Bij Examens en Openbaar Optreden BUITENLAND. KERK EN SCHOOL GEMENGD NIEUWS. Uitverkoopen, opruimingen, coupondagen en Juni-aanbiedingen. II. PROV. STATED VAD ZEELADD. VACANTIE MET BEHOUD VAN LOON. De buitenlandsche politiek van het Kabinet-Blum. Yvon Delbos vertelt weinig nieuws. De Fransch-Duitsche betrek kingen. blijft men kalm en helder door het gebruik van Mijnhardt's Zenuwtabletten, Glazen buisje 75 ct. (Ingez. Med.j Motie van vertrouwen aange nomen. - BELGIE De stakingsbeweging neemt af. HUYSMANS KAMERPRESIDENT. Rumoerige zitting, FRANKRIJK. ZWAAR ONWEER BOVEN PARIJS. STAKING IN DE HAVEN VAN MARSEILLE. Van de schepen wappert de roode vlag. ENGELAND. SCHERPE CRITIEK OP DE REGEERING. OOSTENRIJK NAZI1S VEROORZAKEN RELLETJES IN STIERMARKEN. SPANJE, Treinramp. Twintig dooden? BALKAN. DE ANTI-SEMIETISCHE ONLUSTEN IN ROEMENIë. ORKANEN TEISTEREN ROEMENIë. PALESTINA DE OPSTAND DER ARABIEREN. EEN SCHOOL, DIE GEEN KAART VAN EUROPA EN GEEN WERELDKAART HAD. FELLE BRAND TE ARNHEM. BOERDERIJ DOOR DEN BLIKSEM GETROFFEN EN AFGEBRAND. DRIEJARIG KIND LEVEND VERBRAND. Men schrijft ons van deskundige zijde De rechtspraak in het eerste halfjaar van de nog zoo kort in werking zijnde wettelijke regeling inzake de uitver koopen etc. schiep de grootst mogelijke verwarring en onzekerheid, terwijl toch rechtszekerheid ook op dit gebied een allereerste eisch is, vooral voor de bo nafide handelaars, die zich graag aan recht en wet willen houden, maar dan ook moeten weten, wat de wet hun toe staat en wat niet De eene rechterlijke uitspraak achtte b.vi. „Novemberaanbieding" in de aan kondigingen toelaatbaar, maar bij een andere uitspraak werd degene, die een „najaarsaanbieding" annonceerde ge straft. Het principieele verschil is moei lijk te ontdekken! De man, die terecht stond wegens het annonceeren van een „enorm goedkoope aanbieding voor de feestdagen", werd vrijgesproken; dege nen, die een „speciale aanbieding" en een „exceptioneele aanbieding" deden, kregen straf. In Nijmegen gingen de aan kondigers van „abnormaal lage prijzen" en „Deceberverkoop" naar het oordeel van den kantonrechter vrij uit, maar in 's Gravenhage en in Amsterdam volgden in gelijksoortige gevallen veroordeelin gen. Tientallen van dergelijke schreeu wend tegenstrijdige, beslissingen zouden nog te noemen zijn Het arrest van den Hoogen Raad, van den 4en Mei jl. heeft in deze materie nu de zoo hoog noodige zekerheid voor een goed deel gebracht; een te gelukkiger beslissing, omdat blijkens deze uitspraak van ons hoogste rechtscollege lang niet zooveel „verboden" is als velen gedu rende de eerste zes maanden van de werking der wet hebben aangenomen. Alvorens op dit belangrijke arrest na der in te gaan, in een volgend artikeltje en tot beter begrip eerst in het kort iets over de wettelijke regeling betreffende uitverkoopen en opruimen zélf. (Vervolg). Voor de vierde plaats in de commissie voor de pensioenen van Ged, Staten koos de vergadering den heer De Baa- re met 33 stemmen tegen 2 op de hee- ren Bauwens en Erasmus, op de heeren Van 't Hoff en Dekker 1 stem en twee blanco. Voor de vijfde plaats den heer Eras mus met 36 stemmen tegen één op den heer Bauwens en vier blanco. Al de heeren namen hun benoeming aan en de VOORZITTER deelde mede, dat de heer Van Tuijnen, hoofdcommies ter griffie zal optreden als secretaris der commissie. De afdeelingen werden als volgt ge trokken: eerste afdeeling: de heeren Ro- rije, Van Gorsel, Meertens, Goossens, Philipse, Sonke, Erasmus, Van Klinken, Edelman, De Pauw, Dominicus, De Feij- ter en de leden van Ged. Staten Van Rompu en Dieleman. Tweede afdeeling: de heeren Hame link, Adriaanse, Schippers, Boender, Bauwens, De Looze, Onderdijk, De Mil- liano, Vienings, v. d. Sande, Laernoes, Moelker en de leden van Ged. Staten de heeren Stieger en v. d. Wart. Derde afdeeling: de heeren De Baare, Staverman, Dekker, De Priester, v. d Feltz, Van 't Hoff, Kodde, Mes, Bosse- laar, Geelhoed, De Ridder en de leden van Ged. Staten Van Bommel van Vlo ten en Vogelaar. Hierna werd met toestemming van de vergadering het woord verleend aan den heer Goossens die als volgt sprak: Destijds is door mij in een der verga deringen van de Staten een motie voor gesteld inzake aanleg van nieuwe in loophavens te Hansweert en Walsoorden. Er is toen door mij breedvoerig be toogd, dat zeker niet het minst ook re kening diende gehouden te worden met de plaatselijke omstandigheden van Walsoorden en Hansweert en met de neringdoende inwoners dezer gemeen ten. Ik heb toen mijn motie ingetrokken, omdat Gedeputeerde Staten alle mede werking toezegden. Nadien echter moet in de afdeelingen van de Tweede Kamer zijn medege deeld, dat Ged. Staten van Zeeland een stemmig hebben geadviseerd om de nieuwe inloophavens te Kruiningen en Perkpolder aan te doen leggen, terwijl wéér nadien wellicht als gevolg van de actie van het havencomité te Wal soorden Ged. Staten een gewijzigde houding zouden zijn gaan aannemen. Al thans ten opzichte van de haven in den Perkpolder. Ged. Staten, zouden, na een bezoek ter plaatse thans eveneens tot de over tuiging zijn gekomen, dat de aanleg van een nieuwe haven aan den Noorddijk- poldér, zeer wel mogelijk zoude zijn. Wat betreft de haven te Hansweert in het voormalige haventje aan de scheeps werf, zou hieromtrent althans vol gens de courantenberichten een be slissing zijn gevallen in negatieven zin, zoodat aan Kruiningen zou worden vast gehouden. In dit verband zou. ik gaarne een twee tal vragen aan Ged. Staten stellen, n.l.: Ie Is het juist, dat een besluit is ge nomen om de nieuwe inloophaven aan Zuid Beveland te doen aanleggen ten zuiden van Kruiningen? 2e Welk standpunt nemen Ged. Sta ten in, ten aanzien van het aanleggen van een nieuwe inloophaven aan den Noorddijkpolder nabij Walsoorden en zijn Ged. Staten bereid de tot-standko ming aldaar te bevorderen? De VOORZITTER zegde toe, dat Ged. Staten in de volgende openbare vergadering antwoord zullen geven. Op zijn voorstel werd de volgende vergadernig bepaald op Dinsdag 14 Juli a.s. te 10 uur en werd deze vergadering gesloten. De internationale arbeidsconferentie te Genève heeft met 95 tegen 15 stem men een ontwerp goedgekeurd van een internationale conventie, waarbij een jaarlijksche vacantie voor alle arbeiders gedurende zes werkdagen wordt inge steld met behoud van salaris of loon, na een jaar voortgezette werkzaamhe den. De Fransche minister van buitenland sche zaken, Delbos heeft gistermiddag in de Fransche Kamer een uitvoerige verklaring nopens de buitenlandsche po litiek van het Kabinet-Blum afgelegd. Wij willen vrede voor alle volken en met alle volken, omdat wij weten, dat de vrede ondeelbaar is, aldus Delbos. Wij willen geen vrede gebaseerd op vrees. Daarom spreken wij onzen trouw uit' in den Volkenbond, De regeering heeft het probleem be studeerd, dat zich direct aan haar open baarde: dat van de sancties tegenover Italië. Frankrijk sloot zich bij de be- weging der sancties aan ondanks de banden, welke het met. het Italiaansche volk verbinden. Bij den huldigen stand van zaken zou de handhaving der sancties alevel niet meer zijn dan een symbolisch gebaar zonder werkelijke doeltreffendheid. Waartoe zou het daarom goed zijn, maatregelen te ver lengen, waarvan het karakter ernstiger y.ou worden door het bloote feit, dat men er voortaan geen welomlijnd doel meer aan zal kunnen toekennen? Onder deze omstandigheden hebben wij besloten, voor de opheffing der sancties te stem men. De vrede kan slechts worden gecon solideerd door de versterking van de veiligheid der naties. Wij zullen al onze krachten wijden aan deze versterking. Wij gelooven niet, dat het onder de hui dige omstandigheden passend zou zijn, een te uitgebreid en te begeerig plan op te stellen. Een diep ingrijpende hervorming van het pact van den Volkenbond lijkt de Fransche regeering niet gerechtvaar digd, indien men nagaat, dat zijn échecs veeleer moeten worden toegeschreven aan vergissingen en tekortkomingen bij de uitvoering dan aan de voorschriften zelf. Teneinde in de praktijk doeltref fender te kunnen werken, verdient het echter wel aanbeveling de bepaling, dat' alleen met algemeene stemmen een staat tot „aanvaller" kan worden ver klaard, te wijzigen of te schrappen,. Ten aanzien van de Fransch-Duitsche betrekkingen verklaart de regeering, dat indien Duitschland zal antwoorden op de Britsche vragenlijst, Frankrijk de Duitsche voorstellen zal bestudeeren met den oprechten wensch, er de b,asis voor een overeenstemming in te vinden. Dit accoord kan evenwel slechts wor den verwezenlijkt, indien het beant woordt aan het principe van den on deelbaren vrede zonder bedreiging te gen eenig land. De regeering, zou door een collectie ve poging den wapeningswedloop wil len stopzetten en een geleidelijke alge meene ontwapening mogelijk willen ma ken onder controle v,an de gemeenschap der naties. In de eerste plaats zou zij daartoe een preventieve openbaarheid van en een controle op de fabricage van oorlogsmateriaal willen ingesteld zien vanwege een permanente interna tionale commissie. Ten aanzien van een luchtpact en den wederzijdschen bijstand tusschen de Westelijke mogendheden zou noodig zijn, dat deze voltooid zou worden door een overeenkomst inzake een beperking der luchtstrijdkrachten. De regeering zal de bijeenroepin^ vr,agen van een commissie voor de be studeering van een Europeesche Unie, zooals deze door Briand is gedacht, welke alle staten van Europa zou moe ten omvatten, met inbegrip van Duitsch land en Sovjet-Rusland. De partijen, welke thans vereenigd zijn in het Volksfront hebben steeds ge ijverd voor een goede verstandhouding tusschen Frankrijk en Duitschland. Wij zijn vastbesloten deze actie te vervol gen en tegelijkertijd de eer der beide landen te verzekeren. Herhaaldelijk heeft Hitier zijn bereidheid uitgesproken met Frankrijk tot overeenstemming te komen. Wij willen niet twijfelen aan zijn woord van oud-strijder, maar hoe innig onze wensch tot een goede verstandhou ding ook moge zijn, wij zullen de lessen der ondervinding en der feiten niet kun nen vergeten. De Duitsche herbewape ning ontwikkelt zich met een tempo, dat dagelijks versneld wordt en sinds 7 Maart (de remilitarisatie van het Rijn land) is de toestand ernstig gebleven. Tenslotte deed Delbos een beroep op de internationale samenwerking van alle volken, van alle regeeringen die den vrede toegewijd zijn en die de wereld door evolutie willen hervormen,, volgens rechtvaardigheid en moraliteit als bes te waarborg' voor de internationale vei ligheid. Nadat verschillende afgevaardigden naar aanleiding van de rede van Delbos 't woord hadden gevoerd, is een motie van vertrouwen, ingediend door de radi caal-socialisten, socialisten en commu nisten aangenomen. De motie luidt als volgt: „De Kamer keurt de verklaringen v,an de regeering goed, heeft vertrou wen in haar om den vrede te verdedi gen en Frankrijk te bewaren in collec tieve veiligheid en gaat over tot de or de van den dag." Deze motie werd met 382 tegen 198 stemmen aangenomen. Gisteravond was een algemeene ver mindering van de stakingsbeweging te constateeren. Toch hadden nog enkele ongeregeldheden plaats, o.a. te Waes- munster, waar politie een groep van 2500 stakers uiteen moest drijven. Een staker werd hierbij gewond. Te Gent is het werk in een groote fa briek hervat. Ook in de scheepvaart is een afnemen van de staking te consta teeren. Te Waereghem heeft een ernstig in cident plaats gehad. Na een vergadering in het volkshuis trokken 800 a 900 sta kers naar een groote houtzagerij, waar de werklieden weigerden te staken. De stakers poogden de fabriek in brand te steken, doch de politie greep tijdig in, twee stakers werden gearresteerd. In Charleroi en omgeving besloten de werklieden in de rrtetaalindustrie het werk te hervatten, terwijl heden de mijnwerkers te Brussel een congres hebben belegd, om een besluit te nemen over het hervatten van het werk. Kamiel Huysmans, de socialistische burgemeester van Antwerpen, is gister tot president van de Kamer gekozen. De eerste zitting van de nieuwe ka mer was tamelijk rumoerig. Verschillen de afgevaardigden, met name de rexis- ten, protesteerden, tegen het voorstel van den voorzitter, de zitting op te hef fen alvorens de geheele agenda was af gewerkt. Gisteren is boven Parijs een onweer losgebroken, dat veel schade heeft aan gericht. Groote hoeveelheden water drongen in de Metro binnen, zoodat het ondergrondsche spoorwegverkeer over verschillende afstanden verscheidene uren stilgelegd moest worden. Hónder den kelders liepen onder. In verscheide ne gevallen moest de brandweer te hulp geroepen worden om passagiers uit de overstroomde Metro te bevrijden. Tal van boomen werden door de kracht van den wind vernield. In vele straten stond het water een meter hoog. In het Bois de Vincennes konden 10 personen, die met hun kinderen door het water waren ingesloten, slechts met behulp van de brandweer in veiligheid gebracht wor den. Een spoorlijntje in de Banlieu (de voorsteden) werd over een afstand van een kilometer overstroomd, zoodat het verkeer stopgezet moest worden. Te Marseille heerscht sinds eenige dagen een staking onder de havenwer kers en zeelieden. De laatsten hebben 68 (Fransche) schepen bezet en de roo de vlag in top geheschen. De gezagvoer ders en officieren moesten de schepen verlaten. Gisteren heeft in het Lagerhuis de Engelsche regeering opnieuw heel wat moeten hooren over haar besluit, om de sancties den nek om te draaien. Bijzon der fel trok de leider der Labour-fractie majoor Attlee van leer. Volgens hem heeft het kabinet-Baldwin, „door ge brek aan vastberadenheid in de buiten landsche politiek", het prestige van Engeland verminderd, den Volkenbond verzwakt, en den vrede in gevaar ge bracht. Wij beschuldigen niet een lid der re geering, aldus Attlee verder, maar de geheele regeering. Deze keer zal de mi nister van buitenlandsche zaken niet over boord kunnen worden gezet". Hij beschuldigde Eden vervolgens er van „het Abessijnsche volk te hebben ver raden en den Volkenbond als doelmatig instrument van den vrede te hebben vernietigd". En vroeg sarcastisch, of de regeering Somaliland, Soedan en Ke nya zou afstaan, indien Mussolini dat zou wenschen. Onder protesten van de meerderheid van het Huis verklaarde Attlee tenslotte: In acht maanden tijd is de afgod volkomen van zijn voetstuk gevallen. Dinsdagavond hebben te Graz onge regeldheden plaats. De Landeshaupt- mann van Stiermarken, Stepan, legde 'n krans neer voor het monument van aartshertog Johann. Op dit oog.enblik werden uit de toeschouwers kreten ge hoord als „Leve Duitschland" waarna 't Horst-Wessellied en het „Duitschland- lied" werden gezongen en „Heil Hitier" werd geroepen,. Onmiddellijk greep de versterkte po litie in, zoodat een aantal personen kwetsuren opliep. Tevens werd een aan tal arrestaties verricht. In een tunnel tusschen de stations Monferrada en Lan Miguel de Luenas is de sneltrein van Madrid naar Galicië gisterenmorgen op een goederentrein gereden. De gevolgen w,aren vreeselijk. Een derde klaswagon werd totaal ver splinterd, terwijl twee wagons in brand geraakten. Volgens tot dusver ontvangen berichten zijn bij het ongeluk 20 men- schen om het leven, gekomen en meer dan 40 ten deele zwaar gewond. De oorzaak zou nalatigheid van het dienstdoende personeel zijn, daar het stopsignaal blijkbaar voorbijgereden, of in het geheel niet getoond is. De anti-semietische onlusten die de vorige week te Boekarest (Roemenië) uitbraken, duren nog steeds voort. Op nieuw hebben nationalistische jonge lieden exemplaren van het Joodsche de mocratische dagblad „Dimineatza ver brand. Enkele Joodsche winkels werden bestormd en de vensters vernield. In het paleis van justitie zijn een 12- tal Joodsche advocaten en de voorzitter van de Joodsche unie in Roemenië door nationalistische advocaten afgeranseld. Verscheidene gebieden van Roemenië worden door hevige stormen geteisterd. In Moldavië, Bessarabië en de Boeko- wina is de oogst ernstig beschadigd en zijn huizen door den bliksem in brand geraakt. Acht personen zijn om het le ven gekomen. In Bessarabië zijn ver scheidene spoorwegen overstroomd. Volgens een bericht in een Arabisch blad zou een Britsch vliegtug een traan- gasbom hebben geworpen op een groote menigte dorpelingen, die in een plaats je bij Jenin een betooging hielden. De menigte stoof uiteen. Nachtelijke overvallen hebben nog steeds plaats. Door het opblazen van een brug in den grooten weg Jeruzalem Jericho is het verkeer met de Doode zee verbroken. De door de Joden geleden schade wordt geraamd op 180 millioen pond. Tot 19 dezer zij 1823 Arabieren en 418 Joden voor de rechters verschenen. Kerkvoogden (der Nederl. Herv. ■Gemeente te Cadzand benoemden tot organist de heeren E. Conradi te Oostburg en A. Buijze te Cadzand. Geslaagd voor het examen gemeen te-administratie, uitgaande van de Ne derl,'andsche Vereeniging voor gemeen tebelangen te Den Haag, de heeren W. J. A. Dhondt te E e d e, W. J. K. Dieleman, Westkape' lie en A, A. Geerards, Koewacht. De bisschop van Haarlem heeft tot pastoor te Amsterdam (H. Gerardus Ma- jella), benoemd den heer S. A. J. Wil- lemsen te O v e z a n d e en tot pastoor te Ovezande den heer H. Ulleman, thans kapelaan te Amsterdam. In zijn vergadering van 26 Augustus 1935 beschikte de gemeenteraad van Helen (prov. Limburg) afwijzend op het verzoek van het bestuur der R.K. bij zondere lagere jongensschool te Pannin- gen (gemeente Helden) om medewerking overeenkomstig art. 72 der Lager On derwijswet 1920 voor de aanschaffing van een kaart van Europa en van een wereldkaart. Het gemeentebestuur was n.l. van meening, dat bedoelde kaarten moesten worden gekocht uit de gewone exploitatie-vergoeding ex art. 101 der wet. Toen het schoolbestuur van deze be-- slissing in beroep ging, stelden Ged. Sta ten van Limburg een onderzoek in, waar bij bleek, dat aan genoemde school geen kaart van Europa en ook geen wereld kaart aanwezig was of aanwezig was ge weest. Ged. Staten beslisten dan ook, dat de gevraagde medewerking alsnog moest worden verleend, daar het bezit' van dergelijke kaarten voor een lagere school niet abnormaal is, terwijl in dit geval geen sprake kon zijn van vervan ging van versleten leer- of hulpmidde len. Thans ging de gemeenteraad in be roep, daarbij aanvoerende, dat een na der onderzoek het vermoeden had ge wekt, dat in 1923 op het tijdstip van de overdracht van de school door de ge meente aan het schoolbestuur een kaart van Europa aanwezig was. Verder moest volgens den lesrooster aan deze school o.m. steeds onderwijs worden gegeven in. de aardrijkskunde van Europa, hetgeen zonder aanwezigheid van een kaart van dat werelddeel toch moeilijk bestaan baar is. Het gemeentebestuur bleef dan ook van meening, dat er wel degelijk een. kaart van Europa aanwezig was en dus de nieuwe kaart moest dienen ter ver vanging van de versletene. De Kroon heeft echter de beslissing: van Ged. Staten gehandhaafd omdat de overgelegde stukken geen voldoenden, grond boden om aan te nemen, dat er een kaart van Europa was geweest. De beslissing is op zichzelf niet zoo heel belangrijk, maar de omstandigheid,- dat er in ons land nog een lagere school met zeven leerjaren gevonden wordt - volgens het schoolbestuur waren de aan gevraagde kaarten noodig in verband- met de invoering van een achtste leer jaar waar geen kaart van Europa en. geen wereldkaart aanwezig zijn, is toch wel heel opmerkelijk. Mogelijk is dit de eenige en dan zijn wij met 'deze beslis sing van de Kroon van een voor dezen tijd wel zeer onmogelijken toestand af. Aan den Velperweg te Arnhem heeft gistermiddag een groote brand gewoed in een aantal fabrieksgebouwen en op slagplaatsen. De brand is ontstaan ach ter het laboratorium van de Defa, han del in verfstoffen. Spoedig sloeg het vuur over naar den houthandel van de Fa. P. A. Terhorst. Ook de confectie fabriek van de fa. J. Abas werd door de vlammen aangetast. De Arnhemsche brandweer tastte het vuur met vele stra len aan en na ruim een uur was het ge vaar voor uitbreiding geweken. Het felst hebben de vlammen gewoed in de houtopslagplaats, welke dan ook vrijwel geheel is uitgebrand. Een groote hoeveelheid hout is verloren gegaan. Voorts zijn van het achtergebouw van de Defa-verfstoffenhandel het laborato rium en het magazijn uitgebrand, terwijl de confectiefabriek van de firma Abas aan de achterzijde heeft vlamgevat, doch overigens behouden is gebleven. Alle gebouwen hebben veel water schade opgeloopen. Omtrent de oorzaak van den brand tast men nogUn het duis ter. De schade, die nog niet te schatten, is, wordt door verzekering gedekt. Tijdens een hevig onweer, dat zich gistermorgen boven Gennep (L.) en om geving ontlastte, is de bliksem ingesla gen in de boerderij met woonhuis van den landbouwer J. Spikmans. De boer derij stond in een oogwenk in lichter laaie Huis, inboedel en ca 10,000 kg hooi gingen in de vlammen verloren. Het onweer, dat boven de streek woedde, ging gepaard met hevigen ha gelslag, waardoor groote schade aan de te velde staande gewassen werd aange richt. Op tal van plaatsen sloeg de bliksem in met minder ernstige gevolgen. Gistermiddag omstreeks vijf uqr is t driejarig dochtertje van den heer W. van der Meulen te N o o r d w ij k in een onbewaakt oogenblik op de uit laatpijp van een benzinemotor gevallen en levend verbrand. Op de banen der Noordwijksche golfclub, waarvan t on derhoud door den heer Van der Meu len wordt verzorgd, is in een schuur n benzinemotorpomp opgesteld, welke dien middag ook in werking was. De

Middelburgsche Courant | 1936 | | pagina 6