O O KERK EN SCHOOL. BUITENLAND. GEMENGD NIEUWS. WIS- EH WISSELKOERSEN. Rondvraag. ZEEUWSCH-VLAANDEREN W.D. Tot behoud van de Zeeuwsch- Vlaamsche Rijkskweekschool. ZEEUWSCH-VLAANDEREN 0.D, A Born. Sum. H.M. 158%—159%. A Ned. Wol Mij. 8585. A J. C. Japan Ln. 40%40%. A Rotterd. Lloyd 40%40. A S. M. Nederland 3736. Een Duitsch-Oostenrijksche overeenkomst. DE ONDERDRUKKING IN DANTZIG. ENGELAND De uitbreiding der bewapening. LIJDT EDEN AAN HARTZWAKTE? BEZWAREN TEGEN HET VLIEGEN VAN DE „HINDENBURG" BOVEN ENGELSCH GRONDGEBIED FRANKRIJK. Hagelsteenen van een kilo. De om geving van T.arbes is gisteren geteisterd door een cycloop van ongekende hevig heid, gepaard gaande met hagel- en re genbuien. Er vieln hagelsteenen met 'n gewicht van een kilo. Van meer dan 1500 huizen in de stad zijn de daken door den hagel vernield. Verscheiden naar het ziekenhuis worden vervoerd, personen zijn gewond, en drie moesten De materieele schade is zeer aanzien lijk. DE NATIONALISATIE DER OORLOGSINDUSTRIE. POLEN HOOG AMBTENAAR VERMOORD. VER. STATEN. DE NOODLOTTIGE DROOGTE. WISSELKOERSEN, 1 2% 2% Beursthermometer van Donderdag. Amerika Schepen GUNSTIGE VOORUITZICHTEN. ZUID-AMERIKA. BEKEND DETECTIVE VERMÓÓRD. Indringer neergeschoten. Slachtoffers van de onbewaakte overwegen. Suiker Tabak Markt Unilever Philips Rubber H.V.A. Obl.Markt Koninkl. ■- Naar zee en strand 3 (Ingez Med.) VERDRONKEN. JONGETJE VERDRONKEN. VECHTPARTIJ IN LOGEMENT. DOODENDAGBOEK VAN HET VERKEER. De beste winstkansen door adverteeren Dagblad-reclame AMSTERDAM, 9 Juli. Het eerste getal is de vorige notee ring, daarop volgt de officieele notee- ring van heden. Denemarken Oblig. 8686% Amsterdam 1934-4% 97%97% 's Gravenhage 1929-4% 100%100% Rotterdam 1926-1930-4% 91% Zeeuws. Hyp. B- 4% 85%85% Cities Service Cy„ P. 1958 5 47%47% A Amsterd. Bank 120122% C Rott, Bank ver. 110110 A Twentsche Bank 8180% A Pref. Jurgens A 105%106 A Ned. Gist- en Spiritusf. 401%400 A De Schelde N.B. 3130% C Am. Smelt Ref. 44%45% C Stand. Brands 9%9% X North Am. Cy. 17%—17% Goes zal bewaren en dat God, die hem en zijn gezin in zoo menigerlei opzicht heeft gezegend, zijn onmisbaren zegen aan hem en de zijnen ook in zijn nieu we woonplaats zal blijven schenken". (Instemming). Hierna wordt de hr De Roo benoemd met 8 st. tegen 4 blanco. De V o o r z. wenscht den hr De Roo geluk en is verheugd over deze benoe ming. De hr De Roo gaf steeds blijk de gemeentezaken met ernst op te vatten en te behandelen en spr. is overtuigd, dat hij dit ook in zijn wethoudersfunctie zal doen. De hr D e R o o dankte voor het ver trouwen dat de meerderheid hem schenkt en zal trachten de gemeente belangen zoo goed hem mogelijk is be hartigen. Bij de rondvraag vraagt de hr V i s- s c h e r werk voor de jeugdige werk- loozen en verder herinnert hij aan het klokkenspel, dat 's nachts de omwonen den hindert. Kan dit niet automatisch uitgeschakeld worden? De V o o r z. betreurt, dat de jeugdige werkloozen zelf niet meer ambi tie toonden. Intusschen zullen ze werk krijgen op het sportterrein aan nieuwe tribunes. De laatste kwestie zullen B. en W. nader behandelen. Naar wij vernemen heeft zich te Oost burg een comité van actie gevormd, waarin een aantal vooraanstaande per sonen van verschillende richting zitting hebben genomen, teneinde den strijd ,aan te binden voor het behoud van de Rijks kweekschool te Oostbur g. Gisteravond is - de constitueerende vergadering van dit comité gehouden. Men heeft daar o.m. medegedeeld, dat ook reeds elders in de provincie zich prominente personen voor deze zaak in teresseerden; in verband daarmede zij hier verwezen naar een ingezonden stuk elders in dit blad, waaruit blijkt, dat zich reeds een voorloopig comité te dier zake heeft gevormd, Het Oostburgsche Comité is, naar ons werd medegedeeld, voornemens op kor ten termijn een krachtige actie voor het behoud van de school te ontwikke len. Men beroept zich te Oostburg' voor namelijk op de cultureele belangen van de streek, die door de opheffing van de Rijkskweekschool ten siterkste zouden worden geschaad. TERNEUZEN. In verband met de sta king der zeelieden te Antwerpen is al hier binnengekomen het op weg naar Antwerpen zijnde Belgische a.s. „Thijs ville", dat in de buitenhaven een lading antilopenhuiden, koffie, katoen enz. zal lossen. Aan boord van de „Thijsville" bevon- den zich ook 85 passagiers, die hier ont scheept zijn. Men verwacht dat, in ver band met bovengenoemde staking, nog meer schepen onze haven zullen aan doen. O, m. word-t nu verwacht het Bel gische s.s. „Henri Jaspar". Een Gereformeerd eiland. De Geref. kerk van Urk zal Zondag 19 dezer den dag herdenken waarop voor 100 jaar aldaar de Afscheiding plaats vond. De pastor-loci, ds. W. Doorenbas zal dien dag een gedachtenisrede hou den,. De Geref. kerk van Urk, omvat van de 3200 inwoners, die het eiland telt, niet minder dan 2868, onder' welken 1185 belijdende leden. Naast de Geref. kerk vindt men op het eiland nog een Ned. Herv,. en een Chr. Geref. gemeen te, die elk een paar honderd leden tel len. De Afscheiding vond op Urk plaats onder leiding van wijlen ds. H, de Cock. De gemeente werd in de vorige eeuw bediend door een achttal predikanten van wie de huidige, ds. W. Doorenbos sedert 1931 aan haar verbonden is,. Geref. Gem. Tweetal te Krabbendijke .1. v, d. Berg' en A. van Stuijvenberg cand. te Rotter dam. Beroepen te Ierseke cand. J. v. d. Berg te Rotterdam, A Houth. Alberts 49% C Union Pac. Rr. 75%75%. Int. Nickel Cy. 3030%. Ned. 1000-4 9?%-%—98%. O. Indië 34 1000-4 97—97, Duitschl. '30 1000-5% 18%—18%. Engeland 1960-90 4 72%—72%-%. A Koloniale Bnk. 4749%-48%. A N.I. Hbk. 1000 113%—113%. C Ned. H. M. 1000 134—134. A v. Berkels Pat. 3939. C Calvé-Delft 57%—57%. A C. Suiker Mpij. 118—117 A Philips Gem, B. afg. 156%162%-64 C Unilever 114%—115%-14% C Am. Car Foundry 2020%-% C Anaconda Cop. 20%20%-% Aan de universiteit te Amsterdam slaagde voor het eerste gedeelte van het artsexamen de heer J. F. Hampe. Aan de universiteit te Amsterdam is bevorderd tot doctor in de letteren en wijsbegeerte op proefschrift „leren doen" de heer I. C. van Houte geb. te C a d z a n d. Het verluidt, dat er een overeenkomst tot stand is gekomen tusschen Oosten rijk en Duitschland. De Duitsche ge zant te Weenen Von Papen en Schusch- nigg, de Oostenrijksche bondskanselier zouden gisteren een accoord hebben opgesteld, dat volgens de N.R.C. de volgende punten bevat: 1. 2500 Oostenrijkers zullen aan de Olympische Spelen te Berlijn deelne men. Als tegenprestaties zal de zooge naamde „Tausend mark-sperre", die den Duitschers, die langer dan 24 uur in Oostenrijk wilden blijven, noodzaak te, daarvoor 1000 mark neer te leggen, zoo worden verzacht, dat Duitschers, die naar Oostenrijk willen, uit de reke ning van de Oostenrijksche Spaarbank, te Berlijn, 500 mark kunnen betrekken en deze naar Oostenrijk kunnen meene men. 2. Toeristen uit Duitschland, die ge zamenlijk naar Oostenrijk gaan en ver der organisaties mogen daarheen een hakenkruisvlag meenemen. Elke Duit- scher mag verder in Oostenrijk het ha kenkruis dragen. Oostenrijkers blijft het dragen van de swastika verboden. 3. De algeheele opheffing van de be lemmerende maatregelen in het reizi gersverkeer uit Duitschland naar Oos tenrijk zal uiterlijk begin September moeten kunnen worden bezien. 4. De bestaande overeenkomst be treffende den persvrede zal worden uitgebreid. BijzondJère beschermingen zullen daarbij politici en publicisten te genieten krijgen, die van het eene land naar het andere zijn gegaan en daar het staatsburgerschap hebben verworven. Men moet hier natuurlijk in de eerste plaats denken aan de gevluchte Oosten rijksche nazi's die in het zoogenaamde Oostenrijksche legioen zijn opgenomen en het Duitsche staatsburgerschap heb ben gekregen. Minder gelukkig zijn er talrijke katholieke Duitsche publicisten aan toe, die de wijk naar Oostenrijk hebben genomen, doch waar men gewei gerd heeft hun het staatsburgerschap toe te kennen. 5. Het beruchte Oostenrijksche le gioen zal stelselmatig in sterkte worden verminderd. Wij gelooven voorshands niet, dat veel beteekenis aan dit accoord kan worden toegekend. Vermoedelijk heb ben de Duitschers het graag gewild, oru hun dierbare Olympische spelen luister te kunnen bijzetten. Tevergeefs zoekt men echter naar een clausule, waarin Hitier verklaart Oostenrijk s onafhan Uelijkheid te zullen eerbiedigen. Het laat zich aanzien dat de Dantziger Senaat met de oppositie volledig wenscht af te rekenen. De vergunning tot het dragen van wapens is aan de leiders en de vooraanstaande leden der oppositie 'ontnomen. Uit vrees voor re- pressailles hebben verschillende socia listen- en communistenleiders het grond gebied der vrije stad Dantzig verlaten. Er zijn slech|s nationaal-socialistische bladen te krijgen, daar alle oppositie bladen in beslag worden genomen. Vandaag zijn .te Londen de reeds aan gekondigde aanvullende begrootingen voor uitbreiding van de vloot, de lucht strijdkrachten en het leger gepubliceerd. Voor de vloot wordt een bedrag ge vraagd, groot 1^059g)00 pond sterling, (bijna 7% millioen gulden), voor het le ger een bedrag van 6.600.000 pond ster ling en voor de luchtstrijdkrachten een bedrag van 11.700.000 pond sterling. Men stelt voor ,aan het vlootprogram van 1936 toe te voegen twee kruisers, een „leader" en acht torpedojagers, 'n C Bethlehem St. 28%—29-% C Kennec Copper 22%22% C Un, States Leather 3%3% C U. States St. C. 34%—35% A Kon. Petr. Mpij, 261 261-59% C Contin. Oil Cy. 18%18%-% C Phillips Petr. Comp. 25%25% C Shell Union O.C. 10%—10% C Tide Water Ass. Oil 9%9%-9% A Ned. Scheepv. U. 47%—47%-47 A H.V, Amsterdam 257262%-60% A Java Cult. Mij. 125%—127%, A N.I. Suiker U. 105%—105%. A Deli Batavia 186%—186-87%. C Deli Mij. 1000 251 250%-54. A Senembah 233%231-35%. C Baltimore en Ohio 10%10%. C Southern Pac. Cy. 19%19%. A Southern Rlw. 9%—9%. A Amst. Rubb. C. 133%—136%-33%. A Deli-Bat. Rubb. 7-1%—78-76%. A' Hessa Rubber 99%99%-100%. A Serbadjadi S.R. 69%71%. vliegtuigmoederschip en vier onderzee ërs. Het luchtvaartpersoneel zal ge bracht worden van 50.000 op 55.000 man. Het aantal overzeesche luchtesca- drilles, 25 in totaal, zal voor 1939 ver hoogd worden met 12 escadrilles. Het aantal eerste vliegtuigen van de thuis- vloot zal worden gebracht op 1750 ma chines. Het aanvullend crediet voor bestellingen bij de wapenfabrieken be draagt 293.700 pond sterling. Volgens de „Daily Mail" zou de En- gelsche minister van buitenlandsche za ken, Eden, lijden aan hartzwakte, waar van hij ook reeds het -vorige jaar last heeft gehad na zijn bezoeken aan Mos kou, Warschau en Berlijn. Om dezen reden, aldus het blad, heeft hij zich voor acht dagen aan zijn bezigheden onttrok ken. Hel conservatieve Lagerhuislid Vy- vyan Adams protesteerde gisteren te gen het passeeren van de „Hindenburg" boven Leeds op geringe hoogte. Siri Philip Sasoon herinnerde er namens, de regeering aan. dat was overeenge komen, dat de „Hindenburg" slechts in noodgevallen boven het land zou vlie gen, De onderstaatssecretaris voegde daaraan toe, dat de kwestie der recente overlandvluchten onderwerp van be spreking met de Duitsche regeering is geweest. Adams wees er vervolgens op, dat de industriegebieden van het Noorden buiten de route liggen en dat de „Hin denburg" er niet boven behoefde te vliegen. De labour-afgevaardigde Thorne, merkte op, dat Duitschland voldoende is ingelicht over de Britsche tuighuizen en dokken zonder met vliegbooten boven Engeland te hoeven te kruisen. De Kamercommissie voor legerzaken heeft het wetsontwerp inzake de nati onalisatie der oorlogsindustrie goedge keurd na een uiteenzetting van den mi nister van landsverdediging, Daladier. Volgens mededeelingen van leden der commissie zou Daladier vooral het oog hebben gehad op de nationalisatie der fabrieken, die voor het landleger wer ken. Het bedrag der eerste onteigenin gen zou niet het milliard te boven gaan. De minister is van meening, dat de na tionalisatie dezer ondernemingen een soort proefneming zou vormen, welke zou veroorloven, indien de resultaten bevredigend zouden uitvallen, dit sy steem uit te breiden. De plaatsvervangende directeur-ge neraal van het bureau voor de sociale verzekering, Gosiefski, is gisteren te Warschau op straat doodgeschoten door een beambte, die eenige maanden gele den ontslagen was,. Gisteren was 't totaal aantal dooden ten gevolge van de hitte in 't Midden-Westen 'gestegen tot bijna 200, terwijl de aan de eigendommen door de droogte, die onverminderd voortduurt, toegebrachte schade geraamd wordt op 200 millioen dollar. Officieel zijn thans 71 districten aangewezen, in 7 staten, welke be schouwd moeten worden als door de droogte geteisterde gebieden, die voor steunmaatregelen in aanmerking ko men. 55.000 gezinshoofden zijn op een lijst geplaatst voor het ontvangen van steun in contanten uit federale crisis fondsen. Het ergst getroffen zijn Noord- en I Amsterdam, officieel. Heden. Gister. Londen 7.36% 7.37 Berlijn 59.22% 59122 Parijs 9.73% 9.74% Brussel 24.82 24.83 Zwitserland 48.09 48.11 Kopenhagen 32.90 32.92% Stockholm 38.00 38.05 Oslo 37.02% 37.05 New York 1.46% 1.46% Madrid 20.20 20.17% Praag 6.12% 6.10 Prolongatie 1% 1% Partic. disconto Daggeld 1%—1% 1% Registermerken 31% 31% Crediet Sperrmarken 16% 16% Effecten Sperrmarken 13% 13% Reismarken 41 41 Bankpapier 38% 38% Zuid-Dakota, Minnesota en Montana, hoewel de oogsten over een nog veel uitgestrekter gebied verschroeid zijn. De hoogste temperatuur, die waargenomen is, kwam voor in Forest Park in Illinois, waar het kwik steeg tot 107 graden Fah renheit. Wel verwacht men thans, dat spoedig eenige regen zal gaan vallen, maar het ziet er niet naar uit, dat dit voldoende zal zijn, om nog iets van be lang goed te maken, De minister van handel, Daniel Ro per, heeft gisteren voorspeld, dat het nationale inkomen over het loopende* jaar een totaal bedrag zal bereiken van 60 milliard dollar, vergeleken met een totaal van 39 milliard in 1932, toen het laagtepunt van de crisis werd bereikt, De bekende detective, José Torres Galvao, die in dienst van de Braziliaan- sche regeering o,.m. den communistischen agitator Carlos Prestes gevangen wist te nemen, nadat deze den grooten com munistischen opstand in Brazilië van verleden jaar geleid had, is gisteren op het politiebureau door een collega ver moord. De dader is op de vlucht gesla gen. Gistermiddag te ongeveer haft drie heeft de heer T, de Wilde, die een hor logezaak drijft in de Hoogstraat te Veenendaal, een landlooper, die hem te lijf wilde, neergeschoten. De echtgenoote van den heer De Wilde stond rustig achter de toonbank eenig werk te verrichten, toen zij een mans persoon voor de étalageruit opmerkte, die een ongunstigen indruk maakte. Zij, liep naar achter en zeide tegen haar man: „daar komt zoo een rare kerel aan, help jij maar even." De man kwam den winkel binnen en probeerde iets te verkoopen, waarop De Wilde echter niet inging. Hierop begon de man te schelden en riep „ik zal je wel krijgen." De Wilde kwam achter de toonbank vandaan en verzocht den man den win kel te verlaten. Dé man giug echter door met razen en tieren en 't liep zoo ver, dat hij De Wilde te lijf ging, doch deze week eenige passen terug in den aangrenzenden gang. De man werd ten slotte zoo woedend, dat hij eenige klok ken greep, die daar bij tientallen ston den en hingen. Hij slingerde deze naar het hoofd van den heer De Wilde,, zon der hem echter te raken. De klokken sloegen aan stukken tegen den vloer. De heer De Wilde ten einde raad riep n,aar zijn vrouw: „haal de browning eens even". Hierna ging de heer De Wilde naar den woesteling, die maar niet tot bedaren wilde komen en ten lange leste tot het uiterste geprikkeld schoot hij den indringer a bout portant neer. De man zakte onmiddellijk ineen en bleef liggen. Het bleek, dat de kogel door het bovenbeen was gegaan. De man is door de politie naar het zieken huis te Nijmegen overgebracht. Gistermiddag is op den onbewaakten overweg te Oirlo (gem. Venray) het tweejarig dochtertje van de familie van Rijswijk te Renray bij het spelen op 'n onbewaakten overweg door den trein die om 15,20 uur uit Venray naar Ven lo vertrekt, gegrepen en op slag gedood. De 49-jarige A. Westbroek uit Krimpen a/d IJsel die per rijwiel den onbewaakten overweg aan de Oudelaan te Capelle a/d IJsel passeerde, werd door een sneltrein gegrepen en vermor zeld. De vrouw van het slachtoffer was de spoorbaan reeds gepasseerd en bevond zich op een afstand van 50 meter toen het ongeluk geschiedde. Te Apeldoorn is gisterochtend op den onbewaakten overweg van het Io- kaalspoor Apeldoorn-Zwolle, de 8-jarige Wim Nieuwendijk op weg naar schoo" en nog vlak bij de ouderlijke woning te gen den laatsten wagen van een pas- seerénden goederentrein geloopen. Met een deerlijk verminkt hoofdje is hij naar (Wettig gedeponeerd Verzorg Uw huid aan zee en strand met AMILDA-zonnebruincrême, deze bevor dert 'n snelle, mooie huidbruining en jeschermt tevens volkomen tegen ver vellen en zonnebrand. Flacon 90 ct. Tube 60 ct. Doos 50 en 25 ct, het algemeene ziekenhuis te Apeldoorn gebracht, waar hij in den loop van den middag aan de opgeloopen verwondin gen is bezweken. Hedenmorgen is op den onbewaak ten overweg, op de grens tusschen Heer len en Schaesberg, de 19-jarige landbou- wersknecht J. A. C. Gulikes uit Heerlen door een trein gegrepen en een twintig tal meters meegesleurd. Met ernstige hoofdverwondingen en in bewusteloozen toestand werd G. opge nomen. Nadat de eerste geneeskundige en geestelijke hulp was verleend, is hel slachtoffer naar het St. Jozef-ziekenhuis- te Heerlen vervoerd, DOOD IN DEN REGENBAK GEVON DEN. De 55-jarige schoenmaker A. V. te Ossendrecht is door buren dood in een regenbak gevonden. Men ver moedt, dat de man ,toen hij water wilde putten, in den bak is gevallen en zoo den dood heeft gevonden. De waterkan, werd eveneens in den put gevonden. In het bad Wylermeer te Beek bij Nij megen is de ruim 60-jarige heer R. uit Beek verdronken. Woensdagmiddag werd te Medemblik' het vijfjarig zoontje van de familie Han sen, dat op straat aan het spelen was,_ vermist. Men ging onmiddellijk aan het' dreggen. Des avonds werd het lijkje van -het kind uit het water van de Oosterhaven opgehaald, In een logement aan den Kuipersdijk te Enschedé heeft gistermiddag een der gasten, de werklooze bakker B. D. den logementhouder D. V. aangevallen, toen deze hem de huur opzegde. Een hevige vechtpartij volgde, waarbij D. van een mes gebruik maakte. Hij trof daarmee den logementhouder zoo hevig in het gelaat, dat deze naar een ziekenhuis moest worden overgebracht. Het slacht offer zal een oog moeten missen. De da der is ter beschikking van de justitie ge steld. Oldenzaal: 1 doode. Het 5-jarig zoontje van den arbeider K. te Oldenzaal is gistermiddag op den Enschedeschen straatweg bij het plotse ling oversteken van den weg door een vrachtauto overreden. In den afgeloopen nacht is het knaapje overleden. Twijzel: 1 doode. Op den nieuwen weg te Twijzel (Fr.) is Woensdagmiddag de 71-jarige wiel rijder J. L. uit Munnikerijl, bij het zon der teeken oversteken van den rijweg door en auto gegrepen. De man is la ter overleden. Mijdrecht: 1 doode. Te Mijdrecht is gistermiddag het 4- jarig kind van den heer L. van D„ toen zij in gezelschap van andere kinderen op weg was naar de r.k. bewaarschool» op den Heerenweg al spelende onder een vrachtauto geraakt en gedood. worden verkregen, De loopbaan van talrijke groote kooplieden, die hun succes aan de danken, bewijst het

Middelburgsche Courant | 1936 | | pagina 2