KING-VRIENDEN GEMENGD NIEUWS. MJUUdfBEUOÜTEN. )Aspikim WALCHEREN. Het nieuwe Gemeentehuis van Zoutelande geopend. ZUID-BEVELAND, MEDÈDEÜNG AAN ONZE TONNEMA CIE SNEEK FABRIKANTEN VAN KING-PEPERMUNT AGENDA Neem) dan. als altijd TABLETTEN Uitsluitend verkrijgbaar in de oranje-bandbuisjes van 20 tabl. 70 ets. en oranjezakjes van 2 tabl. a 10 cis. (Ingez. Med.) Eversen; J. Geldof; C. Flipse; Cornelia Kokelaar; J. Luteijn; Mina de Kam; Dina Peene en Nellie Peene. Bijzondere school Koudekerke: Adri- ana Aarnoutse, Catharina Aarnoutse; Maatje Daane; Cornelia de Groot; K. Huijsman; Lena Izeboud; Leunt je Janse; J. P. Jasperse; D. Kodde; G. Potappel; P. Reijnierse; Cornelia Schout; Maatje Verhage; P. Verhage; Catharina J. Va der; B. v. d. Vijver; Neeltje Wielem.a- ker; F. de Witte; J. H. de Witte. Bijzondere School 't Zand: Rie Alle- wijn; Marie Dobbelaar; Immy Engels man; Ali van der Horst; Sari Key; G. de Voogd; Anna de Voogd en Jo de Voogd. VEERE. Begunstigd door buitenge woon fraai zomerweer heeft de Veer- sche muziekvereeniging „Veere's Ge noegen" onder leiding van haar direc teur, den heer P. C. J. de Graaf, te Middelburg, haar eerste zomerconcert op de tent aan de Markt gegeven. Er was groote belangstelling, ook van bui ten. VEERE. Mr. dr. J. J. Boasson, ge- meentesedretafis *an "|d-Gravenhag.e, heeft de toezegging gedaan zijn mun tenverzameling .met bijbehoorend illu stratief boekje aan de gemeentelijke oudheidskamer alhier ten geschenke te geven OVERDRACHT KOPEREN LICHTKROON VOOR 'T VEERSCHE STADHUIS. VEERE. Zooals wij reeds in het kort meldden, heeft Zaterdagmorgen de over dracht plaats gehad van de gedreven ko peren lichtkroon, die door het gemeen tebestuur van Den Haag aangeboden is aan Veere. Nadat allen in de hal van het stadhuis waren verzameld en de kroon was opge hangen, richtte de heer L. Buurman, wethouder van sociale zaken te 's Gra- venhage, zich tot het gemeentebestuur van Veere. Spr. achtte het een voorrecht hier aanwezig te mogen zijn en zeide, dat aan het verzoek van burgemeester Huinink, om door de jeugdige werkloo- zen een kroon voor het stadhuis te laten vervaardigen, met genoegen was vol daan. In de tweede plaats vestigde hij er de aandacht op, hoe buitengewoon be langrijk het was, dat de jeugdige werk- loozen in de gelegenheid waren gesteld om hun kunnen te toonen. In dezen tijd van jachten, is er geen plaats en tijd meer voor handwerk. Spr, weidde uit over het ontstaan van de kroon en in het bijzon der over het ontwerp van den heer Stomps van het rijksbureau voor mo numentenzorg, dat de wording van het kunststuk heeft mogelijk gemaakt. Het resultaat mag dan ook als volkomen ge slaagd heeten. Spr. bracht hulde aan de heeren Van Wijk, directeur, en Meurs, leeraar van den vakcursus, onder wier leiding reeds zoovele goede resultaten zijn bereikt door de jeugdige cursisten. Met de hoop, dat duizenden, wanneer zij Veere's stadhuis bezoeken, bij 't aan schouwen van deze kroon zullen besef fen welk werk verricht werd, droeg spr. de kroon aan de gemeente Veere over. Als tweede spreker uitte mr. dr. J. J. Boasson, gemeente-secretaris van Den Haag, zijn voldoening om hier aanwezig te kunnen zijn, daar hij zich zoo'n beetje als hoofd van de vakcursussen onder lei ding van den directeur, den heer Van Wijk, beschouwt. Spr. wijdde waardee- rende woorden over het werk en stelde de kroon als een merkwaardig symbool van de liefde der cursisten voor deze cursussen, waarin arbeidsvreugde zit, te meer, daar maar in een enkel geval zak geld wordt gegeven, terwijl de meesten voor niets werken, waaruit blijkt, dat 't den werkman niet alleen om zijn loon te doen is. Spr., die zich een stuk Wal cheren en een stuk Veere beschouwt, sloot zich gaarne aan bij de woorden van den heer Buurman. In zijn woord van dank vroeg burge- jneester D. Huinink of het niet aanmati gend klonk de residentie in één adem te noemen met Veere. Het zou aanmati gend zijn, indien Veere niets bezat dan wat in ons tegenwoordig crisisbestaan in klinkende munt ware om te zetten. Spr. schetste het belang van Veere in de rij en der Zeeuwsche steden en legde den nadruk op den nauwen band, die gedu rende al die eeuwen tusschen het mar- kiezaat en de residentie heeft bestaan. En is het nu niet treffend, dat juist die stad aan het verarmde Veere zulk een prachtig geschenk aanbiedt? Het ont staan ervan is weliswaar de oorzaak van een smartelijke economische ontredde ring, maar een volk, dat zóó zijn kunnen staalt, zal niet verliezen, ook niet in cri sistijd. Thans hangt de kroon temidden van eeuwenoude herinneringen, en zij zal getuigen van de liefde van Den Haag voor Veere, Spr. bracht vervolgens dank aan prof. dr. G. A. van Poelje, die niet aanwezig kon zijn, die in zijn hoe danigheid van directeur-generaal van onderwijs, Veere met het gemeentebe stuur van Den Haag en het hoofd van den gemeentelijken vakcursus voor jeug dige werkloozen, den heer Van Wijk, tezamen gebracht had en als zoodanig de vader van een gedachte was, die nu werkelijkheid is geworden. Hierna richt te spr. zich tot de heeren Van Wijk en Meurs en door hen tot den staf van jon gelieden, die de kroon hebben vervaar digd, en bracht hun den dank der ge meente. Groote dank is tevens verschul digd aan den heer Stomps, die het ont werp aan de hand van een schets van den architect H. van Heeswijk, maakte. Tenslotte dankte burgemeester Huinink de heeren Buurman en Boasson voor hun tegenwoordigheid. Gij hebt, aldus be sloot spr., de kroon zelf opgehangen en dat zal voor ons een zinnebeeld zijn om er af te blijven! Eens toch, is het voor gekomen, dat het geschenk van Maximi- liaan, de beroemde beker, een verleiding vormde om zijn hand naar uit te steken. Hierbij bleef het; thans is het echter de aanhankelijkheid aan zijn kostbaar be zit, dat de Veerenaar al deze schatten doet bewaren. Als een dag van blijde herinnering zal de 20ste Juni in onze an nalen staan, en daarom aanvaard ik na mens Veere deze kostbare kroon van 't gemeentebestuur van Den Haag. Hierna noodigde burgemeester Hui nink de bezoekers uit deel te nemen aan de koffietafel, die ter eere der gasten in de raadzaal werd gegeven. Het gezelschap vertrok per K.L.M. om twee uur uit Vlissingen, waarbij de piloot als afscheid even boven Veere cirkelde alvorens den tocht voort te zet ten. ZOUTELANDE. Zaterdagmiddag is alhier 't nieuwe gemeentehuis officieel geopend. Precies om twee uur arriveer de de commissaris der Koningin, die door het gemeentebestuur was uitge- noodigd, de openingsplechtigheid te ver richten. De burgemeester, de heer D. Kodde, heette den Commissaris en alle genoo- digden welkom. Jhr. Quarles van Ufford hoopte, dat Gods zegen op het nieuwe gemeentehuis en den arbeid die daarin zal worden ver richt,, zal rusten. Hierna ging de Com missaris over tot de opening en namen de Raad en de ambtenaren der gemeente en alle genoodigden plaats in de Raad zaal. Door den heer P. Leijnse werd namens de Vereeniging voor Luchtbescherming een mooi bloemstuk met gelukwenschen aangeboden. Eveneens door den heer J. Verhaagen namens de Vereeniging tot Bevordering van het Vreemdelingenver keer en door den heer G. Porton na mens de kiesvereeniging „Gemeentebe lang". Ook de christelijke muziekver eeniging zond een mooi bloemstuk. Nadat de hal geheel met belangstel lenden was gevuld, verkreeg de com missaris der Koningin opnieuw 't woord. Spr. noemde dezen dag voor de gemeente 'n gewichtigen dag, een feestdag, Gelijk het voor een gezin een groote gebeur tenis is, als een nieuwe woning wordt betrokken, zoo is het ook voor het ge meentebestuur, dat een nieuw gemeen tehuis in gebruik neemt. Het medeleven onder de burgerij blijkt uit de mooie bloemstukken. Spr. zeide, dat de eerste indruk bij hem gunstig en prettig was. Ook finantieel achtte spr. het voor de gemeente een gunstige oplossing. De kos ten van dit nieuwe gemeentehuis bedra gen, meubileering inbegrepen, nog geen 5000, terwijl dan nog ruim 2000 door een bijdrage van den gewonen dienst worden gedekt. Vervolgens gaf de Commissaris het volgende overzicht van de geschiedenis van Zoutelande: De plaats wordt, voor zoover kan worden nagegaan, het eerst genoemd in eene akte van 21 October 1279. Door dit stuk maakt de officiaal van den dom proost en aartsdiaken van den Dom te Utrecht aan de parochianen van Salsa terra bekend, dat hij op voordracht van den abt te Middelburg, patroon der kerk Wilhelmus genaamd Kortevriend, pries ter, als pastoor heeft aangesteld. Opmerkelijk is, dat in dit charter, evenals later dikwijls voorkomt, de plaats wordt genoemd: Salsa terra. Dit weerlegt mijns inziens de meening van sommigen, die meenen, dat Zoutelande behoort te worden uitgesproken als: Zoetelande (vgl. Souburg is Soeburg), wat dan zou beteekenen: zoet, ingepol derd land. De oude Latynsche benaming: Salsa terra wijst er veeleer op, dat steeds bedoeld is met den plaatsnaam zout land aan te duiden. Melis Stoke noemt Zoutelande in zijn Rymkroniek op het jaar 1294. De heer lijkheid heeft ouddijds met Werefidijke, dat er aan grenst, aan dezelfde heeren toebehoort. Bruusch, heer Heynrics sone, komt voor als heer van beide am bachten. De vader was Heynric van Zoutelande, die in het laatst van de der tiende eeuw een rol speelde in de moei lijkheden tusschen den graaf van Hol land en Zeeland en de Zeeuwsche ede len. Bij een charter van 26 September 1299 beloven eenige edelen den graaf, dat Hendrik van Zoutelande zal weder- keeren in de gevangenis, waaruit hij tij' delijk was ontslagen 11 October 1299 leent Hendrik zijn zegel aan andere edelen om een stuk te bezegelen. En van denzelfden dag dateert eene toezeg ging van Hendrik persoonlijk aan den graaf, om terug te keeren in de gevan genis te Warmond, waar hij in bewa ring was geweest, of zich te melden op eene andere, door den graaf te bepalen plaals. Het geslacht van Zoutelande is blijk baar verwant aan het Hollandsche gra venhuis, want het voert als wapen dat van Holland van goud met een leeuw van rood gebroken door een barensteel van blauw. Het wapen der heerlijkheid is nog altijd zoo. De oudst-bewaarde girafelijke reke ning van Zeeland (1319) noemt: Jan, die coster van Werendike van sheeren Hen- ric-kinderen ambacht van den Souten lande. Ook in het genoemde jaar waren dus blijkbaar de twee ambachten nog door een personeele unie verbonden. In een oorkonde van 1323 wordt Wil lem van Soutelande genoemd en eene dochter van Johannes van Soutelande huwde in 1332 met Willem van Koude kerke en in een stuk van 1449 komt voor Michiel van Soutelande, gehuwd met Jvr. Lysbet van Naeltwijk. Wil lem en Bella van Soutelande komen voor in een stuk van 1506, mr. Gillis van Soutelande in een stuk van 1540, maar het is de vraag of zij nog behoorden tot het oude geslacht. Tegen het jaar 1500 behoorde Zoute lande aan Anna en Boudewijn, bastaar den van Philips van Bourgoniëi, Mar- garetha, Boudewijns dochter, gehuwd met Philips van Lannoy, volgde op in de twee gedeelten, die zijne liet aan haar zoon Jan. Jans dochter erfde de heer lijkheid, maar na haar overlijden kwam zij aan het geslacht van Karei van Brig- damme, zoon van Boudewijn, bovenge noemd; Herman van Bourgonië van Sommelsdijk verwerft haar dan. In 1612 komt zij op naam van Jan van Bourgon- dië van Fromont en in 1617 wordt Vlis- sing'en eigenaar. In 1857 koopt mr. J. Stroobant Janse de ambachts heerlijk heid en eenige jaren geleden is zijne dochter, Vrouwe van Zoutelande, op hoogen leeftijd overleden, Enkele klei nere gedeelten van de heerlijkheid heb ben afzonderlijke lotgevallen gehad. Anna van Bourgondië van Ravestein gaf de heerlijkheid in 1498 eigen keuren in 43 artikelen, die door hare opvolgers werden bekrachtigd. Een merkwaardigheid vormt de zoo genaamde Willebrordsput, die dicht bij de zee gelegen, toch goed water levert. In 1822 kwam door het afnemen van de duinen voor het dorp een oude stee- nen toren bloot, iets verder ook een stuk muur. Mr,. S. de wind, die een en ander heeft gezien, vermoedde, dat het overblijfselen waren van een blokhuis, in 1471 opgericht tegen de strooperijen der Engelschen onder Richard van War wick. Een teekening' van toren en muur is uit de verzameling-de Wind in de Ze- landia Illustrata gekomen. Tijdens den opstand tegen Spanje deed Tseraerts te Zoutelande door de Staatsche troepen een schans opwerpen, die echter in 1857 geheel verdwenen was. Jasper Leijnse is te Zoutelande gebo ren. In den zeeslag bij Reimerswaal in 1574, haalde hij de vlag op het schip van den Spaanschen Admiraal Glimes naar beneden. De scène is afgebeeld op een der wandtapijten in de Statenzaal, Ook wordt Zoutelande genoemd als de ge boorteplaats van Evert Hendriksen, den stamvader van het geslacht Evertsen. Tegenwoordig vormen de heerlijkhe den Zoutelande, St,. Janskerke en Bou- dewijnskerke eene gemeente. De latere jaren zijn voor Zoutelande rustiger verloopen. Spreker zeide, dat Zoutelande nu een geliefde badplaats is geworden, welke 'n goeden naam heeft. Hij hoopt, dat dit zoo moge blijven en dat Zoutelande geen mondaine badplaats zal worden. De Commissaris wensehte tenslotte de gemeente, den Raad, en het dage- lijsch bestuur van harte geluk met het nieuwe Raadhuis en bad, dat Gods rijken zegen moge rusten op den arbeid, die in dat huis zal worden verricht. BELGISCHE CONCURRENTIE. HANSWEERT. In de buitenhaven al hier is aangekomen het Belgische mo torschip „Salvore" toebehoorende aan een Belgische maatschappij uit Antwer pen. Het is de bedoeling om met dit schip uit de haven van Hansweert, het bergingsbedrijf op de Westerschelde uit te oefenen en hulp te verleenen aan ge strande of beschadigde zee- en binnen schepen, het visschen van ankers enz. Men is hiermede begonnen, om te con- curreeren tegen de firma Muller luit Terneuzen, de reeder van de bekende „En Avant"-sleepbooten. Deze firma heeft hier aan den wal een zeer actief vertegenwoordiger en is bijna steeds de eerste als er hulp aan schepen verleend moet worden. Het begin nu van den nieuwen bergingsdienst was niet erg schitterend. Gisteren dreef op de Wes terschelde vlak voor de haven een mo torscheepje met een defecte machine, doch het was de sleepboot „Willem" van de firma Muller die er het eerst bij was en het schip hier de haven binnen sleepte. Later bleek dat de motor van de „Salvore" defect was, zoodat deze niet uit kon varen. Het laat zich dan aanzien dat het met de Belgische concurrentie nog al zal meevallen. -S..SHH- - 'fVw. t De King-atlas is verschenen. Nu ligt Nederland voor U open. De King-atlas, waarvan het formaat 20 X 26,5 cm is, bevat 25 kaarten: een grote kaart van Nederland, toeristen- kaarten en schoolkaarten van alle provincies, détailkaarten van de Veluwe en Zuid-Limburg. Verder een duidelijk aardrijkskundig overzicht. De kaarten zijn nauwkeurig bijgewerkt volgens de toestand op 1 Mei 1936. Het belangwekkende overzicht is bewerkt naar de laatste wetenschappelijke gegevens. Om in het bezit te komen van de aantrekkelijke King-atlas, een aardrijkskundige uitgave, zoals in Nederland nog nim mer is verschenen, behoeft U slechts het bewijs te leveren de fijne smaak en geur van King-pepermunt te waarderen. Dit bewijs levert U door bij Uw drogist of winkelier een rol, een ons of een busje King te kopen, waarna hij U tegen de geringe vergoeding van 25 cents de even leerzame als practische King-atlas óf direct óf binnen enige dagen zal verstrekken. (Ingez, Med.) VLIEGENDE LEERARESSEN. Met de „Kieviet" van de K.L.M. zijn uit Indië op Schiphol aangekomen de dames Goudbergh en Potjer, leerares- sen aan de H B,.S. te Bandoeng (Java), waar 13 Juni de zomervacantie was be gonnen. Nauwelijks waren boeken en schriften aan kant, of de dames stapten in ,de „Kieviet", en wipten even naar Nederland over, onder het motto: van de Preanger naar de Hollandsche duinen il n'y a qu'un pas, Mej. Goudbergh moest naar Gronin gen, en ziedaar, de KL.M. wachtte haar als het ware op, en zoo vloog de onder nemende luchtreizigster door naar de stad van den Martinitoren. De dame betoonden zich enthousiast over haar reis, en ongetwijfeld zullen de leerlingen op de Bandoengsche H.B.S. veel belangwekkends te hooren krijgen op de aardrijkskunde-les over volken en landen, welke men te zien krijgt op den luchtweg Indië-Holland. MALVERSATIE TE GROESBEEK. Naar gebleken is heeft de heer H, H. secretaris-penningmeester van de af- deeling Groesbeek van den transport arbeidersbond St. Bonifacius ten na- deele van dezen bond enkele honderden guldens ontvreemd. Hij deed dit met behulp van valsche ontslagbriefjes, waarop hij uit de werk- loozenkas, die hij onder zijn beheer had, geld uitkeerde. Dit geld, waarvoor hij valsche kwitanties uitschreef, gebruikte hij ten eigen bate. Een en ander is bij gehouden controle aan het licht gekomen,. De malversaties loopen over eenige jaren, H. heeft ten overstaan van de politie te Groesbeek een volledige bekentenis afgelegd. Hij is naar het huis van bewa ring te Arnhem overgebracht. MAN DOOR VALLENDE KATROL GEDOOD. De 41-jarige arbeider A. Kamper te Burgerbrug (N.H.) heeft bij het ophoogen van hooi, een katrol die boven in de hooischuur ging, op het hoofd ge kregen, doordat het touw waar.aan de katrol hing, brak. De man is direct aan de gevolgen overleden. Het slachtoffer was gehuwd en vader van een kind. ring met sleutels, W. Kasteleijn, Dam Z.Z. G 95; koperen gewicht (J4 hg), B. Willems, Segeerssingel V 51; kapje van brillendoos, G. Krijger, Grijpskerke A 75; kindertaschje met inhoud, J. Hu- bregtse, Schuitvlotstraat N 165; duim stok, S. M. Adriaanse, 's Zand D 14; blauwe postduif, L. Zwigtman, Lelie straat 1 149c; waterpas, Kok, Radio- Centrale, Seissingel; zwarte portemon- naie, L, Harthoorn, Korte Breestraat O 172; zakmesje, C. Verdonk, Heerenstr. H 147; riem, J. Simons, Lange Breestr. O 148; huissleutel, I. Groenewege, Wa- lensingel Q 272; boerinnedoekje, N. Adriaanse, Korendijk P 63; huissleutel, L. Barendse, Havendijk T 27; b!,auw kindermanteltje, T. Korteknie, Molstr. N 26; twee postduiven, Steendam, Kerk straat ('t Zand) D 14*6; zakmes, J. H. Pothoff, Nieuwe Oostersche straat N 35; kinder collier, C. Heiting, Spanjaard straat F 69; zw.arte kinderport., L. v. d. Welle, Veersche Singel S 75; goudvink, Eetezonne, Schuitvlotstraat N 166; be- lastingmerk, N. de Witte, bureau van politie; dop van een automobiel, F. Co- zijn, Schoors'teenvegerssingel Q 89; grijze pet, C. Hamelink, Heerengracht M 19a; witte dameshandschoen, A. Taal, Markt C 2; heerenhandschoen (zeemler), J. M. Harthoorn, Noordsingel R 63; helastingmerk in etui, J. van Nieuwenhuijze, Lange Giststraat F 199; zilveren heerenhorloge met naam (M. C. Addicht), B. v. d. Joel, Zach. Jan- senstraat W 270. Indien een voorwerp bij een der par ticulieren wordt afgehaald, melde men dit aan het Bureau van Politie. GEVONDEN VOORWERPEN TE MIDDELBURG. Gevonden en te bevragen aan het bu reau v,an Politie: bus motorolie, bruine ceintuur, sleuteltje, heeren rijwiel, huis sleutel, heerenrijwiel. Bij Particulieren: oud damesrijwiel, D. M. Geuze, Zusterstraat I 242; bruine mantelband, F. de Koning, Heerenstraat H 145; schooletui met inhoud, J. van Hoepen, Brakstraat O 253; bruine muts, v. d. Welle, Veersche 'Singel S 75; grij ze port. (inh, spiegeltje), J. Sjnke, Langeviele K 229; kinderport, met in houd, A. v. d. Kop, Lange Giststraat F 174; Postduif (Belg), P. J. v. d. Berg, Bogardstraat B 45; glassnijder, Acda, N. Vliss. weg E 223e; kosteloos belasting- merk; J. W. A, Deijne, Beddewijkstraat K 156; pakje, inh. verband art., C. van Sluijs, Eigenhaardstr,aat P 236; slot en K a p e 11 e, 20 Juni. Veilingsvereeni- ging „Kapelle-Biezelinge en Omgeving". Bloc veiling 9,30 uur v.m.: Madame Moutot 12, Aardbeien 812. Blocveiling 1 uur n.m.: Madame Mou tot 10,80, Madame Lafèbre 8,10. Kleine Veiling: Aardbeien 717, Vroege kersen 810, Eerstelingen 3,10 —5,20. Blocveiling 4,30 uur n.m.: Jucunda 14,70,. Nalevering: Jucunda 15,20. van geadverteerde of te adverteeren ver gaderingen, voorstellingen, uitvoeringen e» andere bijeenkomsten. MIDDELBURG. MA 22 Jun. Alg. Verg. Aandeelh. P Z.E. M.; Kant. geb. Koep.str. 16,00 h. Dl 23 Jun. Openb. eerste zitting Prov Staten, 14,00 h. Dl 23 Jun. Lez. voor de N.S.B., spr. dr. Boissevain, Ned. Herv. pred. te Leiden; De Vergenoeging 20,15 h. Dl 23 Jun. Alg Ledenverg. „Uit 't Volk Voor 't Volk"; „De Vergenoe ging" 20,45 h. GOES. MA 22 Jun. Dl 23 Jun Elec. Drukkerp G. W. den Boer, M'burJ

Middelburgsche Courant | 1936 | | pagina 6