tè&f AKKERTJES BEMEMB NIEUWS. KERK EN SCHOOL LANDBOUW. LEGER EN VLOOT. «MS- ED WISSELKOERSEN. SCHOUWEN-DUIVELAND. ZEEUWSCN-VLAANDEREN W.D. ITALIë. DENEMARKEN 2 AMSTERDAM, 1 Juli. Het eerste getal is de vorige notee- mg, daarop volgt de officieels notee- -ing van heden. Denemarken Oblig. 1926-5 84 85. Almsterdam 1934-4% 9597. 'e-Gravenhage 1929-4% 100 100%. Roterdam 1926-1930-4% 86%—89%. Zeeuws, Hyp. B-4% 84% Cities Service Cy. P. 1958 5 47%47% A Amsterd. Bank 117%'118. C Rott. Bankver. 110 A Twentsche Bank 81%81. A Pref. .J.urgens A 104%105%. A Ned. Gist- en Spiritusf. 403%400% A De Schelde N.B. 311 C Am. Smelt en Ref. 47%47. C Stand. Brands 9%9%. C North Am. Cy. 1717% MOSSELS. YERSEKE. Naar wij vernemen is reeds door 75 pet. van de betrokken kweekers adhaesie betuigd en financi- ëelen steun verleend aan het adres om vrijheid van handel en eerlijke verdee ling der orders in den mosselhandel te bereiken. BRUINISSE. Heden had alhier een raadsvergadering plaats speciaal be legd voor de huldiging van den heer B. J. van Oeveren, die heden 25 jaar het ambt van gemeentesecretaris bekleedt. De jubilaris is o.a. president-kerkvoogd der Ned. Herv. Kerk en secretaris van het burgerlijk armbestuur. AARDENBURG. Na afloop der heden gehouden zitting van den gemeenteraad, werd de heer I. A. de Brauwer gehuldigd ter gelegenheid van zijn 40-jarig jubi leum als commandant van de plaatselijke brandweer. De voorzitter, burgemeester Overmaat, dankte den jubilaris voor al les waarvoor hij zich in de gemeente verdienstelijk heeft gemaakt. Niet alleen in zijn functie bij de brandweer, doch eveneens bij andere gelegenheden. De jubilaris was lange Jaren voorzitter der Kon, Muz. Sociëteit, bestuurslid der plaatselijke vereeniging Floralia, alsme de bestuurslid van vele andere plaatse lijke corporaties. Er kon geen feestelijk heid plaats vinden, of de heer De Brau wer interesseerde zich er voor om er zitting in te nemen. Namens H.M. de Koningin spelde de voorzitter den jubilaris de zilveren eere medaille der Oranje-Nassau orde op de borst, alsmede de eere-medaille wegens 40 jaren trouwen dienst, namens den Ned. Brandweerbond, waaraan verbon den een eere-diploma. A Born. Sum. H.M 153%—155 A Ned. Wol Mij. 80%—81% A J. G Japan Ln. 40 A Rotterd. Lloyd 4041 A S. M. Nederland 35% A Houth. Alberts 5049 C Union Pac. Rr 77% C Int. Nickel Cy. 30—30% Ned. 1000-4 97%—98%-% O. Indie 34 1000-4 95%—96%-% Duitschl. '30 1000-5% 18—18% Engeland 1960-90 4 72%—73 A Koloniale Bnk 43%—43% A N.I. Hbk. 1000 110—112. C Ned. H. M. 1000 132%—131%. A v. Berkels Pat. 39% C Calvé-Delft 57%—57%. A C. Suiker Mpij. 114%—117. A Philips Gem. B. af. 172%—171 -72% C Unilever 113%—113%-%. C Am. Car en Foundry 20%20%. C Anaconda Cop. 20%120%-%. door het klokkenspel tot zwijgen werd gebracht. Verschillende deelen der stad stonden blank. In een zwembad kwa men de kelders onder water te staan, doordat de riolen den toevloed niet konden verzwelgen. Het smerige water drong in de gangen door, zoodat 150 zwemmers overhaast de vlucht moes ten nemen. Bij Allborg in Noord-Jutland ging het onweder vergezeld van een wervelwind. Auto van een helling gestort. Op den weg Varallo-Alagna is een met meel ge laden vrachtauto tegen de leuning van een brug gereden en vervolgens van 'n 20 meter hooge helling gevallen. Drie personen vonden daarbij den dood. Een vierde werd zwaar gewond. C Bethlehem St. 3030%. C Kennec Copper 22%22%-%. C Un. States Leather 4%4; C U. States St. C. 36%—36%-%. A Kon. Petr. Mpij. 268268.% -69. C Contin. Oil Cy. 18%18%. C Philips Petr. Comp. 2625%. C Shell Union O.C. 10%—10%-%. C Tide Water Ass. Oil 9%—9%-9?£(l A Ned. Scheep v. U. 46%46% fA H.V. Amsterdam 257%—250%'-51 A Java Cult. Mij,. 124—122% A N.I. Suiker U. 104—102% A Deli Batavia 183-185-88 C Deli Mij. 1000 238%—241-45 A Senembah 227%—228%-31 C Baltimore Ohio 11%'11 1/8 C Southern Pac. Cy, 19%20%-% A Southern Rlw. 9%9% A Amst. Rubb. 124%—125%-27% A Deli-Bat. Rubb,. 72—72%-73 A Hessa Rubber 93%94% A Serbadjadi S.R. 66%67 BELGÏK NOODWEER IN OOST- EN WEST- VLAANDEREN. Windhoos en bliksem richten groote schade aan. Maandagmiddag tusschen 3 en 4 uur heeft een windhoos gewoed over de pro vincies Oost- en West-Vlaanderen. Deze heeft daar groote schade aangericht. Ook viel het verlies van enkele menschenle vens te betreuren. Zoo is bij Zeebrugge een klein zeil jacht op het kanaal naar Brugge omge kanteld. Twee van de vier opvarenden n.l. de heer Baervoets, eigenaar van het Grand Hotel des Bains te Zeebrugge, en een 31-jarige Engelsche dactylografe zijn verdronken. Twee neefjes van den heer B. konden door arbeiders van 'n scheeps werf worden gered. In het Zuiden van West-Vlaanderen, te Moescroen, zijn de daken van meer dan 50 gebouwen letterlijk afgerukt. Een groote hoeve stortte in als een kaarten huis. Verscheidene personen liepen ver- wondigen op. Hetzelfde gebeurde te Eekloo in O. Vlaanderen, waar twee oude menschen met hun zoon van onder de puinhoopen gehaald werden. De oude vrouw bleek zwaar gekwetst te zijn. Elders zijn talrijke stuks vee omgeko men. In een groote zwijnenfokkerij moesten 25 varkens worden afgemaakt. Op vele plaatsen in den omtrek van Gent is de bliksem ingeslagen. Een man werd door het hemelvuur getroffen en op slag gedood. Ook is groote schade aangericht in de. streek van Kortrijk en Meenen. Te Wevelgem ging een groote opslag plaats van vlas alsmede verscheidene machines en een auto in vlammen op. Uit andere streken wordt nog gemeld dat daar eveneens verscheidene hofste den door den bliksem werden getroffen (N. R. C.) Onweders richten schade aan. Gis terenmiddag heeft zich boven Seeland en een deel van Noord-Jutland een hevig onweer ontlast, dat veel schade heeft aangericht, Te Hellerup bij Kopenhagen is de bliksem in het electrische net ge slagen, zoodat het tramverkeer gedu rende anderhalf uur stilstond. Ook in de hoofdstad ondervond het tramverkeer vertraging. Te zeven uur sloeg het he melvuur in den Vaadhuistoren, waar- NOODLANDING VAN EEN DUITSCH MILITAIR VLIEGTUIG- Piloot gewond* Gistermiddag te half twee heeft een twee-persoons Büitsph militair vlieg tuig, kómêiidè vari H&mburg, een noód- landing gemaakt onder Roodeschool, gemeente Uithuizermeeden, (Groningen) op een stuk vlasland van den heer J. davinga. De bestuurder die volg'ens zijn verklaringen den koers kwijt was ge laakt, had een heelen tijd boven Roode school zeer laag gecirkeld en is tenslot te gedaald, waarbij het toestel den neus in den grond boorde en ernstig werd jeschadigd. De piloot werd gewond aan hoofd en handen Het toestel is door den burgemeester van Uithuizermeeden in beslag genomen en zal gedemonteerd worden. OVERVAL MET BRANDSTICHTING GEFINGEERD? In een woning gelegen achter een si garenwinkel aan den Kamperfoelieweg aan de overzijde van het IJ te Amster dam brak gistermiddag brand uit. Bu ren die de woning binnendrongen trof fen den 22-jarigen winkelier bewuste loos aan. Spoedig keerde het bewustzijn bij den winkelier terug en even vlug was het vuur gebluscht. Onmiddellijk na den brand koesterde men verdenking tegen den winkelier, die de zaken voor zijn moeder waarnam. De houding van den gearresteerde was zeer merkwaardig. De man vertel de enkele oogenblikken voordat de brand uitbrak, terwijl hij in den winkel stond, plotseling door twee mannen te zijn overvallen. Van een hunner had hij met een zwaar voorwerp een klap op het hoofd gekregen, hetgeen de ver- klarig zou zijn voor zijn bewusteloos heid. Nadat men hem buiten kennis ge, steld zou hebben, zouden de overvallers het geld uit le lade van de toonbank hebben gestolen. De politie hechtte echter gen geloof aan deze verklaring en beschouwde het geheele verhaal als een fabel. Aan het hoofd van den man was niets te zien wat op een klap met een hard voorwerp kort wijzen. Bovendien kwam een over val op klaarlichten dag aan de politie onwaarschijnlijk voor, te meer daar de buren hiervan niets bemerkten. In het politiebureau nam de 22-jari- ge verdachte, voor wien de omstandig heden bezwarend zijn, een houding aan alsof hij inderdaad geslagen was. Hij meende ieder oogenblik in elkaar te moeten zakken.... Heden zou het on derzoek voortgezet worden, DE WRAAK VAN EEN OPLICHTER De veehouder R. te A 1 p h e n a. d. R ij n heeft bij de politie aldaar aangifte gedaan van verduistering door den bij hem in dienst zijnden 22-jarigen melk venter G. de L. De L. zou in den loop van ettelijke maanden een bedrag van ruim 300 hebben verduisterd, doordat hij op val- sche kwitanties van verschillende klan ten bedragen inde en de hem door zijn patroon ter incasso gegeven kwitanties vernietigde of als „onbetaald" weer in leverde. De L. heeft nu terzelfder tijd uit wraak ambtenaren van de Crisis-Zuivelcentrale er van in kennis gesteld, dat door zijn voormaligen patroon het Crisiszuivelbe- sluit is overtreden, daar hij er zijn werk van maakte boter zonder het vereischte zegel te verkoopen. Een door de ambtenaren ingesteld on derzoek heeft tot gevolg gehad, dat te gen R. deswege proces-verbaal is opge maakt. fN.R.C.) NOODLOTTIG. In het blinden-instituut te B u s s u m liep een blinde in een der g'angen tegen een trapje op, waarop een dienstbode werkzaamheden verrichtte. De vrouw verloor het evenwicht en kwam met haar achterhoofd zoo ongelukkig terecht) op den steenen vloer, dat zij na enkele uren overleed. De dienstbode, de 38-jarige M., die hier inwonend was, had zich niet ge houden aan de bepalingen waarbij het verboden is om voorwerpen op den gang te laten staan. DOODGEVALLEN. Gistermiddag is de 37-jarige arbeider G. Verboven bij het beklimmen van een del- bedie ningstorens bij de uitwateringssluizen van het IJsselmeer misgestapt en op 'n 10 m dieper liggende vloer terechtge komen. Tijdens het vervoer naar het ziekenhuis te Den Helder is de man overleden. Hij laat een vrouw en twee kind eren achter. LIJK OPGEHAALD. Sinds Zondag avond werd te Mierlohout vermist de ongeveer 40-jarige arbeider J. van den Bi Gisterenavond werd zijn hoed nabij 't Eindhovensche kanaal te Mierlohout gevonden. Men is daarop aan het dreg gen gegaan met het resultaat dat het lijk werd opgehaald. B. was gehuwd en vader van vier kinderen. VERDRONKEN. De 13-jarige J. S. te Eindhoven is bij het visschen in het Eindhovensche ka naal te water geraakt en verdronken. HET WEER IN JUNI. Het Kon, Ned. Met. Inst. te De Bilt deelt mede: Gemiddeld over de vijf hoofdstations was de ochtendtemperatuur 1 graad bo ven normaal. In de eerste decade was de tempera tuur 1 graad beneden normaal, in de tweede en derde decade respectievelijk 2 en 2% graad boven normaal. De grootste afwijkingen kwamen voor op den lsten en 21sten, respectievelijk 4 graden beneden en 7% graad boven normaal. De gemiddelde maximum tem peratuur was 1% graad, het gemiddelde minimum graad boven normaal. Te De Bilt kwamen tien dagen voor met een maximum temperatuur boven 25 graden, tegen 4 normaal. Van deze zomersche dagen kwamen er acht voor in een onafgebroken reeks, van den 17den tot den 24stèn. Op den lsten werd belangrijke schade aangericht door nachtvorst. De neerslag was in Friesland, Gronin gen en Drente 30 tot 55 procent bene den normaal, in Noord- en Zuid-Holland en in Utrecht 5 tot 15 procent beneden normaal, Naar het Zuiden nam de neerslag toe tot ongeveer normaal in Zeeland en West-Brabant, tot ongeveer 10 procent boven normaal in Noord-Limburg en bijna 50 procent boven normaal in Zuid- Limburg ONGEVALLEN OP ONBEWAAKTE OVERWEGEN. Gistermiddag is op den onbewaakten overweg nabij de Laan van Leeuwe steijn te Voorburg, waar verleden week reeds een persoon door een trein werd gedood, de 46-jarige L. H. door den electrischen trein ScheveningenRot terdam gegrepen en vermorzeld. In de buurtschap Notter onder de ge meente Wierden is een auto met een D-trein in botsing gekomen. De chauffeur van de auto geraakte be kneld tusschen den locomotief en de ca bine van zijn wagen. Hij werd zwaar ge wond. Akte-examens landbouwkunde en tuinbouwkunde. De minister van onderwijs heeft be sloten: in de commisie, welke in 1936 belast is met het afnemen van het examen ter verkrijging van de akten van bekwaam heid tot het geven van lager onderwijs in de beginselen der landbouwkunde en in de beginselen der tuinbouwkunde te benoemen: a. tot lid en voorzitter: ir. D. S. Hui- WISSELKOERSEN. Amsterdam, officieel. Heden. Gister. Londen 7.35% 7.37% Berlijn 59.23 59.22% Parijs 9.72% 9.73% Brussel 24.81 24.81 Zwitserland 48.05 48.10 Kopenhagen 32.85 32.92% Stockholm 37.95 38.02% Oslo 36.97 37.05 New-York 1.46 1.46% Madrid 20.20 20.20 Praag 6.10 6.12% Prolongatie 2% 2% Part, disconto 2%—% 2% Daggeld 1% 1% Registermarken 30% 30% Crediet Spermarken 16% 16% Effecten Spermarken 13% 13% Reismarken 40% 40% Bankpapier 37% 37 zinga, inspecteur van den landbouw en iet landbouwonderwij te 's Graven- hage; b. tot lid en ondervoorzitter: ir. A. W. van de Plassche, inspecteur van den tuin bouw en het tuinbouwonderwijs te Den Haag, vroeger te Goes; tot leden o.m. ir. B. Bosma, ir. C. J. Droogendijk, bei den te Goes. Retirstbermometer van Woensdag, H.V.A - Markt Amerika Koninkl. Suiker Industrie Wettig Obl.Markt— Rubber Tabak OKe Schepen gedeponeerd Gij kunt op reis niet buiten een TjEr" p*i direct bij de hand tegen hoofdpijn, -i Al. A A" Gij k lakdoosje met „AKKERTJES" want dan hebt U die snelle pijnstillers DE CHR. BURGERSCHOOL TE MIDDELBURG JUBILEERT. Heden is het 70 jaar geleden, dat de Christelijke Burgerschool te Middelburg werd gesticht. Zij: was niet de eerste christelijke school te Middelburg, w.ant een paar jaar tevoren had de kerkeraad van de Chr. Afgescheiden gemeente in de Gravenstraat reeds een christelijke school geopend. Deze werd ook druk rezocht door kinderen van het platte land. Bij de etichtng van de Christelijke Burgerschool had men een dubbel doel voor oogen. Het voornaamste was na tuurlijk het geven van „christelijk on derwijs," Doordat de nieuwe school niet onder toezicht van een kerkeraad stond, kon zij bezocht worden door alle kin deren van den burgerstand. Het tweede doel was om het nieuwe schoolgebouw tevens te gebruiken voor evangelische samenkomsten. In de Ned. Herv. Kerk te Middelburg was er destijds maar één rechtzinnig predikant nl. ds. J. P, Nonhebel. Er werd behoefte gevoeld om samen te ko men tot het hooren van een rechtzinni ge prediking als de kerkgebouwen door vrijzinnigen waren bezet. Van dit dubbel doel werd op Maandag 1 Juli 1866 het bekende gebouw in de Bogardstraat in gebruik genomen. De vlag boven de voordeur bewees, dat de opening met eenige feestelijkheid plaats had. Genoemde ds. J. P. Nonhebel, die tot de oprichting der christelijke school het initiatief had genomen, installeerde in het bijzijn der schoolkinderen, ouders en belangstellenden het nieuwe hoofd der school den heer K, H. Klein. Onder de opeenvolgende hoofden Van Linschoten, Van Genderen, Breebaart, Wjaanders, De Bouter en Brouwer is de Christelijke Burgerschool steeds uit gebreid. Het schoolgebouw in de Bogardstraat werd te klein. In 1902 werd de school in de Singelstraat in gebruik genomen, waar twee jaar te voren reeds een christelijke meisjesschool was gevestigd. Beide scholen werden gecombineerd en de verschillende jaartallen in den voor gevel wijzen op de uitbreidingen, die hebben plaats gehad. De christelijke burgerschool bestaat thans feitelijk uit twee scholen, nl. een school voor gewoon lager onderwijs, waarvan de hoogste klasse opleidt tot toelating voor Middelbaar en Gymnasi aal onderwijs en een U.L.O. school, die opleidt voor het Mulo-examen. D,at de oude school in de Bogard straat, na haar ombouwing bekend als de Bogardzaal, voor evangelisatie, zending enz. goede diensten heeft bewezen en nog bewijst, behoeft geen nader betoog EINDEXAMEN GYMNASIUM, Geslaagd voor het eindexamen van 't Gymnasium te Middelburg, Afdeeling A.: A. G. Heij, P, J. van Swigchem, Elske J. de Waardt, Anny J, Woldendorp. Afdeeling B,: M. J. Steenland. Met één candidaat werd het examen voortgezet. Dit had tot resultaat, dat ook P. van Ouwerkerk voor B slaagde. Middelbare Handelsdagschool 4-j. c. Middelburg. Bevorderd werden van de le naar de 2e klasse: Jo Biondina, M. Davidse, L Faber, J, Heystek, Betsy Janssen, A de Leeuw, J. v. Melle, J. Stadhouders C. de Vlieger, K. Zwigtman, Afgewezen 3. Van de 2e naar de 3e: D. de Bree; P de Buck, To D,aniëlse, J. H. v. d. Els- hout, G. v. Hekken, C. Heystek, Th Meloen, P. Rookus, L. Vos, Fr. v. d Zee. Van de 3e naar de 4e: J. Biondina, M. Biondina, A. Crucqi, W. Goor, A Lieuwen, H. Meerkamp van Embden, E Vaarzon Morel, M. de Vos, D. v. Wolfe ren. Afgewezen 6. kiespijn, "wagenziekte", zenuwpijn. AKKER-CACHETS Koker met 13 stuks 52 et Zakdoosje, 3 stuks 30 efc (Ingez. Med.) Aan de Chr. Kweekschool te' Middelburg slaagden voor het eindexamen de heeren C. Baljeu, Oost en West Souburg; A. Cornelisse, Mid delburg; J. Dingemanse, Vlissingen; J. op 't Hof, Oudelande; A. Nagelkerke, Wolph,aartsdijk. Afgewezen twee can- didaten. h Te Breda slaagden voor het espe- ranto-ex,amen A de heer A. Adriaansen te Goes en de dames M. J. Blok ent M. Ruysaard te Middelburg, Op 84-jarigen leeftijd overleed te Kampen de heer W. J. Frijltng, oud hoofd der Openb. School voor meer uit gebreid L. O. (Wagenaarstr.) te V1 i 8- s i n g e n. Aan de Landbouwhoogeschool te Wageningen slaagde voor het candi- daatsexamen Nederlandsche landbouw de heer D. I Luteijn. Aan de R. K. Kweekschool voor onderwijzeressen te Etten slaagde VOOT het eindexamen mej. J. Vette te a- Heerenhoek. Eindexamen Rijkskweekschool te Oostburg. Geëxamineerd vier candidaten, ge slaagd de heer A. Wagenaar te Bres- kens. De lidmaten van de Ned. Duitsch Geref. Gem. te St. Maartens- d ij k hebben bij meerderheid v,an stemmen besloten aansluiting te zoeken bij de Oud-Geref. Gemeente van wijlen ds. L, Boone, waarvan thans voorganger is ds. W, Blaak te St. Philipsiand. HET REMONTEDEP6T TE MILLINGEN BESTAAT 50 JAAR. Het remontedepót te Millingen, gele gen op de Veluwe nabij het Uddeler- meer, bestaat heden 50 jaar. Het werd bij wijze van proef in 1886 opgericht en 3 jaar later definitief ingesteld. De paarden, welke op jongen leeftijd gezamenlijk bij elkaar worden gebracht maken de z.g. jeugdziekte door, terwijl vooral de Iersche paarden geruimen tijd noodig hebben om te acclimatiseeren. In de laatste jaren worden door den ve- terinairen dienst door inspuitingen met sera en vacca, de droesziekten met succes zooveel mogelijk beperkt. Daar na kan de eerste africhtirigsperiode van het paard worden beschouwd, waairbij ide spieren tot ontwikkeling worden gebracht, het paard verder wordt mak gemaakt, in de lange teugels wordt geoefend en aan het zadel ge wend. Er is geen personeel voldoende, om- in deze periode de paarden rustig on der den zadel te doen afstappen. Mits dien is het gewenscht, het verblijf in het remontedepöt niet langer te doen plaats hebben dan noodzakelijk is, met het oog op den leeftijd en de mogelijk heid tot afvloeiing naar de depots van africhting. Deze afvloeiing had tot na den oor log eenmaal per jaar plaats in October, om te voorkomen, dat de eskadrons en batterijen kort voor de manoeuvres ex tra bemoeienis zouden hebben met de verzorging der jonge paarden. Uit zuinigheidsoverwegingen is de kwartaalsgewijze afvloeiing ingesteld, elk kwartaal worden ongeveer 45 paar-

Middelburgsche Courant | 1936 | | pagina 2