HAAS BOOG-AZIJN ,,1/xiH. lOt,eetnde JjtietteH Vsdj," BUITENLAND, INGEZONDEN STUKKEN. BURGERLIJKEN STAND. GEMENGD NIEUWS. VLISSINGEN. WALCHEREN. ZUID-BEVELAND. NOORD-BEVELAND. ZEEUWSCH-VLAANDEREN W.D. De grondwet van Dantzig ontzield. SPANJE*. Militair vliegtuig neergestort. >4888- 18 WISSELKOERSEN. AMSTERDAM, 20 Juli. Het eerste getal is de vorige notch ing, daarop volgt de oflicieele notee- rlng van heden. Denemarken Oblig, 1926-5 8788% Amsterdam 1934-4% 98%—98% 's Gravenhage 1929-4% 100100 Rotterdam 1926-1930-4% 91%—91% Zeeuws. Hyp, B-4% 89% Cities Service Cy. P. 1958 5 4747% A Amsterd Bank 122%122% C Rott. Bankver. 110% A Twentsche Bank 80%80% A Pref. Jurgens A 106%106% A Ned. Gist- en Spiritusl 401%402 A De Schelde N.B. 30% C Am. Smelt Rel 4950 C Stand. Brands 1010%: C North Am. Cy. 19%19% langen van de diverse groepen in ons land uitvoerig besproken werden. Voor den komenden winter werd een voorloopig werkprogram opgemaakt. Be gin October zal de bekende Esperantisie mevr. Isbgiieker uit Den Haag een pro- pagandalezing met lichtbeelden houden, terwijl het verder in de bedoeling ligt een cursus volgens de bekende „Cseh" methode te organiseeren. Een en ander zal tijdig in de dagbladen worden be kend gemaakt. Inbraak. Tijdens de afwezigheid van de be woners, die ter kerke waren, is gisteren bij een ingezetene ingebroken. Een kast was opengebroken en een' kist met geld was geplunderd. De politie meent den dader op het spoor te zijn. De politie hield op verzoek van den vader een minderjarig meisje uit Koudekerke aan, dat met een man op stap was. Zij is onder het ouderlijk ge zag terug gebracht. A Born. Sum. H.M. 152%—152%. A Ned. Wol Mij. 84%84. A J. C. Japan Ln. 39%i A Rotterd. Lloyd 39%40. A S. M. Nederland 38%38%. A Houth, Alberts 5051%. C Union Pac. Rr. 79%80%. C Int. Nickel Cy. 30%30%. Ned. 10Q0-4 99%—99%. O. Indië 34 1000-4 97%—97%. Duitschl. '30 1000-5% 19—19%. Engeland 1960-90 4 72%—73. A Koloniale Bnk. 50%52. A N.I. Hbk. 1000 114%—114%. C Ned. H. M. 1000 135%—135%. A v. Berkels Pat. 3938%. C Calvé-Delft 59%68%, A C Suiker Mpij. 116% A Philips Gem. B. afg. 160%—159%-58 C Unilever 116%117-% C Am Cait& Foundry 21%21% C Anaconda Cop 22%23%-% RAAD VAN ARNEMUIDEN, ARNEMUIDEN. Vrijdagavond verga derde de Raad, onder voorzitterschap van burgemeester H. G. Horninge. De V o o r z. deelde mede, dat aan hem in den loop van Augustus verlof is verleend. De bijdrage in het tekort van den vleeschkeuringsdienst te Middelburg be draagt voor deze gemeente 266. Van den heer H. van Ossewaarde te Yerseke is een verzoek ingekomen om de leegstaande woning van het hoofd der o. 1. school in de kom der gemeente te huren. B. en W. stelden voor haar voor den prijs van 4.50 per week aan verzoeker te verhuren, ingaande de eer ste week, nadat ze door het toekomstig |ioofd, den heer Maelsaeke, zal zijn ont ruimd. Naar aanleiding hieryan besluit de Raad eveneens van den dag van in diensttreding van den heer Maelsaeke af de woning voor hem beschikbaar te stellen tegen den prijs van 4.50 per week. Een voorstel van B. en W. om aan den heer Maelsaeke 500 m2 grond in erfpacht uit te geven a 8 cent per m2 voor een termijn van 50 jaar onder ver plichte voorwaarde dat op het later door de gemeente aan te leggen riool moet worden aangesloten, waarvoor een bedrag van 50 voor éénmaal moet wor den betaald, werd aangenomen. Verder besloot de Raad een opper vlakte van 500 m2 aan het perceel wei land, in pacht bij den heer L. Scheele, uit de pacht te nemen. De vergoeding hiervoor zal later worden vastgesteld, Aan P. Janse werd, wegens onttrek king van een gedeelte van de Dokweide voor bergplaats voor het straatvuil, een pachtsvermindering van 20 toegestaan. De commissie van toezicht op het la' ger onderwijs werd opgeheven. Een plan tot uitbreiding der vischhal werd in beginsel goedgekeurd. Wanneer de gelden hiervoor benoodigd op de eerstvolgende begrooting zijn toegewe zen, zal met dit werk worden begonnen. Ingekomen was een aanvrage van het bestuur der bijzondere lagere school om inplaats van de jaarlijksche uitkeering 'n bedrag ineens te ontvangen, hetgeen on langs mogelijk is geworden. De voorz, zeide, dat het om een bedrag van 9920 gaat. De Boerenleenbank is bereid een leening van 10,000 te verstrekken te gen een rente van 4% pet. Wanneer aan deze leening de vorm van 'n annuïteits- leening wordt gegeven met een aflossing over een termijn van 20 jaar, dan zal dit de begrooting niet al te zeer bezwaren. Na eenige bespreking werd overeenkom stig het voorstel van B, en W. besloten. Een verzoek van J. Schravenmade om het vischrecht in het gemeentewater te kunnen pachten, lokte eenige bespreking uit. De heer W. van Belzen wilde hiertoe overgaan. Hij meende dat dit nog al wat op zal leveren. De heer B. Franse zeide, dat toen het vischrecht de laatste maal te pach ten was, er geen enkele liefhebber was te vinden. De heer J. J. H u ij s s e n had het toen voor een gering bedrag op een doorloopenden termijn gepacht. Het vischwater had weinig waarde wegens veel zoetwatervisch geteeld, en nu is er toch iets onbillijks in, dat iemand die hier niet gezaaid heeft, den oogst komt weghalen. De heer W. van Belzen zeide, dat de doorloopende termijn een ver keerde regeling was. Er moet op een bepaalden tijd ook voor anderen eens gelegenheid zijn dit vischrecht te pach ten. De heer L. P u ij p e zeide, dat het hoofdzakelijk gaat om het Oude Gat en dat hierin verschillende eige naars een deel hebben, waarvan den heer Huijssen het vikchrectft pacht. De heer A. Schuit zeide dat het thans evenwel verpacht is, en een nieuwe verpachting voorloopig'niet kan plaats hebben. De heer W. van Belzen zei de, dat de moeilijkheden een heel eind opgelost zouden zijn, als de aanvrager tegen vergoeding vergunning kreeg van den pachter, den heer Huijssen, om te visschen. B. en W. zullen nagaan of de pacht na een jaar kan worden opge zegd. Een verzoek tot het houden van een bespreking tot verlaging der Zieken fondspremie voor steuntrekkende^ werd door B. en W. toegezegd. Op de eerstvolgende begrooting kan hiermede dan rekening worden gehouden. De Voorz. deelde nog mede, dat de capitulantenwet voor deze ge meente niet veel te beteekenen heeft en het daarom niet noodig is hiervoor een verordening vast te stellen. Verder werd medegedeeld dat de dag v.an het afscheid van het hoofd der school, den heer J. J. van Doeselaar, zulks wegens pensioneering verschoven is tot 28 Augustus dus na de vacantie. Waneer het nieuwe schoolhoofd in dienst kan treden is nog niet bekend, vermoedelijk 1 September a.s. Bij de rondvraag vroeg de heer L. P u ij p e, of de steenslag tot onder houd der wegen overeenkomstig het monster geleverd is. De Voorz. antwoordde bevesti gend. Hij vind ze wel wat grof voor onderhoud, waarmede de heer J. J a n s e instemde. De heer B. Franse zeide, dat dit voor een groot deel van de gesteld heid van den weg afhangt,, is die zacht (na dooi bv.) dan z,al het wel gaan. De heer J. van B el zen wil de het nog eens hebben over het raads- verslag in „De Zeeuw", daar dit zeer eenzijdig was en het liet voorkomen, als of de visschers door verzwijging van ge vangen visch en de verschillende die de opgaven aan den V isscherij-Centrale Te zien gaf met de opgaven op de formu lieren door de schippers verstrekt, de gemeenschap voor groote bedragen zou zijn benadeeld. De heer B. Franse zeide, dat het niet op zijn plaats is in den Raad een bespreking te openen over 'n raadsverslag in een der bladen, Hier voor moeten de belanghebbenden zich tot de redactie van het blad wenden. De heeren J. en W. vanBelzen deelden mee, dat ze dit gedaan hebben, maar geen verhoor kregen. De heer A. S c h u i t zegde met te genzin opnieuw over de zaak te spre ken. Vast staat, dat de Visscherij-Cen- trale een cijfer van 400 hoogere op brengst te zien geeft, waar nog bijko men de garnalen verzonden naar Enge land, die toen niet over de Centrale lie pen. Hij gaf toe, dat er bij de Centrale ook garnalen zijn geleverd door schip pers die geen formulieren inzonden om dat ze die week of weken geen steun noodig hadden. Hieruit is voor een dee het verschil in cijfers te verklaren. Spr. waarschuwde nogmaals ernstig om toch voorzichtig te zijn en in alles zoo eer lijk mogelijk mede te werken. Bedenk dan toch, aldus spr., dat de toepassing van-steun een zeer bijzonder karakter draagt, daar hier niet enkel werkne mers zijn maar ook werkgevers. Mocht het evenwel tenslotte misloopen, dan zullen de werknemers (matrozen) <jl zwaarste lasten dragen. De heer J. vanBelzen zegde dat juist de niet ingeleverde formulieren de oorzaak zijn der verschillen, thans moet alles door allen worden ingeleverd. C Bethlehem St. 31%—31% C Kennec Copper 24%24%-25% C Un, States Leather 4%4% C U. States St. C 37%—38%-% A Kon. Petr. Mpij, 267%—268% -69% C Contin Oil Cy. 2020% C Phillips Petr. Comp. 26%27% C Shell Union O.C. 10%11% C Tide Water Ass Oil 1010% A Ned. Scheepv. U. 48%47%-48 A H.V, Amsterdam 274%274-81 A Java Cult. Mij. 132133 A N.I. Suiker U. 107%—108%-%. A Deli Batavia 192—192%-91. C Deli Mij. 1000 265-264-60. A Senembah 233%234%-33. C Baltimore en Ohio 12%12%. C Southern Pac, Cy. 21%22%-%. A Southern Rlw. 10%ƒ10 A Amst. Rubb, C. 138%—139%-% A Deli-Bat. Rubb. 79%—79%-78%, A Hessa Rubber 106%104%. A Serbadjadi S.R. 70%71. WISSELKOERSEN. Amsterdam, officieel. Heden Zaterdag, Londen 7.38% 7.38% Berlijn 59.22 59.21 Parijs 9.72% 9.73 Brussel 24.82 24.82 Zwitserland 48.05 48.06% Kopenhagen 33.00 32.97 Stockholm 38.12% 38.10 Oslo 37.15 37.12% New-York 1.46% 1.46% Madrid 20.17% Praag 6.11 6.10 Prolongatie 1 Part. disconto 1 1 Daggeld 1 1 Registermarken 31 Crediet Sperrmarken 16% Effecten Sperrmarken 14% Reismarken 41 Bankpapier 39% 'S HEER ARENDSKERKE. De Raadl dezer gemeente zal op Woensdag 221 Juli des voormiddags half tien in open- bare vergadering bijeen komen. De agenda vermeldt o.a.: Voorstel B, en W. om aan mej. M. C. de Hondt op haar verzoek eervol ontslag te verleenen als onderwijzeres I aan de openbare lagere school tel Nieuwdorp, met ingang van 1 Septem ber 1936. Voorstel B. en W. tot het in beroep gaan van door Ged. Staten de zer provincie goedgekeurde besluiten tot heffing van een geschot voor ge bouwde eigendommen. Aanbieding ge-1 meenterekening dienstjaar 1935, en re- kening Burgerlijk Armbestuur te 's H. Arendskerke en rekening Groot Armbe stuur te 's Heer Hendrikskinderen, dienstjaar 1935. DRIEWEGEN. Het verleden week Woensdag bij de burgemeesters-instal latie, in duigen gevallen kinderfeest, we gens het slechte weer, vond Zaterdag avond plaats onder groote belangstelling der bevolking. Toen Borssele's muziekgezelschap, dat dank zij de buurtvereenigingen, die de helft van de door hen gewonnen prijzen daarvoor beschikbaar stelden; arriveer de, waren oud en jong dra weer in volle feeststemming. Verschillende spelletjes, zooals zakloopen, muiltje loopen, knik kers op lepel dragen, steenen rapen en vlaggetje steken, vonden onder juichen den bijval der toeschouwers plaats. Na] afloop mocht elk kind 'n mooi cadeautje mee nemen. Een woord van dank aan het feestcomité, en aan allen, die aan de feestdagen van vorige week hun me dewerking verleenden, zal zeker iedere dorpsgenoot op prijs stellen, ook aan de wakkere muzikanten, die door hun mu ziek de feestvreugde zoo zeer verhoog den. DRIEWEGEN. Een dochtertje van den werkman Van der Bosse alhier dat zich Zaterdag per fiets naar het kinderfeest begaf, kwam van haar rijwiel te vallen en brak haar pols. Dokter Folmer ver leende geneeskundige hulp. HANSWEERT. Vrijdagnamiddag is hier in de buitenhaven aangekomen een Engelsch motorjacht. De opvarenden be zochten ons dorp en deden hier en daar hun inkoopen. Zaterdagmiddag versche nen de gemeenteveldwachter, twee ma- rechaussée's en een kommies, die zich aan boord van het jacht begaven. Na circa 2 uur aan boörd te zijn geweest en alles doorzocht te hebben werden twee dames aan den wal gebracht. Een ver hoor volgde, waarna ze echter vrij ge laten en terug aan boord gebracht wer den. Geërgerd hebben de opvarenden vervolgens direct den motor aangezet en Hansweert verlaten, om naar Antwerpen te gaan. YERSEKE, N,aar wij vernemen moe ten dit seizoen voor industrieele doel-1 einden niet minder dan 1,500,000 kg| mosselen worden gekookt en gepeld. KRUININGEN. Zaterdagmiddag hield de Hoepel-vereeniging „de Nieuwstraat" haar jaarlijksche wedstrijden over 4 klassen. De burgerij van Kruiningen stel de een 60 prijzen beschikbaar in natura en 41 geldprijzen. Er waren 52 deelne mers De uitslagen zijn: le klasse van 3 tot 5 jaar over 2 ronden, 650 m., le pr. M. Saaman, 2e pr. Kanaar, 3e pr. Van Paasschen,, 2e Klasse: 6 tot 10 jaar, 4 ronden, 1300 m le pr. B. Dek, 2e D. van Nieu- wenhuize, 3e J. Pauwe, 4e Jan van de Parel, 5e A,. Pauwe. 3e Klasse: 10 tot 12 jaar, 6 ronden, 1950 m„ le G. Blaauwkamer, 2e Chr. van Paasschen, 3e P. Janse, 4e M. de Jonge. 4e Klasse: 12 tot 14 jaar, 8 ronden, 2600 m le J. Waverijn, 2e Joh. Bauer, 3e Jan Poleij, KRUININGEN. Benoemd tot volontair ter Secretarie alhier de heer J. Polder man van Scherpenisse. Beursthermometer van Maandag. Unilever Markt H.V.A. - Amerika Olie - Rubber Tabak - (Wettig Obl.Markt- ObLMarkt Philips gedeponeerd (Ingez, Med.) KORTGENE. Tijdens het onweer van Vrijdag op Zaterdag is de bliksem inge slagen in het telefoonnet in het z.g. „Wegje van Arenthals". Drie telefoon palen waren gesplinterd, terwijl de draad over het land geslagen was. KORTGENE. De heer A. A. Schuit, secretaris dezer gemeente, is verleden week naar den Wieringermeerpolder geweest, om daar te trachten werkloo- zen als arbeider geplaatst te krijgen. Het is hem gelukt, 30 personen uit Noord- Beveland te kunnen plaatsen. Zaterdag zijn er 26 vertrokken t. w. 9 uit Kort- gene, 9 uit Wissenkerke en 8 uit Wol- phaartsdijk. KORTGENE. Het muziekgezelschap „Eendracht maakt Macht" gaf Zaterdag avond een concert in de tent op de Voorstraat, onder leiding van den heer A. B. Holster. Het gezelschap gaf 10 nummers ten beste. In de pauze liet het „Kortgeensch Kinderkoor" zich hooren, eveneens onder leiding van den heer Holster. Er was toen veel volk op straat ge komen, en het publiek toonde, door ap plaus haar groote waardeering voor het gepresteerde. KATS. In den nacht van Vrijdag op Zaterdag omstreeks half vier ontlastte zich boven onze gemeente een zwaar onweder gepaard met veel regen. De bliksem sloeg op de antene van den hr P. R. alhier. Persoonlijke ongelukken en brand kwamen niet voor. BRESKENS. Na de start voor den Scheldebeker-zwemwedstrijd werden Zaterdag 1.1. op het strand wedstrijden gehouden voor schoolgaande kinderen. Op een met touwen afgezet gedeelte verzamelden zich de kinderen der 3 la gere scholen, om elkander de prijsjes te betwisten, die door de Breskensche V. V. V. waren uitgeloofd. De spelletjes vonden plaats onder leiding van het per soneel der scholen. Met groot enthousiasme werden de verschillende nummers afgewerkt. In de pauze kregen alle kinderen een stukje chocola of een glas limonade. Tot onge veer 5 uur heerschte er een geweldige drukte op het strand. ERNSTIG AUTO-ONGELUK TE ST. ANNA TER MUIDEN. ST. ANNA TER MUIDEN. Zondag middag werd de wielrijder C. uit Heille aangereden door een auto, bestuurd door een arts uit Utrecht. De man was volgens ooggetuigen zonder richting aan te geven den weg overgestoken waarover in dit seizoen veel verkeér gaat en werd tegen den grond geslin gerd. Met een groote gapende wonde aan het hoofd werd C. per taxi naar het ziekenhuis te Oostburg vervoerd. Nader vernamen we dat de toestand van C. hoogst ernstig is. „Groote beroering" te Genève,- De nationaal-socialistische regeering van Dantzig heeft Zaterdag maatregelen getroffen, die practisch neerkomen op opheffing van de door den Volkenbond gegarandeerde grondwet der vrije stad. Te Genève heeft dit groote beroering gewekt. Zoodra een rapport van den hoogen commissaris Lester zal zijn binnengeko men, zal de secretaris-generaal van den Volkenbond zich in verbinding stellen met den voorzitter van den Volken bondsraad Eden, die omtrent de te ne men maatregelen overleg zal plegen met de commissie, bestaande uit de drie vertegenwoordigers resp. van Frankrijk, Engeland en Portugal, die in de jongste raadszitting de taak is opgedragen de ontwikkeling van den toestand in Dant zig te volgen en eventueel den Raad te- laten bijeenroepen. ZES ARBEIDERS LEVEND BEGRAVEN, Uit Orense wordt gemeld dat een' kuil, die gegraven was in verband met den aanleg van een spoorweg van Za- mora naar Orense, is ingestort. Zes ar beiders werden levend begraven. Allen zijn om het leven gekomen. DOMBURG. Zondag had te Domburg de Kruining'sche tennisclub een vriend schappelijke ontmoeting met de Dom- burgsche tennisclub, Hoewel de gasten geen winstpunten konden maken, gaven 't ontbreken van zoetwatervisch. Sinds- j ze flink partij. Uitslag 10—0 voor Dom- dien is door den tegenwoordigen pachter burg. KRUININGEN. Zaterdagavond werd van den heer N. een heerenrijwiel ont vreemd. KRUININGEN. B, en W. hebben den Zanddijk van de kruising nieuwen Rijks weg tot aan de Wachtpost bij het Sta tion KruiningenIerseke voor alle ver keer afgesloten. BUZIAU AVOND Mijns inziens zouden vele arbeiders, in hoofdzaak Werkloozen een avondje als dit gaarne tegen vermindering van prijs eens willen meemaken. Zou daarin kunnen worden voorzien? Middelburg. L. van Flierenburg. Middelburg, Bevallen: C. den EngelsmanStroo- snijder z. Overleden: J, H. Koers 79 j. geh. met A. H. J. van Binsbergen, L. Schout 48 geh. met N. Smaardijk,. Getrouwd: J. Huijbregtse 27 j. en C. van Leerzem 22 j Inzittende gedood. Te omstreeks kwart over tien hedenmor gen bevond zich de 23-jarige ongehuwde leerling onderofficier vlieger C. van Mulligen met het militair Fokker-toe stel D 24, thuisbehoorende op het vlieg kamp De Kooi, boven de Hors, de be kende groote zandplaat op Texel. Door tot nu toe onbekende oorzaak is het toestel gevallen en op den rand van de zandplaat terecht gekomen, vlak bij het water. Het toestel werd geheel vernield en Van Mulligen moet op slag gedood zijn. Het slachtoffer was in het bezit van een internationaal vliegbre vet. MEISJE BIJ MONNIKENDAM AANGEVALLEN. Dader meldt zich bij de politie- Zaterdagavond te half tien is in de Purmer een 17-jarig meisje, dat met haar vriendin, van Purmerend komende, huiswaarts fietste, bij Monnikendam aangevallen door een boerenarbeider, C. D„ die het meisje met zijn fiets omver reed, haar daarna beetpakte en van den hoogen grasdijk in het water trachtte te duwen. Voor er echter erger kon gebeuren, kwam er hulp opdagen en nam de dader de vlucht. Onder leiding van den rijks— veldwacht werd, in samenwerking met de gemeentepolitie van Monnikendam en Purmerend de omtrek afgezet. Later werd echter bekend, dat de dader zich zelf te Ilpendam had aangemeld. Hij is van daar naar Monnikendam overge- bract en in arrest gesteld. Wat de mo tieven Van den dader betreft; het zou. een wraakneming gelden. DROEVIG ONGELUK AAN HET STILLE STRAND BIJ SCHEVENINGEN Zaterdagavond ongeveer 9 uur ge raakte een 15-jarige jongen A. W. de J, in zee aan het stille strand bij Sche- veningen in gevaar. De twee gebroeders A. en G. van dec H. uit de Boeistraat te Den Haag, resp. 23 en 19 jaar, begaven zich daarop eveneens in zee om te trachten den drenkeling te redden. Ook zij kwamen echter in levensgevaar te verkeeren, waarop de agent van politie van D. te water sprong. Hij werd vastgegrepen door de gebroeders Van der H„ doen

Middelburgsche Courant | 1936 | | pagina 2