ytovwriaU MIDDELBUGGSCHE COURANT GOESCHE COURANT W.9d€ BINNENLAND. NUMMER 173. TWEE BLADEN. VRIJDAG 24 JULI 1936. EERSTE BLAD. 179e JAARGANG, PI8I3 De nieuwe wijziging van de spelling. ZEEUm SOES. VLISSINGEN. Adjunct-commies geschorst. ZUID-BEVELAND. De schorsing van Borssele's Burgemeester. ÜOOIt D-BEVELAU. Gaat U met vacantie WEEB EB WIND, ZEEUWSCH-VLAANDEREN W.D. z. Med.) it hi; na- iken zal den met bestemd dat de I kachel- werden lenomen. md^raag- droeven straten Dpbreken ngeri van verband In op do Ike stre et bij die lit levert dat als Ian den luwendijk llpad en Jervolgen over te aen links van het in streep op de bn in het' prdat het vraagt of ontvan- knenland' lerteeslag lit het ge- llariscom- ter nader |icht. Tot [de kwes- hjwielpad fat direct commis- )de sche- verzoek rnden en (lere zijde veiling' larop niet [zegt spr. lien opge- Ikost ech- Igen. Ir de ver leid, de btigen op luziekge- liddelburg [rijdag en ir een aardigden Joor tal- I stad zijn |steld en medege sel te ge- rt, Secr.t. de vei- Zilver- clein agenaa.'s- 6—7 c.. ipr nces- ool 5-6 Peën 4 1,52 c., ie 0,5—1 nas 2,5 nol 614 a 24 c„ :r stuk. Anjers 3 s, Cactus per pot. eren ver- ringen ea samenk. r>Middb. jr, Markt 30 Jul'S letrouwd" het kas je 15 h. 3 30 Jul.: en ,,De Zo ma- Dagblad Voor Middelburg, Goes en agent- tchap Vlissingen 2.30, elders 2.50 per kwartaal Week-abonn. in Middelburg en Goes 18 ct. p. w. Advertentiën 30 ct. per regel, Ingez. mededeelingen 60 ct. p. r. Bfi contr. voor beide veel lager; tar. op aanvr. Uitgeefster Naamlooze Vennootschap „De Middelburgsche Courant"; Bureaux Lange Sint Pieterstraat te Middelburg. Telefoon Redactie 269, Administratie 139 Postrekening no. 43255 Kantoor te GOES: Turfkade, telefoon 17. Aangesloten bij het Bureau voor Publiciteitswaarde der Vereeniging de Nederiandsche Dagbladpers. Familieberichten en dankbetuigingen 1 regels 2.10, elke r. m. 30 ct. Rubriek „Kleine Advertentiën", ten hoogste 6 regels, a 75 ct. bg vooruitbetaling Adv. met „Brieven" of „Bevragen bureau dezer cou rant" 10 ct. extra Bewy snommers 5 cent. r, M'burg. De minister van onderwijs, kunsten en wetenschappen heeft aan den voor zitter der Tweede Kamer een brief ge schreven, waaraan het volgende is ont leend; Bij K. B. van 18 Juli 1936 zijn, ter ver vanging van de K. B. van 28 Aug. 1934, nieuwe voorschriften nopens de schrijf wijze van de Nederiandsche taal bij verschillende examens gegeven. Ter toelichting moge het volgende dienen. Uitgangspunt blijft, evenals in 1934, de schrijfwijze volgens De Vries en Te Winkel. De regels 1 tot 3 zijn ongewijzigd ge bleven. De minister is overtuigd, dat continuiteit moet worden betracht, ten zij dwingende noodzaak tot een andere houding noopt, deze dwingende nood zaak acht hij hier niet aanwezig. In de regels 4 tot 6 is wijziging aan gebracht. Hier immers is, naar de over tuiging van den minister, niet slechts de spelling, doch ook de taal in geding. Economisch zijn de aangebrachte wijzi gingen van weinig invloed, onder meer, omdat vrijheid gelaten wordt, voor zoo ver daardoor geen willekeur wordt be vorderd. Geldig blijven de normen, waarmede dus de leerlingen vertrouwd gemaakt moeten worden, naarmate zij ouder worden. In elk der drie bedoelde regels worden staande uitdrukkingen, bijzondere taal en bijzondere stijl op zettelijk vermeld. De bedoeling is, dat het bestaan daarvan naast de meer ge wone schrijftaal nadrukkelijk wordt vastgesteld en den leerlingen allengs wordt bijgebracht. Hierdoor zal een vervlakking van de taal, naar de mee ning van dén minister kunnen voorko men worden. Regel 4 is facultatief gemaakt in den trant der regeling van 1930. In regel 5 wordt het bestaan der geslachten nadrukke- lijk verondersteld. Behalve in staaode uitdrukkingen en in bijzon dere taal en bijzonderen stijl wordt evenwel afwijking van den strikten re gel toegestaan. Dat een woord als „leeuw" niet per se als mannelijk zou worden behandeld door de leerlingen, acht de minister in de lijn van 1930 on- gewenscht. Hij heeft echter niet bevor derd, dat De Vries en Te Winkel zonder meer den regel zal aangeven. Boven dien zou het zonder uitzondering hand haven van de geslachtsregels volgens De Vries en Te Winkel het gevaar met zich kunnen brengen van verstarring der taal in plaats, dat een normaal ver- groeiïngsproces zich kan ontwikkelen. Regel 6, het beschaafde taalgebruik, waarvan hier sprake is, wordt ook ver meld in de regeling-Marchant en de re geling-Terpstra, behoudens de vervan ging van „spraakgebruik" door deze aanduiding. De minister bedoelt een vast en concreet gegeven aan te duiden en geenszins een ander woord voor den smaak of de willekeur van onder wijskrachten en leerlingen. Aangezien deze laatste opvatting intusschen eeni- germate heeft gedreigd, acht de minis ter een nadrukkelijke vaststelling van het tegendeel aangewezen. Wanneer de minister taaiverstarring vreest en taalontwikkeling inormaal acht, dan ligt het op zijn weg het ge- wenschte proces in juiste banen te lei den ter voorkoming van willekeur en uitwassen. ^Jjet hgt dan ook in de bedoeling der Nederiandsche regeering, om, na over leg en in overeenstemming met de Bel gische regeering, een commissie samen te stellen, die over het vraagstuk van de geslachten en in verband daarmede) de voornaamwoordelijke ajanduidingen na gezette studie zal rapporteeren. De arbeid van de commissie-Van Haeringen is voor het oogenblik ge schorst. Aan de nieuwe commissie zal, naar de bedoeling van den minister, in ieder geval moeten wonden opgedragen het samenstellen van een lijst van de woor den, welke voor de toepassing van re gel 5 beschouwd moeten worden,, ken nelijk mannelijke zelfstandigheden" aan te duiden. Niet het inzicht van den af zonderlijken taalgebruiker zal hier dus beslissen, maar er zal een vaste regel zijn, die intusschen in de toekomst steeds bij de ontwikkeling van de taal kan worden aangepast. Over het tijdstip, waarop de Neder landscne regeering in de officieele stuk ken de nieuwe spellingregels zal gaan volgen, wenscht zij zich nog te beraden. Intusschen kan reeds worden medege deeld, dat het de bedoeling is, dat zij zich in zake geslachten en voornaam woordelijke aanduidingen in de toe komst zal gedragen, als tot nog toe gebruikelijk is!, De in regels 5 en 6 mogelijk gelaten afwij king daarvan is uiteraard niet bedoeld voor taal en stijl, waarvan de regeering zich bedient. DE MISDADIGHEID IN ONS LAND. Uit de door het centraal bureau voor de statistiek gepubliceerde cijfers blijkt den laatsten tijd telkenmale d,at de mis dadigheid in ons land toeneemt. De zoo juist verschenen statistiek over 1934 leert, in welke mate de in 1930 begonnen stijging van de cijfers betreffende de on herroepelijke veroordeelingen en veroor deelden wegens rechtbankzaken zich in 1934 voortzette Het aantal onherroe pelijke veroordeelingen nam toe van 28.422 in 1933 tot 31.072 in 1934, het aantal onherroepelijk veroordeelde indi viduen van 25,660 tot 27.611, resp. dus een vermeerdering van 2.650 (9,3 pet.) en 1.951 (7,6 pet.) De toeneming vindt voor een belang rijk deel zijn oorzaak .in de vermeerde ring van de veroordeelingen ter zake v,sn de rijwiel- en wegenbelastingwet Ter zake van de overige delicten (niet- belastingovrftrediingen) vermeerderde 't aantal veroordeelingen met 1,209 (6,4 pet.), het aantal veroordeelden met 095 (6,2 pet.). De stijging in 1934 was minder sterk dan die in 1933. Toeneming van de criminalitet worrll wordt voor,al opgemerkt t.a.v. de econo mische delicten (diefstal, oplichting, valschheid in geschrifte, de laatste twee in verband met de vele zoogenaamde steundelicten), zedenmisdrijven, rijksbe lasting-overtredingen, veroorzaken van lichamelijk letsel door schuld. Een lichtpunt bij de toeneming van de meeste misdrijven vormt de vrij re gelmatige vermindering van het voor naamste agressieve delict: eenvoudige en gequalifiiceerde mishandeling, o.a. heeft ongetwijfeld vermindering van het drankgebruik - en -misbruik tot dit gun stig resultaat geleid. Bij de kantongerechtscriminaliteit is de beweging der cijfers eveneens in stij gende lijn. De toeneming was bij deze zij het minder ernstige overtredin gen nog veel sterker: in de laatste drie faren kwam het totaal aantal schuldig verklaringen en gevallen van voorko ming der vervolging van 323,277 op 444,582, d.i. een vermeerdering van 121,305 of ruim 37 pet. Vooral de over tredingen ter zake van de motor- en rijwielwet, pjaa'tselijke verordeningen en crisiswetten en -besluiten veroor zaakten de stijging. SCHENKINGEN VAN DE KONINGIN EN DE PRINSES. Het bestuur van de stichting voor huishoudelijke voorlichting ten platte- lande, welke genoodzaakt is door de be perkte geldmiddelen vele aanvragen voor cursussen af te wijzen, maakt met groote erkentelijkheid melding van het feit, dat H.M. de Koningin en H.K.H. Prinses Juliana elk een bedrag hebben geschonken voor deze stichting. BIJNA EEN MILLIOEN LUISTERAARS Op 1 Juli 1936 bedroeg' het aantal aan gegeven radio-ontvangtoestellen in Ne derland 606,641, terwijl het aantal aan geslotenen aan radio-distributie-centra- les 332,798 bedroeg. In totaal bedraagt het aantal luiste raars derhalve ongeveer 111 per 1000 inwoners. DE PLANNEN VOOR EEN ZEPPELIN VERBINDING MET INDIë. De „Hindenburg" niet be schikbaar voor proelvlucht In verband met geruchten over de mogelijkheid van het maken eener proef vlucht naar Nederlandsch-Indië in het a.s. najaar door het luchtschip L.Z. 129 de „Hindenburg", deelt het syndicaat voor luchtschipverkeer met Ned. Indië mede, dat voor de L.Z. 129, welke mo menteel op Noord- en Zuid-Amerika vaart, de aanvragen voor passage het aantal beschikbare plaatsen dermate overtreffen, dat het onder deze omstan digheden onmogelijk is het luchtschip voor langen tijd uit de trans-atlantische vaart te nemen voor het maken van een vlucht naar Ned.-Indië. Wie denkt: „Ik heb nog tijd", komt zeker te laat. Zoolang de L.Z. 129 het eenige daar voor in aanmerking komend luchtschip is L.Z 128, de „Graf Zeppe- in", is voor de Indië-vaart te klein zal er daarom geen sprake van kunnen zijn, dat een proefvlucht naar Ned.-Indië zal kunnen worden ondernomen. Verwacht mag worden, dat het vol gende thans in aanbouw zijnde lucht schip, de L.Z. 130 in October 1937 ge reed zal zijn. Tegen dien tijd zal het maken van een proefvlucht naar Ned.-Indië nader onder oogen kunnen worden gezien. NIEUWE GEZANT TE BRUSSEL- Naar wij vernemen is binnenkort de benoeming te verwachten van mr. J. A. N. Patijn, H, Ms. gezant te Rome, oud burgemeester van 's Gravenhage tot H. Ms. gezant bij het Belgische hof. Mr. J,. A. N. Patijn, die jhr. mr. Tjarda van Starkenborg Stachouwer als Ne- derlandsch gezant in Brussel opvolgt, is thans 63 jaar oud. Hij werd in Rotterdam geboren en ontving zijn gymnasiale opleiding in 's Gravenhage, waarna hij aan de Leid- sche universiteit in de rechten ging stu- deeren. In 1897 promoveerde hij tot doctor in de rechtsgeleerdheid op een dissertatie Zondagswetgeving. Voorts studeerde de heer Patijn ook te Parijs aan de école libre des sciènces politique» Na zijn promotie trad mr Patijn in diplomatieken dienst en was eenige jaren gezantschapsattaché in Siam. Hij deed groote reizen, en bezocht o.m, Oost-Indië, Japan en Amerika. Toen hij in Nederland terugkeerde, ver liet hij den diplomatieken dienst en werd benoemd tot chef der afdeeling gemeente-bedrijven van 's Gravenhage. In 1911 volgde zijn benoeming tot bur gemeester van Leeuwarden en in 1918 werd hij aan het hoofd gesteld van de residentie als opvolger van jhr. Van Karnebeek. Tot 1930 was de heer Patijn burge meester van Den Haag, toen hem op zijn verzoek, eervol ontslag als zoodanig werd verleend. Eenige maanden later benoemde H.M. de Koningin hem tot haar gezant in Rome, Te water. Gistermiddag raakte het kleine jon getje van den heer Harinck uit de Ro zemarijnstraat al spelende in de haven. De heer J. den Herder, drogist, be gaf zich gekleed te water en mocht het gelukken den kleine te redden. De heer Den Herder heeft al meerdere malen kinderen, die in de Kade terecht kwa men, gered. Burgemeester en wethouders van Vlis singen hebben besloten den hr. G. P. L. adjunct-commies ter secretarie, als zoo danig te schorsen in verband met de ge beurtenissen bij het plaatselijk crisis co mité en maatschappelijk hulpbetoon. AANTAL BADEN. In de week van 17 tot 23 Juli zijn te Vlissingen genomen 4182 baden, waar van 2140 in het gewone en 1942 in het volksbad. „Vroeger of later moest het ook hier misloopen" BORSSELE. Over de door ons ver melde onregelmatigheden valt nog te berichten, dat in de openbare vergade ringen van den Raad door meer dan één Raadslid meer dan eens gewezen is op onnauwkeurigheden in de gemeen terekening, terwijl dan soms een jaar later bleek, dat men de gemaakte op merking totaal had genegeerd. Het is voorgekomen, dat iemand, die voor de gemeente werk had verricht zich nood gedwongen tot een raadslid wendde, om door zijn hulp betaling te verkrijgen van zijn rekening, die reeds meer dan een jaar geleden was ingediend. Het betrok ken raadslid moest daarna in verschil lende vergaderingen telkens deze zaak ter sprake brengen, voor de schuld- eischer het hem toekomende ontving. Er zijn thans nog enkele personen, die voor hun werk, in 1934 voor de gemeen te gedaan, nog op het hun toekomende loon wachten, terwijl ze toch op tijd hun rekening indienden. Ambtenaren hadden reden tot klagen,, daar ze de voor hen noodige stukken niet dan met groote moeite in handen kregen, of het juiste hun toekomende bedrag niet ontvingen. Dit alles was een publiek geheim en meermalen hoorde men uit den volks mond de opmerking: „vroeger of later loopt het hier ook mis". Op de laatste hier gehouden polder- vergadering werd door ingelanden de opmerking gemaakt, dat het vreemd toe ging met de inning van de polderlasten. Zij wezen er op, dat sommige ingelan den enkele jaren achtereen geen aan slagbiljet hadden ontvangen en in dien lijd ook de verschuldigde lasten niet hadden betaald. Verschillende anderen ontvingen tweemaal in hetzelfde jaar een aanslagbiljet of een aanmaning tol betalen, terwijl ze hun kwitantie van het betaalde konden toonen. Er werd oog op gewezen, dat een bezitter van een vroon steeds aangeslagen werd voor een bedrag van gewoon land en dus in zijn onwetendheid te veel betaalde, Waar over een en ander geen voldoen de opheldering verkregen werd, heelt men zich tot Gedeputeerde Staten ge wend. Daarna is het onderzoek gevolgd, waarvan reeds melding is gemaakt, mei het vermelde gevolg. De zaak is nog steeds in onderzoek zoodat van fraude nog riiet kan gesproken worden. RAAD VAN KORTGENE. KORTGENE. Donderdagmiddag ver gaderde de Raad onder voorzitterschap van burgemeester mr. J. D. Koster. Op voorstel van B. en W. werd be sloten met de gemeente Wolph/aartsdijk een gemeenschappelijke regeling aan te gaan tot toelating van leerlingen uit die gemeente op de school voor U.L.O. te Kortgene. In deze regeling is bepaald, dat de volle kosten per leerling zullen worden vergoed. Aan den heer Klompe werd op zijn verzoek geen ontheffing van hondenbe lasting verleend. De heer P. Tazelaar, volontair op de secretarie alhier, verzocht om tot on bezoldigd ambtenaar te worden be noemd. Hiertegen was geen bezwaar. Adressant verzocht tevens om een diplo ma-toelage. Na een langdurige bespre king werd besloten aan den heer Ta zelaar f 50 te geven. De post „schrijf loon" zal van de begrooting geschrapt worden. Het kohier hondenbelasting 1936 werd met 39 honden vastgesteld op f 195 Op verzoek v,an den heer F. Zuydijk werd besloten, diens woning aan het Molenpad te verhuren voor f 206 per jaar. Ingevolge het K. B. van 31 Maart '31 werd besloten over te gaan tot aanleg van het persoonkaartensysteem voor de bevolking en tot nieuwe nummering der huizen. De Chr. Landarbeiders Bond verzocht om werkverschaffing of om een steun regeling. Zoodr,a B. en W. hoorden, dat er arbeiders in den Wieringermeerpol- der geplaatst konden worden, is er alle moeite gedaan, dit te bewerkstelligen. De V o o r z. dankt den secr. voor de moeite welke deze laatste gedaan heeft om een reis naar bedoelden pol der te maken, waar het hem gelukt is, om 30 arbeiders uit het eiland te kun nen plaatsen. Negen arbeiders zijn uit Kortgene vertrokken, waar de gemeen te f 36 aan reisgeld voor vergoed heeft. De werkverschaffing kan nu tijdelijk ge stopt worden. De heer Dorst dankte B. en W. namens den Raad voor de genomen moeite. Aan den Bond z,al geschreven worden, dat de gemeente, zoo noodig, door zal gaan met de werkverschaffing le beginnen na het eindigen der werk zaamheden in den landbouw. De aan Ged. ï>t. ter goedkeuring aan geboden verordening tot exploitatie vin het bouwterrein werd terugontvangen, onder opmerking, dat zij daaraan enke le wijzigingen wenschen te zien aange bracht. Dit werd besloten. F.r kwam daarna een bespreking, om aan diverse polders een hoogere bijdr.ige te vragen inzake het onderhoud van wegen over 1936. Er zal dit jaar nl. een kwartje per ha minder betaald worden. naar bosch en heide, zee en strand Verzuim dan toch vooral niet AMILDA- zonnebruincrême mede te nemen. Deze beschermt tegen vervellen en Izonne- brand en bevordert tevens een snelle, mooie natuurlijke huidbruining, ook bij weinig of geen zon. Flacon 90 ct. Tube 60 ct. Doos 50 en 25 ct. (Ingez. Med.) Middelburg, 24-VH-'36. Donderdag hoog ste lucht temperatuur 23 °C (73 °F)j laagste 16.2 °C (61 °F). Heden 9 h: 17 °C; 12 h: 19.8 °C. 0.6 mm regen of neer slag. Hoogste barometerstand te dezer stede, in het afgeloopen etmaal: 761 mm; laagste 759 mm. Hoogste barometerstand in het Euro- peesche waarnemingsgebied: 765.3 mm te Danzig; laagste 736.7 mm te Malin- head. Verwachting tot morgenavond: Matige, tijdelijk wellicht krachtige Z. W. tot W. wind, meest zwaar bewolkt, waarschijnlijk eenige regenbuien, iets koeler. Zon op: 5 h 09; onder: 21 h 02. Licht op: 21 h 32. Maan op: 12 h 01; onder: 22 h 37. E.K.: 26 Juli. c Hoog- en Laagwater te Vlissingen: Juli. Hoogwater. Laagwater. Vr. 24 5.47 17.56 11.54 24.32 Za. 25 6.24 18.34 12.31 Zo. 26 7.07 19.22 1.07 13.11 Hoog- en Laagwater te Wemeldinge: Juli. Hoogwater. Laagwater. Vr. 24 7.35 19.48 13.06 Za. 25 8.Ó8 20.21 1.29 13.41 Zo. 26 8.46 21.00 2.05 14.21 Westkapelle is 28 min. en Domburg 23 min. vroeger; Veere 38 min. later. (S springtij) Dit beteekent voor de gemeente een mindere ontvangst van f 279. B. en W. stelden voor, om ,aan de polders een schrijven te richten, waarin ze verzoe ken, de gevraagde bijdrage alsnog te willen verleenen, temeer daar de pol derbesturen destijds toezegging gedaan hebben de vroegere bijdrage, welke thans wordt gevraagd, voortaan te zul len verleenen. Aldus besloten. De heere'n Boof, Salomé, Dorst, Heijboer en Wolse voor; de heer Wis- kerke bl.anco en de heer Versprille te gen. Na eenige besprekng werd besloten twee minim,axen aan te koopen a f 38 per stuk. De ééne zal in het gemeente huis; de andere in de woning van den commandant van de brandweer, den heer J. M. de Kater, geplaatst worden. De gemeenterekening over 1935 werd aangeboden en sloot met een goed slot van gewonen dienst f 6637; kapitaal- dienst met een goed slot van f 5783. Bij de rondvraag bracht de heer Salomé de aandacht op den hoek bij het café „Wielerrust", waar de zij kant van den weg gevaar oplevert voor het verkeer. Door 5 m2 straat aan te leggen hoopt men dit te verbeteren. BRESKENS. Dezer dagen is in één der wallen van het voormalige fort „Frederik Hendrik" alhier een bijen wolf aangetroffen. Deze voor den bijen stand zeer schadelijke indringer, komt hier slechts zelden voor. Het gedeelte waarin de bijenwolf is gevonden, wordt afgegraven en de grond in de vest gegooid. Dit om even- hieele voortplanting te voorkomen. RAAD VAN IJZENDIJKE. IJZENDIJKE. De Raad vergaderde onder voorzitterschap van den burge meester. Afwezig de heer A. Cammaert. Van de heeren P. Termont en Ji. Die- rikx w,as bericht ontvangen dat zij hun verzoek om grond in erfpacht te verkrij gen, introkken. Aan P. Dankaert was f 10 vergoe ding toegekend ingevolge art. 13 der L.O.-wet. Dit bedrag was z.i. te laag. De R,aad handhaafde echter zijn besluit. Van de heeren Boerman, Van Vooren en de Kreyger waren eveneens verzoe ken om vergoeding ingevolge art, 13 der L.O.-wet binnengekomen. Het ver-

Middelburgsche Courant | 1936 | | pagina 1