 millioen kg (bruto) kleiner. Met betrekking tot den toestand in 't oesterbedrijf in Zeeland wordt medege deeld, dat deze zeer slecht bleef, door dat de sterfte onder de oesters groot was, terwijl de oesters die in leven ble ven moeilijk verkoopbaar waren, daar de schelpen van deze oesters sterk door de doornziekte waren aangetast- Als gevolg van de oprichting van het centraal verkoopkantoor van mosselen waren de prijzen in het mosselbedrijf veel beter dan in het vorige jaar. Thans gingen de mosselen goed weg en tegen loonende prijzen. De vangsten van garnalen waren, evenals de prijzen, slecht. De handel werd bemoeilijkt door de conting'entee- ringsmaatregelen in Frankrijk en België De ansjovis was nagenoeg onverkoop baar. De botvisscherij leverde slechte uitkomsten op. Ook de vangst van kreeft was lager dan in het vorige jaar, het geen een gevolg was van de ongunstige weersgesteldheid. Aan het einde van 1935 waren voor de zee- en kustvissccherij 3474 vaartui gen ingeschreven met een bruto-inhoud van 297,072 m3 tegen 3364 vaartuigen met een bruto inhoud van 300,341 m3 aan het einde van 1934, In 1935 zijn door Nederlandsche vis schers hier te lande in totaal aangevoerd rond 190,469,000 kg visch, schaal- en weekdieren ter waarde van 14,903,400 tegen in 1934 rond 212,319,500 kg' ter waarde van ruim 16,902,900. Uitgevoerd werd in 1935 aan visch, schaal- en weekdieren voor een waarde van bijna 10,8 millioen tegen voor bijna 12,8 millioen in 1934. AGRARISCHE JAARBEURS TE UTRECHT. De Raad van Beheer der Koninklijke Nederlandsche Jaarbeurs te Utrecht deelt mede, dat aan de van 8 tot en met 17 September a.s. te Utrecht te houden XXXVe Nederlandsche Jaarbeurs voor de eerste maal verbonden zal zijn een agrarische Jaarbeurs. Dit agrarisch jaarbeursgedeelte, dat gehuisvest zal zijn in de parterre-zalen van het tweede en derde jaarbeursge- Geralds stem werd scherper. Hij be gon eenige achterdocht te krijgen. „Houdt jii nog steeds vol, dat voor zoover je weet niemand in de kamer kw,am en dat jij de sigarettendoos ver schoof?" Het antwoord werd gegeven met een volmaakt kalme stem, waarin een zweem van beleedigde onschuld viel te ontdekken, omdat het woord „volhou den" werd gebruikt. „Ik heb niets toe te voegen, mijnheer aan hetgeen ik gezegd heb. De waar heid is steeds de waarheid." Deze woorden werden met kalme waardigheid geuit. En Gerald, die den man reeds als jongen had gekend, voel de zich beschaama, dat hij hem aan dit onderzoek ha'd onderworpen. Hij zweeg eenige oogenblikken. „Ik zal je vertellen waarom ik er weer naar vr.aag, Williams. Ik heb bewijzen, dat iemand in miin kamer een brief h- verborgen, een verdichten brief, die%la ter werd gevonden en waarin ik valsch wordt beschuldigd." Hij hield zijn blik op het gelaat van den man gericht gedurende dit korte onderhoud en hij verbeeldde zich dat er een schaduw op viel. „Ik hoop, mijnheer Ger.ald, dat het niets ernstigs is." Hij noemde hem bij den ouden naam, dien hij gebruikte toen zij nog jongens waren. „Ik zou het mij zelf nooit vergeven indien eenige nala tigheid van mijn kant u op eenige wijze had geschaad." aouw en voorts in paviljoens en tenten op het Vredenburg-terrein, zal omvat ten: lo. de producten van den land-, tuin en boschbouw, van de vee- en pluimvee teelt en de hierbij rechtstreeks betrok ken bedrijven van industrie en handel; 2o. de fabrikaten en producten werktuigen, machinerieën, technische apparaten, chemische producten, trans port- en verpakkingsmateriaal, voeder- stoffen enz. welke in den ruimsten zin beschouwd kunnen worden als hulp middelen voor den land-, tuin- en bosch bouw, de vee- en pluimveeteelt; 3o, de inzendingen van de Rijksdien sten en semi-officieele organisaties op het gebied van de voorlichting en con trole, zoowel wat betreft de bevordering als dien waarborg van de qualiteit van 't bodemproduct, bestrijding van ziekte verschijnselen, onderzoek op verschillend gebied, enz. In verschillende kringen van het agra risch bedrijfsleven is gebleken voor de vorming eener agrarische jaarbeurs groo te belangstelling te bestaan. Ook mocht het jaarbeursbestuur toezegging ontvan gen betreffende de medewerking van een aantal Rijks- en semi-officieele voor lichtingsdiensten, terwijl de samenwer king van belangrijke organisaties op agrarisch gebied met groote erkentelijk heid door het jaarbeursbestuur wordt vermeld. HET SURPLUS AAN VROUWEN IN NEDERLAND. Over 1935 opnieuw gedaald tot 1008 per 1000 mannen der be volking. Hoe grooter inwo nertal, hoe grooter het surplus. In de gemeenten met 20,000 en minder inwoners een be langrijk mannenoverschot. Uit de pas verschenen en door het centraal bureau voor de statistiek sa mengestelde gegevens betreffende de bevolking der Nederlandsche gemeenten blijkt, d,at het surplus aan vrouwen over 1935 opnieuw is gedaald (1008 vrouwen per 1000 mannen van de be volking). Op 1 Januari 1935 bedroeg het aantal inwoners des Rijks in totaal 8,392,026 (4,177,256 mannen en 4,214,770 vrou wen). Het surplus ,aan vrouwen bedroeg toen dus nog 37,514 of 1009 vrouwen per 1000 mannen. Op 1 Januari 1936 was het inwonertal gestegen tot 8,474,506 (4,220,674 mannen en 4,253,832 vrouwen) met een surplus aan vrouwen van 33,158 of 1008 vrouwen per 1000 mannen. De daling v,an het surplus bedroeg dus 4356. Deze daling is veroorzaakt door ver trek, vestiging, geboorte en sterfte. Het vertrek, dat in totaal grooter was dan de vestiging, overtrof dit wat de man nen betreft met een aantal van 7364, wat de vrouwen betreft met een aantal van 6921, zoodat hierdoor de mannelijke bevolking met een aantal van 443 meer achteruitging dan de vrouwelijke. Door geboorte overschot nam de mannelijke bevolking met een aantal van 50,782, de vrouwelijke met 45,983 toe, zoodat hierdoor de bevolking met 4799 mannen meer dan vrouwen toenam. In totaal leverde dus 1935 voor de bevolkingsver meerdering 4356 mannen meer op dan vrouwen. Op 1 Januari 1830 bedroeg het aan tal vrouwen per 1000 mannen nog 1045 en sindsdien is het surplus steeds da lende met uitzondering van een gerin ge opleving (van 1889 tot 1899 steeg het van 1024 tot 10251. Sedert 1930 bedroeg de daling per 1000 ongeveer 1 per jaar. Gaat dit zoo door, dan zal dus over on geveer 10 jaar het evenwicht bereikt zijn. Dit laatste is heel wel mogelijk, ge zien de regelmaat in de verhoudingen gedurende de laatste jaren. In de ge meenten met meer dan 100,000 inwoners daalde het getal der vrouwen op 1000 mannen van 1202 op 1 Januari 1830 (rijksgemiddelde 1045) tot 1073 op 1 „Waarom spreek je van nalatigheid, Williams?" „Alleen dit, mijnheer", en zijn stem was niet zoo zeker. ,,U heeft het be wijs, dat iemand de kamer binnenkwam. Het is mogelijk dat ik niet voldoende waakz,aam was en eenige oogenblikken weg ben geweest, toen ik daar had moeten zijn." „Met andere woorden, jij verliet je post, toen ik je mijn rug had toegekeerd; dat geef je zelf toe", zei Gerald op koelen toon. „Ik geloof niet dat ik ver standig deed door destijds vertrouwen te stellen in je belofte om je te verbe teren. Wij zullen het hierbij laten. Je kunt gaan." Dit korte onderhoud liet een onaan- genamen indruk bij hem achter. De ver klaring over heft verschuiven van de sigarettendoos kon niet geheel door den beugel, ofschoon men niet kon zeggen, dat het werkelijk onwaarschijnlijk was. En toch kon hij niet gelooven dat de m,an, die hij reeds van jongsaf kende, die gedurende zulk een langen tijd had bewezen betroüwbaar te zijn, nu een laagheid zou hebben begaan door sa men te spannen met gemeene intrigan ten om den ondergang van zijn meester te bewerkstelligen. Gedurende eenigen tijd kon hij een onaangenaam gevoel niet van zich af schuiven, dat hij den man niet langer vertrouwde. Een of twee malen stond hij op het punt hem zijn ontslag te ge ven, doch hij gevoelde dat dit onrede- Januari 1936 (rijksgemiddelde 1008). In de gemeenten van 20,001 tot 100,000 in woners bedroeg over hetzelfde tijdvak de daling van 1057 tot 1031 en in de gemeenten met 20,000 en minder inwo ners v,an 1007 tot 966. Opmerkelijk is het feit, dat met de stijging van het in wonertal der gemeente ook het surplus aan vrouwen stijgt. Zelfs is er in de gemeenten met 20,000 en minder inw. een overschot van mannen (omstreeks 1850 was in die gemeenten het even wicht reeds bereikt, v<Mr 1850 was er een surplus aan vrouwen, daarna een surplus aan mannen), In alle gémeente- groepen gaat de daling met een zekere regelmaat te werk. UITREIKING VAN TEELTVERGUN NINGEN EN UITBETALING VAN STEUNGELDEN IN CAFé'S. De regeering is er tegen.. De minister van landbouw en vissche- rij heeft aan den minister van binnen landsche bericht, dat uit een ingesteld onderzoek is gebleken, dat het ten plat- telande veelal gebruikelijk is in café's zitdagen te houden teneinde aldaar teeltvergunningen uit te reiken en-of steungelden uit te betalen. Deze toe stand wordt zeer ongewenscht geacht. In de kleine dorpen zijn de crisis-orga nisaties echter uit gebrek aan eenige andere localiteiten van eenigen omvang op de cafés aangewezen, waarbij nog komt, dat de café's hun lokalien veelal gratis afstaan, zoodat het huren van an dere localiteiten kosten met zich mede zou brengen. De verschillende veilingen zijn wel bereid, voor zoover uitbetalin gen van tuinbouwsteungelden betreft voor bovengenoemde doeleinden van tijd tot tijd eenige ruimte af te staan, maar zijn daartoe in het drukke sei zoen van 1 April tot 1 September niet in staat. In verband hiermede is bij den mi nister van landbouw en visscherij de vraag gerezen, in hoeverre de gemeen tebesturen zouden kunnen medewerken om aan dezen toestand een eind te ma ken. Genoemde minister zou gaarne zien, dat de gemeentebesturen in zoo verre hun medewerking aan de uitvoe ring der landbouw-crisiswet 1933 zullen willen verleenen, dat zij van tijd tot tijd gratis eenige localiteit aan de verschil lende crisis-organisaties op hunne aan vrage afstaan, om deze in staat te stel len zitdagen tot uitbetaling van steun gelden, uitreiking van teeltvergunnin gen of anderzins in de betrokken ge meenten te houden, In een circulaire zegt de minister van binnenlandsche zaken het zeer op prijs te zullen stellen, indien de gemeentebe sturen ten deze in voorkomende geval len de noodige medewerking zouden willen verleenen. DE OVERVAL TE ABCOUDE. En de weerafdeelingen der N. S. B. De heer Albarda heeft tot den minis ter van justitie de volgende vr,agen ge richt: Is het den minister bekend, dat in den nacht van 17 op 18 Juli 11., in de nabijheid van Abcoude, eenige leden van de N. S. B. een groep weerlooze anders denkenden hebben overvallen, dezen met gummiknuppels en ploertendooders hebben mishandeld, een der mishandelde tegenstanders in het water hebben ge worpen en de vrachtauto, waarvan de zen zich hadden bediend, hebben be schadigd en in het water geduwd? Is het waar, dat die leden van de N S. B. waren gekleed in de verboden uni form v,an de weer-afdeeling der N. S, B., welke weerafdeeling volgens een verklaring van den heer Mussert opge heven zou zijn? Wil de minister bij het onderzoek, dat ongetwijfeld naar de toedracht van deze lijk zou zijn. Hij had daarvoor g'een afdoend bewijs, alleen een bloot ver moeden. De zaken in Vanina gaven hem ech ter niet veel tijd om verder over die zaak na te denken. Zelfs zijn terugroe ping uit Weenen raakte op den achter grond, daar zij geen invloed zou heb ben op zijn loopbaan. Hij was hier gelukkiger dan in Wee nen. De aard van zijn betrekking bracht hem dagelijks in het gezelschap van zijn geliefde prinses, die steeds behoefte ge voelde hem haar dankbaarheid te too- nen. Zij werkten allen hard in die inspan nende dagen. Zelfs de onverschillige ko ning spande zich in. Hij inspecteerde de troepen, besprak militaire aangelegen heden met den oppervelhebber, maakte zich bemind op audiënties, hield lange gesprekken met Miranoff en andere personen die hem hielpen om de drei gende revolutie den kop in te drukken en leidde elke belangrrijke vergadering die in het paleis werd gehouden. Het was in verband met die vergade ring, dat een vreeselijke gebeurtenis plaats vond. De koning zat aan het hoofd van de tafel. Aan zijn rechterhand zaten de prinses en Danecourt, tegenover hem de gravin Nada. Zij wachtten op de komst van Miranoff. De volijverige staatsman stond ge woonlijk om vijf uur 's morgens op, daar Binnen een kwartier kunt Ge die vergelen zijn en U als her boren voelen door één of twee Volgent recept van Apotheker Dumont I (Inz. Med.) zaak wordt ingesteld, ook laten nagaan, hoe het mogelijk is, d,at een groep leden der N. S. B., die in auto's en op motor rijwielen aanrukte, in den nacht werd. geformeerd en of hieruit moet worden afgeleid dat de N. S. B. op een of meer plaatsen weerkorpsj-afdeelingen gereed houdt, die in korten tijd kunnen uitruk ken om geweld te plegen? Tot welke maatregelen geven de hier boven vermelde feiten den minister aan leiding? In de week van 12 tot en met 18 Juli kwamen in onze provincie 10 geval len van besmettelijke ziekten voor, nl, 7 gevallen van roodvonk te Poortvliet, 2 gevallen van diphtherie te Hontenisse en 1 geval van Meningitis cerebrospina- üs epidemica te Brouwershaven. BRANDWEEROEFENING IN HET GROOT. De bescherming der Abdijge bouwen en omgeving. Kort geleden schreven wij, dat op het Koorkerkhof twee en op den Wal één bovengrondsche brandkraan waren ge plaatst en het was, gezien de activi teit van onze brandweer te begrijpen, dat men deze nieuwe inrichting wilde beproeven. Al ware het ernst gingen gisteren avond om 7 uur de brandschellen over en ook de waarschuwing van politie en andere betrokkenen per telefoon ge schiedde volledig onder vermelding, dat een uitslaande brand op het Koorkerk hof was uitgebroken en even later reed de magirusspuit het Koorkerkhof op en werd aangesloten op de bovengrondsche kraan nabij den ingang van de Koor kerk. Men veronderstelde brand in het Ca fé De Lange Jan, maar spoedig bleek, ook brand te woeden in de schilders werkplaats op den hoek van de Nieuwe Kerkstraat en in de voormalige melk fabriek op den Wal. Er kwam dan ook spoedig meer ma teriaal en wel de brandladder met de daaraan gekoppelde motorspuit, die voor het eerst op wielen met luchtban den werd medegevoerd en ook bij later vervoer zonder motortrekkracht heel wat makkelijker te vertrekken was. Deze spuit kwam te staan naast de kosterswoning, de burgerijspuit had voor de bestrijding van den brand op den wal te zorgen en werd daar op de bovengrondsche kraan aangesloten. Hier had men op die bovengrondsche kraan niet alleen de zuigbuis van de autospuit aangesloten, doch er ook nog een koppelstuk op geplaatst zoodat meir later kon overgaan tot direct op aan koppelen van een slang zonder den toevoer ook maar een oogenblik af te sluiten. Ten slotte werden ook een paar slangen direct op de ondergrondsc,he kranen aangesloten en ook de ladder op de Wal nog in gebruik genomen. hij overkropt was met werk. Sinds hij ouder werd kon hij dat niet zonder moeite volhouden en daarom had hij als gewoonte aangenomen om 's namiddags tusschen drie en vier uur te gaan rusten. Gedurende dien tijd mocht hij niet dan in hoogst dringende gevallen gestoord- worden. Met het oog daarop was de bijeen komst gesteld op half vijf. Het was nu kwart over vijf en Mi ranoff was nog niet verschenen. De ko ning, die op stiptheid was gesteld, be gon ongeduldig te worden en trommelde met zijn vingers op tafel. Het was on mogelijk om het te behandelen onder werp af te doen zonder Miranoff's bij stand. Ze wachtten nog vijf minuten en Ni- colaas mopperde boos: „Onbeleefd om ons te laten wachten". Men zal zich herinneren dat hij niet veel op had met zijn geduchten minister en hij gaf daar van meermalen blijk. De prinses haaste zich om hem te kalmeeren: daar kwam bij dat zij veel gevoelde voor den ouden man die nooit ruw tegen haar was. „Arme oude man, hij heeft in den laatsten tijd zoo hard gewerkt", zei zij vriendelijk, „veel te hard voor iemand van zijn leeftijd en al zijn werk doet hij voor ons. Ik neem aan, dat hij zeer ver moeid is en dat hij langer rust dan ge woonlijk". (Wordt vervolgd.)

Middelburgsche Courant | 1936 | | pagina 5