De burgeroorlog AFLOOP VERK00PINGEN. URt- U WISSELKOERSEN. AMSTERDAM, 24 Juli. Het eerste getal is de vorige noter ing, daarop volgt de ofiicieele notee ring van heden. Denemarken Obligi. 1926-5 87% Amsterdam 1934-4% 98%—99 's Gravenhage 1929-4% 110% Rotterdam 1926-1930-4% 91%—91% Zeeuws. Hyp. B-4% 89% Cities Service Cy. P, 1958 5 47%47% A Amsterd. Bank 122%122% C Rott. Bankver,. 117%117% A Twensche Bank 80%81 A Pref. Jurgens A. 107%108 A Ned. Gist- en Spiritusf. 402%405 A De Schelde N.B, 30% A Am. Smelt Ref. 51%50% C Stand. Brands 109% C North Am. Cy. 19%—19% zoek Boerman wordt aangehouden, het verzoek Van Vooren werd afgewezen, aan de Kreyger werd f 10 per jaar en per kind toegestaan. Na eenige discussie werd een verzoek van H. de Witte en G. de Lozanne om de geschatte waarde van hun localiteiten te bepalen op f 500 ingewilligd. Bij de Kroon zal om ontheffing wor den verzocht van de verplichting tot vaststelling eener verordening tot nan- wijziging van ambten en betrekkingen bij de gemeente, die volgens het capitulari- ten reglement 1935 slechts door capi- tulanten kunnen worden bekleed. Te gen stemden de heeren Mullaert en Van Bortel die de betrekkingen van veld wachter en v,an ambtenaar ter secreta rie daarvoor wel geschikt achtten. Van de vereeniging voor bijzonder neutraal onderwijs was een schrijven ontvangen waarbij werd medegedeeld &it zij heeft besloten tot opheffing van de van b,aar uitgaande lagere school met ingang van den dag waarop het besluit van den Raad tot overplaatsing van de openbare lagere school in den Oranjepolder naar liet aan genoemde vereeniging toebehoorende schoolge bouw, onherroepelijk zal zijn gewoiden. Naar aanleiding van dit schrijven stel len B. en W. voor de openbare lagere school in den Oranjepolder over te brengen naar bovenbedoeld schoolge bouw nabij TïYQlh Het beteekent zoowel voor 't rijl? als vpqr dp ggme-ente een financieel voordeel en hef Is te verwach ten dat het onderwijs er niet onder zal lijden, eerder zelfs verbeteren, i Nadat de Y 6 o r z. in besloten ver gadering deze kwestie nog had toege licht werd het voorstel aangenomen met de stem van den heer Giljam tegen *e>> wijl de heer Mullaert zich onthield. Een verzoek van M. Kareis om verple- gingskosten in het ziekenhuis te Oost burg ad f 71,40 voor rekening der ge meente te nemen, werd afgewezen. Op voorstel van B. en W. werd be sloten niet toe te treden tot het Z.- Vlaamsche Borgstellingjdonds. Uit de te Neuzen gehouden besprekingen is komen vast te staan dat de beteekenis van dit fonds nog niet vaststaat, terwijl ook zonder dat de gemeente zelf toe treedt, de middenstanders bij deze in stelling kunnen aankloppen. Tenslotte werd nog besloten de voet paden van de wed Sanders tot Eug. Dellaert en van v. d. Sande tot P. de Meyer af als rijwielpaden aan te merken. Het maximum-snelheidbord nabij Swar- telé zal geplaatst worden bij de woning van J. Willemsen. A Born. Sum. H.M. 154%155%. A Ned. Wol Mij. 84%—84%. A J. C. J.apan Ln. 39%38%. A Rotterd. Lloyd 40%39%. A S.M. Nederland 38%37%. A Houth. Alberts 53 C Union Pac, Rr. 81%80%. C Int. Nickel Cy. 30%30%. Ned. 1000-4 99%-^98%. O. Indië 34 1000-4 97%—97%. Duitschl. '30 1000-5% 19-19%-%. Engeland 1960-90 4 72%—72%. A Koloniale Bnk. 50%51. A N.I. Hbk. 1000 114%—114%. C Ned. H. M. 1000 136%—136%. A v. Berkels Pat. 38%37%. C Calvé-Delft 62%—62%-62. A G, Suiker Mpij 115%114 A Philips Gem, B. afg. 157%158%-57 C Unilever 123%—121 %-22% A Am. Car Foundry 21%22 C Anaconda Cop. 23%23%-% REGSfTSZAKElt In de maanden Maart, April en Mei werden in Zaandam tientallen fietsen ge stolen. Eenigen tijd later deed zich het ongewone feit voor, dat een der daders zichzelf bij de politie kwam aangeven. Het was de 33-jarige werkman H. L. S., uit Amsterdam. Hij verklaarde, dat hij samen met zijn te Beesd in Gelderland woonachtigen zwager A. K. herhaalde malen naar Zaandam was gegaan, om daar fietsen te stelen. In verband hier mee werd ook de zwager aangehouden, maar deze ontkende. Beiden stonden gistermiddag voor de Haarlemsche rechtbank terecht. Ondanks de verklaring van S. dat zij samen de fietsen ontvreemd hadden, bleef K hardnekkig ontkennen. Het O. M. eischte tegen S. een jaar gevangenisstraf en tegen K., die reeds herhaaldelijk wegens ernstige misdrijven is veroordeeld, 2% jaar gevangenisstraf, Uitspraak 6 Augustus. Notaris J. L. van der Harst heeft Donderdag op de „Vergenoeging" pu bliek verkocht: A Een hofstede, met woonhuis, groote schuur en verdere gebouwen op en met 5 ha 28 a 60 ca (13 gem. 141 r) bouw land, staande aan den Kraayenholschen Weg D 16 te Arnemuiden. Bewoond door den heer P. Koster Jzn. In koop toegewezen aan den heer A. de Visser, zonder beroep te Koudekerke oq voor f 8290. B. 1 ha 5 ,a 50 ca (2 gm. 206 r) wei land aan den Derringmoerweg te Ar nemuiden (Kleverskerke). Ingehouden. C Bethlehem St. 31%— 33%-%,. C Kennec Copper 25%25%-26% C Un. States Leather 44% C U. States St. C. 38—39%-% A Kon. Petr, Mpij 273%—274-73 C Contin. Oil Cy. 20%—19%-20 C Phillips Petr. Comp. 27%27% C Shell Union O.C. 11%—11%-12 C Tide Water Ass. Oil 10%10% A Ned. Scheepv. U. 47%46%-45% A H.Vi. Amsterdam 280%280-82 A Java Cult. Mij. 129126% A N.I. Suiker U. 104104. A Deli Batavia 187189-90. C Deii Mij. 1000 257-252-53. A Senembah 227%—229% -31. C Baltimore en Ohio 12%12%. C Southern Pac. Cy. 22%—23%-%. A Southern Rlw. 10%11%. A Amst. Rubb. C. 142%—141 %-39% A Deli-Bat. Rubb. 79%—78. A Hessa Ruooer 106107-%, A Serbadjadi S.R. 68%68%. BUSTENLAÜD. Engeland, Frankrijk en België besluiten tot een „Locarno-conferentie". Gisteren en eergisteren hebben te Lon den de minister-presidenten en ministers van buitenlandsche zaken van Engeland, Frankrijk en België opnieuw geconfe reerd over wat er nu eindelijk eens moet gebeuren in verband met de opzegging van het Verdrag van Locarno door Duitschland en de remilitarisatie van het Rijnland. Deze conferentie had slechts 'n „informatorlsch" karakter. De bedoe ling was niet bindende besluiten te ne men. Na afloop werd het volgende commu niqué uitgegeven: „De vertegenwoordigers van Frank rijk, België en Engeland, zijn tot de vol gende conclusies gekomen: 1. Het voornaamste doel, waarnaar de pogingen van alle naties van Europa moeten uitgaan, is het versterken van den vrede door een algemeene regeling. 2. Een zoodanige regeling kan slechts verkregen worden door een vrije samen werking van alle belanghebbende mo gendheden en niets zou rampspoediger zijn voor de verwachtigen, die men te dien aanzien kan hebben, dan een schijn bare of werkelijke verdeeldheid van Europa, in tegenover elkaar staande bloes, 3. De drie. regeeringen zijn bijgevolg van meening, dat stappen moeten wor den gedaan pro een ontmoeting te orga- nisèeren van de vijf Locarnoirtogendhe- den, zoodra deze gehouden zal kunnen worden. De eerste taak, die ten uitvoer moet worden gelegd, zal naar haar mee ning zijn het voeren van onderhandelin gen over een nieuwe overeenkomst, die bestemd moet zijn in de plaats te komen van het Locarno-pact en verder door sa menwerking van alle belanghebbenden den toestand te regelen, die ontstaan is door het Duitsche initiatief van 7 Maart. 4. De drie regeeringen stellen zich dus voor in verbinding' te treden met de Duitsche en de Italiaansche regeeringen teneinde haar medewerking voor de al dus voorgestelde bijeenkomst te verkrij gen. 5. Wanneer in deze bijeenkomst vor deringen kunnen worden behaald, zullen noodzakelijkerwijze andere problemen betreffende den Europeeschen vrede ter sprake komen. Onder die voorwaarden zou er aanleiding zijn de uitbreiding van het terrein van besprekingen onder oogen te zien, teneinde, met samenwer king van de andere mogendheden, een regeling te vergemakkelijken van de pro blemen, welker oplossing essentieel lijkt voor den vrede in Europa. Na afloop van de bijeenkomst hebben de ambassadeurs van Groot-Britannië, Frankrijk en België te Rome en Berlijn telefonisch opdracht ontvangen gelijktij dig stappen bij de Duitsche' en Italiaan sche regeering te doen en te hunner ken nis te brengen het aangenomen commu niqué. Tevens zich te laten vertegen woordigen op de conferentie, waartoe de mogendheden besloten hebben. BELGIE. Een knuppel in het hoenderhok. Minister Spaak blaast de „collectieve veiligheid" omver. De Belgische minister van buitenland sche zaken, mr. Spaak, heeft kans ge zien politieke opschudding te verwek ken. Dat is geen neuwe verdienste van hem. Voord/at mr. Spaak minister werd heeft hij meermalen knuppels in hoender hokken gesmeten, in 't bijzonder in dat van .de socialistische partij, waarvan hij een der militantste leden is. Jaren' aaneen fungeerde hij als het „enfant ter rible" der partij. Soms ging zijn critiek op het doen en laten der partij-leiders zoo ver, dat zijn royement nabij scheen Maar mr. Spaak bleek een handig poli ticus, die zich niet op zij liet duwen Toen de socialisten met liber.alen en katholieken gingen samenwerken werd hij in de nationale regeering opgeno men, Men hoopte hem op deze manier wat bezadigder te kunnen maken. Som migen fluisterden trouwens, dat mr. Spaak alleen maar, om vooruit te kun nen komen, zooveel gerucht had ver wekt. Langen tijd heeft hij ais minister keu rig in het gareel geloopen. Maar dezer dagen is het opeens weer mis gegaan. In een bijeenkomst van de buitenland sche journalisten te Brussel voerde de minister het woord over België's bui tenlandsche politiek. Hij ontvouwde daarbij richtlijnen, die heel erg afwijken van de tot dusver gevolgde. De buitenlandsche politiek van Bel gië moet naar de meening van den mi nister realistisch zijn. Mr. Spaak is be reid zijn persoonlijke voorkeur voor elk politiek systeem te willen .afleggen om zich alleen te bekommeren om de ge meenschap waartoe hij behoort. Spre kende over den Volkenbond verklaarde hij dat, indien moet gekozen worden tus- schen een strijd om de handhaving van het recht en de handhaving van den vrede, hij onmiddellijk voor het laatste zou kiezen, want, zoo voegde hij er bij, het recht is een beweeglijk iets, is een opvatting vafe onzen geest, nooit ab soluut. De oorlog integendeel is een feit. Het is een fout op een idee, dat beweeg lijk is, de basis te vestigen van een po litiek die het lot van een volk en van een beschaving in de weegschaal zou leggen. De minister had slechts woor den van lof voor degenen die getracht hebben te Genève een hoogere orde tot stand te brengen, maar hij besloot met te zeggen, dat de volkeren en de Staten dezelfden zijn gebleven. Er is overigens een hiërarchie in de internationale verplichtingen. Elk volk kan niet in elk conflict en welke de be langen ook zijin waarom het gaat, de zelfde krachtsinspanning doen en dezelf de opofferingen verzekeren. Men moet algemeene gedachten wantrouwen, zoo als ondeelbare vrede, wederzijdsche hulp, collectieve veiligheid. De volkeren kunnen zich niet verder verplichten dan tot wat zij psychologisch kunnen aanvaarden en geven. Een volk kan niet leven met het gevoel dat trouw aan een groot beginsel tot gevolg kan hebben da het in een avontuur zou wor den gqjstort waarin het beginsel zoui vergaan met al del andere beginselen die de basis zijn van onze beschaving. De minister zei te beven bij de ge dachte dat de oorlog zou worden aan gewend om liefde voor den vrede te be wijzen. Een volk kan slechts tot oorlog overgaan als zijn levensbelangen op het spel staan: zijn onafhankelijkheid, de in tegriteit van zijn grondgebied, zijn/ vrij heden. Alle ander verplichtingen zullen niet worden nageleefd wanneer het oogenblik om ze van theorie tot werke lijkheid te maken mocht aanbreken Slechts wat mogelijk is heet politiek. Ook in buitenlandsche zaken. Een minis ter van buitenlandsche zaken, aldus de heer Spaak, mag niet vergeten welke de aardrijkskundige ligging is van zijn land, de samenstelling van zijn bevol king uit Vlamingen en Walen, de betrek kelijkheid van zijn macht. Op deze wer kelijkheid moet worden gebouwd. Bel gië is vredelievend. Zijn regeering even eens. België wil handelen op een ma nier die voor niemand een aanleiding zou kunnen zijn om er tegen in te gaan Zijn buitenlandsche pofttiek moet deze zijn die volledig beantwoordt aan de verzuchtingen van de bevolking, opdat indien zooals in 1914, het land opnieuw de gevaren van oorlog moest kennen opnieuw een volledige eendracht zou kunnen tot st,and komen tusschen Walen en Vlamingen. Velen, vooral vele socialisten hebben zich de oogen uitgewreven, toen ze de ze nuchtere uitspraken onder oogen kre gen. Men is er echter niet alleen van geschrokken, doch ook woedend ge worden. De verontwaardiging kwam gis teren tot uiting op een vergadering van den socialistischen partijraad. De heer Wauters, Kamerlid en direc- fteur van het dagblad „Le Peuple", opende de debatten. Spaak's rede, zei- de hij, wijst op een bruske zwenking en een geheel nieuwe oriënteering van de buitenlandsche politiek van het kabinet V,an Zeeland. De gedachten daarin ont wikkeld, komen niet overeen met de politieke lijn van de Socialistische In ternationale en de Belgische arbeiders partij. Deze heeft steeds een buitenland sche politiek nagestreefd steunend op de princepes der collectieve veiligheid en j wederkeerige hulpverleening. Heden. Amsterdam, officieel. Londen /6 Berlijn 59.23 Parijs 9.73 Brussel 24.82 Zwitserland 48. IC Kopenhagen 32.97 Stockholm 38.10 Oslo 37.12% New York 1.47% Pr,aag 6,10 Prolongatie 1% Part. disconto 1% Daggeld 3% Registermarken 32% Crediet Sperrmarken 15% Effecten Sperrmarken 14% Reismarken 42 Bankpapier 39-% Gister, 7.39 59.22% 9.72% 24.84 48.10 33.00 38,10 37.15 1-47% 6.10 1% 1% 3% 32% 16 15 42 39% Het is op deze basis, dat het kabinet- V.an Zeeland tot stand kwam. Katholie ken, liberalen en socialisten verleenden hun vertrouwen aan deze regeering, op voorwaarde, dat zij de hierboven ver melde principes trouw zou blijven. Geheel onverwachts heeft „partijge noot" Spaak nu echter buiten het par lement om voor de leden van de bui tenlandsche persvereeniging zijn batte rijen ontbloot en een politiek verdedigd, welke lijnrecht tegenover de opvatting staat van de socialisische partij en de andere twee partijen, die de regeering steunen. De heer Wauters zeide de houding van minister Spaak beslist te moeten afkeuren. Een langdurig en zeer levendig debat volgde op deze verklaring van den heer Wauters, Van alle kanten werd critiek uitgeoefend. Minister Spaak kon zich daar niet tegen te weer stellen, aange zien hij in Londen vertoefde. Drie an dere in de vergadering aanwezige socia listische ministers deelden mee, dat mr. Spaak zijn rede had gehouden, zonder ruggespraak met zijn collega's. Tenslotte werd op voorstel van het Kamerlid voor Gent, G. Balthazar, tot het sturen van een telegram naar Lon den besloten waarbij het socialistische partijbestuur den minister van buiten landsche zaken herinnert aan de politie ke richtsnoeren van de partij en van de Socialistische Internationale en zijn gehechtheid bevestigt aan de principes van de versterking der collectieve vei ligheid en de wederkeerige hulpverlee ning. Afschriften van dit telegram wer den gezonden .aan het adres van de Fransche ministers Blum ert Delbos. Men vraagt zich thans allerwege te Brussel af, wat de gevolgen van dit een en ander kunnen zijn. Het lijkt niet uit gesloten, dat er nog heel wat over de zaak te doen r,aakt. Een kabinetscrisis acht men zelfs niet uitgesloten. FRANKRIJK. een communique van kardinaal Verdier, waarin o.m. is opgenomen een proces verbaal van de besluiten der vergade ring van kardinalen en aartsbisschoppen in Maart jl. O.m. is toen besloten dat de Fransche geestelijkheid haar burgerplichten niet mag verwaarloozen maar vermijden moet, zich n partijen te laten opnemen. De katholieken moeten er zorg voor dragen de kerk en de katholieke ac tie buiten de partijen te houden. Mili tante leiders der katholieke actie zullen niet tegelijkertijd leiders en propagan disten zijn van een partij, zij zullen loy aal de burgerdeugden betrachten, met name de eerbied jegens de gevestigde macht. De jeugd moet vermijden zich voortijdig te binden aan politieke partij en. Priesters, die bij de fascistische „Vuurkruisen" als oudstrijders staan in geschreven zijn niet gehouden uit te tre den, maar zullen zich moeten onthouden van actieve deelneming aan de bewe ging. In den vervolge zullen de priesters zich onthouden van het aanhangen van welke politieke liga ook. In de kerk zullen alleen de nationale vlaggen of die van zuiver corporatieve instellingen toe gelaten worden. De bespreking die de minister van binnenlandsche z,aken, Salengro, met de arbeiders in de gebieden van Montbe- liard en Belfort heeft gehad, duurden den geheelen nacht en zijn pas vanmor gen om 8,40 uur geëindigd. De arbei ders zullen een loonsverhooging van 5 centimes per uur ontvangen, waarmede het conflict tot het verleden behoort. ENGELAND. In het Engelsche Lagerhuis heeft zich gister een incident voorgedaan tijdens een rede van Sir John Simon, den mi nister van binnenlandsche zaken, lei verdediging van een nieuwe regeling der werkloozenondersteuning. De afge vaardigde Buchanan, van de linkervleu gel der Labourpartij, beschuldigde Si mon ervan te liegen. Toen de voorzit ter van het Huis hem daarop verzocht dit woord in te trekken, weigerde Bu chanan dit te doen en bleef hij Simon voor leugenaar uitmaken. De vergadering werd hierop gedurende 18 minuten ge schorst, waarna Buchanan wederom weigerde de gebruikte termen in te trekken. Simoii diende daarop een mo tie in tot schorsing van Buchanan, wel ke motie met 284 tegen 53 werd aar;- aangenomen. Buchanan verliet daarop de zaal. Stephen Campbell, Labouraf- gevaardigde, protesteerde heftig tegen de schorsing van Buchanan en wei'd op dezelfde wijze geschorst, omdat hij den minister van gezondheid een „kleine verachtelijke rat" genoemd had. SPANJE. Krijgt Madrid gebrek aan levensmiddelen Buiten landers vragen om hulp. Er komt nog steeds niet veel teeke- ning in de situatie. De Spaansche regee- ring ging vannacht door met te melden, dat ze den opstand zoo goed als meester is. De rebellen verkondigen, dat ze van daag of morgen Madrid zullen innemen. Men kan maar van één ding zeker zijn: Dat de ellende in het geteisterde land met het uur toeneemt. Als Spanje door dezen verschrikkelijken burgeroorlog heen is, zal het er droevig aan toe zijn. Er komen steeds meer noodkreten van buitenlanders uit geteisterde steden. Zoo verkeert men in groote ongerustheid over het lot van den Amerikaanschen ambassadeur, die ergens in de buurt van San Sebastiaan moet vertoeven. Een Amerikaansch oorlogsschip is op weg naar deze stad. Ook Engeland heeft en kele oorlogsbodems naar Spaansche ha vensteden gestuurd, om zoo noodig En gelsche onderdanen hulp te kunnen bie den. Te Barcelona moet een Amerikaan doodgeschoten zijn. Hij reed in een auto, die tfl btand werd gestoken. Te Madrid schijnt men zich ongerust te maken over de voedselvoorziening. Daar alle verkeer in het land stil ligt, kunnen de voorraden in de hoofdstad, niet worden aangevuld. De regeering be weert, dat er nog voedsel genoeg voor een week is. Buitenlandsche journalisten meenen echter te weten, dat de voorra den over 2 dagen uitgeput zullen blijken. In den loop van vanochtend kwamen radio-berichten uit Spanje, die inhielden, dat een troepenmacht der rebellen niet ver van Madrid verwijderd is. Een deel van het verdedigingsleger zou door deze troepenmacht zijn verslagen. Daartegen over staat een mededeeling der regee ring, dat haar regimenten den opmarscfc der opstandelingen tot staan hebben ge bracht. Verschillende steden, die in handen der opstandelingen zijn, werden gisteren opnieuw gebombardeerd, o.a. Saragossa. HONGARIJE. Reeds 10 dooden. Te Boedapest is in de Rakorzistraat een huis van vier verdiepingen inge stort. Bij deze instorting zijn vele bewo ners om het leven gekomen. Tot dus verre heeft men uit de puinhoopen van het huis tien dooden geborgen. Intus- schen vreest men dat dit aantal nog grooter zal worden, daar tijdens de in storting 20 a 30 menschen zich in het. huis bevonden. Men verwacht dat het ongeluk veroorzaakt is, doordat ?en nieuwe verdieping in aanbouw was. POLEN. Bij Damaslawek - in West-Polen zijn twee militaire vliegtuigen in de lucht met elkaar in botsing gekomen. Een der bestuurders kwam om het leven, de rest der bemanningen kon zich redden door middel van de valschermen. DANTZIG. ïTALIë. Nadat drie regimenten infanterie van de divisie „Gavimana naar Italië zijn teruggekeerd, wordt thans uit Massawa vernomen, dat ook is begonnen met de repatrieering van de divisie „Gran Sasso". ZWARE STRAFFEN GEëlSCHT TEGEN RIJWIELDIEVEN. Duitschland en Italië reeds uitgenoodigd. Felle critiek van het soc. partijbestuur. WISSELKOERSEN. Beursthermometer van Vrijdag- Rubber H.V.A. Philips Koninkl. Unilever Tabak Markt Obl.Markt— (Wettig gedeponeerd DE KATHOLIEKEN EN DE POLITIEK. De ,,Semaine Religieuse" publiceert CONFLICT IN METAALINDUSTRIE GEëINDIGD. TUMULT IN HET LAGERHUIS. HUIS INGESTORT. VLIEGTUIGEN IN BOTSING. Roomsche protesten. De bisschop der Roomsch-Katholieke kerk te Dant- zig keert zich in een herderlijk schrijven in felle bewoordingen tegen Greiser c.s., wien hij er van beschuldigt, de Room sche jeugd met repressaile te dreigen, wanneer zij lid fflijft van katholieke or ganisaties. REPATRIEERING VAN TROEPEN UIT ABESSYNIë-

Middelburgsche Courant | 1936 | | pagina 2