twinciKf* GOISCHE COURANT binnenland. weer ei mm. De burgercofiog In Spanje. NUMMER 171. TWEE BLADEN. WOENSDAG 22 JULI 1936. EERSTE BLAD. 179e JAARGANG. Volmaakt verzonnen gelogen en De nood in de bloemisterij. DOOS 20CT. TUBE 40 EN 60 CT. In het Zuiden wint de regeering veld, doch in het Noorden zijn diverse steden in han den der opstandelingen gevallen. as?. W. K. in We- Kal- omp d. echt- wed, 87 (V'C,) 24 i- riet 4 An- per alles rarte Wit- y ELdURGSCHE courant Dagblad Voor Middelbnrg, Goes en agent schap Vlissingen 2.30, elders 2.50 per kwartaal Week-abonn. in Middelburg en Goes 18 ct. p. w. Advertentien 30 ct. per regel, Ingez. mededeelingen 60 ct. p. r. B|j contr. voor beide veel lager; tar. op aanvr. Uitgeefster Naamlooze Vennootschap „De Middelburgsche Courant"; Bureaux t Lange Sint Pieterstraat te Middelburg. Telefoon Redactie 269, Administratie 139 Postrekening no. 43255 Kantoor te GOES: Turfkade, telefoon 17. Aangesloten bij het Bureau voor Publiciteitswaarde der Vereeniging de Nederlandsche Dagbladpers. 1 Het „Utrechtsch Dagblad" heeft zich naar aanleiding van het gesprek het welk de heer Anton M. Brouwer, secre taris van de referendum-commissie van „De Groene Amsterdammer" met den heer Mussert, .algemeen leider der N. S. B. zeide te hebben gehad, tot den heer Mussert gewend met de vraag, in hoeverre deze dat gesprek voor zijn re kening nam. In verband met de aandacht, welke wij gisteren aan dat gesprek besteed den, moet hetgeen de aldus aangeval lene het U. D, antwoordde hier ook in zijn geheel volgen. „Inderdaad heeft de heer Mussert op den 16en April 1936 den heer Anton M. Brouwer op diens verzoek te Utrecht ontvangen, in verband met eene tot den heer Mussert gerichte uitnoodiging, le willen deelnemen aan het bewuste re ferendum. De heer Mussert heeft bij dit onderhoud den heer Brouwer medege- deld, dat hij niet voornemns was, aan deze uitnoodiging gevolg te geven, wel ke .afwijzing door hem (Mussert) in het kort is gemotiveerd, waarbij de heer Mussert als zijne meening te kennen gaf, dat hij geen medewerking begeerde te verleenen aan een referendum, dat blij kens zijn organisatie getuigenis gaf van eenen marxistischen opzet. D.aar de heer Brouwer in de weer gave van dit deel van het gesprek de namen noemt van de heeren professor Van Asbeck en mr. Pollema, verzekerde de heer Mussert ons met nadruk, dat deze namen in het geheel niet bij dit deel van het onderhoud in geding zijn geweest. Die n,amen las hij voor het eerst in het verslag van het onderhoud. „Wij hebben het met geen woord over de heeren V?m Asbeck en Pollema ge had". Wat het tweede gedeelte betreft van 't „gesprek" in „De Groene" afgedrukt, dat gedeelte hetwelk meer in het bij zonder handelt over de politieke toe komst v.an ons volk, de Kerk en het Germaansche volkskarakter, machtigde de heer Mussert ons tot de mededee- ling, dat dit stuk in het „gesprek" door den heer Brouwer van A tot 2 gefan taseerd is, volmaakt uit den dtlim gezogen. Met groote verontwaardiging verzekerde de heer Mussert ons, d.at alles, wat in dit deel van het onderhoud gedrukt staat in „De Groene", van den eersten tot den laatsten letter verzonnen is. „Dacht U nu werkelijk, dat ik zóó stapelgek zou zijn om deze dingen te zeggen? En meent U heusch, dat ik te genover een mij volslagen onbekend persoon als de heer Brouwer voor mij was ik zag hem nooit te voren 1 mij zou laten verleiden tot het bespre ken van zulke gewichtige vraagstuk ken als geestelijkheid en volkskarak ter? Ziet U mij voor zóó onnoozel aan?" De heer Mussert m.aakte er ons op attent, dat het gesprokene zoo onbetee- kenend was bij het onderhoud, dat de heer Brouwer tijdens het gesprek niet een woord er van op- teekende, „Al« de heer Brouwer beweert, dat hij gedurende ons gesprek heeft zitten schrijven, dan verklaar ik die beweririg voor gelogen. Volmaakt verzonnen, zooals dit g,ansche onderhoud over geestelijkheid en volkskarakter verzon- nfn vee* meegemaakt, en f "jUs niet *zoo heel spoedig ver baasd, maar zóó iels schandelijks als de heer Brouwer in „De Groene" th.ans ondernomen heeft, is mij toch nog niel gepasseerd De heer Musseri sprak tegenover ons zijne grenzenlooze verwondering uit, dat iemand, die zulk een onderhoud machtig wordt met den leider eener groote be- weging in den lande, als hier nu door den heer Brouwer te boek gesteld, met de publicatie van dat écl/atante stuk van 16 April tot 18 Juli wacht. Houdt men een zoo merkwaardig onderhouc drie maanden lang in portefeuille? De leider van de N.S.B. vestigde er voorts de aand.acht op, dat de redactie van „De Groene Amsterdammer" ten v eenenmale in verzuim is gebleven om volgens een goede en bij groote bla den ook algemeen bestaande usance, vóór de publicatie een afdruk v.an het „onderhoud" aan hem (Mussert) toe te zenden met het verzoek deze proe: van handteekening te willen voorzien als „accoord-bevinding." „Ik heb onlangs nog een interview toegestaan aan een bon,a-fide Neder- ïandschen journalist en juist ontving ik hoewel ik er zelf niel om had gevraagd een proefdruk vap dit interview, met verzoek het met mijnen naam te willen waarmerken „goed voor afdrukken". Waarom heeft „De Groene" deze goede journalistieke ge woonte als het politieke interviews be treft, niet gevolgd? Of had de redactie wellicht redenen om dit stuk af te drukken zonder dat het mij voor af ter inzage was toegezonden?" De heer Mussert vervolgde; „En ik zou met betrekking tot eene uitlating ten aanzien des heeren Van Asbeck zelfs uitdrukkelijk tot openbaarmaking hebben gemachtigd? Ik zeide U reeds: den naam Van Asbeck las ik voor het eerst in het gefantaseerde verhaal des heeren Brouwer. Voor dien tijd kende ik dien naam in het geheel niet. Ik machtig U in het Utrechtsch Dagblad namens mij de verklaring af te leg gen, dat wat de heer Anton M. Brou wer in „De Groene Amsterdammer" ,a!s „gesprek over R.K. geestelijken en volkskarakter heeft gepubliceerd, van begin tot einde op loutere fantasie be rust. Er is dienaangaande niet één woord tusschen den heer Brouwer en mij gewisseld. Het its mij ten eenen male onbegrijpelijk, waar iem.and Sen moed vandaan haalt, zulke pertinente onwaarheden te publiceeren." A Tot zoover het dementi van den heer Mussert. Onzerzijds daarbij een enkele kant- teekening. Ten eerste wat den termijn v.an pu blicatie beltreft. Wij achten dit niet zoo verbazingwekkend als de heer Mus sert. Immers: indien niet de indruk van een Vóór het referendum willen beïn vloeden der stemming gewekt wilde worden, dan mocht publicatie in elk geval niet vóór den afloop 'v.an dat re ferendum geschieden. En dan achten wij het, als gisteren gezegd, zeer wel denkbaar dat de publicatie tenslotte veroorzaakt is door hetgeen „Volk en Vaderland" van Vrijdag 10 Juli 1936 over het referendum schreef. Ten tweede wat het niet fiatteeren van 't onderhoud door den heer Mus sert betreft. Dit is niet te verwonderen, aangèzien het hier niet een i n t e r- v i e w betreft, maar de weergave van een onder vier oogen gevoerd en niet bepaald voor openbaarmaking be stemd gesprek. Gelijk wij gisteren ook reeds opmerkten: bij een interview weet de ondervraagde, dat hetgeen hij gaat zeggen, gepubliceerd zal wor den. Een ervaren, bekwaam en fatsoen lijk journalist z,al als regel ook wel zon der een fiat erlangd te hebben, zulk een interview zoo kunnen weergeven dat ook de geïnterviewde zelf er volkomen mee accoord gaat. Hier betrof het echter een info r matorisch gesprek, waar van de heer Brouwer zegt aanteekenin- gen gemaakt te hebben, welke hij, vol gens zijn zeggen, onmiddellijk na het ge sprek uitwerkte; voor de nauwkeurige weergave van het gesprek staat hij, Brouwer, in. Pas later werd tot open baarmaking v.an dit direct opgeteekende doch particuliere gesprek besloten. Ten derde en tenslotte. Vooralsnog is het een „ja" van den een tegenover eert „neen" van den ander. Wel moet gezegd worden, dat, indien men zich gedrongen en gerechtigd ge voelt tot de publiciteit van een niet als interview bedoeld gesprek, gelijk dit maal geschiedde, de grootste omzichtig heid en volstrekte zekerheid van noo de zijn: men moet, bij wijze van spre ken, er zijn hand voor in het vuur dur ven te steken dat men de waarheid, de geheele waarheid en tittel noch jota meer dan de waarheid boekstaaft. An ders is het gevaarlijk niet alleen, maar ook strijdig met de meest elementaire begrippen van journalistiek fatsoen. Wij hebben de redactie van „De Groe ne gevraagd, wat zij naar aanleiding v,an het dementi van den heer Mussert had op te merken. Het antwoord luidde, dat de heer Brouwer hetgeen hij schreef van az handhaafde als volkomen der waarheid getrouw. Dat hij het niet eerder publiceerde was, omdat het referendum niet onder leiding van de redactie van „De Groene", maar onder een ge heel onafhankelijke commissie stond Slechts nadat die commissie gedéchar geerd en ontbonden, en derzelver secre taris de heer Brouwer weer privé-per soon w,as geworden, mocht hij tot deze publicatie overgaan. NIEUW TWEEDE KAMERLID. De heer M, M. Cohen te Amsterdam heeft dpn voorzitter van het Centraal Stembureau bericht, dat hij zijn benoe ming tot lid van de Tweede Kamer in de vacature, ontstaan door het over lijden van den heer Th. M. Keteiaar (v.d.) aanvaardt. NEDERLANDSCHE SPOORWEGEN. Ontvangsten eerste halfjaar weer 5 millioen minder dan 't vorig jaar. De geschatte ontvangsten der Neder landsche Spoorwegen (incl. die der ge ëxploiteerde spoor- en tramwegen) heb ben in Juni 7,366,388 (v.j, 8,339,000) bedragen. De totale ontvangsten van 1 Jan. af beliepen 44,768,669 (v.j. 49,255,527). De moeilijkheden waarmede de Neder landsche bloemisterij te kampen heeft nemen met den dag toe. Men beproeft nieuwe cultures of nieuwe methoden, maar steeds blijft de internationale han del de klip waarop men strandt. Was bv. in 1930 de omzet der beide Aalsmeersche veilingen tezamen nog ruim 6% millioen, in 1935 haalde men de 4 millioen niet meer. Over een tijd vak van vijf jaar liep men meer dan [9% millioen achteruit. Een evenredige daling toonen ook de andere bloemen veilingen in ons land. De uitvoer van af gesneden bloemen daalde van een kleine 8 millioen in 1931 tot nog' geen 2% millioen in 1935. Een te veel aan bloemen en planten is er niet. Het bedrijf is krachtens re- geeringsmaatregel gesloten, gestabili seerd volgens den toestand in 1933. Maar de prijzen, waartegen de producten van de hand gaan zijn zoo laag, dat finan- cieele hulp noodig is. En wat de snijbloe men betreft: een daling van den door- sneeprijs der rozen van 4,05 ets. per stuk in 1929 op 1,62 ets,, per stuk in 1935 bij een minimum-oogst van 120,000,000 rozen per jaar valt buiten het begrip „aanpassing". Wanneer de grondloonen terugge bracht zijn van 24 op 18, dus met 25 pet. dan is een daling van den door- sneeprijs van seringen, het tweede pro duct van Aalsmeer van 13,14 ets. per stuk in 1929 tot 4,92 ets. per stuk in 1935 buiten verhouding en dat, terwijl per jaar ruim 12,500,000 takken seringen worden gesneden. De inkomsten zijn te gering en zoo komen er, terwijl er werk te over is, meer en meer werkloozen door het gebrek aan middelen, Het zwaarst aan den lijve echter voelen de veilingkweekers, die op export zijn aangewezen, den nood. De samenwerkende organisaties heb ben nu een commissie gevormd, welke 'n schema opstelde voor de wijze waarop steun aan de bloemisterij uit het land bouwcrisisfonds op de meest doeltref fende wijze zou kunnen worden ver leend. Zij kwam tot verschillende con clusies en berekeningen. De commissie vraagt voor de verschillende cultures de volg'ende steunbedargen: Voor de snijrozen 1,464,000; pot planten 2,210,000; vroege tulpen 357,000; late tulpen 146,250; en voor de seringen 303,750, of in totaal voor de geheele Nederlandsche bloemisteri 4,481,000. Van dezen steun zou ongeveer 1,900,000 ten goede komen aan Aalsmeer, OPPERVLAKTE EN INWONERS VAN NEDERLAND. Bij de drukkerij Albani te Den Haag is een door het centraal bureau voor de statistiek samengesteld overzijcht ver schenen van de oppervlakte der Neder landsche gemeenten op 1 Januari 1936 Met de wetten, waarbij gedeelten van het Zuiderzeegebied, die te voren niet gemeentelijk waren ingedeeld, aan de oppervlakte van enkele gemeenten wer den toegevoegd, is voor zoover opme ting plaats had, rekening gehouden, ter wijl de oppervlakten zijn verminderd met de tot de gemeenten behoorende wateren, zooals deze bekend zijn ge worden ter gelegenheid van de volks telling van 1930. De totale oppervlakte van het Rijk bedraagt 3,285,865 ha, over de verschil, lende provincies verdeeld als volgt: Gel derland 502,353; Noordbrabant 497,199 Overijssel 336,829; Friesland 332,885; N. Holland 294,345; Zï-Holland 292,502 Drenthe 266,344; Groningen 229,509 imburg 219,088; Zeeland 178,575 en Utrecht 136,236. De gemeenten met meer dan 100,000 inwoners hebben een totale oppervlakte van 39,640 ha, met 2,267,025 inwoners, de gemeenten met 50,001 tot 100,000 in woners 87,520 ha met 906,17-7 inwoners, de gemeenten met 20,001 tot 50,000 in woners 147,926 ha met 957,923 inwoners, de gemeenten met 5001 tot 20,000 inwo ners 1,482,444 ha met 2,579,973 inwo ners en de gemeenten met 5000 en min der inwoners 1,528,335 h,a met 1,763,408 Inwoners, De kleinste oppervlakte heeft Stad Vollenhove met 25 ha, de grootste Apel doorn met 33,961 ha. Beneden de 100 ha zijn nog Valkenburg met 46, Nieuw- poort met 55, Ammerstol met 60, Urk met 81 en Schoonhoven met 83 ha; bo ven de 20,000 ha behalve Apeldoorn, de gemeenten Ede met 32,932, Emmen met 29,100, Ermelo met 20,929, Ooststelling werf met 22,544, Opsterland met 23,066 en Weststellingwerf met 22,820 ha. Am sterdam is groot 14,986, Rotterdam 10,488, 's-Gravenhage 6618, Eindhoven 6443, Groningen 2796, Haarlem 2452 en Utrecht 2300 ha (dit zijn de plaatsen met meer dan 100,000 inwoners), Verder volgen hier nog de resteerende provin ciale hoofdsteden: Leeuwarden lb67, Assen 5517, Zwolle 2005, Arnhem 6732, Middelburg 1371, 's-Hertogenbosch 2234 en Maastricht 3214 ha. Van de provinciën is het dichtst be volkt Zuid-Holland met 710,7 inwoners per vierk. kilometer, d.aarop volgen N - Holland met 548,5, Utrecht met 331,9, Limburg met 269,1, Noord-Brabant met 196,1, Groningen met 180,1 Gelderland met 177,4, Overijssel met 164,3 Zeeland met 141,7, Friesland met 124,7 en Drenthe met 89,5. Het gemiddelde voor het geheele Rijk bedraagt 257,9 (op 7 lanuari 1830 slechts 80,2). Familieberichten en dankbetuigingen 1—7 regelt 2.10, elke r. m. 30 ct. Rubriek „Kleine Advertentien", ten hoogste 6 regeb, a 75 ct. by vooruitbetaling Adv. me! „Brieven" of „Bevragen bureau dezer con- rant" 10 ct. extra Bewijsnommers 5 cent 8 Mjote utifte thncfen. (Ingez. Med.) Middelburg, 22-VII-'36, Dinsdag hoog ste lucht temperatuur 22 °C (72 °F); laagste 14.2 °C (57 °F). Heden 9 h: 16.1 °C; 12 h: 19 °C. 4.5 mm regen. Hoogste barometerstand te dezer stede, in het afgeloopen etmaal: 763 mm; laagste 762 mm. Hoogste barometerstand in het Euro- peesche waarnemingsgebied: 764.9 mm te La Coruna; laagste 752.6 mm te Var- dö. Verwachting tot morgenavond! Zwakke tot matige W. tot Z. wind, tij delijk opklarend, aanvankelijk weinig o! geen regen, later in het Westen toene mende kans op regen, iets warmer. Zon op: 5 h 06; onder: 21 h 05. Licht op: 21 h 35. Maan op: 21 h 45; onder: 22 h 06. E.K. 26 Juli. Hoog- en Laagwater te Vlissingen: Juli. Hoogwater. Laagwater. Wo. 22 4.35 16.45 10.49 23.26 Do. 23 5.11 17.20 11.20 23.58 Vr. 24 5.47 17.56 11.54 24.32 Hoog- en Laagwater te Wemeldinge: Juli. Hoogwater. Laagwater. Wo. 22 6.27 18.43 11.56 24.22 Do. 23 6.27 19.16 12.30 24.57 Vr. 24 7.35 19.48 13.06 Russische propaganda. Uit Lissabon wordt gemeld, dat hel radio-station van Moskou in een uitzen ding in de Spaansche taal de bevolking van Spanje heeft aangespoord zich te wapenen en tot het uiterste tegenstand te bieden aan de opstandelingen. Verder verluidt, dat aan een beschie ting van Ceuta (Marokko) een met twee stukken geschut gewapend Russisch pe- troleurn-tankschip heeft deelgenomen. Vandaag de beslissende slag? Naar te Londen ontvangen berichten inhouden zou heden een beslissende slag geslagen worden, n.l. tusschen regee- ringstroepen, die uit Madrid zijn ver trokken en opstandelingen-regimenten, die van twee kanten de hoofdstad na derden. Een deel dezer regimenten zou zich gisteravond reeds op 60 km afstand van Madrid bevonden hebben. De Spaansche regeering heeft gister avond opnieuw door de radio laten ver kondigen, dat zij den toestand meester zou zijn. Dat is opnieuw echter niet hee- lemaal in overeenstemming met de wer kelijkheid. Wel lijkt het waarschijnlijk, dat ze den strijd over een paar dagen zal hebben gewonnen. Voor zoover uit de nog steeds tamelijk tegenstrijdige be richten, valt op te maken, is inderdaad een vrij belangrijk deel van het leger de regeering trouw gebleven, terwijl de vloot en de luchtmacht vermoedelijk vrijwel geheel aan haar zijde staan,. Dat maakt de positie der opstandelingen ta melijk hopeloos, temeer daar de strijd bare arbeidersklasse van wapenen is voorzien en hardnekkig aan den strijd deelneemt. Het zwaartepunt van den burgeroor log schijnt zich gisteren naar het Noor den verlegd te hebben. De opstandelin gen maakten zich meester van enkele steden in de Noordelijke provincies, o.a. van San Sebastiaan, Valladolid en Sa- ragossa. Volgens een mededeeling der rebellen is van het noorden uit een groo te troepenmacht naar Madrid opgetrok- ké'n. In de omgeving van Madrid zijn loopgraven en versterkingen aangelegd. Wat de toestand in het Zuiden betreft, daar zouden de regeeringstroepen en de gewapende leden van het Volksfront gis teren successen behaald hebben. O.a. schijnt Sevilla hun in han'den gevallen te zijn. Verschrikelijk gevochten is er weer in de buurt van Gibraltar. Aan beide zijden zouden hier honderden slachtof fers zijn gevallen. Volgens een telegram uit Madrid is daar gisteren in een der kazernes ge vochten. De rebellen moesten het loodje leggen. Later vond men in een kamer de lijken van 17 officieren; of ze waren afgemaakt dan wel zelfmoord hadden ge pleegd, schijnt niet met zekerheid vast gesteld te kunnen worden. Een van de voornaamste bolwerken der opstandelingen is de havenstad Al- geciras aan de Middellandsche Zee, waar verdedigingswerken zijn opgewor pen. Vermoedelijk zal dit bolwerk door oorlogsbodems van zee uit worden ge bombardeerd. De meeste schepen der vloot lagen gis ter in de haven van Tanger (Marokko). Communisten voerden het bevel, daar de officieren, die aan den opstand hadden willen deelnemen gevangen zijn gezet. Ceuta van zee uit gebombardeerd. Uit Oran wordt gemeld: Vier schepen der regeering hebben Ceuta (Marokko) gebombardeerd. Er ontstond een waar gevecht tusschen de batterijen der stad en de schepen. De laatste moesten tenslotte terugtrekken. Zij voeren de Britsche wateren binnen, doch een Britsch patrouillevaartuig ver zocht hun, de territoriale wateren te ver laten. Saragossa en Alcazar en Toledo met bombardementen bedreigd. Vanochtend vroeg werd gemeld: Ka pitein Sampil is te Madrid opgestegen, teneinde de opstandige centra te Sara gossa te bombardeeren. Andere vliegtui gen zijn van Madrid vertrokken om Al cazar te bombardeeren, alsmede Toledo, waar een compagnie cadetten aan het muiten is geslagen. Uit Barcelona wordt gemeld, dat het radio-station aldaar om half tien aan den generaal, die het bevel voert over de vijfde brigade te Saragossa, de mededee ling heeft gericht, dat de stad gebombar deerd zal worden, indien zij zich niet onmiddellijk aan de autoriteiten over geeft. Meer dan 200 dooden te Malaga. Volgens Engelschen en Amerikanen, die te Gibraltar aan boord van den Brit- schen torpedojager „Shamrock" uit Ma laga zijn aangekomen, zouden in laatst genoemde stad meer dan 200 personen gedood en verscheidene duizenden ge wond zijn. Het bloed vloeide in stroo men door de straten, die bezaaid lagen met lijken.

Middelburgsche Courant | 1936 | | pagina 1