D. WEER EN WIND. BINNENLAND. ZEELAND. NUMMER 166. TWEE BLADEN. DONDERDAG 16 JULI 1936. EERSTE BLAD. 179e JAARGANG. Nederland en Indië. De storm. SHHDDELBURG. SOES. VLISSINGEN. 1UID-BEVELAHD. 3Q0RD-BE VELAND. over- waar- onze en M. jm. 28 A. J. ise jd. IA.) aard- 52000 Bon- Drie- felauwe 25 kg fereem- Iving". 11—25,- 3, Mo- -16, |tte id idem |417, Krie- In 11, Krieken |es 14, sen 20 cessen jessen Ijeprui- 1 Dubb. sn 6 ▼er. ;en ea korps; Ichting |t Oef. mritttöiU ELBURG5CHE COURANT Dagblad Voor Middelburg, Goes en agent schap Vlissingen 2.30, elders 2.50 per kwartaal Week-abonn. in Middelburg en Goes 18 ct. p. w. Advertentiën 30 ct. per regel, Ingez. mededeelingen 60 ct. p. r. Bij contr. voor beide veel lager; tar. op aanvr. 22* GOESCHE COUBANT£!2£ Uitgeefster Naamlooze Vennootschap „De Middelburgsche Courant"; Bureaux Lange Sint Pieterstraat te Middelburg. Telefoon Redactie 269, Administratie 139 Postrekening no. 43255 Kantoor te GOES: Turfkade, telefoon 17. Aangesloten bü het Bureau voor Publiciteitswaarde der Vereeniging de Nederlandsche Dagbladpers. Familieberichten en dankbetuigingen 1—7, regels 2.10, elke r. m. 30 ct. Rubriek „Kleine Advertentiën", ten hoogste 6 regels, a 75 ct. bij vooruitbetaling Adv. met „Brieven" of „Bevragen bureau dezer cou rant" 10 ct. extra Bewgsnommers 5 cent. a Een petitie bij den Volksraad ingediend, waarin voor Indië autonomie binnen het rijks verband wordt bepleit. Bij den Volksraad te Batavia is door den afgevaardigde Soetardjo een pe titie ingediend, mede-onderteekend door de heeren Ratu Langie, Kasimo, Da- toek Toemenggoeng, Ko Kwat Tiong en Alatas, dat luidt als volgt; Dat de Volksraad met gebruikmaking van de bevoegdheid verleend in arti kel 68 van de Indische staatsregeling, zich wende tot het opperbestuur en de Staten-Generaal met het verzoek te wil len bevorderen dat een conferentie van vertegenwoordigers van Nederland en Ned. Indië wordt bijeengeroepen,, welke op voet van gelijkgerechtigdheid een plan zal hebben op te stellen teneinde Ned. Indië langs den weg van geleide lijke hervorming binnen tien jaar, al-, thans binnen zoodanigen tijd ,als de con ferentie voor de uitvoering van de ge dachte zal mogelijk achten, een staat van zelfstandigheid toe te kennen bin nen de grenzen van het bepaalde in ar tikel 1 van de grondwet. Het voorstel wordt vergezeld van ontwerp-adressen aan H. M. de Konin gin en aan de Eerste en de Tweede Ka mer. In de bij het voorstel gevoegde me morie van toelichting wordt o.a. er op gewezen dat in den loop v,an de laatste jaren zich van het denkend deel der inheemsche samenleving een gevoel van ongenoegen, matheid en onverschil ligheid heeft meester gemaakt, welk ge voel ook geleidelijk tot de millioenen- massa doordringt en elke bezieling ver lamt; dat gezieling volstrekt noodig is voor den opbouw van Ned. Indië, doch alleen kan gewekt worden indien doel bewust en volg'en 'n vooraf opgezet plan worden aangestuurd op een verhouding tusschen Ned. Indië en het moederland, welke aan de nationale, cultureele en economische behoeften van dat deel van beide volken, dat de door de histo rie geboden samenwerking aanvaardt, kan voldoen. ACTIE VOOR DEN WERELDVREDE- Het resultaat van de in Nederland gevoerde actie van den Internationalen Vrouwenbond voor Vrede en vrijheid, t, w. een collectie van bijna 100.000 hand- teekeningen, gebundeld in 20 pakket ten, is gister aan den minister van bui- tenlandsche zaken aangeboden. De presidente van de Nederlandsche afdeeling, mevr. C. RamondtHirsch- mann, heelt tevoren in een bijeenkomst in hei Vredeshuis aan de Laan van Meerdervoort te Den Haag in herinne ring gebracht, dat deze vredesactie een jaar geleden is begonnen bij de Ameri- kaansche afdeeling, en dat reeds 10 millioen handteekeningen en 5 millioen adhaesiebetuigingen werden verkregen op de opdracht aan de regeeringen tot onmiddellijke stopzetting van de ver meerdering der bewapening en tot ver krijging van een wereldverdrag voor on middellijke vermindering van bewape ning als eerste stap naar volledige we reld-ontwapening. Vervolgens reed een deputatie van ongeveer 20 dames naar het departe ment van buitenlandsche zaken, waar minister De Graeff de dames ontving. Mevrouw RamondtHirschmann wees in een korte toespraak den minister op de beteekenis van deze vredesactie. De minister adviseerde door te gaan met de vredespropaganda en met het schenken van vertrouwen aan den Vol kenbond, „tenzij deze het al te bont zou maken in welk geval een nieuwe vol kenbond zou moeten worden samenge steld. Behalve de handteekeningen zijn hier te lande adhaesiebetuigingen ingekomen van 30 organisaties met 135,000 leden. DE BRAND IN HET GEBOUW VAN K. EN W. TE ROTTERDAM. Drie directieleden aangehouden. In verband met aanwijzingen inzake den brand in het gebouw voor kunsten en wetenschappen te Rotterdam heeft de politie aanleiding gevonden over te gaan tot een nader verhoor van enkele leden van de directie. Drie van de be trokken personen zijn thans in het bu- teau aan de Witte de Withstraat in be waring gesteld. stburg. l'burg Schepen in nood- De plotseling opstekende storm heeft gistermiddag op de Ooster- en Wester Schelde vele schepen in moeilijkheden gebracht. Nabij Veere werden gister middag twee Duitsche jachten door den storm verrast. Een van deze twee boo ten, de „Hain Bodenwind" uit Dusseldorf is dwars voor de Oude Middelburgsche haven (in het Veergat aan den Noord- Bevelandschen kant) op de Goudplaat geloopen. Vermoedelijk heeft de kapi tein door de hooge golven de boeien, die telkens onder water kwamen, niet gezien, althans hij liep aan den binnen kant der Zwarte Pan op de plaat. Het tweede jacht de „Tornado II" uit Bran denburg, voer naar Veere om assisten tie, waarop de heeren J J. van Beveren en F. Minneboo met hem naar het ge strande jacht voeren. Van de vier op varenden, bleven de drie heeren aató boord, doch een dame die zich eveneens" op het jacht bevond, werd met een sloep van boord gehaald. De „Hain Bo denwind" is bij hoog water vlotgesleept en naar Veere gebracht. Rijnschip gezonken. Het Nederlandsche Rijschip „Jan van Rooien" van de Steenkolen-Handelsver- eeniging te Rotterdam geladen met steenkool en varende naar Vlissingen is gistermiddag omstreeks 6 uur in de zg. „Witte tonnen-vallei" op de Ooster- Schelde door den vliegenden storm over vallen. Groote hoeveelEeden water kwa men over boord en het schip begon in weinige minuten te zinken. Het was niet mogelijk een sloep uit te zetten, daar, voordat de bemanning hier in had plaats genomen de sloep reeds gekapseisd was. Gelukkig had men aan boord van de sleepboot „Sloe", kapitein Zwartepoorte uit Rotterdam, van den Nederlandschen sleepdienst P. Smit Jr. te Rotterdam, een en ander bemerkt en werd ijlings hulp geboden. De uit zeven koppen bestaan de bemanning van de „Jan van Rooien" nl. schipper Hamelink, twee matrozen' en vier vrouwen werden door de sleep boot te Wemeldinge aan wal gezet. Het Rijnschip dat met 1865 ton kolen geladen was zonk op een diepte van 8 a 9 meter en verdween aldus geheel onder den waterspiegel. De schipbreukelingen konden niets redden, Er deden zich op de Ooster-Schelde nog andere kleinere ongevallen van mindere beteekenis voor. Zoo liep het motorscheepje „Magdalena" nabij We meldinge op de kust, doch kon later op eigen kracht weer los komen. Verder zijn op de Ooster-Schelde de door de sleepboot ,,Wavre" getrokken sleep- schepen „Messehasi", schipper Maas, gedom. te Millingen en „Pascal", schip per Pasmiers, gedom. te Strasbourg bei den geladen met ijzer op weg van de Rhur (D) naar België door het storm weer overvallen In de Wemeldingsche Vlije kregen beide schepen het te kwaad zoodat de hulp van het daar in de buurt zijnde bergingsvaartuig „Dolfijn" van het bergingsbedrijf W. A. van der Tak te Wemeldinge werd aanvaard. Het ge lukte de beide schepen behouden te Wemeldinge binnen te brengen. Van een dezer schepen de „Messehasi", waren voor 't grootste gedeelte de dekkleeden weggeslagen, zoodat dit schip op 't nip pertje aan den ondergang ontsnapte Tengevolge van den hevigen storm heeft de provinciale boot „Koningin Wilhelmina" gisternamiddag den dienst van halfvier uit Hansweert niet kunnen waarnemen. De motorboot „De Hoop" van Van Gend Loos van den dienst Hansweert-Terneuzen, die wel van Hansweert was uitgevaren moest terug- keeren. Schade in de boomgaarden. De storm heeft ook veel schade in de boomgaarden aangericht. In de kersen- boomgaarden te Kapelle lag de grond bezaaid met kersen, hetgeen een aan zienlijke schadepost beteekent. De appelen, vooral de Madeleinen, hebben het met den storm ook zwaar te verantwoorden gehad. Het lag onder de boomen bezaaid met deze vruchten. Late soorten als Goudreinetten welke vroeg groot zijn, werden eveneens enorm geschud, velen kwamen naar beneden. Van deze appelen is nog niets te maken. Het is voor de fruitkweekers een scha delijken middag geweest. Ook de kersenboomgaarden te We meldinge hebben veel te lijden g'ehad. Wat het regenachtige weer van de laatste dagen reeds een strop voor de kersenhuurders, nu met den storm is de Niets is gevaarlijker dan onverschil ligheid voor het kleine kwaad. schade nog veel grooter geworden. Zeer veel kersen zijn tegen de takken kapot geslagen. Maar niet alleen in de kersen is de schade groot, ook de pruimen, en vooral de vroege hebben veel van den storm te lijden gehad. Met duizenden liggen zij onder de boomen. Met de ap pels is het precies eender. De peren heb ben er vermoedelijk minder van gele den, maar ook hier moet er nog al wat schade zijn. Ook voor de roode bessen wordt erg gevreesd. Hoewel het natuur lijk nog niet mogelijk is om de schade te ramen, staat het toch reeds vast da; deze zeer aanzienlijk zal zijn. DE STORM. De storm heeft het hier gisteren niet al te bont gemaakt, al zijn' er veel boo men en daken beschadigd. Op het Koor kerkhof woei een scherm van het café „De Lange Jan" om en viel in stukken op den grond. Nieuw raadslid. In de plaats van mr. J. W. Goedbloed die als lid van den gemeenteraad be dankte, is als zoodanig benoemd de hr J. Laport. De storm. Hoewel de storm ook boven Goes in alle hevigheid woedde, valt de aangei richte schade, naar ons tot heden be kend, bijzonder mede. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor, alleen veranderden wat dakpan nen, schoorsteenen en een enkele lan taarns van plaats (die voor het Politie bureau) en ook een paar boomen braken of werden ontworteld. Het verlies van één dezer boomen, de oude wilgenboom links van de steenen brug van de Voorstad af gezien -valt ongetwijfeld te betreuren, daar het evenwicht in de „omlijsting" van de brug nu verbroken is. Verkeersovertredingen. Tegen den wielrijder D. E. A., alhier, werd procesverbaal opgemaakt wegens het veranderen van richting op de Groote Markt, zonder zulks aan te ge ven. A. de J„ te Kloetinge, kreeg een be keuring wegens verboden parkeeren op de Vlasmarkt; J. v. d. D. te Kwaden- damme wegens dezelfde overtreding op de Oude Vischmarkt. In den afgeloopen nacht is de hulp der politie ingeroepen voor twee man nen, die in hun woning aan het vechten waren en het huisraad vernielden. Een hunner die bekend is, was gevlucht, de ander Is aangehouden, omdat hij onder drankinvloed verkeerde. Ook was hij verwond en is hij aan het politiebureau verbonden. De gebroken kabels. Men meldt ons, dat het bericht over de gebroken kabels onder Vlake schro melijk overdreven was. Er brak slechts één kabel en geen electrische en er was ook geen verkeer met Engeland ge stoord. Voorts kwam er geen P.T.T.- personeel uit Vlissingen aan te pas Door een paar mannetjes uit Goes is de zaak weer in orde gemaakt. BURGEMEESTER ORT GEÏNSTALLEERD. DRIEWEGEN. De feeststemming, die gisterochtend ons dorp kenmerkte, werd getemperd door 't zeer ongunstige weer, dat de fraai versierde poorten bedierf- Het kinderfeest, dat om 9 uur zou aan vangen kon niet doorgaan. Om 12 uur vertrok een optocht, welke den burge meester aan de grens der gemeente zou opwachten, van het feestterrein, voor- afgegaan door de muziek; daarna 26; ruiters te paard, voorts wagens en au to's waaronder zeer mooi versierde, o.a. één voorstellende de Ned. vlag met de Ned. Maagd, jaargetijden, zeppelin, len tekoningin, strandleven, het vroolijke hoempa-orkest enz. enz.; voorts fietsen en een kinderwagen. De burgemeester werd bij aankomst namens den voorzit ter van het feestcomité den heer G. A. van Noort welkom geheeten, waarna de schoolkinderen hem een welkomstlied toezongen. De burgemeester zeide dank. Daarna zette de stoet zich in beweging naar de Raadszaal. De installatie. De heer P. Koeman, eerste wethou der wenschte namens Raad en burgerij, den heer G. M. C. Ort hartelijk geluk met zijn benoeming. U zult begrijpen, aldus spr. dat wij allen met belangstel ling uitz,agen, wie de opvolger van den heer Mulder zou worden, die ongeveer 16 jaar dit ambt heeft bekleed. En riu staat U dan in ons midden als onzen nieuwen burgemeester. We hebben nog slechts oppervlakkig kennis met U ge maakt. Ajan de gezindheid van wethou ders, raadsleden en de overige ambte naren om met U hartelijk samen te wer ken in het belang der gemeente en der burgerij, zal het niet ontbreken. God, van wien alle levenskracht uitgaat, mo >e U deze in ri)ke mate schenken, zoo dat U hier mogelijk langen tijd zult kun nen werkzaam zijn. Ook U mevrouw Ort, roepen wij een hartelijk welkom toe. Wij twijfelen er niet aan, of U zult zich hier spoedig thuis gevoelen. Moge de gemeente onder Uw bestuur rijke vruchten plukken Hiermede verklaar ik U geïnstalleerd als burgemeester van Driewegen. Nadat spr. den burgemeester den ambtsketen had omgehangen en hem de leiding der vergadering had overgedra gen, sprak de burgemeester en dankte allereerst H. M. de Koningin, dat het haar heeft willen behagen hem tot bur gemeester der gemeente Driewegen te benoemen. Verder dankte spr, den mi nister van binnenlandsche zaken en den commissaris der Koningin in de provin cie Zeeland, dat zij hem wilden voor dragen voor dit ambt. Verder wilde spr. den burgemeester van Ierseke, den heer Gunning, nogmaals, nu van deze plaats af, danken, dat hij, samen met zijn wethouders en secretaris, spreker in staat gesteld heeft de werkzaamheden op gemeentelijk gebied te leeren ken nen,. In Oct. 1933, aldus spr. kwamen wij, mijn vrouw en ik, uit Amsterdam in Ierseke en nu, na bijna drie jaar, meen ik te mogen zeggen, dat wij ons in Zee land zijn gaan thuis voelen. Spr. dankte den heer Koeman voor de wijze, waarop hij gedurende twee jaren als loco-burgemeester het ge meentebeleid gevoerd heeft. Zooals bekend is, aldus spr., zijn wij gedwongen den eersten tijd in de ge meente Ovezande te gaan wonen. Ik hoop dat dit voor de bewoners van Driewegen geen bezwaar zal zijn den weg naar ons huis te vinden. Het zal voor ieder die komt, open staan. Ook spreek ik de hoop uit, dat ik als voor zitter van Uw College op de noodige medewerking mag rekenen, zoodat er isteeds een prettige verstandhouding tusschen ons moge bestaan. Dan zullen wij ongetwijfeld komen tot een goede en een vruchtdragende samenwerking, die de werkkracht ten goede zal ko men en die zal leiden tot bevordering van de belangen onzer gemeente. Ik geef U dan ook de verzekering, dat ik, van mijn kant,, de belangen van de ge meente Driewegen steeds voorop zal stellen. Met vertrouwen op Gods huip behoef ik niet moedeloos te staan te genover het zeker moeilijke, maar toch ook mooie ambt van burgemeester. De toekomst belooft nog slechts zeer weinig. Ten aanzien van deze gemeente is er echter altijd nog één lichtpunt ge bleven en wel, dat onze financiën er niet ongunstig voorstaan, al blijft voorzich tigheid natuurlijk geboden. Geve God ons allen wijsheid, lust en kracht voor onzen arbeid tot heil van onze ge meente." Vervolgens sprak het oudste Raads lid Timmerman als volgt; Hoewel de Raad ui.t verschillende politieke par tijen samengesteld, is dit hier nooit de oorzaak geweest van een hatelijke verdeeldheid onder zijn leden, en en kele uitzonderingen daargelaten; wer den de besluiten in onderling over'eg eendrachtig genomen. De politieke stri d verloopt in den Raad over het algemeen heel k.alm, zoodat onder de Raadsleden een geest van onderling vertrouwen heerscht. Wij hopen, dat het ook U ge geven mag zijn, zoo min mogelijk poli tieke hartstochten wakker te roepen, zcodat het gevoel van saamhorigheid tusschen ons blijft bestaan. Wij van on zen kant beloven U hiertoe onze volle mede-werking om de moeilijke proble- me die den tegenwoordigen tijd biedt, tot een zoo goed mogelijke oplossing te brengen. Moge dan onder uw leiding •te bi sluiten van den Raad het kenmerk dragen, dat het algemeen belang door onze besluiten gediend wordt, door vrijwillige tempering van verschillende Middelburg, 16-VII-'36. Woensdag hoog ste luchttemperatuur 19.6 °C (67 °F); laagste 14.8 °C (59 °F). Heden 9 h; 15 °C; 12 h; 18 °C. 8 mm regen of neerslag. Hoogste barometerstand te dezer stede, in het afgeloopen etmaal; 761 mm; laag ste 745 mm. Hoogste barometerstand in het Euro- peesche waarnemingsgebied; 765.6 mm te Toulouse; laagste 742.3 mm te Skagen. Verwachting tot morgenavond: Matige, later afnemende W. tot Z- wind, aanvankelijk zwaar bewolkt, met regenbuien, later opklarend, iets war mer. Zon op; 4 h 58; onder: 21 h 13. Licht op: 21 h 43. Maan op: 1 h 23; onder: 19 h 41. N.M.: 18 Juli. Hoog- en Laagwater te Vlissingen; Juli. Hoogwater. Laagwater. Do. 16 12.22 24.55 6.21 18.59 Vr. 17 13.21 7.20 19.57 Za. 18 1.49 14.11 8.13 20.47 Hoog- en Laagwater te Wemeldinge: Juli. Hoogwater. Laagwater. Do. 16 1.33 14.15 7.25 20.02 Vr. 17 2.44 15.16 8.27 20.59 Za. 18 3.41 16.08 9.19 21.49 Westkapelle is 28 min. en Domburg 23 min, vroeger; Neem 38 min. later, (S springtij.) overdreven partijbelangen, zoodat we ons één voelen in het streven naar 'n welbegrepen gemeentebelang. Tenslotte voerden verschillende spre kers nog het woord. Hierna sluiting der vergadering. Onderwijl hadden de volksspelen een aanvang genomen die ondanks den ra- zenden storm, welke een eereboog vernield en ook naar wij vernemen ver schillende boomen ontworteld had, veel puoliek naar het feestterrein brachten. Het feest werd 's avonds besloten met een rondgang (lichtstoet) waarna de vreugde in café en danszaal tot diep in den nacht voortduurde. HANSWEERT. Het Belgische red dingsvaartuig „Salvorehetwelk hier een maand geleden in station werd ge legd om bij eventueele bergingswerk zaamheden te concurreeren met de fir ma Muller in Terneuzen is gister naar zijn standplaats Antwerpen terugge keerd. Examenvrees WOLPHAARTSDIJK. De 17-jarige P. M., die Dinsdag zijn eindexamen H.B.S. te Goes zou doen reed per fiets opge wekt van huis. Zijn ouders kregen even wel in den loop van den middag bericht dat hun zoon niet op school was geko men. Direct werd langs verschillende wegen een onderzoek ingesteld doch aanvankelijk alles zonder resultaat. La ter berichtte men ons, dat de jongen aan den zeedijk onder Krabbendijke door de rijkspolitie was aangetroffen en gisterochtend omstreeks 11 uur bij zijn ouders werd teruggebracht. RAAD VAN COLIJNSPLAAT. COLIJNSPLAAT. Woensdag verga derde de Raad onder voorzitterschap van burgemeester Stüte voltallig. Aan mej. P. Dekker werd op haar verzoek eervol ontslag verleend als on derwijzeres aan de o. 1. school. Van den heer P. H. Tazelaar was een verzoek ingekomen om verlaging van hondenbelasting. Dit verzoek kon niet ingewilligd worden, daar geadresseerde zijn hond wel eens vrij laat rondloo- pen. Van den heer A. J. Westerweel e. a. was een verzoek ingekomen om 2 lan taarns te laten plaatsen aan den Nieu wen Weg. De v o o r z. deelde mede, dat van de P. Z. E. M. een advies daar omtrent op komst is, en daarom stelde hij voor, dit adres aan te houden. Hier toe werd besloten. Met alg. st. werd besloten tot vast stelling van die verordeningen, welke volgens art. 208 der Gemeentewet om de vijf jaar telkens opnieuw bekrachtigd moeten worden. De gemeenterekening 1935 werd aan geboden en in handen gesteld van een

Middelburgsche Courant | 1936 | | pagina 1