ZXJlD Voor kleine tuinen. DE STERRENHEMEL I JULI 1936; 23 HMT (24 hZT) 3lJ^TEK\^KnER ^NIEUWE JmMN KONING EDWARD VIII. KORTGENE. De geschiedenis der Kerk te Veere. Ster Va 3* gïböttè, tfBtissï Ster 2' grootte. Ster v/d 1' gr. Melkweg Wettelijk ingeschreven bij bel Bureau Va Industrieelen Eigendom onder No. 6422^ ©EERSTE KV. ©VMl£MMN VEMtS MAKS 0 JUprrmQ) SATURNUS Bovenstaand kaartje stelt voor den sterrenhemel in Nederland op 1 Juli 1936 des avonds te e 1 f uur Middelbare Tijd, (twaalf uur Zomertijd), gelijk aan 17 h 40 min Sterretijd. In tegenstelling met gewone landkaar ten vindt men hier het Westen rechts, het Oosten links van den beschouwer geteekend. Dat is bij sterrekaarten nood zakelijk en gebruikelijk, teneinde te ver hoeden, dat de beelden in spiegelschrift zouden verschijnen. Wanneer men in het oog houdt, dat de hemellichamen die in het Oosten op komen, naar het Zuiden stijgen en in het Westen ondergaan, en wanneer men verder slechts dat kwadrant van de kaart voor zich neemt, waarnaar de blik aan den hemel gericht is, dan is de oriëntatie eenvoudig genoeg. Op dit kaartje loopt van het Noorden naar het Zuiden, door de sterrenbeel den Perseus, Cassiopeia, Zwaan, Arend, Schutter een gebogen stippellijn; zij duidt de ligging van den Melkweg aan. In drukletters vermeld zijn de namen van de sterrenbeelden-, de eigennamen van een aantal der helderste sterren zijn in schrijfletters geteekend. DE ZON: '-fUt De middaghoogte van de zon neemt deze maand af van ruim 61° tot ruim 56°; de dagboog de tijd dat zij bo ven den horizont staat), van 16% uur tot 15% uur. j, .iïM DE MAANi De schijngestalten van de maan zijn: V.M.: 4 Jul.; L.K.: 11 Jul.; N.M.: 18 Jul.; E.K.: 26 Jul. De Volle maan vindt men in de Schutter; het Laatste Kwartier in den kaartrand in O.N.O.; het Eerste Kwartier laag in het W.Z.W. uitlaatpijp van dezen motor komt uit in een open put buiten de schuur. Waar schijnlijk heeft het meisje over den rand v,an de put gehangen, waarbij het door de uitlaatgassen is bedwelmd en vervol gens in de put op de gloeiende uitlaat pijp en knalpot van de motor is geval len, Daardoor hebben haar kleertjes vlam gevat en is het kind verbrand. Toen de heer V,an der Meulen den motor kwam afzetten, vond hij het ge heel verkoolde lijkje van zijn 3-jarig dochtertje, DE MAN, DIE DE RADIO KWAM NAZIEN Dinsdag heeft een brutale insluiper zijn slag geslagen. Hij meldde zich aan, aan een huis in de Schubertstraat te Amsterdam en zeide de radio te komen nazien. In goed vertrouwen werd hij binnengelaten. Blijkbaar dachten de bewoners niet aan de vele waarschuwin gen, die op dit gebied zijn gegeven, zoo dat zij na het vertrek van den man tot de onaangename ontdekking kwamen, dat hij zich had meester gemaakt van circa 120 aan contanten en niet min der dan 9000 aan sieraden. Onmiddel lijk is de politie gewaarschuwd en is een uitvoerig onderzoek ingesteld, dat ech ter tot op heden geen resultaat ople verde. VOERMAN DOOR ZIJN PAARD DOODGETRAPT. Vanmorgen te half acht geraakte de landbouwer H. van Hal te Helvoirt, (N. Br.) die met paard en kar over den rijksweg reed, tengevolge van het schichtig worden van zijn paard onder den wagen. Hij kreeg hierbij een trap van het paard. Toen na korten tijd een DE PLANETEN. Op onze kaartjes volgen wij den loop der vier planeten Venus, Mars, Jupiter en Saturnus. Venus (m 3.5) en Mars (m - - li.8) staan nog te dicht bij de zon en zijn dus onwaarneembaar. Jupiter (m 2.1) staat laag in het Zuiden; tusschen de Volle Maan (op 4 Juli) en de roode ster A n t a r e s van den Schorpioen. Saturnus (m 1.2) is morgenster in de V i s s c h e n; op ons kaartje staat hij juist in den horizont, in het Oosten, (m magnitude helderheid, vergele ken met een ster van de le grootte, die m 1,0 heeft Maansverduistering. Er is 4 Juli een gedeeltelijke maans verduistering, zichtbaar in de Zuid- poolzee, Indische Oceaan, Australië, het westelijk deel van de Stille Zuidzee, Af rika, Azië en Oost Europa. In ons land is er niets van te zien. DE NIEUWE STER. Er is met nogal eenigen ophef melding gemaakt van de nieuwe ster, die in het sterrenbeeeld Cepheus ontdekt werd. Misschien kwam dit wel, omdat de ont dekking ongeveer samenviel met de zonsverduistering, welke lin ons land ook nog een klein beetje te zien was. De nieuwe ster Nova Cephei was van de derde tot vierde grootte. Zij heeft een Rechte Klimming van 22 h 10 min,, en een Noorder Declinatie van 54%°. Wij hebben ditmaal het sterrenbeeld in quaestie iets uitvoeriger en met ver melding' der Grieksche letters op ons kaartje geteekend. In het Zuiden van Cepheus vormen delta, zeta en epsilon een ongeveer rechthoekig driehoekje en iets ten Zuiden daarvan vindt men de Nova of nieuweling aangeteekend. geneesheer ter plaatse verscheen, was de man reeds overleden. Het slachtof fer was gehuwd en vader van vijf kinde ren. ONDER DEN TREIN OMGEKOMEN. Dinsdagmiddag is aan de Broeksloot achter de Laan van Leeuwenstein te Voorburg de 43-jarige politie-agent H. B. door een trein gegrepen en op slag gedood. De man, die naast de spoorbaan aan het visschen was, wilde de rails oversteken met het bovenstaand nood lottig gevolg. ZIEKTE VAN WEIL. De heer J. E. uit Amsterdam was dezer dagen in de zoogenaamde Brug- gensloot te Aalsmeer gaan zwem men. Korten tijd daarna gevoelde hij zich onwel en thans is gebleken, dat hij de ziekte van Weil heeft opgeloopen. BIJ HET ZWEMMEN VERDRONKEN. Dinsdagmiddag is te Vianen bij het zwemmen in de Lek de 21-jarige Jan K. uit Vianen verdronken. Zijn lijk is nog niet opgehaald. LYSOL GEDRONKEN. Een meisje van acht maanden oud, te Roermond, dat nog in de wieg lag en men van een fleschje lysol had laten drinken, is aan de gevolgen overleden. JONGETJE VERDRONKEN. He denochtend omstreeks 7 uur hebben te Den Haag eenige burgers in het ververschingskanaal nabij de zeesluizen drijvende gevonden het lijk van het vijf jarig jongetje A. v,an P. uit de Helmer straat. Het ventje is Zondagmiddag aan de Veenkade te water geraakt. Kinde ren hebben dit toen aan de politie me degedeeld, die tot heden naar het lijk je heeft gedregd, MOORD OP EEN HALFJARIG KINDJE. De vader geeft zich als dader aan. Te Den Oever (Wieringen) overleec op 30 Mei van het vorig jaar het onge veer zes maanden oude kindje, dochter tje van de familie K,, waarvan de man werkman was bij de Zuiderzeewerken. In den loop van het jaar verhuisde de familie naar Leeuwarden waar de vader gisteren plotseling een bekentenis afleg de dat hij zijn kindje zelf vermoord zou hebben. Zijn dochtertje leed aan een onge- neeselijke yuggemergaandoening en de vader heeft toen het proces versneld door het kindje stukken brood in den mond te stoppen en daarna een kussen voor de mond te binden, waarop het meisje is g'estikt Op last van de jusitie is het lijkje op gegraven en verrichtte dr. Hulst uit Leiden de sectie. EEN ROEKELOOZE MOTORRIJDER. Maandag heeft op den rijksweg Bre daEtten ter hoogte van den Brem- berg een ernstig motorongeluk plaats gehad. Uit de richting Etten naderde met vrij g'roote snelheid een motorrijder met duo-passagier, waarvan de bestuur der het stuur niet vast hield. Gekomen ter hoogte van den Bremberg ging de bestuurder plotseling op het zadel van zijn motor staan ballanceeren. Zoo reed hij ongeveer 15 m. door en sloeg toen achterover van zijn motor, terwijl hij in zijn val mede-passagier meesleurde Met een erstige hersenschudding werd de bestuurder opgenomen en naar het Laurentius Gasthuis te Ginneken overgebracht. De duorijder had een ga pende wonde aan het hoofd. De motor reed zonder passagiers nog ongeveer 25 m door en botste toen te gen een boom. De bestuurder bleek te zijn de 27- jarige ongehuwde monteur J. F. uit Gin neken. De duopassagier was de 35-jari- ge H. S., smid, eveneens te Ginneken woonachtig. De gemeente-politie uit Etten heelt het onderzoek in handen. Giesteren was de bestuurder nog niet tot bewustzijn gekomen. Zijn toestand is zeer ernstig. (N.R.C.) IN DEN MODDER GESTIKT. Maan dagmorgen in de vroegte ontdekte een passeerende automobilist nabij café de Halve weg aan den rijksweg te Eist iemand, die met zijn hoofd voorover in een moddersloot lag. Nadat hij den m,an uit de sloot had getrokken, bleek deze reeds overleden. Een rijwiel werd boven aan den berm van den weg aan getroffen. Bij nader onderzoek bleek de veron gelukte te zijn de plm, 65-jarige W. G. G. uit Millingen bij Nijmegen. Hoe dit treurig ongeval zich heeft toegedragen kon niet worden vastgesteld. Zeer waar schijnlijk is de man door de duisternis misleid, van den betonweg geraakt, voorovergeslagen en toen in den modder gestikt. Abonnementen en Advertentiën vooi dit blad worden aangenomen door den Agent K. DE VOS De rotstuin na den voorjaars- bloei. De rotstuin is altijd het mooist in de maanden April, Mei en Juni. Nu zijn er reeds tal van laagblijvende soorten uit gebloeid en verschillende daarvan kunnen nu zeer goed door scheuren worden voortgekweekt. Zoo handelen we met de vroegbloeiende Primula soorten als; P. veris, P. acaulis, P. wan- da, P. auricula, P. rosea grandiflora e.a. We planten deze Primulasoorten bij voorkeur op een half beschaduwde plaats en bij droog weer gieten we vooral den eerten tijd totdat de planten voldoende zijn aangegroeid. Ook de mosachtige Saxifragasoorten of steen- breek zijn weer uitgebloeid en kunnen op dezelfde wijze door scheuren wor den voortgekweekt. Vooral voor deze planten is een beschaduwde standplaats den eersten tijd gewenscht. Tegen het najaar planten we ze weer in den rots tuin en daar geven we ze een lichte en zonnige standplaats omdat ze daar be ter bloeien dan in de schaduw. Ook de laagblijvende en zodenvormende Phlox setacea, die we in tal van kleuren in den rotstuin aanplanten, is nu weer uitge bloeid en kan worden gescheurd. Dit is misschien wel de mooiste rotsplant die we hebben. Tijdens den bloei zien we nagenoeg geen blaadjes, zoo is de ze plant met bloempjes overdekt. Nu gaan de jonge scheutjes weer groeien en is het een zeer geschikte tijd om te scheuren. We behoeven deze niet op 'n beschaduwde plaats uit te planten maar toch brengen we tijdelijk eenige scherm- materiaal aan totdat de plantjes zijn aangegroeid. Andere rotsplaintjes, die nu zijn uitgebloeid en gescheurd kunnen worden, zijn o.a. Arabis Alpina, Veroni ca repens, Armeria of Engelsch gras en Cerastium of akkerhoornbloem. De opengekomen plekken kunnen worden aangevuld met laagblijvende eenjarige zomerbloemen en potplanten. Geschikt zijn Nemesia strumesa, Cam panula Speculum, Portulacca, Alyssum Bentami procumbens, Phiex Drummon- dii, Lobelia erinus, Gazania splendens, Mesenbrianthemum, Verbena en meer andere, Door het aanplanten van deze en soortgelijke planten kunnen we de rotstuin den geheelen zomer tot een be langrijk en fraai onderdeel van den tuin maken. Bovengenoemde aanvullings- planten verlangen veel zon, maar daar een rotstuin een zonnige ligging behoort te hebben, zullen ze daar juist op hun plaats staan. Het spreekt wel vanzelf dat we den rotstuin steeds vrij houden van onkruid en van afgestorven plan- tendeelen. Ook lette men zorgvuldig op, dat zwakkere planten niet worden ver drongen door sterk groeiende soorten. A. G. Dr. W. S. Unger schrijft ons: Tot nu toe meende men, op vrij goede gronden overigens, te mogen aannemen dat men zich de wordingsgeschiedenis der bekende kerk te Veere aldus moest voorstellen; het massale westelijk deel van het complex, toren, schip en tran sept omvattend de zgn. Groote Kerk, was gebouwd door Anthonis Kelder man, die in 1479 hierover een contract sloot met de Kerkmeesters, en vervolgd door zijn zoon Rombout, die sinds 1512 het werk leidde, doch door de tijdsom standigheden was het natuurlijk gevolg hiervan, het koor, nooit voltooid gewor den; de tweede tot 1834, toen de aan grenzende, vroeger als Schotsche, later als Luthersche Kerk gebruikte beuk was afgebroken, drie aanbouwsels (nu Ned. Herv. Kerk of Kleine Kerk) be schouwde men als de restanten der oor spronkelijke, in 1348 gebouwde Kerk, die bij voltooiing van de kerk der Kel- dermansen zouden hebben moeten ver dwijnen. Door de bestudeering van enkele over geleverde rekeningen der kerk. door 'n gelukkig toeval in het archief der ge meente Veere bewaard, maakt Frans Vermeulen thans in de dezer dagen verschenen tweede aflevering van den loopenden jaargang van het Oudheid kundig Jaarboek, ons bekend met een allermerkwaardigste ontdekking. Uit de door hem vermelde rekeningposten blijkt nl. onomstootelijk, dat in 1542 1543 een koor met omgang, met de daarbij behoorende meubileering is tot stand gekomen!! Het wordt nog ge noemd in 1565; de rekeningen bevatten tot 1570 niets omtrent een of andere catastrofe, die tot afbraak van het groo te en opbouw v,an het huidige, kleine koor zou hebben geleid; in 1572 is de kerk aan de Hervormden overgegaan. Daar de huidige situatie, een slechts tot de halve hoogte der zgn. Groote kerk reikend hallenkoor van drie, la ter twee beuken, reeds voorkomt op een absoluut betrouwbare prent van Pieter Bast uit 1598, moeten wij aan nemen, dat dit gedeelte, hoe vreemd het in zeker opzicht ook klinken moge, tusschen genoemde jaren moet zijn op getrokken. En naar de wel bij uitstek deskundige schrijver doet opmerken, verzet hetgeen het getouw zelve ons doet zien, zich tegen een zoo late da teering nice. De baksteen, waarvan de kleine kerk is opgetrokken, is gebleken precies van hetzelfde formaat (12 y 12 X 6) te zijn ds die, welke aan schip en dwarspand hier in- en uitwendig be kleed met bergsteen werd gebezigd. Maar vooral van belang in dit verband is hetgeen Vermeulen opmerkt over de bladkapiteelen der zuilen tusschen de beide beuken. Hij acht deze nl. „niet anders dan verkleinde herhalingen der karakteristieke Keldermans-kapiteelen in het schip, dat wil dus zeggen: zoo duidelijk uitgesproken Brabantsch laat- gothisch als men 't zich wenschen kan. Met het midden der 14e eeuw, den tijd waarin, naar men tot nog toe onderstel de, dit koor zou zijn gebouwd, hebben deze in de vormentaal der allerlaatste Brabantsche gothiek gehakte kapiteelen zeker niets te maken!" En hij conclu deert, dat er geen andere mogelijkheid is dan dat het nog bestaande fragment koor kort na 1570 zou zijn gebouwd, na dat door een of andere oorzaak het in 1543 voltooide koor met omgang was te gronde gegaan. Vermeulen geeft hetgeen hier in het kort is weergegeven belangstellenden mogen het artikel zelf ter hand nemen als hypothese, onder het nadrukke lijk voorbehoud, dat voortgezet onder zoek noodig is om in dit probleem de gewenschte opheldering' te brengen. Daarvoor zal ontgraving wenschelijk zijn op het terrein van het koor, teneinde na te gaan, of 'de fundeeringen van een ander koor aanwezig zijn. Naar ik ver nam, heeft een voorloopig onderzoek niet tot een resultaat geleid. Maar de bovenvermelde bronnen laten, tenzij mocht blijken dat wij de zaak tenslotte toch geheel anders moeten inzien, naar mijn meening toch wel geen twijfel aan de juistheid van Vermeulen's voorstel ling toe. En ik voor mij zou geneigd zijn er dan de conclusie aan te willen ver binden, dat dit koor in het laatst der 16e eeuw van de afbraak van dat van 1543 zou zijn gebouwd. Hoe een democratisch vorst leeft en werkt. (Van onzen Londenschen corresponden t.) Het valt te begrijpen, dat men in Ne derland, na alle overstelpende gebeur tenissen in de buitenlandsche politiek die de wereld de laatste maanden ge schokt hebben, een figuur uit het oog heeft verloren, die in Februari nog in 't centrum der aandacht stond; Edward de Achtste, koning van het Britsche Rijk en keizer van Indië. Men deed dit ten onrechte, want koning Edward is véél meer dan zijn vader een fac tor in de ontwikkeling der internationa le toestanden; veel meer zelfs dan wij len koning George toen deze nog niet, door ziekte ondermijnd, de regeerings- zaken aan zijn vertrouwde ministers en raadslieden moest overlaten. Er zit een man op den troon in Brit- tannië, die, dank zij de voortreffelijke democratische opvoeding van het En- gelsche volk en gesteund door een par lement in den waren zin, werkt aan zijn ideeën, die een merkwaardige menge ling van Britsch conservatisme en zake lijk modernisme bezitten. En dezer dagen doet zich de gelegen heid voor om nog eens dezen vorst ook buiten zijn rijk weer onder de aandacht te brengen, want Dinsdag 23 Juni was de koning jarig. Edward VIII is jarig. Men heeft, ook in Londen, de laatste maanden niet veel van den koning be merkt. Stil en teruggetrokken naar zijn aard leeft hij in St. James Pa lace, het middeleeuwsche kasteeltje, zoolang zijn moeder, Queen Mary, haar appartementen in Buckinghampalace nog betrekt. Bovendien belet de hof rouw hem veel in het publiek te ver schijnen. Vele gebeurtenissen in dit „season anders door de aanwezigheid des konings opgeluisterd, hebben hem gemist, 's Morgens ziet een kleine groep belangstellenden hem van St.-James naar Buckingham-palace gaan. Twee of drie maal misschien heeft koning Ed ward ter gelegenheid van een levee ten hove dien weg in volle statie afgelegd. En ook het bezoek dat hij aan zijn ver schillende bezittingen bracht, een paar weken terug, verliep incognito en zon der officieel vertoon. Maar gisteren Dinsdag, op zijn ver jaardag verliet de koning zijn isolement, voor het bekende „Trooping the Co lour"; de gardetroepen defileerden op de open ruimte tusschen Whitehall en St. James Park voor hem. Er waren tri bunes opgericht, vanwaar Queen Mary, de koningin-moeder, en de leden van hofhouding, regeering en corps diploma tique het schouwspel gadesloegen. De koningin-moeder zag haar zoom daar echter niet voor het eerst aan het hoofd der parade: eenige jaren terug heeft de koning deze plechtigheid waar genomen voor zijn vader, koning Geor ge, die toen ernstig ziek was, de ziekte waarvan hij nooit geheel hersteld is. Hoe de koning leeft. De koning heeft zich een geheel ande re levenswijze aangemeten dan zijn va der. Een deel van de lastige hoftraditie is direct door hem overboord gegooid; en zijn dag-indeeling benadert die van den zakenman. lederen dag staat hij om half acht op, naar ons verteld werd. Hij drinkt thee en kijkt de kranten door voor actueel Britsch nieuws. „Buitenland" neemt hij pas later onderhanden wie beter dan hij zou weten wat er op dit gebied ge beurt. en gebeuren zal Zijn secre tarissen hebben in de dagbladen aange-' streept wat men weet dat zijn belang stelling zal trekken. Op „ingezonden stukken" vooral poli tiek, studeert hij minuten lang. Het is één van zijn manieren om de publieke opinie te bestudeeren. Na het ontbijt houdt koning Edward zich eenige uren met particuliere zaken bezig, hij behartigt de belangen van zijn familie, landerijen en andere bezittin gen. Hij is dan „private gentleman"? tol half elf ongeveer, wanneer hij zich naar Buckingham Palace begeeft. Staatszaken. Hier, omringd door zijn secretarissen, komen het meest de moderne opvattin gen van den monarch tot hun recht. Stapels staatsstukken wachten op de koninklijke handteekening. Alle stukken ziet hij snel maar accuraat door, met blauw potlood nu en dan iets aanvul lend. Constant wordt daarbij door hem de telefoon gebruikt; als Z. M. nadere bijzonderheden van hoofden van depar tementen of adviseurs wil weten, ge schiedt dat heel eenvoudig: per telefoon en menig minister heeft op zijn depar tement al eens de bekende stem onver wacht aan het toestel gehad. In het blad van het koninklijk schrijfbureau, is een schakelbord ingebouwd, drie telefoon toestellen staan er naast, een voor alge meen gebruik, en lijnen naar St. James Palace en „Fort Belvedere", het week end huis van den koning. Een ander nieuwtje, door den koning ingevoerd, is het gebruik van schrijfma chines voor eigen gebruik hij bezit er twee, beiden portables, die gemakkelijk in de auto zijn mee te nemen. Konin klijke redevoeringen en de particuliere brieven (de privé correspondentie wordt zooveel mogelijk beknopt ge voerd, maar is nog uitgebreid genoeg!) tikt Edward VIII eigenhandig, waarbij

Middelburgsche Courant | 1936 | | pagina 7