lusteloos Prinses Zita. ZEELAND. Maakt er een gewoonte van, drinkt Alcoholvrij KRONIEK v» den DAG. TWEEDE BLAD VAN DE PROVINCIALE ZEEUWSCHE MIDDELBURGSCHE CQURANT (W.O. DE GOESCHE COURANT) VAN DONDERDAG 23 JULI 1936. No. 172. >OND [FEL, Spaansche furie. MIDDELBURG. WALCHEREN. ER Z'JN TUDEN DAT CjE U 5IEED5 MOE en LU5TELOO5 CjEYOELT.... WILLIAM LE QUEUX. (■«sa Ikers- tegen Vlis- mea Iroote ïooie ïroo- laakt iland. be- talfs- )f ge- Ishou- ïburg. k P. Ibrg. le- var- ge- blmer, Mid- en ïiten- |kwa- cens- I hoek fburg. Zie Al- ïzet. '3 tot Mbg. i: het 5 mi- e. P. traat, 737. j'wie- Rij- Al- De militaire rebellie in Spanje is niet een incidenteel geval. Ze is een symp toom van een dramatische politieke ontwikkeling, welker eigenaardige historie men kan laten aanvangen in April 1931, toen koning Alfonso afstand van den troon deed. Er zit willekeur in de keuze van dit tijdstip. Voor Alfon so's abdicatie waren de politieke krach ten, welke zooveel ellende over het ar me land zoqden uitgieten, allang werk zaam. Tijdens de dictatuur van Primo de Rivera (19231930) kon men ze, al le censuur ten spijt, reeds waarnemen, en als elk historisch phenomeen, staan ze in causaal verband (al valt dit dan niet altijd logisch, of als men wil „we tenschappelijk" aan te toonen) met de interne aangelegenheden van een be jaard verleden. Maar dat neemt niet weg, dat ze na Alfonso's aftreden een specifiek karakter hebben gekregen en duidelijker naar haar waren aard zicht baar zijn geworden. Spanje is tot op den huidigen dag het land der groote tegenstellingen geweest. Men heeft er een breede laag proleta riaat: arme arbeiders en boeren; een tamelijk breede laag rijke bezitters, meest van adelijken huize en daar tus- schen in een smalle middenstand. Er be staat een theorie, volgens welke revolu ties daar het best gedijen, waar de bur gerlijke middenlaag weinig weerstand bezit. Dergelijke theorieën kunnen nim mer wetten van Meden en Perzen zijn, doch in het onderhavige geval heeft zij een vrij deugdelijke ervaring op haar hand, Spanje voegt daar nu de zooveel- ste aan toe en omgekeerd mag zij die nen ter verklaring van de huidige ge beurtenissen. Nadat in 1931 het koningschap 'was afgeschaft, is de revolutionnaire ont wikkeling eigenlijk pas goed begonnen. De haat van van een deel der onder drukte massa richtte zich niet alleen tegen de bezittende klasse, de groote grondeigenaren en voorname industri- eelen, doch ook tegen het clericalisme. Een deel der arbeidersmassa zag in de geestelijkheid de handlangster van de „uitbuiters". Tallooze kerken en kloos ters gingen in vlammen op. Maanden 'lang heeft die beeldenstorm ge duurd. De regeering stond er in den beginne machteloos tegenover. Met het gezag, haar ten deel gevallen, scheen ze geen raad te weten. Tot No vember 1933 duurde het slappe gezag van dit reers'të republikeinsche be wind, samengesteld uit burgerlijke radicalen en gematigde socialisten. De verkiezingen in die maand ge houden leverden een belangrijke ver schuiving naar rechts op. Vooral het platteland, waar de bevolking veel vromer is dan in de steden, gef stemmenwinst voor rechts. Men was blijkbaar danig geschrokken van de on- archistische terreur tegen de katholieke kerk en teleurgesteld door de onmacht der regeering. Na de verkiezingen van 1933 werd de zaak er echter niet veel beter op. Gil Robles, de leider der „Katholieke volksactie" (sterkste partij van rechts) weigerde aanvankelijke deelneming aan de regeering. Deze als „sterke man" ge- doofverfde politicus meende, dat zijn tijd nog niet gekomen was. Hij liet het bewind over aan de zwakke centrum- groepen, die öf op links, óf op rechts moesten steunen. Van krachtig regee- ren was onder die omstandigheden geen sprake. Toen de zaken tenslotte in het honderd dreigden te loopen kwam Gil Robles op zijn weigering terug. Maar toen was de arbeidersmassa reeds weer zoodanig aan het gisten geraakt, dat de opneming van rechtsche ministers'in de regeering, een opstand onketende, die vooral in Asturië (het mijn-district in het Noorden) verschrikkelijke gevolgen had. De beweging moest hier in bloed gesmoord worden. Het nieuwe bewind verloor daardoor reeds direct ook de sympathie van een aanzienlijk deel der burgerbevolking en der boeren. Nog er ger werd dat, toen ze verschillende so ciale maatregelen, die onder het eerste republikeinsche bewind waren ten uit voer gelegd, ongedaan trachtte te ma ken. Gil Robles bleek niet wat men van hem verwacht had. In 't begin van dit jaar liep het vast met de samenwerking tusschen centrum en rechts. De regeering ontbond het parlement en schreef nieuwe verkiezin gen uit. Gil Robles had gehoopt hiermee zijn voordeel te kunnen doen. Het liep echter heel anders. De linksche partijen (socialisten, communisten en radicalen) behaalden een absolute meerderheid. De kiezers braken den staf over het be wind van rechts. Maar alweer zou ook hierdoor de toe stand niet veel beter worden. Van eens gezindheid tusschen de groepen van links ten aanzien van het regeeringsbe- leid, is nooit sprake geweest. Zij vor men slechts een eensgezind „front' als het gaat om de gemeenschappelijke be strijding van rechts, dat wil vooral zeg gen van de „katholieke volksactie", die allengs in fascistische richting is ge avanceerd. Van een homogeen kabinet, waarin vertegenwoordigers van allé linksche partijen zitting zouden nemen, kwam dus niets. Socialisten en commu nisten lieten de vorming eener regeering over aan de burgerlijke radicalen. Men hoopte blijkbaar, dat deze regeering door bepaalde concessies aan uiterst links te doen, de politieke hartstochten in toom zou kunnen houden. Men heeft zich daarin wel terdege vergist. Anarchistische elementen zijn na Fe bruari op hun wijze een beetje mee gaan ,regeeren" Ze ontketenden een ware +erreur tegen de fascisten, die dit na tuurlijk niet op zich lieten zitten. Zoo werden schietpartijen een min of meer normaal verschijnsel in de Spaansche steden. In de honderden is het aantal slachtoffers geloopen. De regeering deed er weinig tegen. Ze dreigde, maar tot veel daden kwam ze niet. De moord, veertien dagen geleden, op den leider der monarchisten, schijnt de deiir voor de militaire leiders, die dit alles met leede oogen aanzagen, dicht te hebben gedaan. Deze afschuwelijke daad werd het sein tot den burgeroorlog, die nu sinds Vrijdagavond woedt. Op het oogenblik, dat we dit schrij ven, is de uitslag van den strijd nog on gewis. Wij gelooven echter niet, dat, hoe die uitslag ook mag zijn, Spanje aan het einde van zijn ergste lijden zal zijn gekomen. De oorzaak van hét kwaad schuilt in "het feit, dat het land te laat uit zijn feodaliteit is los gekomen. De groote tegenstellingen tusschen de ver schillende. bevolkingsgroepen heeft een radicaliseering van de arbeidersmassa in de hand gewerkt, welke slechts in Rusland haar evenknie vond. Men zal 't daar vermoedelijk nog heel lang mee te stellen hebben.- Als een volk zoover uit zijn evenwicht is geslagen als thans het Spaansche, is herstel van evenwich- te op korten termijn ondenkbaar. Een van beiden: het fascisme plant na de zen burgeroorlog zijn vlag in Spanje, of het land valt aan het bolsjewisme ten prooi. De regeering heeft de arbeiders gewapend in den strijd tegen de opstan delingen. Het zou ons niet verbazen, als deze wapens, gelukt het den opstand te onderdrukken, in vervolg van tijd tegen haarzelf worden gericht. Koopt Uw rijwielplaatje bijtijds. Heden is aan alle postkantoren de verkoop van de rijwielbelastingmerken 19361937 begonnen. De waarnemen- den directeur van het postkantoor, wekt een ieder op, om niet tot het laatst te wachten, en dan in heele rijen te moe ten staan voor men een beurt krijgt. Moet gij deze dagen naar het postkan toor om andere redenen moet gij in de Noordstraat zijn, neemt dan al vast voor" U en Uwe huisgenoten een plaatje mede. Gij kunt het dan niet meer vergeten en gij ontlast het personeel. Denk er om, dat oude plaatjes ook nog waarde hebben en ten bate kunnen komen aan de bestrijding der t b.c. Het was gisterenavond heerlijk we der voor de muziekuitvoering en belich ting van het Stadhuis en alleen reeds de vele vreemde auto's rond de Markt toonden, dat véle vreemdelingen van muziek en schouwspel kwamen genie ten. Het was gezellig druk op straat en tijdens de pauze en na afloop ook in de Langedelft en andere straten en de win keliers, die hun licht aan lieten hadden veel bekijks. Waarom zijn het er niet meer. Het is een goede propaganda en gééft vroolijkheid op straat. HET PLAN VAN DE ARBEID EN DE 6 SEPTEMBER-MEETING. Gisteravond had de Plaatselijke plan commissie in den tuin van St. Joris een openluchtvergadering belegd, met den heer W. Drop, .lid der Tweede Kamer als spreker. De voorzitter der commissie, de heer Schuijt, heette de ongeveer 150 vrou wen en mannen welkom en drukte zijn spijt uit, dat niet meer personen aan wezig waren. Spr. deelde mede, d,at de meerderheid van B. en W. gemeend heeft het Molenwater niet voor een openbare bijeenkomst te moeten af staan. Ook wekte 'Spr. op, dat meer personen uit Middelburg de repetitie zouden mede maken te Vlissingen voor een aldaar op 6 September op te voe ren planspel. De heer Drop spr.ak vervolgens over „Het plan van de Arbeid en de 6 Sep tember-meeting". Spr. herinnerde er aan hoe het plan van den arbeid anderhalf jaar geleden ontstond als een wijziging in de wijze van. strijden der moderne arbeidsbewe- ging en politieke partij. De regeering6- partijen willen er komen door aanpas sen, doch de toegepaste steunregeling voor den landbouw komt niet aan de groote massa ten goede. Als minister Colijn zegt, dat hij niet kan wegwerken de internationale crisis, dan staat spr. aan zijn zijde, dat kan alleen op inter nationaal terrein. Maar verder gaat spr. ook niet met Colijns inzichten me de. Men vergeef, dat voor 40 jaar 10 pet. van het nationaal inkomen bij de arbeiders kwam, nu is dat 40 pet., en vermihdering daarvan beteekent dus veel meer schade aan de koopkracht. Niettegenstaande de uitkeering aan werkloozensteun daalde van 130 mil- lioen in 1933 tot 114 millioen in 1934 en 117 millioen voor armenzorg wordt uitgegeven, «tijgt het aantal werkloo- zen onophoudelijk. Men krijgt den in druk, d,at tegen dit alles niet is op te tornen, maar spr. is van andere mee-i ning. De sociaal-democraten willen niet, dat men naast de 54 millioenj die voor defensie is uitgetrokken nog 88 milli oen uit een vlootfonds trekt. Zij zijn: niet blind voor de oorlogsgevaren, maar meenen, dat het geld dan toch doelma tig moet worden uitgegeven. Zij willen geen afbraak van de socia le verzekering. ALs men de uitkeerin- gen daarvoor vermindert, dan daalt ook de koopkracht weer belangrijk. De werkloosheid (treft niet in de eerste plaats de arbeiders zelf, maai de geheele gemeenschap, de Volks kracht, die zal afnemen, wat zich wre ken zal als de heropleving van het eco nomisch leven komt, waarop spr. ver trouwt. Men zegt dat het niet mogelijk is ge durende 3 jaar 200 millioen per jaar voor het plan op te brengen, maar wel kon men van 1914 tot 1924 160 tot 170 millioen per jaar voor de mobilisatie opbrengen, dat er nog geld is blijkt o.a. uit het feit, dat er in 1929 731 millioen op de rijks- en de particuliere spaar banken stond en in 1934 1024 millioen. Er is volgens spr. bij het plan van den arbeid geen sprake van potverteeren. Als spr. komt tot de wijze, waarop het plan bestredn wordt dan zegt hij dat Mussert dit doet met te verkondigen, dat de S.D.A.P. in de benauwdheid zit. Dat zegt iemand, die zich met een au reool omringt, die aan een redacteur van de Groene allerlei „fraais" opdischt over bekende personen en die als het gepubliceerd wordt, volgens Duitsch mo del zegt „Het is niet waar". Als de Christelijke pers spreekt over hoogmoed als oorzaak van het plan dan ontkent spr. dit ten stelligste, het is ontstaan uit den nood der tijden. Met een krachtige opwekking propaganda te maken voor 6 Septemeber en voor het plan besloot de heer Drop onder applaus der aanwezigen. De heer Schuijt deelde in zijn slot woord nog mede, dat Excelsior niet kon medewerken omdat zes der muzi kanten met het Middelburgsch muziek korps op de Markt moesten spelen en niet in uniform in Excelsior mogen medewerken. AAGTEKERKE Gevonden voorwer pen: Rijwielbeiastingmerk te bevr. Gem. Veldwachter. Uw ETEN SMAAKT U NIET., NEEM DAN IEDEREN VR)JDAC|en ZATERDAG) UwZI-S-SXACHETS EN '5 ZONDACJS Z'JT C|E WEER fRISCh EN MONTER. Gt) Kunt met gezond blijven, als van dag tot dag zich in Uw ingewanden vergiftige afval-stoffen ophoopen, want die hebben 'n btizonderschadelijke werking op Uw gestel. Tenslotte begint Ge U „zoo moe", „zoo mat" en „zoo lusteloos" te gevoelen en last te krijgen van allerlei onprettige verschijnselen, zonder dat Ge beseft, waar het U hapert 1 Neem eiken Vrijdag en Zaterdag een M.S.S.-cachet ter inwendige zuivering De M.S.S.-cachets zullen Uw haperende spijs vertering, Uw vertraagde stoelgang herstel len, Uw met vergiftigde afvalstoffen gevulde darmen zacht ledigen. Uw gestel opfrisschen. Ge gaat U 'n andermensch voelen. Ge bemerkt vol welbehagen, dat ge U op Zondag-ochtend voor het eerst eens lekker frisch en opgewekt gevoelt, voi van levenslust en energie, want: M-S.S.-cachets Maken „Schoon Schip" Per 12 stuks in koker slechts 60 cent. MM (Ingez. Med.) RAAD VAN VEERE. VEERE. Woensdag vergaderde de Raad, onder voorzitterschap van bur gemeester D. Huinink voltallig. Ingekomen waren een kennisgeving van de gemeente Middelburg, dat 't be drag verschuldigd voor de leerlingen, die uit deze gemeente de Ambachts school bezoeken 248 bedraagt. Aan Middelburg moet over het dienst jaar 1935 een bedrag van ruim J 110 worden betaald vanwege den vee- en vleeschkeuringsdienst. De v o o r z. zegt dat het verlies bijna verdubbeld is. Mid delen worden overwogen, om het weg te werken. Volgens den heer Wou ters is er te veel personeel. De v o o r z. zeide dat de inspecteur het Es door 41). De ministerpresident stond op; de generaal volg'de zijn voorbeeld. „Wij hebben uwe majesteit thans niets meer mede te deelen. Wij zullen uwe majesteit niet langer lastig vallen De prinses nam een sigaret en gaf de doos aan de gravin, „Miranoff is een beste kerel en heeft, zijn hersens goed bij elkaar", zei zij met een zucht. „Maar hij is niet gezellig". Danecourt glimlachte „Hij is een voortreffelijk man, precies, en werkt drie en twintig uur van een etmaal. Hij leeft op een paar biscuits, die hij wegspoelt met een glas zure wijn. Zulk een dieet is niet opwekkend". Hij wendde zich tot den koning. „Ik geloof niet, uwe mapesteit, dat deze beide heeren in Parijs bijzonder populair zouden zijn". Nicolaas richtte zich in zijn stoel op „Waarom niet", vroeg hij met klem. „Stel eens dat ze in Auteuil of Long- champs waren!" Eenige oogenblikken later stond Danecourt op en nam afscheid van de prinses en de gravin. De koning was in sslaap gev,-alten. Hij wilde hem dus niet' (Inz. Med.) storen. De prinses zuchtte en zei: „Het is een moeilijke toestand, mijnheer Danecourt", „Het is zeer moeilijk, prinses, maar wij zullen niet wanhopen en alles te boven komen. Wij hebben flinken steun aan Miranoff en den generaal. Zij hooren niet thuis in een damesboudoir, doch zij zijn groot op hun terrein". Loven en Dolores kwamen enkele da gen later. Hun bekwaamheid en handige werkwijze g'af spoedig resultaten. Een derde gedeelte van de paleisbedienden werd wegezonden. „Als andere middelen hadden ge faald, zouden vader en dochter door vergif om leven zijn gebracht", merkte Paul Loven ,op onverstoorbare wijze op tegen den minister-president, toen zij in' diens werkkamer een onderhoud hadden De veteraan knikte. „In dit vervloekte land is het leven van een vooraanstaand man nooit zeker", zei hij gemelijk. „En ik heb al mijn tijd hier zoek gebracht. Zij zulten met mij aan het slot afrekenen, de duivelsche moordenaars". Loven vond dat zeer waarschijnlijk, maar hij maakte daarover geen opmer kingen. Er was een troost. Noch Lou- koff, noch Stephanie hadden hun voet op Slavonischen grond durven zetten, ofschoon er vete vrienden waren, bereid hen te huisvesten. Tien dagen later bracht een koerier eenige belangrijke stukken voor den minister van buitenlandsche zaken; en voor Danecourt een particuliere brief van Greatorex. Gerald opende den particulieren brief. „Tarangul heeft zijn slag geslagen. Men heeft ons verzocht om u uit Wee- nen terug te roepen". HOOFDSTUK XXIII. Zijn gevoelens, toen hij deze woor den las, waren meer die van veront waardiging en verdriet dan van versla genheid en teleurstelling. Hij had hel land, dat men hem te slim was -afge weest, dat die intriganten hadden ge toond hem de baas te zijn; hij was ge belgd dat zij hun plannen zoo handig hadden uitgevoerd, dat het hun gelukt was zijn gouvernement te dwingen hun verzoek in te willigen. Hij las ongeduldig verder om te we ten op welke gronden zijn terugroeping was gevraagd. Greatorex brief was zeer uitvoerig en hij vertelde alle bijzonderheden. Hij hrhaaldej, wat ,hi>. hem reeds had gezegd, toen de mogelijkheid van zijn terugroe ping was besproken, dat zijn loopbaan niet zou geschaad worden. Hij moest zijn best doen om Vanina dreigende revolutie den kop in te drukken. Als Gerald naar Londen terugkeerde, zou een andere post voor hem gezocht worden. „Ik heb het oog op Parijs, waar jé diplomatieke loopbaan begon", waren de juiste woorden van Greatorex. „Maar je moet dit niet beschouwen als -een bepaalde toezegging. .Je Jtent de -groote moeilijkheden om met zoo vele verschillende belangen rekening te houden, maar je kunt er van verze kerd zijn, dat ik mijn invloed ten be hoeve van je zal doen gelden. Jij zult zeer zeker niet te lijden hebben, omdat ze zoo bang voor je waren, dat ze hun toevlucht tot zulke schandelijke midde len moesten nemen om je kwijt te ra ken." Hij wa,s zeer nieuwsgierig om die middelen te hooren. Gratorex had die ten volle medege deeld en zij zouden zeer zeker ook in een officieelen brief van het Departe ment van Buitenlandsche Zaken aan hem worden gemeld. Eenige dagen na zijn vertrek uit Wee- nen had de politie de opdracht gekre gen om zijn woning in Park-ring te doorzoeken! De beweegredenen daar voor waren, dat men, volgens een me- medeeling ontvangen van iemand van den gehefmen dienst, -werwachtte eenige zeer bezwarende stukken te zulten vinden. Zij hebben dat met zeer veel tact uitgevoerd. Zij verzochten een lid van de Engelsche en van de Fransche legatie om hen te vergezellen en bij het onderzoek tegenwoordig te zijn. Graaf de Robin en een collega-secre taris van Gerald, namen de uitnoodiging aan. Na een langgerekt zoeken ontdekten zij wat zij wenschten te vinden, een in het Fransch geschreven briefje, dat ver taald aldus luidde: „Zooals u mij hebt aangeraden, ben ik in Serajevo geweest en zoowel Ter- zich als Glanovitch bezocht, aan wie ik het geld heb afgedragen. Zij geven u de verzekerng dat de Serviërs gereed zijn voor een opstand in geheel Bosnië en dat het betaalde bedrag de kosten van de bewapening zal dekken. Dertig duizend geweren zijn in Mostac aange komen, waar zij zorgvuldig verborgen zijn en de opstand zal waarschijnlijk binnen twee weken plaats hebben. Ter- zich heeft door middel van u de ver zekering dat het Engelsche gouverne ment de Servische zaak zal steunen. Antwoord hierop niet. Stilzwijgen is vei liger. Uw Yovan." Toen Gerald dit had gelezen, kwam zijn gevoel voor humor boven en glim lachte hij. „Dat is nog al onnoozel. Iemand had met dezen verdichten brief op de een of andere wijze toegang tot ziin kamers gekregen en hem verstopt op een plaats, die, toen besloten we: 1 een onderzoek in te stellen, aan de po litie was aangegeven." En zoo waren de handelwijzen van Tarangul, een Oostenrijksche baron! Maar wie had dat papier in zijn ka mers gebracht en wanneer was dat ge beurd? Onmiddellijk vlogen zijn gedachten terug naar dien dag, waarop bij was teruggekeerd van het Prater na zijn onderhoud met de prinses, vermoedde dat iemand in zijn kamrs was ge-veest en toen bemerkte dat zijn sigaretten doos was verplaatst. (Wordt vervolgd.!

Middelburgsche Courant | 1936 | | pagina 5