l GOESCHE COURANT - mmm anaai W©d€ PI6I3 akkertjis BP BINNENLAND. WEER EN mm. Juist voor Vrouwen! esski as middelburg. soes. si UITHUIS. belgie. NUMMER 149. TWEE BLADEN. VRIJDAG 26 JUNI 1936. EERSTE BLAD. 179c JAARGANG. De verklaring van dr. Colijn. VLISSINGEN. WALCHEREN. ZUID-BEVELAND. NOORD-BEVELAND. ZEEUWSCH-VLAANDEREN O.D. De „neutrale" staten voor opheffing der sancties. Slaat de opstandige beweging in Palestina naar Transjordanië over? De stakingsbeweging. Nieuwe Kwartaalabonnees FRANKRIJK. MIDDELBUtfGSCME COURANT Dagblad Voor Middelburg, Goes en agent schap Vlissingen 2.30, elders 2.50 per kwartaal Week-abonn. in Middelburg en Goes 18 ct. p. w. Advertentiën 30 ct. per regel, Ingez. mededeelingen 60 ct. p. r. B\j contr. voor beide veel lager; tar. op aanvr. Uitgeefster Naamlooze Vennootschap „De Middelburgsche Courant"; Bureaux Lange Sint Pieterstraat te Middelburg. Telefoon Redactie 269, Administratie 139 Postrekening no. 43255 Kantoor te GOES: Turfkade, telefoon 17. Aangesloten bij het Bureau voor Publiciteitswaarde der Vereeniging de Nederlandsche Dagbladpers. Familieberichten en dankbetuigingen 1 regels 2.10, elke r. m. 30 ct. Rubriek „Kleine Advertentiën", ten hoogste 6 regels, a 75 ct. bij vooruitbetaling Adv. met „Brieven" of „Bevragen bureau dezer cou rant" 10 ct. extra Bewjjsnommers 5 cent. De vorige week is een verklaring van minister Colijn verspreid, waarin wordt gezegd, dat geruchten van kwetsend karakter hun uitgangspunt vonden in n aangelegenheid v.an zuiver particulieren aard, nl. een borgstelling door dr. Co lijn verstrekt aan een uit den vreemde hierheen gekomen gezin. „Het Volk" zegt, dat het tot dusver geen reden had, om eraan te twijfelen, dat het hier inderdaad een aangelegen heid van zuiver particulieren ,aard be trof. Thans echter is ons bekend ge worden, zegt het blad, dat het Vrijheids- bondsche Kamerlid dr. I. H. J. Vos, in overleg met eenige andere vooraan staande leden van die partij, deze borg stelling voor een bedr,ag van tweedui zend Engelsche ponden, dus omstreeks f 15,000 gekocht heeft van dengene, in wiens bezit de borgstelling was geko men, en dat zij daarna aan een lid van de regeering ter hand gesteld is. Met deze, naar de meening van „Het Volk" opzienbarende, d,aad heeft de zaak volgens dat blad ongetwijfeld haar zuiver particulier karakter verloren. Het vraagt zich af, wat de vertegen woordigers v,an den Vrijheidsbond heeft bewogen, het stuk te koopen. Hierom trent kan opheldering zijns inziens on mogelijk achterwege blijven. Naar aanleiding van deze publicatie hebben we dr. Vos gesproken. Hij be vestigde, dat hetgeen in „Het Volk" staat, juist is. Alleen zit er geen politiek achter. Als persoon, zei dr. Vos, heb ik naar de borgstelling gezocht en toen ik deze had gevonden, voor f 15000 ge kocht, zijnde het bedr.ag, waarover de borgstelling liep. Ik heb vervolgens het papier naar dr. Colijn gezonden, en deze heeft mij inmiddels het bedrag terug betaald. Ik heb dit alles spontaan gedaan. Mi nister Colijn wist daar niets van af. Ik vond het noodzakelijk voor het presti ge v.an ons land tegenover het buiten land. Ik wilde, niet, dat de persoon van dr. Colijn, voor wien ik grooten eerbied heb, en van wien ik overtuigd ben, dat hij te goeder trouw is, door het slijk zou worden gehaald. De Voorzitter van den „Vrijheids bond", mr. Wendelaar, het bericht in „De Arbeiderspers" over deze aange legenheid gelezen hebbende, en door ons op de hoogte gebracht van vorenstaan de mededeeling van dr. Vos, stelde er prijs op zijnerzijds te verklaren, dat dr. Vos in deze als privé-persoon en op eigen verantwoordelijkheid heeft ge handeld en noch met hem, voorzitter, noch met eenige partij-instantie over- leg gepleegd heeft, AMENDEMENTEN OP DE REISBSELASTING, De heer Rutgers van Rozenburg heeft op het wetsontwerp tot heffing v,an_een reisbelasting, eenige amendementen in gediend. Volgens den heer Rutgers be 6taat er geen reden onderscheid te ma ken tusschen personen, die regelmatig en die bij gelegenheid voor hun beroep op reis gaan. Voor beiden geldt even zeer, dat de uitgaven niet gedaan wor den voor reisgenoegens, maar deze een deel vormen van hun bedrijfskosten. Daarom wil de voorsteller het woord „regelmatig'" laten vervallen. Verder wil de heer Rutgers iederen reiziger recht geven op vrijstelling van de belasting voor een kalenderjaar, te gen betaling van f 24. Daarvoor ontvangt hij een bewijs tegen vertoon, w,aarvan hij is vrijgesteld van bepaalde handel wijze. Een zorgvuldige en moeilijke con trole, alsmede allerlei ontduikingen zou den dan vermeden kunnen worden. De inning wordt daardoor vereenvoudigd, terwijl de opbrengst hierdoor niet of nauwelijks zal worden beïnvloed. EEN NIEUWE NATIONALE INDUSTRIE, De „hoogovens" te IJmuiden hebben een nieuwe fase in de ontwikkeling van dit bedrijf afgesloten: de voorbereidin gen van de „buizengieterij" welke zoo ver gevorderd zijn, dat dezer dagen tot de montage der definitieve fabriek kan worden overgegaan. Gedurende de laatste twee en een half jaar werd te IJmuiden naarstig ge werkt aan een nieuw product: buizen voor gas- en waterleiding, waarvoor men in de eerste plaats op de binnen- ïandsche markt afzetgebied hoopt te vinden. In de „buizenfabriek" zal ruw ijzer worden getransformeerd tot gego ten ijzeren pijpen. Hiervan is in ons land een tamelijk groot verbruik oage veer 60.000 ton per jaar, welk quantum tot nu toe uit het buitenland werd inge voerd. Binnen afzienbaren tijd hoopt men te IJmuiden de helft dezer hoe veelheid te kunnen vervaardigen uit eigen ruwijzer. In een proeffabriek, waar men onder leiding van ir. L. F. Otto groote onder vinding heeft opgedaan, heeft mer. een eigen systeem van buizengieten ontwik keld, omdat de bestaande systemen over de geheele wereld zwaar gepaten teerd zijn. Er zijn twee soorten buizen: gietijze ren en stalen. Stalen buizen zijn eigen lijk gemakkelijker aantastbaar dan giet ijzeren. Niettemin heeft men tot nu toe de voorkeur aan stalen buizen gegeven, omdat de „bedekking" er van zoo goed is. Daar staat evenwel tegenover, dat de gietijzeren buizen door grootere wandsterkte voor onzen bodemdruk practischer zijn. Te IJmuiden zullen voorloopig alleen gietijzeren buizen worden vervaardigd, welke blijkens de proefnemingen, de eigenschappen van gietijzeren en stalen buizen in zich ver eenigen. Zoo hebben wij een „pers- proef" bijgewoond, waarbij de buis pas onder een druk van 230 atmosfeer (230 kg. per vierk. cm) bezweek, terwijl bij een buigingsproef de 5% m lange buis, na in het midden 7 cm te zijn doorgebo gen in een voor het oog gelijken stand terugkeerde. Wanneer men nagaat, dat de in ons land tamelijk hooge bodem- druk 25 a 30 atmosfeer bedraagt, blijkt, dat er dan nog wel eenige speling is. Begin 1937 hoopt men tot de geregel de productie te kunnen overgaan, hoe wel in de proeffabriek reeds dagelijks 60 pijpen van 200 kg. kunnen worden gemaakt, welke reeds hier en daar een gunstig 'onthaal hebben gevonden, het geen de leiders der nieuwe afdeeling goeden moed geeft. Verschillende be langhebbenden hebben, naar men ons verzekerde, reeds hun ingenomenheid te kennen gegeven over deze nieuwe tak van nationale industrie, waar bin nen niet al te langen tijd 150 menschen rechtstreeks bij betrokken zullen zijn. 'n Wijs en scherp toezicht op de lec tuur onzer kinderen, ook waar ze tot de volwassenheid komenblijve steeds aanbevolen. Albertine Steenhoven. In de week van 14 tot en met 20 Juni 1936 kwamen in onze provincie 2 gevallen van besmettelijke ziekten voor, nl 1 geval van meningitis cere- brospinalis epidemica te Terneuzen en 1 geval van encephalitis lethargica te Kapelle. Opbrengst collecte Helden-der-zee-fonds. Met dank aan allen medewei-kers, bericht het comité ons, dat de collecte voor het Helden-der-zee-fonds Dorus Rijkers Donderdag alhier gehouden net to heeft opgebracht 456. Evenals vorig jaar organiseeren de Coöp. De Broederband te Vlissingen en Middelburg; de Coöp. Vooruit te Vlis singen en Middelburg; Algemeen Be lang te Kruiningen; Ons Belang te Goes en De Dageraad te Zierikzee, 'n Zeeuwschen Coöperatordag op 11 Juli a.s. te Middelburg in St. Joris, In den tuin zal 's middags een groot kinderfeest worden gehouden. Het stoomschip „City of Water-' fofd" is hedenmorgen van hier met een lading ijzer vertrokken naar Gdynia. De collecte voor de commissie van samenwerking heeft deze week f 52 op- gèbracht. Het aantal genomen baden in de week van 1926 Juni bedroeg 5644; waarvan 2966 in het gewone en 2678 in het Volksbad. ARNEMUIDEN. De muziekvereen. Arne's Genoegen hoopt Zaterdagavond a.s. te 8 uur op het marktplein haar 2de zomerconcert te geven onder leiding van den heer F. Buijs. Volgens het pro gramma zal uitgevoerd worden het mu zieknummer waarmede de vere'eniging een eersten prijs won. Wegens deze prestatie werd op een der repetities voornoemde directeur door den voorzit ter toegesproken en gehuldigd, waarna hem een prachtige dirigeerstok over handigd werd. Eveneens zal Zaterdag uitgevoerd worden het humoristisch karakterstuk de Stakende muzikanten. ZOUTELANDE. Op verzoek van den secretaris der muziekvereeniging ver melden wij alsnog gaarne, dat, na de opening van het nieuwe gemeentehuis door den Commissaris der Koningin, de muziekvereeniging 2 coupletten van het Wilhelmus en het Zeeuwsch Volkslied heeft gespeeld. HANSWEERT. De verplaatsing naar Vlissingen van den heer B, Vink, assi stent der directe belastingen enz. alhier is uitgesteld tot 1 October a.s, KAPELLE. Het fanfarekorps „Ons Genoegen" te Kapelle bracht gisteren avond aan haar voorzitter den hr. H. Blok Sr. een serenade. De vice-voorzitter van het korps, de hr. M. Glas wenschte hem namens het korps van heeler harte geluk met dezen dag. Het'is nog maar kort geleden dat bange vrees allen vervulde en we vreesden voor Uw leven, gelukkig is volkomen herstel ingetreden. Met den zelfde lust en ijver werkt ge weer voor ons korps, gelijk ge dit van de oprich ting 22 Mei 1908 af hebt gedaan. Uit er kentelijkheid voor de groote diensten „Olympia" bewezen, biedt zij U aan een plant, aanvaard dit van „Ons Genoe gen" met genoegen. De hr. Blok bracht verrast dank voor de gebrachte hulde. Ook hij wilde dezen dag voor het korps tot een onvergete- lijken maken en hiermede overhandigde hij een instrument dat met dank wordt aanvaard. Het was voor den jubileerende een buitengewone drukke dag, verscheidene bloemstukken werden hem geschonken, ook een van de Gymnastiekvereeniging „Olympiate Kapelle, waarvan de hr. Blok beschermheer is. KAPELLE. De gemeente ontving be richt vanwege de Staatsspoor, dat van wachtpost 38 tot aan de Veiling K. B. O. te Kapelle het fietspad 1 m kan ver breed worden. Reeds dikwijls is hierop aangedron gen door het gemeentebestuur en de Raadsleden. Nu volgt ook gedeeltelijke klinkerbestrating, zoodat hierin steeds verbetering komt, maar vooral is het een uitkomst voor de fietsers en degene welke hun aardbeien met karretjes naar de veiling voeren. KRABBENDIJKE. Het in 1900 ge bouwde en sindsdien bestaande Post-, Telegraaf- en Telefoonkantoor alhier, wordt met ingang v,an 1 Juli a.s. omge zet in een Hulppost-, Tel. en Telefoon kantoor, hetwelk evenals het Poststation Waarde zal ressorteeren onder het hoofdkantoor Goes. KRUININGEN, Donderdagavond ver gaderde in café „De Harmonie" de ver eeniging „Rentoc" onder voorzitterschap van den heer P. Wondergem voor het regelen der te houden „Ronde van Kruiningen" op Zaterdag a.s. Voor deze ronde hebben zich reeds 60 nieuwelin gen en 17 amateurs opgegeven, terwijl voor den jun:orenwedstrijd voor jongens van 10 tot 14 j,aar zich 7 deelnemers hebben opgegeven. De vergadering werd door ongeveer 40 leden bezocht. OUDELANDE. In het belang van den dienst, is de rijksveldwachter G. H. van der Tholen, bij ministerieel besluit met ingang van 1 Juli a.s. overgeplaatst naar Ellewoutsdijk. Mej. P. Dekker te C o 1 ij n sp 1 a a t heeft tegen 1 September a.s, wegens voorgenomen huwelijk eervol ontslag aangevraagd als onderwijzeres aan de openbare lagere school. Zangers- en muziekdag 1936. De zangers- en muziekdag, uitgaande van den Ring van Chr. Zang- en Muziek verenigingen in Oostelijk Zeeuwsch- Vlaanderen en van den Kring van Chr. zangvereenigingen in Westel. Zeeuwsch- Vlaanderen, zal dit jaar gehouden wor den te Zaamslag op 4 Juli a.s. Het totaal aantal deelnemende ver- eenigingen zal 17 a 18 bedragen met 'n ledental van circa 550, De vleeschvergiftiging, TERNEUZEN. Omtrent het vleesch- vergiftigingsgeval aan boord van het Russische s.s. „Dimitrof" vernemen wij nog nader dat een onderzoek heeft uit gewezen dat de geheele bemanning be staande uit 32 personen vergiftigings verschijnselen vertoond. De behandelende geneesheer achtte overbrenging naar het Ziekenhuis nood zakelijk, doch zooals gemeld wenschte de kapitein van de „Dimitrof" hieraan niet te voldoen. Donderdagmorgen heeft het schip weer zee gekozen met be stemming Leningrad. INBRAAK. ST. JANSTEEN. Gisternacht is in gebroken in de woning van den heer W. te Absdale gem. St. Jansteen, waar bij het in een koffer geborgen .geld is meegenomen. Toen de heer Wl. zich Donderdagmorgen naar zijn werk wilde begeven, kwam hij tot de ondekking dat de achterdeur, die toegang geeft tot de woonkeuken, geforceerd was en openstond. Hij kreeg reeds eenig ver moeden en begaf zich naar de plaats, waar de koffer met het geld stond. Het geld bleek verdwenen te zijn. De politie van St. Jansteen werd gewaarschuwd en stelde een onderzoek in. Voor zoo ver ons werd medegedeeld, heeft men gegrond vermoeden wie de dader is. De persoon is echter zwervende en zijn ver blijfplaats is onbekend. (Tel.) De vertegenwoordigers van de „neu trale" staten (Zweden, Noorwegen, Fin land, Spanje, Nederland en Zwitserland) zijn gisteravond te Genève bijeengeko men voor de bijeenkomst van den Vol kenbondsraad, welke heden plaats vindt, Nederland was vertegenwoordigd door den minister van buitenlandsche zaken, De Graeff, De besprekingen handelden over het Abessijnsch-Italiaansch conflict en men kéurde de opheffing van de sancties goed. DE NEGUS NAAR GENèVE De keizer van Abessynië is gis teren uit Londen naar Genève vertrokken om daar de zitting van den Volkenbond bij te wo nen. Voor zijn vertrek verklaarde Haile Selassie tegenover de journalisten: „Op het oogenblik van vertrek naar Genève, om er de rechtvaardige zaak van ons volk te verdedigen, wenschen wij het Engelsche volk hartelijk te danken voor de tallooze blijken van betoonde sym pathie. Wij gaan naar Genève vol goe de verwachting". Een tamelijk talrijke menigte juichte den negus toe, toen deze in den trein stapte. Volgens den specialen correspondent van de „News Chronicle" te Jeruzalem, wordt Palestina sedert eenige dagen door een nieuw, ernstig gevaar bedreigd. De Arabische opstandige beweging, die tot dusverre tot Palestina beperkt is gebleven, breidt zich uit over Trans jordanië. Van oogenblik tot oogenblik zouden 60000 Bedoeïnen de Jordaan kunnen overtrekken om den opstand der Arabieren in het heilige land te steunen. Op een vergadering van 200 Sjeiks te Amman, de hoofdstad van Transjordanië, zou besloten zijn den Brit- schen hoogen commissaris mee te deelen, dat de opstand in Transjordanië open lijk zal worden uitgeroepen, indien de Arabieren niet binnen tien dagen vol doening zouden krijgen. Daar in Transjordanië het dragen van geweer of revolver en liet invoeren van munitie anders dan in Palestina geoorloofd zijn, zouden de Engelschen, aldus besluit de correspondent, een wa ren oorlog hebben te voeren, indien Transjordanië zich bij de opstandige be weging zou aansluiten, Uit Brussel wordt gemeld: De toestand was gisteren in het ge heele land kalm. Te Luik, Charleroi, Bergen en in het centrum en de vallei van de Senne, evenals te Hoboken, is de werkhervatting in de metaalnijver heid toegenomen. In de mijnen van Lim- Zij, die zich met ingang van 1 Juli a.s. op ons blad abonneeren, ont vangen de tot dien datum verschij nende nummers GRATIS. Middelburg, 26-VI-'36. Donderdag hoogste lucht temperatuur 23.7 °C (74 °F); laagste 15.7 °C (60 °F). Heden 9 h: 16.2 °C; 12 h: 17.7 °C. Geen regen of neerslag. Hoogste barometerstand te de zer stede, in het afgeloopen etmaal: 767 mm; laagste 766 mm. Hoogste barometerstand in het Euro- peesche waarnemingsgebied: 769.4 mm te La Coruna; laagste 749.8 mm te Var- doe. Verwachting tot morgenavond: Zwakke tot matige N, tot W. wind, ge deeltelijk bewolkt, waarschijnlijk nog enkele regenbuien, weinig verandering in temperatuur. c Zon op: 4 h 41; onder: 21 h 24. Licht op: 21 h 54. Maan op: 13 h 08; onder: 24 h 14. E.K.: 26 Juni. Hoog- en Laagwater te Vlissingeni Juni. Hoogwater. Laagwater. Vr. 26 7.11 19.23 1.10 13.11 Za. 27 8.01 20.18 1.57 14.06 Zo. 28 9.01 21.20 2.53 15.10 Hoog- en Laagwater te Wemeldingei Juni. Hoogwater. Laagwater. Vr. 26 8.50 21.04 2.08 14.21 Za. 27 9.34 21.54 2.53 15.17 Zo. 28 10,31 22.53 3.51 16.20 Westkapelle is 28 min. en Domburg 23 min. vroeger; Veere 38 min. later. (S springtij.) zijn die "AKKERTJES" een ideaal middel. Ze helpen verrassend bij onbehaaglijkheid, bovendien ook bij klachten op gezette tijden Volgens recept van Apotheker Dumont (Ingez. Med.) burg is het werk geheel hervat. In de provincie Namen verwachtte men, dat heden op vele plaatsen het werk zou worden hervat. Te Temsche zijn de arbeiders weer aan het werk ge gaan. In de omgeving van Antwerpen worden eenige kleine stakingen gemeld. In de textielnijverheid is de toestand te Verviers ongewijzigd gebleven. In Vlaanderen en in het Kortrijksche heeft de staking zich tot vijf fabrieken uitge breid. Te Thielt en Rousselaere wordt door de stakers gepost. Te Geraerdsber- gen hebben 800 arbeiders het werk neer gelegd. Te Brussel werkt de Ban que de Bruxelles met de helft van haar perso neel. Vandaag was de toestand te Gent, voor wat de binnenscheepvaart betreft, weer normaal. De scheepvaart is verze kerd op de Leye, het kanaal van Brug ge, 't kanaal van Terneuzen en de Maas. DE KOSTEN VAN DE 40-UREN WEEK VOOR DE INDUSTRIE. De „Figaro" heeft in industrieële en commercieele werkgeverskringen een enquête gehouden naar de hoogere kos ten, die de nieuwe wetten in de Fran- sche industrie met zich mede zouden brengen. Volgens deze enquête beteekent bij een gemiddeld aantal arbeiders var 7.776.000 in industrie en handel, mei een jaarlijksch inkomen van 10.000 francs elk de invoering van de 40-uren- week een zwaardere belasting der be drijven met 11.5 milliard francs. DE NIEUWE SOCIALE WETTEN AFGEKONDIGD. De door de beide huizen der volks vertegenwoordiging aangenomen wetten omtrent de vacantie met behoud van

Middelburgsche Courant | 1936 | | pagina 1