GOESCHE COURANT W9dc BINNENLAND. BUITENLAND. ZEELAND, WEER EN WIND. *1 NUMMER 164. DRIE BLADEN. DINSDAG EERSTE BLAD. 179e JAARGANG. PI6I3 Dames. „Big Ben" en „Falcon" REGENMANTELS ontvangen. Kieedingmag. J. HOOFTMAN Jr. MIDDELBURG. SOES. VLISSINGEN, BELGu FRANKRIJK. SPANJE. De leider der monarchisten vermoord. POLEN. HONGARIJE. IEDEREN DAG 130.- CONTANT PALESTINA VEREENIGDE STATEN. De hitte houdt aan. een ïlijke sitter iarop kent rbei- van stuur ering ook haar sn in geeft diers 6 en actie eg te elang ach- egrij- illeen voor men rege- il dr. voor gaar- eerst rdoor lordig zeide vol- zij is ilach- ech- Jbete- |tl ze- heb- |reeds van chers. mr. dank voor at op de- bond wel beden lingin jrengt dan Van want Spr. lop de (boord pnt de vis- t als ak op als is hij Men dan men- prusten iede- week |s wat rege- jtuigd, lijn en de is aan ^stuur, in de ^indigt vis- eenige liet enkele de lanwe- perden oijeen- ileven oijeen. jtandh. Son- I; 10 h. 14 JULI 1936. MIDDELBURGSCHE COURANT fDagblad Voor Middelburg, Goes en agent- ichap Vlissingen 2.30, elders 2.S0 per kwartaal WeeJk-abonn. in Middelburg en Goes 18 ct. p. w. Advertentiën 30 ct. per regel, Ingez. mededeelingen 60 ct. p. r. Bü contr. voor beide veel lager; tar. op aanvr. Uitgeefster Naamlooze Vennootschap „De Middelburgscbe Courant"; Bureaux Lange Sint Pieterstraat te Middelburg. Telefoon Redactie 269, Administratie 139 Postrekeni ng no. 43255 Kantoor te GOES: Turfkade, telefoon 17. Aangesloten by het Bureau voor Publiciteitswaar de der Vereeniging de Nederlandsche Dagbladpers. Familieberichten en dankbetuigingen 1—7 regels 2.10, elke r. m. 30 ct. Rubriek „Kleine Advertentiën", ten hoogste 6 regels, a 75 ct. by vooruitbetaling Adv. met „Brieven" of „Bevragen bureau dezer cou rant" 10 ct. extra -r- Bewysnommers 5 cent. DE MANOEUVRES VAN DE MARINE. Een stormachtig begin. Een der doelstellingen is verdedi ging van de Zeeuwsche kost en zeegaten. a/b Hr. Ms,, „Gelderland". De jaarlSjksche manoeuvres van de Kon. Ned. marine zijn gisterochtend on der zeer ongunstige weersomstandighe den aangevangen. De laatste jaren heeft de marine het trouwens al heel slecht met het weer getroffen, wanneer zij haar gezamenlijk- oefeningen hield. En hoe zal het dit jaar gaan? Zeker is, dat de groepen vlieg tuigen,^ die aan de tactische oefeningen van gisteren zou deelnemen, niet ge start is, omdat het als uitgesloten wordt geacht, dat zij bij een hooge holle zee als gisteren, een landing zouden kunnen uitvoeren. De „zeevastheid" van de zich aan boord bevindende „landrotten" (jour nalisten en fotografen) daar moet helaas van gezegd worden, dat de ze gewogen en te licht bevonden is. De journalisten en fotografen, die deze week de marine-manoeuvres zullen mee maken, zijn in twee groepen verdeeld: de eene is op de „Gelderland" en de andere op de „Hertog Hendrik" inge kwartierd. Op de „Gelderland" is de luitenant ter zee Moorman aan ons toe gevoegd. Aan boord bevinden zich de commandant der marine, schout-bij wacht J. Kruys en de leider der roode scheepsmacht, schout-bij-nacht J. J. Dik kers, tevens belast met het commando van het schip. We zijn hier op historischen bodem. De eerste officier heeft ons zijn hut laten zien, die Paul Kruger tot verblijf heeft gediend. De oudere lezers van dit blad zullen zich nog wel herinneren, hoe de „Gelderland" op zijn eerste reis met bestemming Ned. Oost-Indië op dracht kreeg onderweg koers te zetten naar Lorenzo M.arques (in Zuid-Afrika) om president Kruger op te pikken. Dit schip bracht hem toen naar Marseille. Den volgenden winter werd de geheele kooi van den eersten officier wegge brand (hij is van metaal) en naar het Krugerhuis te Pretoria gezonden. In de longroom v.an de officieren is door het verschil van kleur van de wandbedek- king nog de plek te zien, waar het por tret van Paul Kruger, door hem gesig neerd, heeft gehangen. Naar men weet heeft minister Colijn een en ander on langs aan den gez,ant der Unie van Z. Afrika hier te lande aangeboden, toen het nieuwe legatie-gebouw in Den, Haag is geopend. De oefeningen. Het doel der tactische oefeningen van de marine (te houden van 1318 Juli) is in drie punten weer te geven. Het komt hierop neer: a. om de onderzeeboot-divisie onder verschillende omstandigheden tot den aanval te brengen; b. om de verdediging der zeegaten in Zeeland tegen een aanval uit zee te beoefenen, zulks in combinatie met de marinekustwacht en voor zooverre mo gelijk met het leger in Zeeland; c. de beoefening van het tactisch ge bruik der moderne strijdmiddelen als nevelschermen e.d. De deelnemende schepen zijn ver deeld in een roode scheepsmacht, onder leiding van schout-bij-nacht J. J. Dik kers en in een blauwe scheepsmacht, onder leiding van den luitenant ter zee eerste klasse C. W. Slot. Van rood maken deel uit: Hr. Ms „Gelderland' Hr. Ms. „Hertog Hen drik heide hoofdmacht, een groep- Z- booten (Z 7Z 8); een groep G-boo- ten G 15G 16) en de Z 5 (torpedo oppikboot). Bij blauw behooren-, Hr. Ms. divisie onderzeebooten (O 9, O 10, O 11, O 15), twee groepen vliegtuigen (waarvan een bommengroep), en een groep vliegtui gen. OM EEN GEWEIGERDE OPVOERING Het Eerste Kamerlid Van Vessem heeft aan den minister van sociale za ken schriftelijke vragen gericht in ver band met het feit, dat de directeur van den rijksdienst der werkloosheidsverze kering en arbeidsbemiddeling aan het Vlaamsch Volkstooneel de noodige ver gunning geweigerd heeft voor het op voeren van het tooneelspel „Tijl Uilen spiegel" in een bijeenkomst van de b S. B. te Rotterdam waardoor naar zijn meening een belangrijke uiting van hoo ge Vlaamsch-Nederl,andsche kunst were verhinderd. De heer Van Vessem wijst er dan op, dat daarentegen wel gelegen heid i« gegeven tot het optreden hier te lande van andere buitenlandsche gezel schappen, waarv.an hij een. tiental op noemt, verder van tientallen muziek- ensembles en circusgezelschappen. Vervolgens wijst de heer Van Vessem er op, dat in Amsterdam werkzaam zijn 52 buitenlandsche musici en 142 Neder landsche, in Scheveningen 49 buiten landsche en 92 Nederlandsche, en dat van de in Nederland werkende musici ongeveer 36 pet. buitenlanders zijn, ter wijl tientallen Nederlandsche musici, die volkomen in staat zijn het werk de zer buitenlanders te verrichten, vol strekt werkeloos zijn en van ondersteu ning moeten leven? De steller der vragen is van oordeel dat een en ander een .aanwijzing geeft, dat het der directie van de werkloos heidsverzekering etc. aan toewijding voor de Nederlandsche cultuur en aan deskundige voorlichting ontbreekt. HET VRIJE VERVOER VAN HET SPOORWEGPERSONEEL. De directie der N.. S, wil het beperken. Naar wij vernemen, worden er door de directie der Ned. Spoorwegen en de vertegenwoordiger der erkende perso- neelorganisaties besprekingen gevoerd over eene beperking van het vrije ver voer van het in dienst zijnde personeel Het moet in de bedoeling liggen om te beginnen met 1937 dit vrije vervoer in belangrijke mate te beperken en dit te rug te brengen tot een gering aantal biljetten per jaar. Voor het gepension- neerd personeel en hun echtgenootes blijkt het vervoer niet langer gehee kosteloos. Men zou dit personeel een zeker aantal reductie-bons willen ver strekken. Tot een overeenstemming is men echter nog niet gekomen. Wij hebben de allernieuwste Model Windsor is buitengewoon chique. VLASMARKT MIDDELBURG. (Ingez. Med.) Reeds in zoo menige partij trad een splitsing in, omdat twee harer leiders hetzelfde wilden. OPENBARE LEESZAAL. Aan het verslag over 1935 van de Vereeniging Openbare Leeszaal en Bi bliotheek te Middelburg ontleenen wij, dat de achterstand in het aantal leden niet kon worden ingehaald: er kwamen 209 nieuwe leden bij, maar er gingen 209 af, zoodat het aantal (1317) gelijk is gebleven. Het aantal bezoekers was in 1935: 16419; in 1934: 15063; dus een vermeer dering van 1356. Uitleening romans 37645; in 1934 36427, dus 1218 meer; studiewerken 7504; in 1934 7276, dus 228 meer; totaal in 1935 45149; in 1934 43703 boeken, dus een toeneming van 1446. De bibliotheek bezit op het oogenblik 12442 boeken [in het jaarverslag staat „banden" maar wij nemen aan, dat er ook nog wel boeken in deze banden zul len zitten, weshalve wij hier maar de Nederlandsche term gebruiken! Red.) hetgeen met het vorig jaar vergeleken een vermeerdering van 436 boeken geeft. De romancatalogus, in 1926 versche nen en geheel uitverkocht, werd volle dig bijgewerkt opnieuw gedrukt. Evenals vorige jaren werd in Juni en Juli de verzameling: „Reist in Uw eigen land" en in December een collectie Kerstboeken tentoongesteld. Sinds 1 September is, zoo meldt het jaarverslag nog, mej. J. van Pienbroek als leerling voor de vooropleiding op de Leeszaal werkzaam. De collecte voor de commissie van samenwerking heeft deze week opge bracht 49,67. De harmonie „St. Caecilia" geeft morgenavond een concert op den Bou levard Evertsen. Werkloosheid. Het aantal werkloozen daalde van 706 tot 682, van wien 60 in de werkver schaffing werken. TERUGTREKKING VAN BRITSCHE OORLOGSSCHEPEN UIT DE MIDDELLANDSCHE ZEjL Officieel wordt vernomen, dat heden] de vijfde flottielje torpedojagers van de Britsche thuisvloot uit Gibraltar naar Engeland is vertrokken. Een nieuwe weg in Vlaanderen. Zaterdag werd de nieuwe weg Malde- ghemKnokke plechtig geopend. Bij deze opening waren /tegenwoordig de vertegenwoordigers van het ministerie van Openbare Werken met een zestal genoodigden uit de b.adstad Knokke. Deze werden hun opwachting gemaakt door het gemeentebestuur van Malde- ghem, waarna voorafgegaan door het muziekgezelschap Sint Cecilia naar den te openen weg werd gegaan. Nadat de plechtigheid in Maldeghem was ge schied, werd de tocht voortgezet over Moerkerke, Lapscheure en Westcappel- le, waarna de badstad Knokke werd be reikt. In Westcappelle stond een soort eereboog met „Welkom". Na afloop werd een m.aaltijd gehouden, waaraan alle genoodigden aanzaten. De baan is echter nog niet heelemaal gereed. Over het kanaal van Sluis naar Brugge wordt een nieuwe brug gelegd en deze is heelemaal niet gereed. Va:, de oude brug ,af heeft men een nood- baan gelegd, zoodat men vrij kan door- rijden. Naar we vernamen is het initiatie! van deze verkeerswerken uitgedaan van de heeren De Lille te Maldeghem, die 15 jaar geleden dit plan reeds opvatten. Ontploffing in een mijn eischt twee dooden. Een ontploffing, waarvan de oorzaak tot dusver nog niet kon worden vastgesteld, heeft zich gister voorgedaan in een steenkolenmijn te Seraing. Een arbeider werd op slag gedood, een an dere arbeider, die zwaar gewond werd, overleed toen men hem naar het zieken huis vervoerde. Een derde mijnwerker, die minder ernstig gekwetst werd, moest ter verpleging in het ziekenhuis blijven. VLIEGTUIG NEERGESTORT. Drie dooden. Op het vliegveld te Chateaudun is n particulier vliegtuig neergestort. De drie inzittenden zijn levend verbrand Beestachtige daad gepleegd door linksche politie-agenten Geheel Spanje is in beroering over een in den nacht van Zondag op Maan dag te Madrid gepleegden moord Slachtoffer daarvan werd de leider der monarchistische (koningsgezinde) partij, Calvo Sotello. Hoewel er nog heel veel duister in de zaak is, staat vast, dat de daders, een aantal politie-agenten zijn die met een politie-auto naar de woning van Sotello reden, hem bevalen in te stappen en daarna in den auto de beestachtige daad moeten hebben ge pleegd. Het lijk deponeerden ze eenigen tijd later op een kerkhof. Men vermoedt, dat het hier een ge val van wraakneming betreft voor den doodslag op een luitenant der politie, die dezer dagen op straat werd neerge schoten en die communistisch gezind was. Een vriend van den vermoorde vatte het besluit op dezen dood te wre ken met den dood van een vooraan staand leider van een der rechtsche partijen. Hij overlegde met enkele ge lijkgezinden, die het een uitstekend idee gevonden schijnen te hebben. Men maakte zich Zondagavond meester van een der politie-auto's (volgens Havas zouden niet minder dan 20 agenten aan de daad hebben deelgenomen) en dwon gen Sotelo in te stappen. In den aan valswagen hebben zij den monarchisten leider toen op beestachtige wijze afge maakt. Om vier uur in den nacht lever den de moordenaars het lijk af aan het kerkhof, waar zij den daar aanwezigen geestelijken zeiden, het lijk gevonden te hebben. De geestelijke waarschuwde de autoriteiten, die inmiddels reeds door de vrouw van Calvo Sotelo waren opge beld. De president van de Cortes (het par lement), Martinez Barrios, die onmid dellijk van het gebeurde op de hoogte werd gesteld, toonde een levendige ontroering en begaf zich terstond naar de woning van den minister-president. Eerst toen daar de ministers bijeenge komen waren, vernamen zij, dat het lijk van Sotelo gevonden was. Barrios ver klaarde: De toestand is van een zooda- nigen ernst, dat het onmogelijk is te voorzien, wat zal gebeuren. Deze moord bewijst, dat zekere staatsinstellingen niet functionneeren, zooals zou behoo ren. Wanneer officieele organismen al dus handelen, zal het moeilijk zijn te voorkomen, dat particulieren zich op straat schuldig maken aan uitspattin gen. Er is een strenge censuur ingesteld op de publicatie van berichten omtrent den moord. Alleen de officieele lezing mag weergegeven worden. Het kabinet heeft een zitting gehou den, uitsluitend gewijd aan den moord De magistraat van het hooggerechtshof is aangewezen tot het voeren van de in structie in deze aangelegenheid, in sa menwerking met den procureur-ge neraal der republiek. De regeering is van meening, dat de politieke aanslagen der laatste dagen het gevolg zijn van 'n demagogische campagne, die door de extremistische politieke partijen ge voerd wordt. Voorzorgsmaatregelen, Zoowel in Madrid als in de provincie zijn buitengewoon strenge politiemaat regelen getroffen, daar men ernstige ongeregeldheden vreest in verband met den moord op Sotelo. Alleen te Madrid zijn reeds 175 fascisten gearresteerd De departementen staan onder zeer scher pe bewaking. De regeering heeft beslo ten, het gebouw der anarcho-syndicah's- tische partij en alle lokalen der monar chisten te laten sluiten. Het lijk niet verminkt. Dokter Albinana, de leider der na tionalistische partij, een der weinige personen, aan wie vergund werd het lijk van Calvo Sotelo te zien, heeft aan een vertegenwoordiger van Havas ver klaard, dat in tegenstelling met de al gemeen verbreide lezing, het lijk geen enkel spoor van een blank wapen ver toonde. Wel waren talrijke kneuzingen het bewijs voor den verschrikkelijken strijd, dien de verslagene met zijn aan vallers heeft gevoerd. Een kogel was in den nek binnengedrongen en had, na de hersenen te zijn gepasseerd, het hoofd door het linkeroog weer verlaten. De regeering zal streng optre den, zegt ze. Na de zitting van den ministerraad, heeft de minister van financiën een no ta aan de pers overhandigd, waarin wordt meegedeeld, dat de regeering de politieke gewelddaden verfoeit en ener gieke maatregelen zal nemen om de burgers te beschermen. De regeering zal alles doen om de misdadigers, van welke politieke rich ting of deze ook zijn, te straffen en twee speciale rechters zijin belast met het onderzoek naar de moorden op Sotelo en den luitenant van de politie. De regeering verklaart verder, dat zij een proclamatie zal uitvaardigen, waar in van de bevolking wordt geeischt het vredeswerk van de regeering te steu nen in deze moeilijke uren, opdat geen revolutionnaire elementen de overhand krijgen. Vijf menschen bij brand omgekomen. In een voorstad van Pinsk heeft een hevige brand gewoed, waarbij 13 wonin gen en verscheidene schuren en stallen verwoest werden. Vijf bewoners vonden den dood in de vlammen. ZES MENSCHEN TIJDENS ONWEER GEDOOD. Tijdens een hevig onweder dat giste ren over Hongarije heeft gewoed, zijn zes personen door den bliksem getrof fen en gedood, en zijn eenige honderde t gewond. x&zaaM Deelname-formulieren bij Uw winkelier of drogist i Ned.Opekta Mij., Singel 400,Tel. 37059, AmsterdamC 1 (Ingez. Med.) Middelburg, 14-VII-'36. Maandag hoog ste luchttemperatuur 22.4 °C (73 °F); laagste 15.9 °C (61 °F). Heden 9 h: 17 °C; 12 h: 19.3 °C. 0.5 mm regen of neer slag. Hoogste barometerstand te dezer stede, in het afgeloopen etmaal: 760 mm; laagste 757 mm. Hoogste barometerstand in het Euro- peesche waarnemingsgebied: 764.6 mm te Biarritz; laagste 748.1 mm te Aber deen. Verwachting tot morgenavond: Meest matige W. tot Z, wind, zwaar bewolkt met tijdelijke opklaring, later waarschijnlijk regenbuien, weinig veran dering in temperatuur. Zon op: 4 h 56; onder: 21 h 15. Licht op: 21 h 45. Maan onder: 17 h 38. N.M.: 18 Juli. Hoog- en Di. Wo. Do. Hoog- 14 15 16 en Di. 14 Wo. 15 13.03 Do. 16 1.33 Westkapelle is 23 min. vroeger; (S springtij Laagwater Juli. Hoogwater. 9.56 22.26 11.14 23.45 12.22 24.55 Laagwater te Juli. Hoogwater. 11.35 24.06 te Vlissingen: 14.15 28 min. Veere Laagwater. 4.00 16.27 5.11 17.44 6.21 18.59 Wemeldinge: Laagwater. 4.56 17.34 6.11 18.49 7.25 20.02 en Domburg 38 min. later. ZEVEN ARABIEREN GEDOOD IN GEVECHT MET BRITSCHE TROEPEN. In een gevecht tusschen Arabieren en Britsche militairen nabij Jenin zijn 7 A/rabieren g'edood en 1 gewond. Een i Britsch soldaat werd licht gewond. Arabische terroristen hebben thans een offensief geopend tegen de Arabie ren, die de staking willen beëindigen. De droeve balans der onlusten, Ruim 150 personen, onder wie 5 Britsche militairen en 41 Joden, zijn g'edood sedert 19 April, d.w.z. sedert het begin der Arabische onlusten. Het aantal gewonden wordt geraamd op 300. Het nauwkeurige aantal Arabische slachtoffers is niet bekend. Aangezien de Arabieren de gewoonte hebben ge wonden en dooden mee te nemen. Het totale aantal moet echter grooter zijn dan 120. De door de Joodsche eigenaar in den loop van de gebeurtenissen ge leden schade wordt geraamd op 200.000 pond sterling. In 150 dorpen zijn tot dusverre gewapende huiszoekingen ge houden. 1780 dooden. De hoop, dat de regenval der laatste dagen een periode van .afkoeling zou inleiden, is niet in vervulling gegaan. Veeleer wordt de hitte voortdurend ondragelijker. Het aantal slachtoffers bedraagt reeds 1780 en stijgt gemiddeld met 50 per uur. Te Detroit bezweek Maandag elke tien minuten ierryind aan de hitte. De lijkenhuizen zijn overvuld met slachtoffers van de hitte. In het krankzinnigengesticht te Detroit zijn 63 verpleegden overleden, 32 tengevolge van de hitte en 31 doordat hun ziekte door de warmte verergerde. Twaalf staten hebben zeer te lijden v,an de groote droogte. Het schijnt, dat de regenval der laatste dagen te laat is gekomen. In Noord- en Zuid Dakota althans schieten na den regen nog slechts cacteeën uit den grond op, de eenige planten, die de droogte hebben doorstaan. Eenige hooggeplaatste amb tenaren zullen zich naar de droge ge bieden begeven ter voorbereiding van het overbrengen van een deel der be volking naar andere streken. De schade welke ,aan den oogst en de boerderijen is aangericht bedraagt meer dan 300 milloen dollar. In de staten van het midden-Westen werden Maandag nieuwe warmtere- cords geconstateerd. .Het kwik bereik-

Middelburgsche Courant | 1936 | | pagina 1