übezbnben stukken. iur6erüjke stanb, marktberichten. SPORT. LAATSTE BERICHTEN. AFLOOP VERK00PINGEN. ADVERTENTIEN. MEDISCHE SPORTKEURING. Z. V. B. DISTRICT ZEELAND VAN DE K.N.A.U. De athletiek-kampioenschappen Een afscheid. In 'n door 't districtsbestuur van de K. N.A.U. belegde bestuursvergadering heeft men Dinsdagavond afscheid genomen van den heer D. Lap uit Vlissingen, die zich voor de Zeeuwsche athlethiekwe- reld zeer verdienstelijk heeft gemaakt. De heer Lap vertrekt binnenkort uit Zeeland daar hij tot leider eener sport- vereeniging te Rotterdam is benoemd. HARMONISCHE LICHA AMSONTWIKKELING. DE RONDE VAN FRANKRIJK.. Albert van Schendel derde in 2e étappe. DE OLYMPISCHE RUITERWEDSTRIJDEN. De Nederlandsche équipe. Een massale postduivenvlucht. VREEMDELINGENBEZOEK. HET KANKERVRAAGSTUK. WAARSCHUWING. MOORDAANSLAG. COMMUNISTISCHE LEIDERS IN OOSTENRIJK GEARRESTEERD. EEN REDE VAN DR. SCHACHT. „De kleine industrie moet haar plicht doen". DE LUCHTVERBINDINGEN MET ITALIë. OM OOSTBURGS KWEEKSCHOOL J. L. Dregmans," burgemeester van Koudekerke (W.). Mr. R.. M. van Dusseldorp, bur gemeester van Goes. Mr- dr. A, J, J. M. Mes, burge meester van Heinkenszand. L. Onderdijk, lid van de Prov. Staten van Zeeland, Middel burg. Dr. S. S. Smeding, directeur hoofdredacteur N.V. de Mid- delburgsche Courant. W. Spinnaay, onderwijzer aan de Rijksleerschool te Middel burg. Goes. CORNELIS HENDRIK VAN LOOPIK, Mej. J. C, IN 'T VELD, betuigen wij onzen oprechten dank. Het bestuur van de Godshuizen te Middelburg heeft het voormalige con sultatiebureau aan het Noordbolwerk beschikbaar gesteld als keuringslokaal voor de medische sportkeuring. Bij het Bureau voor Medische Sport keuring, dat zooals men weet gevestigd is te Middelburg, maar dat bestaan zal uit een keuringsgelegenheid te Middel burg en een te Vlissingen, hebben zich aangesloten de vereenigingen Achilles" te Middelburg en „De Zeeuwen" te Vlissingen, De K.N.V.B. heeft gunstig beschikt op een verzoek van den Z.V.B. om te Goes een Amateurs Clubleiders Cursus te doen houden. Daarvoor is aangewe zen de bondstrainer Kaufman. De cur sus zal op 18 Juli a.s. aanvangen. Zaterdag a.s. wordt op het Gem. Sportterrein te Middelburg het eerste deel van de athletiekkampioenschappen voor het district Zeeland van de K.N.A. U. verwerkt. Het programma bevat van de damesnummers: 100 m. snelloop, verspringen m. a., speerwerpen. Van de heerennummers: 100 m, 400 m, 5000 m, hinkstapsprong, hoogspringen m. a„ polstokv er springendiscuswerpen. De juniores- en adspirantenwedstrij- den zullen worden gehouden op Vrijdag avond 17 Juli a.s op het terrein aan den Kapoentjesweg te Vlissingen. De vice-voorzitter, de heer R. van Roo heeft woorden van afscheid tot den heer Lap gesproken en gewezen op het vele werk door dezen voor de Zeeuw sche sport en meer speciaal voor de athletiek verricht. Namens het districts bestuur en de T. C. bracht de voorzitter den heer Lap daarvoo: dank. De heer J. Bakker zai het secreta riaat van de T. C. op zich nemen. Op versoek van de nationale vereni ging tot bevordering van harmonische lichaamsontwikkeling, kortweg H.L.O. genoemd, heeft de heer A. Imanse te Middelburg op zich genomen een werkcomité voor Zeeland op te richten, welke zich zal gaan belasten met het afnemen der proeven door bovenge noemde vereeniging gesteld. Naar wij reeds meldden zijn de proeven die de H.L.O. afneemt een test van iemands algeheele cohstitutie, zonder daarbij bepaald aan het beoefenen van sport te denken. De tweede étappe van de ronde van Frankrijk leidde gisteren van Rijssel naar Charleville, een afstand van 192 km. Nadat het eerst de Belg Wierinckx en de Franschman Tanneveau uit het peleton hadden weten te ontsnappen wist zich eenigen tijd later ook Albert van Schendel uit het leidende peleton los te maken. In de eindsprint te Char leville won Wierinckx in den tijd van 5 uur 32 min. 21 sec. voor Tanneveau. Dertien seconden voor het peleton ging Albert van Schendel door de finish, een buitengewoon fraaie prestatie van on zen landgenoot. De drie andere Nederlanders brach ten het er niet zoo goed af. Middelkamp die gisteren was opgevallen, kwam nu als 73e binnen in den tijd van 5 uur 52 min. 5 sec., Anton van Schendel werd 45ste in 5 uur 42 min. 31 sec, en Gijzen 61ste in 5 uur 45 min 1 sec. In het algemeen klassement leidt Archamband (Fr.). Albert van Schen del is 34e, Middelkamp 45e, Anton van Schendel 59e en Gijzen 62e. De Nederlandsche ruiteréquipe welke deel zal nemen aan de Olympische rtii- terwedstrijden te Berlijn is als volgt samengesteld: Samengestelde ruiterwedstrijd: lui tenant Pahud de Mortanges met „Ica rus"; reservepaard „Maedel wie du". Luitenant Tonnet met „Danseuse ro se' reservepaard „Harlekijn". E. Kahn met „Espoir". Zware dressuurproef: Majoor Camer- ling Helmolt met „Wodan"; Majoor Le Heux met „Zonnetje"; re servepaard Nancy", Kapitein Versteegh met „ad Astra". Zware springconcours: Luitenant Greter met „Ernica" en „Trixie" als reserve. Luitenant Van Schaick met „Santa Bell". Een derde deelnemer zal nog aange wezen worden. Op Zondag 23 Augustus zal een mas sale /vlucht van postduiven van Den Haag uit worden gehouden, waartoe al le in Nederland wonende postduiven- liefhebbers worden uitgenoodigd. Op een nader vast te stellen uur zullen tien a vijftien duizend postduiven te gelijk de lucht ingaan om in den korst mogelijken tijd de hokken te bereiken. Het bestuur der tentoonstelling „Sport en toerisme" welke van 14 Aug. tot 13 September te Den Haag wordt gehou den, heeft voor deze wedvlucht prijzen ter beschikking gesteld. Met de booten BreskensVlissingen zijn hedenmorgen 1650 passagiers en 76 auto's overgezet. Verleden jaar op 11- Juli, waren die getallen 1700 en 64. Ook van andere zijden brachten he den velen een bezoek aan Middelburg. In de hedenmiddag in het Antoni van Leeuwenhoekhuis te Amsterdam aange vangen 23ste algemeene jaarvergadering van het Nederlandsche Kankerinstituut heeft de voorzitter, prof. dr. H. T. Deel man een rede gehouden, waarin hij de woorden van prof, Gye, de nieuwe di recteur van de Imperial Cancer Re search Fund,: „kanker is niet langer een onbenaderbaar mysterie en wij be hoeven niet langer te vreezen, dat de oplossing boven menschelijke krachten uitgaat" tot de zijne maakte. In de heden verschenen aflevering van het Algemeen Politieblad geeft de hoofd commissaris van politie te Amsterdam in overweging, alvorens in relatie te tre den met de ondernemingen „Oesterrei- chische Wido-Erzeugung (Elise A. W. J. Küchenmeister), gevestigd Fercherstras- se 4 te Klagenfurt, en de chemisch tech nische fabriek Em. Herdmenger, geves tigd Lindengasse 9—11 te Weenen 7/2 (Portfach 57), inlichtingen in te winnen aan het hoofdbureau van politie te Am sterdam. Beide ondernemingen vragen in Ne derland filiaalhouders of bieden verte genwoordigingen aan voor den verkoop van een chemisch reinigingsmiddel. Re flectanten moeten f< 30 sturen om in het bezit van een bepaalde hoeveelheid van het reinigingsmiddel te komen. Na het sluiten van de kermis te G e- m e r t, keerde de 30-jarige boeren zoon Konings met zijn verloofde per rijwiel huiswaarts. Toen zij op den Pro vincialen weg op de grens der gemeente gekomen waren, sprong plotseling een persoon, die achter een boom verbor gen had gestaan, te voorschijn en kwam, met een groot mes gewapend, op Ko nings af. Nog voor deze van de schrik bekomen was. werd hij door een diepe messteek in het hoofd getroffen en stortte hevig bloedend neer. Een onbe kende man wierp zich op het slachtoffer en bracht hem een groot aantal steken over het geheele lichaam toe. De verloofde van Konings had de vlucht genomen en haastte zich hulp te gaan halen. Omwonenden snelden toe, doch bij hun komst was de aanvaller reeds verdwenen. Konings lag hevig bloedend bewusteloos op den grond. Hij was door zooveel messteken getroffen, dat zijn kleeren aan flarden aan zijn li chaam hingen. Het bleek, dat de aanvaller, die in blinde woede scheen te hebben gehan deld, zijn slachtoffer de tong gedeeltelijk had afgesneden bij een steek dwars door diens gelaat. Het slachtoffer is naar een ziekenhuis overgebracht. Denzelfden nacht is de dader, de circa 28-jarige boerenzoon Z. uit Ge- mert gearresteerd. Hij legde een volle dige bekentenis a£. Reeds geruimen tijd bestond er een veete tusschen Z. en K. De eerste heeft een gunstige gelegen heid afgewacht om zich te wreken en heeft dit ook op een gruwelijke wijze gedaan. In de industrie-centra van Oostenrijk valt een herleving der communistische ,actie waar te nemen. Te Salzburg heelt de politie de leiders der communistische organisaties van Ponggau en Pinzgau ge- arretsteerd. Compromitteerende corres pondentie is in beslag genomen. De Duitsche minister voor economi sche zaken dr. Schacht heeft te Dort mund in de industrie- en handelskamer een rede gehouden, waarin hij o.a. het volgende verklaarde: Voor mij als minister voor economi sche zaken is een zelfstandige organisa tie dar kleine industrie een noodzake lijkheid, daar wij deze noodig hebben voor het overbrengen van voorschriften aan de industrie en tot het op orde lijke wijze verzamelen der wenschen, welke de industrie aan de regeering kenbaar wenscht te maken. Ik zal er voor zorgen, dat de organisatie der klei ne industrie in de toekomst op sterker wijze in het raderwerk der economische politiek zal worden ingeschakeld. Met betrekking tot de rijksleening zeide dr. Schacht, den indruk te hebben dat in alle lagen der bevolking er een leven dige belangstelling voor de leening be staat en dat de tot nu toe binnengeko men inschrijvingen volkomen bevredi gend zijn. Hij deed echter een beroep op de industrie, tijdens de voor inschrij ving nog opengestelden termijn te over wegen, in hoeverre de in het laatste jaar aanzienlijk gestegen winsten en re serves aan deze leening ten goede zou den kunnen komen. Een belegging daar van in de rijksleening bevordert de li quiditeit der industieen, daar de moge lijkheid voor het verkrijgen van kasgeld op elk oogenblik openstaat, door het feit, dat de stukkken ter beurze ver handeld en belegd kunnen worden. Verder mag de indusflrie, zoo ging dr. Schacht voort, niet vergeten,, dat haar tegenwoordige gunstige toestand ontstaan is door het beschikbaar stellen van openbare geldmiddelen,. De wijze waarop deze openbare gelden werden aangewend, nl. niet tot versterking der koopkracht van de verbruikers, doch tot onmiddellijke vergrooting der productie capaciteit, is in de eerste piaats de kleine industrie ten goede gekomen, zoo dat deze industrie het ook als in haar eigen belang en als een verplichting moet beschouwen, de voortzetting de zer politiek mogelijk te maken. Tenslotte sprak dr. Schacht de hoop uit, dat de kleine industrie haar eigen belang zou inzien en haar plicht zou doen. De Romeinsche correspondent van de „Times" meldt, dat eenige bijzonder heden gepubliceerd worden in het Ita- liaansch luchtvaartblad ,.Le vie dell' Aria" over de Italiaansch-Duitsche over eenkomst, die 26 Juni tijdens het bezoek aan Berlijn v,an generaal Valle is onder teekend. De nieuwe overeenkomst, zoo wordt verklaard, verzekert voor den tijd van 10 jaar de luchtdienst tusschen Rome en Berlijn, via Venetië en München met tevens een dienst, die Rome via Frank fort verbindt met Amsterdam. De over eenkomst ziet echter de mogelijkheid onder oogen voor Italië om de dienst FrankfortAmsterdam te verv.angen door een dienst FrankfortiBerlijn of FrankfurtHamburg. Onjuist. Naar aanleiding van dit bericht wordt van bevoegde Nederlandsche zijde ver klaard,, dat overeenkomsten regelrrflftig gesloten worden tusschen alle landen, welker luchtvaartmaatschappijen geza menlijk bepaalde lijnen bevliegen, zoo dat het totstandkomen van het Duitsch- Italiaansche contract in geen enkel op zicht een bijzonderheid is. Er wordt op gewezen, dat de luchtlijn RomeFrank furtAmsterdam reeds thans via Frank furt zoowel aansluitng op Hamburg, als op Berlijn geeft, zoodat ook in dit op zicht het contract niets nieuws bevat. Dat een der beide laatstgenoemde aanslui tingen zou worden inge steld ter vervanging van de door K. L. M. en Lufthansa bevlogen lijn Frankfurt Amsterdam, moet dan ook volkomen onjuist genoemd worden. Tr ii iii i ii i ii in ui—ii i mi i'wuwuiihh— w mm Ten overstaan van notaris P. G. J. v. d. Schrieck werd Woensdag te S 1 u i s, ten verzoeke van de erven P. de Bruy- neDe Muynck geveild een perceel wei land, gelegen in den Robbemoreelpolder te St. Anna ter Muiden, 3.5520 ha. Koo- per A. Plasschaert aldaar voor 8050. Onlangs werd bekenVl, dat er een aantal Rijkskweekscholen in den lande opgeheven zou worden. Een der aldus ten doode gedoemden was de eenige kweekschool voor on derwijzers en onderwijzeressen in heel Zeeuwsch-Vlaanderen: die te Oostburg. Tegen dit voornemen dient men zich uit heel Zeeland teweer te stellen. Dit moet verhoed worden. He+ zou een onheil en een nationale fout tevens zijn, zoo dit geschiedde. Over de noodzaak tot het al of niet opheffen van kweekscholen, met al wat daar aan vast zit, spreken wij ons niet uit: dat is regeeringszaak. Over het lokale aanzicht van het vraagstuk spreken wij ons niet uit: dat is zaak voor een plaatselijk comité het welk reeds opgericht is. Over de onderwijstechnische zijde van de aangelegenheid spreken wij ons al evenmin uit: da't is zaak voor deskun dige instanties. Wij zeggen slechts dit: Nederland be seft nimmer voldoende, welk jgen zeer uitzonderlijke positie Zeeuwscb-Vlaan deren, zoo in geografisch, economisch als cultureel opzicht, in het Nederland sche staatsbestel inneemt. Ten zuiden grenzende aan België, hetwelk in den na-oorlog's roes zelfs be- geerige blikken op deze geïsoleerde strook Nederlandsch grondgebied wierp; ten Noorden van overig Nederland ge heel gescheiden door den breeden Scheldestroom; aan deze zeer uitzon derlijke positie ontleent Zeeuwsch- Vlaanderen onzes bedunkens een on aantastbaar recht op een uitzonderlijk welwillende behandeling vanwege de hooge Landsregeering. Men dient dat in overig Nederland te weten, gelijk wij het in Zeeland besef fen. Oomdat wij niet pleiten voor eigen lo kale belangen, maar voor een wijder provinicaal en nationaal belang, zal men, naar wij vertrouwen, naar onze stem willen luisteren. Het voorloopig Zeeuwsch Comité benoorden de Westerschelde C. A. van Woelderen, burgemees ter van Vlissingen. (Adhaesiebetuigingen worden aan bo venstaande adressen gaarne ingewacht.) ONTVANGEN BOEKEN- „De onbekende mensch" Ontaar ding of vernieuwing? door dr. Alexis Carrel. Vertaald door dr. W. Schuur- mans Stekhoven. Dit werk is een krachtige waarschu wing tegen de ontwikkeling der huidige cultuur, uit den kring der exacte weten schappen bij monde van een wereldbe roemd geleerde, chirurg, en bezitter van den Nobelprijs. De technische beschaving is in strijd met de diepste behoeften van den mensch Daarom tracht de schrijver de menschheid een „halt!" toe te roe pen op den weg, die onherroepelijk voert naar de ontaarding van het men- schelijk geslacht en daarmee naar de catastrofe. En hij dringt er op aan, ernst te maken met de oude uitspraak: „Mensch, ken uzelf Eigenlijk is de mensch een Onbeken de voor de wetenschap, zoo is zijn overtuiging, en alleen een werkelijke wetenschap van den levenden mensch in 'de groote verscheidenheid en sa mengesteldheid van zijn wezen, zal een weg kunnen wijzen uit den nood, waar in de menschheid zich voelt verstrikt, en kunnen voeren tot haar Vernieu wing. Maar de schrijver doet meer: hij tracht tevens alle kennis omtrent den mensch, die als vaststaand kan worden beschouwd, bijeen te bréngen in dit werk, dat verscheen bij Van Loghum Slaterus' Uitg. Mpij te A r n h e m. „Wetsontwerp reorganisatie spoor wegbedrijf". Opmerkingen over de me morie van toelichting; brochure door W. B. K. Verster. Uitgave Nijgh en Van Dit- mar N.V. te Rotterdam. Het door den teekenaar Jo Spier voor de K. L. M. geteekend boekje, ves tigt op geestige wijze de aandacht op het nieuwe restaurant op Schiphol. In het bijzonder dan op de passagiers die men dagelijks in het nieuwe restaurant kan aantreffen. Een aardige uitgave ter propagee ring van Neerlands zuivel voede U goed, is de door 't Crisis Zuivelbureau te Den Haag uitgegeven „Gids voor kampeer ders en trekkers te land en te water" door Titus Leeser. Het boekje, dat voor zien is van vele teekeningen en vignet ten van de hand van den samensteller, bevat practische wenken voor trekkers ti.a.v, uitrusting, bagage, kampeercentra enz. Maar de verzorging van den inwen- digen mensch vooral is niet vergeten. Zoo treft men een aantal practische wenken aan voor de kampvoeding, het bereiden van eenvoudige maaltijden en de midde len om het uithoudingsvermogen op peil te houden, gevolgd door gemakkelijk uit voerbare recepten, die rekening houden met de beteekenis van Neerlands Zuivel voor de voeding. Bevallen: D„ Maandag, geb. Peper d., C. Muiswinkel, geb. Scherpenzeel z. (D.Z) Middelburg, 9 Juli. Aangevoerd door Walchersche boerinnen (officieele prijsnoteering)Boter 0.87 Kip eieren 2.90; Eendeieren 3; Gans eieren 6.50; Kalkoeneieren 5. Aangevoerd door handelaren: Boter 0.82%; Kipeieren 2,75; Eendeieren 2.75. Particuliere prijs: Boter 0,95; Kip eieren 3.90; Eendeieren 4; Idem van den handel boter 0.95; kipeieren 3.55; eendeieren f 3.35; ganseieren 6; kalkoen 5. Middelburg, 9 Juli. Op de eier- veiling waren heden aangevoerd 24,000 Kippeneieren: 5052 kg f 2, 5254 kg f 2,16, 54—56 kg f 2.18; 56—50 kg 2,33, 50—60 kg f 2,52—2,55, 60—62 kg f 2,69—2,76; 62—64 kg f 2,89; bruine: 56—58 kg f 2,47, 58—60 kg f 2,68; 60— 62 kg f 2,86, 6870 kg f 3,05, Eendeieren f 2,55; Ganzeneieren f 4,60, Kalkoen eieren f 3,90, Middelburg, 9 Juil, Op de vei ling deden: Madame Moutot 1118 o„ Jecunda 617 c., Madame Kooy 18 c., Frankenthaler 4045 c., Tomaten 515 c., Roode bessen 514 o., Witte bessen 610 c„ Zwarte bessen 1820 c., Witte Bessen 46 c., Gele bessen 811 c., alles per kg, Frambozen 85 c., per pond, Suikermeloenen 1926 c„ Net- meloenen 1220 c., Perziken 922 o-, Clapp's Favorite 15-16 c., Précose de Trévoux 79 c,, alles per stuk. Middelburg', 9 Juli., Op de ex portveiling deden: Zwarte bessen f 30,70 31,10 per 100 kg. Goes, 8 Julii Veilingsverteeniging „Zuid-Beveland", Exportveiling n.m. 12 uur. Zwarte bessen 27,6027,80, idem, idem Roode bessen 8 509, idem n.m. 4 uur. Aardbeien Jucunda 13,50 per 100 kg. Kleine Veiling. Kersen: Hollanders 8 15, Markiezen 1718, Vroege van Werden 19, Zoete Morellen 1215, Mei kersen 18, Zwi. Vleeschkersen 1113, Bruine Blance 811, Stelkrieken 812, Roode Blance 910, Roode Suikerker sen 1013, Porseleinkersen 810, Uit schot Kersen 45, per 100 kg. Aardbeien: Jucunda 1219, Madame Moutot 1518, per 100 kg. Diversen: Kruisbessen 48, Roode bessen 511, Witte idem 79, Frambo zen 925, Tomaten 1213, Doperwten 416, Dubbele Princessen 2026, Vroe ge Wagenaars 1124, Gele Boontjes 8 12, Stamsnijboonen 16-18, Postelein 47, Vroege Aardappelen 3,504, idem Bonken 3,804, idem Drielingen 2,70 3,50, per 100 kg, Perziken 27, Meloe nen 925, Witte Komkommers A 3 3,60, idem B 2,603 20, idem C 22,50, Groene idem A 2,803; idem B 2,60 3,30, idem C 22.60, Augurken 0,20, Kropsla 1,503, Andijvie 1.702,10, Bloemkool 712, idem lie soort 58, idem Ille en Stek 25, Groene Savoye- kool 1,20'3, Witte kool 2,10, Roode kool 6,50, per 100 stuks, Wortelen 69, Uien 3—6, Kroten 35, Rababer 24, /Rammenas 3, Radijs 4, Kroten 36, Sja lotten 1, Selderij 0,601,30, Gladiolus 6, per 100 bos. Eenige en algemeene kennisgeving. Heden overleed tot onze diepe droefheid, onze innig geliefde Man, Vader, Be huwd- en Grootvader, de Heer in den ouderdom van 80 jaar. Middelburg: J. J. VAN LOOPIK— VAN DE POLL. N. en St. Joosland: A. M. G. DE WEERD— VAN LOOPIK. A. J. DE WEERD en Kinderen. Batavia: C. J. VAN VLIÉT- VAN LOOPIK. G. H. VAN VLIET en Kinderen. Middelburg, 8 Juli 1936. De teraardebestelling zal plaats hebben Zaterdag 11 Juli a.s. Vertrek van het sterfhuis 12.15 uur. Rouwbezoek kan niet worden afgewacht. Voor de vele bewijzen van deel neming, ondervonden bij het over lijden van onze lieve Moeder en Behuwdmoeder, betuigen wij on zen oprechten dank. J. J. VAN DER HOOP— DOORSCHODT. A. VAN DER HOOP. Middelburg, 9 Juli 1936. Voor de vele bewijzen van deel neming, ontvangen tijdens de ziek te en na het overlijden van onze Zuster, Uit aller naam, G. C. IN 'T VELD. Schoonhoven, 9 Juli 1936. De Heer en Mevrouw MARK VOORT—VAN ELK DE FREESE zullen gaarne bezoeken ontvangen Zaterdag 11 Juli en Zondag 12 Juli van 3.305 uur. Middelburg, Blauwendijk P 39h.

Middelburgsche Courant | 1936 | | pagina 3