BUITENLAND. GEMENGD NIEUWS. LANDBOUW. LAATSTE BERICHTEN. De Volkenbondsvergadering. Wat Frankrijk wiL Stefan Lux overleden. BELGIE, DE SENAAT NEEMT DE SOCIALE WETTEN AAN. OVEREENSTEMMING IN DE VLAAMSCHE INDUSTRIE, BUITSCHLAMö EEN ONTAARDE MOEDER. DE OLYMPISCHE SPELEN EN DE JODEN. a ENGELAND. Holen voor vliegtuigen. OOSTENRIJK. COMMUNISTISCHE AGITATIE- Nieuwe instructies uit Moskou. SPANJE TWEE ARBEIDERS DOODGESCHOTEN. POLEN DE MALVERSATIES TE NIJMEGEN Een waarborgsom verdwenen- BRAND IN JEUGDHERBERG TE BERGEN OP ZOOM. Bewoners moesten in nachtge waad vluchten. DE VERMISTE KANOVAARDERS TERECHT. EEN GEVAL VAN MALARIA IN DE WIERINGERMEER.. AAN BRANDWONDEN BEZWEKEN. VLIEGONGELUK Een doode en wonde. TSJECHO-SLOWAKIJE VER. STATEN. SPIONN A GE-AFFAIRE. LEBER EB VLO0T. Gecomprimeerde cursussen bij de S. D, O. A. MB. M. P. SIPKES. f DE WERKLOOSHEID TE MIDDELBURG. HET BEZOEK VAN DEN HERTOG VAN KENT. DE MALVERSATIES TE NIJMEGEN. TWEE MILITAIRE VLIEGTUIGEN NEERGESTORT. FOKPAARDENDAG KLOOSTERZANDE, daats examen koloniale boschbouw de beer H. W. Naezer te Middelburg Bij de aan de Technische Middel bare School Technicum gehouden exa mens werd het diploma voor assistent bouwkundig opzichter behaald door den heer W. Millenaar (extranëus) te Souburg, Aan de R.K, kweekschool voor voor onderwijzeressen te Etten slaagde voor het examen nuttige handwerken mej. L, E Minnaert te S c h o o n dij k e. De heer E. Ghuijs te IJ z e n- d ij k e slaagde te Bergen op Zoom voor het eindexamen Mulo A Gistermiddag is de Fransche minis ter van buitenlandsche zaken, Delbos, in de Volkenbondsvergadering aan het woord geweest, over de eventueele herziening van het Handvest. Zooals men kon verwachten, wil Fjrankrijk vooral geen verandering van de „basis" van het instituut. (Het verdrag van Ver sailles zou daardoor op losse schroeven komen.) Wat Delbos zich dan van een her ziening voorstelt? „Wij moeten de bes te methode vinden, zeide hij, voor het brengen van een nauw verband tus- schen de toepassing van economische en financieele pressie en het gebruik van militaire dwangmiddelen". Volgens de Fransche regeering kan de oplossing worden gevonden in de vorming van nieuwe regionale ententes of in de ver sterking der bestaande. Onder regionale entente verstaat Delbos dan iedere groepeering, die berust op geografische ^ituatie of op belangengemeenschap. In een dergelijk systeem weten de volken precies, op welken steun zij kunnen re kenen. Om spoed te maken stelt de Fransche delegatie voor, dat de regee ringen der aangesloten staten worden uitgenoodigd voor den 15den Augustus alle opmerkingen of voorstellen, die zij naar voren wenschen te brengen ten aanzien van de meest doelmatige toe passing van het artikel 16, aan het secretariaat Be laten toekomen, „wij stellen verder voor, dat van die op merkingen een studie wordt gemaakt, en dat een rapport daar over aan de Septembervergadering zal worden voorgelegd". In gewone taal overgebracht, betee- kent dit, dat Frankrijk een politiek stel sel wil, dat den bestaanden toestand zou kunnen verdedigen, zooals steeds dus een groepsvorming tegen Duitsch- land etc. (Men zie in dit verband dê Kroniek V. d, dag.) 1 Hejien: eindstemming- Na minister Delbos heeft weer een aantal gedelegeerden van kleinere mo gendheden het woord gevoerd. De de batten waren hiermee afgeloopen. Vandaag' zou de slotvergadering plaats vinden met een eindstemming over een gisteren door het bureau der Assemblée ontworpen resolutie Daarin zou o.a. staan, dat de Assemblée aan de coör dinatie-commissie aanbeveelt de ge schikte maatregelen te nemen voor op heffing der sancties. Zooals men weet, is de coördinatie-commissie indertijd in het leven geroepen, om de sancties in de praktijk te kunnen* toepassen. Ze moet ze nu ook liquideeren. Of er van al-of-niet-erkenning der Italiaansche occupatie sprake in de re solutie zal zijn, was hedenochtend nog niet bekend HET DRAMA TE GENèVE. De Tjechische journalist Stefan Lux, die eergisteren in de Volkenbonds vergadering zich een kogel door het hoofd joeg, is overleden. Voor zijn dood verklaarde hij nog, dat hij zijn daad niet betreurde en dat hij had willen pro testeeren tegen de behandeling van de Joden in Duitschland en op deze wijze de aandacht van de wereld had willen vestigen op hun lijden. De Belgische Senaat heeft de reeds door jde Kamer goedgekeurde sociale wetten, betrekking hebbende op de vak vereenigingsvrijheid, de 40-urenweek en de vacantie met uitbetaling van loon, aangenomen. In de industrie in Oost- en West- Vlaanderen is eindelijk een overeen stemming tot stand gekomen, waardoor een einde komt aan de staking. Maan dag zullen de werkzaamheden worden hervat. De juryrechtbank te Saarbrücken heeft de 26-jarige Augusta Koehl uit Pfltigscheid ter dood veroordeeld we gens moord op haar beide natuurlijke kinderen. Om zich van deze kinderen te ontdoen had beklaagde op 1 Februari 1936 haar zolderwoning in brand gesto ken, nadat zij de kinderen eerst door het toedienen van Malagawijn in vasten slaap had gekregen. Ofschoon de brand vrij spoedig gebluscht was, waren de kinderen reeds door het inademen van oxydgassen overleden. De „Berlingske Tidende", een Deensch blad, maakt melding van een dagorder, welke is uitgevaardigd door den opper sten chef der S.A. Daarin wordt gezegd, dat de Joden tot 1 September met rust gelaten moe ten worden. Ieder S.A.-man moet zorg dragen, dat hiji in het openbaar geen anti- semietische taal bezigt en zich duidelijk voor oogen stellen, dat menschen met een exotisch uiterlijk geen Joden behoe ven te zijn. Er gaan, zoo wordt in de dagorder gezegd, zooveel verschillende soorten menschen met de Olympiade naar Berlijn, dat men op dit punt voor zichtig moet zijn. In een tram pleegt een S.A.-man voor een dame op te staan, maar in de periode tot 1 September moet hij ook op staan, wanneer het een Joodsche dame betreft. De Berlijner met zijn zin voor humor spreekt reeds van den nieuwen heilige, die de Joden beschermt: St. Olympiade. Van 1 Juli af mag ook de „Stürmer" niet meer in het openbaar worden aan geplakt. Gisteren is bekend geworden, dat 't ministerie van oorlog onmetelijke holen in de oude steengroeven bij Salisbury aangekocht heeft, waarvan sommigen nog dateeren uit den tijd van de Nor- mandische verovering. De verkoop van deze holen was tot dusverre onbekend gebleven. De holen strekken zich over grooten afstand onder de vlakten v,an Salisbury uit en zullen gebruikt worden als schuilplaats voor militaire vliegtui gen. Overste Adam, bondscommissaris ^roor den Heimatsdienst heeft, naar de „Po- litische Korrespondenz" bericht, de autoriteiten te Weenen in kennis ge steld met een rondschrijven van het po litieke bureau van het generaal comité van de communistische partij te Mos kou, waairn nieuwe instructies worden gegeven voor communistische agitatie in Oostenrijk. De vier belangrijkste punten hieruit zijn: Het propageeren van onvervulbare eischen, teneinde massa op te zweepen. De eischen moeten radicaal en onver vulbaar zijn, doch onder een dekmantel van wettigheid worden voorgesteld; o.a. inoet den boeren een ondersteuning van staatswege worden beloofd. De communisten moeten samenwer ken, niet alleen met de socialisten, doch met de democraten van alle richtingen Zoo mogelijk moet de communistische propaganda in de legale organisaties jinnendringen onder leiding van perso nen, die tot nu toe nog niet in conflict kwamen met de politie. Het politieke bureau van het cen traal comité deelt mede, dat het voor nemens is internationale demonstraties voor vrede en vrijheid in Uostenrijk te organiseeren en dat het hiertoe in con tact zal treden met de Britsche arbei ders partij, de Fransche socialisten en de burgerlijk-democratische partijen in andere landen, Bij het uitloopen van een Volkshuis te Madrid, waar een vergadering had plaats gehad, hebben onbekenden, ver moedelijk leden eener fascistische orga nisatie, een revolvervuur geopend. Twee arbeiders werden gedood, vier ernstig gewond. De wegens onregelmatigheden, in functie gepleegd, gearresteerde commis saris van politie van Nijmegen heeft een bekentenis afgeleg'd. De gemeentelijke controleur van fi nanciën heeft de kas van de politie aan een onderzoek onderworpen, waarbij is gebleken, dat een bedrag van vierhon derd gulden te kort was. Het verlies, dat de gemeente Nijmegen door de onregelmatigheden lijdt is dus gering. Bij de justitie te Arnhem is intusschen een klacht ingediend door een Duit- scher, wien, toen hij zich tot den com missaris van politie te Nijmegen wendde voor het verkrijgen van een verblijfsver gunning, door den commissaris was me degedeeld, dat hij een waarborgsom van 1000 moest storten. Hij heeft dit be drag aan den commissaris voldaan en ontving daarvoor een onderteekende kwitantie, Van dit geld is geen spoor meer te ontdekken, Vannacht omstreeks half een is brand uitgebroken in de jeugdherberg „Klaver velden" onder de gemeente Bergen op Zoom. De brand ontstond in den vleu gel van het gebouw, waar vrouwelijke trekkers waren ondergebracht en waar zich eveneens de woning van de be heerders bevonden. Het geheele gebouw met inventaris alsmede de eigendom men van de zeven dames-studenten uit Leiden, die dezen nacht hier vertoefden gingen in vlammen op. De echtgenoote van den beheerder ontdekte den brand. Zij meende geklop te hooren aan de deur, doch dit geluid bleek afkomstig te zijn van het knetteren van het vuur, dat het rieten dak reeds in lichter laaie had gezet. In nachtgewaad gehuld moest het echtpaar en zijn kindje de vlucht nemen, evenals de treksters. De politie en brandweer, die men telefonisch in kennis had gesteld, waren spoedig ter plaatse en hebben door nat houden, het naast gelegen gebouw kunnen behou den. De oorzaak is tot nog toe niet vast gesteld. Een gelukkig toeval is geweest, dat het de voorafgaande dagen geregend heeft, daar „Klavervelden" geheel om geven is van dennenbosschen en heide, waarover zich een vonkenregen gedu rende drie uren overal verspreidde. Bij droogte zou de brand ernstige gevolgen kunnen hebben gehad. De twee jongelui uit Alkmaar, de 18- jarige jongeman G. K. en het 16-jarige meisje M. L„ die op 24 Juni in Egmond aan Zee met een kano in zee zijn gegaan èn van wie Men nadien niets meer had vernomen, zijn gisteravond met hun scheepje in IJmuiden binnengekomen De jongelui werden opgemerkt, toen zij met hun boot door de schutsluis gin gen. Zij werden door de politie aange houden en naar Alkmaar overgebracht. Naar wij vernemen is in den Wierin- germeerpolder opnieuw een geval van malaria geconstateerd in verband waar mede de commissie voor de volksge zondheid in de Wieringermeer den be woners heeft aangeraden de bekende voorzorgsmaatregelen nauwkejurig toe te passen. Genoemde commissie ko'estefrt de verwachting, dat hierdoor evenals vori ge malen erger kan worden voorkomen De 40-jarige caf'houder J, Vlemmings te Eindhoven, die gisternacht bij den brand in zijn café ernstige verwondin gen opliep, is hedenmorgen in het St, Jozef-ziekenhuis aan de bekomen ver wondingen overleden. een zwaar ge- Boven het militaire vliegveld van Thorn zijn twee vliegtuigen tegen elkaar gevlogen. De onderste machine viel te pletlter, waarbij een ojnderofficier ge dood werd en de tweede inzittende in hopeloozen toestand naar het ziekenhuis vervoerd moest worden. Het andere vliegtuig dat de botsing veroorzaakte kon zonder ernstige beschadiging lan den. Militair vliegtuig verongelukt. Ten gevolge van een motordefect is nabij Nitr-a een militair vliegtuig omlaag ge stort. De piloot is om het leven geko men, Uit Los Angelos wordt gemeld: De vroegere luitenant ter zee Thompson, die is beschuldigd van spionnagë ten gunste van Japan, is heden veroordeeld (of 20 jaar dwangarbeid. Van 27 Juli a.s. tot en met 1 Augus lus d.a.-". en van 3 tot en met 8 Augus tus zullen bij de S.D.O.A. te M i d e 1 b u r g gecomprimeerde cursus sen worden gehouden voor reserve-of ficieren der M.A. Bij deze cursussen, die o.l. zullen staan van majoor G. Berghuijs, comman d.ant der S.D.O.A. zijn verder als leer aren ingedeeld: de kapitein mr. P. Ni W. J. van der Slikke, commandant van de 2e comp. reg. kust art.; de kapitein J. D. Hattink van de S.D.O.A.; de luit. der M.A., W. J. Pluijm van de jS.R.O.M.A.; de le luit. der M.A., A. v,an Aalzum van de S.D.O.A.; de 1 luit. W. K. de Feijter van de S.D.O.A en de le luit. der M.A., A. Schurin van de S.R.O.M.A, De eerste cursus zal gevolgd worden door de navolgende reserve officieren: G. Tjeerdema; J. J. de Lange; C. J. Mutsaers; T. Kingma; S, Gruppelaar; A. W. Squer; allen res. kapitein; J. Her- weijer; J. Luiken; F. J. J. Leeuw; A. C. Hollebr,andsN. Tinbergen; H. J. Tackenberg; C. C. Mantz; J. Olie; G. C. v. Waveren; C. A. Spierenburg; A. P. M. van Riel; W!. J. Kerkvoort; A. van Hercules; F, Verhagen; J. van den Hof allen res. le luit.; H. Scheffer; A. A. Kuijlaars, C. de Winkel; D. R, Lensvelt, H.- Roselaar; H. T. ter Beek; R. Elzinga; J.Abrahams; J. N. A. ScheMings; J. Boogenkamp allen res. 2e iuit.; terwijl aan den 2e cursus o.s. res. officieren der M.A. zullen deelnemen; F. Swart; J. R. de Boer; H. Tieleman; C, Verbraaken; D. J. Woldendorp; ,J. Arnoldus; L. D. de Jonge; J. P. H. 3essems; L. M. Kalmijn, allen res. ka pitein; P. W. Adriaanse; W. Visser, Drs. J. C. D. Smeitink; J. E. Keman; L, Dek ker; H. Riedeman; J. L. Schippers; J. 3. Ludwig; L. G. v. Veldhoven; W. No en; J. Schiphorst; A. R. Hulscher; mr. i. Cornelis; J. M. L. A, Tuinstra; H, Engelhart; W. B, J. Jansen; D. Broe- ren; J. C. Lucas; F. H. Jansen, allen le uit.; J. Kraa; P. J. S.. van Dijk; J. No- teboom; W. A. M. Kortooms; H. van der Meulen. allen 2e luit. Te Middelburg is heden overleden mr. Vlarinus Pieter Sipkes, die sedert 1 Juli dus slechts 3 dagen gepensionneerd was als kantonrechter alhier. De overledene was 10 Juni 1866 te St. Maartensdijk geboren en bereikte den leeftijd van 70 jaar. Na verschillende andere functies te ïebben doorloopen, werd mr. Sipkes in 1907 benoemd tot kantonrechter te Terneuzen, en kwam hij op 20 Juli 1910 in diezelfde functie naar Middelburg. Hier heeft hij dus bijna 26 jaar gear beid en dit de laatste jaren ondanks zijn minder goede gezondheid, die het hem ook niet makkelijk deed vallen het kantonrechtersschap te Goes geruimen tijd waar te nemen tot de opheffing van iet kantongerecht aldaar. De overledene was lid van de Kamer van toezicht op de notarissen en can didaat notarissen in het arrondissement Middelburg, en vice-voorzitter van den Voogdijraad te Middelburg. Tot aan de opheffing van de gezondheidscommissie te Middelburg was hij voorzitter van die commissie. Mr. Sipkes was ridder in de orde van den Nederlandschen Leeuw. De ter aar- debestelling zal plaats hebben Dinsdag middag om half twee. Bij de arbeidsbeurs te Middelburg stonden heden ingeschreven: geheel werkloos: 831 mannen en 16 vrouwen; gedeeltelijk werkloos; 47 mannen en 4 vrouwen; niet werkloos: 7 mannen en 2 vrouwen. Algemeen totaal vorige week 867. bijgekomen 66, afgegaan 26, over 907. Na den nacht in de Engelsche legatié doorgebracht te hebben is de hertog van Kent hedenochtend uit Den Haag vertrokken naar Amsterdam. Aldaar zou de hertog hedenmiddag de Engel sche kunsttentoonstelling openen. De tocht naar Amsterdam werd per auto gemaakt via Haarlem, waar men een be zoek zou brengen aan het Frans Hals museum. Van bevoegde zijde wordt omtrent de malversaties te Nijmegen nog het vol gende medegedeeld: De commiss,aris Van der M. is gear resteerd vanwege het feit, dat hij f 400 heeft genomen uit de politiekas der ge meente, waaruit kleine onkosten be streden werden. Men begrijpt, dat, ware het bij dit enkele feit gebleven, de com missaris wel zou zijn ontslagen, doch dat hem gelegenheid zou zijn gegeven het tekort aan te zuiveren. Daar het onderzoek nog gaande is, staat nog niet vast, welke malversaties verder zijn gepleegd. Zeker is, dat de commissaris een Duitscher, die een verblijfvergunning vroeg f 1000 heeft la ten betalen en dat hij daarvoor een kwi tantie ontving. Het geld is echter spoor loos verdwenen. Ook staat vast, dat de commissaris bij zijn aanstelling te Nijmegen reeds schulden had en dat hij ook later van verscheidene ingezetenen gelden had ge leend. Of de oud-commissaris steekpennin gen zou hebben aangenomen, is echter geenszins ^>og vastgesteld. Te Contreras bij Mexico-City zijn twee militaire vliegtuigen in brand geraakt en neergestort. Een kolonel werd gedood, terwijl drie luitenants ernstige verwon dingen opliepèn. Londen 7.36 7.36 Berlijn 59.22% 59.23 Parijs 9.72 9.72% Brussel 24.81 24.82 Zwitserland 48.05 48.04 Kopenhagen 32.87 32.90 Stockholm 37.95 38.— Oslo 37,- 37.— New York 1.469/i„ 1.46% Madrid 20.16 20.20 Praag 6.10 6.10 Part. disconto 2% 2%-2% Daggeld 1% 2% (Van een b iji onderen medewerker.) Onder begunstiging van gunstig weer veel belangstelling uit omgeving en vein'» verre, stamboekautoriteiten e. awerd door de Oost-Zeeuwsch-Vlaamsche fok kers op 2 Juli een keur van elite paar den den bezoekers vertoond. Wat was het voor de paardenmen- schen weer eyn hoogtijdag, wat hebben.» ze kunnen genieten van het vele, het mooie, maar ook het beste trekpaarden materiaal dat vertoond werd, De zoo sympathieke voorzitter dr. L, J. Colsen, veearts te Terhole mag met zijn medebestuursleden vol trots zijn, op datgene wat de fokkers in dat rayon hebben vertoond en gefokt dat was af Is er dan alles zoo goed, dat er geen critiek te maken valt? Zeker is er nog critiek te maken, want we moeten erkennen, na ons Tuim 30 jaren in de trekpaardenwereld te hebben bewogen, ontelbare keuringen enz te hebben verslaan, tallooze dieren zoowel hier als elders te hebben beoor deeld, daarbij nog niet het ideale paard te hebben ontmoet, dus we kunnen best hier en daar critiek maken maar we zullen op het geheel geen critiek uit oefenen dat is niet noodig, de voorman nen der fokkerij en de fokkers zullen daar .vaar noodig zelve nog wel wat snoeien en bij schaven dat is hun wel toevertrouwd. Alleen willen we zoo tusschendoor wel een enkele opmerking maken en als eerste wel deze, dat men als eigenaar zich niet te vlug moet verongelijkt ge voelen als de jury, hun dier nu niet zoo plaatst als de eigenaar meent dat het geplaatst moest worden, deze meenen. bijna allen een no. één te hebben, dat gaat nu eenmaal niet. Weet dat de ju- enz. te hebben verslaan, tallooze dieren staat dan de eigenaars, valt deze dan ook niet lastig, als dezen uitspraken nu niet zijn als men zelve graag wilde. We weten dat we in Zeeland nader nog in Zeeuwsch-Vlaanderen de be schikking hebben over best paardenma- teriaal, maar toch is als we de gelegen heid hebben een paardenhoogtijdag meï te maken het telkens weer 'n openba ring hoe goed het Nederlandsche trek paarden-materiaal wel is, en in type en in genre en in kwaliteit en in aantal. Telkens doet het ons dan weer leed te moeten constateeren, dat nog meerdere fokkers dit Zeeuwsch, dit NederlandscE werk niet weten te waardeeren en al tijd nog blijven lonken, en dat toch te gen beter weten in, naar elders, dezen moeten eens wat meer zelfrespect krij gen. Het oudere hengstenmateriaal is op dezen tijd, doordat de dektijd niet of nauwelijks achter den rug is, van zelfsprekend niet op z'n paaschbest, 'n reden om zachterkens te zijn met ver oordeel. Er waren evenwel zeer goede heng sten bij en zeker wel de tot kampioen verklaarde Vanquer van Herseus van Gebr. Daelman, Westdorpe, H. Kerk- haert en H. de Maat te Stoppeldijk. La ten allen fokkers op een zeer enkele uitzondering na, nu maar eerlijk be kennen we hebben dezen hengst nooit gezien, zooals hij nu werkelijk gewor den is. Zijn concurrent de ingevoerde Bloc de Six Sonces van H. V. Axel is van uitnemend type, laat het evenwel in onderdanen zitten voorgangen niet op vallend, moet 200 kg in gewicht vermin deren, een paard van best genre overi gens, maar toch geen opvallende ver schijning. Zulks is wel de eerste prijs der 2-jarige hengsten groote maat Paul van Luntershoek van C. de Feijter te Boschkapelle extra best toiletteeren is goed, maar niet te veel opmaken. Werd terecht eerste, hoewel de heeren Kerk- haert en De Maat daarin ook nog wel iets hebben dat van zich zal laten spre ken. Was een beste klasse in uniform. Ook die van den kleinen maat waren goede jonge paarden. De klasse jarige hengsten waren ook goed in uniform met aan 't hoofd een jonge Avenir best genre en belovend paard van Kerkh.aert v.n. Ook Paul van Luntershoek is van Avenir K 1554. Hengstveulens goed maar niet opval lend, we zagen op de veulenkeuring te Krabbendijke en van Dirk en van Cer tain van Lamswaarde, machtiger veu lens. Merriën van 5 jaar en ouder (kleine maat) beste groep uniforme zware die pe en breede merriën; in deze groep was zoo iemand als we in onzen aanhef schreven, kon zich geen andere ziens wijze als de zijne indenken, der jury s oordeel was dus onjuist. Terecht kwam aan het hoofd, werd later eveneens terecht kampioene, de machtige, enorm gebeende goedgaande Cora de Burrhus, dochter van de kam pioenmerrie Elza d'Orange, doet haar moeder lang geen oneer aan. Volmaakt, neen! Ook helaas nog niet volmaakt, maar een merrie om met een passenden hengst een hengstenstam op te bouwen. Eig. A.'D. H. Verschuren, Hengstdijk. Merriën 5 jaar en ouder, (groote maat) eveneens een beste uniforme klasse. Aan het hoofd de machtige Frans doch ter Stella K 14476 van Gebr. Verstrae- te Graauw. Merriën 4 jaar (kleine maat) beste uni forme klasse met aan 't hoofd n Frans-

Middelburgsche Courant | 1936 | | pagina 2