Prinses Zita. BELGIE en hetGroot Hertogdom LUXEMBURG HARTELIJKE ONTVANGST LUIK Grotten van Han BLANKENBERGHE HET NIEUWE CASINO KRONIEK van den DAG. ZEEUii» W-at is die ruzuMte HONIG'S KALFSSOEP fWEEDE BLAD VAN DE PROVINCIALE ZEEUWSCHE MIDDELBURGSCHE COURANT (W.O. DE GOESCHE COURANT) VAN DINSDAG 7 JULI 1936. No. 15S. SINT JUTTEMIS ACHTERHAALD. door IIHNENLAND. Hefc vaste-Iasten ontwerp ingetrokken. (Ingez. Med.) DISCONTO NED. BANK VERLAAGD. DE HEER TER LAAN TREEDT AF ALS BURGEMEESTER VAN ZAANDAM. VERSTERKING DER WEER BAARHEID. Indië sluit zich bij de Neder landsche actie aan. MIDDELBURG. PAARD OP HOL. De Djiguiten kozakken. SOES. Een nieuwe postduivenvereeniging. ÏLISSINGEN. Ergerlijke baldadigheid. WALCHEREN. BUITENGEWONE VERGADERING POLDER WALCHEREN. Oeververdediging Zuid-Wate ring. Zoo nabij Zoo aangenaam Zoo verrukkelijk Zoo gevarieerd Waar de levensstandaard het goedkoopst is. alle;sporten, casino, feesten, alle attracties. gratis inlichtingen bij het office belgo luxembourgeois de tourisme place brouckère brussel poort naar ardennen centrum van toerisme Gratis inlichtingen tourisme office, st. lambertplaats, luik De Badplaats die U bevalt roulette baccarat (Ingez. Med.) I (Ingez. Med.) Omstreeks'20 Juli zal te Brussel of in een Belgische badplaats een bijeenkomst van de „Locarno-mogendheden" (Frank rijk, Engeland, Italië en België) plaats vinden. Tijdens onderlinge besprekingen, de vorige week te Genève, is hiertoe be sloten. De conferentie moet- beschouwd worden als een vervolg van de vergade- rigen der Locarno-mogendheden, enkele maanden geleden te Londen en daarna in de Volkenbondsstad, op touw gezet naar aanleiding van Hitler's coup de théatre op 7 Maart: de opzegging van het Locarno-pact en de remilitarisatie van het Rijnland. Men zal zich herinne ren, dat het eenig resultaat dier beraad slagingen was, dat Eden werd opgedra gen een „vragenlijst" samen te stellen en deze aan Hitier te zenden. Voor de rest geen nieuws. Eenigerlei actie tegen Duitschland kwam niet in aanmerking. Zooals men weet, voelden de Engelschen daar geen steek voor. Tot vandaag den dag is men feitelijk dus geen stap verder gekomen. De on zekere situatie, die de Duitsche Führer den zevenden Maart in het leven riep, bestaat nog steeds. Alleen met dit ver schil, dat de wereld in den beginne haar hart vast hield (dr. Colijn, onze eerste minister, zag het geval ernstig genoeg in, om een deel der vorige lichting onder de wapenen te houden) en op 't oogenblik geen mensch meer aan bijzonder gevaar denkt. Dat verschil is intusschen toch wel heel belangrijk. De opgewonden stemming in Maart en de eerste weken van April kon allerminst de geschikte atmosfeer voor nuchter internationaal overleg vormen. De Franschen hadden het hoofd een beetje verloren en zou den tot dwaze dingen in staat zijn ge weest, als de Engelschen hun kalmte niet bewaard hadden. Er zijn sindsdien eeni- ge maanden verloopen. Men mag hopen, dat de Franschen dien tijd nuttig be steed hebben: voor het herwinnen hun ner gemoedsrust en het besef, dat geda ne zaken geen keer plegen te nemen. (Tenzij men er in gevallen als het onder havige veel bloed en geld voor over zou hebben.) Het oogenblik om verder te praten, is dan nu in elk geval veel gun stiger. Vermoedelijk moet men in de bijeen roeping der Locarno-mogendheden te Brussel (of waar dan ook) een poging zien, om pressie op Hitier uit te oefe nen. Hij talmt nog maar steeds, gelijk men weet, met een antwoord op Eden's vragen: óf er voortaan op 's Führers woord staat zal vallen te maken en Duitschland bereid is van nog meer „ver rassingen" in den geest van die op den zevenden Maart, af te zien. De Locarno- mogendheden waren destijds overeenge komen, om een nieuwe conferentie te beleggen, zoodra Hitler's antwoord zou zijn ontvangen. Als ze door dik en dun aan dit besluit vast zouden houden, had de Führer het natuurlijk in zijn macht, de conferentie tot Sint Juttemis te ver schuiven. Blijkbaar vinden de staatslie den te Parijs, Londen etc,, dat ze voor die mogelijkheid een stokje dienen te steken. Ze hebben nu lang genoeg ge wacht; en als Hitler van plan mocht blij ven voorloopig niets van zich te laten hooren, zullen ze vergaderen zonder dat er een missive van hem ter tafel ligt. Al leen hebben ze het tijdstip der bijeen komst zoo bepaald, dat hij, als hij wil, ruimschoots in de gelegenheid is, er als nog mee op de proppen te komen. We zijn er benieuwd naar, hoe Hit- Ier zal reageeren. Hij kan op het stand punt staan, dat het toch maar beter is, de zaak niet op haren en snaren te zet ten en dus binnenkort met een verkla vWILLIAM LE QUEUX. 27), Grealorex boog, zeer gevleid door de erkenning zijner bekwaamheden. Hij was niet gevoelig voor vrouwelijke aantrek kelijkheid,, maar hij wist een vrouw op prijs te stellen, die bij haar charme geestig en verstandig was. Hij ontdekte deze hoedanigheden in Dolores en met een vrijmoedigheid, waaraan hij zich| niet dikwijls schuldig maakte, haastte hij zich om zijn waardeering uit te spre ken. „U moest in onzen dienst zijn, made moiselle", zei hij ernstig. „,Ik benijd Frankrijk om u." „Mijnheer Danecourt bezorgde mij deze betrekking", antwoordde Dolores rustig. Zij voegde daaraan vrijmoedig toe: „Ik geloof niet dat uw departement de bekwaamheden van mijnheer Dane court ten volle erkend? Hij zond u Paul Loven, een van de knapste koppen in Europa, Ik weet niet of u van zijn groo- te gaven voldoende gebruik maakt?" In moeilijke oogenblikken speelde Greatorex met zijn monocle om tijd te hebben om over een antwoord na te denken, „,Paul Loven heeft goed gewerkt. Ik heb hem aangeteekend voor een spoedi ge bevordering." Dolores zuchtte ongeduldig. Zij moest ring voor het voetlicht treden. Hij kan ook van meening zijn, dat de conferentie niets zal opleveren; als men over zijn houding in het onzekere blijft verkeeren en dus in zijn zwijgen volharden. Voorshands moet men het eerste den kelijk het waarschijnlijkst achten. Nu de sancties van de baan zijn (althans vast staat, dat ze den 15en Juli worden op geheven) kan Italië ook weer zijn volle gewicht in de weegschaal der Europee- sche volkeren deponeeren. Het ziet er naar uit, dat Mussolini de balans niet in een voor Hitier gunstige richting zal hel pen laten doorslaan, tenzij hij weet, wat hij aan Berlijn heeft en die wetenschap zijn wantrouwen in Berlijn mocht tempe ren. Men herinnert zich hoe wij over de betrekkingen tusschen Italië en Duitsch land denken. De Oostenrijksche kwestie zal een hindernis blijven vormen voor wederzijdsche toenadering. Daar komt nog bij, dat Italië voor de exploitatie van Abessynië te eeniger tijd waarschijn lijk een beroep zal moeten doen op de Londensche geldmarkt. Het lijdt daarom voor ons geen twijfel, dat de Duce het liefst weer met Engeland en Frankrijk aanpapt. Op den duur zal dat wel luk ken. Voor zijn fatsoen zal Londen zich de eerste weken wel eenigszins gereser veerd jegens Rome moeten gedragen, maar mettertijd slijt dat wel uit. De Abessijnsche aangelegenheid raakt gauw genoeg in het vergeetboek; zoo noodig zullen de staatslieden, ook de Engelsche, zelfs kunnen schijnen te hebben verge ten, dat Abessynië ooit onafhankelijk is geweest. Als Italië er maar voor zorgt, niet op de gevoelige teenen der Engel sche belangen in die buurt (Tsana-meer etc.) te trappen. De voorzitter van den raad van mi nisters heeft aan de Tweede Kamer medegedeeld, dat het ontwerp van wet, houdende bijzondere jnaatregelen ten aanzien van loopende landbouwhypo- theek- en pachtovereenkomsten, alsme erkennen dat Greatorex goede hersenen had. Maar hoe werkten die hersenen, nu een groote Europeesche omwente ling dreigde?" Zij had op haar lippen om te zeggen: „Gooi lord Tynethorpe er uil en neem Paul Loven in zijn plaats en geef hem de vrije hand. Binnen zes maanden zal de Europeesche politiek er anders uit zien. Hij weet van dingen, waarvan wij nooit hebben gedroomd." Voorzichtigheid hield haar terug. Zij1 was een onbeteekenend lid van den ge heimen dienst en tegenover haar stond een grooten en machtigen mandarijn, die het gevaar, dat zijn land dreigde, niet kon of niet wilde zien. Zij stond op met de bevalligheid van de vroegere danseres. „U is natuurlijk gekomen om mijn heer Danecourt te bezoeken?" zei zij op zachten toon. Greatorex stond eveneens op. Hij was zeer vormelijk. Het zou zijn evenwichtig gemoed verstoord hebben indien hij had gezeten, terwijl een vrouw stond. „Ik ben voor dat doel naar Parijs ge komen. Hij is er gelukkig goed afgeko men". „Door een toeval is hij aan den dood ontsnapt", riep Dolores uit. Mijnheer Greatorex was te kalm en te zelfbe- heerscht om van dien uitroep veel noti tie te nemen. Het volgende oogenblik ontwapende zijn vriendelijken glimlach haar. „Mademoiselle, ik zou mijnheer Da necourt gaarne eenige oogenblikken bezoeken, als hij niet te vermoeid is." Hij hield een oogenblik op, voordat hij de het wetsontwerp, houdende bijzon dere maatregelen ter verkrijging van verlaging van sommige vaste lasten en van huren, worden ingetrokken. Met ingang van heden is het disconto van de Nederlandsche Bank N.V ver laagd van 3y2 pet. op 3 pet. In een gistermiddag gehouden pers conferentie heeft de heer K. ter Laan meegedeeld, dat hij in het begin van het volgend jaar zijn ambt als burgemeester van Zaandam zal neerleggen. De heer Ter Laan hoopt Woensdag 8 .Juli a.s. den 65-jarigen leeftijd te berei ken, doch zijn zesjarige benoemingspe riode als burgemeester eindigt pas 5 Februari 1938, Of hij ook als lid der Tweede Kamer zal aftreden, is nog niet beslist. Indien de kiezers van Leiden hem het volgend jaar weer candidaat stellen en het par tijbestuur van de S.D.A.P, dit goed keurt, zal de heer Ter Laan gaarne een vernieuwing van het mandaat aanvaar den, De gezamenlijke kringen van het ver bond voor nationaal herstel in Neder- landsch-Indië hebben een motie aange nomen, waarin warme instemming wordt betuigd met het door de Nederlandsche club genomen initiatief tot een actie voor een krachtige versterking der weer baarheid van het koninkrijk, bij welke actie zij zich onvoorwaardelijk aanslui ten. Verder doen zij ,een dringend beroep op alle loyale, nationale Nederlandsche onderdanen, bewegingen en partijen dit voorbeeld te volgen en zich ong'eacht hun verdere politieke of geestelijke gezindheid, op dit eene, zoo bij uitstek algemeen nationale punt, met bezieling achter de vaderlandsche club te scharen tot het vormen van een eensgezinde luide stem uit Nederlandsch-Indië voor veiligstelling en bescherming van aller leven en de toekomst en welvaart van het koninkrijk Gisterenavond kwam de groenten- en fruithandelaar V. met zijn wagen met fruit en groenten, waarvoor een klein paard stond, van de veiling. Op de Sta- tionsbrug deed het dier reeds schrik achtig. In de Stationstraat sloeg het op hol en naar alle kanten vloog en rolde het fruit. Zoo ging het de Koningsbrug over en de Houtk,ade op. Hier vloog het paard met den wagen tegen het ijzeren hek op den stoep van de woning van me vrouw Den Bouwmeester op. Het hek werd geheel van zijn plaats gezet en ook de voordeur kreeg een flinken duw. Het paard kwam op den stoep te val len en de wagen was deerlijk vernield. V. die steeds op den wagen h,ad gezeten viel nu op het paard, maar bekwam al leen eenige ontvellingen, evenals het paard. Nadat de Djiguiten kozakken Zondag in Vlissingen twee voorstellingen hadden gegeven, zijn zij gisteren nog eens op getreden op het gemeentelijk sportter rein en hebben ruim 500 betalenden en velen, die op een of andere wijze van buiten, het terrein de koene mannen in hel visier konden krijgen, nog eens volop genoten van de merkwaardige prestaties. Onder den naam „De Roode Doffer", is hier ter stede een postduivenvereeni ging opgericht, die zich aangesloten heeft bij den „Bond van Zaterdagvliegers". De heer A. A. Somer, Wijngaardstraat, is voorzitter-penningmeester, de heer M. A. Verplakke, St. Jacobsstraat, secreta ris. „De Roode Doffer" telt een twintig tal leden. Zaterdag werd de eerste officieele wedvlucht gehouden. De hoofdprijzen vielen als volgt: 1. A. Harinck; 2. F. Rooze; 3, Gebr. Bakker; 4. P. van Loo. Naar men aan de Vliss. Crt. van de zijde der politie mededeelt, heeft een automobilist, die van buiten komend, Zeeland bezocht, bij de politie aangifte gedaan, dat alhier kwajongens met stee- nen naar zijn auto hebben gegooid. Eén der ruiten werd hierdoor beschadigd. De jongens zetten het natuurlijk op een loo- pen. Zaterdag a.s. komt de Polder Walche ren in buitengewone algemeene verga dering bijeen ter behandeling v,an een voorstel van het Dag. bestuur tot uit voering van buitengewone werken aan de oeververdediging van de Zuid-Wate- ring, daarvoor een crediet te verleenen van f 68.000 en deze gelden later te vinden door het aangaan van een geld- ïeening, en in afwachting van het slui ten van die leening, het noodige kas geld op te nemen. Nadat in 19221925 met het maken van verdedigingswerken aan den onder- zeeschen oever der Zuidwatering een begin was gemaakt, zijn deze werken in de jaren 19281932 geleidelijk uit gebreid. Niettegenstaande die uitbrei dingen blijft de verdieping op sommige plaatsen steeds toenemen. De uitslag der peilingen heeft Ged. Staten aanlei ding gegeveiT, het dag. bestuur van den Polder uit te noodigen, de oeververde diging in de raaien 1, ld, 2, 5, 6 en 6d te versterken of uit te breiden. Het over legd ontwerp beoogt het plaatsen van Europeesch record voor zeebaden Groote Gala-leesten met Vedettes van Wereldnaam. Salons-Privé. drie zinkstukken op de oostflank van 't verdedigde oevervak tusschen de dijk- palen 19 en 21 in de raaien 1 en ld en van twee zinkstukken zeewaarts van de er aan toevoegde: „Ik weet dat hij reeds bezoek ontving van prinses Zi ta en de gravin von Salzberg zij ver lieten 't huis toen ik 't binnentrad. Zij hebben mij niet herkend, het zou er niets toe doen als dat wel het geval was. Maar ik heb hen wel herkend." Dolores kreeg een ingeving. „Mijn heer Greatorex, ik ben zeker dat mijn heer Danecourt uw bezoek op prijs zal stellen, maar ik zou niet zeggen dat u de prinses heeft gezien. Hij is zeer ge voelig en ik geloof dat lij dit nu nog meer zal zijn. Laat hij denken wat hij wil over een toevallige ontmoeting," „Weest verzekerd van mijn beschei denheid, mademoiselle", zeide de groo te man vriendelijk. Het was duidelijk dat de jonge vrouw zich aangetrokken gevoelde tot den jongen diplomaat,, die zij in huis had genomen en verpleegde. Ongetwijfeld waren zij' in Vanina zeer intiem geweest. Liefde had geen rol gespeeld in hel leven van Greatorex, hij had alleen ge leefd voor zijn werk. Maar hij was toch in staat om gevoelens van anderen te begrijpen. „De groote Greatorex is gekomen om je zijn deelneming te betuigen", fluister de Dolores tegen haar patiënt, terwijl zij zich over hem heenboog. „Hij is al lervriendelijkst. Hij verzoekt mij je me de te deelen, dat als jij nu niet in staat bent om hem te ontvangen, hij gaarne morgen zal terugkomen. Wat moet ik hem antwoorden?" Danecourt kreeg een blos van genoe gen. Greatorex stond bekend als 'n zelf zuchtig m,an, die zeer op zijn gemak was gesteld. Dat hij dezen reis naar "Parijs had ondernomen, moest voor hem de noo dige ongemakken hebben medegebracht. „O, ik kan hem geen oogenblik laten wachten", riep hij heftig uit. „,Weet hij iets van het bezoek van de prinses. Jij hebt het hem toch niet verteld?" „Natuurlijk niet". Dolores kon zoo noodig liegen of tenminste de waarheid verbergen. Trouwens wat zijn vraag betreft, sprak zij de waarheid. Zij had niets aan Greatorex gezegd, hij had het toevallig zelf ontdekt. Zij liet Greatorex binnen en verliet de kamer. Greatorex nam met uitgestrekte handen bij den zieke en sprak met een warmte, ongewoon voor een man van zulk een koude en teruggetrokken na tuur. „Mijn arme jongen, het spijt me vreeselijk je zoo hier te vinden. Wij hadden niet gedacht, dat je bevordering en je plaatsing in Weenen deze gevol gen zouden hebben." Gerald gaf uiting aan zijn gevoelens van dankbaarheid. „Het is bijzonder vriendelijk van u, dat4 u zich zooveel moeite geeft. Zij zijn me ditmaal te slim af geweest." Greatorex voorhoofd rimpelde zich, „Wij schijnen te leven in de middel eeuwen", zei hij bitter. „Stephanie Ghi- ka huurde den moordenaar. Dat was op aandringen van Loukoff. Maar wie heeft Loukoff daartoe aangezet?" „Daarop is maar een antwoord", ant woordde Gerald rüstig. .„Tarangul zelf". Greatorex knikte. „Natuurlijk. Ik ga niet zoo ver om te zeggen dat Tarangul dit persoonlijk deed. Daarvoor is hij te geslepen, maar hij geeft zijn werktuigen alle vrijheid om in bepaalde gevallen naar hun goedvinden te handelen. Als het noodig mocht zijn kan hij hun op vriendelijke wijze te veel ijver verwij ten," „Juist", gaf Gerald toe. „Goddank, dat men in ons land en in Frankrijk deze methodes niet toepast", vervolgde Greatorex. „Wij laten dat liever aan andere naties over." Er was een oogenblik stilte. Dane- court verbrak dat stilzwijgen. „U zult zich herinneren, dat ik in mijn vertrouwelijk rapport, dat ik u zond, voor mijn vertrek naar Parijs, mel ding maakte van een opmerking door Tarangul gemaakt in het gesprek dat ik afluisterde. „Ja, dat herinner ik mij. Hij pochte er op, dat hij je uit Weenen zou laten zetten, zoodia dat met zijn plannen strookte". „En het is zeer waarschijnlijk, dat ze mij uit Weenen zullen wegwerken, even als ze dat uit Vanina hebben gedaan", zeide Gerald bitter. Greatorex dacht een oogenblik na voor hij antwoordde. „Het heeft g'een zin daar om heen te' praten. Als ze van plan zijn om dat te doen, dan kunnen zij dat doen. Zij zul len daarvoor minderwaardige middelen gebruiken en wij zullen nooit in staat zijn er iets tegen te doen". (Wji^; vervolgd)

Middelburgsche Courant | 1936 | | pagina 5