Haken choon chip Z0NDA6 CACHETS Prinses Zita. KRONIEK van den DAG. Vermoeid? Uitgeput? Drinkt Alcoholvrij BINNENLAND, VOOR DEN fWEEDE BLAD VAN DE PROVINCIALE ZEEUWSCHE MIDDELBURGSCHE COURANT (W.O. DE GOESCHE COURANT) VAN DONDERDAG 25 JUNI 1936. No. 14S. WALCHEREN. WILLIAM LE QUEUX. (Wordt vervolg'd). ZWEEDSCH HAZARDSPEL? Zweden heeft de vorige week een nieuwe regeering gekregen. Het soci alistische kabinet-Hansson, dat sinds November 1932 aan het bewind was ge weest, werd ten val gebracht. De leider der boerenpartij, Pehrsson, vormde een nieuw ministerie en deelt thans de la kens uit (voorzoover men dit dan' zoo mag zeggen van een democratisch-par- lementair régime.) Lang zal Pehrsson zijn hoog ambt niet kunnen bekleeden. In het najaar moeten verkiezingen in Zweden plaats vinden. De zittingsperi ode van den huidigen Rijksdag is dan om. Het zou al heel toevallig zijn, als Pehrsson daarna ophieuw minister-pre sident werd. Hoe men er bij gekomen is, om een paar maanden voor de verkiezingen een regeering, die zich bijna vier jaar lang kon handhaven, ten val te bren gen? Daarover verschillen de meenin gen. Het was niet noodig geweest; zeg gen degenen, die het bewind van Per Albin Hansson een goed hart toedragen. Het werd hoog tijd, verklaren daaren tegen zijn tegenstanders. Het is ons niet duidelijk geworden, wat de laatsten hiermee precies bedoelen. Ze kunnen moeilijk beweren, dat het Zweden de laatste jaren niet naar den vleeze is ge gaan. Onder Hansson heeft dit Scandi navische land (dat eenige malen groo- ter is dan Nederland, maar minder, nog geen 7 millioen inwoners telt) de econo mische crisis goeddeels overwonnen. Werkloosheid bestaat er nauwelijks meer en de staatsfinanciën verkeeren in blakenden welstand. Weliswaar schijnt de groote vlucht, die de bewa peningsindustrie heeft genomen (Zwe den levert uitstekend ijzer, staal en koper) aan de welvaart niet vreemd te zijn, maar het gaat niet aan, louter en alleen dit bedenkelijke verschijnsel ter verklaring er van naar voren te halen. Al had Hansson dan den economischen wind mee, zijn bestuur kan in vele op zichten aan anderen ten voorbeeld wor den gesteld. Het ligt voor de hand, dat nu van sociaal-democratische zijde gemompeld wordt, dat de burgerlijke groepen bang zijn geworden van de groote populari teit, die Hansson zich als premier heeft verworven. Dat zijn verdwijning daarom dus „hoog tijd werd". Immers als mi- nister-president zou zijn woord op 't verkiezingspad veel meer gewicht in de schaal gelegd hebben dan als ordinairen partij-leider? Men kan er aan twijfelen, of deze den burgerlijken in de schoe nen geschoven redeneering in de prak tijk zal opgaan. Het is ook denkbaar, dat Hansson's val, vlak voor de verkie zingen zijn populariteit nog heeft ver hoogd. Zulks temeer, omdat hij in de minderheid bleef met een wetsontwerp, dat de groote massa van het volk wel gevallig was, N.l. een voorstel tot ver hooging van de ouderdomspensioen. De regeering had dit Vastgekoppeld aan een voorstel tot versterking van de de fensie. Jarenlang is men in Zweden over de noodzakelijkheid de defensie op beter peil te brengen aan Het dilibe- reeren geweest. Een commissie, die daarnaar een onderzoek instelde kwam een maand of zes geleden met een lijvig rapport voor den dag. Het bevatte drie projecten: een van de leden der boeren- en vrijzinnige volkspartij om extra 148 millioen kronen beschikbaar te stellen; een van de socialistische leden om niet verder te gaan dan tot 114 millioen eti van de conservatieve leden om 160 mil lioen uit te trekken. Het kabinet-Hans son, dat een minderheidsregeering was, zou ook in deze zaak van de boeren partij, of de vrijzinnigen den steun moe ten hebben. Ze kwam daarom eerst met een tusschenvoorstel: 131 millioen. Daar voelden de partijen niet voor. Toen verklaarde ze zich bereid het project der boeren en vrijzinnigen te aanvaar den, mits het inmiddels gereed gekomen ontwerp tot verhooging der ouderdoms pensioenen ook zou worden aanvaard; en mits de 148 millioen gedeeltelijk be streden zouden worden uit een verhoo ging van inkomsten- en vermogensbe lasting. De Rijksdag heeft nu het voorstel om 148 millioen extra voor de defensie te bestemmen aangenomen, maar de an dere ontwerpen verworpen. De drie burgerlijke groepen stonden hier tegen over de socialistische fractie, die wel de sterkste in den Rijksdag is, maar niet over een absolute meerderheid be schikt. Het kabinet-Hansson trad af. De heer Hausson heeft, vlak voor de stemming, o.a. verklaard: „Indien wij vallen over de ouderdomspensioenen, wordt dat geen slecht uitgangspunt voor de verkiezingscampagne". Hij kon hier in wel eens gelijk hebben. Indien de burgerlijke groepen hem inderdaad een beentje lichtten niet omdat ze prin cipieel tegen de verhooging der ouderdomspensioenen waren, maar om dat ze meenden, dat „het tijd werd", zou in vervolg van tijd, d.w.z. over enkele maanden, wel eens kunnen blijken, dat ze zich leelijk vergisten. PRINSES JULIANA TE LOOSDRECHT Prinses Juliana heeft zich nadat zij het maskeradefeest te Utrecht had ga degeslagen met haar hofdame jkvr. De Braauw en den Commissaris der Konin gin in de provincie Utrecht, Ridder L. Bosch van Rosenthal naar Loosdrecht begeven. Het bestuur der wateirsportvereeni- ging Loosdrecht, dat op de hoogte was gebracht van het voornemen, verwel komde de Prinses. Vervolgens begaf de Prinses zich naar het motorjacht van den heer Maas en zijn zoons, de bekende zeilers Jan en Bob Maas. De Prinses bleef eenige uren op de plassen en gebruikte daarna de thee in het clubhuis der watersportvereeniging. DISCONTOVERLAGING NEDER- LANDSCHE BANK. Naar wij vernemen, heeft de Neder- landsche Bank met ingang van heden haar rentetarieven over de geheele linie met een half procent verlaagd. Het wisseldisconto wordt derhalve teruggebracht van 4 tot 4 procent. Deze maatregel zal door het bedrijfs leven ongetwijfeld met groote ingeno menheid worden begroet en doet uitko men, dat onze circulatiebank geen oogen- blik aarzelt om haar rentetarieven naar beneden te brengen wanneer de om standigheden zich daartoe maar even leenen. Blijkens den jongsten weekstaat van de Nederlandsche Bank is de goudvoorraad in de achter ons ligende week intact ge bleven. Waar het verloop van de wis selmarkt er op wijst, dat geen gevaar voor verderen goudexport, voorloopig althans, dreigt en de geldmarkt belang rijk ruimer is geworden, heeft onze cen trale credietinstelling terecht gemeend, haar tarieven meer in overeenstemming te moeten brengen met de noteeringen in de open markt. Deze maatregel zal haar psychologi sche uitwerking dan ook wel niet missen en kan er slechts toe strekken het ver trouwen in de Nederlandsche geldmarkt, in de positie van onzen gulden en van ons staatscrediet te versterken, Onze* circulatiebank heeft het voorbeeld van de bank van Frankrijk om de rentetarie ven te verlagen zeer spoedig gevolgd. Ondertusschen heeft de periode van spanning op de wisselmarkt een niet on belangrijke vermindering van den goud voorraad gemaakt. Ruim 2 maanden ge leden is er een hoogtepunt geweest, waarop de goudvoorraad 714.654.000 bedroeg, terwijl de weekstaat van 15 Juni, toen de laagste stand werd bereikt, een voorraad aangaf van 588.823,418. Een vermindering dus van ruim 125 millioen. Wanneer echter in aanmerking wordt genomen, dat verleden jaar tegen het einde van Juli in een week tijds 142.000.000 goud moest worden afge staan, dan blijkt, dat de aderlating, die de bank zich thans moest getroosten, verhoudingsgewijze niet zoo sterk was. De Nederlandsche gulden is wederom eens zegevierend uit de stormen op de internationale deviezenmarkt te voor schijn gekomen. Opnieuw is bewezen, dat de klassieke middelen hun uitwer king niet hebben gemist. Hierbij dient er vooral de aandacht op te worden geves tigd, dat het wisseldisconto 'thans niet hooger dan tot 414 percent behoefde te worden opgevoerd, terwijl tijdens den aanval van Juli 1935 het disconto in drie dagen tijds van 3 percent op 6 percent moest worden gebracht. DE CRISIS-HYPOTHEEK- AFLOSSINGSWET.. Gegevens over het tijdvak van 9 Februari 1936 (datum van in werkingtreding) tot en met 31 Maart d.a.v. De Crisis-hypotheekaflossingswet '36, welke ten doel heeft te voorkomen, dat hypothecaire schuldenaren door onre delijke terugvordering van een geldlee- ning ernstig benadeeld worden, trad op 9 Februari j.l. in werking. In de laatste aflevering van liet maandschrift van het centraal bureau voor de statistiek ko men gegevens betreffende de toepassing van bedoelde wet voor over het tijdvak vanaf de in werkingtreding der wet tot en met 31 Maart 1936. Bij den rechter werden 71. verzoek schriften ingediend om verlichting der verplichtingen inzake terugbetaling van hoofdsom en tusschentijdsche aflossing. Van deze aanhangig gemaakte zaken zijn er thans 48 beëindigd en bleven dus 23 onafgedaan. Van deze 48 afgewerk te verzoekschriften bleven er 14 buiten behandeling (ten deele wegens intrek king) terwijl 8 het lot ten deel viel van niet-ontvankelijk- of onbevoegdverkla ring. In 6 gevallen kwam een minne lijke regeling tot stand. Van de 20 resteerende zaken werden er nog 7 af gewezen, zoodat er tenslotte slechts 13 verzoekschriften bij beslissing van den kantonrechter werden ingewilligd, In vorenbedoeld tijdvak zijn 5 ver zoekschriften inzake vexatoire beslagen (art. 16 der wet) ingediend, waarvan 4 zijn afgedaan; 3 zijn niet-ontvankelijk verklaard, 1 afgewezen. KOOPT ZOMERPOSTZEGELS. Naar wij vernemen heeft het hoofd bestuur der P.T.T. naar aanleiding der ontstane verwarring van de zomerpost- zegels met de Utrechtsche universiteits postzegels nogmaals de aandacht der loketambtenaren gevestigd op de in de daaromtrent uitgegeven dienstorder vervatte opdracht om bij den aankoop door het publiek van frankeerzegels van 114, 5, 6 en 1214 ct. de aandacht te vestigen op het verkrijgbaar zijn der zomerpostzegels. Pas als men geen zomerpostzegels wenscht, worden gewone postzegels aangeboden en dan het eerst de gelijk waardige universiteitspostzegels. VERKEERSONGEVAL, OOSTKAPELLE. Woensdagavond te ongeveer half tien had bij den Rhijns- burgschen weg een ongeluk plaats Een' auto, van Oostkapelle komende, sloeg den Rhijnsburgschen weg in, een motor fiets uit dezelfde richting komende, reed dezen auto achterop. De bestuurder kon niet meer voorbij komen, waardoor hij tegen 'n bank reed, over den kop sloeg, en op het land terecht kwam. De man bleef gelukkig ongedeerd, doch een duorijder liep een beenfractuur op. OOSTKAPELLE. Gevonden voorwer pen: Een belastingplaatje gemerkt „de Vuist" bij A. Bosman, Domburgsche weg B 14. Een ceintuur van een blauwe regenjas bij den gemeente-veldwachter. Een damestaschje met inhoud bij Chr. van de Woestijne, Grijpskerksche weg B 7b. OOSTKAPELLE, Zooals indertijd ge meld, is alhier op initiatief van den heer S. Douma, hoofd der De Wetschool voor geref. lager onderwijs te Rotterdam, (vroeger te Grijpskerke) aan den Duin weg een vacantieschool gesticht voor kinderen van Chr. scholen. Dit gebouw is zoo ingericht dat het bestaat uit een ruim leslokaal en een aantal slaapkamers. Er zijn verder twee bijgebouwen voor het onderwijzend per soneel, welke tevens als keuken en eet zaal dienst doen. De bedoeling is om telkens groepen kinderen van Chr. scholen gedurende een of meer weken hier te laten door brengen, al naar gelang van de financi- eele mogelijkheden. De inrichting, ge naamd „It Swealtsje-nêst" (zwaluwnest) werd gisteren in tegenwoordigheid van verschillende genoodigden geopend. Tegenwoordig waren B. en W. van Oostkapelle, ds. Van Dijke, ds. Visser, ds. Plomp, resp. van Oostkapelle, Dom burg en Grijpskerke; dr, v. d. Harst, arts Gij kunt niet gezond blijven, als van dag tot dag zich in Uw ingewanden vergiftige afval-stoffen ophoopen, want die hebben 'n bijzonder schadelijke werking op Uw gestel. Tenslotte begint Ge U „zoomoe", „zoo mat" en „zoo lusteloos" te gevoelen en last te krijgen van allerlei onprettige verschijnselen, zonder dat Ge beseft, waar het U hapert Neem eiken Vrijdag en Zaterdag een M.S.S.-cachet ter inwendige zuivering De M.S.S.-caehets zullen Uw haperende spijs vertering, Uw vertraagde stoelgang herstel len, Uw met vergiftigde afvalstoffen gevulde darmen zacht ledigen, Uw gestel opfrisschen. Ge gaat U 'n ander mensch voelen. Ge bemerkt vol welbehagen, dat ge U op Zondag-ochtend voor het eerst eens lekker frisch en opgewekt gevoelt, vol van levenslust en energie, want: M.S.S.-eachets Maken „Schoon Schip" Per 12 stuks in koker slechts 60 cent. (Ingez, Med.j te Oostkapelle, afgevaardigden van Chr. schoolbesturen en van de Chr. School- vereeniging van Rotterdam (Zu^d) en vele anderen. De heer Douma hield een toespraak, waarin hij zeide, dat de inrichting is ge boren uit een ideaal en uit behoefte om te dienen en kwam tot stand op zuiver particulier initiatief. Men moet de zaak voorshands als een (Ingez. Med.j door 17), „Men maakt altijd fouten", antwoord de de Hongaarsche gemelijk. „Mijn ze nuwen waren mij de baas. Ik schrok van elk geluid; ik had maar één gedachte en dat was om zoo gauw mogelijk weg te komen. U begrijpt die dingen niet. U laat de menschen bij volmacht dooden. Wij, uwe betaalde krachten, hebben het werk te doen". Loukoff viel nu in de rede,, „Ja, ik geloof dat u de moeilijkheden, waarmede uw ondergeschikten te kam pen hebben, niet begrijpt". Tarangul lachte weer. „Ik begrijp, wat ik wil begrijpen, mijn lieve Step hanie. In ieder g'eval deed je goed werk door Salcedo op te ruimen. Je hebt de hersenen van het hof van Slavonië ver nietigd". Er volgde een pauze. En toen hoorde de bespieder in den tuin weer de stem van de Hongaarsche. „Gelooft u dat werkelijk? Er zijn nog hersenen overgebleven". „Ik zou wel eens willen weten waar die te vinden zijn". „Dat kan ik uwe excellentie wel ver tellen. In de eerste plaats prinses Zita, verder een jong Engelschman, die u misschien over 't hoofd ziet, een zekeren Gerald Danecourt". Tarangul antwoordde vlug: „Prinses Zita is een ingebeeld, klein nest, waarmede de aartshertogin en de keizer het wel klaar zullen spelen,. En die Engelschman, waarover je het hebt, die hebben wij uit Vanina gezet". „Om naar Weenen te gaan, waar hij nog gevaarlijker is", zeide Stephanie rustig. Wederom was het stil. De Oostenrijk- sche minister dacht na, Hij nam onge twijfeld nog een glas champagne voor hij sprak. „U slaat hem hoog aan, nietwaar?" Hij vroeg niet dikwijls het oordeel van iemand anders,. Stephanie kon zich ge vleid gevoelen. Zij antwoordde vlug: „Een van de knapste koppen in den diplomatieken dienst. Hij zou zelfs u kunnen verschalken als de kansen gelijk staan". Wederom lachte hij. „Maar de kansen zullen nooit gelijk zijn; ik heb de macht in handen. Wij hebben hem uit Vanina gewerkt en hij verdwijnt ook uit Wee nen, als ik dat wenschelijk vind. Laten wij nu naar de voorkamer gaan". Zij verlieten de kamer. Gerald ging weer terug naar no. 20. Hij was tevre den over dezen avond. Hij had zekerheid gekregen over eenige dingen. Ten eerste: Stephanie Ghika had den moord gepleegd op Salcedo. Ten tweede: Zij had die belangrijke stukken niet in handen gekregen. Ten derde: Taraingul zou hem uit Weenen verwijderen als hij dat noodig achtte. Toen hij 's avonds naar bed ging had hii veel te overdenken, HOOFDSTUK X. Nadat hij alles overdacht had, vond Gerald het noodig om daarover met iemand van gedachten te wisselen. Hij achtte daarvoor niemand beter geschikt dan Paul Loven, die steeds bereid was hem te helpen. Bovendien was Loven juist de man, die hij in deze zaak noodig had. Danecourt ging naar het naaste tele foonkantoor en belde zijn vriend op, om een onderhoud af te spreken, Het ant woord was bevredigend. Loven was tot zijn dienst op elk gewild oogenblik. Hij ging naar Leicester Square. Eenige minuten later was hij in een achterstraat in Soho. Danecourt vertelde in het kort wat hij den vorigen avond had gehoord. „Dat klopt met hetgeen wij veronder stellen", Danecourt viel hem in de rede, „Een oogenblik wil ik terugkeeren naar 't onderhoud, dat gij met Salcedo in Pa rijs had, toen hij u vertelde, dat hij be langrijke papieren bij zich had. Heeft hij niets g'ezegd over den inhoud van die papieren?" Paul Loven schudde zijn hoofd. „Geen woord", Gerald liet zijn gedachten een oogen blik werken, „Het is dus duidelijk, dat •hij die papieren voor zijn aankomst in hotel Majestic heeft afgegeven aan ie mand, in wien hij een onbeperkt ver trouwen stelde,. Kent gij iemand, met wien hij zeer intiem was?" Paul Loven antwoordde beslist ont kennen. „Ik kan mij niet herinneren, dat hij met iemand bijzonder bevriend was. Hij was altijd joviaal, hoffelijk en vriende lijk, maar je kwam niet verder met hem". Zij praatten nog een oogenblik en daarna stond Danecourt op om heen te gaan. „Het schijnt mij toe, dat wij op een dood punt zijn door de afwezigheid van die papieren. Ik denk nog wat te blij ven waar ik ben, in de hoop, dat ik ach ter iets belangrijks kan komen",. Loven gï mlachte Loukoff is een slimme vos. Die gebroken ruit zal hem niet met rust laten en hij kan wantrou wend worden omtrent den geheimzinni- gen huurder naast zijn deur. U heeft al les heel slim aangepakt, dat geef ik toe, maar hij is niet van gisteren,. U kunt er op rekenen dat hij in korten tijd wakker zal geworden zijn". Danecourt gaf dat toe. Het was een duel tusschen twee handige tegenstan ders. Hij hield het oog op Loukoff ter- wille van prinses Zita en haar vader. Het was mogelijk, dat hij van Weenen uit gevolgd was in het belang van Lou koff. Aan den anderen kant scheen Taran gul dien tweeden secretaris tot nog toe geen zeer belangrijke persoonlijkheid te hebben gevonden, totdat Stephanie Ghika hem daarop gewezen had. „Ik zou wel eens willen weten, waar deze twee waardige personen wonen", zeide hij, toen hij deen hand schudde met zijn ouden vriend. Paul Loven glimlachte,, „Ik was be nieuwd of u dat zou vragen; in ieder geval zou ik dat geïnformeerd hebben voor u vertrok. Ik stelde veel belang in ons gesprek van eenige dagen geleden door mijn vroegere betrekking tot de Slavonische zaken. Daarom ben ik op mijn eigen houtje op onderzoek uitge gaan". Hij was een bijzonder mensch met zijn kalm, bescheiden optreden. Hij was al tijd met zijn zaken bezig en toch scheen hij nog altijd tijd over te hebben om an dere dingen te doen. „Stephanie speelt voor vorstin in May fair-hotel; zij geeft zich uit voor een Spaansche gravin zij is half-Spaansch weet u. Tarangul is bescheidener; hij woont in een klein hotel in Covent Gar den. Hij durft niet te veel naar het westelijk gedeelte der stad te gaan. Hij zou te gemakkelijk herkend worden. Iemand, die hem ooit heeft gezien zal hem steeds herkennen", „Dank u zeer", zeide Gerald,. „U zult uwe oogen wel openhouden en mij laten weten als u iets bijzonders hoort, niet waar?"

Middelburgsche Courant | 1936 | | pagina 5