IIURS- U WISSELKOERSEN. ZEEUWSCH-VLAANDEREN 0.0. Dr. C. Orbaan verlaat het Middelburgsche Gasthuis. NIEUW- EN ST. J00SLAND. Bij korte mouwen DurrscHLANa ZWITSERLAND. VER. STATEN. ZUID-AFRIKA. AMSTERDAM, 24 Juni. Het eerste getal is de vorige notee- ring, daarop volgt de officieele aotee- Hng van heden. Denermarken Oblig 1926-5 84% Amsterdam 1934-4% 9191% 's Gravenhage 1929-4% 99% Rotterdam 1926-1930-4% 86%86% Zeeuwsij Hyp. B-4% 84% Cities Service Cy. P. 1958 5 48%48% A Amsterd. Bank 117%—117% C Rott. Bankver. 109109. A Twentsche Bank 81%81% A Prei Jurgens A 102% A Ned, Gist- en Spiritusf. 396400 A De Schelde N.B. 30%30% C Am. Smelt Ref. 46%47% C Stand. Brands 10%10 C North Am. Cy. 18—17%. A Born. Sum. H.M. 156% A Ned. Wpi Mij; 85%—85%. A J. C. Japan Ln, 4040%. A Rotterd. Lloyd 40%41%. A S. M;. Nederland 35%35%. A Houth. Alberts 5151. C Union Pac. Rr. 8079%. C Int. Nickel Cy. 30%130%. Ned. 1000-4 96%—96%-%. O. Indië 34 1000-4 93%—94%-%. Duitschl. '30 1000-5% 18% Engeland 1960-90 4 73%—73%-%. A Koloniale Bnk, 45 A N.I. Hbk. 1000 113%—113%. C Ned. H. M. 1000 132%—133 A v. Berkels Pat. 38% C Calvé-Delft 57%—57% A G. Suiker Mpij. 116%116 A Philips Gem B. afg. 175175-73% C Unilever 114%113%-12% C Am. Car Foundry 21%—21%-% C Anaconda Cop. 21 21-%] 25 cent per m-, behoudens goedkeuring van Ged. Staten. Besloten wordt om een- stukje van 'n gedempte waterleiding in de gemeente Driewegen in gebruik te geven aan den heer A. Koeman, terwijl het overige ge deelte, dat thans in gebruik is bij den heer C. Bosman, als opslagplaats van materialen van het Waterschap zal wor den gebruikt. Tot lid van den Dijkraad wordt her benoemd de heer E. A. van der Bent. Hiern,a komt aan de orde de nieuw bouw van een opzichterswoning of het aankoopen van een bestaande woning. Verscheidene aanbiedingen voor koop van woningen zijn bij het bestuur bin nengekomen. Het bestuur wenscht in dezen zoo goedkoop mogelijk in de be hoefte van een opzichterswoning te voorzien. De heer O e 1 e vraagt, waar ge bouwd zal worden bij nieuwbouw. De Voorzitter zegt dat eerst gedacht is aan grond voor de pastorie. De heer O e 1 e meent, dat dit volgens oude stukken zeer bezwaarlijk zal gaan. Gezworene Van de Velde zegt, dat naar zijn meening die bouw grond geschikt kan worden geacht en dat in de koopacte staat, dat dit stukje grond onvoorwaardelijk is verkocht. (De N.H.-kerk zou dat stukje grond in erfpacht aan het Waterschap willen afstaan voor,T l per; m2). Hij; zegt, dal dit één van de plaatsen is, w,aar( nieuw bouw zou kunnen plaats hebben, maar aangezien hiertegen blijkbaar bezwaar bestaat, zijn er ook wel andere plaat sen aan te wijzen. Op een vraag van den heer Van der Bent zegt de V o o r z i t ter, dat het de bedoeling is, om in een kantoor aan dé" opzichterswoning tevens de bestuursvergaderingen te houden, het archief op te bergen in 'n kluis, terwijl de ontvanger-griffier er tevens zitting zal houden. De heer Van Wingen is van meening, dat er bestaande woningen zijn aangeboden, die na reparatie wel licht goedkooper zijn dan nieuwbouw (het ontwerp van nieuwbouw zonder grond, wordt geraamd op f 4600, kluis voor archief inbegrepen. De heer VanderBent zegt, dat er over eenig'e jaren te Ellewouts- dijk een aantal woningen beschikbaar zullen zijn en vraagt, of de opzichter wanneer hij een nieuwe woning krijgt, ook aan huur wenscht te betalen gelijk aan de rente der geldleening. Na langdurige bespreking wordt ten slotte besloten om het bestuur te mach tigen om een woning te koopen of te laten bouwen, onder voorwaarde dat de maximum uitgave f 5000 zal herdragen (dit geheel door geldleening te dekken). Betreffende het presentiegeld stelt de V oorzitter namens het bestuur voor om de 50 cent verteer met ingang van heden niet meer uit te keeren, aan gezien de vergaderingen. Thans niet meer in een café gehouden worden en de ververschingen thans ten laste van het waterschap komen. Op voorstel van de heeren O e 1 e en Van der Bent, wordt be sloten om mee te werken om een alge- heele scheiding met Borssele tot stand te brengen. Het moet ten zeerste on billijk worden geacht, dat waterkeerin- gen, die zelf groote uitgaven hebben, nog moeten bijdragen in de kosten voor zinkwerken, voor de kust van Walche ren gedaan. KINDERLIJKJE OPGEHAALD. Misdrijf in het spel? Gisterenavond te zeven uur is uit de Schelde onder de gemeente Hontenisse een kinderlijkje opgehaald. Men vermoedt, dat hier misdrijf in het spel is. Het lijkje is in beslag genomen. Dr. Hulst uit Leiden zal Donderdag sectie verrichten. Bedrieglijke bankbreuk. De marechaussee heeft aangehouden en ter beschikking van de justitie te Middelburg gesteld zekere E. J. S., bak ker, wonende te Hulst, als verdacht van bedriegelijke bankbreuk. Met ingang van 1 Juli a.s. is aan gesteld tot rijksveldwachter-brigadier majoor der rijksveldwacht, ter stand plaats St. Jansteen, de hr. L. van der Laan, thans rijksveldwachter-brigadier te Sas van Gent. „Het Orbaan-tijdperk was een periode van nieuw en opbou wend werk". De voorzitter van Regenten reikt dr. Orbaan de gouden legpenning uit als symbool van den dank, dien het Gasthuis hem verschuldigd is. Gisteravond heeft het Bestuur der Godshuizen te Middelburg, in tegen woordigheid van de Directrice, den Ge neesheer-Directeur, alle leden van den medischen staf, vertegenwoordigers van verplegend en huishoudelijk en admini stratief personeel afscheid genomen van den scheidenden radioloog dier instel ling, dr. C. Orbaan. Met den laatstge noemde waren daarbij tegenwoordig mevrouw Orbaan en de oudste zoon. De voorzitter van het Bestuur der Godshuizen, de heer W. Berdenis van Berlekom, heeft een af scheidsrede gehouden, waaraan wij het volgende ontleenen: „Ik kan mij voorstellen, dat mevrouw en dr. Orbaan de gang naar deze ons allen zoo vertrouwde Regentenkamer moeilijk is gevallen; ik vlei mij met de hoop, dat zij aanstonds met gelouterde gevoelens huiswaarts zullen gaan. Wij bevinden ons in eigen kring, Wanneer U mij vraagt, waarom deze kring tot ons eigen interieur beperkt is gebleven, waafom wij niet tevens auto riteiten, vereenigingen, collega's en vrienden hebben uitgenoodigd, dan luidt het antwoord, dat wij slechts den wensch van den scheidenden vriend hebben ge volgd. Hij wilde alleen onder deze voor waarde zich onderwerpen aan de plech tigheid die ons Bestuur hem meende ver schuldigd te zijn; hij wil hier afscheid nemen van zijn dagelijksche medewer kers waarmede hij zooveel jaren in nauw verband heeft gestaan. Afscheid beteekent een blik in 't ver leden en het stemt tot voldoening dat wij dit verleden in het licht van groei, bloei en waardeering kunnen zien. Het Orbaan-tijdperk in het Gasthuis toont ons een periode van nieuw en op bouwend werk. Niets ware eenvoudiger dan door een chronologische reeks van data deze stelling te bewijzen; ik zal U echter deze dorre opsomming onthouden en wil liever U een vogelvluchtig over zicht geven van het werk door hem hier verricht. Willen wij dit in de volle beteekenis zien, dan moeten wij teruggaan tot 1919 wanneer wij den jongen dokter, juist van den militairen reservedienst met verlof gekomen, hier op instigatie van dr, Schoute zijn intrede zien doen. Onze vorige chirurg had hem „ge vonden" en hem uitgenoodigd als chirurgisch assistent en radioloog met hem in samenwerking te treden. Het viel in het tijdvak van de opko mende radiologische therapie; verschil lende ziekenhuizen in het land hadden zich hier reeds op ingericht en dr. Schoute zag terecht, dat een zoo geïso leerde en geographisch ongunstig ge legen provincie als de onze aan een dergelijke ontwikkeling de grootste be hoefte had. Het bleek immers ondoen lijk al de aanvragers en al de gevallen, die zich in toenemende mate voordeden naar plaatsen in Holland te verwijzen. Met energie en voortvarendheid to gen zij aan den arbeid en met groote be vrediging mogen wij constateeren, dat ons toenmalig Bestuur een open oog voor de plannen had die behalve op wetenschappelijke, ook op een zakelijke basis waren uitgewerkt en waaraan het Bestuur hare volle medewerking kon verleenen. Zoo kwam in 1920 het Radiologisch- therapeutisch Instituut tot stand; op 1 Juli van dat jaar trad dr. Orbaan offi cieel als Hoofd der Inrichting in functie en eenige maanden later werd het met groote plechtigheid ingewijd. Dien 20sten October moet een merk waardige dag zijn geweest; wellicht zijn nimmer zooveel hooge autoriteiten in het Gasthuis samen geweest. Het was vóór mijn Bestuurstijd, maar toch herinner ik mij nog de verbazing en de bewondering van zoo velen toen zij een zaal van het ziekenhuis geme- tamorphoseerd zagen in een vertrek vol geheimzinnige en indrukwekkende toe stellen, die wonderlijke dingen lieten zien. Het Instituut ontwikkelt zich voor spoedig en beantwoordt inderdaad aan ee gestelde verwachting, zelfs zoozeer, C Bethlehem St, 32%—-31%-32% C Kennec Copper 23%23-% C Urn States Leather 4%4% C U. States St. C. 39%—38%-39% A Kon. Petr. Mpij. 274%—273%-74% C Contin, Oil Cy. 18%—18%-% C Phillips Petr. Comp. 2525% C Shell Union O.C. 10%10% C Tide Water Ass Oil 9%9%-9% A Ned. Scheepv, U. 46%48%-47%, A H.V. Amsterdam 257258-60. A Java Cult. Mij. 128—127%. A N.I. Suiker U. 108—108%. A Deli Batavia 184%186-89, C Deli Mij. 1000 236%—240%-45. A Senembah 222226%-30. C Baltimore en Ohio 11%11%, C Southern P,ac. Cy. 20%20%. A Southern Rlw. 9%9%. A Amst. Rubb. C. 122%—123%-27. A Deli-Bat. Rubb. 68—68% -70%. A Hessa Rubber 94%95%-97%, A Serbadjadi S.R. 6565%-É dat 10 jaar later een uitbreiding met verbouwing moet plaats vinden en in 1930 doet dr. Orbaan „uit dankbaarheid voor den geheelen gang van zaken", zooals hij in zijn jaarverslag zegt, vier nieuwe lichtkasten plaatsen. De versla gen over al die jaren spreken van leven dig en succesvol werk, van opgewekt heid en van vertrouwen. Behalve aan het röntgenologisch werk (merkwaardigerwijze werd dit bij alles al te vaak over het hoofd ge zien) arbeidde dr. Orbaan ook als hoofd van den opleidingscursus voor de ver pleegsters, een functie, die hij, als ge boren docent, niet alleen voortreffelijk, doch ook geruimen tijd geheel belange loos vervulde. Groot is het aantal ge diplomeerde zusters, dat aan hem hare opleiding mede te danken heeft. Het ware echter een vergissing uit dit alles te concludeeren, dat een wolken- looze hemel het Gasthuis overkoepelde; helaas, het zijn geene jaren van louter verheugenis geweest, deze jaren van groei en bloei der jonge afdeeling van ons ziekenhuis. Want naast den weg der wetenschap pelijke ontwikkeling loopt onverbidde lijk die van het materieele; beide we gen moeten in vaste verhouding tot el kaar gaan; wijken zij af, dan ontstaan moeilijkheden in het economisch proces, breidt deze afstand zich al te zeer, al ite onevenredig uit, dan spreekt men van crisis. Wat wil nu het geval? Ofschoon het Instituut, zelfstandig geadministreerd, zich geheel kon bedruipen, had het Gasthuis gelijk schier elk ziekenhuis, belangrijke tekorten en het spxeekt van zelf, dat vooral in crisistijden een stijgend ziekenhuistekort voor de ge meentelijke magistratuur geen opwek kend perspectief kan bieden; hel is ook geheel verklaarbaar, dat zulk een te kort in breeden kring een gevoel van bezorgdheid doet ontstaan en dat cri- tiek wordt gehoord. Misschien is het ook verklaarbaar dat deze critiek zich voor een deel richt lot de jongste afdeeling van" het ziekenhuis een afdeeling, waarvan de leek de mé rites niet altijd naar hun waarde weet te schatten. Niet zooals de Insiders, kunnen de buitenstaanders den norma len gang van zaken beoordeelen, en zoo werden de aanvallen op „al die dure photographie" en wat dies meer zij,,op weinig gefundeerde en weinig gracieuse wijze geuit. Dr. Orbaan is den strijd, die toen ont stond, niet uit den weg gegaan: met groote paraatheid en bekwaamheid heeft hij zijn instituut en positie in woord en geschrift verdedigd. Deze strijd was te pijnlijker, omdat rij menigmaal werd gevoerd op een plaats, waar den aangevallene niet de gelegenheid van verweer gegeven was. Dit zijn voor hem moeilijke dagen ge weest; zij liggen gelukkig thans reeds verre achter ons en zijn geschiedenis ge worden; daarom wil ik er op dit oogen- blik niet veel van zeggen. Slechts dit: de critiek mag zijn oor sprong hebben gevonden in onbekend heid en misverstand, nimmer in gemis aan waardeering voor zijn toewijding zijn kennis en zijn persoon! Laat ik er aan toevoegen dat het voor mij per soonlijk een voldoening was, dat dr, Orbaan in dien tijd steeds het eerst en misschien wel het meest tot mij is ge komen en dat ik zijn raadgever en vriend mocht zijn. Hoe dit alles zij: de periode, waar over ik nu spreek, is afgesloten. Do-.h wat niet was afgesloten, was bet crisisproces, dat zijn weg heeft vervolge en met ongekende heftigheid heeft doorgezet. En het waren deze financieel steeds donkerder omstandigheden die veran deringen vergden. Het tekort van het ziekenhuis, ten laste van de gemeente (Middelburg komende, moest verdwijnen; het middel daartoe werd gevonden in verbouwing van het oude huis en reor ganisatie van den dienst,. Reorganisatie Een woord, dat men veel hoort in de ze dagen en dat maar al te dikwijls en terecht voor velen een ang'st-beeld ver wekt. Want reorganisatie beteekent „saneering" en saneering eischt slacht offers. Zoo heeft deze reorganisatie dan ook ten gevolge gehad, dat wij tal van trouwe dienaren van ons Gasthuis heb- ben of zullen zien vertrekken. WISSELKOERSEN. Heden. Gisteren. Amsterdam, officieel. Londen 7.42 7.40% Berlijn 59.45 59.40 Parijs 9.75% 9.74% Brussel 24.97% 24.96 Zwitserland 48.12% 48.05 Kopenhagen 33.12% 33.05 Stockholm 38.27% 38.17% Oslo 37.30 37.20 New York 1.47% 1.47% Madrid 20.20 20.20 Praag 6.12 6.12 Prolongatie 3% 4% Part. disconto 3%-% 3%-% Daggeld 1 1 Registermarken 31 31 Crediet Sperrmarken 16% 16% Effecten Sperrmarken 14% 14% Reismarken 41 41 Bankpapier 37 36 Beursthermometer van Woensdag. ITabak H.V.A. Rubber Schepen Tegenover hem, het zij met voldoe ning geconstateerd, is „la mort sans phrase" niet toegepast De geneeskun dige Inspectie heeft tot een andere op lossing medegewerkt, zij deed dit met de waardeering die zij voor zijn werk en zijn persoon koesterde. Want van gebrek aan waardeering is, noch van de zijde van de Inspectie of de autoriteiten, die de reorganisatie hebben bevorderd, noch ook van de zij de van het Bestuur, dat het besluit daar toe heeft genomen, ook maar eeniger- lei rede. De ontwikkeling der radio-therapie heeft een anderen weg gevolgd, dan dr. Orbaan en velen met hem daarvan ver wachtten en de zelfstandige röntgeno loog, leider van een afzonderlijke afdee ling, zal in het kleinere ziekenhuis, zon der combinatie met andere functies, in de toekomst wellicht niet meer zijn te vinden. Het staat niet aan mij ten deze thans daarvan een nadere uiteenzetting te ge ven of wel de pro's en contra's tegen over elkaar af te wegen Onder de ge geven omstandigheden kon de conse quentie van den gewijzig'den ontwikke lingsgang slechts worden aanvaard. Maar diezelfde Inspectie heeft dr, Or baan thans den weg geopend waarop; zijn antecedenten bewijzen 't, zijn wetenschappelijke geest zich wederom geheel kan uitleven en 't strekt hem tot groote eer, dat hij dien weg met illusie en idealisme betreden heeft. Het Be stuur heeft deze oplossing die nieuwe perspectieven schept, toegejuicht en zijn volle medewerking daaraan verleend. Moge deze weg hem in wetenschappe lijk en humanitair oogpunt de zoo zeer gewenschte levensbevrediging' geven;. Dames en Heeren; wij staan voor „het afscheid", het verbreken van den band die onverbreekbaar scheen. Spreken is zilver Zwijgen is goud". Indien U mij de onbescheidenheid van het beeld wilt veroorloven: ik heb ge tracht in „z i 1 v e r" een ruwe schets te geven van het werk dat dr. Orbaan in het Gasthuis heeft verricht; den dank, dien wij hem verschuldigd zijn wil het Bestuur symboliseeren in „G o u d". Zoo moge ik U, dr, Orbaan, namens het Bestuur der Godshuizen, aanbieden een legpenning van het edelste der me talen. Moge hij tot U en de Uwen en Uw na geslacht spreken van de erkentelijkheid, die de Godshuizen U toedragen. Met een vriendelijk woord reikte spr. daarop mevrouw Orbaan bloemen uit. Na deze redevoering van den Voor zitter der Godshuizen heeft dr, Orbaan onmiddellijk met enkele woorden be dankt: Na er op gewezen te hebben, dat er een Fransch spreekwoord is, dat luidt: „partir c'est mourir un peu" (vertrek ken is altijd een beetje sterven) iets wat hier zeker voor hem geldt wees hij op een andere spreuk, die hangt in de kamer van de Directrice: „Life is what we make of it" (het leven is wat men er van maakt). Op zeer- waardeerende wijze is de balans over sprekers 16 jaren arbeid in Middelburg opgemaakt. Hij hoopt, dat de geboden mogelijkheden hem in staat zullen stellen iets nieuws op te bou wen, waarop te gelegener tijd opnieuw met voldoening kan worden terug ge zien. Dankbaar is spr. voor de intieme sfeer, waarin dit afscheid heeft mogen plaats vinden, dankbaar voor de aange boden gouden penning, voor de aanwe zigheid van Regenten, den voltalligen medischen staf en zoovele zusters,, die hij zoo gaarne cursus gaf; dankbaar ten slotte eryoor dat ook sprs. echtgenoote 'én oudste zoon hierbij legenwoordig mochten zijn. Ten slotte beval hij zich in de blijvende vriendschap v,an allen aan. Hiermede was de eenvoudige plech tigheid ten einde. Naar wij vernemen vervult dr. C. Or baan thans een positie als assistent aan het sanatorium Berg en Bosch te Bilt- hoven, teneinde zich daar als tubercu- lose-arts te specialiseeren. Dr. Orbaan is één hunner. Abonnementen en Advertentiën voor dit blad worden aangenomen door den Agent I. JOOSSE gedeponeerd en lage hals behoort een mooie brui ne huid, want een blanke huid verbrand door de zon. Uw gelaat, hals en armen worden snel natuurlijk bruin, indien U deze bij fietstochten en bij verblijf in de zon inwrijft met AMILDA -zonnebrui Qcrême. Flacon 90 ct, Tube 60 ct. Doos 50 en 25 ct. (Ingez. Med.) De bruine broek. Tijdens een trein reis had iemand aanstoot gegeven, door bij twee Jodinnen te gaan zitten. Eeni ge reizigers, die dit hadden gezien, hiel den hem voor een S. A.-man, omdat hij laarzen en een bruine broek droeg. Toen echter bleek, dat de man een Jood was, werd tegen hem volgens een mededeeling van de Frankische Kurier een aanklacht ingediend. Daarbij werd vastgesteld, dat de broek, die vroeger lichtbruin was geweest, reeds in 1933 op verlangen van den kringleider don kerbruin was geverfd, doch dat zij in het gebruik weer lichter was geworden, zoodat men hier op zijn minst met een grove nalatigheid te doen had. Inderdaad werd de beklaagde wegens grove nalatigheid veroordeeld en wel tot zes weken hechtenis. In hooger be roep werd het vonnis bevestigd ZWITSERLAND VERZOEKT DEN NEGUS ZIJN BEZOEK UIT TE STELLEN. Het Zwitsersche telegraaf-agentschap verneemt van officieuze zijde, dat de Zwitsersche Bondsraad den Negus ver zocht heeft, te willen afzien van zijn voornemen, om zich in Zwitserland te vestigen, zoolang het IaliaanschAbes- sijnsche geschil niet definitief geliqui deerd is, daar de Bondsraad niet zonder moeilijkheden een duurzame gastvrijheid kan verleenen aan het hoofd v,an een staat, die zich nog als in oorlog met een zijner naburen beschouwt. De Raad zal geen bezwaar maken tegen de aanwe zigheid v,an den Negus te Genève, in dien hij het noodig acht, derwaarts te komen om zijn zaak te verdedigen bij de aanstaande zittingen van Volkenbonds raad en -vergadering. Waar gaat de Negus heen De correspondent van de „Daily Te legraph" te Bern seint aan zijn blad dat hij heeft vernomen, dat op grond van het Zwitsersche verzoek Hailé Selassie zijn plannen gewijzigd heeft. Wel blijft 't mogelijk, dat hij zich naar Genève zal begeven, maar waarschijnlijk zal hij den zomer verder op het Spaansche eiland Mallorca doorbrengen. De Spaansche regeering schijnt geen bezwaar daarte gen te hebben gemaakt. ONLUSTEN IN OHIO. In verband met een staking der mijn werkers is het te Columbus in den staat Ohio tot botsingen gekomen,, waarbij vier personen gedood zijn. DWERGVOLKEN IN ZUID-AMERIKA De Zweedsche ethnograaf, dr. Bolin- der is met zijn vrouw naar Columbia vertrokken, met het doel daar voor on- bepaalden tijd in de wildernis van het grensland tusschen Venezuela en Co lumbia onderzoekingen te doen. In dit nog nooit geëxploreerde ge bied, hoofdzakelijk bestaande uit met wouden begroeide bergen, waar geen andere verkeerswegen zijn dan de In- dianenpaden,, hoopt dr. Bolinder beves tiging te vinden van de theorie, d,at een ras van Pigmeeën eens het Zuid-Ameri- kaansche vasteland heeft bewoond, In vroegere expedities in Columbia heeft de ondekking(sreiziger 'inboorlin gen ontmoet van bijzonder kleine ge stalte, zelfs in streken, waar de meer derheid der bevolking bestond uit In dianen van meer dan gemiddelde leng te. De theorie steunt voorts op de ver halen van de vroegere Spaansche con quistadores, die vertelden dwergachtige Indianen te hebben ontmoet, terwijl bo vendien van tijd tot tijd expedities mel ding hebben gemaakt van ontmoetingen met inboorlingen, wier afmetigenn een bevestiging v,an de theorie vormden.

Middelburgsche Courant | 1936 | | pagina 2