AFLOOP VERKOOPINGEN. GEMENGD NIEUWS. Heete dagen en slapelooze nachten. LAATSTE BERICHTEN, BURGERLIJKE STAND. MARKTBERICHTEN. Maar Indië is toch een best land, D00DENDAGB0EK VAN HET VERKEER. De Volkenbondsvergadering. GEMEENTERAAD VAN GOES. *t3 m^s> T* (Van onzen Jndischen correspondent) Batavia, Juni 1936. In een Lloyd Rapide, de trein die rei zigers uit Indië, die te Marseille zijn aangekomen, naar Den Haag brengt, heb ik eens een Indischman, die na vele tro penjaren weer het oude land ging op zoeken, tegen zijn kinderen hooren zeg gen: „Nu z,al je de Hollandsche thee uurtjes leeren kennen'1, Ik heb toen even verbaasd gekeken en mij van den domme houdende, hem gevraagd wat hiji van die theeuurtjes verwachtte. Hij zet te toen een heel verhaal op van ouder - wetsche gezelligheid, van leden der fa milie, die ,alles op haren en snaren zet ten om toch op dat theeuurtje aanwe zig te zijn, dat voor hem een samen komst scheen, waarin alle leden van 'n gezin even de zorgen van den dag van zich lieten glijden om als in een wijding van huiselijke gezelligheid nieuwe krach ten voor den verderen dag op te doen. Gelukkig heb ik den man nooit meer gezien, zoodat ik de desillusies niet heb leeren kennen, die hij ondervonden moet hebben, toen hij zijn geïdealiseerde thee uurtje in werkelijkheid zag. Dat iemand, die heel wat voetstap pen onder de zon heeft liggen, zich geen zuiver denkbeeld kan maken v,an het geen in Holland geschiedt, behoeft geen verwondering te brengen, vooral omdat het Indische theeuurtje want iets dat daarop lijkt hebben we hier ook zoo veel verschilt van wat het in Holland soms nog is, maar in elk geval geweest is. Hier wordt thee gedronken als vader van kantoor thuis komt. Het uur is niet altijd hetzelfde,, want op de kantoren wordt meer gewerkt totdat het werk af is, dan tot een bepaald uur. Voor zoons en dochters, die een baan hebben en thuis wonen, geldt natuurlijk hetzelfde. Het aanwezg zijn van alle leden van het gezin om de thee, is dan gewoonlijk al leen aan een gelukkig toeval te dan ken. Daarbij zijn de menschen n,a een Indische dagtaak moe, soms zelfs heel wat meer dan dat en het theedrinken begint met het vallen in een gemakke- lijken stoel om breed uit te zitten en uit te blazen. In enkele gezinnen gaat de weg via de badkamer naar de thee, maar dat verandert niets aan den aard van het gezamenlijk drinken. De warm te is dan aan het lafnemen, wel is de zon nog niet onder, maar de kracht van de stralen is gebroken en als in de kust streken de zeewind doorkomt, kan het zoo tusschen 5 en 6 uur lekker frisch zijn, dat wil hier zeggen, beneden de 88 graden. Het glezamenlijk neerzitten om wat bij te trekken brengt niet gemakkelijk een sfeer van intimiteit en het ontbre ken van de kinderen, draagt er niet toe bij de huiselkheid te bevorderen. Kin deren, die in den regel 's middags kun nen lusten, hebben daarna eigenlijk de eenige gelegenheid van den dag om te gaan spelen, te fietsen, te dollen. Deze tijd voor hen kan vergeleken worden met dien in Holland tusschen schooltijd en het eten. Gezamenlijk in een openbare inrich ting thee gaan drinken, doen wij hier nooit. In de hotels wordt thee op de kamers gebracht, de zalen en terrassen zijn op dit uur leeg, café's dikwijls ge sloten. Theedrinken mag vooral niet ge paard gaan met het nemen van bewe ging of het aantrekken van mooie, maar warm zittende kleeren. Het maken van theevisites, het moge door sommigen voor deftig gehouden worden, geschiedt alleen op uitnoodiging, anders zou de ontvangende familie aangetroffen kun nen worden in een kleeding welke eigen lijk alleen door de leden van het gezin gezien mag worden. Wat Holland niet kent, is het Indi sche koffie-uurtje, waarbij het begrip niet te scherp moet worden genomen. Koffie drinken we hier in het vroege morgenuur, vlak na het opstaan, dikwijls reeds tusschen half 6 en zessen. Het is dan eigenlijk het eenig frissche oogen- blik van den dag. De zn is aan het op komen, langs den horizon zijn gouden streepjes getrokken, waar het silhouet van het landschap of van de bergen, te gen den hemel uitkomt. Wind is er ge woonlijk niet. De lucht, volkomen zuiver en frisch, hangt nog zonder zwaarte om ons heen, het halfdonker geeft wat stem ming. Het is nog stil. Geen auto's, geen motorfietsen, geen schellende kooplui, geen radio, en gewoonlijk ook geen gra- mofoon. De menschen gaan, zoo uit bed, op de voorgalerij zitten, gemakkelijk in ruime stoelen en savoueeren dan een kopje koffie. Het is een gebruik van eeuwen her. De mannen verschijnen zonder uit zondering in pyama, de dames in gelijke kleeding of in kimono. (Tot voor enkele tientallen jaren terug was de respectieve kleeding kabaja en slaapbroek en kabaja en sarong) de kinderen, zoolang zij dien naam nog verdienen, in tjelana monjet (apekiel) voor zoover zij ook niet tot de pyama zijn overgegaan. Het is alsof de menschen op dit, koe le, rustige uur, krachten willen verza melen voor de komende vermoeienis sen. Daarbij zijn de nachten hier altijd warm, behalve in de hooge bergstre ken, en het doet goed om de slaapka mer, die ondanks de beste ventilatie, altijd wat bedompt wordt, te kunnpn verlaten om zich buiten te laten opkoe len. 's-Nachts moge de zon er niet zijn, het is verkeerd te meenen, dat het dan in Indië tevens koel wordt. De wind is hier veel minder hevig en minder fre quent dan in Holland. Hangt hier een lage wolk, dan blijft die geruimen tijd op dezelfde plaats en als de lucht hier niet omhoog kan stijgen, krijgen wij 'n broeikastemperatuur, die slapen dik wijls onmogelijk maakt, ondanks het aan hebben van een minimum kleedij en het ontbreken van alles wat dek lijkt. Slapelooze nachten zijn hier te goed bekend en na een aantal uren van rondwentelen in bed, van het vruchte loos zoeken naar een koel stukje kus sen om het hoofd neer te leggen, brengt opstaan en gaan naar de frissche bui tenlucht een ontspanning, en opluchting ook indien het niet gelukt mocht zijn ook slechts één oogenblik te slapen. Het koffieuurtje eens voorbij, gaat het crescendo naar de hitte. De zon stijgt snel, het stadslawaai begint, de uittocht naar de scholen, de bureaux en vroege kantoren neemt een aanvang, in de huizen worden de krees (rieten rolgordijnen) neergelaten, de lucht raakt langzaam aan bezwangerd met stof, etensluchtjes, reuk van warm as- lalt; les cris de Java stijgen uit de ke len van tallooze venters de straatrei niging neemt 90 pet. van het vuil mee en jaagt 10 pet. omhoog, de lucht wordt zwaarder en schijnt met alles wat er in is gekomen, steeds meer in ons te drin gen. De schaduwen gaan bijna geheel verdwijnen; wie als Europeaan veel be weging neemt, voelt straaltjes langs rug en borst. Het sluiten van ramen en deu ren houdt de ergste hitte wel buiten, maar verhindert doortochten. Eerst te gen half 3 begint de temperatuur iets te dalen. Wel staat de zon reeds om 12 uur op haar hoogst, maar in de uren daarna straalt alles wat in de zon heeft gestaan, de opgenomen warmte terug. De asfalteering is een prachtuitvinding geweest. Indië is er het wanhopige stof door kwijtgeraakt maar wie zoo om streeks 2 uur eens op asfalt wandelt en dan van onder op de hitte tegen zich aan voelt slaan, wenscht, dat er nog eens een plaveisel uitgevonden moge worden, dat warmte absorbeert en niet naar boven uitjaagt. De namiddag brengt wat verlichting, de nacht soms ook, maar we voelen ons pas weer lekker koel en op ons ge mak (senang, heet dat hier) als we den volgenden morgen in pyama de frissche koude onder onze kleeren voelen krui pen. Laat de Hollander uit het boven staande nu niet de meening krijgen, dat het hier niet uit te houden is. Kan van de Hollandsche koude, als in November een scherpe Noordwester blaast in Fe bruari de Oostenwind de menschen in huis drijft, of een van de 300 dagen re gen het uitgaan tot een bezoeking maakti, niet een gelijksoortig verhaal worden gedaan? Indië is een best land, met groote voordeelen boven het kille Holland en wat wij op sommige oogenblikken als nadeel gevoelen, nemen wij graag op den koop toe. De baians is nog altijd voordeelig en levert het steeds groote- re aantal gepensionneerden, dat uit Holland terugkomt om hier blijver te worden, niet het bewijs, dat het in dit warme land nog zoo slecht niet is? KORFBAL. De vereenigingen M^djoe ;en Swift zullen voor de derde maal een propa- gandawedstrijd op Walcheren spelen. Vrijdagavond vindt deze ontmoeting plaats op het gemeentelijk sportterrein te Veere. TENNIS. De laatste Nederlanders zijn gisteren bij de internationale tenniskampioen schappen van Wimbledon uitgeschakeld. Timmer en mej. Rcïhn Couquerque ver loren in het dubbelspel met 97, 4 62 van Perry en Dorothy Round (En geland), De eindstrijd in het heerenenkelspel zal worden gespeeld tusschen Perry en Von Cramm. WATERSPORT. Aan de Olympische zeilwedstrijden te Kiel, welke in de eerste weken van Augustus aldaar plaats vinden, z,al worden deelgenomen door het Neder- landsche jacht „De Ruijter", bestuurd door mr. Carp. Notarissen J. C. Kram te Kapelle en F„ L. Hartong en mr. P. Donker te Rotterdam hebben Woensdag in hel café „De Zwaan" te Kapelle, ten verzoeke van de N.V. Zuid-Beveland sche Groenten- en Fruitculturen, pu bliek verkocht: 4,74,30 ha boomgaard met uitweg op den nieuw aan te leggen Rijksweg in Eversdijk te Kapelle. Kooper G. v,. Liere Wz. te Wolphaarts dijk voor f 1650 per 39 a 24 ca. ONWEER. Boven V e n 1 o heeft gistermiddag 'n zw,aar onweer gewoed, gepaard gaande met zwaren regenval. Veel benedenver trekken van woningen en kelders liepen onder. Vele boomen werden ontwor teld en richtten aan eenigé gebouwen ernstige schade aan. Op twee plaatsen is de bliksem in 'n woning geslagen. Op vele plaatsen werd door den stormwind de pannen v,an de daken gelicht. Te Kessel werden de wieken van den alleenstaanden molen afgerukt en vernield. Het gemeente-per soneel wa« tot laat in den avond in de weer om de verkeersbelemmeringen, veroorzaakt door omgevallen boomen, op te heffen. Aan de te velde staande gewassen is veel schade aangericht. Uit gestrekte korenvelden in de buurt der stad liggen plat; ook de tuinbouwgewas- sen hebben veel geleden. Gistermiddag ontlastte zich ook bo ven Grubbenvorst [(Limburg) een vrij zwaar onweer, gepaard gaande met een hevigen slagregen. De bliksem sloeg in de boerderij van J. in 't Z,and in de buurtschap Californië. Stallen en schu ren werden voor een deel in de asch gelegd, waarbij, ook een broedmachine verloren ging. De woning kon behouden blijven. Verzekering dekt de schade. Haarlo: 1 doode. Maandagavond zijn te Haarlo nabij Eibergen twee knaapjes door een auto aangereden. De jongste van hen de 5- jarige J. K. is thans aan de gevolgen overleden. Oosterbeek: 1 doode. Gistermiddag is het 4-jarig zoontje van de familie G. te Oosterbeek bij het spelen onder een tram geraakt en op slag gedood. Vriezeveen: 1 doode. De 60-jarige landbouwer J. O. uit West-Geesteren die met zijn buurman naar de markt te Vriezenveen reed, kwam met zijn fiets te vallen, juist toen een vrachtauto naderde. De man kreeg een achterwiel over het hoofd en over leed spoedig daarop. Hij laat een vrouw en 6 kinderen achter. HET VREEMDELINGENVERKEER. Het aantal met de provinciale boot Breskens-Vlissingen vervoerde personen was hedenmorgen 900. Er zijn 48 auto's overgezet. 'T BEZOEK VAN PRINSES JULIANA AAN FRIESLAND. Prinses Juliana is vanmorgen om kwart over tien van Leeuw,arden naar Zaandijk yertrokken. H.K.H. werd door een talrijke menigte hartelijk toege juicht. TWEEDE KAMER. (Vergadering van heden, Donderdag). De heer T i 1 a n u s (c.h.) trekt zijn amendement in op het wetsontwerp tot toelating van bezitters van diploma H.(B.S.-a (litterair-economisch) tot de examens in de vereenigde faculteiten der rechtsgeleerdheid en der letteren en wijsbegeerte, om den overgangstermijn te laten eindigen niet op 1 September 1937, maar op 1 September 1938, in verband met de door den minister ge dane mededeeling omtrent een nieuw wetsontwerp. De Kamer keurt het wetsontwerp goed. Aan de orde was daarna het opma ken van een voordracht ter vervulling van een vacature in den Hoogen Raad (vacature-Schepel). Als no. 1 werd op de voordracht geplaatst, dr. P. yan Reg- teren Altena, raadsheer in het gerechts hof te Amsterdam; als no. 2 dr. J. H. R. Sinninghe Damsté., directeur-gene raal der belastingen te 's Gravenhage en als derde dr. F. J. A. Hynk, raads heer in het gerechtshof te Den Haag. DE „PLAN VLAG" DER S.D.A.P. Geen overtreding uniformverbod De waarnemende kantonrechter te Amsterdam behandelde vandaag de zaak tegen een lid van de S.D.A.P, ver dacht van overtreding van het zooge naamde uniformverbod, die hierin had bestaan, dat deze man in de 1 Mei-op tocht een overwegend witte „planvlag" waarop de woorden „plan van den ar beid" stonden, had meegevoerd. De ambtenaar van het O.M. achtte deze overtreding bewezen en eischte 10 boete subs, een dag hechtenis. Mr, M. Mendels bestreed dezen eisch, er o.m. op wijzende dat bij de tot stand- koming van deze wet onderscheid was gemaakt tusschen onderscheidingstee kenen, die uiting geven aan en die „welke uitdrukking in den zin van symbool zijn van een politiek stre ven. Slechts deze laatsten vallen onder het verbod. De kantonrechter deelde deze opvat ting en heeft den verdachte vrijgespro ken van het hem ten laste gelegde. DE R.K. KERK EN DE FILM. Een Pauselijke encycliek. De Paus heeft het Amerikaansche episcopaat in een schrijven een "ency cliek gezonden, die betrekking heeft op de zedelijkheid van de film. Z.H. doet opmerken, dat de Amerikaansche film- j producenten zich reeds hebben bezig j gehouden met het door slechte films ver- oorzaakte kwaad en beloofden geen de- moraliseerende films meer te maken, waardoor de menschelijke wetten in dis- crediet zouden worden gebracht. In feite is hun optreden ondoelmatig gebleken voor verwerkelijking hunner beloften. Derhalve hebben de Amerikaansche bis schoppen een „fatsoensbond" gevormd, welks leden zich met een jaarlijks te her nieuwen belofte verplichten nooit naar de bioscoop te gaan. Z.H. wijst er op, dat het probleem zou zijn opgelost, wan neer men alleen goede films vertoonde. Tenslotte geeft de Paus richtlijnen voor het op hoog moreel brengen van de films. Er zullen in ieder land „filmclassificatie- bureaüx" moeten worden ingericht wel ke afhankelijk moeten zijn van de bis schoppen en die de geloovigen zullen in lichten over de films, die zij zonder ge vaar kunnen gaan bekijken. DE NEDERLANDERS IN ABESSYNIE. Zooals men weet, heeft de Italiaansche bevelvoering de bedoeling, eenheden van de „Sabauda"-divisie te zenden naar de gebieden van Aroussis. Uit op het departement van buitenlandsche zaken te Den Haag ontvangen telegrammen met betrekking tot de Nederlandsche onder danen Jam en Jem Leenaers in dit gebied blijkt, dat deze eenheden nog niet vertrokken zijn. Toch is er een re gelmatige verbinding tot stand gebracht kunnen worden met de heeren Lee naers. Men is in staat, hen, zoo noodig, hulp te bieden bij het eerste alarm. De heeren Leenaers verkeeren nog steeds in welstand en zijn voornemens op hun plantage te blijven, teneinde plundering daarvan te voorkomen. Zij verzekeren zich de bescherming van hun terreinen met de hulp van inlandsche hoofden, die hun trouw gebleven zijn. Ook Australië voor opheffing der sancties, In de zitting van de Assemblée van hedenmorgen heeft de vertegenwoordiger van Australië, Bruce, het woord gevoerd. Evenals de vorige sprekers, behandelde hij de stappen, die in het Abessijnsch- Italiaansche conflict ondernomen moe ten worden en de principieele gevolg trekkingen, die voor den Volkenbond getrokken moeten worden uit het ge beurde. Vervolgens deelde hij mede, dat de Australische regeering voornemens was opheffing der sancties voor te stel len, Voortzetting der sancties zou slechts zin hebben, wanneer allen deelnamen en wanneer de economische en financi- eele maatregelen werden verscherpt en versterkt door militaire. Openbare vergadering van den Raad der gemeente Goes op Woensdag 8 Juli 1936, des namiddags twee uur. Punten van behandeling: Vaststelling der notulen van de ver gadering van 16 Juni 1936. 1. Ingekomen stukken. 2. Verzoek om afschrijving van be lasting. 3. Voorstel tot wijziging der gemeen te-begrooting voor het dienstjaar 1936. 4. Vaststelling der begrootingen van den Keuringsdienst van Waren voor de tijdvakken 1 Januari29 Februari 1936 en 1 Maart31 December 1936. 5. Besluiten van het Bestuur van het Gasthuis tot wijziging der begroo ting dier instelling voor 't dienst jaar 1935. 6. Rekening van het Gasthuis over het dienstjaar 1935. 7. Verzoek van den heer J. H. Ja cobs om intrekking der verorde ning, als bedoeld in art. 10, eer ste lid sub 1 der Drankwet. 8. Voorstel tot overdracht in beheer en onderhoud bij de Nederland sche Spoorwegen van een strook je grond aan den Stationsweg. 9. Voorstel tot het aangaan van een gemeenschappelijke regeling in zake de toelating van leerlingen tot de Openbare U, L. O. school met een aantal gemeenten, welke niet begrepen zijin in de regeling, vastgesteld bij Raadsbesluit van 18 December 1935. 10, Voorstel tot wijziging der veror dening op de heffing van leges. 11, Vaststelling van het kohier der hon denbelasting voor het dienstjaar 1936, 12, Benoeming van een wethouder we gens ontslagname door den heer mr. J. W. Goedbloed. De Burgemeester, Van Dusseldorp. schoenen, een schoentje, vier knipmes sen, een parapluie, een jas, een stofdop, een snoer koralen, een mandje, twee armbanden, leen kwitantie,' 'een (sleu teltje, een waschdoekje, een zakdoek, en onderlijfje, drie voetballen, een doos inhoudende schoenen, drie mutsen, een portefeuille, een zakje met kachelpoets, een huissleutel, een ijzeren ketting, een badpak met badschoen, een dubbeltje, sierspeld, een zilveren vulpotlood, een zakkam, een potlood met zakkam in étui, een vulpotlood, een Engelsche sleutel," een zilveren broche, een zilve ren collier, een busje verf met twee vel schuurpapier, een auto-kussen en een regenjas met sportriem en stofbril. Goes- Ondertrouwd: J. M. Bartelse jm. 27 j. en J. S. A la Fors jd. 24 j, (D.Z.) St, Laurens. Over de maand Juni. Bevallen: K. M Boogaard-Taal d. Ondertrouw: P. C. Roose, 27 j. en M. Boogerd 31 j Getrouwd: Geene. Overleden: J. Ingelse, 75 j echtgenoot an A. Löuwerse. Meliskerke. Over de maand Juni. Bevallen: N. van Sluijs, geb,. Boone z. Overleden: M. Francke 61 j. man van P. Verhage. Ondertrouwd: Geene. Getrouwd: Geene. Veere. Van 130 Juni. Bevallen: Joha,' Wouters, geb. De Regt d. GEVONDEN VOORWERPEN. TE GOES. In de maand Juni 1936 zijn aan het bureau van politie te Goes onderstaande voorwerpen als gevonden aangegeven en zijn aldaar nadere inlichtingen betref fende deze voorwerpen te bekomen: Twee rozenkransen in étui, vijf rijwiel- belastingmerken 1935/1936, twee gummi ballen, een stropdas, negen portemon naie's met en zonder inhoud, drie hand- Middelburg,, 2 Juli 1936. Aangevoerd door Walchersche boer innen: (officieele prijsnoteering) Boter f 0,8334. Kipeieren f 2,50. Eendeieren f 3. Ganseieren f 7,50. Kalkoeneieren f 5. Aangevoerd door handelaren: Boter f 0,81. Kipeieren f 2,50. Eendeieren f 2,50. Ganseieren f 6. Kalkoeneieren f 5. Particuliere prijs van Marktzetter der Z. L. M.: Boter f 0,91. Kipeieren f 3,50. Eendeieren f 4. Voor de handel: Boter f 0,8734. Kipeieren f 3,25. Eendeieren f 3,30. Kalkoeneieren f 5. Middelburg, 2 Juli. Op de eier- veiling waren heden aangevoerd 27000 stuks* Witte kippeneieren: 5254 kg 2.13; 54—56 kg 2.17; 56—58 kg 2.31— 2.35; 58—60 kg 2.43—2.47; 60—62 kg 2.61—2.67; 62—64 kg 2.70. Bruine: 5658 kg 2.40; 5860 kg 2.50; 60—62 kg 2.65. Eendeieren 2.50. Kalkoeneieren 3. Middelburg, 2 Juli. Fruitveiling. Roode bessen 1118 c., Witte bessen 9 e., Gele Kruisbessen 912 c„ Mei kers 14 c„ Tomaten 912 c., Franken- thalers 4754 c., Aardbeien Jucunda 9 20 c., Madame Moutot 817 c„ Ju liana 1112 c,., alles per kg, Zwartjes 23 c„ per doos; Laxton Noble 15 c„ Frambozen 1422 c„ beide per pond, Pruimen 1,52 c„ Perziken 26 c„ Netmeloenen 34 c., alles par stuk. Middelburg, 2 Juli. Op de ex portveiling deden: Kruisbessen f 4,50 per 100 kg. Goes, 1 Juli. Veilings vereeniging „Zuid-Beveland". Exportveiling vi.m. 1134 uur. Kruisbessen 4,20; idem n.m. 4 uur. Aardbeien Jucunda 13,60, per 100 kgg. Kleine Veiling. Kersen: Hollanders 14 21, Bruine Blance 1316, Meikersen 1115, Roode SuikerEersen 15, Porse leinkersen 1315, Luikenaars 14, Mar kies 13, uitschot kersen 47, per 100 kg. Aardbeien: Jucunda 1417, Dutch Evern 18, Madame Moutot 1213,70, Mad. Lafeber 10, per 100 kg, Diversen: Roode bessen 511, Witte idem 1013, Frambozen 1235, Toma ten 1415, Doperwten 411, Peulen 9, Tuinboonen 810, Stamsnijboonen 22 26, Dubb. Princessen 3137, Vroege Wagenaars 22, Postelein 68, Vroege Aardappelen 3,504,(50, idem Driellin- gen 2,903,60; per 100 kg, Perziken 2 10, Meloenen 1123, Witte Komkom mers A 2,703,10, idem B 2.403, id. C 1,70270; Groene Komkommers A 2,30, idem B 1,702,20; idem C 1,80 2; Kropsla 0,601,80, Andijvie 1,40 1.90; Bloemkool 712, idem lie soort 58, idem Ille en stek 24, per 100 st. Wortelen 69, Kroten 47, Sjalotten 2,10, Rabarber 1—4, Zilveruien 1,20, Selderij 1,502, Korenbloemen 1, Le lies 6, per 100 bos.

Middelburgsche Courant | 1936 | | pagina 3