ZEELAND STOOMWASSCHERIJ_ „ZEELAND" BIOSCOPEN. Langevielesingel D 197-Tel. 637 IQESa VLISSINGEN. WALCHEREN. ZEEUWSCH-VLAANDEREN WJ>. ZEEUWSCH-VLAANDEREN O.D. De tunnel. Wereld in wording. gen zou kunnen hebben, kunnen worden afgewend. Een tweede belangrijk punt is, dat de minister het niet beneden de waardig heid van zijn ambt acht, om te trach ten de bij de zuivelorganisaties aange slotenen tegen hunne leiders op te hit sen. Als hij zegt: ,,ik voeg hieraan nog toe dat ik in het geheel niet begrijp, hoe de betrokkenen dezen stap tegenover hun organisaties kunnen verantwoorden" dan kunnen wij den minister op dit punt volkomen geruststellen: de zuivelorga nisaties keuren onverdeeld de door de betrokkenen gedane stap goed. Zij be hoeven zich dus niet van verdachtma kingen en laag bij de grondsche insi nuaties te bedienen om hun daad te rechtvaardigen, zooals de minister insi nueert, maar wel moet het hun van het hart, dat een bewindsman, die zich van dergelijke opmerkingen bedient, een weinig „excellent" voorbeeld geeft. Bepaald in strijd met de feiten is wat de minister zegt over ontstane vertra ging, doordat onzerzijds over een een maal ontvangen instructie telkenmale weer overleg is uitgelokt. Want de mi nister vergeet daarbij te vermelden, dat onmiddellijk contact met hem gezocht is, doch dat dit zeer vele weken achter wege bleef, terwijl, toen een onderhoud na langen tijd plaats had, bleek dat de minister niet eens wist, dat hij in de voorafgaande weken bij herhaling ver klaard had, geen tijd te hebben voor de gevraagde bespreking. Toen het onderhoud amper was aan gevangen werd het door den minister afgebroken, terwijl het ook overigens weinig vruchtbaar was, aangezien de minister de aan zijn zijde zeer krap be schikbaren tijd in hoofdzaak benutte om een uiteenzetting te leveren over de ons ook reeds geruimen tijd bekende waarheid dat de maatschappij in begiu- sel niet statisch is doch dynamisch. Ver der heeft bij dit onderhoud de minister ook weer een parallel getrokken met wat hij gedaan had bij de verdeeling der invoer contingenten, waarbij wij hebben aangetoond, dat die vergelijking volkomen mank gaat. Ten slotte heeft de minister ons inderdaad gevraagd om eens gedurende een half jaar een proef te nemen met wat wij onuitvoerbaar en principieel onjuist achtten, hetgeen toen door ons op de meest positieve wijze werd van de hand gewezen. De mededeeling dat de minister treu rige ervaring heeft opgedaan bij de sa menwerking met de bestuurders der zuivelorganisaties en dat hij zich voor taan voor hun medewerking zal hoe den, zoodat nu verder zonder hen de uitvoer van zuivelproducten zal worden zal worden geregeld, maakt op ons een weinig verheffenden indruk. Dat ook zonder de medewerking van dergelijke onwilligen het complex van maatrege len, zooals voorheen, kan worden uit gevoerd, zal in de eerste plaats nog moeten blijken, wij hopen het van gan- scher harte, maar in de tweede plaats zullen wij een dergelijke uitlating maar toeschrijven aan de onbekendheid van dezen minister met hetgeen er op dit terrein door die onwilligen gedurende vier en een half jaar gedaan is en waar bij aan het departement een stuk werk uit de handen is genomen, waarvan men daar totnogtoe geen flauw begrip heeft gehad. Aan het einde schept de minister in zijn publicatie een theatraal sloteffect door ten tooneele te voeren, omgeven door het aureool van wat hij gelieft te noemen „de verdeelende rechtvaardig heid" en als bestrijder van het crisis zuivelbureau dat de personificatie is van het „beati possidentes": van het egoisme en van 't gebrek aan kijk op wat de minister aanduidt als: „de dy namiek onzer samenleving". Vooral te en 'n minister die hier voor het pu- liek laat doorschemeren, dat die le den van het crisis zuivelbureau eigen belang verdedigen, eigen bezit nog wel, moet hier krachtig geprotesteerd wor den. Noch de leden van het Crisis zui velbureau,. noch de zuivelorganisa;ties behoeven zich dergelijke verwijten aan te trekken om de eenvoudige reden dat in alle opzichten eigenbelang hier afwe zig is. De leden van het crisis zuivelbu reau zijn geen exporteurs en hebben geen exportrecht. Zij houden zich be zig met een meer algemeene taak: de behandeling van de algemeene Neder- landsche zuivelbelangen. Ware dit an ders, zat hier eigenbelang voor, dan zou het Crisis zuivelbureau eerst recht met den minister zijn meegegaan, want juist wat de minister wilde, gaf gelegenheid om speciale belangetjes te dienen. Het crisis zuivelbureau had meer waardeering gehad voor minder woor den en meer inhoud. En in ieder geval had het publiek tot hetwelk de minister zich met zijn publicatie richt, recht ge had op een meer zakelijke en meer juiste voorlichting. Daarbij had ter wille van de objecti viteit duidelijk op den voorgrond moe ten worden gesteld dat hoe men ver der ook over de regeling van den ex port moge denken alle organisaties op het gebied van zuivelproductie en zuivelhandel de door den minister aan gegeven gedragslijn ten krachtigste af keuren en dat het zelfs moeilijk zal zijn, om onder de tallooze direct en indirect bij dit vraagstuk in Nederland betrok kenen een individueel persoon of onder neming te vinden, die er anders over denkt. Uitzondering hierop zal wellicht vormen de persoon, dien de minister bij dit geheele raadselachtige optreden als aanstaande begunstigde op 't oog h,ad. Nader wordt gemeld: Het A.N.P. heeft den minister ge vraagd, of deze naar aanleiding van de mededeelingen van het Crisis-Zuivelbu- reau nog het een of ander wenschte op te merken. "v. De minister antwoordde, dat zijn stand punt voldoende bekend was, en dat hij hieraan niets had toe te voegen. HET BEZOEK VAN DEN HERTOG VAN KENT. De aankomst op Waalhaven. Prins George van Engeland, de her tog van Kent, jongste broer van koning Edward, die enkele dagen in ons land zal doorbrengen en heden te Amster dam de Engelsche tentoonstelling zou openen, is gistermiddag om 13 h 22 met het vliegtuig van den Engelschen koning van het militaire vliegveld Hendon bij Londen, opgestegen en arriveerde om streeks drie uur op Waalhaven. Er was groote belangstelling op het Rotterdamsche vliegveld. Omstreeks 2 uur reden voor het platform van het passagebouw der K.L.M. een drietal auto's. De eerste twee waren hofauto's, welke door H. M. de Koningin ter be schikking van den hertog waren gesteld. In de eerste auto zaten de Engelsche gezant, sir Hubert Montgomery, en luitenant-kolonel jhr. De Jonge van El- lemeet, adjudant van H. M. de Koningin, toegevoegd aan den hertog van Kent tijdens zijn verblijf hier te lande. In de tweede auto zaten de eerste secretaris der legatie, de heer M. Ie Rougetel, en de luchtvaart-attaché, commandant Thornton. In de derde auto, de auto van den Engelschen gezant, had de militaire attaché, majoor Paris, plaats genomen. Om vijf minuten voor 3 loeiden de si renes. Na enkele oogenblikken jver- scheen een rood-blauwe Dragon Moth in de lucht en precies drie uur zette de piloot de machine midden in het veld neer. Hij taxiede vervolgens langzaam naar het platform van het passagekantoor, waar de hertog en de leden van zijn ge volg, het vliegveld verlieten. Van het passagekalntoqr wapperden de Engel sche en de Hollandsche vlaggen. Prins Qeorge, die geheel in het zwart gekleed was, werd het eerst begroet door den Engelschen gezant, die de overige leden van het gezelschap ver volgens aan Z. K. H. vooi stelde. Na eenige oogenblikken vertrok men per auto naar Rotterdam, waar de ko ninklijke gast een bezoek bracht aan het museum Boymans. Na het bezoek aan dit museum reed de hertog van Kent per auto naar Den Haag, waar Z.K.H. een bezoek bracht aan het Mauritshuis. Vervolgens werd een korte rit door Den Haag gemaakt, die eindigde bij de Engelsche legatie. De Engelsche gezant bood des avonds den hertog een diner aan. Middelburg Tarief per kilo en per stuk. (Ingez. Med.) GËEN ROZENGEUR We móésten ëenige dagen geleden aan het einde van de De Ruyterlaan zijn en werden daar vergast op een „luchtje waarvoor we den neus op haalden en zooveel mogelijk dichthiel den. Aanvankelijk schonken we hier geen bijzondere aandacht aan en meenden, dat een stal of mestvaalt oorzaak van dit luchtje was. Thans vernemen we echter, dat de oorzaak in de gemeentelijke rio- leering moet gezocht worden, die daar slechts korten afstand achter de laatste huizen in 'n vrij ondiepe sloot uitmondt. Ook de bewoners der huizen in de naas te omgeving moeten regelmatig „ver gast" worden. Het komt ons voor, dat deze toestand dringend verbettering behoeft, hetgeen op vrij eenvoudige en niet al te kostbare wijze kan gebeuren door de rioleering nog een eiiid door te trekken tot ze onder de spoorlijn door in den polder komt. f De havenwerken. Met de nieuwe havenwerken is de zer dagen een aanvang gemaakt. Het aantal tewerkgestelde werkloozen be- droeg gisteren 17 man. Over een paar weken zullen er evenwel 50 a 60 werk loozen arbeid vinden. Het betere weer der laatste weken* heeft grooten invloed op het aantal ge nomen baden gehad. Zoo zijn er in de week, die 2 Juli eindigde, totaal 3004 baden genomen, waarvan 1058 in hel volksbad. Terwijl de gemiddelde tem peratuur van de lucht 76 gr was, bereik te die van het water 64 gr. RAAD VAN SEROOSKERKE. SEROOSKERKE. Vrijdagmiddag werd onder voorzitterschap van burge meester Dregmans raadsvergadering gehouden. Afwezig de heer A. Melis en 1 vacature. De v o o r z. bood den Raad de ge meenterekening 1935 aan, waaruit bleek, dat bij den gewonen dienst de ontvangsten waren 35632 en de uit gaven 32991, en goed slot 2640. Hierna deelde de v o o r z. mede, dat in hoofdzaak deze vergadering was be legd naar aanleiding van het destijds door den Raad aangenomen rioleerings- plan Wilgenhoekweg en Vrouwenpol- derscheweg. w'aaïop vooralsnog van den Polder „Walcheren" geen toestem ming werd verkregen. Spr. zeide voorts, dat B. en W. na samenspreking met den voorz. van voornoemden Polder, zich in verbinding hebben gesteld met het bu reau van het rijksinstituut voor afval water te den Haag, waarvan een ambte naar werd gezonden om met B. en W. een oplossing te vinden. In verband hiermede is een schrijven van voormeld bureau bij B. en W. ingekomen, waaruit blijkt, dat voor deze gemeente nood zakelijk wordt geacht een uitgebreid ri- oleeringsplan vast te leggen, waarvan het onderhavige een onderdeel zou zijn. B. en W. stelden derhalve voor een dergelijk plan vast te stellen, zoodat eerlang van het polderbestuur toestem ming kan worden verkregen voor dat ge deelte, waaraan reeds de Raad goed keuring hechtte. De heer P. M e 1 i 6 zeide, dat een gecentraliseerd plan, zoo/als door v.m, bureau voorgesteld, zeer kostbaar en ingewikkeld zal zijn, doch spr. vermoed de, gezien een desbetreffende aanvraag en behandeling van een andere gemeen te door de polder „Walcheren", dat op de eerste aanvraag in geen geval goed keuring zal worden verleent, Spr. vroeg voorts, indien een besluit mocht worden genomen om het plan van het bureau aan te nemen of dit het reeds aangeno men plan van den Raad financieel ongun stig zou beinvloeden? De Voorz. antwoordde bevesti gend wijl het bureau grooter afvoerbui zen zal voorschrijven, dan voorheen zijn berekend. De heer Goedbloed was van meening, d,at de vervuiling van het Pol derwater door het rioleeren der sloot in den Wilgenhoekweg niet zal vermeer deren, doch stationair zal blijven. Het is niet zóó, dat door deze riolee ring méér vuil ontstaat, doch hetzelfde vuil thans in een sloot aanwezig bij de woonhuizen.-.,wordt alsdan door de bui zen op een centraal punt buiten de be bouwing geloost. Spr. is er vast van overtuigd, dat door grondige samen spreking met het polderbestuur succes is te bereiken. De heer J o b s e meende, dat zonder het door het bureau vast te stellen plan, niet tot rioleering zal kunnen worden overgegaan. Na nog verdere toelichting door den voorzitter en aanvulling van een door hem opgemaakt schrijven voor het bu reau werd het voorstel van B. en W. met alg. st. aangenomen. Bij de rondvraag vestigde de heer P. M e 1 i s de aandacht van B. en W. op het te laag snoeien van het houtgewas aan den Vrouwenpoldersschestraatweg. De v o o r z. zeide voorziening toe. O. EN W. SOUBURG. De alhier ten bate van den gewapenden dienst ge houden collecte heeft opgebracht f 15.-, RAAD VAN KAPELLE, KAPELLE. De Raad kwam gister in openbare vergadering bijeen; voorzitter burgemeester Bierens. Afwezig weth. A. van der Have. De Minister van Sociale Zaken be richtte dat bij de steunregeling moet worden afgetrokken voor pachters van gronden: voor 300 roeden wordt niets voor 301 tot 600 roeden 0.50, voor 601 tot 900 1.00, voor 901—1500 2.00 en voor 15011800 2.50 daarboven worden geen termen gevonden steun te verleenen De heer Balkenende vroeg, of er geen rekening mee gehouden wordt of landbouw of tuinbouw wordt be oefend. Voor spr. is dit verschil nog al groot. In den tuinbouw is veel meer werk op 1 ha dan op 6 ha bouwland. Spr. zeide de regeling onbillijk te vin den. De heer Z e g e r s vond de regeling bedenkelijk, omdat er wordt gerekend met roeden, Dat is niet officieel. De heer Van Wingen wees er op, dat er verschillende roeden zijn; in Zeeuwsch-Vlaanderen is de roe grooter dan bij ons. De voorz. zegde, dat er geen uit zondering is gemaakt tusschen land- en tuinbouw, er is niet mee gerekend dat we hier een tuinbouwstreek hebben. Spr. stelde voor de bezwaren hieraan verbonden, kenbaar te maken en ver der, om de oppervlakte uit te drukken in ha, om moeilijkheden te voorkomen. Aldus besloten. In verband met de demping van de sloot aan de Nieuwe Kerkstraat te Bie- zelinge was verzocht aan de Breede Watering Bew. Yerseke om demping. Hierop werd nog geen bericht ontvan gen. Het spoorpaadje van wachtpost 38 tot aan de veiling zal worden verbreed met 2 meter. Dit werk zal, zoodra de- fennitieve goedkeuring is ontvangen, di rect aangepakt worden. Bericht was ontvangen van de Bree de Watering Bew. Yerseke in verband met tegemoetkoming in slootdemping van M. Ev'ersdijk tot A. van der Have, dat geen bijdrag kan worden verleend. De heer Z e g e r s, die in de vorige vergadering hierop wees, noemde het jammer en niet verstandig. Op hun verzoek werd ontheffing ver leend van hondenbelasting aan de recle- manten: Joz. de Jager Az. en C. Ze- gers. Ged. Staten berichtten, dat de ver goeding voor de raadsleden dit totaal 210 te hoog wordt geacht en gebracht moet worden op 120 in totaal voor de 7 raadsleden. Verschillende bezwaren werden hier tegen in gebracht, behalve de raadsvergaderingen zijn er ook tal rijke commissievergaderingen, voor na zien begrootingen, voor bespreking steun werkloozen enz. Besloten werd te protesteeren. Bij de rondvraag vroeg de hr. B a 1 - kenende, om in verband met de te verplaatsen straatlantaarn er om te wil len denken, deze te laten komen voor den gang naast de Ger. Kerk voor ver gaderingen en chatecesatie zou dit zeer nuttig zijn. De v o o r z. zegde toe, hierin terwil- le te willen zijn. De hr. D e N e e f wees er op, dat een der werkloozen die nog niet uitgetrok ken was, te werk is gesteld. De voorz. zegde toe, hieraan in den vervolge de volle aandacht te zul len schenken. Heffing op het gebouwd. WOLPHAARTSDIJK. Op het besluit van de vergadering van ingelanden van 't Waterschap „Oud-Wolphaartsdijk" in zake heffing van de belastbare op brengst op het gebouwd ad 5 is door het College van Ged. Staten gunstig beschikt. Hiermede is het verzoek van de winkeliersvereeniging, den Chr. Landarbeidersbond en andere ingezete nen van de hand gewezen. BRESKENS. Bij beschikking van den minister van financiën is de ontvanger der directe belastingen enz. A. Loose, verplaatst van Breskens naar het kan toor Strijen. Bij Kon. besluit is, wegens ophef fing van zijn betrekkingen, ingevolge de wet van 19 Juni 1936 aan L. A. C, van Esbroeck, op zijn verzoek, met ingang van 1 Juli 1936, eervol ontslag verleend als burgemeester der gemeenten Hengst dijk en Ossenisse. CITY, De film van dezen naam is gemaakt naar het bekendste boek van Berhardt Kellermann. Er is wel niemand, die mid delbaar onderwijs heeft ondergaan, of hij heeft „De Tunnel" gelezen, of stuk ken er uit moeten vertalen. Wij zijn niet van meening, dat het het allerbeste boek van Kellermann is, maar dat het een epos is is, uitermate geschikt voor de film, is een onmiskenbaar feit. Zoodat wellicht nimmer een boek zoo uitstekend vertaald is in de filmtaal, als we nu hier zien. De hoofdrolspeler Hartmann als Mac Allen heeft naast zich een aantal voortreffelijke tegenspe lers, die aan zijn figuur nog meer relief verleenen. En niet te vergeten de tunnel met zijn bevolking, de boormachines en de warmte. We voelen de gespannen dreiging van het naderend onheil, we staan naast Mac Allen op het spreekgestoelte om de muitende menigte te overtuigen; mét hem beleven we de heilige verontwaar diging over de gore praktijken van den zwendelaar Woolf. Het spel van Allen is buitengewoon goed, wij wanen ons in den goeden ouden tijd van de Duitsche film. Er zijn dan ook genoeg oude beken den onder de medespelers; oud-gedien- den van Fritz Lang's „Metropolis". De film eindigt iets vroeger dan het boek. De tunnel, gelijktijdig gegraven van Europa en Amerika uit, nadert zijn vol tooiing, midden onder den oceaan, op 5000 meter diepte, zullen de twee helf ten elkaar ontmoeten. Eindelijk zal het werk voltooid zijn. Nog enkele meters steen scheiden de twee werelddeelen. Mac Allen en zijn hoofdingenieur zijn bij de boorploeg. Ze zoeken dekking voor de laatste maal „schieten". Een bres ontstaat, Stemmen komen van den anderen kant: Europa en Amerika zijn verbonden! Mac Allen wordt door de arbeiders op de schouders genomen. Maar ze dra gen geen triumphator rond, maar een man, die zijn levenswerk voltooid ziet, helaas ten koste van het leven van ve len van zijn medewerkers en van dat van zijn vrouw. Polenbloed. De film voor de pauze is leuk. Want Anny Ondra is leuk. 't Begint al goed met het voeden van kleine biggetjes uit een zuigflesch. Maar dat is niet haar levenstaak. Voor zoover dat van haar papa af hangt, zal deze bestaan in het huwen en liefhebben van een ontzet tend lichtzinnige graaf, welke zijn bui tengoed totaal verwaarloosd. Deze zwakkeling wordt beroofd door allerlei vrienden en het eindigt met 'n generale verhuizing onder leiding van den deurwaarder. Op dit moment doet Anny Ondra haar intrede als opzichtster en dat gaat met' de noodige nadruk. De gtaaf zelf wófdt- het wel wat al te bar en hij gaat zijn troost zoeken in Warschau. De kleine Anny zet nu de boel op' pooten. Binnen zeer korten tijd heeft ze het heele bedrijf in orde. De stallen, staan weer vol beesten, er loopen weer kippen over het hof en alles gaat prach tig (al moet ze dan ook 20 koeien, 8 paarden, 70 kippen en nog meer van haar vader leenen). En als alles dan zoo heel mooi is ont staat er een oogstfeest met alles wat erbij hoort. Anny trouwt met den graaf, dat is vast, en alle geleende koebeesten mogen blij ven, en dat is prettig. Zoodat we ge rustgesteld pauze kunnen vieren. ELECTRO. (-§-) Een nuttige film lijkt ons deze. Wie het fantastische boek van Wells: „Things to come" gelezen hebben zullen zoo ongeveer bevroeden, wat er op het witte doek te zien komt. Zoo ongeveer: hun fantasie moet wel heel grandioos zijn, als ze de filmische wil benaderen, Wells' conceptie is in deze film vrij verbeeld prachtig tot haar recht ge komen. Neem dat begin: Het gewemel van de straat eener groote stad; kerstdrükt#? de menschen naar het uiterlijk in wel behagen. Maar door het gewemel heen ontwaart men witte vlekken; bulletins met woorden er op; één dier woorden verschijnt telkens weer: „War" („oor log"). Het wordt allengs omvangrijker. (De menschen blijven in welbehagen). Het neemt voortdurend grooter stuk van het witte doek in beslag. „W a r" Nog is het geen oorlog. Maar er dreigt oorlog. De rhythmische groei van die witte vlek met die zwarte letters over en door de onveranderde, vroolijke kerstdrukte heen suggereert het tot in het adembeklemmende. Tenslotte be slaat het het geheele doek. „War" in reuzen-letters. Een stompzinnig onheil breekt over de menschen los. Stomp zinnig, maar onafwendbaar, gedreven door, ja, door wat. De macht der duis ternis? Niemand kan het zeggen. HeO groeit, zooals die witte vlek groeit; niet të stuiten Beelden der vernietiging volgen: een ontzinde wereld richt zich zelf te gronde. Radicaal en afgrijselijk. 'Wat er over blijft is een soort van universeele r'uïnej? waarin een degeneratieve ziekte d© slachting onder de weinige overgeble ven menschen schijnt te zullen voltooi en. Men heeft geen middelen, om haar te bestrijden. Geen? Ja toch het ge weer. Er werpt zich een leider op; een militaristische parvenu. Hij weet raad. Hij laat de zieken eenvoudig doodschie ten, om verdere besmetting te voorko men. Slaagt er inderdaad in op deze wijs de epidemie onder de knie te krijgen. Dit schijnt het moment voor den op bouw eener nieuwe en betere maat schappij. Schijnt! De nieuwe dictator als held vereerd, blijkt geen haar beter dan de lieden van zijn slag voor de groote catastrophe. Dezelfde idolen: worden weer aanbeden, en de geschie denis herhaalt zich. Het wrakke gede cimeerde volk trekt ten strijde tegen 'n naburigen gedegenereerden staat, om olie te veroveren Plotseling echter verschijnt een vlieg machine van uitzonderlijk model. Uit de lucht daalt een boodschapper, een afgezant van een andere plek op aarde, waar een aant.al mannen met nieuwe grootsche ideeën mekaar gevonden heb ben en een modelmaatschappij hebben opgericht. De dictator wil hem voor zijn militaristischen wagen spannen, maar dat lukt niet. En dan breekt ten langen leste een betere tijd voor de mensch- heid aan. De film ontwerpt een merkwaardig en soms aangrijpend beeld dier nieuwe aera. Maar het slot is toch weer een vraagteeken. Een vraagteeken achter 't woord „vooruitgang." Men ga deze film zien. Ze is een. mene tekel voor de huidige mensch- heid. De afgrijselijkheden van den we reldoorlog beginnen in het vergeetboek te raken. Het innerlijk verzet tegen een nieuwe ramp van deze afmetingen neemt in evenredigheid daarmee af. Welke noodlottige gevolgen dat zou kunnen hebben, ontwaart men hier. De rolprent zou gedraaid moeten worden te Genève voor alle verzamelde staatslie den der wereld. Tien-, twintigmaal, tot ze niet meer zouden kunnen slapen voor ze een gezonder politieken grondslag onder de samenleving hadden gemetseld. Helaas, helaas Ende schlecht, alles gut. Voor de pauze wordt een humoris tische film vertoond, met Szöke Sakall in de hoofdrol. Er komen een paar heel geestige momenten in voor. En de rest is amusant. Het gevalletje wordt pittig gespeeld en is vakkundig opgenomen.

Middelburgsche Courant | 1936 | | pagina 6