mmsim BINNENLAND. ZEELAND BUITENLAND. WEER EN WIND. NUMMER 154. TWEE BLADEN. DONDERDAG 2 JULI 1936. EERSTE BLAD. 179c JAARGANG, De nieuwe A.V.R.O.-studio geopend. MIDDELBURG. GOES. WALCHEREN. ZUID-BEVELAND. De Volkenbendsvergadering. Het incident met de Ita liaansche journalisten. Za. 4 Japan vraagt uitlevering van gevangen cavalleristen. ^vovtnciaW ÜDDELBUBGSCHE COURANT Dagblad Voor Middelburg, Goes en agent schap Vlissingen 2.30, elders 2.50 per kwartaal Week-abonn. in Middelburg en Goes 18 ct. p. w. Advertentiën 30 ct. per regel, lngez. mededeelingen 60 ct. p. r. Bij contr. voor beide veel lager; tar. op aanvr. GOESCHE COURANTE Uitgeefster Naamlooze Vennootschap „De Middelburgsche Courant"; Bureaux Lange Sint Pieterstraat te Middelburg. Telefoon Redactie 269, Administratie 139 Postrekening no. 43255 Kantoor te GOES: Turfkade, telefoon 17. Aangesloten bij het Bureau voor Publiciteitswaarde der Vereeniging de Nederlandsche Dagbladpers. Familieberichten en dankbetuigingen 1—7 regels 2.10, elke r. m. 30 ct. Rubriek „Kleine Advertentiën", ten hoogste 6 regels, a 75 ct. by vooruitbetaling Adv. met „Brieven" of „Bevragen bureau dezer cou rant" 10 ct. extra Bewjjsnommers 5 cent. De heer Willem Vogt krijgt een onderscheiding. Hedenmiddag had de feestelijke ope ning plaats van de nieuwe Avro-studio te Hilversum. Reeds vroeg in den och tend begonnen de feestelijkheden, ter wijl in den loop van den morgen o.a. een officieele ontvangst op het gemeente huis plaats vond. Te 2 uur vanmiddag arriveerde de dir.-generaal der P.T.T. ir. M. H. Dam me aan de nieuwe Avro-studio. In de groote zaal heeft de heer G. de Clercq, Avro's voorzitter, een welkomstwoord gesproken. Spr. uitte een woord van hartelijken dank aan allen, die den bouw van de Avro-studio tot stand hebben gebracht. De directeur van het omroepbedrijf, de heer W. Vogt hield een gedachtenis rede. Spr. schetste de ontwikkeling van de Avro-studio-accomodatie. De eerste studio was een teekenkamer van de Ned. SeintoesteJ:l|enffabriek te Hilver sum, daarna kreeg men de beschikking over een houten loods. Eerst in 1927 werd de eerste eigen studio in twee woonhuizen betrokken. In 1928 ging men naar het perceel aan den Ouden Engweg, het huis, waarin onze studio nu meer dan acht jaar gevestigd is ge weest. De behoeften vermeerderden snel. Aangezien de Avro steeds in bloei toenam, vergrootten zich ook de mogelijkheden. Voor het orkest was 'n grooter studiozaal noodig dan men aan den Ouden Engweg bezat, weshalve de Avro beslag legde op de schouwburg zaal van het „Hof van Holland" te Hil versüm. Ook deze studio heeft de Avro tot den dag van vandaag gebruikt. Thans-zal dé K.R.O, dit gebouw gaan betrekken. Spr. releveerde vervolgens kort de tot standkoming van de nieuwe studio. Hierna was het woord aan ir. M. H. Damme, die de studio officieel opende. Spr. herinnerde aan de opening van de nieuwe uitzendzaal in 1927 door wijlen minister Van de Vegte. Deze deelde toen mede, dat het ^.antal luisteraars gestadig toenam en ongeveer 35.000 be droeg. Thans is dit cijfer 200.000 wat boekdeelen spreekt. In het vervolg van zijn rede herin nerde spr. eraan, dat door den voort- durenden offerzin van hare vele duizen den luistervinken, het de Avro moge lijk is geweest het prachtige gebouwen complex tot stand te brengen. Spr. hoopte dat de Avro door de verkregen betere technische outillage in staat zal zijn haar werk nog tot grootere vol maaktheid te brengen tot heil van den Nuderlandscjhen omroep in het alge meen en van haar tallooze luistervin- kën in het bijzonder. Voortgaande zeide spr. dat er in de leiding van het Avro-bedrijf een man, is, voor wien het vandaag wel zeer in het bijzonder een feestdag is, een man, die, hoewel hem teluerstellingen in zijn arbeid en streven niet gespaard zijn, ge bleven, steeds energiek en kundig is voortgegaan met het vervullen van de taak, die hem op de schouders werd ge legd: de directeur van het Avro-om- roepbedrijf, de heer Willem Vogt. Spr, deelde mede dat het H. M. de Koningin behaagd had den heer Vogt tot ridder in de orde van Oranje-Nassau te benoe men. Spr. verzocht de leden van het be stuur de onderscheiding aan den direc teur verleend, mede te beschouwen als een erkenning van de groote diensten die de Avro, zoowel in technisch als in cultureel opzicht aan de ontwikkeling van den Nederlandschen omroep heeft bewezen. Spr. verklaarde tenslotte de Avro- studio's voor geopend. Het Avro-orgel speelde daarop het volkslied, waarna het Avro-omroepor- kest onder leiding van Nico Treep de jubel ouverture van Weber en den tri- ommarsch uit „Aida" ten gehoore bracht. Na hetgebruiken van den eerewijn werd een rondgang gemaakt door de studio. STAKENDE ERWTENPLUKKERS. Hedenmorgen te negen uur is te Hal steren (N. Brabant) een wilde staking uitgebroken onder de erwtenplukkers De staking omvat ongeveer zeshonderc mannen, vrouwen, jongens en meisjes Zij eischen uitbetaling van hooger uur- loonen. Deze staking kwam niet geheel en al onverwacht. Er heerschte reeds eenigen tijd ontevredenheid onder de erwten plukkers in deze streek. De staking, die thans is uitgebroken, begon bij den commissionnair Van Loon. De betrokken arbeiders en arbeidsters trokken van hier naar hun collega's, werkzaam bij den commissionnair Back. Dezen legden eveneens het werk neer. In optocht ging het toen naar het veld, waar de commissionnair Van Meer erw tenplukkers aan het werk heeft Ook dezen sloten zich bij de overige stakers aan. //'cfó. fc/tWLOL- Tie. jfyosé eéa-ast (lngez. Med.: AUTOTOCHT OUDEN VAN DAGEN- Hat is zeker juist, dat er heel vaak 'n beroep wordt gedaan op het medeleven met anderen. Het aantal collectes en inzamelingen neemt eerder toe dan af, maar toch zijn er instellingen, die aller steun verdienen. Hieronder behoort ze ker de plaatselijke commissie, di'e er zich nu reeds enkele jaren op toelegt de ouden van dagen een aangenamen dag te bezorgen door met hen een auto tochtje te maken, Voor dit jaar hoopt de commissie, die ook nu weer bestaat uit de heeren J. Verhage, Lange Noordstr. C 26, W. Vermeulen Jr., Dwarskade G 111, en P. de Vos, Seissingel R 237, op Vrijdag 24 Juli zulk een tocht te orga- niseeren Zij kan dit ook nu weer al leen doen als zij van vele zijde mede werking ontvangt. Ten eerste van de autobezitters, die dien dag hun wagen en al of niet zichzelf beschikbaar willen stellen. Maar daarmede is de commis sie er niet, want zoo noodig moet wor den bijgehuurd en de versnaperingen, die men de oudjes wil aanbieden, kos ten, voor zoover ze niet beschikbaar worden gesteld, ook geld. Daarom kun- n zij, die met het goede doel sym- phatiseeren, doch geen auto of versna peringen in natura beschikbaar kunnen stellen, niet beter doen dan een gave in geld aan een der genoemde adressen te bezorgen. De commissieleden staan met beide handen gereed, om het geld aan te nemen. fl Terug naar huis. Op verzoek van de kinderpolitie te Rotterdam is alhier aangehouden de minderjarige A. v. d,. W. Hij is naar Rotterdam teruggebracht en daar ter beschikking van de kinderpolitie ge steld, die hem weer onder de ouderlijke macht zal terug brengen. OUDE HUISNUMMERS NOG VERPLICHT. In verband met de aangenomen huis nummering, is een verwarring ontstaan «n wel, dat zij, die hun huizen thans la ten schilderen, meenen het oude huis nummer niet meer er op te moeten la ten zetten. Dit nu is onjuist. Men moet dit oude nummer er wel degelijk weer op laten schilderen en eerst als er met tertijd het nieuwe van gemeentewege op zal worden gebracht, worden de oude nummers doorgestreept. DE BRANDVEILIGHEID. Op het Koorkerkhof is men bezig twee en op den Wal een bovengrondsche brandkraan te plaatsen, zulks in het be lang van de brandveiligheid van den to ren, de kerkgebouwen en de Abdijge bouwen. Ieder dezer brandkranen heeft drie uitgangen. Op twee kan direct een slang worden aangesloten, op de onderste de zuigslang van een der autospuiten. Voor den toren zal als bij de op komst zijnde restauratie de buisleiding in den toren is aangebracht, de autospuit tusschen de bovengrondsche kraan en de leiding in den toren als aanjager kunnen dienst doen. Nog zij opgemerkt, dat deze brand kranen alle zijn aangesloten op de wijde buisleiding, die reeds eerder juist met Er zijn twee soorten schrijvers: zij, die door de boeken beroemd zijn ge worden, die zij geschreven hebben en zij, die door de boeken beroemd zijn geworden, die zij niet hadden moeten schrijven! het oog op de brandveiligheid van dezen stadsader is aangebracht. Heden is een der kranen, die bij de Koorkerk, aangesloten, volgende dagen zal dit met de beide andere het geval zijn. Aanrijding. Het oudste dochtertje van den hr. W. K., dat op den Polderschenweg fietste en haar jongste zusje achterop had, werd op de kruising van den weg naar het Katsche veer aangereden door een auto, die zonder signalen te geven den hoek om kwam. Rijwiel en beide meis jes sloegen tegen den grond, waarbij het jongste een lichte hersenschudding be kwam. Gisteravond gaf de toestand der kleine gelukkig geen zorg meer. Gemeenteraad. De Raad van Goes zal Woensdag 8 Juli a.s, des middags te twee uur in openbare vergadering bijeenkomen.. Dronkenschap, Tegen twee gasten van een volkslo gement werd proces-verbaal opgemaakt wegens dronkenschap en verstoring der orde. Beiden werden op het politiebu reau ingesloten. Jongens en buren.. Een groepje jongens, dat gisteren aan het voetballen was op het speelplein van de r. k. jongensschool kreeg gis teren ruzie met de omwonende buren. De politie moest er aan te pas komen en trad als vrederechter op. WESTKAPELLE. Woensdagavond gaf het fanfarekorps „Oefening kweekt Kunst" alhier voor de openbare school onder leiding van den directeur, den hr P. de Rooij, 'n concert. Een zachte zo meravond lokte een talrijk publiek naai de pla.ats om van de verschillende uit gevoerde muzieknummers te genieten. IERSEKE. Woensdagavond vergader de de af deeling Yerseke der vereeniging tot verzorging van krankzinnigen in Zeeland. Bij verhindering van den voorz. ds. Engelsma, leidde de heer P. van der Weele de vergadering. Herkozen wer den de heeren ds. Engelsma en P. v. d. Weele. In de vacature ds. Torenbeek werd gekozen ds. Van Egmond. Tot afgevaardigden naar de jaarvergadering werden benoemd de heeren ds. Van Egmond, P. v. d. Weele en C. van Iwaar- den; secundi Ph. Bom, Joos Schipper en C. de Jonge. De ontvangsten bedroegen f 117; uit gaven f 114; batig slot f 3. De rekening werd door de heeren Ph. Bom en H. Vendeville nagezien en goedgekeurd. Bij de rondvraag werd besloten dat voor de jaarvergadering op 13 Juli een bus zal rijden. De wenschelijkheid werd uitgesproken, dat tot secretaris van de vereeniging iemand werd gekozen die in de provincie Zeeland woont. Dit is niet 't geval met mr. Schwartz die nu in de provincie Zuid-Holland woont. De plaatselijke afdeeling zal voorstellen mr. Kraus uit Goes tot secretaris te kie zen. Ook kwamen stemmen uit de ver gadering op, om voor de stichting een eigen bakkerij te nemen daar dit zeker voordeeliger is. RILLAND-BATH. Gister herdacht de heer A. de Pree .alhier den dag dat hij 25 jaar als gemeentewerkman in dienst dezer gemeente is geweest. Des nm. om 5 uur kwam de Raad hiervoor bijeen alsmede de gemeenteambtenaren. Bij monde van den burgemeester werd de Pree hartelijk gelukgewenscht, alsmede zijn vrouw die ook tegenwoordig w,ns Namens den Raad werd den jubilaris een enveloppe met inhoud aangeboden Namens de ambtenaren der gemeente wenschte de secretaris hem mede geluk met dezen dag, en bood hem namens allen een rookstel ,aan. De jubilaris dankte allen voor deze huldiging en voor de hem aangeboden geschenken. Eden en Litwinof spreken zich uit voor opheffing van de sanc ties De herziening van het Handvest zal worden uitgesteld tot September. Zonder nieuwe incidenten zijn giste ren te Genève de 'debatten over het It.aliaalisch-Abessijnisch conflict voort gezet. Verrassende redevoeringen wer den niet gehouden. Nadat Blum zijn rede, waarvan we gisteren het voornaamste reeds meldden, had geëindigd, kwamen aan het woord: Eden (Engeland), Lit winof (Rusland) en de vertegenwoordi gers v,an Canada, Zuid-Afrika|, en de Zuid-Amerikaansche staten Columbië en Panama. Eden en Litwinof gaven uitdrukkelijk te kennen, dat Abessynië niet meer te redden is en dat de sancties niet langer behooren te worden voortgezet. Blum heeft dit, zij het ook inminder directe woorden, eveneens te verstaan gegeven en de gedelegeerden v,an Canada en Panama hebben zich in denzelfden zin geuit. Alleen de gedelegeerde van Zuid Afrika, Te Water hield een bijtende re devoering aan het adres van dé grooté mogendheden, die blijkbaar geweldda den beoordeelen n,aar het militaire sue ces ervan. Deze Zuid-Afrikaansche ge delegeerde verklaarde uitdrukkelijk na mens zijn regeering, dat de sancties die nen te blijven voortbestaan, doch 1 e Water verheelde niet, dat hij niet de minste hoop had, dat het advies zijner regeering z,al worden opgevolgd. Hij wist, dat hij voor een verloren zaak pleitte en liep reeds in gedachten voor uit op de ernstige gevolgen, die dit bui gen van vijftig Volkenbondsstaten voor het geweld van een enkele machtige groote mogendheid op de ontwikkeling van de vredes- en veiligheidsgedachte tengevolge zal hebben. Een kleine troost zal voor den negus zijn, d.at Eden heel duidelijk verklaard heeft, dat de Volkejnbondsvergadermg op geenerlei wijze de Italiaansche ver overing van Abessynië behoort te er kennen en dat ook Blum zich in soort gelijken zin geuit heeft. Heel krachtig hebben ook de Zuid-Amerikaansche sprekers zich voor het beginsel van de niet-erkenning van door geweld tot stand gebr.achte gebiedswijzigingen uitgesproken. Eden heeft nog een ande re verklaring afgelegd, die aan de Ita liaansche regeering eveneens niet aan genaam zal zijn geweest, nl. dat de harde werkelijkheid weliswaar de ophef fing der sancties noodig maakte, doch tot geenerlei wijziging van het door vijf tig Volkenbondsstaten in October uitge sproken oordeel over de Italiaansche handelwijze zou kunnen leiden. Het gisteren door den voorzitter van Zeeland voorgelezen Italiaansche me morandum heeft dus; zooals ook niet anders te verwachten was, het oordeel van de Britsche regeering over den Ita- liaanschen aanvalsdaad hoegenaamd niet gewijzigd. Ook Blum bleek nog steeds Italië ,als een schender van het Volkenbondsverdrag te beschouwen, ook al meende de Fransche minister-presi dent, dat het Italiaansch memorandum te waardeeren is als een welkome bij drage v,an Italië tot het herstel der in ternationale samenwerking met dit land. Over de noodzakelijkheid van wijzi ging van het Volkenbondshandsvest ble ken alle sprekers het eens. Het schijnt echter, dat vorm, waarin deze wijziging gegoten dient te worden, heel verschil lend wordt opgevat. Daaromtrent valt allesbehalve eenstemmigheid te consta- teeren. In de huidige zitting zal deze zaak echter slechts academisch beke ken worden. Formeel komt ze p,as in de September-zitting aan de orde. De zg. neutrale staten (Finland, Zwe den, Noorwegen, Denemarken, N e- d e r 1 a n d, Zwitserland en Spanje) hebben gisteren een communiqué te Ge nève verspreid inzake de wijziging van het Handvest. Daarin staat vrij duidelijk te lezen, dat tenzij art. 16 (het sanctie artikel) op doeltreffender leest wordt geschoeid, de neutrale mogendheden voortaan zullen weigeren aan welke sancties ook deel te nemen. De zeven Italiaansche journalisten die Dinsdag den Negus hebben uitge jouwd, zijn gisteravond op vrije voeten gesteld. Ze hebben het Kanton Genève echter moeten verlaten en zullen voor loopig^ niet meer in de Volkenbondszaa mogen verschijnen. Vliddelburg, 2-VII-'36. Woensdag: hoog ste luchttemperatuur 18 °C (64 °F); laagste 14.1 °C (57 °F). Heden 9 h: 15.6 °C; 12 h: 19 °C. 9mm regen. Hoogste barometerstand te dezer stede, in het afgeloopen etmaal: 759 mm; laagste 756 mm. Hoogste barometerstand in het Euro- peesche waarnemingsgebied: 764.4 mm te La Coruna; laagste 750.8 mm te Holy- ïead. Verwachting tot morgenavond: Meest matige Z, tot W. wind, gedeel telijk bewolkt, waarschijnlijk nog enkele regenbuien, weinig verandering in tem peratuur, Zon op: 4 h 45; onder: 21 h 23. Licht op: 21 h 53. Maan op: 19 h 47; onder: 2 h 20. V.M. 4 Juli. Hoog- en Laagwater Juli. Hoogwater. Do. 2 12.47 Vr. 3 1.11 13.29 1.53 14.10 Hoog- en Laagwater te Juli. Hoogwater. Do. 2 2.04 14.33 Vr. 3 2.54 15.20 Za. 4 3.42 16.06 te Vlissingen i Laagwater. 6.49 19.18 7.36 20.03 8.18 20.47 Wemeldingej Laagwater. 7.56 20.23 8.43 21.04 9.22 2146 Westkapelle is 28 min. en Domburg Veere 38 min. 23 min. vroeger; (S springtij.) later. Te Rome ontziet men zich niet, hun vlegelachtig optreden als een soort van heldendaad in de hoogte te steken. De Italiaansche bladen gaan daarbij heftig te keer tegen den Roemeenschen mi nister van buitenlandsche zaken Titu- lescoe, die tijdens het incident uitge roepen zou hebben, dat de herriema kers „wilden" waren. Deze meneer Trtulescoe, schrijft de „Giornale d' Italia" zal het Italiaansche volk zich herinneren als de vertegen woordiger van een mentaliteit, die nog beneden het peil van de negermentali teit Staat. De „Lavoro Fascista" zegt: „kiezende tusschen de Italiaansche „wilden" en een „diefachtigen en moordlustigen ne ger", (hiermee wordt de Negus bedoeld) heeft de bariton Titoelescoe de voor keur gegeven aan den Abessijn, om de eenvoudige reden, dat de Italianen blanken zijn, en Titoelescoe en Tafari (de Negus) kleurlingen. De bariton Ti toelescoe, een halve Aziaat, een kruising van minderwaardige rassen, bij wien een Westersch vernisje de ge kleurde afkomst zeer slecht bedekt, heeft zijn bloed laten spreken." En nog iets. De Japansche ambassadeur, te Mos kou, de heer Ohta, heeft op gister een bezoek gebracht aan den plaatsvervan- genden commissaris van buitenlandsche zaken, Stomonjakof, wien hij in opdracht van zijn regeering verzocht om spoedige uitlevering van vier door de Russische grenswacht gevangen genomen Japan sche cavalleristen. Hierbij verklaarde Ohta, dat het gebied waarop de Japansche caval leristen onlangs aangehouden zijn, om streden terrein zou vormen. Stomonja kof antwoordde hierop, dat blijkens de rapporten en de van Japansche militaire zijde niet bestreden opmerkingen, de ar restatie geschied was op gebied, dat vol gens het verdrag van Tsitsikar van 1911, waarbij de grens tusschen China en Si berië werd vastgelegd, aan Rusland be hoort. Hierop werd geantwoord, dat de regeering van het sedert dien onafhan kelijk geworden Mantsjoekwo dit ver drag niet erkent. Deze verklaring heeft te Moskou groote verwondering gewtlcL aangezien de regeering van Mantsjoek wo zich verplicht had alle internationale verplichtingen, welke vroeger door Chi na waren aangegaan, consciëntieus na te komen. Op een verklaring van Ohta, dat het verdrag van Tsitsikar niet is geratifi ceerd en derhalve door Mantsjoekwo niet hoeft te worden erkend, wees Stomon jakof er op, dat 't verdrag van Tsitsikar geen ratificatie vroeg en onmiddellijk na de onderteekening van kracht is gewor den. Voorts sprak Stomonjakof de hoop

Middelburgsche Courant | 1936 | | pagina 1