V Ill door z'n glans! p 1 vermaard BUITENLAND, Van Zeeland kondigt drastische hervormingen aan KM* EH WISSELKOERSEN. Het eerste getal is de vorige notee ring, daarop volgt de officieeie notee ring van heden. A A MIDDELBURG. DE „GRAF ZEPPELIN". DE CONCERTZAAL IN NOOD. -75. SOES. DE ZEP. WALCHEREN. Watergebrek lief en leed. ZUID-BEVELAND. ONTEVREDEN MOSSELKWEEKERS. Men schrijft ons: Een 70-jarige, ZEEUWSGM-VLAANDIREN O.D. BELGISCHE ARBEIDERS IN STAKING In de textiel-industrie. WISSELKOERSEN. Beursthermometer van Donderdag. -ObLMarkt- H.V.A. Rubber Tabak Markt - Olie - Suiker - Koninkl. H.V.A, Rubber Tabak Amerika Schepen Unilever Groote doos 10 cent. Extra groote doos 15 cent. DE MET HANDELSBETREKKINGEN ITALIË. WAT DUITSCHLAND VOOR ZIJN BEWAPENING UITGEEFT. Volgens de „Morning Post" meer dan Engeland, ITALIAANSCHE RADIO-UITZEN DINGEN IN HET ARABISCH. DANKTEN DE ITALIANEN HET HYPERIETGAS AAN DE DUITSCHE TECHNIEK Allerhande sociale maatre gelen zijn reeds in de maak. De bevoegdheden van het parlement dienen te worden beknot. Een cor poratieve organisatie naast Kamer en Senaat. I Degenen, die zich schuldig maken aan De GEDW M. EinJ Al AMSTERDAM, 25 Juni, Denemarken Oblig. 1926-5 84% Amsterdam 1934-4% 91%92% 's Gravenhage 1929-4% 99%—100% Rotterdam 1926-1930-4% 86%87% Zeeuws. Hyp. B-4% 84%84% Cities Service Cy. Pi, 1958 5 4 A Amsterd. Bank 117%117%. C Rott. Bankver. 109109%.. A Twentsche Bank 81%81%, A Pref, Jurgens A 102%t A Ned.' Gist- en Spiriusf. 400401 A De. Schelde N.B. 30%— 30%. C Am, Smelt en Ref, 47% C Stand. Br,ands 1010. C North Am. Cy. 17%—17%. A Born. Sum. H.M. 156%154. A Ned. Wol Mi;. 85%—85. J. C. Japan Ln. 40% Rotterd. Lloyd 41%42. S. M. Nederland 35%36%. Houth. Alberts 51—450. Union Pac. Rr. 79%—79 Int. Nickel Cy. 30%31% Ned. 1000-4 96%—97% Indie 34 1000-4 94%—94%-95% Duitschl. *30 1000-5% 18%—18% "ingeland 1960-90 4 73%—73% Koloniale Bnk. 4545 N.I. Hbk. 1000 113%—111% Ned. H.Mi. 1000 133—133 v. Berkels ,Pat. 38%39% Calvé-Delft 57% C. Suiker Mpij. 116115% Philips Gem B. afg. 174%—173% Unilever 112%—113%-14% Am. Car Foundry 21%21-% Anaconda Cop. 2121%-% nuari 1937 en de jacht op hazen v.an 19 September 1936 tot 1 Januari 1937. In het geheele Rijk zal de jacht niet worden geopend op o.a.: Zwanen, Berg eenden, Eidereenden, Duikers, Kemp hanen, Wulpen, Scholeksters, Grutto's, Tureluurs en Waterhoentjes, ,,Wat is er toch aan de hand, dat er na middernacht zooveel menschen op straat zijn en café's in de omgeving van het station nog geopend?", aldus vroeg een bekend stadgenoot, die met den laatsten trein thuis was gekomen, toen wij hem bij zijn woning in de binnenstad ont moeten. Wij waren zelf op weg om in genoem de omgeving eens een kijkje te gaan nemen en konden hem dus mededeelen, dat het bericht over het vermoedelijk passeeren van de Graf Zeppelin de oor zaak was. In de omgeving van de Kanaalbrug, waar enkele caféhouders toestemming hadden tot half twee hunne zaken ge opend te houden, heerschte voor dat uur ongewoon vertier, en op de Hooge brug stonden ook weer velen te wachten of zij nu beter dan de vorige week be loond zouden worden voor hun geduld. De tijd werd gedood met allerlei op en aanmerkingen, beschouwingen over de mogelijkheid van al of niet zien van den luchtreus,, en wij hoorden van af de Hooge brug zingen „Wij zijn niet bang". Het leven is de te bed liggende niet altijd welkom, Toen het óver één uur werd, bleek dit voor velen wat laat te gorden en toen wij om half twee de wachtenden verlieten, was nog niets waargenomen van de Zeppelin Intdsschen heeft het luchtschip toch de route over Zeeland g'enomen en zij, die nog niet huiswaarts waren gegaan hebben het vooral met de ooren te kwart over twee kunnen waarnemen ten Ooste van de stad. Dr. C. F. Koch schrijft ons: Een maand geleden werd aan zooveel mogelijk muziekvrienden op Walcheren een circulaire rondgezonden om als lid toe te treden tot een op te richten ver- eeniging, die zich ten doel stelt het in standhouden van de Concert- en Ge hoorzaal. Het was nl. gebleken, dat zonder hulp van buiten de Concertzaal zijn deuren zou moeten sluiten. Deze actie ging uit van de besturen der- vereenigingen, die geregeld voor haar uitvoeringen gebruik maken v.an dit gebouw. Immers het ver dwijnen van de Concertzaal staat gelijk met het verdwijnen van o.a. de Zang- vereeniging „Tot Oefening en Uitspan ning", de Vereeniging voor Instrumen tale Muziek en de Middelburgsche Con- certvereeniging. Het zou werkelijk diep te betreuren zijn, wanneer de bovengenoemde Zang- vereeniging, die in 1834 werd opgericht en nog onlangs onderscheiden werd met het praedicaat „Koninklijke" zou moe ten worden ontbonden. Evenzoo treurig zou het zijn, wanneer de concerten van de Instrumentale en de solistenconcerten van de Concert- vereeniging niet meer gegeven konden worden. De Geschied- en Letterkundige Ver eeniging is reeds ter ziele. Moeten de andere vereenigingen, ditmaal op het gebied der muziek, denzelfden weg vol gen? Wat blijft er over van het muziek leven op Walcheren, als dit alles gaat gebeuren? De tijd dringt. Voor 15 Juli a.s. moet bekend zijn of de Concertzaal kan re kenen op het bedrag, dat noodig is. Dankbaar kan worden geconstateerd, dat 190 personen zich reeds verbonden voor kleinere en grootere jaarlijksche bedragen. Er zijn wellicht velen, die van plan zijn om bij te dragen, maar die het van dag tót dag hebben uitgestelc om zich op te geven. Het ophalen der antwoorden blijkt zeer tijdroovend en dikwijls komen degenen, die het op- haalwerk verrichten terug met de bood schap: niet thuis, of meneer of mevrouw zullen er nog eens over denken. Maar zoo komen we er niet! Laten alle mu ziekliefhebbers op Walcheren nog eens goed bedenken, dat het verdwijnen van de Concertzaal voor hun beteekent, daf de winteravonden zullen voorbijgaan zonder de mogelijkheid op ons eiland de uitvoeringen van koor- en orkestwerken te kunnen genieten, in een daarvoor zoo uitermate geschikte muziektempel' als de Concertzaal. Er is 500 per jaar noodig en er is voor plm. 275 toegezegd. Is het on mogelijk de laatste 225 bijeen te bren gen, terwijl de bijdragen tot een mini mum van 0.50 per jaar kunnen wor den gegeven? Wij kunnen het niet ge- looven. Mogen velen, die tot nu toe den ernst van hetgeen op dit gebied dreigt, niet lebben ingezien, thans hiervan over tuigd zijn en hun opgave van een jaar lijksche bijdrage zoo spoedig mogelijk inzenden bij den heer C. J. Hondius, Vlasmarkt K 145, De Zeppelin is hedennacht precies twee uur ten Zuiden van Goes gepas seerd. Alhier waren alleen het kop- en zoeklicht duidelijk te zien. Men deelt ons mede: De Prov. Commissie v.an het Ned. Verb, van Chr. Jonge Vrouwen- en Meisjesver. heeft met de jeugdgroepen een autotocht gemaakt over het mooie Walcheren. Met bussen uit heel Zee and kwamen plm. 450 meisjes in het Schuttenshof te Middelburg samen, waar een openingswoord gesproken en een verfrisschitjg gebruikt werd. Dé tocht ging over Veere en Vrouwepolder naar Westhove; een wandeling langs 't casteel, naar 't Badhotel in Domburg. Op 'ft grasveld werden de boterham metjes gegeten; daarna onder leiding der jeugdsecretares-se en spelleidsters naar hartelust van strand en zee geno ten. Over Westkapelle naar Zoutelan- de. Een aardig gezicht die groote scha re tegen de duinhelling, luisterend naar een verhaal. De laatste étappe was Vlis- singen, in „Britannia" werd de dorst ge- lescht en 't slotwoord door de hoofd- eidster van dien dag, mevr. Korevaar, gesproken en met dankzegging geslo ten. Een bezoek aan de Pier was het dessert vari dezen schoonen bondsdag! AAGTEKERKE. Gevonden een rij- wielbelastingmerk. Inlichtingen Gem. Veldwachter Aagtekerke. ARNEMUIDEN. Door de langdurige droogte is er in deze gemeente weder om veel gebrek aan drinkwater en wa ter voor andere doeleinden. Gelukkig bezit Arnemuiden een paar flinke putten waar dan ook door de verschillende in woners water uit gehaald wordt. Den geheelen dag door ziet men mannen en vrouwen met emmers enz. naar het zoogenaamde Oude gat en Den Ouwert gaan, om ,aldaar hun emmers vol te scheppen, en tevens oppassen dan zij hun evenwicht niet hierbij verliezen, zooals een vrouw die bij water schep pen den emmer achterna ging en geheel kopje onder ging. Gelukkig werd zij door een andere vrouw vlug gegrepen en op het droge getrokken! N. EN ST. JOOSLAND. Heden is al hier overleden de heer Pieter Adriaan- se, oud 86 jaar. Hij was een der oudste ingezetenen. Hij is 40 j,aar oppasser ge weest bij de ringrijders in deze gemeen te, en vele jaren was hij dat ook bij de ringrijders in de Abdij te Middelburg. Hij was in geheel Walcheren een be kende figuur. YERSEKE. De oesters gelegen op eenige perceelen onder Schouwen Dui veland zijn door een laag modder over dekt en geheel vernietigd. Een drieta oeiterkweekers hebben daardoor hun geheele oogst voor 't volgend seizoen verloren. Gisteravond vergaderde de ver eeniging tot het houden van winterle zingen in de Ned. Herv. School. Er werd besloten de vereeniging niet te ontbinden, maar wanneer er genoeg zame deelname is, nog een winter te probeeren. Alle aanwezigen zouden daartoe hun best doen. IERSEKE. Vrijdagavond zullen te Ierseke de ontevreden mosselkweekers een vergadering beleggen om hun grie ven te bespreken. Ze hebben lang ge wacht, maar hebben, na bespreking met hoogere autoriteiten, besloten om eens C Bethlehem St. 3231%-%. C Kennec Copper 2323%-%. C Un. States Leather 4%—4%. C U. States St. C. 39-38%-%. A Kon. Petr. Mpij. 273%—273%-73. C Contin. Oil Cy. 18%19-18%. C Philips Petr. Comp. 25%25%. C Shell Union O.C. 10%10%-%. C Tide Water Ass. Oil 9%9%-9%. A Ned. Scheep v. U. 4847%-% A H.V. Amsterdam 259262-60 A Java Cult. Mij. 127%127. A N.I, Suiker U. 108%—107 A Deli Batavia 187%—188-91 C Deli Mij. 1000 242%—248-52 A Senembah 228%—237%-31 Baltimore Ohio 11%11% Southern Pac. Cy. 20%20%-%. A Southern Rlw. 9% A Amst. Rubb, C. 125%(127-28. A Deli-Bat. Rubb. 69%—72-71. A Hess,a Rubber 96%96%-97%. Serbadjadi S.R. 6668-67%. gezind te zijn en hun bezwaren uiteen te zetten. Kamerleden, die geraadpleegd zijn, hebben bereids hun medewerking toegezegd. De bemoeiing van het Cen traal Verkoopkantoor met den handel is hun "grootste grief, daar dit de omzet belemmert en daardoor de kweekers benadeelt. Het Centraal Verkoopkan toor is voor de kweekers opgericht en als het zich met de handelaars bemoeit, is dit buiten de doelstelling van de Vis- scherijcentrale meent men. Dit wordt met wantrouwen aangezien. De handel op Parijs en die op Brus sel, de twee voornaamste afzetgebieden, is verdeeld door het Bestuur (of door den Directeur) van het Centraal Ver koopkantoor. Dit heeft het hoogste mis noegen opgewekt bij de kweekers. Al wordt dan door sommige menschen ge daan of die grieven maar opgerakeld worden door een bepaald persoon, het zal blijken dat het leeft in den kring van mosselkweekers, want 70 tot 80 van de mosselkweekers van Ierseke is met zekerheid (zonder het alternatief van daaraan grenzende waarschijnlijk heid) tegen de gevolgde methode van handelen. Van andere plaatsen zijn reeds adhaesiebetuigingen binnengeko men. KAPELLE, Men schrijft ons: De heer H. Blok Sr. viert heden zijn 70en verjaringsdatum. De heer Blok is niet alleen hier, maar ook buiten Kapel- e verre van onbekend. Als kleinhan delsman begonnen,, heeft hij door zijn energie zijn zaak opgevoerd tot een, die er wezen mag. Steeds bekleedt hij nog eenige functies en hij was vroeger in vele vereenigingen, dê rechte man op de rechte plaats. Sinds de oprichting van het fanfare corps JOns Genoegen" en de stichting van de Coöp. Boeren Leenbank, is hij daarvan nog steeds resp. voorz. en directeur. In het be stuur der 'Ned. Herv. gemeente fun geerde hij vele jaren als notabel en reeds eenige jaren als kerkvoogd. Evenals hij zijn eigen zaken beheerde en beheert, doet hij dit ook ,als bestuurslid in de resp. functies. En niet alleen hij kan trotsch wezen op hetgeen hij tot stand heeft gebracht,, maar ook Kapelle kan er prat op gaan in zijn midden een zaak te hebben als dien v,an de firma H. Blok en Zonen, die bovendien aan eenige ingezetenen brood verschaft want, doordat die in orde zijn moet, valt er voor velen ook wat te verdie nen. KRABBENDIJKE. Gevonden voor werpen: een portemonnaie met inhoud, een rijwielbelastingmerk, en een. bank biljet. Inlichtingen bij veldwachter Gui- ran. Woensdag is voor de conserven- fabriek alhier, het erwten plukken be gonnen. Alle werkloozen zijn hierbij Fe werk gesteld, zoodat thans niemand meer gaat stempelen. WEMELDINGE. Zaterdag a.s. zal bij gunstig weer het muziekgezelschap „O K. K." alhier, van 810 uur een concert geven op de tent bij het Hotel Smits. Verschillende in de textielnijverheic en weverijen werkzame Belgische .ar beiders in Clinge, St. Jansteen, Nieuw Namen en Hulst hebben in verband met de stakingen in deze bedrijven in Bel gië het werk neergelegd. In totaal is in acht fabrieken de staking uitgebroken Hoewel de stakende Belgen pogen de Nederlandsche .arbeiders eveneens tot staking over te halen is zulks niet ge lukt, zoodat de fabrieken nog niet ge heel stilliggen. De stakers eischen een loonsverhooging van 20 tot 30 pet. voor de Belgische arbeiders of een verlaging !met 20 tot 30 pet. van het loon der Nederlandsche .arbeiders. In eenige fa brieken wordt bovendien een bepaal de vacantie van 15 dagen en een 40 urige werkweek geëischt. In de in deze streek, ten gevolge van de contingenteeringsmaatregelen geves tigde Belgische fabrieken wordt het loon in Belgisch geld uitbetaald, meldt de „Tel." Vóór de devaluatie van den Belgischen franc werd het loon bere kend tegen zeven cent per franc voor alle arbeiders, zoowel Nederlandsche als Belgische. Na de devaluatie echter hebben de Nederlandsche arbeiders hun Heden, officieel. 7.43 Amsterdam, Londen Berlijn 59.43 Parijs 9.74% Brussel 24.96 Zwitserland 48.10 Kopenhagen 33,17% Stockholm 38,32% Oslo 37,35 New York 1.4713 Madrid. 20.20 Praag 6.12% Prolongatie 3% Part. disconto 3% Dageld 1 Registermarken 31 Cred. Sperrmarken 16% Effecten Sperrmarken 14% Reismarken 41 Bankpapier 37% Gisteren. 7.42 59.45 9.75 24.97 48.12% 33,12% 38,27 37,30 1.47 20.20 6.12 3% 3%—% 1 31 16% 14% 41 37 Wettig gedeponeerd (Ingez. Med.) verhoogde loonen behouden. Voor hen wordt de fr.inc tot op heden nog op acht cent berekend, terwijl voor de Bel gische arbeiders, die van den beginne af uitbetaling in Belgisch geld eischten, thans de franc wordt berekend tegen vijf cent, hetgeen bij vroeger vergeleken voor hen een verlaging beteekent. Daarom eischen thans de Belgische arbeiders gelijkstelling met de Neder- andsche, omdat zij hetzelfde werk móe ten verrichten, dus uitbetaling der loo- nen,, berekend a zeven cent per 4ranc of op de loonen der Nederlandsche ar beiders een verlaging toe te passen van 30 pet., waardoor beide groepen arbei ders gelijk gesteld zouden worden. Vleeschvergiftiging. TERNEUZEN. Bij het Nederlandsch Loodswezen ,alhier kwam gisteravond bericht binnen, dat zich aan boord van een Russisch stoomschip vergiftigings verschijnselen onder een aantal leden der bemanning voordeden. Doktershulp werd dringend verzocht. Tezelfder tijd dat het bericht binnenkwam, kwam de „Dimitrof" op de reede voor Terneuzen ten anker, waarna sleepboothulp werd gevraagd. Een plaatselijk geneesheer, die inmid dels gewaarschuwd was, begaf zich on middellijk per sleepboot aan boord. Het bleek toen, dat de vergiftigingsverschijn selen voortkwamen uit het gebrui- ten van bedorven vleesch. Een twintig tal leden der bemanning werd ziek aan getroffen. Vier van hen verkeerden in ernstigen toej3t,and. De dokter achtte overbrenging naar het ziekenhuis nood zakelijk, doch de kapitein wenschte ïieraan niet te voldoen, zoodat het schip voorloopig op de reede geankerd blijft. Nader vernemen we nog dat de „Di mitrof" op weg was naar Leningrad. N,a het verlaten der Antwerpsche haven kregen verschillende leden der beman ning buikpijn. De toestand werd van dien aard dat de kapitein besloot een r.adiotelegram naar Antwerpen te zen den, hetwelk werd doorgegeven naar Rotterdam, dat op zijn beurt Terneuzen verwittigde. De „Dimitrof" meet ruim 7000 ton en maakte eertijds onder den naam „Haar lem" deel uit van de koopvaardijvloot der K. N. S. M. Uit Rome wordt gemeld, dat er een ware stroom is binnengekomen van aan vragen van Europeesche handelsfirma's, die de betrekkingen met de Italiaansche markt weer willen aanknoopen. Deze aanvragen worden zorgvuldig bestu deerd, hoewel officieeie instanties laten doorschemeren, dat de Italiaansche re geering zich niet zal laten overhaasten en de invoervergunningen tot een mini mum wil beperken, totdat voorloopige handelsovereenkomsten met de vroegere sanctionnistische landen tot stand zijn gekomen. Onderhandelingen over nieuwe han delsverdragen worden verwacht onmid dellijk na het officieeie intrekken der sancties. De „Morning Post" publiceert cijfers betreffende de Duitsche uitgaven voor de herbewapening, die, naar het blad verzekert, de eerste authentieke gege vens daarover vormen. De cijfers voor 1935 zijn: onderhoud van leger, vloot en luchtmacht 240 mil- lioen pond sterling, kapitaalsuitgaven voor herbewapening 400 a 500 millioen pond. De cijfers voor 1936: onderhoud 500 millioen pond, kapitaalsuitgaven 400 a 500 millioen pond. Volgens deze cijfers zou Duitschland in 1936 voor zijn bewapening uitgeven pond, terwijl Engeland 810 millioen pond een bedrag van ongeveer 900 millioen voor de defensie beschikbaar heeft. (Een pond is op 't oogenblik plm. ze ven gulden 30 cent.) In het Eng'elsche Lagerhuis is de mi nister van koloniën, Ormsby Gore, ge vraagd of maatregelen werden genoipen, om radio-uitzendingen van It,alië in de Arabische taal, welke overal in het na bije Oosten o.a. in Palestina worden opgevangen, te bestudeeren. De minister antwoordde, d,at de Pa- lestijnsche regeering de zaak bestudeert. Madame Tabouis schrijft in de „Oeu vre", dat het thans bekend is, dat de Italianen het hyperietgas, waarmede zij de Abes>sijnen gebombardeerd hebben, dankten aan de Duitsche techniek. Zij konden met dit gas onzichtbare wolken vormen, die lang bleven hangen en in langz,aam tempo haar doel bereikten. at- (flBELGDv Minister-president Van Zeeland heeft gisteren in de Kamer de regeeringsver- klaring van het nieuwe kabinet voorge lezen. Deze bevatte heel wat nieuws. De regeering kondigde allerhande diep in grijpende hervormingen aan, niet alleen op sociaal terrein, maar ook wat betreft de staatsinrichting en de staatkundige verhoudingen. Ten aanzien van de sociale voorzie ningen zullen in de naaste toekomst wetsontwerpen worden ingediend hou dende regelingen betreffende de mini- mum-loonen, betaalde vacanties en de 40-urige werkweek in de z.g. ongezonde bedrijven. In overweging zijn maatrege len ten behoeve van den middenstand, mits de economische toestand gunstig en de begrooting in evenwicht blijft. De regeering zint verder op verlaging der douanerechten, vergrooting van den bloei der industrie, staatscon trole op de credietin- stellingen en de instel ling van een landbou w- credietorg an is a t i e. In de verklaring wordt voorts de her ziening van een wet op de naamlooze en andere vennootschappen aangekon digd. Wat de staatsinrichting aangaat: Het parlement zal zijn werkzaamhe den beter moeten organiseeren. De be grootingen moeten voortaan voor Fe bruari zijn afgehandeld, zoo niet, dan zoudende voorgaande begrootingen krachtens een wet van toepassing moe ten worden. De regeering stelt vermin dering van het aantal afgevaardigden en senatoren, alsmede de instelling van een staatsraad voor. Aftreden der regeering zal slechts on der bepaalde omstandig heden mogelijk moeten z ij n. Invoering zal worden gevraagd van t instituut der volksstemming. De corporatieve organi satie zal het onderwerp van een wetsvoorstel vormen, alsmede de kwes tie van de onvereenig- baarheid van openbare ambten. misbruik streng gesij Koninkli; bezig houc cieele, vraagstukl tenlandschl blijven vol Het is ge plaats vat, in an| stakingen gisteren hl hervat. Inl staking ej trambedrij staken oo| haven de lijk beperj Te Luil trams voc verheid b| Te Rot kers in Gisteren neergelegj In de g| den nooc in Frankl beiders zl keerd. D{ duren. Er groot wa| dan 100C is echterl de hoofd| werk ge£ Te Ch] hervattir gedeeltel In Lir werkers In de streven ten. In het Antwerj middelei verzekei en gede Te Gf steeds sj| Er wj kunneni De stq In het Op dl weer n( De 1 naar H een do voor e> De pe dit voi om ied te voo In liefdeb J. Bo| congre Maria ontvir de H. vertrc Congc ziekte m,aat teruglj pater ïeden.1 voorl| ren E. va C. va allen leio verbc M i per? Ruijs exar de gen, I t i n b ii Ges| Ouc lijnsl Smi Kru Cc fre

Middelburgsche Courant | 1936 | | pagina 2