GOESCHE COUQANT£!2£ Een prachtig examen BINNENLAND. ZEELAND. WEER Eli WIND. NUMMER 146. TWEE BLADEN. DINSDAG 23 JUNI 1936. EERSTE BLAD. 179e JAARGANG. Spontane zanghulde aan minister Colijn. ^mDELBURfi. B Fedor Vergin. 101$. VLISSINGEN. WALCHEREN. ZSIID-BEVELAND. Nieuwe Kwartaalabonnees MIDDELBURGSCHE COURANT Dagblad Voor Middelburg, Goes en agent schap Vlissingen 2.30, elders 2.SO per kwartaal Week-abonn. in Middelburg en Goes 18 ct. p. w. Advertentiën 30 ct. per regel, Ingez. mededeelingen 60 ct. p. r. By _contr. voor beide veel lager; tar. op aanvr. Uitgeefster Naamlooze Vennootschap „De Middelburgsche Courant"; Bureaux Lange Sint Pieterstraat te Middelburg. Telefoon Redactie 269, Administratie 139 Postrekening no. 43255 Kantoor te GOES: Turfkade, telefoon 17. Aangesloten by het Bureau voor Publiciteitswaarde der Vereeniging de Nederlandsche Dagbladpers. Familieberichten en dankbetuigingen 17 regels 2.10, elke r. m. 30 ct. Rubriek „Kleine Advertentiën", ten hoogste 6 regels, a 75 ct. bij vooruitbetaling Adv. met „Brieven" of „Bevragen bureau dezer con- rant" 10 ct. extra Bewijsnommers 5 cent. DE SANCTIES TEGEN ITALIë. Opheffing gevraagd. Eenige belanghebbende firma's te Amsterdam, importeurs van Italiaansche producten en exporteurs van Nederland sche producten naar Italië, hebben zich telegrafisch tot den minister van han del, nijverheid en scheepvaart gewend met het dringend verzoek de sancties tegen Italië op te heffen. De minister-president, dr. H. Colijn, die gisteren zijn 67sten verjaardag vier de, is des avonds aangenaam verrast doordat duizenden Haagsche ,anti-revo- lutionnairen hem een zanghulde kwamen brengen. Het denkbeeld daarvoor was eerst in den loop van den dag ontstaan. In het a.r. dagblad „De Nieuwe Haagsche Crt." verscheen gisteravond een oproep om aan een eenvoudige huldebetoo.#ng deel te nemen. Duizenden anti-rev., da mes en heeren verzamelden zich als gevolg daarvan voor de woning van dr. Colijn aan de Stadhouderslaan. Een luid gejuich steeg op toen de minister-pre sident zich met mevr. Colijn en eenige gasten, o.w. minister De Wilde en de voorzitter der Eerste Kamer, mr. W. L. baron de Vos van Steenwijk naar bui ten begaf. Het publiek zong twee cou pletten van het Wilhelmus, waarna dr. Colijn woorden van hartelijken dank sprak. Hij zeide, te begrijpen, dat men niet alleen kwam, omdat hij 67 jaar ge worden was, maar grond had te onder stellen, dat dit bijeen zijn ook nog een anderen oorsprong had. Daarvoor was hij dankbaar tot in het diepst van zijn ziel. De minister zeide, dit oogenblik nooit te zullen vergeten. Na deze woorden zong het publiek den heer Colijn toe: „Dat 's Heeren ze gen op U daal". De heer H. Smitskamp, lid van den Haagschen gemeenteraad gaf de verzekering, d.at het anti-revo lutionnaire volk volkomen trouw ach ter zijn leider staat bij de vervulling van diens levenstaak en sprak de bede uit, dat God dr. Colijn nog lang moge sparen tot heil van het Nederlandsche volk. Nadat mevrouw Colijn bloemen waren aangeboden zong de verzamelde menig te nog: „Zij zullen het niet hebben." Daarna klonk nog een „lang zal hij le ven" en werd de minister-president langdurig toegejuicht. GEEN ROOKGELEIDINGEN VAN ETERNIET. Van de zijde van het toezicht op de volkshuisvesting is de aandacht van Ged. Staten in de onderscheidene pro vincies gevestigd op de omstandigheid dat in meerdere gemeenten bij het aan brengen van rookgeleidingen in wonin gen gebruik wordt gemaakt van eter- nietbuizen. De Ged. Staten hebben hierin aanleiding gevonden de gemeen tebesturen er op te wijzen, dat aan het gebruik van eternietbuizen voor dit doel ernstige bezwaren zijn verbonden Deze buizen hebben nml. een sterk w,armtegeleidend vermogen, zoodat hou ten constructiedeelen of behangsel, waarmede zij in aanraking komen, als zij voor schoorsteenen worden aangewend, te warm worden. Zij worden door de rookgassen chemisch aangetast. Bij wer ken van 't gebouw, waarin zij zijn toege past tengevolge van storm, zakking enz. bestaat gevaar, dat zij breken. Door het niet opnemen van condensatievocht en de geringe isolatie wordt de roetvorming bevorderd. Tenslotte leveren de buizen gevaar op voor ondichtheid bij de aan- aansluitingen. De gemèentebesturen worden ver zocht er tegen te waken, dat in gebou wen rookgeleidingen van eternietbuizen worden gemaakt. REGEERINGSDELEGATIE PAARDENTENTOONSTELLING PARIJS. De regeering, daartoe door de Fran- sche regeering uitgenoodigd, heeft de heeren jhr. J. 'van Vredenburch, alge meen voorzitter der vereeniging „Stam' boek voor het Ned. Trekpaard" en dr, ir. A. Sevenster, rijkslandbouwconsulent bij het Nederlandsche gezantschap te Parijs, aangewezen als regeeringsgede legeerden op de nationale paardenten- toonstelling, welke van 15 Juli a.s. al daar gehouden wordt. De Commissaris der Koningin met verlof. Naar wij vernemen zal de Commissaris der Koningin in Zeeland zich Woensdag a.s. voor pim. 14 dagen naar het bu'ten- land begeven, Landbouw-crisis-organisatie. De minister van landbouw en vissche- rij heeft de periodiek aftredende be stuursleden van de Landbouw-crisis- organisatie voor Zeeland, C. Kamme- raad, A. E. Langenhorst, Pr. Plasschaert, C. de Putter en J. S. de Regt, herbe noemd. DE GESCHIED- EN LETTERKUN DIGE VEREENIGING OPGEHEVEN. In de dezer dagen gehouden jaariijk- sche vergadering der Geschied- en Let terkundige Vereeniging werd het jaar verslag uitgebracht door de secretaresse mej. M. A, A. Cler, en werd de reke ning en verantwoording van den pen ningmeester, dr. W. S. Unger, goedge keurd met een klein batig saldo. Nielte- min werd op voorstel van het bestuur besloten, wegens gebrek aan belangstel ling en onvoldoende geworden finanti- eele basis, de vereeniging op te heffen. Het batig saldo zal worden aangeboden aan de afdeeling Middelburg van het Algemeen Nederlandsch Verbond, dat in ruil daarvoor heeft toegezegd den leden vrijen toegang te zullen verleenen op de door het Ver bond in het a.s. winterseizoen te hou den literaire lezingen. De Geschied- en Letterkundige Ver eeniging werd voor ruim 30 jaar opge richt o.a. door wijlen jhr. mr. Hoeufft, wijlen mr. R. Fruin en mej. M. M. Jun- gius met het doel lezingen te laten hou den op geschied- en letterkundig ge bied. Zij ontstond uit een paar lezingen van prof. Kernkamp, in den loop der jaren hebben tal van bekende geschied kundigen en kunsthistorici: prof. Blok, prof. Colenbrander, prof. Huizinga, prof. Martin, prof. Obbink, prof Luns, dr. Japikse voor haar „gelezen" of ge sproken. Literaire essayisten, als Dirk Coster en Herman Poort, voerden voor haar het woord, maar het meest in trek waren toch de beoefenaars der schoone letteren zelve, die het woord voei'den: De eerste was Frederik van Eeden, die 14 Maart 1913 sprak over „De Dichter en de Vrijheid"; in November 1915 volg de Louis Couperus met fragmenten uit eigen werken, die blijkens de notulen een stampvolle zaal trok. Ook Herman Robbers, Top Naeff, Jo van Ammers Küller, Ina Boudier-Bakker, Antoon Coolen en Herman Teirlinck de laat ste met 'n voordracht over Het Woord! hebben de leden kunnen hooren en. zien. Thans echter schijnt de belang stelling door radio, krant en dergelijke op andere wijze te kunnen worden be vredigd, zoodat men heeft moeten be sluiten, ook deze vereeniging op te hef fen. Een fototoestel verloren. De Commissaris van Politie alhier ontving een schrijven van een te Brug ge vertoevende Engelsche dame, die meldde dat zij Donderdag jl. op de Markt alhier een fototoestel heeft verloren. Als er iemand is, die een fototoestel gevonden heeft, zal hij of zij goed doen het op het politiebureau te bezorgen, opdat de Commissaris kan zorgen, dat het weer in handen van de eigenares komt. DE BEDRIJFSREKENINGEN. De Commissie v,an Financiën heeft den Raad medegedeeld, dat zij zich met het voorstel tot voorloopige vaststelling van de rekening 1935 van het gasbedrijf vereenigt. Ook wat betreft de extra-af schrijving in 1936 op het kantoorgebouw der bedrijven ad f 9113, D,at de eind uitkomst van het gasbedrijf meeviel, is voor een belangrijk deel te danken aan het veel gunstiger cijfer der onderhouds kosten, vergeleken met de begrooting. Andere jaren kan dit juist tegenvallen, De commissie zag, ter stabiliseering oHa. van de gemeente-begrooting, gaar ne de vraag onder het oog gezien of de instelling van een onderhoudsfonds, waarin jaarlijks een bedrag te storten ware, niet wenschelijk is. Ten slotte stelt de commissie de vraag, die ook slaat op de andere gemeentebedrijven en -diensten, hoe het komt, dat van de controle en goedkeuringen dezer reke ningen door het verificatie-bureau der vereeniging van Nederlandsche gemeen- De geheimzinnige wraak der na tuurwetten ligt daarin, dat vele men- schen onbewust vernietigen, wat zij bewust meenen te bevorderen. ten voor den Raad uit geen enkel stuk iets blijkt. Inzake de rekening van het waterlei dingbedrijf achtte een lid der commissie het onjuist, dat bij de balansopmaking nimmer rekening werd gehouden met het feit, dat van de abonnementsgelden geboekt in het tweede halfjaar twee derde gedeelte, nml. voor de maanden JanuariApril ten gunste komt van een volgend boekjaar. Hierdoor is bijv. de balans per 31-12-'35 geflatteerd. Dit lid komt het gewenscht voor deze onjuist heid te redresseeren. Hij geeft daarom in overweging de winst v,an 1935, voor zoover deze de raming overtreft, zijnde f 4947, tot dat deel aan te wenden. De meerderheid der commissie, over wegend, dat deze boekingswijze sedert den aanvang van het-bedrijf werd toe gepast, en de gecompliceerdheid dezer kwestie inziende, geeft B. en W. ter overweging dit punt nader in studie te nemen en den Raad n,aar aanleiding daarvan te zijner tijd mededeeling te doen betreffende het al of niet verder toepassen dezer boekingswijze. Een vergissing. De koopman J. V. te Kruiningen deed aangifte bij de politie, dat van hem 2 kisten met eieren en 15 pond boter ver dwenen waren welk hij in een pakhuis in de Zusterstraat geplaatst had. Bi] oiiderzoek bleek er echter een vergissing in het spel en was een en ander door een anderen koopman mede genomen. Minderjarige opgespoord. De politie te Belfeld had opsporing verzocht van den 17-jarigen P. H. v. d H. De minderjarige werd hier ter stede in een logement aangetroffen en daarna op transport naar de ouderlijke woon plaats gesteld. V erkeerso vertredingen. De IJscoventer M. G. werd bekeurd, omdat zijn driewieler aan de voorzijde niet was voorzien van 2 heldere lichten. E. v, d. V. te Hansweert fietste zon der licht en kreeg een proces-verbaal. A. v. d. G. te Heinkenszand, A M. te 's Heer Arendskerke, en C. H. te Kloe tinge, fietsten naast elkaar en kregen deswege een bekeuring,. WERKLOOSHEID WEER IETS TOEGENOMEN. Het aantal ingeschreven werkloozen bedraagt 643 tegen verleden week 618. Bij de werkverschaffing zijn 55 perso nen te werk gesteld. AAGTEKERKE. De collecte voor den gewapenden dienst heeft alhier opge bracht 6. Ringrijderij- Naar aanleiding van onze notitie in zake het niet deelnemen van den be kenden ringrijder P. Brasser te Klevers kerke, voorheen te Vrouwenpolder, be richt deze ons thans, dat er zeker vijf a zes van de twaalf deelnemers g'een eigen landbouwer waren. De betrokkene schrijft het feit, dat hij niet uitgenoodigd werd, toe aan redenen van persoonlijken aard. Wij hebben zijn brief aan den voorzitter der prov. V,.V. V. doorgezonden en wij kunnen thans in ons blad voor deze strikt persoonlijke zaak geen verdere plaats inruimen. HET NIEUWE RAADHUIS VAN ZOUTELANDE. ZOUTELANDE. Na de opening van 't nieuwe Raadhuis door den Commissaris der Koningin in Zealand heeft burge meester Kodde nog een redevoering gehouden,. Wij ontleenen daaraan nog', den dank dier spr. bracht aan den ge- gemeentebouwkundige, den heer A Jobse, die niettegenstaande werkelijk niet geringe moeilijkheden, toch ge slaagd is iets te leveren dat aan de ge stelde eischen voldoet. Het is hier licht 'het is hier lucht, het is hier frisch, het doet weldadig' en rustig aan en vooral het inwendige geeft velen, die het ge bouw reeds zagen, bevrediging aldus spr, Daarna weidde de heer Kodde op zijiT aeurt iets uit over de geschiedenis en over het typische karakter van Zoute- lande als badplaats. „Zeer zeker, het mondaine gedoe zien wij niet gaarne, daartegen achten wij ons geroepen om op te treden, op te treden tegen de verwildering van zeden, maar dat behoeft nu ook juist niet. We willen Zoutelande houden de stille, rustige plaats, waar de -families met alle eer genieten van hetgeen door de natuurlijke ligging geboden wordt. En de vreemdelingen, die dat met ons begeeren, die willen genieten van het schoone wat God in de natuur biedt, die willen uitrusten van het jachtend vliegend leven, die met hun kinderen eens vrij willen zijn van het stadsgewoel, juist die roepen wij een welkom toe en bij het weggaan een tot wederziens". Tenslotte wenschte spr.: „Geve God, dat in dit gebouw vele wijze besluiten mogen worden genomen, strekkende tot Eer en Verheerlijking van Zijn Naam en tot welzijn der bevolking". Vervolgens voerden nog het woord de H.H. J. Stroo, wethouder; J. Verhage, Raadslid; de heer L. Simonse namens de gemeentebesturen van Biggekerke, Meliskerke en Westkapelle; de bouw kundige de hr. A. Jobse; de aannemer de heer A. Janse. Burgemeester Kodde heeft dezen sprekers beantwoord. BIEZELINGE. Onder groote belang stelling werd door de Mondaccordeon- vereeniging „Inter Nos" het meubilair op de muziektent, ten behoeve van de vereenigng in gebruik genomen. De Voorzitter, de heer J. Beenhak ker zeide o.a.: Mochten wij het vorige jaar met de inwijding onzer tent getui gen van de medewerking der ingezete nen, ook nu heeft de burgerij zoowel van Biezelinge als Kapelle getoond mee te leven met ons. Toen enkele leden bij de ingezetenen aanklopten was wel dra een som bijeen, zoodat tot aanschaf fing van meubilair, dat zoo hard noodig was, kon overgegaan worden. Wij zijn U allen zeer dankbaar hiervoor en wij geven U de verzekering dat de vereeni ging steeds zooveel als mogelijk is, zal trachten U doen te genieten van onze muziek. Een speciaal woord van dank aan 't gemeentebestuur voor de verleende me dewerking en de leveranciers der meu belen voor hun goede bediening. Verschillende nummers werden ten beste gegeven; met genot werd geluis terd. In de pauze zijn de belangstellen de in de gelegenheid gesteld om het meubilair te bezichtigen. WOLPHAARTSDIJK. Maandag ver gaderde de Raad voltallig onder voor zitterschap van wethouder S. A. N, van Oeveren (de burgemeester is met ver lof). Op een .aanvraag van A. Rijk om vergoeding volgens art. 13 L.O.-wet 1920 voor 2 zijner kinderen, die de R.K. school te Heinkenszand bezoeken, werd gunstig beschikt; de vergoeding is vast gesteld op f 15,68 per jaar en per kind. Aan den heer J. Noteboom werd we gens vertrek uit de gemeente voor het 2de half jaar 1936 ontheffing hondenbe lasting verleend. Op voorstel van B. en W. werd besloten de straatlantaarn op den hoek bij Plateeuw te verplaatsen en hiertoe een crediet van f 20 verleend. De heer Lindenberg bracht hulde aan B. en W. voor de praktische en goedkoope oplossing. De heer Van Wel had liever gewacht tot het opm,aken van de be- grooting 1937 en dan een grooteren post uitgetrokken voor straatverlichting. Spr. meende, dat door het afkappen van een heg hetzelfde resultaat verkregen had kunnen worden. Bovendien zag spr. een en ander ,als een onbillijkheid voor an dere inwoners die in 'n donkeren hoek wonen. De V o o r z. zeide, dat wachten op de begrooting 1937 niet noodig is, daar de financiën van de gemeente ge lukkig niet van dien aard zijn, dat geen 20 zou kunne worden worden uitge geven voor betere straatverlichting. Het is onjuist zich tegen het voorstel te ver zetten omdat er meer donkere gedeel ten in de gemeente zijn. Laat den heer Van Wel liever met een voorstel komen om ook op deze plaatsen verbetering aan te brengen. Het voorstel werd aangenomen met alleen de stem van den heer Van Wel tegen. Met de gemeente Kortgene zal ge tracht worden een gemeenschappelijke Zij, die zich met ingang van 1 Juli a.s. op ons blad abonneeren, ont vangen de tot dien datum verschij nende nummers W GRATIS, Middelburg, 23-VI-'36. Maandag hoog ste luchttemperatuur 27 °C (81 °F); laagste 17.4 °C (64 °F). Heden 9 h: 19.1 °C; 12 h: 23.5 °C. Geen regen of neer slag. Hoogste barometerstand te dezer stede, in het afgeloopen etmaal: 767 mm; laagste 763 mm. Hoogste barometerstand in het Euro- peesche waarnemingsgebied: 767.3 mm te Vestmanoer; laagste 760.5 mm te Jan Mayen. Verwachting tot morgenavond: Meest zwakke W. tot N. wind, half tot zwaar bewolkt, droog weer, behou dens kans op onweer, warm. Zon op: 4 h 40; onder: 21 h 24. Licht op: 21 h 54. Maan op: 9 h 39; onder: 23 h 30. E.K.: 26 Juni. a c Hoog- en Laagwater te Vlissingeni Juni. Hoogwater. Laagwater. Di. 23 5.02 17.14 11.16 23.50 Wo. 24 5.43 17.57 11.50 24.28 Do. 25 6.26 18.37 12.26 Hoog- en Laagwater te Wemeldingei Juni. Hoogwater. Laagwater. Di. 23 6.54 19.10 12.24 24.51 Wo. 24 7.31 19.50 13.00 Do. 25 8.10 20.25 1.28 13.37 Westkapelle is 28 min. en Domburg 23 min. vroeger; Veere 38 min. later, (S springtij.) doet Ge, als U zich op 't examen alles kunt herinneren, wat Ge eens geleerd hebt. Ge zijt helder en geconcentreerd, rustig en kalm als Ge zoo'n „AKKERTJE" neemt. (Ingez. Med.) regeling te treffen omtrent toelating van leerlingen tot het ulo-onderwijs al daar. Op verzoeken van P. Koeman, timmerman alhier, om 2 perceeltjes bouwterrein v.an de gemeente te kun nen koopen en D. Westveer Wzn., om een perceel bouwgrond te koopen alles gelegen aan den Achterweg, werd gun stig beschikt. Den heer Boot vestigde de aan dacht van B. en W. op den Molendijk die er volgens spr. minder fraai bij is blijven liggen na het afsteken der gras zoden en op het wegdek van den Pape- weg. De V o o r z. zeide in beide geval len spoedige voorziening toe. De heer Goetheer vroeg, of er bij B. en W. nog geen voorwaarden van Ged. Staten bekend zijn inzake de verbetering van de Lepelstraat. De V o o r z. zeide, dat nog niets is ontvangen dienaangaande. De heer Van der Vliet spr,ak er zijn afkeuring over uit, dat bij het teren der gemeentéwegen, de pol derbeambte M. van de Kreeke toezicht houdt. Volgens hem zou dit even zoo goed uitgevoerd kunnen worden door een der werkloozen, daar er onder die menschen zijn die reeds verschillende jaren bij weg-teren geholpen hebben. De V o o r z. zeide rekening te wil len houden met de opmerking, doch hij meende dat er verschillende bezwaren zijn, die dan eerst terdege onder het oog moeten worden gezien. Het teren der wegen is bij inschrijving aanbesteed. Er waren 4 inschrijvers; alle werkloozen die meenden eenige routine te hebben, hadden ingeschreven. Het is met het oog hierop moeilijk een hunner thans met het toezicht te belasten. De heer Van der Vliet vroeg verder nog, of B. en W. getracht hebben vrijstelling te krijgen van het zgn. rouleerstelsel, wat volgens spr. voor kleine gemeenten uit den booze is. De V o o r z. antwoordde dat hij het met den spreker eens is, doch in Den Haag denkt men er anders over.

Middelburgsche Courant | 1936 | | pagina 1