I Zita. KRONIEK van den DAB. BINNENLAND. ZEELAND. ]am~maken een feest! Znt velgerechten maken hef huishonden gemakkelijker en goedkooper ?eer! De fWEEDE BLAD VAN DE PROVINCIALE ZEEUWSCHE MIDDELBURGSCHE COURANT (W.O. DE GOESCHE COURANT) VAN VRIJDAG 26 JUNI 1936. No. 149. De uitvoering der crisis-uitvoerwet. tegen verstoring van de zondagsrust. MIDDELBURG. VUSSIHGEN. proeftocht .,jan van brakel". nederlandsche spaarbank- bond, william le queux. ie m.s.l telian-] 1360. ÏMil- [-25 [ken. [Zee, [alië, fee", LK. in rika. :aux. I I HE sleep- Ttuwe Mei- |ie sapp. si- ik. Fruith. I, Telefoon gekookte gebraden |ide. Fijne Dokvleesch [Beugelink, Tel. 273. Ins n wij een choco- e soorten. Luxe doo- nb., J. J. delburg. gebraden an gehakt, A. J. de (aat L 77, 28 c. p. )ond, aard- sinaasapp., It conc. pr. Ió6 M'burg (•achten he- Interlock ige pijpen) )ordeeIigen /erkoopen. 84, Mbg, fken, goot- wit met [0 cent per maanden. Noordstr. ■■■«■es ilMINBBQ aan den [burg, ten ge toeval- rpleegd te den Boer. TWEEëRLEI POLITICI. De in de journalistiek geldende overoude regel dat men fatsoenshalve bij de beoordeeling' van politici niet met twee maten behoort te meten, heeft zijn goed recht Toch is deze richt snoer onvoldoende. Want er zijn twee soorten politici, die uit een moreel oogpunt zoover van elkaar staan, dat het onrechtvaardig zou zijn wanneer men bij de beoordeeling van hen dezelfde maatstaf zou aanleggen. Er zijn namelijk lieden die in de politiek materieel verarmden en er zijn ook ve len die zich juist in de politiek verrijkt hebben. Tusschen deze twee uitersten staan dan diegenen, die zich na hun politieke loopbaan ongeveer in denzelf den staat, wat het materieele dan be treft, bevinden als daarvoor. Hoogstens redden zij uit het politieke leven een appeltje voor den dorst wanneer de oude dag aan zal breken. De partij spreekt hier niet mee. Geen enkele partij kan het privilege voor zich opeischen slechts opofferingsgezinde en onbaatzuchtige politici in haar midden te hebben. Al maakt ieder voor zich op het geschikte oogenblik daar dan aan spraak op. Hebzucht en het afzien van profijt zijn ongeveer gelijk verdeeld over alle politieke partijen. Wie dit niet er kennen wil, bedriegt zichzelf en ande ren, Poincaré, Léon Blum en Baldwin bv. zijn als welgestelde of zelfs als rijke lieden hun politieke loopbaan aange vangen. Wanneer zij aan het eind van hun carrière voldoende overgelegd heb ben om den ouden dag zorgeloos tege moet te zien, dan zijn zij tevreden ge stemd. Van Laval, Tardieu, Millerand en an deren is het een publiek geheim dat zich gedurende hun politieke leven- de mil- lioenen voor hen opstapelden. Daartus- schen zijn dan verschillende politici die voor den aanvang en na het beëindigen van hun politieke loopbaan zoo goed als niets bezaten of ten hoogste voor den ouden dag eenige spaarpenningen vergaren konden. Degenen die door de politiek verarmd zijn kennen elkaar en zullen voor elkan der ook steeds op de bres staan. In En geland heeft een tegenstander in de po litiek voor „papa" Baldwin alle respect, omdat hij weet dat Baldwin van zijn oorlogswinst vrijwillig een hooge som belasting als aanvulling voldeed. De andersdenkende weet ook dat deze eer tijds rijke man zich in dienst van zijn land totaal ruïneerde. Het is ook bekend welk een weder- zijdsche achting Raymond Poincaré en Léon Blum (hoewel in politicis antipoden) voor elkander hadden. Een aardige ge schiedenis wordt daarvan verteld. Het was in den tijd dat Poincaré se nator was toen in de „Ami du Peuple", van Léon Blum geschreven werd, dat hij door een interventie in een Kamer commissie een groot olieconcern van dienst had willen zijn. Teneinde den lasteraar voor 't voetlicht te brengen wilde Blum achter den naam en den persoon van den werkelijken auteur ko men en niet met een strooman voor den dag treden. Want de juridische kans voor een procedure zou dan niet gunstig zijn. Toen Poincaré van het plan hoorde, liet hij Blum door middel van een be- vrienden senator weten, dat, wanneer Blum een advocaat van gezag noodig had, hij zich gerust tot hem kon wen den. Hij zou het zich tot een eer reke nen voor Blum te pleiten. „Blum behoort tot de weinigen die zich in de politiek geruïneerd hebben en ik kan het niet aanzien dat lieden van zulk een eer baarheid aan brutale lasteraars overge leverd zijn", aldus Poincaré. Blum was getroffen door dit aanbod doch maakte er met dank aan Poincaré geen gebruik van, In onzen slechten tijd zijn feiten als de genoemde een zeld-. zaamheid. In een land waar zij mogelijk zijn behoeft men in ieder geval niet te wanhopen, meende Blum. Wie durft nu te beweren, dat men niet af en toe met twee maten meten zal? werken De zuivelorganisaties niet langer mee. In December 1931, dus kort voordat er crisisregelingen met betrekking tot den uitvoer van zuivelproducten getrof fen werden, besloten de drie Neder- landsche organisaties van zuivelprodu centen, t.w. de Alg. Ned. Zuivelbond, de Ver. voor Zuivelindustrie en Melkhygi ëne en de Bond van Kaasproducenten, tezamen over te gaan tot de vorming van het crisis-zuivelbureau, teneinde daarin alle mogelijkheden onder oogen te zien, om nuttig werkzaam te zijn in verband met de zeer bijzondere econo mische omstandigheden op zuivelgebied. Korten tijd daarna bleek, dat de Ne- derlandsche regeering regelingen voor den uitvoer van zuivel- en melkproduc ten zou moeten treffen, aangezien een der belangrijke landen, waarnaar Ne derland zijn zuivelproducten exporteert, overging tot contingenteering van den invoer dier'producten. Het genoemde crisis-zuivelbureau heeft zich toen onmiddellijk ter be schikking van de regeering gesteld, om behulpzaam te zijn bij het tot stand brengen en uitvoeren van deze export- regelingen, De regeering heeft van dit aanbod gebruik gemaakt en sedert dien de regelingen in handen gegeven van het genoemde crisis-zuivelbureau. Welis waar was de formeele constructie, die zich bovendien in den loop der jaren eenigszins wijzigde, deze, dat genoemd crisis-zuivelbureau slechts als advi- seerend lichaam optrad, in werkelijk heid was de taak van dit bureau vee omvangrijker, daar niet alleen advisec- rend, doch in belangrijke mate ook met vollefdige instemming der regee ring uitvoerend werd opgetreden. Voor korten tijd openbaard zich ech ter een ernstig verschil van inzicht tus schen den minister van handel, nijver heid en scheepvaart en het crisis-zui velbureau. De minister toch sprak den wensch uit, dat een zeker percentage van alle uitvoercontingenten niet vol gens een stelsel zou worden verdeeld onder de exporteurs, doch afzonderlijk zou worden gereserveerd ter uitreiking aan bepaalde bedrijven, die, naar het oordeel van den minister, daarvoor in aanmerking komen. Het crisis-zuivelbureau stelde zich op het standpunt, dat een dergelijke uit- deeling van contingenten buiten iederen zakelijken grondslag om, niet alleen tot hoogst ongewenschte verschijnselen aanleiding zou geven, maar bovendien door haar stelselloosheid voor genoemd bureau volkomen onuitvoerbaar is. Nadat gebleken was, dat niettemin de minister op boven aangegeven weg wenscht voort te gaan, zijn de in het crisis-zuivelbureau samenwerkende or ganisaties tot de slotsom gekomen, dat zij iedere bemoeienis met deze, naar haar inzicht verwerpelijke, regeling van ww de hand moeten wijzen, met het gevolg, dat zij zich met ingang van 1 Juli a.s. hebben teruggetrokken uit de regeling van den uitvoer van zuivel- en melk producten naar contingenteerende lan den ingevolge de crisis-uitvoerwet. Uit den aard der zaak betreuren zoo wel het crisis-zuivelbureau als de drie daarin samenwerkende organisaties het buitengewoon, dat zij deze houding heb ben moeten aannemen, doch het stand punt van den minister liet geen andere keuze meer open. Het was hun onmoge lijk onder deze omstandigheden zich met deze werkzaamheden te blijven belasten. HM. de Koningin is gistermiddag te 5 h 29 uit Apeldoorn aan het Staats spoorstation te 's Gravenhage aangeko men en heeft zich per auto naar den Ruigenhoek begeven, teneinde daar korten tijd haar intrek te nemen,. Het centraal bestuur der drie a.r. kiesvereenigingen, het bestuur der chr. hist, kiesvereeniging, het bestuur der af- deeling van de staatkundig gerefor meerde staatspartij en het bestuur der afdeeling van de chr. dem. unie, alle té Hilversum, spreken er in een motie, welke ter kennis is gebracht van het be stuur der A.V.R.O., den burgemeester van Hilversum en den minister van bin- nenlandsche zaken hun afkeuring over uit, dat het bestuur van de A.V.R.O, op Zondag 5 Juli a.s. te Hilversum een feestdag organiseert, welke met zich meebrengt, dat de Zondagsrust wordt verstoord. DE onrust in frankrijk.. De avonddienst van de k.L.M. op Parijs gaat niet door. In verband met de moeilijke toestan den, welke den laatsten tijd in Frank rijk geschapen zijn, heeft de K.L.M. be sloten haar aangekondigden avond diensten op Parijs en van Parijs naar Amsterdam tot nader order uit te stel len. De binnenlandsche toestand in Frankrijk is niet bevorderlijk gebleken voor het vreemdelingenverkeer. De middagdienst op Parijs, welke met in gang van 1 Juli voor de uitbreiding van het zomerluchtnet was geprojecteerd, blijft gehandhaafd. Een jubileum. Heden is het 25 jaar geleden, dat de tuinbaas A. J. Mulder bij gemeentewer ken in dienst trad. De jubilaris werd hedenmorgen ont vangen door den wethouder, den heer Onderdijk en directeur, den hr. Jansen, en ontving namens de gemeente de ge bruikelijke gratificatie. De medewerkenden van de „schuur" boden een zilveren horloge aan. Muzikale wandeling. De Signaalafdeeling van „Achilles" en het Pijperkorps „Juliana" zullen mor genavond een muzikale wandeling door een deel der stad maken. Het vertrek is bepaald op half acht van het clublo kaal van „Juliana" in de Singelstraat. De tocht zal gaan langs de volgende route: Singelstraat, Spanjaardstraat, Balans, Wagenaarstraat, Bree, Zuidsin gel, Heerengracht, Krommeweele, Vlasmarkt, Markt, Noordstr. Hofplein, Wagenaarstraat, Balans, Korte- en Lan ge Burg, rond de Markt, Lange- en Korte Delft, Dam Noordzijde, Brak straat, Korte en Lange Singelstraat, Hier einde bij het beginpunt. De op de werf der Kon. Mij., de Schel de te Vlissingen gebouwde politiekrui- ser „Jan van Brakel", die tevens mij- nenlegger is, heeft Donderdagmiddag van kwart voor twee tot kwart voor vijf een technischen proeftocht gedaan en alles bleek toen in orde te zijn. Daarop kon overeenkomstig de opdracht van den Chef van het Marine materieel, schout bij Nacht A. Vos, het schip in dienst worden gesteld. Voor deze plechtigheid waren gasten aan boord gekomen, o.w. wij opmerkten het gemeentebestuur van Vlissingen, 'n vertegenwoordiger van den ondercom mandant der marine, de vlootaalmoeze- nier, de directeur van het Nederlandsch Loodswezen, den garnizoenscommandant van Middelburg; den kapitein der Kon. marechaussee en de dames Vos, Pol dermans en de Jong van Beek en Donk, laatstgenoemde heeft destijds de laat ste beletselen van het schip weggenomen bij het te water laten. De commandant van het nieuwe vaar tuig, de eerste luitenant ter zee jhr. J. F. W. de Jong van Beek en Donk, heeft er in een toespraak tot de bemanning van zijn bodem er opgewezen, dat het opnemen van het schip als klein rad in het groote raderwerk der marine, groote beteekenis heeft. De bemanning dient niet persoonlijk spr., den admiraal of den minister, bij volmaakte samenwer king en medewerking, die spr,. van haar zal eischen, maar de gemeenschap, het Nederlandsche Volk en dus ook zich zelf. Dit vraagt zelfrespect, die voor namelijk tot uiting moet komen in groote plichtsbetrachting zoowel in als buiten dienst. Spr. stelde een driewerf hoera op H.M'. de Koningin in. Hierna werden vlag en wimpel ge- heschen, onder het geweer presenteeren of salueeren der aanwezigen, terwijl de civiele gasten het hoofd ontblootten. De commandant heeft tenslotte dank gebracht aan allen, die aan het schip medewerkten en vervolgens hebben de gasten het schip bekeken. Het schip, dat de Vulcanus moet ver vangen, is voorzien van de nieuwste technische mogelijkheden, en is dan ook een groote aanwinst voor de marine. Het is 955 ton groot, met als hoofdaf metingen 58,70 m lang, 10 m breed en 3,95 m diepgang. Hee schip kan 15 mijl loopen, dank zij de aanwezigheid van twee stoommachines van 800 pk. De verblijven, zoowel voor de offi cieren, als voor de onder-officieren, voor de korporaals en voor de man schappen voldoen uitstekend. Zorg 'i zomers dat U het heele jaar door zalige, zelfgemaakte jams op tafel kunt brengen. Begin nu met de aardbeien, ga door met kersen, bessen en al het andere versche fruit. In 10 minuten gereedi Geen Inkoken. Het volle behoud van geur, kleur, ge wicht en voedingswaarde. Goedkooperl GezonderI Recepten bij elke verpakking. Opekta Droog 15 ct. per pakje, dubbelpakjes 28 ct. Opekta Vloeibaar 60 ct. per flesch. MAAK ZELF JAM MET NATULlR-9*,eerm, IN 10 MINUTEN Ned. Opekta MIJ. Singel 400, Tetef. 37059Amsterdam-C. (Ingez. Med.) Aan den vooravond van den heden in hotel Britannia te Vlissingen te houden een en dertigsten Spaarbankdag, had Donderdagavond de officieele ontvangst, in de raadzaal ten stadhuize plaats. De burgemeester, de heer C. A. van Woelderen, heette de ruim 300 leden vertegenwoordigend 90 van de ruim 180 aangesloten spaarbanken welkom en herinnerde er aan, dat ook in 1919 ter gelegenheid van de viering van het 100- jarig bestaan van de Vlissingsche Spaar bank te Vlissingen is vergaderd en in 1927 te Middelburg. Het hernieuwd bezoek wordt op hoo- gen prijs gesteld wegens de zeer sym- phatieke zegenbrengende doelstelling en arbeid van den bond in het algemeen, en wegens de sterke reputatie van op gewektheid en onderlinge vriendschap. Eene schoone taak is vooral ook in den tegenwoordigen tijd voor den bond weggelegd, de bevordering van het spa ren, want het „Geld spielt kleine Rol- le", dat o.a. onze Oostelijke buren in den tijd van den wereldoorlog verkon digden, heeft in deze ongelukkigen tijd nog op velen vat. Dat de bond vol over tuiging op de bres staat voor het behoud van een gaven gulden strekt hem volgens spr. tot eer,. De Vlissingsche Nutsspaarbank heeft den spaarzin .van de nijvere bevolking krachtig bevorderd en spr. wijdt woor den van groote waardeering aan die in stelling, aan haar voorzitter, dr. Ver maas, haar bestuur en den directeur, den heer Kamermans. Spr. wensciite allen prettige dagen te Vlissingen toe De voorzitter van den Spaarbankbond de heer mr Jacq. Duthil te Rotterdam, zeide, dat het altijd prettig is zoo onf- vang'en te worden en met zulke woorden als >'an buigemeester Van Woelderen, maar ook in een plaats met een spaar bank als die te Vlissingen, die geen tee kenen van ouderdom draagt, In de 15e eeuw werd er reeds gespaard al waren er nog geen spaarbanken, maar het is gebleken uit het opgraven van een flesch met Gentsche munten, welke vondst wijst op een straf den Gentenaren op gelegd. Een der onderdeelen van zulke straffen was dat zulkeen munt dan in waarde achteruitging bv. van 64 tot 42, een devaluatie dus reeds in dien tijd. Nu is er volop gelegenheid geld op NEERLANDS ZUIVEL VOEDT U COEDI (Ingez. Med.) asasHHS^at door 18). Paul Loven beloofde dat. „U gaat terug naar Golder's Green en houdt het oog op de buren. En als ik iets bijzonders hoor, zal ik het u onmid dellijk laten weten",. Gerald keerde naar zijn eenzaamheid terug. Hij hield streng de wacht, doch dien avond gebeurde er niets. Noch Ta- rangul, noch Stephanie verschenen. Als Loukoff iets deed, deed hij dat alleen. Den volgenden dag omstreeks tien uur verliet de Slavoniër het huis. Er was wellicht weer iets op til Wellicht zou de avond weer iets nieuws brengen. Den geheelen dag voor het raam zit ten, dat was hem onmogelijk, dat zou hem gek maken; geduldig wachten op zulk een wijze ging' boven zijn krachten. Hij besloot een eind te gaan wandelen in die richting van High Barnet, En dan kwam weer de moeilijkheid met juffrouw Briggs, verschansd in haar keuken. Als hij weer voor luistervink moest gaan spelen, wat moest hij dan nu doen met haar? Hij kon niet onmiddellijk weer een bioscoopgang voorstellen. Een kind zou dan begrijpen, dat hij haar met een be doeling weer uit het huis wilde hebben Hij zou nu zijn eerste plan om haar in vertrouwen te nemen, moeten uitvoeren en hopen, dat dit goed zou gaan. Hij zou haar moeten zeggen, dat hij een detec tive was en dat zijn voorgewende zwak heid een voorwendsel was in het belang der justitie met de bedoeling om een schurk te ontmaskeren. Hij nam een tram naar High Barnet. Daar g'ing hij een wandeling maken in de prachtige Hadleighbosschen. Daarna was het tijd om naar zijn woning terüg te keeren. Juffrouw Briggs opende de deur toen 'hij belde. Haar lachend gezicht keek nu eenigszins onrustig. „Er wacht een jongen op u in de spreekkamer, mijnheer Maxwell. Hij wacht al van vier uur af. Hij zegt dat hij een belangrijken brief voor u heeft en dat u die persoonlijk moet geven" „Dank u", zei Gerald kort. Zijn pol sen klopten iets vlugger, hoewel hij zich over het algemeen goed wist te be- heerschen. Ongetwijfeld een bericht van Pau Loven. Zijn veronderstelling w,as juist. Een slanke jongen ston i bij zijn binnenkomst op. Hij gaf hem een brief; op de enve loppe herkende hij Loven's welbekend schrift. De inhoud luidde: „Zooals ik vermoedde. H.tet drietal kwam hedenmorgen bijeen Jn de bar van Miajestic. Tarangul en Stephanie zijn met den middagtrein vertrokken, de eenste naar Weenen, De koffers van de vrouw zijn bestemd voor Parijs, De ge- episode van het gebroken glas is, loof ik, voorbij." Het w,as echt iets voor Paul Loven, den ijverigen, jongen diplomaat te pla gen. Hij zond den jongen met een fooi weg en ging naar zijn kamer om te overleg gen, wat hem nu te doen stond. Tarangul's bezoek ,aan Londen was geëindigd. De zending van Stephanie was eveneens afgeloopen. Loukoff bleef voorloopig, maar Loukoff zou niet over luid denken, ,al stond ook Gerald den geheelen avond te luisteren. Er was dus geen reden om nog langer in deze omgeving te blijven. Hij moest dus van Golder's Green afscheid ne men en een boos gezicht van zijn ver huurster iaanvaarden. Alles bijeen genomen had hij met deze overhaaste reis dus niet veei bereikt Het was bevestigd dat Salcedo was ge dood door Stephanie en dat de belang rijke stukken vermoedelijk in goede handen waren in ieder geval niet in handen van de geheime vijanden. Hij gevoelde er veel voor om Stepha nie naar Parijs te volgen. In die stad had hij vele vrienden en een vermom ming had hij daar niet noodig. Hij had veel van Stephanie gehoord, doch hij had h,aar slechts een paar maal gezien. En hij was er zeker van, dat Stephanie hem alleen kende van hooren-zeggen. Misschien vergat hij een oogenblik dat er dingen bestonden als foto's en dat de Hongaarsche gelukzoekster er één in haar bezit kon hebben. Wellicht beging hij thans een domheid. Hij begon met juffrouw Briggs onmid dellijk over zijn vertrek te spreken. „Er is iets vervelends gebeurd", leg de hij uit. „Die jongen bracht mij een zeer gewichtigen brief. Ik ben eigenlijk nog niet in staat om te reizen, maar ik moet op reis voor een hoogst belang rijke zaak: Ik moet morgenochtend ver trekken". Juffrouw Briggs trok een onvriende lijk gezicht. Zij had eenige vermoedens omtrent haar huurder gekregen en be grepen, dat hij niet was, wat hij voor gaf te zijn in het kort, er was iets geheimzinnigs met hem. „Ik had g'edacht, mijnheer Maxwel, «lat u zeker twee of drie weken zou blijven." „Ja, dat was ook mijn plan. Doch al mijn plannen zijn in duigen gevallen door dien vervelenden brief. Maar juf frouw Briggs, daaronder zult u niet lij den na de goede zorgen, die u ,aan mij heeft besteed. Ik zal aannemen, dat ik deze kamer voor een maand heb ge huurd en als u mij morgen mijn reke ning geeft, houdt u dan daarmede re kening." De uitdrukking op het gezicht van de jonge vrouw veranderde plotseling. Zij meesmuilde en ging heen. Zij had altijd wel geweten, dat mijnheer Maxwell een heer wajs. De kamerverhuursters in Golder's Green huizen zijn niet altijd onbewuste engelen. Den volgenden morgen vertrok hij met zijn bagage uit Belvedere Road no. 20" en bracht die naar het depot van het Charing-Cross-station. Daarna nam hij een t,axi naar Soho om nog een onder houd te hebben met Paul Loven, „Natuurlijk begrijpt u wel dat ik naar Parijs vertrek om Stephanie Ghika na te gaan", waren zijn eerste woorden. Loven keek eenigszins bedenkelijk. „Zal het u veel geven? Zoudt u niet meer kansen hebben in Weenen, waar de samenzwering uitgebroed wordt?" Danecourt had een feit niet verteld dat Tarangul er op gepocht had, dat hij hem uit Weenen zou laten zetten, zoo dra hij dat noodig vond. Als zij hem daar kwijt wilden zijn, zouden zij ge makkelijk daarvoor een middel vinden. Hij vond het niet noodig dit aan Loven te vertellen. „Ik heb vele goede vriennden in Pa rijs aan wie ik desnoods kan overlaten om Raar na te gaan", zeide hij. „Ik kan daaraan niet veel tijd besteden, want ik moet naar Weenen terug". Loven scheen alles te weten en ieder een te kennen. „Er is in Parijs een vrouw, die bijna de wederga is van Ste phanie. U begrijpt, dat ik geen ver trouwen van u vraag, maar ik geloof dat ik vrij goed kan raden." „Natuurlijk weet u het", antwoordde Gerald ongeduldig. „Een oude vriendin v,an ons beiden. Wij behoeven daarom geen doekjes te winden." (Wordt vervolgd).

Middelburgsche Courant | 1936 | | pagina 5