1MM- £M WUUUOUSU. DAGBLADRECLAME is van vitaal belang voor winkelbedrijven. VLISSINGEN. WALCHEREN. ZUID-BEVELAND. DE BURGEMEESTER VAN B0RSSELEN GESCHORST. ZEEUWSCH-VLAANDEREN O.D. SAADSOVERZICHT VAN MIDDELBURG. BUITESSUifP FRANKRIJK. DUITSCHLAND. Nieuwe aanvallen op de Belijdeniskerk. ENGELAND. ZWITSERLAND. Een ZWEDEN. 8EUEMD NEUWS. D00DENDAGB0EK VAN HET VERKEER. j'l AMSTERDAM, 23 Juil Het eerste getal is de vorige notee- ting, daarop volgt de officieele notee ring van heden. Denemarken Oblig. 1926-5 88?,'— 87% Amsterdam 1934-498 's Gravenhage 110% Rotterdam {926-1930-4% 91%-91% Zeeuws. Hyp. B-4% 89% Cities Service Cy. P, 1958 5 47%47% A Amsterd. Bank 122%122% C Rott. Bankver. 110%—117% A Twentsche Bank 80%80% A Pref. Jurgens A. 107107% A Ned. Gist- en Spiritusf. 400%402% A De Schelde NB. 30% C Am. Smetl. Ref. 50%— 51 C Stand. Brands 1010 C North Am Of. 20—19%. A Born. Sum. H.M. 153154%. A Ned. Wol Mij.. 8484%. J. C. Japan Ln. 39%39%. Rotterd. Lloyd 40%- S. M. Nederland 38%38% Houth. Alberts 52—53. Union Pac. Rr. 8181%, Int. Nickel Cy. 3130%. Ned. 1000-4 99%—99%. Indië 34 10004 97%—97%. Duitschl. '30 1000-5% 18%—-19. ingeland 1960-90 4 73—72%. l Koloniale Bnk. 51%50%. l N.I. Hbk. 1000 114%—114%. Ned. H.M. 1000 136%—136%. l v. Berkels Pat. 38 38 Calvé-Dëlft 60%—62%-63. l C. Suiker Mpij. 116%—115% Philips Gem. B. afg 155%156%-58% Unilever 120%—124%-22% Am. Car Foundry 2221%-% Anaconda Cop. 23%23%-% „Het moderne winkelbedrijf zou zich niet in stand kunnen houden zonder dagbladreclame," D. F. Kelly, president van een groot Amerikaansch winkel-maga zijn „The Fair", dat vorig jaar 97.690 regels méér verbruikte in de dagbladen. (Ingez. Med.) natie. Eenerzijds kon een kracht moei lijk gemist worden en anderzijds maakte men zich ook ongerust. Na rijp beraad werd de hulp der Goe- sche politie ingeroepen, die deze be reidwillig verleende en zich in verbin ding stelde met de Middelburg'sche poli tie. Deze toog op onderzoek uit en vond de heele familie.... in diepe rust. De betreffende jongedame had het verge ten, meende dat men Donderdag ver trekken zou, of zoo iets.... Met telefoontjes, auto's bericht aan douane enzi, werden maatregelen ge troffen opdat de vergeetachtige jonge dame nog bijtijds en zonder bezwaren te Hamburg arriveeren zou, Mnschenredder gered. Gisteravond kwam de zoon van bak ker P. R., die met zijn rijwiel de Kade opreed, in botsing met een hond. Het dier vloog te water, en verder liep het ongeluk goed af. Alleen, de hond wist niet uit het water te-komen en trachtte maar steeds tegen den hoogen muur op te krabbelen. Alle pogingen met stok o touw, om het dier te redden of naar het trapje aan den overkant te drijven ble ven zonder resultaat, Toen het dier ten slotte dreigde te verdrinken wierp de zoon van bakker R. zijn jasje uit, sprong te water, en redde den men schenredder. DISTILLEERTOESTEL IN BESLAG GENOMEN. Te dezer stede is na een inval in een woning een distilleertoestel door de po litie in beslag genomen. Het toestel were verbeurd verklaard en de man aange houden. Vechtpartij. Gisteravond ontstond op het Betje Wolffplein alhier een hevige vechtpartij, welke in een café was ontstaan en op straat werd voortgezet. De politie die er aan te pas kwam ondervond vee verzet. Tenslotte werden 3 mannen en één vrouw gearresteerd. DE CONTROLE DER CRISIS DIENSTEN. Men schrijft ons van de zijde der C C. C. D., district Zeeland: Maandagmorgen wilden 2 controleurs de slagerij v,an Koets te Biggekerke con troleeren, toen er juist een meisje de deur uit kwam die vet vervoerde. Om te zien of het ge-smolten vet betrof en er dan merken waren gebruikt, vroeg één der controleurs even in de tasc te mogen kijken, Het meisje liep hiero gillende weg en wilde niet laten zien wat G. Koets jr. afgeleverd had, het geen den controleurs de meening gaf dat Koets in overtreding zou zijn. Reeds eerder werd Koets geverbaliseerd (a! zal d i t voor hem wel geen aanleiding zijn geweest tot het schrijven van het ingezonden stukje). Mét het schrijven van namen diene Koets voorzichtig te zijn, hij zou zich eens kunnen vergissen vandaag of morgen. Enfin het meisje leek nogal zenuwachtig te zijn, doch diende niettemin gecontroleerd te wor den. Daar zij de tnsch niet wilde afge ven, is één der controleurs daarom met het meisje het erf opgestapt van een tegenover Koets wonenden landbou wer, eigenlijk in de meening dat net meisje daar woonde, waar de controle geschiedde. Het is nu eenmaal niet het prettigste werk van controleurs om ze nuwachtige menschen te controleeren, doch dan moet het niet voorgesteld wor den of de controleurs als barbaren zijn opgetreden, door woorden te gebruiken als „ontrukken", „bedwingen", „rood van angst" enz. Dat ligt er allemaal te A C Bethlehem St 32%—31%-% C Kennec Copper 25%25%-% C Un. States Leather 4%4 C U. States St. C. 38%—38%-37% A Kon. Petr. Mpij, 273%—275-72% C Contin. Oil Cy. 20%20%-% C Phillips Petr, Comp, 28 27% C Shell Union O C. 11%11%-% C Tide Water Ass. Oil 10%10%-% A Ned. Scheepv, U. 4847% A H.V. Amsterdam 282%—282-79 A Java Cult, Mij. 130—129 A N.I. Suiker U. 106% -104. A Deli Batavia 193%—lS6%-87%. Deli Mij. 1000 261%—258-56. A Senemhab 235226%-28. Baltimore en Ohio t12%. Southern Pac, Cy. 22%22%-%. A Southern Rlw. 10%10%> Amst. Rubb. C. 144%—143%-41. A Deli-Bat. Rubber 81—80%-79. A Hessa Rubber 105106. Serbadjadi S.R. 72%—69-68%. dik op en een meer ingewijde weet wel dat de controleurs bij sommige slagers geen goed kunnen doen. OOSTKAPELLE. Gistermorgen ter wijl de moeder zich buitenshuis bevond had het ongeveer driejarig zoontje van den werkman C. Geldof kans gezien een doosje lucifers te bemachtigen waarmede hij aan 't spelen ging. Hij raakte natuurlijk in brand. Toen de moeder op het angstgeschrei toeschoot, bemerkte zij, dat de kleine al ernstige brandwonden aan het lichaampje beko men had. Ze wist de vlammen gelukkig te dooven. Dr. v. d. Harst verleende de eerste hulp. Als burgemeester en als ontv.- grifiier van den polder. BORSSELEN. Vrijdag jl. zijn enkele leden van Ged. Staten hier gekomen ten einde, in verband met hardnekkige ge ruchten over onregelmatigheden, een onderzoek in te stellen naar de boek' houding van den ontvanger-griffier van den polder Borsselen. Gedurende enkele dagen hebben toen G. S. geassisteerd door een accountant de boeken gecontroleerd. Daarn,a is ook de Commissaris der Koningin ter plaatse geweest en toen is de heer H. C. R., burgemeester van Borsselen en ontvan ger-griffier van het binnenbeheer van den calamiteuzen polder Borsselen voor éènd maand als zoodanig g e- schorst. Tot waarnemend burgemeester en ontvanger-griffier is aangewezen bur gemeester Elenbaas van 's-Heer Airends- kerke. Een droevig ongeval. OUDELANDE. Woensdagmorgen were de burgemeester alhier opgebeld door de politie te Arnhem onder mededee- ling dat op den overweg n,abij de wie lerbaan aldaar het vermorzelde lijk ge vonden was van den jongen L., afkom stig van hier. Zijn vader had juist een flinke slagerij voor hem te Arnhem ge kocht. Verdere bijzonderheden omtrent de toedracht van het ongeval ontbre ken. De familie heeft zich herwaarts be geven. DE STAKING DER BELGISCHE ZEELIEDEN. TERNEUZEN. In verband met de sta king der Belgische zeelieden is in onze haven binnengekomen het Belgische pas sagiersschip „Albertville". Met het los sen der lading is reeds een aanvang g'e maakt. Op de reede is ten anker geko men het stoomschip „Mahgi", dat even eens alhier gelost zal worden. Naar ver luidt is van Zeebrugge onderweg het passagiersschip „Anversville". Deze booten behooren alle tot de compagnie Maritime Belg'e. In een verklaring die de heer Siffer, wethouder der stad Gent aan de plaat selijke bladen heeft afgelegd en die een anti-Nederlandsche strekking heeft deelt deze o.m. mede dat Terneuzen profiteert van gunsttarieven op de spoorlijn Me chelen-Terneuzen. Het is wel te betreu ren dat een dergelijk iemand zulke ab surditeiten durft te verkondigen. Elke" ingewijde en zeer zeker ook de hr. Sif fert weet dat de speciale spoorwegta rieven die voor de Belgische havens gel den, na den oorlog voor Terneuzen zijn ingetrokken, waarmede de bedrijvigheic van onze haven tot het verleden be hoorde. iHiszen STOKER. MIDDELBURG BIJ NACHT. Woensdagavond: Stadhuisbelichting Middelburgsch Muziekkorps op de Markt. Veel wandelaars. Maar, op en kele uitzonderingen na, donkere win kelr,amen! Winkeliers past op Uw zaak. Kijkers kunnen koopers worden. Een flink ver lichte straat trekt aan! Dusvolgende week alle étalage lichten aan! D [Zeer juist! Red.] WISSELKOERSEN. Amsterdam, officieel. Heden. Londen 7.39 Berlijn 59.22% Parijs 9.72% Brussel 24.84 Zwitserland 48.10 Kopenhagen 33,00 Stockholm 38.10 Oslo 37.15 New York 1.47% Praag 6.10 Prolongatie 1 Part. disconto Daggeld Reg. marken 32% Cred. Sperrmark. 16 Effec. Sperrmark. 15 Reismarken 42 Bankpapier 39% 1 %-ll/16 1% Gister. 7.38% 59.22 9.73 24.82% 48:09 32.97 38.07% 37.12% 1.46% 6.10 1% 1 1 32% 16% 14% 42 39% 23—VII—'36. De Godshuizen hebben 185.000 noodig voor een verbouwing, die, naar redelijkerwijze verwacht wordt, het mo gelijk zal maken het Middelburgsche zie- cenhuis op aanzienlijk goedkoopere wij ze te exploiteeren. Enkel op personeel zal er dan bv. per jaar, naar geschat wordt, een 20.000 bezuinigd kunnen worden. Die 185.000 moeten de Godshuizen eenen. Van het werkfonds. Nu schrijft de wet voor, dat instellingen als de Godshuizen, welke onder de Armenwet vallen, voor het aangaan van leeningen de goedkeuring van Gedeputeerde Sta ten van noode hebben. Onze Godshuizen, die zich natuurlijk aan de wet willen houden, vragen der halve die goedkeuring aan G. S. Maar, omdat ze wel weten dat ze heel erg veel met de gemeente te maken hebben, on der anderen omdat de gemeente al de tekorten moet betalen, en overigens ge zegde gemeente ook het recht van goed teuring der begrooting van de Godshui zen heeft, zijn de Godshuizen zoo cou- ant, beleefd, verstandig, handig, enfin, noemt u het maar zooals u wilt, maar in elk geval: van oudsher hebben ze de goede gewoonte om zoon aanvraag om goedkeuring van een leening niet recht streeks aan Ged. Staten te zenden, maar aan B. en W. van Middelburg te vragen: Och, weest U zoo vriendelijk en zendt U die, voorzien voor uw advies, aan Ged. Staten door? Men kan hierin zien een hoffelijke er kenning van feitelijk leenmanschap en men kan ook zeggen, gelijk 's Raads voorzitter gisteren deed: het is ter be sparing van tijd, want anders g^at het stuk van G. S. tóch terug riaar óns om advies, maar in elk geval, zoo dóen we het hier nu eenmaal. De heer Mondeel is daarover niet te vreden. 1 En, ofschoon hij in zijn betoog zeer be paald ongelijk had een ongelijk waar van mevrouw Weijl hem op; deugdelijke en uitvoerige wijze heeft trachten te overtuigen toch gevoelen wij heel veel voor de gedachtengang, welke klaarblij kelijk aan het betoog des hèeren Mon- deels ten grondslag ligt. Want er is iets dat, hoewel wettelijk volkomen in orde, toch voor het rechts- en rekeningsgevoel niet heëlemaal be vredigend is. Kijk eens: de Godshuizen zijn al lang niet meer in staat, zonder hulp uit de gemeentekas de zaak drijvende te hou den. Dus betaalt de gemeente elk jaar de tekorten. Niet uit vriendelijkheid, maar omdat zij moet. Volgens de wet moet. En als de wet het niet voorschreef, zou zij het toch ook moeten. Want het nut der Godshuizen en de noodzaak van hetgeen zij verrichten, staat voor ons allen wel als een paal boven water. Maar: de Godshuizen zijn daarmede niet tot gemeentelijke instelling gewor den. De gemeente heeft er slechts toe zicht op. De begrooting der Godshui zen is aan de goedkeuring van den Ge meenteraad onderworpen. Maar, schoon dit al heel ver is, verder gaat de be moeiënis van den Raad en de gemeente met de Godshuizen ook niet. Verder is het een volkomen zelfstandige instan tie. Als het ware een trustee van de ge meente, een treuhand of hoe men het ook wil noemen. Nu redeneert de heer Mondeel als volgt: Als deze Godshuizen op hun be grooting voor 100 meer willen doen dan de Gemeenteraad goed vond, dan moeten ze hier met een suppletoire be grooting komen. Maar als ze ongeveer twee ton gaan leenen, om geweldig in grijpende veranderingen in heel hun ex ploitatie te gaan aanbrengen, dan loopen ze ons doodleuk voorbij en deelen ons maar eventjes mede, dat ze dit bedrag gaan leenen, en wij hebben dat maar ■door kennisgeving aan te nemen! Dat is toch in strijd met het in wezen gemeentelijke karakter van die Godshui zen? meent de heer Mondeel. Hij heeft gelijk voor het gevoel, en ongelijk voor de wet en de werke lijkheid. Er is hier iets, dat onlogisch lijkt, en het feitelijk ook is. Maar dat niettemin geheel overeenkomstig de wet is. En dat vooralsnog, zoolang die wet zoo luidt, ook op geen enkele wijze anders kunnen! gang van zaken had kunnen indenken, een gang van zaken, waarbij het gemeen tebestuur eerder ingeschakeld ware ge worden en eerder en breeder van den gang van zaken op de hoogte ware ge houden, waarbij B. en W. een meer ac tieve rol bij de voorbereiding van deze zaken toegekend ware geworden, maar, aldus de Voorzitter, ook bij den nu ge volgden gang van zaken kan ik mij neer leggen. Inmiddels zal het adviesbureau voor administratief recht verzocht worden te willen voortgaan met zijn studie van de aangelegenheid, of wellicht een andere verhouding tot de Godshuizen, waardoor deze me?r een gemeentelijke instelling zouden worden dan thans het geval is, aan te bevelen of mogelijk zoude zijn. ift Releveeren wij van de rest der niet overmatig veel stof tot discussie ople verende agenda nog slechts, dat groote spoed betracht zal worden bij de ver nummering onzer huizen. Zou het niet mogelijk zijn, dat elke be woner of bezitter van een huis tijdig be richt kreeg, wat zijn nieuwe nummer zal wezen? Men kan er dan vast rekening mee houden met het maken van stem pels, briefpapier en enveloppen, reke ningen enz. enz. CKM3SteWu',K.t ZOU MINISTER SALENGRO NAAR MONTBELIARD. Hij wil ontruiming der bezette fabrieken bewerkstelligen. De (socialistische) minister van bin- nenlandsche zaken Salengro, is naar Montbeliard vertrokken, om directe on derhandelingen t.e voeren met de werk gevers en de vertegenwoordigers der werknemers, teneinde te bewerkstelli gen, dat de automobielfabrieken waar staking is uitgebroken, ontruimd wor den, zonder dat tot dwangmiddelen bë hoeft te worden overgegaan. Nieuwe fabriek bezet. De staking heeft zich inmiddels uit gebreid tot de andere Peugotfabrieken De stakers hebben aan de hoofdportalen de roode vlag geheschen en daar waai de fabrieksleiding de deuren had laten verwijderen, om het bezetten van de fabrieken te bemoeilijken, hebben de stakers barricaden opgericht. Een dee! van de stakers bevinden zich in de fa brieken. Huiszoeking in de kantoren te Berlijn. Politieofficieren hebben gister een in val gedaan in de bureaux der protestant- sche Belijdeniskerk te Berlijn. Schrijfma chines en cyclostiles werden in beslag genomen. Het ministerie van kerkelijke zaken heeft den ambtenaren medege deeld, dat zij niet in verbinding mogen staan met predikanten of organisaties der oppositioneele evangelische kerk VERKEERSVLIEGTUIG VERONGELUKT. Twee dooden. Een Duitsch verkeersvliegtuig, dat van Praag naar Breslau werd overgebracht, heeft op 1000 km ten Oosten van Praag, in de nabijheid van Chlomek, een nood landing moeten maken. Het vliegtuig werd hierbij vernield en de uit 2 perso nen bestaande bemanning kwam om het leven. VEERPONT OMGESLAGEN. 50 menschen verdronken. Verschrikt door een slang die midden op de rivier by Lucknow (Br. Indië) plot seling op een veerboot te voorschijn kwam, drongen de 50 passagiers aan één zijde van de pont tezamen, met het ge volg, dat deze omsloeg. Alle opvaren den verdronken. EEN DRAMA IN DE ALPEN. Vier Duitsche bergbeklimmers omgekomen. Zaterdagavond zijn vier Alpinisten, de Duitschers Angerer en Rainer en de Beursthermometer van Donderdag. Oostenrijkers Hinderstoisser en Kurz op weg gegaan, teneinde te trachten de bij- De Voorzitter zeide in zijn antwoord) na niet te beklimmen Noordzijde van nog, dat hij zich ook wel een anderen den Eiger (3975 m) te bestijgen. Na twee nachten in den wand te hebben doorgebracht, gaven zij de be klimming op en begonnen zij de afda ling. Dinsdag werd de partij ernstig be dreigd door lawines en steenslag, zoo- dat zij niet verder konden. Een paar gidsen, die een reddingspoging onder namen, moesten terugkeeren, daar er een zwaren nevel kwam opzetten. De positie der Alpinisten werd zeer hache lijk en eerst gisteren is het gelukt hen te bereiken. Het was echter te laat. Een van hen was gestikt doordat hij in het klimtouw verstrikt raakte, een tweede was omlaag gestort en de derde was door de koude om het leven gekomen. De vierde gaf nog teekenen van leven en de reddingscolonne liet 'n touw naar hem zakken, waaraan hij zich nog wist vast te maken. Men begon hem lang zaam op te halen, doch toen hij slechts vijf meter van zijn redders verwijderd was, zakte hij plotseilng ineen. Toen deze alpinist de laatste vijf meter om hoog was geheschen bleek ook hij over leden te zijn. Epidemie van kinderverlamming. In Zweden is een epidemie van kinder verlamming uitgebroken. In de afgeloo- pen twee weken zijn alleen te Stockholm 55 gevallen geregistreerd. OVERVAL TE WINTERSWIJK. Een politiek zaakje? Toen de heer M. S. K. te W i n- t e r s w ij k met zijn huishoudster omstreeks 12 uur van een verjaar dagpartij thuis kwamen, bemerkten zij, dat het electri6ch licht zijn dienst wei gerde. De heer K. begaf zich in het donker naar boven en kreeg daar plot seling een klap op het hoofd. Er ont stond een worsteling met een onbeken den indringer. De huishoudster sloeg 'n ruit stuk en begon „moord" te roepen. Op het hulpgeroep schoten de buren toe en ook de politie en marechaussée waren dra ter plaatse. De indringer was inmiddels door een achterdeur verdwe nen. Met gebruikmaking van een po litiehond wish men echter zijn spoor te volgen. Dit leidde naar het huis, be woond door zekeren PI, dat meteen door 3e politiemannen werd omsingeld. In de donkere huiskamer troffen zij zes personen aan. Van hen wees de poli tiehond zekeren F., Nederlander van af komst, wonende te Bocholtz, als de in dringer in de woning v,an den heer K. aan. Het zestal werd in arrest gesteld. K. heeft bij de worsteling verschil lende verwondingen opgeloopep, welice opname in het ziekenhuis wenschelijk maakten. Zijn toestand was vanmorgen redelijk wel. Aangezien alle arrestanten tot een zelfde partij behooren en in de woning van den heer K. niets wordt vermist, heeft men den sterken indruk dat deze overval op den heer K., die Israëliet is, een politieken achtergrond heeft. „HELDEN". Twee meisjes, die gisteravond op de Nieuwe Prinsengracht te Amsterdam liepen werden door een paar mannen herkend als colportrices van de N.S.B. Dit gaf den mannen aanleiding deze meisjes, die niet colporteerden, te be- leedigen en tot handtastelijkheden over te gaan. Zij werden gestompt en gesla gen. Later deden zij aangifte bij de poli tie, die gisteravond nog een van de ver moedelijke daders opspoorde. Heden morgen werden nog twee der vermoe delijke aanvallers in hechtenis genomen, Delfzijl: 1 dood. De 43-jarige gehuwde heer J. N., te Delfzijl, stak Woensdag aldaar om den trein te halen de spoorbaan over. Hij werd daarbij door een rangeerenden trein gegrepen en overreden. In het zie kenhuis is N. aan zijn verwondingen overleden. Rotterdam: 1 doode. Bij de Nieuwe Oostbrug te Rotterdam is gistermiddag de 54-jarige arbeider P. van der H. door een uit de rails geloo- pen tramwagen overreden en op slag gedood.

Middelburgsche Courant | 1936 | | pagina 2