IN ZEELAND] MIDDELBURGSCHE De nieuwe Avro-studio te Hilversum, BUITENLAND. STATER-GENERAAL DE COURANT iNB£Z8M0£K STUKXEÜ. SPORT. RECHTSZAKEN, BELGIË. DUITSCHLA&& POLEN BALKAN. ITALIë. ZUID-AMERIKA. VER. STATEN. De Nederlandsche pers op bezoek. Een prachtig en krachtig gebouw, door een mach tige organisatie gezet. Mooi gebruinde Huid Smokkelaffaire voor de Middelburgsche rechtbank. tri DE STAKINGSBEWEGING. In een aantal steenkoolmijnen in He negouwen hebben de arbeiders het werk gisteren hervat, evenals de werk lieden van een aantal metaalfabrieken. De staking blijft evenwel voortduren in de glasfabrieken en de cementindustrie. In de steengroeven van Soignies- Ecaussinnes staken nog 4000 arbeiders. Op enkele uitzonderingen na hebben de metaalarbeiders het werk hervat. Te Antwerpen zijn de scheepsschilders in staking gegaan. De textielarbeiders van Gent blijven nog staken. In de binnen scheepvaart is het werk vrijwel geheel hervat. Te Brussel is het personeel van twee banken weer aan het werk gegaan, doch men verwacht, dat thans het personeel van andere bankinstellingen zal gaan staken. DRIESTE OVERVAL MET BEROOVING. Drie gemaskerde en met revolvers ge wapende bandieten zijn het kantoor van de Société Gantoise te Brussel binnen gedrongen, waar zij twee bedienden bonden en chloroformeerden, om zich vervolgens met een bedrag van 50,000 francs uil de voeten te maken. Van de daders ontbreekt tot dusver elk spoor WEDEROM KLOOSTERLINGEN BESCHULDIGD VAN DEVIEZEN- SMOKKEL. Gisteren is te Kleef een proces be gonnen tegen vijf broeders van de Fran- ciskaansche congregatie, waarvan een aantal leden te Koblenz terecht stonden wegens zedenmisdrijven. De beklaagden te Kleef worden be schuldigd van smokkelen van graan en deviezen, tezamen met nog 14 anderen beklaagden. De broeders hadden een huis dicht bij de Nederlandsche grens te Baal waar verscheidene asociale elementen, zoo als landloopers, werden opgenomen om hen weer aan geregeld werk te wen nen. Een deel van de landerijen van dit huis lagen op Nederlandsch grondge bied, doch de producten van deze lan derijen mochten zonder rechten wor den vervoerd. De broeders worden thans beschuldigd veel meer dan de op brengst van déze landerijen te hebben ingevoerd n.l. 2,316,000 kg graan, als mede benzine, tabak enz. Verder zou den zij 231.300 mark naar Nederland hebben gesmokkeld. PRIJSVERHOOGING VOOR DE OLYMPISCHE SPELEN VERBODEN. Teneinde prijsverhoogingen Ier gele genheid van dé Olympische Spelen te voorkomen heeft staatscommissaris Lippert een prijsverboogfng in den tijd van 1 Juli tot 31 Augustus'van dit jaar verboden. Ook zijn maatregelen genomen om te voorkomen, dat plaatsbewijzen voor de Olympiade voor een hoogeren dan den vastgestelden prijs worden verkocht. Bliksem slaat in het huis van Schme ling. Gistermiddag is de bliksem in geslagen in het landhuis van den bok ser Max Schmeling te. Bad Saarow. Terwijl Schmeling èn zijn vrouw aan tafel zaten, werd het rieten dak getrof fen, en in een oogwenk stond dit geheel in vlammen. De bovenverdieping van het huis werd geheel verwoest. Wegens ontvoering van een kind ter dood veroordeeld. De rechtbank te Bonn heeft een 32-jarigen man ter dood véroordeeld, die op 14 dezer getracht had, den-11-jarigen zoon van een aldaar wonenden koopman te ontvoeren Vier menschen door den bliksem ge dood. Boven de woiwodechap Stanis- lawow in het Zuidoosten van Polen heb ben hevige onweders gewoed. Vier per sonen werden door den bliksem gedood en verscheidene gewond. ZES MENSCHEN DOOR DEN BLIKSEM GEDOOD. In den loop van gisteren hebben bo ven Zuid-Bulgarijfc verscheidene on weders gewoed, welke aanzienlijke schade aanrichtten. Nabij de stad Sta- ra-Sagora werden zes personen, die on der een boom schuilden voor den regen, gedood, toen deze boom door den blik sem werd getroffen. Oude granaat kost vijf menschen het leven. Te Montevecchio is een gra naat uit den wereldoorlog die door een aantal jongelui was opgegraven, tot ont ploffing gekomen. Vijf jongelui werden gedood. Hun lijken waren zoo deerlijk verminkt, dat identificatie niet mogelijk was,, Herinneringsmedaille voor strijders in Oost-Afrika. Uit Rome wordt ge meld: De troepen, die in Oost-Afrika hebben gestreden, zullen op het oogen- blik, waarop zij met verlof gaan, een herinneringsmedaille en een bedrag aan geld als demobilis,ntiepremie ontvangen. Zij zullen de uniform en het hoofddek sel behouden. SOLDATEN KEEREN UIT OOST-AFRIKA TERUG. Met de „Principessa Giovanni" zijn heden uit Oost-Afrika 1200 zwarthem- den teruggekeerd, allen studenten, die als vrijwilligers aan den oorlog in Oost- Afrika hebben deelgenomen. COMMUNISTISCH GESTOOK. De politiechef van Rio de Janeiro (Brazilië) deelde in een radiorede mede, dat de communisten Bela Kun en Otto Braun zich in Brazilië bevinden met opdracht van de Komintern, om onrust te zaaien in Zuid-Amerika Verder deelde hij mede, dat vier schepen met wapens en munitie van Sovjet-Rusland, via Spanje naar Zuid- Amerika zijn vertrokken. Deze wapens zouden voornamelijk bestemd zijn voor Brazilië. RAMPZALIGE HITTEGOLF. Volgens berichten in de Amerikaan- sche bladen worden Noord- en Zuid- Dakota door een hittegolf van meer dan 40 graden celcius geteisterd, waar door de oogst volledig vernietigd is. Volgens de autoriteiten is deze droogte periode veel ernstiger dan die van het rampjaar 1934, toen duizenden boeren door het mislukken van den oogst wer den geruïneerd. Naar aanleiding van reeds binnenge komen aanvragen om hulp, worden in Washington omvangrijke hulpmaatre gelen overwogen, die verscheidene mil- lioenen dollars zullen vergen. In de eerste plaats zullen die boeren gesteund worden, waarvan ook in de vorige jaren de oogst door droogte werd vernietigd. Volgens schattingen zullen ongeveer 75,000 boeren bij de regeering om steun verzoeken Velen van hen hebben reeds hun door droogte volkomen onvrucht baar geworden grond verlaten. IN MEMORIAM TH. M. KETELAAR. De Reisbelasting van de agen da afgevoerd. In de gistermiddag gehouden verga dering van de Tweede Kamer heeft de voorzitter prof. mr. P. J. M. Aalberse het ovérlijden van den heer Th, M. Ke telaar in leven lid der Kamer, herdacht. Spr. wees er op dat de heer Ketelaar gedurende bijna 39 jaar deel heeft uitr gemaakt van de volksvertegenwoordi ging. Vooral de zaken van het onderwijs en de hygiënische voorzorg voor het 'kind gingen.hem ter harte. Met groote waardeering zal zijn spaam in onze herinnering blijven voortleven aldus prof. Aalberse. De vioorzitter van den ministerraad, dr. C o 1 ij n, sloot zich, namens de re geering, aan bij de woorden van den voorzitter. Vele ministers hebben als Kamerlid met den heer Ketelaar samengewerkt en bewaren daaraan de aangenaamste herinneringen. Tot lid van de Kamer werd in de va- cature-Feber toegelaten de heer Van den Brule (r.-k.) De v o o r z. stelde voor, een reeks wetsontwerpen, waaronder het ont- werp-reisbelasting, aan de orde te stel len. De heer G o s e li n g (r.-k.) wilde de reisbelasting niet aan de orde stellen Gedurende de zomermaanden kan dit ontwerp geen wet worden. Dit voorstel van den heer Goseling werd ondersteund door de heeren IJzer man (s d.) en De Geer (c.h.),. De hee ren Vervoorn (plattel.) en Van Dijk (a. r.) echter wilden de reisbelasting nu be handelen. De v o o r z. zeide, dat de regeering er geen ernstig bezwaar tegen heeft, dat de reisbelasting niet op de agenda wordt geplaatst. Het voorstel-Goseling, om de reisbe lasting van de agenda af te voeren, werd bij zitten en opstaan aangenomen. De heer Kortenhorst f r.-k.) stelde voor, niet de wijziging der inkom stenbelasting' en cTer successiewet, zooals de voorzitter voorstelde, aan de orde te stellen. Dit voorstel Kortenhorst werd eveneens aangenomen. De heer De Visser (crp.) vroeg aan de Kamer verlof, de regeering te interpelleeren over haar optreden, naar aanleiding van de visschersstaking te IJmuiden en het stopzetten van de uit- keeringen aan werklooze visschers. Over dit verzoek zou de Kamer he den beslissen. Verschillende kleine wetsontwerpen werden vervolgens behandeld, waarna de Kamer tot hedenmiddag werd ver daagd. Het is reeds meermalen geble ken, en het zal deze week wederom be wezen worden, dat de Algemeene Vereeniging Radio Omroep, kort en goed Avro geheeten, een groote en vaste plaats inneemt in de harten van een bij zonder groot aantal Nederlanders. Met name voor het groote tuindorp Hilversum met z'n 70 a 80.000 inwoners en z'n vele en royale villa's en buitens, geldt dat het er deze week al Avro is, wat de klok slaat tot in de tijdelijke namen der straten toe, die tot de „Laan van den Arbeid", de ,Laan der Voltooi ing", het „128,000 plein" etc. etc. tijdelijk zijn herdoopt, terwijl deze lanen, plei nen, straten en wegen zelf met honder den vlaggen en wimpels zijn opgevroo- lijkt als werd er in Hilversum een uni versitair lustrum gevierd. Dat is echter niet zoo: men viert er wat anders. Namelijk de Opening en in-gebruik-neming van Avro's nieuwe studio. Uit wellevendheid en toegenegenheid tegenover de vertegenwoordigers van H.M. de Koningin der Aarde, en mis schien ook wel als tactische publiciteits- inleiding voor de groote feestweek, is gisteren de Nederlandsche pers door Avro-bestuur en Omroep-leiding ontvan gen. Met erkentelijkheid mag daarvan ge wag gemaakt worden, want hetgeen wij daar in dat machtige, ja indrukwekken de nieuwe gebouw, aan den 's-Grave- landschen weg nabij Dudoks schoonste Hilversumsche schepping hebben mogen aanschouwen, was in hooge mate be langwekkend. Uiterlijk doet het nieuwe gebouw rus tig aan, eerder nog monumentaal dan al te zakelijk-leelijk. Duidelijk ligt het utiliteitskarakter er in uitgedrukt, zon der dat het der bouwers streven geweest schijnt te zijn om door bewust rationalis me onbewust de leelijkheid van veel mo dern ge-bouw te laten spreken. Van binnen is het zuiver, modern, za kelijk, maar toch evenals in het uiter lijk ook niet leelijk; de groote con certzaal, waar wij het ieerst kwamen, doet zelfs warm en schoon aan. Hier heeft de heer W. V o g t, direc teur van het omroepbedrijf, na een wel komstwoord, een korte uiteenzetting ge geven. Aan den tekst daarvan ishet volgende omtrent het nieuwe gebouw ontleend: De administratieve en cfe artistieke af- deelingen van de Avro bevinden zich niet tezamen in één gebouw. Dat is van grooten invloed geweest op de construc tie ervan: In het buitenland immers zijn de administratie-gebouwen o m 't eigen lijke omroép-gedeelte gegroepeerd; zij vormen daarom een beschermenden mantel, die het beveiligt tegen het door dringen van straat- en andere geluiden. In het Avro-studiogebouw te Hilversum zijn geen administratie-afdeelingen ge vestigd; het geheele gebouw is slechts ten dienste van den omroep. Er moest nu een andere oplossing ge vonden worden voor de geluidsisölee- ring. In hoofdzaak wordt dit nu bereikt door den z.g. doos-bouw, d.w.z. een bouw waarbij de eigenlijke studio-vertrekken als doozen op eigen fundeeringen op den grond rusten, waaroverheen een buiten gebouw geheel los als een stolp over de kaas is geplaatst. Nu, dat is wel gelukt: men zou zich in de Sahara of midden op een stillen oceaan kunnen wanen, zoo volmaakt ge luidloos is het binnen in de gesloten stu dio's wanneer er althans geen g e- wenschte geluiden door jazz-bands of ander,heuschere muziek-makende corporaties worden voortgebracht. Er zijn in de nieuwe studio twee soor ten ruimten. Die, waaruit radio-uitzen dingen geschieden, heeten „gevoelige" ruimten, de overige „ongevoelige". Nauwlettend is er voor gewaakt dat er tusschen de gevoelige en ongevoelige ruimten geen tastbaar contact be staat, en waar dit contact onvermijdelijk was, is de verbinding tusschen gevoelig en ongevoelig zoodanig tot stand ge bracht, dat luchttrillingen niet, of niet noemenswaard kunnen worden overge bracht. Deze ontstoringsmaatregelen zijn toegepast b.v. bij de luchtkanalen, bij de kabel-verbindingen en bij de deur-ope ningen, die gevoelig en ongevoelig ver binden. De luchtkanalen zijn van in rub ber veerende tusschenstukken voorzien; de kabels zijn soepel over veerend opge hangen plankjes gelegd, terwijl de drem pels van de deur-openingen „zwevend" zijn aangebracht. Het huis der negen studio's. Er zijn totaal 9 studio's in het gebouw, n.l.: de groote concertzaal, die bestemd is voor orkest-uitvoeringen en koorwer ken, de jazzband-studio, de kamermuziek- studio, de hoorspel-studio, de sprekers studio, de hulp-hoorspel-studio, de ge luiden-studio, de echo-studio en de om- roepcel. In de groote concertzaal kan de ,acou- stiek binnen ruime grenzen veranderd worden door middel van enorme, in den wand en de zoldering aangebrachte draaiende driezijdige prisma's. Naar be lieven kan één v,an de drie vlakken der prisma's worden voorgedraaid, naar be lieven hard hout of een matig absorbee- rende stof (donnacona), of een sterk ab- sorbeerende stof (asbest). Iedere studio, behalve de sprekers studio, is voorzien van zg. bespiedings ruimten. Van hieruit kan de omroeper of een bevoorrechte bezoeker een blik slaan in de studio zonder deze zelf binnen te treden, hetgeen tijdens de uitvoeringen vaak van storenden invloed kan zijn. Alle studio's, behalve de groote zaal, de geluiden-kamer en de echo-kamer, bevinden zich op de verdieping, w.aar i de omroepcel in het middelpunt is ge plaatst. Door deze plaatsing is de om roeper in staat het geheele studiobe- drijf gemakkelijk te overzien en te be- heerschen. In de geluiden-kamer dit is z'n Zondagsche naam, want-ie heet eigen- 1 ij k de gruwelkamer! bevinden zich een aantal werktuigen en hulpmid delen die bij het m,aken van geluiden bij hoorspelen onmisbaar zijn. Zoo is er sawah-vormig een sproei- en waterloop bassin., met behulp waarvan verschil lende watergeluiden gemaakt kuifien worden. Er zijn een houten deur en een ijzeren deur, die men naar believen tee- der sluiten en nijdig dichtslaan k,an. Een tafel voorzien van verschillende houtsoorten veroorlooft het maken van verschillende klopgeluiden; met de be roemde leege halve klapperdoppen maakt "de geluidsgruwelaar hier bv. be- driegelijk het rennen v,an een paard na, etc. In de gang, die leidt tot deze gelui den-kamer, bevindt zich de AVRO-klok, waarvan de wijzerplaat in de hall zicht baar is, alsmede de microfoon, die hel tikken en het slaan van de klok op den zender overbrengt. De klok wordt be stuurd door een electrische moeder- klok, die alle klokken in het gebouw den juisten tijd doet aanwijzen. Avro's Echo Put. De echo-studio bevindt zich in de kelder-ruimte. In deze studio is in vol slagen tegenstelling met de rest van het gebouw gestreefd naar een zoo sterk mogelijken nagalm. Een geluid dat daar gemaakt wordt, blijft tot 10 seconden na de opwekking ervan nog hoorb,aar. In deze studio, die van. zeer harde wanden is voorzien, zijn slechts een microfoon en een luidspreker opge steld, Met behulp hiervan kan extra galm „toegevoegd" worden aan luidspre ker-klanken die daaraan behoefte heb ben. a Jtev - De groote zaal. Achter in de groote zaal bevinden zich het kerk- en het orkestorgel. De speeltafels dezer orgels zijn opgesteld in een ruimte die uit de orkestbak toe gankelijk is. In deze groote zaal is ruimte voor 500 personen, waarvan ongeveer 350 op den bëganen grond en 150 op het bal- con kunnen plaatsnemen. Zij is op ge makkelijke wijze te veranderen in een tooneelzaal. In deze zaal hebben wij drie vormen van Avro-muziek gehoord en als het ware op geluidsqualiteit kunnen keuren. Eerst heeft het Omroep-orkest onder leiding van Nico Treep hier een pretti ge vertolking van de ouverture „Mari- tana" van Wallace gegeven. Daarna heeft de heer J. H. Besselaar Jr., de bekwame organist van Rotterdams St. Laurens Kerk een magistrale en ook door de groote klankverscheidenheid uiterst boeiende voordracht van de fuga in Es dur van J. S. Bach gegeven op het kerkorgel, waarna die leuke en muzikale virtuoos Pierre Palla eens heeft gedemonstreerd wat er allemaal met het concertorgel gedaan kan worden. Behalve spiegeleieren bakken zoo ongeveer alles. Het toetsenregister of hoe dat ding moge heeten is een telefooncentrale eener kleine stad, maar dan zonder telefoniste: dat moet Pietertje en passant zelf ook nog alle maal bedienen. En hij slaat nooit mis! Wij zouden zoo nog heel wat meer kunnen vertellen: >neer dan een uur hebben we door dezen oceaan-stoomer rondgewandeld, overal voorgelicht: on der den grond in de galmende echoka mer; achter de geheimzinnige orgelpij penruimte; in de velerlei soorten stu dio's en schakelkamers en controle ruimten en wat niet al. De indruk van het geheel was: krachtig, machtig en prachtig. Moge, wat de bedoeling ook is, dit schitterende, door de Avro-lieden bijeengebrachte en door de Avro-lei- ding gebouwde gebouw bijdragen tot verdere verhooging van het peil van wat er in Nederland den aether in gaat daarmede wordt een algemeen Ne derlandsch belang gediend! van gelaat, hals en armen, óók bij geen zon, door AMILDA-zonnebruincrême. Voorkomt tevens zonnebrand Flacon 90 ct. Tube 60 ct. Doos 50 en 25 ct. (Inz. Med.J iAfzenders onbekend stuk in de prnl- ienmand. 2. Briefwisseling wordt over inge zonden stukken geplaatst of geweigero niet gevoerd. 3. De kopij wordt niet teruggezonden. 4. Maakt het kortl TENNIS. Bij de internationale tenniskampioen schappen van Wimbledon hebben mej. Rollin Couquerque en Timmer in het ge mengd dubbelspel gewonnen van mei. York en Lysaght met 75, 36, 62. Mej. Terwindt en Knottenbelt verloren van mej. Mombray Green en Williams (Engeland) met 64, 16, 60. WITTE STRAATSTREPEN. ermoedelijk ben ik wel de tolk van heel het Middelburgsch publiek wanneer ik zeg dat de witte strepen op de kruis punten der verschillende straten aange bracht één der veiligste maatregelen zijn ter voorkoming van ongelukken. Wan neer men b.v, van de zijde van 't Stad huis de Lange Noordstraat in wil rijden voel je je zoo veilig wanneer je den draai neemt achter dé aangebrachte witte streep. Wat links van de streep gebeurt trek je je als het ware niets van aan en men is altijd verantwoord indien men eventueel aangereden wordt door iemand van tegenovergestelde richting, die daar geen rekening mee houdt. Doch er zijn nog onderscheiden draaien waar die strepen niet zijn en het verkeer zeer druk is b.v. Vlasmarkt, Kr. Weele enz. enz. Wijl het hier een maatregel bij uitnemendheid betreft en het sluitend maken voor onze Gemeen- tebegrooting terwille van de daarvoor benoodigde kosten wel niet in 't gedrang zal komen ware het in 't belang van 't algemeen wel wenschelijk indien alle daarvoor in aanmerking komende kruis punten voorzien werden van zulke wit te straatstrepen Met dank voor de op name. G, v S- Gevangenisstraf, subs, geld boeten van ruim 42.000 en ruim 28.000 geëischt. v Voor de Middelburgsche rechtbank werd gisteren behandeld de strafzaak te gen H. A„ 42 jaar, schipper, wonende te Bresl^ens; G. L., 28 jaar,..schilder, wo nende tè Amsterdam; M. J. W., 31 jaar, schippe^ te Leiderdorp, en G. J. E-> 28 jaar, schipper te Breskens. A. en L. zouden in den nacht van 1 op 2 Juli 1933, in hun' hoedanigheid van schipper en stuurman, met het motor- visschersvaartuig„Johanna Maria" O 218, gepoogd hebben door den mond der Oosterschelde, een lading suiker en ge distilleerd (spiritüè) frauduleus Neder land in te vóèren. De lading bestond uit 36 kistèrt, ieder inhoudende 4 bussen, met gezamenlijken inhoud van 1440 liter spiritus;' 11 ijzeren fusten, tezamen in houdende 550 liter spiritus; een ijzeren fust inhoudende 52 liter spiritus; 200 zakken suiker met een gezamenlijken in houd van 20.000 kg. Verdachten zijn daartoe met het vaartuig „Johanna Ma ria" de Roompot in den mond van de Oosterschelde ingevaren en hebben hun lading gelost in het motorschip „Eerste Zorg", waarop de verdachten M. en E. als schipper en stuurman dienst deden. Nadat de overlading had plaats gehad in het schip „Eerste Zorg", heeft de eerste verdachte met zijn vaartuig, het vaartuig van verdachte W. met lading, door het zeegat de Roompot tot den in gang van het Veersche Gat, gesleept, na dat verdachte L. op dat vaartuig was overgegaan en dit was blijven begelei den. De verdachten aan boord van de „Eer ste Zorg", stonden in verband met het aandeel dat zij in deze smokkelaffaire hadden, als medeplichtigen terecht. Beide vaartuigen met lading werden door de Rijkspolitie in vereeniging met kommiezen der belastingen onder de ge meente Zierikzee aangehouden en in be slag genomen. De verdachten A. L. en E. waren ter terechtzitting verschenen en gaven de hun ten laste gelegde feiten toe. In deze zaak werden 12 getuigen ge hoord. Aan de hand van een ter terecht zitting aanwezige kaart gaven twee ge tuigen inlichtingen, neerkomende op hetgeen in de processen-verbaal stond vermeld en betreffende de plaats waar de feiten werden geconstateerd. De snelheid van het scheepje waar mede de lading werd vervoerd, was on geveer 10 a 12 km per uur, en het vaar tuig was eigenlijk niet geschikt voor de Zeeuwsche wateren en zeker niet om buiten te varen. De overige getuigen gaven verklarin gen betreffende de ontdekking en de inbeslagname van schip en lading. De Rijksadvocaat aan het woord ko mende, memoreerde dat, indien deze smokkelhandel zou zijn gelukt, ten na- deele van den Staat een bedrag aan ac cijns zou zijn ontdoken van 15.000. Hij achtte een woord van waardeering op zijn plaats aan allen, hoog en laag, die deze zaak tot klaarheid brachten Na een reconstructie van de zaak, conclu deerde spr. dat alle deelnemers aan deze fraude moeten hebben geweten dat het hier een smokkelaffaire betrof. Het betreft hier een invoer uit zee, in ieder geval binnen de kustlijn. Een der- ato cc a dab

Middelburgsche Courant | 1936 | | pagina 7