GOESCHE COURANT^ weer m wié. BINNENLAND. toeft geenptsi&Ler.... NUMMER 163. TWEE BLADEN. MAANDAG 13 JULI 1936. EERSTE BLAD. 179e JAARGANG. Nieuwe maatregelen ten aanzien van boter, margarine en spijsvetten. ZEELAND, WOLPHAARTSDIJK. ADVERTENTIëN en ABONNEMEN TEN op ons Mad worden gaarne aan genomen door het AJgentschaD; M. KLOOSTERMAN. MIDDELBURG. YLISSINGEN. WHieSIERIPi. ZUID-BEVELAND. De luchl-verandering, de ongewoon te voortdurend buiten in de felle zon te zijn, bezorgen velen 'n vervelende migraine, die hen belet le genieten van hun vacantie-verblijf. Daarvoor helpen "AKKERTJES" goed en snel. ZEEUWSCH-VLAANOEREN W.D. MIDDELBURGSCHE COURANT Dagblad Voor Middelburg, Goes en agent- ichap Vlissingen 2.30, elders 2.50 per kwartaal Week-abonn. in Middelburg en Goes 18 ct. p. w. Adveatentiën 30 ct. per regel, Ingez. mededeelingen 60 ct. p. r. BÜ contr. voor beide veel lager; tar. op aanvr. Uitgeefster Naamlooze Vennootschap „De Middelburgsche Courant"; Bureaux Lange Sint Pieterstraat te Middelburg. Telefoon Redactie 269, Administratie 139 Postrekening no. 43255 Kantoor te GOES: Turfkade, telefoon 17. Aangesloten bij het Bureau voor Publiciteitswaarde der Vereeniging de Nederlandsche Dagbladpers. Familieberichten en dankbetuigingen 17 regels 2.10, elke r. m. 30 ct. Rubriek „Kleine Advertentiën", ten hoogste 6 regels, a 75 ct. bij vooruitbetaling Adv. met „Brieven" of „Bevragen bureau dezer cou rant" 10 ct. extra Bewijsnommers 5 cent. De heffingen op boter en mar garine verlaagd, die op spijs vetten verhoogd. Reeds gedurende geruimen tijd is een belangrijke verschuiving in de verhou ding der door het Nederlandsche volk geconsumeerde spijsvetten te constatee- ren. Deze verschuiving is een gevolg van den relatief zeer lagen prijs van die spijsvetten, die in het algemeen niet di rect voor smeerdoeleinden worden ge bruikt en spijsoliën tegenover boter en margarine. De consumptie van spijsoliën en spijsvetten breidt zich uit, terwijl die van boter, en speciaal van margarine, in krimpt. De clandestiene margarineberei ding vindt in deze prijsverhoudingen ook haar voornaamste oorzaak. Teneinde wat dit verbruik betreft, normaler toestanden te scheppen, door het boter- en margarineverbruik op het peil van 't laatste jaar te brengen, heeft de minister van landbouw en visscherij besloten, de heffingen op spijsvetten en -oliën op 40 cent per kg te brengen en de prijzen van boter en margarine met ongeveer 4 cent per kg te verlagen. Om te zorgen, dat de minst draag- krachtigen over voldoende vet zullen kunnen beschikken, zal per jaar circa 6000 ton volksvet tegen den prijs van volksmargarine beschikbaar komen. Vermoedelijk zal het financieele re sultaat voor het landbouwcrisisfonds, dus uiteindelijk voor den melkprijs, niet zoo veel verschillen van het vorige jaar. Het zal van de verschuivingen in de con sumptie, die tengevolge van deze maat regelen zullen Optreden, afhangen hoe het eindresultaat zal zijn. De verlaging van den boter-ren margarineprijs is finan cieel voor het landbouwcrisisfonds na- deelig voorzoover dit nadeel door groo tere consumptie niet weer wordt goed gemaakt, terwijl de hoogere inkomsten tengevolge van de verhooging van de heffing op oliën en vetten voor een goed deel weer ongedaan worden gemaakt voor de beschikbaarstelling van goed- kooper volksvet. De noodzakelijkheid om den bijslag op melk wederom te verlagen, is gelegen in de aanzienlijk hoogere Leeuwarder no teering der laatste maanden, waardoor een hoogere basisprijs voor de melk wordt verkregen, zoodat om denzelfden eindprijs te verkrijgen, de bijslag natuur lijk lager kan zijn. Bij den bijslag, zooals die nu geldt, werden de reserves, het z.g. „zuivelpot- je", vrij sterk aangetast. Dit mag in het algemeen als geoorloofd worden be schouwd, als de Leeuwarder noteering zoover daalt, dat een te sterk dalen van den uiteindelijken melkprijs te vreezen is. Is de basisprijs zoodanig, dat dit niet direct te vreezen is, al is er nog geen sprake van een prijs die het in crisistijd toelaatbare peil overschrijdt, dan moe ten de reserves voor misschien komende nog moeilijker tijden zooveel mogelijk worden bewaard. De minister is van meening, dat deze extra-aantasting, die te vreezen is door de hoogere Leeuwarder noteering en in den eersten tijd van de misschien gerin gere inkomsten door de verlaging van den boter- en margarineprijs moet wor den voorkomen en dat de bijslag op de melk van 2.40 tot 2.24 kan worden verminderd. In het bovenstaande ligt reeds opge sloten, dat er in de toekomst, voorzoo ver de financiën dit zullen toelaten, een nauwer verband zal worden gelegd tus- schen de Leeuwarder noteering en den bijslag. De mededeeling, gedaan in het pers communiqué betreffende de verlaging van den bijslag van Mei j.l. ten aanzien van den melkprijs in den winter, wordt door deze verlaging niet aangetast. DE „NOTENKRAKER" VERDWIJNT. Wij lezen in „Het Volk" dat is be sloten tot opheffing' van de „Notenkra ker", het satirieke weekblad van Het Volk. De Notenkraker is crisis-slachtoffer geworden. 'Iet vacantieen van vacantie, een typisch Zeeuwsch geschenk. Zeeuwsch Profetenbrood, het echte. M PETERSE, 'atissier, Lange Delft - Middelburg. (Ingez. Med.) De regeling toelating U.L.O. scholen. Eenige maanden geleden hebben Ged. Staten van ons gewest bevolen een re geling tusschen buiten- en centrumge meente te treffen inzake de vergoeding van de kosten per leerling, die van het U.L.O. gebruik maken. Ongeveer overal in onze provincie schijnt hieraan gevolg gegeven te zijn. Het eiland Tholen laat echter op zich wachten. Vandaar dat de leden van G. S., de heeren v. d. Wart en Vogelaar, de vorige week een vergadering heb ben gehad met alle Burgemeesters en Wethouders van dat eiland, ter bespre king dezer kwestie. Of deze vergadering succes zal heb ben, moet worden afgewacht. Alle bui tengemeenten zijn bereid 10 per leer ling te betalen, terwijl de reeële kosten ruim 30 bedragen. Voorts eischten de buitengemeenten, dat geen leerling tot de school toegelaten zou worden dan met goedkeuren van het gemeentebe stuur van de woonplaats der leerling die de school wenschte te bezoeken welke eisch ontoelaatbaar schijnt. Vermoedelijk zullen G. S. zelve wel een regeling moeten opleggen. COöPERATORSDAG. Het is Zaterdagmiddag eenige uren druk geweest in de stad, als gevolg van den door de Zeeuwsche propagartda- commissie uitgeschreven Coöperators- dag. Aan dezen dag namen deel de beide Verbruikscoöperaties te Middelburg, nml. de Broederband en de Vooruit; de Broederband te Vlissingen, Ons Belang te Goes; Algeeen Belang te Kruiningen en de Dageraad te Zierikzee. De hoofdleiding berustte bij den heer A. M; Witte, voorzitter der Prop., Com missie en vele helpsters en helpers. De volwassenen en kinderen uit Vlis singen kwamen met extra-trams, die uit Goes met den trein, die uit Kruiningen met bussen en die uit Zierikzee met twee extrabooten van de R. T. M. De ongeveer 1200 kinderen kwamen op de Loskade bijeen en werden allen voorzien van een „Coöperatievlaggetje' Het ging in optocht, voorafgegaan door het muziekgezelschap „Excelsior" door een deel der stad naar de Balans. In den tuin van St. Joris had men, de groote kans op regenbuien trotseerende, banken en stoelen voor alle kinderen gereed gezet en ook voor de 600 volwas senen was er gezorgd. Groepsgewijze werden de kinderen St. Joris binnengelaten en om 3 uur hadden allen een plaatsje gevonden en konden zij genieten van hetgeen nenri Nolles en zijn helpers brachten met poppenkast, buikspreken enz. Hij heeft de kinderen een paar uurtjes veel pret bezorgd. In de pauze werden de kinderen ont haald en daarvoor in groepen naar de tafels gebracht, waarop limonade enz. gereed stonden, alles toegezonden door de genoemd^ Coöperaties. Tijdens de pauze was de ruimte onder, de groote boom meer achter in den tuin een goede plaats voor de volwassenen om met aandacht te luisteren naar de woorden van den heer K. .de Boer, den propagandist van den Centralen Bond van Nederlandsche Bedrijfscoöperaties. Tot het laatst toe bleef het droog in den tuin en werd men bespaard voor een afspoeling zooals verleden jaar, toen de Coöperatorsdag te Vlissingen plaats had. In groepen naar gelang van vertrek van de middelen van vervoer verlieten de kinderen met hun geleiders St. Joris, allen blijkbaar zer voldaan over het ge bodene. Het was een goed geslaagde middag, waaraan Excelsior tot het laatst toe belangloos haar medewer king verleende. IS MIDDELBURG SEIZOENPLAATS? Een der punten, die in onze stad en ook door den Raad herhaaldelijk zijn besproken, is, of Middelburg evenals b.v. Veere, Domburg en een deel van Vlis singen, als seizoenplaats kan worden beschouwd. Tot nu toe heeft de Raad zich niet in dien geest uitgesproken, maar een dag Het vertrouwen, dat de menschen in ons hebben, legt ons verplichtingen op. als gisteren, moet toch ieder, die niet ziende blind is, wel hebben overtuigd, dat dit verkeerd is gezien. Zonder nog te gewagen van enkelin gen, die hier een kijkje kwamen nemen, kunnen wij melding maken van drie groo te groepen van vreemdelingen, die onze stad bezochten. Ten eerste de ongeveer 50 Duitsche gasten, die op de bovenzaal van „De Nieuwe Landbouw" hun koffie tafel gebruikten, vervolgens ongeveer 150 Engelschen die in de „Nieuwe Doe len" de tafels gedekt vonden, toen zij met touringcars voorreden en ten slotte ongeveer 400 Franschen, die deelnamen aan een door het blad L'Intransigeant georganiseerde weekendreis en die met een paar uur vertraging te ongeveer half drie met de boot „Stad Zierikzee" aan de Loskade aankwamen. Zij begaven zich ten spoedigste naar het Grand Hotel, dat voor de lunch had te zorgen, en een deel van de gasten had overgedaan aan het Nederlandsch Koffiehuis en de lunchroom Oosterhuis. Deze laatste reis was de eerste van een reeks, die men dezen zomer hoopt te houden en volgende week worden er weer 320 Franschen verwacht. Al deze menschen hebben korter of langer tijd door de Middelburgsche stra ten geflaneerd en het is ons bekend, dat velen hunner gaarne een souvenir wil den medenemen, maar zij kwamen alom voor een gesloten deur. Wat zouden deze ongeveer 600 vreem delingen niet hebben kunnen besteden, want zij, die in een winkel, die enkele uren open mocht zijn als „Den Zoeten Inval" e.d. kwamen, gaven bewijs koop lustig te zijn. Wanneer zal men toch eens een einde maken aan dezen toestand, nu bij den middenstand, die geen gemoedsbezwa ren heeft, ook ieder kleine inkomste op Zondag welkom is? Begrijpen zij, die het openstellen van winkels op zulke dagen niet vrij laten, dan niet, dat zij het de betrokken winkeliers zeer moeilijk ma ken en dat zij het ook o.i, onge- wenschte, doch menschelijk toch wel te verklaren, clandestien verkoopen, in de hand werken? Een aanrijding. Zondagmorgen kwam de jeugdige J. W. wonende alhier als bestuurder van een tandem en als mede rijdster een 15- jarig meisje uit Vlissingen uit de Schuiffelstraat den Dam opgereden toen daar juist een auto bestuurd door een dame uit Vlissingen met een kalm gangetje passeerde, De wielrijder wilde voor den auto langs rijden en de be stuurster van den auto trachtte nog door links uit te wijken een aatirijding te voorkomen, doch dit gelukte haar niet. De beide personen, die op de tandem zaten, kwamen te vallen en oorspronke-'j lijk, geleek het dat de gevolgen hoogst ernstig zouden zijn. Beide waren geluk kig echter niet gewond, alleen klaagde' W. over pijnen. Hij kon op medisch ad vies zittend op een rijwiel thuis worden gebracht Spoedig was een inspecteur van po litie, aanwezig, die van een en ander proces verbaal opmaakte. Getuigen zei den, dat de bestuurster van de auto geen signalen had gegeven. Vast kwam ech ter te staan dat de dame juist was be gonnen met rijden en geen vaart had. Ware dit wel het geval geweest, dan zouden de gevolgen heel wat ernstiger' zijn geweest. Abdij-concert. Gisteren waren het weer en de voch tigheid van den grond, oorzaak, dat de Abdij-uitvoering tot a.s. Zondag moest worden verschoven. HET A.VwR.O.-KANTOOR. Op de Zaterdag te Den Bösch gehou den jaarvergadering van de Avro werd] o.m. bekrachtigd het besluit van het al gemeen bestuur tot aankoop voor den prijs van 8298 van het gebouw Lange Burg C 93 te Middelburg, waarin is ge vestigd het Avro-bijkantoor. Boottochten op de» Wester Schelde. Een boottocht op de Wester Schelde blijft altijd interessant. Het scheepvaart verkeer, de mooie vergezichten en het varen nu eens vlak onder den wal, dan weer midden op de Schelde biedt volop afwisseling. De N.V. reederij Van der Schuijt organiseert ook dit jaar weder om eenige Zondagmiddagtochten met haar comfortabele en snelvarende salon boot „Eugenie" op de Wester Schelde. Op de Zondagen in de maanden Juli en Augustus wordt voor deze tochtjes des middags van Middelburg en van Vlis singen uit gevaren en na een paar uur op de Schelde te hebben vertoefd is men weer tijdig voor het avondeten in Vlis singen of Middelburg terug. Gistermid dag maakte de „Eugenie" haar eerste Scheldetocht in dit seizoen. Men voer den kant van Borsselen en Terneuzen op om langs denzelfden weg huiswaarts te keeren. Het zijn prettige tochtjes met de „Eugenie". Rijkspostspaarbank. Opgave betreffende het kantoor der posterijen te Middelburg over de maand Juni 1936. Aan bovengenoemd kantoor op «paarbankboekjes ingelegd f 92.144 en terugbetaald f 68.563. Derhalve meer ingelegd dan terugbetaald 23.581. mus, j:^| - Zaterdag werd alhier een meeting van Geref. Jongelings- en Meisjesver- eenigingen op Z, en N.-Beveland gehou den. De bijeenkomst had wegens het slechte weer inplaats van in een kersen boomgaard te Kloetinge in het kerkge bouw der Geref. Kerk te Goes plaats. Ds. H. A. Wiersinga te Leiden, vroe ger te Vlissingen, sprak over: „De zin van ons leven", mevr. Van Alkemade- Quakkelstein over: „In harden strijd", terwijl ds. J. Leene van Baarland 'n opwekkend slotwoord sprak. KONINKLIJKE MAATSCHAPPIJ „DE SCHELDE". In de Zaterdagmiddag gehouden alge- meene vergadering van aandeelhouders der N.V. Koninklijke Maatschappij „De Schelde" te Vlissingen waren 1714 aan deelen vertegenwoordigd. Bij de rondvraag vroeg de heer Smit, of er ook iets van de verwachtingen voor de toekomst kan worden medege deeld. De heer Wesseling antwoordde, dat er weinig perspectief is. Zeker is er nu voor dit jaar en ook wel tot begin April 1937 werk, maar zooals ook reeds in het verslag is gemeld tegen verlies. In- tusschen is men dankbaar nog aan drie kwart van het personeel werk te kun nen geven. Op het oogenblik is er ech ter geen kans op nieuwe orders, al zal daarnaar steeds worden uitgezien. Hoe het zij de toestand is somber. Tot commissaris werd met algemeene stemmen herkozen mr. J. Smit Azn. ARNEMUIDEN. Het bezoek van de muziekvereen. aan Kleverskerke dat vorige week niet kon plaats hebben, heeft thans Zaterdagavond plaats gehad. Dit bracht voor het anders stille dorpje heel wat drukte met zich mede. VEERE. Zaterdag heeft Veere's oud ste inwoonster, de wed. G. Sinke Klopmeijer, haar één en negentigsten jaardag gevierd. Geertje, zooals zij alom bekend staat, is nog flink en haar gezondheid laat niet veel te wenschen over. Men kan haar dan ook, weer of geen weer, haar boodschappen zien doen of den boer op gaan om haar wekelijksch „stikje beu ter" te halen. HOEDEKENSKERKE. Ter gelegen heid van de Heinkenzandsche kermis werden alhier evenals ieder jaar de ge bruikelijke volksfeesten gehouden wel ke door het fanfarecorps „Con Amore" werden opgeluisterd. De uitslag was als volgt. Ringrijden te paard le prijs Jac. Leendertse. Stoeltjesrijden te paard le prijs C. Bek. Hindernis loopen le prijs D. den Dek ker. Ringrijden jongens met fietsen le prijs J. Lous. Stoeltje rijden jongens met fietsen le prijs M. Allewijn. Ringrijden meisjes met fietsen le pr M. Groenewege. Stoeltjes rijden meisjes met fietsen le prijs P. Leendertse. Des avonds gaf het muziekgezelschap uit Kloetinge een zeer geslaagd concert op het dorpsplein. TL cgjyecL (Ingez. Med.) Middelburg, 13-VII- 36- Zaterdag en Zondag hoogste lucht temperatuur 22 °C (72 °F); laagste 13.8 °C (57 »F). He den 9 h: 16.2 °C; 12 h: 19 °C. 23.2 mm regen. Hoogste barometerstand te dezer stede, in het afgeloopen etmaal: 762 mm; laagste 757 mm. Hoogste barometerstand in het Euro- peesche waarnemingsgebied: 767.5 mm te Toulouse; laagste 747.7 mm te Malin- ïead. Verwachting tot morgenavond: Matige tot krachtige, later tijdelijk op klarend, waarschijnlijk enkele regenbui en, iets warmer overdag. Zon op: 4 h 55; onder: 21 h 16. Licht op: 21 h 46. Maan op: 24 h 46; onder: 15 h 20. N.M.: 18 Juli. Hoog- en Laagwater te Vlissingen: Juli. Hoogwater. Laagwater. Ma. 13 8.44 21.07 2.54 15.11 Di. 14 9.56 22.26 4.00 16.27 Wo. 15 11.14 23.45 5.11 17.44 Hoog- en Laagwater te Wemeldinge: Juli. Hoogwater. Laagwater. Ma. 13 10.24 22.46 3.48 16.17 Di. 14 11.35 24.06 4.56 17.34 Wo. 15 13.03 6.11 18.49 Westkapelle is 28 min. en Domburg 23 min. vroeger; Veere 38 min. later. (S springtij RILLAND BATH. Daartoe in staat gesteld door de medewerking der inge zetenen, welke hunne gaven en auto's beschikbaar hadden gesteld om de ouden van dagen een gezelligen dag te bereiden, was het Zaterdag voor 38 oudjes van 70 jaar en ouder een mooien dag. Des middags om 12 uur werd afge reden met 14 auto's om een bocht te ma ken door Noord-Brabant. Er werd ge reden naar Bergen op Zoom, Roosen daal, Zundert, Rijsbergen door het Mastbosch naar Oosterhout, waar in het mooie hotel „Koppelpaarden" de koffie tafel stond aangericht, en allen zich konden te goed doen. Door den burge meester dezer gemeente werd hier het woord gevoerd en dank gebracht aan allen die aan het welslagen van dezen dag hadden medegewerkt. Hierop werd de terugreis aanvaard over Breda, Ze- venbergschen Hoek, Moerdijk, Zeven bergen, Klundert, Dinteloord, Steenber gen, Halsteren, Bergen op Zoom, Ril- land-Bath, waar men om 9 uur arriveer de en allen voldaan huiswaarts keer den. Smokkelaar aangehouden- Vrijdagavond zag een dienstdoende controleur onder de gemeente Aarden burg een tweetal personen gezeten op een rijwiel, die ieder een pak met zich voerden. Zoodra de wielrijders dap. ambtenaar bemerkten, namen zij de vlucht met achterlating van hun rijwie len en de vervoerde pakken, die bij na der onderzoek margarine bleken te be vatten. Later op den avond konden de beide smokkelaars worden aangehou den.

Middelburgsche Courant | 1936 | | pagina 1