AKKERTJES zeeland* weeb ek kunst en wetenschap* BINNENLAND. NUMMER 167. TWEE BLADEN. VRIJDAG 17 JULI 1936. EERSTE BLAD. 179e JAARGANG. Het Hollandsch Diep overbrugd. ÜDDELBUR6. Moe, mat en lusteloos Neem een "AKKERTJE" ZUID-BEVELAND. ZEEUWSCH-VLAANDEREN O.D. roiritici&W ELBURGSCHE COURANT Dagblad Voor Middelburg, Goes en agent schap Vlissingen 2.30, elders 2.50 per kwartaal Week-abonn. in Middelburg en Goes 18 ct. p. w. Advertentiën 30 ct. per regel, Ingez. mededeelingen 60 ct. p. r. Bij contr. voor beide veel lager; tar. op aanvr. 22* GOtSCHE COURANTE Uitgeefster Naamlooze Vennootschap „De Middelburgsche Courant"; Bureaux Lange Sint Pieterstraat te Middelburg. Telefoon Redactie 269, Administratie 139 Postrekening no. 43255 Kantoor te GOES: Turfkade, telefoon 17. Aangesloten bij het Bureau voor Publiciteitswaarde der Vereeniging de Nederlandsche Dagbladpers. Familieberichten en dankbetuigingen 11 regels 2.10, elke r. m. 30 ct. Rubriek „Kleine Advertentiën", ten hoogste 6 regels, a 75 ct. by vooruitbetaling Adv. met „Brieven" of „Bevragen bureau dezer cou rant" 10 ct. extra Bewysnommers 5 cent. KONINGIN EN PRINSES BEZOEKEN DE TENTOONSTELLING VAN OUDE KUNST. H. M. de Koningin en Prinses Juliana hebben gistermiddag een bezoek ge bracht aan de tentoonstelling van oude kunst in het bezit van den internationa len kunsthandel, die ter gelegenheid van het 25-jarig bestaan van de Nederland sche vereeniging van handelaren in oude kunst in het rijksmuseum te Am sterdam door deze vereeniging is geor ganiseerd. Het bezoek duurde ruim een uur. De beide vorstinnen begaven zich vervol gens naar het Centraal Station om per trein naar het Loo terug te keeren. Laatste spanning hedenmorgen vroeg geplaatst. Hedenmorgen om vier uur werd voor de vierde maal een poging ondernomen om de laatste spanning voor de nieuwe verkeersbrug over het Hollandsch Diep 'bij Moerdijk te plaatsen en thans einde lijk met succes. Nadat alles voor het werk in gereed heid was gebracht, ving men, onder lei ding van den heer De Wit, om kwart over vier aan de spanning in de lengte richting van de brug te draaien. Er stond haast geen wind, zoodat de manoeuvre, die door de nauwe ruimte die voor de laatste spanning was overgebleven moeilijker was dan voorheen bij andere transporten, vlot kon geschieden. Om vijf uur was het brugdeel in den juisten stand en ging het constructiewerk door het zakkende water en het vol pompen der bakken waarop het rustte langzaam naar omlaag. Het duurde nog geruimen tijd voor de onderkant van de brug op de vaste punten rustte maar om zeven minuten voor zes was de spanning ge plaatst en daarmede de verbinding tot stand gebracht. Hartelijk werden de lei ders van het werk gefeliciteerd en op elke spanning werd de vlag geheschen als teeken dat het Hollandsch Diep voor het wegverkeer was overbrugd. DR. B. H. VOS LEGT ZIJN FUNCTIE NEER. Op 30 September als genees heer-directeur van volkssama- torium te Helledoorn. Op 30 September a.ss. zal dr. B. H. Vos zijn functie van geneesheer-direc teur van het volkssanatorium te Helle doorn neerleggen wegens het bereiken van den pensioengerechtigden leeftijd. Dr. Vos heeft gedurende 32 jaar aan het hoofd van de inrichting gestaan. Tallooze lijders aan tuberculose heb ben in Helledoorn genezing gevonden van hun ziekte en zijn aan hun gezin en hun werk teruggegeven. Door de patiënten en oud-patiënten is opgericht een comité tot huldiging van dr. B. H. Vos, dat zich voorstelt op 30 September den scheidenden geneesheer -directeur een stoffelijk blijk aan te bie den van hun blijvende dankbaarheid voor hetgeen hij voor het herstel van hun gezondheid heeft gedaan. DE UITVINDERS EN DE UTRECHTSCHE JAARBEURS. Aangemoedigd door het groote be zoek, dat de afdeeling „uitvindingen" op de voorgaande jaarbeurzen dagelijks ten deel viel heeft het bestuur van den bond van octrooi- en merkenhoudars in overleg met het bestuur van de Kon, Ned. jaarbeurs te Utrecht wederom doen besluiten eene afdeeling voor „nieuwe vindingen" onder auspiciën van den bond op de a.s. najaarsbeurs in te richten. De deelname in deze afdeeling is voor iedereen mogelijk. Het doel is, den uitvinder een gelegenheid te bie den contact te kunnen krijgen met be langhebbenden voor verkoop van oc trooi of afgifte van een licentie op een octrooi. VESTIGT SIR HENRY DETERDING ZICH IN DUITSCHLAND Naar de „angriff" uit geloofwaardige bron heeft vernomen, zou Sir Henry Deterding, die zooals men weet, kort geleden in het huwelijk is getreden met een Duitsche vrouw, een landgoed heb ben gekocht in Mecklenburg. Hij zou voornemens zijn zich hier te vestigen. Sir Henry zou verklaard hebben de leiding van de Kon. Sheel te willen hou den, zoodat hiermee het zwaartepunt van dit concern naar Duit&chland zou worden verplaatst. RIJKSMIDDELEN. De Rijksmiddelen hebben in Juni, voor zoover de niet-directe belastingen betreft f 3/0,254,178 opgebracht, of f 67,960 meer dan verleden jaar. In het eerste halfjaar was de opbrengst f 175,980,506 of f 4,734,185 minder, ter wijl de achterstand tegenover 6/12 ra ming f 9,781,994 bedraagt. - De minister van landbouw en vis- scherij heeft benoemd tot lid van het college van regeeringscommissarissen dr. C. C. Hulst, accountant bij het de partement van financiën, te 's Graven- hage. DE „HINDENBURG" GEPASSEERD. Het luchtschip /„Hindenburg" is op zijn tocht van Noord-Amerika ftaar Duitschland hedenmorgen onze provin cie wederom gepasseerd. De Hinden burg bereikte ongeveer ter hoogte van Koudekerke de Walchersche kust en passeerde te ongev. 8 h 20 boven Mid delburg. De luchtreus vloog betrekkelijk laag en was prachtig waar te nemen. Te half negen vloog de „Hindenburg" recht over Goes. Het luchtschip bevond zich toen op slechts geringe hoogte en alle details, als vensters, hakenkruisen, enz. waren gemakkelijk te zien. Het was een bijzonder mooi gezicht het in de zon blinkende gevaarte statig voor bij te zien drijven. Tot Oefening en Uitspanning. Men meldt ons: De Zangschool van de Kon. Zangver- eeniging „Tot Oefening en Uitspanning' gaf gisteravond haar jaarlijksche uitvoe ring in de Concertzaal Er was nog al belangstelling. De aanwezigen hebben geluisterd naar en genoten van wat ten gehopre gebracht werd. De le, 2e en 3e klas zongen samen en afzonderlijk lie deren, welke afgewisseld werden door soli. Het was een genoegen er naar te luisteren. De vierde klas heeft mooi ge zongen. Vooral de solisten kregen een hartelijk applaus Alle leerlingen samen zongen de cantate van Cath van Ren- nes „Oud-HoIIand's Nieuwe Tijd". Dal klonk heel goed. Het was een mooie avond voor de leerlingen, een succes voor den directeur, den heer Caro, en een goede reclame voor de zangschool. De voorzitter van de Zangvereeniging de heer Van der Leijé, nam daarna hel woord om mede te deelen de bevorde ring der leerlingen naar de hoogere klas sen. Hij prees de leerlingen om hun uit voering, sprak met lof van het werk vaii den directeur en wekte alle aanwezigen op om mede te werken, dat altijd meer leerlingen zich bij de zangschool aan melden. Met weemoed herinnerde de heer Van der Leijé aan het vele, dal wijlen mevrouw Nonhebel-Faro ook voor de zangschool gedaan heeft Het bestuur van de zangvereeniging heeft haar dezen avond noode gemist, zooals het haar steeds missen zal. Ten slotte was hel den voorzitter een vreugde te kunnen mededeelen, dat de pogingen tot in standhouding van de Concertzaal geluk kig geslaagd zijn. De zaal, welke wij toch niet graag missen zouden, blijft disponibel voor wie haar gebruiken wil len. DE ARBEIDSBEURS IN 1935. Aan het jaarverslag 1935 van den dienst der Werkloosheidsverzekering efn Arbeidsbemiddeling, tevens districts arbeidsbeurs voor de gemeenten tus- schen Ooster- en Wester-Schelde, ont- leenen wij, d,at de directeur er op wijst, dat ook dit jaar de werkloosheid op de plaatselijke arbeidsmarkt onverminderd voortduurde en er in geen enkel opzicht eenige verbetering kon worden gecon stateerd. Het gemiddeld aantal inge schrevenen bij de arbeidsbeurs bedroeg op het einde van iedere maand 973,, welk cijfer zeker wel den .algeheelen toe stand teekent. Het plaatsingscijfer steeg van 691 tot 734 en het aantal werktfe- vers-aanvragen van 885 tot 1054. De stand der werkloosheid, benevens de zeer gewaardeerde rubriek „Waar is werk" werd regelmatig door de „Mid delburgsche Courant" opgenomen, waarvoor dank gebracht wordt. De districts-arbeidsbeurs zag 't aantal plaatsingen toenemen van 3086 tot 5002 en het aant,al werkgevers-aanvragen van 3145 tot 5150. Uit verschillende ge meenten werden 38 ongehuwde land arbeiders geplaatst in den Wieringer- meerpolder. In verband met de verbree ding van het kanaal door Zuid-Beveland Men leert gemakkelijk heerschen, moeilijk regeeren. was eene commissie samengesteld uit de burgemeesters der omliggende ge meenten met den directeur ,als adviseur. jNiettegeqlstaande alles in het werk is gesteld om bij bedoelde werken te komen tot plaatsing via de arbeidsbeurs van arbeiders uit die gemeenten, mocht het niet gelukken tot een bevredigend resultaat te komen. Ook hier weer de groote graafmachines die de plaats in nemen van een belangrijk aantal ijverige grondwerkers, welke laatste weer voor een groot deel moesten aankloppen om steun of werkverschaffing. Naarmate de werkloosheid voortduurt, valt er ieder jaar een afname te consta- teeren van het .aantal verzekerde ar beiders. Was het aantal in 1934 gezakt van 1709 tot 1587, nu werd het 1482. Het aantal werklooze dagen steeg van 59779 tot 71027, terwijl het aant.al uit- keeringsdagen daalde van 27095 tot 20186. Aan bijdragen werd ontvangen 19.853.70, terwijl aan de leden werd uitbetaald 39.554.05 tegen f 52267.40 in 1934. Het gemidelde aantal te werk- gestelden bedroeg 99, ,aan arbeidsloon werd uitbetaald 73.486.77 tegen f 74.835.72 in 1934. Het gemiddelde aan tal ondersteunden bedroeg 441, aan steun (inclusief salarissen, toeslagen enz.) werd uitbetaald 23.525.53 tegen f 191.101.25 in 1934. DE ZONDAGSLUITING, Naar wij vernemen heeft het bestuur der vereeniging „Handelsbelang", naar aanleiding van de in de laatstgehouden algem. vergadering dier Ver. naar vo ren gekomen bezwaren inzake de alge- heele sluiting op Zondag van diverse za ken in souvenir-artikelen etc. gedurende het zomerseizoen, deze aangelegenheid oogenblikkelijk met kracht ter hand ge nomen. In het stadium waarin de quaestie zich op het oogenblik bevindt, kan het be stuur echter nog geen nadere mededee lingen doen. ^SfUGËNi ADMIRAAL J. SWIRSKI, CHEF VAN DE POOLSCHE OORLOGSVLOOT OP „DE SCHELDE." Zooals men weet, heeft de Kon. Mij. „De Schelde" voor eenigen tijd van de Poolsche regeering opdracht ontvangen tot den bouw van twee onderzeebooten, een voor de Nederlandsche industrie zeer eervolle opdracht, daar Polen reeds eenige onderzeebooten in gebruik heeft, die in Frankrijk werden gebouwd. Dat de nieuwe order niet eveneens in Frankrijk werd geplaatst, heeft naast redenen van bandels-politieken aard, ook oorzaken van technischen /aard. De Nederlandsche scheepsbouwindustrie toch heeft een zeer langdurige ervaring in den bouw van onderzeebooten. Een dezer onderzeebooten is door ,,.De Schelde" aanbesteed bij de Rotter damsche Droogdok Mij. (De motoren voor dit schip worden^ door de firma Sulzer te Winterthur geleverd). De an dere onderzeeër bouwt De Schelde zelf, evenals de motoren hiervoor. Het benoodigde staal evenals sommi ge belangrijke onderdeelen zijn door Poien geleverd. De bouw te Vlissingen geschiedt op een uitermate belangwek kende manier, die voor den Nederland- schen scheepsbouw 'n unicum beteekent en waarvan wij t.z.t. meer hopen te kunnen vertellen. Ijnterflssant is o.m. het feit, dat zeer veel electrisch ge- lascht wordt in plaats v,an geklonken, waarmede een groote gewichtsbesparing feit van groote beteekenis voor een onderzeeboot verkregen wordt. De inspectie. Admiraal J. Swirski, chef van de Po(ol- sche oorlogsvloot, vertoeft momenteel hier te lande om de in aanbouw zijnde onderzeebooten te inspecteeren en heeft hiertoe gistermorgen een langdurig be zoek gebracht ,aan de werf van de Kon. Mij. „De Schelde". De admiraal werd namens de directie ontvangen en rond geleid door den directeur,, den heer A. Smit. Verder namen aan dezen rond gang o.m. deel de heeren dr. W. Babins- ky (gezant v,an Polen), lt. ter zee le klasse Waning, aangewezen comman dant van de O. 16, alsmede de heqj- Gunning, directeur van de N.V, Ver. Ned. Scheepsbouw Bureaux. Het gezelschap heeft geruimen tijd het uitgebreide bedrijf van „De Schel de" bezichtigd en zich op de hoogte Voelt Ge U moe, mat en onbehaaglijk? Is er iets dat U zoo aangrijpt, terneerdrukl en waarvan Ge U niet kunt losmaken? Wal ook de oorzaak is, zeker is het, dat een "AKKERTJE" U onmiddellijk zal helpen en Uw loomheid zal verdrijven. Ze zullen Uw klachten wegnemen, zonder brutale aanranding van maag, hart of nieren. Zelfs op de meest gevoelige maag zullen ze géén branding veroorzaken, en U ver lichten in de moeilijkste gevallen met hel groote voordeel, dat ge niets proeft, want het is omgeven door een ouweltje. "AKKERTJES" werken verrassend snel en zeker bij t Hoofdpijn, Kies pijn, Spierpijn,Zenuwpijn, Rheumatische pijnen, Lendenpijn, Vrou- wenpijn, Migraine, Onbehaaglijkheid. Overal verkrijgbaar. Per 12 stuks 52 cent. Volgers recept van Apotheker Du mort (Ingez. Med.) gesteld van de vorderingen bij den bouw der onderzeeboot. Ook werd met groote belangstelling de nieuwste aanwinst van de Nederlandsche marine, de O 16 be zichtigd, waarbij de aangewezen com mandant!, luitenant ter zee le klasse Waning, de noodige toelichting gaf. PERIODIEKE VERHOOGINGEN BIJ „DE SCHELDE." Bij de N.V. Kon. Mij. „De Schelde" zijn dezer dagen weder periodieke ver hoogingen toegestaan aan de arbeiders tot den leeftijd van dertig jaar meldt de Vliss. Crt. Van deze gelegenheid is gebruik gemaakt, om enkele „plooien" in de loonenj, ten voordeele van de betrokken arbeiders g'lad te strijken, 't resultaat komt hierop neer, dat de loo- nen van arbeiders tot en met dertig jaar verhoogd zijn met bedragen vari- eerend v,an één tot drie cent per uur. In de afgeloopen week zijn alhier 2137 baden genomen, waarvan 782 in het volksbad. De gemiddelde temperatuur van het water was 64 en van de lucht 69° F. HANSWEERT. Het Belgische sleep- schip „Minister Pecher" is tengevolge van den harden wind teg'en een op het kanaal staande dukdalf gevaren waar door deze ernstig beschadigd werd. Na ten genoegen van den Rijkswaterstaat een waarborgsom te hebben ge stort kon het schip de reis naar Antwer pen voortzetten KLOETINGE. Zaterdag a.s. 18 Juli hoopt het muziekgezelschap „Excelsior" zijn 3de zomerconcert te geven op de muziektent, aanvang 8 uur. Maandag 20 Juli wordt een concert in den tuin bij het jachthuis gegeven, aanvang 8 uur, WEMELDINGE. Het lichten v.an liel sleepschip „Jan van Goijen", toebehoo- rende aan de reederij S. H. V., hetwelk eergisteren in Witte tonnen Vlije is gezonken, is opgedragen aan het ber gingsbedrijf van W. A. van der Tak te Rotterdam. V erkeersongeval. TERNEUZEN. Gisteravond heeft in de Van Steenbergenlaan nabij de Axel- sche straat een ernstig ongeluk plaats gehad. Een auto bestuurd door mevr. Br. is aldaar in botsing gekomen mei het 9-jarig zoontje van den heer v. d. H uit de Kerkhoflaan. Het knaapje liep ernstige verwondingen op en is naar het Middelburg, 17-VII-'36. Donderdag hoog ste lucht temperatuur 23.5 °C (74 °F); laagste 15.6 °C (60 °F). Heden 9 h: 17.3 °C; 12 h: 21.6 °C. 0.2 mm regen of neer slag. Hoogste barometerstand te dezer stede, in het afgeloopen etmaal: 765 mm; laagste 762 mm. Hoogste barometerstand in het Euro- peesche waarnemingsgebied: 767.0 mm te Weenen; laagste 747.2 mm te Hel- singfors. Verwachting tot morgenavond: Matige, later wellicht toenemende Z. O. tot Z, W. wind, toenemende bewol king, met veel kans op regen of onweer, later koeler. Zon-op: 5 h 00; onder: 21 h 11. Licht op: 21 h 41. Maan op: 3 h 31; onder: 20 h 22. N.M.: 18 Juli. Hoog- en Laagwater te Vlissingen: Juli. Hoogwater. Laagwater. Vr. 17 13.21 7.20 19.57 Za. 18 1.49 14.11 8.13 20.47 Zo. 19 N 2.40 14.58 9.01 21.35 Hoog- en Laagwater te Wemeldinge: Juli. Hoogwater. Laagwater. Vr. 17 2.44 15.16 8.27 20.59 Za. 18 3.41 16.08 9.19 21.49 Zo. 19 4.31 16.57 10.06 22.35 Westkapelle is 28 min. en Domburg 23 min. vroeger; Veere 38 min. later. (S springtij) ziekenhuis vervoerd. De politie heeft van een en ander proces verbaal opge maakt. DE STAKING DER BELGISCHE ZEELIEDEN. TERNEUZEN. Het meerendeel der of ficieren van de te Terneuzen liggende Belgische stoomschepen „Astrida" en Henri Jaspar" heeft het schip verlaten en heeft zich solidair verklaard met de stakende zeelieden. Op de „Astrida" zijn alleen nog de kapitein, de eerste officier en een machinist. Gisterenmid dag zou een besloten vergadering wor den gehouden van de officieren, waar ook de heer Bécu uit Antwerpen, als secretar® van de vereeniging van stuur lieden aanwezig zou zijn. Toen deze te Terneuzen aankwam, is hij door de ge meentepolitie aangehouden en voor den burgemeester geleid, waarop hij direct ons land weer heeft verlaten. Intusschen zijn enkele leden van het keukenperso- neel weer aan boord gegaan. Het is nog niet zeker of de „Anvers Ville", die op de reede ligt te Terneuzen zal binnen komen, dan wel naar Antwerpen zal door varen. Het lossen en laden gaat intusschen geregeld voort. VAN BOEKEN EN BANDEN. Naar aanleiding van een redactioneele aanteekening op het jaarverslag der Mid delburgsche openbare leeszaal en biblio theek schrijft derzelver bibliothecaresse ons: „Bij ons bestaat een groot verschil tus- schen boeken en banden. Eén boek kan uit 2, 3 of meer banden be staan. Sommige bibliotheken geven iederen band een apart stamnummer; in sommige (zooa)s 'bij ons) krijgen alle banden waaruit het boek bestaat hetzelfde stamnummer. Iedere lees zaal geeft tenslotte op uit hoeveel b a n- d e n (dus niet boeken) de bibliotheek bestaat." Tot zoover de bibliothecaresse. Voegen wij er slechts aan toe, dat ook bij ons een groot verschil bestaat tus- schen boeken en banden. Een boek is n.l. typografisch het geheel, een band is de buitenkant, waarin het boek gestoken of gebonden is. Het feit, dat iedere leeszaal opgeeft, uit hoeveel banden zijn bibliotheek bestaat, rechtvaardigt het gebruik van dit leelijke germanisme allerminst; wil men onderscheiden tusschen een boek en zijn deelen, dan schrijve men dat de bibliotheek uit zoo en zooveel deelen bestaat, hetwelk het goed Nederlandsche woord voor het Duitsche Band is. In Nederland is de band de omslag van het boek en een leeszaal die uit zoo veel banden bestaat, bestaat slechts uit boekomslagen en is duszinledig.

Middelburgsche Courant | 1936 | | pagina 1