T «5> Uw beste vriend, BELGÏF. DÜITSCHLAND. ENGELAND. ITALIë. POLEN. RUSLAND. JAPAN. MEXICO. GEimm NIEUWS, VAN DE BELGISCHE KUST. STATEN-GENERAAL De rijtijdenwet aange nomen. •gns&a&etsmaimi zoowel thuis als op reis, is Puroi Deze verzacht en geneest zonnebrand, door zitten, schrijnen, stukloopen, insecten- steken, muggebeteu' en allerlei huidver wondingen. Tube 45 ct. Doos 60-30 ct. Bij Apoth. en Drogisten. (Ingez. Med.) Bestrijding der pornografie, Koning Leopold heeft eei\^besluit uitgevaardigd waarbij voortaan de invoer in België van bepaalde (schunnige) buitenland- sche periodieken en tijdschriften verbo den wordt. Door dit verbod worden o.m. getroffen Paris Magazine, Beauté Ma gazine, Paris Sex-Appeal, Parasol, le Vie Parisienne enz. De minister van binnenlandsche za ken heeft opdracht ontvangen toezicht te doen uitoefenen dat dit verbod ge handhaafd zal worden. Een jaar gevangenisstraf wegens te snel rijden, Een chauffeur, die door te snel rijden oorzaak was van een on geluk, waarbij vier muzikanten van de ss-lijfgarde van Hitier om het leven kwa men, is tot een jaar gevangenisstraf ver oordeeld. Vliegveld te Frankfort a. d. Main in gewijd, Gisteren is te Frankfort am Main in tegenwoordigheid van tal van autoriteiten de nieuwe vlieg- en lucht schiphaven ingewijd, die tot de grootste der wereld behoort. Ontploffing in een tuighuis.. In de laboratoria van het tuighuis van Wool wich heeft zich een ontploffing voorge daan, waarbij vijf slachtoffers te be treuren zijn. BOERENWONING AFGEBRAND. 5 dooden. Dinsdagnacht is in een boerenhuis in Montanara in de nabijheid van Mantua brand uitgebroken. Het geheele g'ezin is daarbij in de vlammen omgekomen. De brand was ontstaan in den kelder, waar een aantal houten voorwerpen door nog niet opgehelderde oorzaak vlam vatten. Het boven slapende echtpaar, twee kin deren van 5 en 3 jaar en een knecht ver brandden levend. 30 ITALIAANSCHE SOLDATEN IN ABESSYNIë VERMOORD. Naar verluidt zijn dertig Italiaansche soldaten in een door de Abessijnen ge legde hinderlaag gedood nabij Lechem- ti in de provincie Jimma. Zij maakten deel uit van een militaire missie onder; leiding van generaal Amgliocco.-^ Te Rome wordt medegedeeld, dat de luchtmacht is ingezet en dat een auto colonne van ongeveer honderd wagens naar de plaats is gezonden. NA DE CAMPAGNE IN OOST-AFRIKA Demobilisatie ter plaatse. Uit Rome wordt gemeld: Men zal ter plaatse in Abessynië de soldaten van het expeditiecorps demobiliseeren, die een burgerbetrekking zullen vinden in Oost-Afrika. Men schat het aantal manschappen, dat op deze wijze door kolonisatie zou kunnen worden opgenomen, op 100,000 Zij zouden dienst moeten nemen bij de militie, d.w.z. dat zij direct mobilisabel zouden moeten zijn, GRANAAT ONTPLOFT. Vijf dooden. Te Cecowa nabij Lwow (Lemberg) is een granaat, afkomstig uit den wereld oorlog, ontploft. Vijf personen werden daarbij gedood en twee ernstig gewond. Tsjisjerin overleden. De vroegere volkscommissaris voor buitenlandsche zaken, isjitsjerin, is Dinsdag na een lang durige ziekte in den ouderdom van 64 aar overleden. Georgij Wasileje^tsj Tsjitsjerin werd geboren in 1872 uit een bekende fami lie, welke verscheidene juristen en di plomaten had voortgebracht. Hij stu deerde aan de universiteit van Peters burg en trad na voleinding van ztjti studie in diplomatieken dienst, in 1904 werd hij naar Berlijin gezonden, naar het Russische consulaat aldaar. Het jaar daarop werd hij lid van de sociaal-de mocratische partij en verliet hij den di plomatieken dienst, In 1907 werd hij uit Pruisen verban nen, wegens het in bezit hebben van 'n valsch paspoort. Hij ging hierop naar Engeland, waar hij actief deelnam aan de pacifistische beweging, ook geduren-, de den oorlog. In 1917 kwam hij hier door in de gevangenis van Brixton. Het jaar daarop werd hij uitgewisseld tegen Sir George Buchanan. Tsjitsjerin keerde naar zijn vaderland terug en in M,aart 1918 werd hij benoemd tot volkscom missaris voor buitenlandsche zaken, welke post hij bekleedde tot 1928. Ge durende dezen tijd vertegenwoordigde hij de Sovjet-Unie. Op de conferentie van Genua in 1922 en op de conferen tie van Lausanne in d.at zelfde jaar. ONTPLOFFING IN EEN FABRIEK Zeven arbeiders omgekomen. Naar uit Odessa wordt gemeld, heeft in de linoleumfabriek „Bolchewick" al- laar een ontploffing plaats gehad, waardoor zeven arbeiders om het le ven zijn gekomen en tien ernstig wer den gekwest. De ontploffing veroor zaakte een brand, waardoor de fabriek voor een deel werd vernield. Uit het onderzoek is gebleken, dat de veilig heidsmaatregelen in de fabriek niet werden nageleefd. 17 opstandelingenleiders in het ge heim terechtgesteld. Uit goede bron wordt vernomen, dat de 17 leiders van den opstand van 26 Februari, die ter dood veroordeeld werden, vanochtend bij hef aanbreken van den dag in het geheim ter dood zijn gebracht. De gevolgen van een wolkbreuk. Het plaatsje Tonaya, in den staat Jalisco, is bijna geheel door een hevig noodweer verwoest. Een wolkbreuk, die zich bo ven het plaatsje ontlastte, veranderde de beek, die er doorheen stroomt, in korten tijd in een wilden stroom, die de huizen binnendrong en deze voor het grootste deel deed instorten. Verschil lende bewoners werden onder de puin- hoopen begraven en kwamen om het leven, terwijl veel vee is verdronken. GEDACHTELOOS ZONNEBADEN GEVAARLIJK. De Amsterdamsche t.b.c.-arts dr. Marsman waarschuwt in het Tijdschrift voor sociale geneeskunde tegen gedach teloosheid bij het nemen van zonneba den. Hij was speciaal op de groote kans, dat latente t.b.c. daardoor wordt ge activeerd. Vooral het plotseling bloot stellen van een groot deel van 't lichaam aan de directe en langdurige inwerking van zonnestralen, oefent een nadeeligen invloed uit op dergelijke ziekteproces sen. Zoo heeft reeds menigeen een dagje aan zee of; op de plassen met een maan denlang zifekbed moeten beköopéh. De schrijver vermeldt verschillende sprekende gevallen, in ons land voorge komen en door hem waargenomen, ter wijl ook in de buitenlandsche. literatuur soortgelijke ervaringen opgedaan zijn. Vermoedelijk is dat wel een van de oorzaken, dat gedurende den zomer meer versche gevallen van actieve t.b.c. worden waargenomen. Het is trouwens sedert lang een bekend feit, dat lijders aan deze ziekte slecht reageeren met hoögtezonbestraling, als men met de. dor seering niet buitengewoon voorzichtig is,. LIJK VAN INBREKER GEVONDEN. Gisteravond is door den schipper Th. Driessen in den Rijn onder Doorwerth het lijk van een der beide inbrekers, die in den nacht van Zaterdag op Zon dag te Driel hebben ingebroken en na achtervolging door de politie in de ri vier zijn gesprongen, opgevischt. Op het lijk werden geen papieren of andere identiteitsteekens gevonden. Het polshorloge van den man was op pl.m. 4 uur blijven stilstaan hetgeen overeenstemt met den tijd, waarop de mannen in de rivier moeten zijn ge sprongen. Ook werd een revolver in de jaszak gevonden. Het lijk is overgebracht naar het lij kenhuisje te Oosterbeek, waar getracht zal worden de identiteit vast te stellen. Het lijk van den tweeden inbreker is nog niet gevonden. HET CLUBHUIS VAN DE ROTTERDAMSCHE ZEIL- VEREENIGING AFGEBRAND. Te vier uur vanochtend is brand uit gebroken in het houten clubhuis van de Rotterdamsche Zeil Vereeniging aan de Kralingsche Piaslaan te Rotterdam. Het vuur ontstond achter het buffet en vond in de in het clubhuis opgebor gen zeiltuigen gretig voedsel. Toen de brandweer arriveerde, ontwikkelde zich reeds een zoodanige hitte, dat er voor de booten die aan den steiger voor het clubhuis vastgemeerd lagen, groot ge vaar bestond. Aangezien het clubgebouw reeds brandde als een fakkel, heeft de brand weer dan ook allereerst haar meeste aandacht aan deze booten besteed. Zij kon echter niet verhinderen dat drie 12-voets jollen en een b. m. jachtr die dicht onder den wal lagen, vrijwel ge heel verbrandden. Met vijf stralen heeft de brandweer tenslotte 't vuur aangetast doch aan het clubhuis was geen redden meer. Het houten gebouw alsmede der geheele in ventaris werden een prooi der vlam men. Vele leden van de R. Z. V. zijn ernstig gedupeerd door dezen brand daar zij thans zonder tuig of zonder boot zitten, juist nu vele wedstrijden op komst zijn. De oorzaak van den brand is onbe kend. Alles was verzekerd. (Van onzen eigen correspondent). Fair-play? Ieder jaar ziet men in zekere Engel- sche bladen geregeld een campagne ver schijnen tegen onze badsteden. Het döel ligt er duimdik op: de Engelsche toe risten van onze kust weghouden, ten voordeele van de Engelsche badplaat sen. Dit motief moge op zichzelf alle recht van bestaan hebben, de middelen zijn niet altijd even uitgelezen. Ook dit jaar kunnen we hetzelfde ver schijnsel waarnemen en toch, omdat het thans wat later gekomen is dan vorige jaren het geval was, meenden sommigen hier in hun onnoozelheid dat de Engel sche bladen tot een beter inzicht geko men waren. Dat dit echter te optimis tisch gedacht was, bleek wel dezer da gen uit artikelen in eenige kranten, die de stakingen in België aangrepen om daarmede de mogelijke bezoekers van ons land af te schrikken. De „Sunday Dispatch", een Zondagsch afkooksel van de „Daily Mail", het blad van Lord Rothermere, is wel zeer erger lijke wijze te keer gegaan. Onder den titel „België medegesleept door de roo- de golf" lezen wij in dit blad een be schouwing over den huidigen toestand in ons land, die nu niet bepaald met de werkelijkheid strookt. Ik kan hier moei lijk dit stuk overnemen, maar de aard ervan lijkt voldoende uit eenige woor den en korte zinnen die er in voorko men, zooals: „Schrikwekkende toonee- len bloedvergieten opstand het roode schrikbewind strijkt neer op Europa, eerst op Spanje, toen op Frank rijk en thans op België met de ze kerheid van de typhus velt het commu nisme alles neder wat het ontmoet op zijn weg handel en nijverheid zijn verwoest uit alle hoeken van België komen berichten toe over de schrikke lijke tooneelen dit is het resultaat van de stakingen het toerisme wordt er erg door aangetast en het zal jaren duren voordat het den schok te boven zal zijn de Engelsche toeristen schrikken terug om het Kanaal over te steken en integendeel, velen uit Bel gië en Frankrijk komen naar ons de stakingen en de schrik voor wanorde lijkheden hebben de steden van alle toe risten gezuiverd". Hier hebt ge één staaltje van het leu genachtige proza, dat moet dienen om de menschen van ons land ver te hou den. Het is dan ook niet' 'te verwonde- t>én(. dat' er van onzentwege protesten zijn opgegaan tegen deze soort journa listiek. Dè stad Oostende heeft 'Leeds aan de groote Engelsche plersf' een arti kel gezonden, terwijl op Verzoek van den Bond van Hoteliers, "de Belgische regeering de aandacht van den Engql- schen.'gezant te Brussel op dit geschrijf hééft gevestigd. Thans iseqlt ook Knokk^ zich aange sloten bij: het Oo.stendsche protest en door middel van zijn burgemeester,, te vens Kamerlid, nogmaals? bij de regee ring te Brussel aangedrongen op een offipjeelen stap. De staking. Er is eenige dagen lang sprake van geweest, dat de staking ook zou over slaan naar de kust en in 't bijzonder gold dit voor de electrische kusttram. Het gevaar is echter afgewend, dank zij den dokter die ijlings aan dit ziekbed is ge roepen Door tusschenkor.ist van den minister van Vervoer is er een overeenkomst be reikt tusschen het beheer en het perso neel. Met ingang van 1 Juli zijn de loo- nen verhoogd met Fr. 3.50 per dag Het minimum uurloon is op Fr. 4,— gebracht voor de werklieden van 21 jaar af. Er zullen zeven betaalde verlofdagen per jaar zijn en de maatschappij zal Fr. 200,per jaar geven voor de uni- formkleeding. Omgerekend in Noorderbuursch geld zijn deze bedragen nog altijd ver bene den het minimum aldaar, maar men kan nu eenmaal geen Nederlandschen maat staf aanleggen voor Belgische toestan den en evenmin voor onze economische verhoudingen. Een feit is echter wel dat de door de tramwegmaatschappij toe gestane loonsVer,beteringen deze niet aan den rand van een financieelen af grond zullen brengen, omdat deze dienst in tegenstelling met een bekende ZeeuwschVlaamsche tramwegmaat schappij, het omgekeerde van noodlij dend is. „Goudsche en Leidsche". Zooals mijn lezers zeker wel zullen weten ik heb niet de minste illusie dat zij op dit punt onwetend zullen zijn is een Nederlander in België een „kaaskop". Nog in het laatste Zater dagavondnummer van het voornaamste blad van Oostende komt twee maal deze scheldnaam voor. Ik gebruik hier het woord scheldwoord in navolging van NedérlandscHe woordenboeken, hoewel ik voor mijzelf liever van bij naam zou spreken. Nu moeten de Nederlanders zich daarover niet teveel ergeren. In de eerste plaats niet, omdat deze bena ming niet zoo kwaad bedoeld is als men wellicht denkt en in de tweede plaats niet, omdat zijzelf wellicht even tevoren of straks dan toch op hun beurt voor een ander volk het woord „Mof" zullen gebruiken. Wie van u zon der zonde is, werpe den eersten steen In een noot bij mijn vorigen brief gaf de redactie mij in overweging voor het Duitsche „Unterstand" kazemat te ge bruiken. Het is vanzelfsprekend dat dit woord niet onjuist is, maar het past mij niet, als schrijver uit België in een Nederlandsch blad, van deze gastvrij heid gebruik te maken om minder aan gename gedachten bij mijn lezers op te wekken. Daarom zijn de woorden kaas, kaaskop, kazemir, kazerrlat, contraban de en zal ik er mij wel voor wachten ze uit mijn mond ofwel uit mijn schrijfma chine te laten.... vloeien. In hetrhuis van den gehangene spreekt men niet van een koord. Nu we het toch over die.... dingen hebben, die ik hier niet noemen mag, de dezer dagen telkens voorkomende aankondigingen in de Nederlandsche dagbladen dat „de eerst-aanwezende of ficier van daar-en-daar zal overgaan tot de aanbesteding van het bouwen van zóóveel van die.... dingen, hier en daar en ginds", doen bij mij de vraag opkomen of ze in Nederland van plan zijn, binnenkort allemaal onder den grond te kruipen! [Neen, m'n waarde: wij gaan een bescheiden beetje Magi- not-linie spelen tot verhooging onzer nationale veiligheid naar alle kanten! Red.] De schoonste baadster van Oostende, Na de wereld-schoonheidskoningin nen hebben we gekregen de wedstrijden voor de schoonste pijama's, het mooiste badcostuum, en krijgen we nu, volgende week, een wedstrijd voor de verkiezing van de schoonste baadster van Oosten de. Niet alleen zal de gelukkige gedu rende den gansche zomer gratis kunnen verblijven in een der voornaamste ho tels aldaar en zal zij verschijnen als ko ningin op een te houden feestavond in het Casino, maar zal haar een koste- looze reis van tien dagen naar Nice worden aangeboden in het aanstaande winterseizoen. In de wereld waarin men zich ver veelt, moet men wat te doen hebben en het moet daar voor de hersenen al een heele inspanning zijn om voortdurend wat nieuws te bedenken. •V ns b T5 In de Tweede Kamer werd gistermid dag de behandeling voortgezet over het wetsontwerp, beöögende het tegengaan van oververmoeidheid van bestuurders van motorrijtuigen. (Rijtijdenwet). De he'er A m eli n k (a.r.) wees op de noodzakelijkheid van dit ontwerp. Hij is; van meening, dat het aantal diensturen 10 uur per dag en 55 uur per week niet té boven mag gaan. Dienst^ en werktijden moeteni hetzelfde zijn. Mét uitzonderingsbepalingen zij men 2oo spaarzaam mogelijk, De heer Bak'ke r (c. jh.) wilde in de controle vooral de plaatselijke politie betrekken. De heer Westerman (nat. herst.)- meende, dat een rijtijdenbesluit voor chauffeurs in loondienst aan het vraag stuk der oververmoeidheid grootendeels een einde zou kunnen maken. Controle op berijders is practisch niet mogelijk. De heer Sneevliet (rev. soc.) juichte de indiening van dit ontwerp loe, terwijl den heer De Visser (c. p.) de voorgestelde regeling betreffende de arbeidstijden niet ver genoeg ging. Hij wenschte een betere sociale regeling al kon hij dit kleine hapje niet versma den. De heer V a n D i s (s.g.) vroeg, waar om het noodig is, dat heerrijders niet langer dan vier uren mogen rijden. Dat bevordert de veiligheid toch niet. Ook spr. had bezwaar tegen de bepa ling, dat de regeering maatregelen kan nemen, omtrent den toestand, waarin autobestuurders verkeeren. De minister van sociale zaken, de heer Slingerberg, betoogde dat de voor gestelde regeling het gevolg is van het geen omtrent de dienst- en rusttijden bij de spoorwegen reeds bestond. De minis ter was van meening, dat van de voor gestelde regeling een gunstige preven tieve werking zal uitgaan. Een korps van ambtenaren zal de controle voorts ter hand nemen. De minister zegde toe, dat bij de vaststelling van de algemeene maatregelen van bestuur overleg zal worden gepleegd met de werkgevers - én werknemersorganisaties en de ver- keersbonden. De regeering zal gaarne gebruik maken van adviezen, die zij van deskundige zijde mocht ontvangen. Voorts zal met de opmerkingen der Ka merleden rekening worden gehouden. De minister van waterstaat, de heer Van Lidth de Jeu de zeide dat tusschen oververmoeidheid en vei ligheid bestaat een onverbrekelijk ver band. Daarom kan men geen onderscheid maken tusschen beroepschauffeurs en heerrijders. Oververmoeidheid is te constateeren al zal het dikwijls zeer moeilijk zijn. De heer Rutgers van Ro zenburg (c.h.) trok een amende ment, dat ten doel had de heerrijders niet in de wet op te nemen, na bestrij ding door den heer Van Braambeek en minister Van Lidth de Jeude, weer in Een amendement-Vos om de in arti kel 1 bedoelde algemeene maatregel van bestuur te laten gelden t'öf 1 Januari 1939 voor dien datum zullen de aan gelegenheden dan nader bij de wet moe ten worden geregeld wordt bij zitten en opstaan verworpen. Het wetr-ontwerp werd daarna met alleen de stem van den heer Vos (lib.) tegen, aangenomen. Raad voor de luchtvaart. Alan de orde was het wetsontwerp tot regeling van het onderzoek van onge vallen met burgerlijke lucht vaarttuigen Het ontwerp wordt zonder debat er. z.h.s. goedgekeurd. Evenzoo het wetsontwerp betreffend s voorzieningen inzake he+ luchtvervoer. Wettelijke regeling voor han delsreizigers en -agenten. Vervolgens werd behandeld het web ontwerp houdende wettelijke bepalingen omtrent handelsagenten en handelsrei zigers. De heer Drop (s.d.) beschouwd a net ontwerp als een doortrekking van de wet op het arbeidscontract. De minister van justitie, de héér Van Schaik, zeide dat het wets ontwerp een niet onbelangrijke verbe tering brengt in de positie van handels agenten en -reizigers. De heer Drop (s.d.) verdedigde 'n amendement op artikel 1. bepalende dat de handelsreiziger recht heeft op het bedongen loon, zoodra de overeen komst tusschen den patroon en den klant is tot stand gekomen. Van deze bepa ling zal volgens het amendement niet kunnen worde afgeweken. Dit in tegen stelling tot het regeeringsvoorstel. Minister Van Schaik maakte echter ernstig bezwaar tegen het amen dement, dat daarop door den heer Drop werd ingetrokken. Het wetsontwerp werd z.h.s. goedge keurd. Het salaris van den Raads adviseur Biickmann. Daarop was aan de orde een wetsont werp tot wijziging en verhooging van hoofdstuk X der rijksbegrooting. Het be treft hier o.m. de aanstelling tot raads adviseur op een salaris van 8000 van den heer Biickmann, gewezen regeerings- commissaris voor de melkveehouderij. De heer Van der Heide (s.d.) was van meening, dat deze functie is gecreëerd om den vroegeren regeerings- commissaris ter wille te zijn. De heer V a,n Poll (r.k.) kon zich evenmin met deze aanstelling vereeni- gen. Hij vroe^ den minister, dezen post terug te nfmen. j De heer Boon (lib.) diende een amendement in, om den salarispost te schrappen.' De minister ,van landbouw en vissche- rij, de heer Deckers,, zeide, dat de functionaris gedurende eenigen tijd ge deeltelijk ten koste van zijn gezondheid het zware werk van xegeeringscommis- saris heeft verricht. Na zijn herstel kon hij het werk van regeeringscömmissaris niet hervatten. Hij is toen tot raad-advi seur benoemd. Nu_.de Kamer algemeen tegen de post was, nam spr. hef amendement-Bpon overt I geknsv osSirisjjIfi subl De Kamer keurde het wetsontwerp z.h.st. goed. cv id- 1": v. - Interpellatie—De Visser. De heer L. de Visser (c. p.) hield een interpellatie met betrekking tot het optreden der regeering naar aanleiding van de visschersstaking te IJmuiden en het stopzetten van steunuitkeering aan werklooze visschers. De heer De Visser stelde tien vragen waarin hij de regeering vroeg of het wel juist is door bepaalde maatregelen de zijde van de werkgevers te kiezen. Ver der stelde hij vragen over het uitgeslo ten zijn van werkloozensteun van werk looze vakarbeiders en visscherijarbei- ders in andere plaatsen indien zij wei geren werk voor hun stakende vakge- nooten te verrichten. Spr. wilde maatregelen van de regee ring om het conflict ten spoedigste te doen beëindigen, tevens noodzakelijke bijstand aan het visscherijbedrijf en in trekking van de maatregelen waardoor de betrokken werklooze visschers van. steun zijn uitgesloten. De minister van sociale .zaken, de heer Slingenberg betwistte, dat de regeering niet het recht zou hebben, den steun der stakende visschers in te trekken en doet dit aan de hand van de reglementen op de werkloosheids verzekering, de voorschriften betreffen de de steunverleening en de wet op de arbeidsbemiddeling. Blijkens laatstge noemde wet zijn de arbeidsbeurzen ver plicht, werkloozen op te roepen, zoo lang de vakbonden de staking niet er kennen. Van een dergelijke erkenning is spreker niets bekend. De regeering kan niet erkennen, dat zij bij dit conflict de zijde der werkge vers heeft gekozen. Slechts de trawlervisschers uit ande re plaatsen, die geregeld te IJmuiden werken, zijn opgeroepen. De heer Drop (s.d.) wees er nog op dat vele visschers zijn opgeroepen voor de trawlervisscherij, die in twee jaren of langer niet hadden gevaren. Deze menschen hebben geen uitrusting meer en kunnen die tengevolge van de werk loosheid niet aanschaffen. Na re- en dupliek werd de interpella tie gesloten. De vergadering werd hierna gesloten. KJSgfl o, i-.- ClS nsz'i fs -os 3 •- 7 Öiïi

Middelburgsche Courant | 1936 | | pagina 7