BINNENLAND. ZEELAND. Met "Akkertjes* "aan iSoonct itöffiUwvivugdje (mges&ord RIJWIELBELASTINGMERK 1936-'37. f Plaatselijke Protectie^ KL0ETINGE. MIDDELBURG. VUSSINGEN. WALCHEREN. ZUID-BEVELAND. want "AKKERTJES" zijn 'n probaat, snel werkend middel tegen datgene wat Uw uitstapje kan bederven, zooals "zeeziekte", hoofdpijn door de felle zon, over-vermoeidheid, rheumalische-, spier- en zenuwpijn. ZEEUWSCH-VLAANDEREN W.D. Burgemeester Erasmus van Cadzand heeft afscheid genomen. Met ingang van Donderdag zullen op de kantoren der posterijen verkrijgbaar zijn de rijwielbelastingmerken voor het belastingjaar 1936-1937 (1 Augustus '36 tot en met 31 Juli 1937), DE GRONDWETSHERZIENING. Naar wij vernemen is het advies van den Raad van State over de voorstel ling tot grondwetsherziening *de vorige week Dinsdag in den ministerraad be handeld. Naar aanleiding daarvan wor den nog enkele technische wijzigingen in de voorstellen aangebracht. Mede in verband met het vertrek van H.M. de Koningin naar het buiten land is de indiening van de voorstellen tot grondwetsherziening eerst in den loop van de volgende maand te ver wachten. PRINS ROUDEWIJN NAAR BELGIë Prins Boudewijn van België, die, naar men weet, eenigen tijd gelogeerd heeft bij den burgemeester van Noordwijk, den heer Van den Mortel, is Maandag middag met den trein van 1.51 uur van het Hollandsche Spoorstation uit Den Haag vertrokken en naar Brussel terug gekeerd. De heer en mevrouw Van de Mortel vergezelden het prinsje naar het stati on. Daar waren o.m. nog aanwezig de burgemeester van Den Haag, de pro cureur-generaal bij het Haagsche Ge rechtshof en de hoofdcommissaris van politie. Onder dagteekening van 28 April j.l. heeft de minister van binnenlandsche zaken, mede namens de ministers van handel, nijverheid en scheepvaart en so ciale zaken, een circulaire gericht tot de (jagelijksehe besturen van de Neder- l^ndgche gemeenten, waarbij onder de aandacht van die besturen wordt ge bracht, dat de werkloosheid, waarmede pagenoeg alle gemeenten hebben te kampen er toe heeft geleid, dat het meer en meer gewoonte is geworden in bestekken voor aanbesteding van wer ken de voorwaarde te stellen, dat de bij uitvoering benoodigde materialen van de in de desbetreffende gemeente wo nende handelaren of fabrikanten moe ten worden betrokken of dat het werk met plaatselijke arbeidskrachten moet worden uitgevoerd. Zelfs worden wel subsidies of voorschotten verleend. Te gen dergelijke plaatselijke protectie meende de regeering te moeten waar schuwen. Na deze circulaire is bij verschillende gemeentebesturen onzekerheid,, ont staan omtrent de mogelijkheid van uit voering van werken, waarbij uitsluitend of grootendeels van plaatselijke ar beidskrachten wordt gebruik gemaakt, Deze onzekerheid kan echter leiden tot vertraging' of uitstel van het invoeren van werken. Daarom heeft de Ver. van. Ned. Gemeenten en uitvoerige nota tot den minister van binnenlandsche zaken gericht. Zij zegt daarin dat ze zich in beginsel zeer wel kan aansluiten bij zijn zienswijze, dat plaatselijke pro tectie moet worden vermeden, doch dat bij haar de vraag rijst, of aan het be grip plaatselijke protectie Mifet eene averechtsche beteekenis wordt verbon den, indien men het toepast ten aanzien van werken, welke door de gemeente zelf worden ondernomen en waarbij wel de voornaamste drijfveer is, in de on gunstige 'economische omstandigheden haren werklooze ingezetenen althans plaatselijk eenige verlichting te bren gen. Men late, aldus de nota, de ge meentebesturen de vrijl» hand in het verschaffen van passenden arbeid aan eigen werklooze ingezetenen. In een conferentie met de vertegen woordigers van de vereeniging heeft de minister er op gewezen, dat het geens zins in de bedoeling ligt de gemeenten in hun streven naar werkverruiming of verlichting van de plaatselijke werkloos heid moeilijkheden in den weg te leg gen. Hoewel de minister overwegend be zwaar heeft, dat gemeentebesturen bij de openbare aanbesteding van werken voorschrijven, dat uitsluitend ter plaat se gevestigde aannemers daarvoor kun nen inschrijven, ontmoet het bij hem in het algemeen geen bedenking, dat bij openbare aanbesteding waarbij in schrijving zonder eenige beperking mo gelijk is wordt bepaald, dat bij de uit voering uitsluitend plaatselijke arbeids krachten moeten worden te werk ge steld, zij het dan ook, dat den aannemer vrijheid wordt gelaten een kern van eigen arbeidskrachten te gebruiken. Ten slotte betoogde de minister met klem, dat de circulaire allerminst ten doel heeft het uitvoeren van werken door de gemeenten op eenigerlei wijze te belemmeren, doch uitsluitend beoogt een onder invloed van de tijdsomstan digheden gaandeweg hier en daar opge komen ontoelaatbaren vorm van plaat selijke protectie voortaan te weren. Waterschapsbenoemingen. Bij Kon, besluit zijn benoemd: a. met ingang van 22 Juli ,a.s. tot dijkgraaf van den Jongepolder, C, Steendijk Czn., te Nieuwerkerk; van den Kanaalpolder A. F. van Hijfte te Phi lippine; b. met ingang van 11 Juli a.s. van het waterschap Hoedekensker- ke, I. Groenewege te Hoedekens- kerk e; c. met ingang van 21 Au gustus a.s. van den Oostpolder (Krab- bendijke) A. P. Woutersen te K r a fa- ben d ij k e; d. met ingang van 6 September ,a.s. tot plaatsvervanger van den dijkgraaf van den Nieuwe- of Jon gepolder, van Dreischor of Beider, J. Doeleman Johzn.,, te Dreischor; e. met ingang van 1 Augustus a.s. tot gezworene van den Van Wuijckhuisepol- der J. Wolfert te Hoek; tot lid van het bestuur van het waterschap voor de uitwatering door de Sluis- aan den Oosterlandpolder, P. Blok te W olphaartsdijk. Bevolking van Zeeland. De bevolking van Zeeland bestond op 1 Januari 1935 uit 126561 mannen en 125351 vrouwen, s,amen 251,912 perso nen; geboren zijn 2258 en 2108. totaal 4366; er vestigden zich resp. 5001, 5641, 10642; totaal vermeerdering van resp. 7259, 7759, 15008; overleden zijn 1164), 1170, 2334 en vertrokken 5380, 6201, 11581; een totale vermeerdering dus van 6544, 7371, 13915. Op 31 December waren de cijfers dus 127„276, 125,729, en 253,005, Het aantal kiezers bedroeg voor de Provinciale staten 136842 tegen 135063; in 1933 133074; in 1932 131173. Onderhoud van provinciale werken. Het in 1933 en 1934 aanbestede on derhoud van provinciale wegen en an dere werken vorderden in 1935 een uitgaaf van f 54,752. Enkele pas over genomen wegen kostten aan de provin cie f 4959. Calamiteuze polders en waterschappen. In 1935 werd voor totaal f 114,718 aanbesteed voor de verwerkte krammat, rijsbeslag, steenglooiing enz van de calamiteuze waterkeeringen. ABONNEMENTEN en AD VERTEN- TIEN voor dit blad worden aangenomen door den Agent MARINUS KOLE. REORGANISATIE EN VERBOD GASTHUIS. Naar aanleiding van het gunstig ad vies door B. en W. uitgebracht aan Ged. Staten betreffende het verzoek van het bestuur der Godshuizen belan gende de geldleening van f 185,000 voor verbouwing van het gasthuis, heeft de heer Mondeel bericht zich er niet mede te kunnen vereenig'en, dat ter zake het gevoelen van den Raad niet wordt gevraagd. Art. 25 der verordening op de inrichtingen en het Bestuur dei- Godshuizen schrijft voor dat jaarlijks een begrooting van de inkomsten en uitgaven bij het gemeentebestuur moet 'worden ingediend. Uiteraard geldt zulks eveneens voor suppletoire begrootingen en begrootings-wijzigingen. Meermalen zijn dan ook door het bestuur der Gods huizen zulke stukken bij het gemeente bestuur ingediend. De heer Mondee verzoekt daarom B. en Wl genoemd be stuur uit te noodigen een suppl. be grooting voor een bedrag v,an f 185,000 in te zenden. De heer Mondeel acht de toelichting op de vermoedelijke exploitatiekosten van het verbouwde gasthuis wat al te summier. Het bedrag der vermoedelijke besparingen wordt genoemd, doch eeni ge mededeeling omtrent de becijfering van dit bedrag ontbreekt. Aangezien de gemeente de verantwoordelijkheid draagt voor de te sluiten geldleening van f 185,000 en eventueele tegenvallers bij den bouw, waarvan het bestaan, ge let op de ervaring helaas niet denk beeldig is, zou de heer Mondeel het ten zeerste op prijs stellen indien de Raac op dit stuk nadere gegevens zou kun nen krijgen. Ten slotte spreekt de heer Mondeel zijn vertrouwen uit, dat B. en W. den Raad in de gelegenheid zullen stellen, zich uit te spreken over de ver bouwing van het Gasthuis alvorens de geldleening van f 185,000 definitief zal worden gesloten. Naar aanleiding van een en ander hebben B. en W, schriftelijke en monde linge vragen tot het bestuur der Gods huizen gericht en dit antwoordt in ver band met de verwachte bezuiniging van ruim 20,000, dat na reorganisatie, naar het bestuur begroot, het personeel zal kunnen worden verminderd met een hoofdverpleegster, twee eerste verpleeg sters, twaalf leerling-verpleegsters,, een assistente der apotheek, acht personen van het huishoudelijk personeel, drie werksters en twee knechts. Deze genie ten tezamen aan belooning in [geld f 11,800, w.aarbij komt voor vocÖing f 5200, bewassching f 2100; pensioenbij dragen en rentezegels f 900, sociale ver zekering f 300,, samen f 20,300. Het be stek kan nog niet worden overgelegd, dit moet nog worden opgesteld naar de aanwijzingen van het Werkfonds. Het zal het bestuur, gezien het schrijven van den minister vain binnenland/sche zaken tegen zgn. plaatselijke protectie, niet mogelijk zijn in het bestek de voor waarde te doen opnemen, dat het werk met plaatselijke arbeidskrachten moet worden uitgevoerd. Wel zal Ket be stuur trachten bij aanwerving van ar beidskrachten de medewerking van de Arbeidsbeurs te Middelburg in bestek en voorwaarden op den voorgrond te doen stellen. Het geven van een uit eenzetting van de financieele uitkom eten der te verwachten jaarlijksche ex ploitatie. na 1 Juli 1946 is het bestuur, gezien de onzekerheid der factoren, die die uitkomsten zullen beinvloeden, niet wel doenlijk. Buiten de genoemde be euinigingen, zijn er nog vele anderen, die bezwaarlijk in cijfers zijn weer te geven. Ongetwijfeld zullen deze bezuinigin gen een niet onbelangrijk bedrag uitma ken en 'B. en W. meenen te mogen ver wachten, dat zij op zich zelve tegen het bedrag van rente en afschrijving zullen opwegen. De jaarlijks in te dienen be grooting is een raming van exploitatie uitkomsten en eventueele verbouwingen of te sluiten geldleeningen staan met deze begrooting slechts in zooverre in betrekking als die verbouwingen of lee ningen van invloed op de exploitatie-uit komsten zijn. De thans voorgenomen verbouwing en leening, die eerst in 1937 tot effect zullen komen, hebben op het loopende jaar 1936 geen invloed en er is, naar het oordeel van B. en W., dus geen aanleiding tot het indienen van een suppl, begrooting voor 1936. De begroo ting 1937 is nog niet ingediend, zoodat reeds uit dien hoofde het indienen van een suppl. begrooting voor 1937 niet in de rede ligt. Bij het opstellen der ra mingen voor 1937 zal met de voorgeno men wijzigingen zooveel als mogelijk re kening worden gehouden. Daar de ver bouwing eerst na afloop van een groot gedeelte van het jaar 1937 haar beslag zal hebben verkregen, terwijl, naar de aangeboden voorwaarden, rente-beta ling der te sluiten leening eerst jaren la ter zal ingaan, zal, naar het bestuur ver wacht, de invloed van een en ander op de ramingen voor 1937 nog niet zeer be langrijk zijn. B. en W. merken er nog bij op, dat als vaststaand mag worden aangenomen dat, dadelijk na voltooiing der voorge nomen verbouwing en ook in de toe komst (na 1946), de financieele resulta ten van het Gasthuis gunstig zullen wor den beïnvloed door die verbouwing en de daarvoor aan te gane geldleening van 185.000 en zij daarom Ged. Staten hebben geadviseerd het betreffende ver zoek in te willigen. B. en W. onderschrijven volkomen de meening van den heer Mondeel, dat, be halve de oorspronkelijke begrooting van de Godshuizen, ook suppletoire begroo tingen 's Raads goedkeuring behoeven, doch anderzijds moeten zij zich aanslui ten bij het door het bestuur der Gods huizen gestelde, dat hierbij moet wor den gedacht aan de ramingen van ex ploitatie-inkomsten en -uitgaven. B, en W. kunnen daarom niet toezeggen het noodige te zullen verrichten, opdat de voorgenomen geldleening van 185.000 met het werkfonds eerst definitief wordt aangegaan, nadat de Raad daaraan zijn goedkeuring zou hebben gehecht. Het bestuur der Godshuizen is volkomen be voegd tot het aangaan der leening én het uitvoeren der verbouwing, zoodra Ged. Staten van Zeeland de verzochte machtiging hebben verleend en zij zien niet in hoe de Raad hier rechtens zou moeten worden ingeschakeld. Naar aanleiding van de mededeeling van het Bestuur der Godshuizen nopens inschakeling van Middelburgsche arbei ders bij de uitvoering der verbouwing, schrijven B. en W. dat zij die mededee ling niet juist achten omdat het hier 'n werkfonds-werk zal betreffen, waarvoor h. i. de circulaire van den Minister van Binnenlandsche zaken ten aanzien van plaatselijke protectie niet geldt. Immers omtrent de loonen voor Werkfondswer- ken wordt tevoren overleg gepleegd met de plaatselijke vakorganisaties en het is dus ook logisch, dat wel degelijk in het bestek mag bepaald worden, dat in de eerste plaats Middelburgsche werkkrach ten behooren te worden te werk gesteld. De Werkfondswerken zijn toch ook be doeld als plaatselijke werk-verruiming. B. en W. zullen deze, hunne opvatting nader aan het bestuur van de Godshui zen kenbaar maken. Tuinbouw vereeniging ,,'t Centrum". In een kortelings gehouden vergade ring van de tuinbouwvereeniging ,,'t Centrum" is besloten om een collectie ven stand in te zenden op de van 12 tot 16 Aug. als. te houden bloemen ten toonstelling in St. Joris alhier. Een com missie tot uitvoering hiervan is uit de leden der vereenigng samengesteld als volgt: A. Buis, voorzitter; J. Geldof, Secretaris; P. J. Poppe en Iz. Janse Az. Deze commissie is reeds bezig haar op dracht te volbrengen door verschillende leden te bezoeken en inzendingen te bespreken. Wanneer alle leden een steentje bijdragen kan dit werkelijk een mooie propaganda voor de nog jonge vereeniging worden. De politie alhier heeft proces-ver baal opgemaakt tegen zekeren P. de K., die uit Breda afkomstig is en de politie een valschen naam heeft opgegeven. Proces-verbaal is opgemaakt te gen zekeren C. wonende te Koudekerke die in 'n voor 't publiek toegankelijkë lokaliteit een vuurwapen (browning) heeft bij zich gedragen, terwijl hij daar toe niet bevoegd was. Het vuurwapen is in beslag genomen en ter beschikking van den commissaris van politie ge- gesteld. BRAND IN HET LUXOR THEATER. Film vernietigd. Gisteravond te omstreeks tien uur is tijdens de voorstelling brand ontstaan in de filmcabine van het Luxor theater hier te stede. De voorstelling werd on middellijk onderbroken en de bioscoop ontruimd. De brandende film ontwikkel de een zwaren rook, welke naar buiten puilde, zoodat het publiek, dat in ver band met de kermis zeer talrijk was, van alle zijden toestroomde. Men is erin geslaagd het vuur te beperken tot de cabine, welke echter geheel is uitge brand en welke door de geweldige hit te en de bijtende rook niet kon worden betreden. De hoog oplaaiende vlammen werden bestreden met eenige hand- bluschapparaten en een straal op de po- litieslangenwagen. Het geheele programma circa zes duizend meter film is verbrand, ter wijl de projectie-apparaten zeer ernstig beschadigd werden. RAAD VAN ST. LAURENS. SINT LAURENS. Maandag vergader de de Raad onder voorzitterschap van burgemeester J. W. van 't Hoff. Afwe zig de heer Hamelink. Uit de ingekomen stukken bleek, dat voor leerlingen uit deze gemeente, die in 1935 de R.H.B.S'. hebben bezocht 1362 moet worden betaald, dat de kosten ingevolge art. 86 der L. O. wet aan de gemeente Serooskerke over 1934 bedragen 22 en dat in het tekort van den Vee- en Vleeschkeuringsdienst van den kring Middelburg over 1935 146 moet worden bijgedragen. De v o o r z. deelt mede, dat met het gemeentebe stuur van Middelburg besprekingen plaats hebben, om te komen tot een sluitende exploitatie van dezen dienst, De heer R i e m e n s vroeg, of tegen de volgende Raadsvergadering een over zicht zou kunnen worden gegeven van het verloop van de verleden jaar vast gestelde regeling van de werkverschaf fing etc., hetgeen de v o o r z. toezeg de. In verband met het verzoek van het bestuur van de school met den Bijbel om een uitkeering te ontvangen van 80 van de geschatte, waarde van de bei de lokalen, stelden B. en W. voor een bedrag van 4680 aan dit bestuur uit te keeren. Ter besparing van rente stel den zij voor, geen geldleening aan te gaan, doch zoolang dit mogelijk is, dit bedrag uit de kasmiddelen te verstrek ken. De heer R i e m e n s vroeg, of de gemeente verplicht is deze uitkeering toe te staan en of zoowel de gemeente als de school voordeel hebben bij deze transactie. De v o o r z antwoordde, dat indien het schoolbestuur zijn aan vraag voor 1 Augustus a.s. heeft inge diend, de gemeente het verzoek moet inwilligen en dat naar zijn meening het in beider belang is, dat deze uitkeering plaats vindt. De gemeente komt thans af van de altijd durende jaarlijksche vergoeding en dat brengt haar na ver loop van jaren dus voordeel aan, terwijl de school van een drukkende kapitaals- last wordt ontheven. In verband met de nieuwe voorschrif ten betreffende de bevolkingsboekhou ding, werd een verordening op de hef fing en op de invordering van een ver goeding voor het verstrekken van in lichtingen of opgaven uit het bevol kingsregister vastgesteld. Voorts werd besloten aan H. M. de Koningin ontheffing te vragen van de verplichting om een capitulantenveror- dening vast te stellen, aangezien naar het ooi-deel van B. en W. daarvoor in deze gemeente geen betrekkingen in aanmerking komen. Nadat door den heer Vader verslag was uitgebracht namens de commissie tot het nazien van de rekening der ge meente over het dienstjaar 1935 werd deze voorloopig vastgesteld voor wat den gewonen dienst betreft op 34813 ontvangsten, 29452 uitgaven, saldo 5361 en voor den kapitaaldienst op 450 in ontvang en uitgaaf. VEERE. Woensdag vergadert de Raad dezer gemeente. De agenda wijst o a. aan aanvaarding der schenkingen, die den laatsten tijd gedaan zijn, de ver pachting der gemeentegronden, de vast stelling van een verordening op de hef fing van een vergoeding' voor het ver strekken van inlichtingen of opgaven uit het bevolkingsregister, en de bediening van den lijkwagen,. WEMELDINGE. Met ingang van 1 Aug. a.s. is op verzoek in gelijke be trekking overgeplaatst van Veere naar Wemeldinge1, de sluisknecht vajn den rijkswaterstaat J. Schouten. KRUININGEN. Maandagmorgen had de eigenaar van de „gestolen" fiets zijn rijwiel terug. De fiets was door de rijks politie van Ierseke meegenomen en Maandag bij veldwachter Van Kleunen gebracht. KRUININGEN Maandagavond ver gaderde in hotel „De Korenbeurs' 'de ren en toervereeniging „Rentoc" onder voorzitterschap van den heer P. Won- dergem. Uit het verslag van den pen ningmeester bleek, dat het financieele (Ingez. Med.JX gedeelte der Ronde van Kruiningen ge slaagd mag heeten. De inkomsten be droegen 243 de uitgaven 203. Goed slot 39. Verder werd de reis naar Antwer pen nader besproken. CADZAND. Vrijdag vergaderde de Raad, onder voorzitterschap van den burgemeester voltallig. Aan de kwistig met bloemen versier de Raadzaal was het te zien, dat deze vergadering een bijzonder karakter had; ook de aanwezigheid van eenig publiek, zeldzame gebeurtenis, weer daar op. In derdaad verleende het feit, dat deze ver gadering de laatste zou zijn, die de bur gemeester zou voorzitten, aan de bijeen komst een bijzonder karakter. Voorlezing werd gedaan van een schrij ven van den Commissaris der Koningin, de mededeeling bevattende, dat bij K.B. van 5 Juni met ingang van 19 Juli 1936 aan den heer I. Erasmus eervol ontslag was verleend als burgemeester van Cad zand. Hierna werd de beknopte agenda af gewerkt. In verband met de verplichting, voort vloeiende uit het capitulantenreglement 1935, tot het vaststellen eener verorde ning, houdende aanwijzing van gemeen telijke betrekkingen en -ambten, die uit sluitend door militairen of oud-militai ren mogen worden bekleed, werd beslo ten H.M. de Koningin ontheffing van die verplichting te vragen, op grond, dat in deze gemeente dergelijke betrekkingen- niet zijn te vinden. De gemeenterekening 1935 werd aan geboden en een commissie benoemd tot het nazien daarvan; de rekening wijst voor zooveel het den gewonen dienst aangaat, een bedrag aan van 35.603 in ontvang en van 29.133 in uitgaaf aan, terwijl de kapitaaldienst een bedrag van 1324 zoowel aan inkomsten als uitgaven omvat. Nadat vervolgens in de begrooting- 1936 een kleine wijziging was gebracht en een in 1935 getroffen besluit tot uit gifte van grond in erfpacht een aanvul ling had ondergaan, werd aan de rond vraag begonnen. Afscheid burgemeester. Wethouder Van Iwaarden was de eer ste, die in een keurige toespraak den scheidenden burgemeester lof en dank bracht voor het vele, dat deze ten bate der ingezetenen heeft gedaan. Hij wees op de tramverbinding; op den bouw der school; de vernieuwing van den weg CadzandZuidzande en op den bouw van den toren. Hij herinnerde aan de moeitevolle dagen der mobilisatie, die zooveel inspanning vereischten van den burgemeester. Hij prees zijn vrien delijke houding en gewaagde van de mil de hand, die zoowel de burgemeester als diens vrouw steeds toonden te bezitten. ,Als een vader hebt U, burgemeester, gedurende 24 jaar de belangen der inge zetenen behartigd", aldus de wethouder. Een rooktafel met stel werd daarop den burgemeester, een mand met bloe men zijn echtgenoote aangeboden door de leden van den Raad en den secretaris als een eenvoudig blijk van waardeering en dank. Vervolgens werd een zeer hartelijk woord gesproken door wethouder De Bruijne, die met verwijzing naar hetgeen zijn collega had gezegd en met onder streping van diens goede wenschen, o.m. opmerkte, dat, in tegenstelling met wat zoo vaak gebeurt, dat n.l. bij nadere ken nismaking zoo heel velen tegenvallen, dit bij burgemeester Erasmus niet zoo isi bij hem is beter kennen, meer waardee- ren. De wethouder zei, dat koning Salomo spreekt van het verzamelen van gunst bij God en menschen. Het is den wethouder herhaaldelijk gebleken, hoe groote gunst de burgemeester zich bij de ingezetenen heeft verzameld. De overige leden van den Raad sloten zich van harte aan bij de woorden der wethouders. Ook de secretaris verkreeg verlof een woord te spreken. Hij ving aan met de opmerking, dat, wanneer er één persoon is, die zeggen kan met den burgemeester te hebben samengewerkt, hij dat wel is. Meer dan

Middelburgsche Courant | 1936 | | pagina 6