GOESCHE COURANTE BINNENLAND. ZEELAND. möHEREN. WEER IN WIND. KERK EN SCHOOL. LEGER EN VLOOT. NUMMER 145. TWEE BLADEN. MAANDAG 22 JUNI 1936. EERSTE BLAD. 179e JAARGANG. MIDDELBURG, SOES. VLISSINGEN. lUlD-BEVELANIh zijn de aardbeien GOEDKOOP! Nieuwe Kwartaalabonnees HOORD-BEVELANDa ZEEUWSeH-VLAANDEREN W.D. Zonnebaders, opgepast MIDDELBURGSCHE COURANT Dagblad Voor Middelburg, Goes en agent schap Vlissingen 2.30, elders 2.50 per kwartaal Week-abonn. in Middelburg en Goes 18 ct. p. w. Advertentiën 30 ct. per regel, Ingez. mededeelingen 60 ct. p. r. Bij contr. voor beide veel lager; tar. op aanvr. Uitgeefster Naamlooze Vennootschap „De Middelburgsche Courant"; Bureaux Lange Sint Pieterstraat te Middelburg. Telefoon Redactie 269, Administratie 139 Postrekening no. 43255 Kantoor te GOES: Turfkade, telefoon 17. Aangesloten bij het Bureau voor Publiciteitswaarde der Vereeniging de Nederlandsche Dagbladpers. Familieberichten en dankbetuigingen 17 regels 2.10, elke r. m. 30 ct. Rubriek „Kleine Advertentiën", ten hoogste 6 regels, a 75 ct. bij vooruitbetaling Adv. met „Brieven" of „Bevragen bureau dezer cou rant" 10 ct. extra Bewijsnummers 5 cent. PRINS BOUDEWIJN WEER TE NOORDWIJK. Naar men zich zal herinneren hebben verleden jaar de beide Belgische ko ningskinderen, prins Boudewijn en prin ses Josephine Charlotte, eenige weken ten huize van den burgemeester van Noordwijk, den heer Van de Mortel, ver toefd. Zaterdagmiddag is kroonprins Boudewijn per trein uit Brussel te Den Haaggèarriveerd om andermaal eenigen tijd bij den Noordwijkschen burgemees ter te vertoeven. Het prinsje was vergezeld van twee leden van de Belgische hofhouding en van zijn gouvernante, mejuffrouw De Jong. Op het perron waren o.a. ter be groeting aanwezig: de heer en mevrouw Van de Mortel en hun kinderen, Jan, Hein en Sabine, de speelkameraadjes van verleden zomer. Per auto is het gezelschap naar Noordwijk gereden. Het is nog niet bekend of prinses Josephine Charlotte dezen zomer ook naar Noord wijk zal komen. "~~~KERK EN VREDE. In de Zaterdag te Haarlem gehouden algemeene vergadering van „Kerk en Vrede" werd met algemeene stemmen de volgende motie aangenomen: „De jaarvergadering van Kerk en Vrede, op 20 Juni 1936 te Haarlem bij een, gehoord de inleiding van haren voorzitter ds. J. J. Buskes jr. en de daarop gevolgde gedachtenwisseling, spreekt als haar oordeel uit, dat het be ginsel van Kerk en Vrede niet anders kan worden verstaan dan in dezen zin dat het oorlogsbedrijf als zoodanig met welken naam ook getooid, zonde is te gen God en in alle omstandigheden moet worden veroordeeld, zoodat het voor geen enkel doel als middel mag worden aangewend". DE ZEP. Ziehier enkele resultaten van de vraag: mogen wij zwijgen „Al ben ik tot 's nachts 2 uur op den boulevard geweest, voor niets (en hon- derde anderen) gaarne had ik wéér een waarschuwin g". „Waarschuwen voor de Sep. Wie niet opblijven wil hoeft immers niet?" „Al loopen we 10 maal voor niets, TOCH publiceeren a.u.b." „Blijf maar schrijven-- „Héél misschien Komt vannacht de Zeppelin, Maar de kans is één op tien Dat j'em heelemaal niet zien. Vindt ge 't wachten dus geen pret, Wel, dan houdt ge U maar net, Of de krant niets heeft gezet, En gaat „ijskoud" naar Uw bed!" Dit is slechts een bloemlezing uit de vele wel-waarschuwers; daartegenover staat slechts een, natuurlijk, anoniem stukje van iemand die al de ellende welke er op onze aarde geleden wordt, aan de kranten toe schrijft. Als we diens raad volgden, dan kreeg de lezer eiken avond een schoon blaadje papier in huis i "s; Overeenkomst met de Godshuizen. Op 30 Juni zal de loopende overeen komst tusschen de gemeente en het be stuur der Godshuizen met betrekking tot verpleging en behandeling van pa tiënten in het Gasthuis een einde nemen. B. en W. stellen den Raad voor om die overeenkomst opnieuw voor 1 jaar, derhalve tot 1 Juli 1937, onder dezelfde voorwaarden en bepalingen als thans geldende te verlengen, nu het te ver bouwen Gasthuis wel niet vóór 1 Juli 1937 in gebruik zal kunnen worden ge nomen. Ged. Staten en het Bestuur der Godshuizen kunnen zich met deze ver lenging vereenigen, van het Burgerlijk Armbestuur was nog geen bericht inge komen. Verordening op de heffing van leges. Bij het Kon. besluit tot vaststellen van voorschriften omtrent het aanleggen, in richten en bijhouden van Bevolkingsre gisters en het doen der daartoe ver eischte opgaven, is bepaald, dat het ver strekken van inlichtingen of opgaven aan andere openbare diensten, behalve departementen van algemeen Bestuur provinciale besturen, den burgerlijken stand, het openbaar ministerie, en de rijksstatistiek, alsmede aan openbare instellingen en -bedrijven, geschiedt vol gens een door den Raad vast te stellen tarief, dat per inlichting of opgaven ten hoogste 5 cent mag bedragen en voor een geldig blijvend abonnement voor 100, 500, 1000 of 10.000 inlichtingen of opgaven afnemende bedragen in reke ning kunnen worden gebracht. B. en W. stellen voor het bedrag te bepalen op 5 cent en vervolgens 4, 3, 2 en 1 cent en het tarief ook te doen gelden voor inlichtingen of opgaven bestemd voor een wetenschappelijk of philanthropisch doel. B. en W. stellen voor de legesveror dening tegelijkertijd op enkele andere punten te wijzigen. Zoo willen zij op aandrang van Ged. Staten alle ingedien de bouwplannen ter beoordeeling over leggen aan de Provinciale Zeeuwsche schoonheidscommissie, waarvoor die commissie berekent 1 vermeerderd met 0.40 per 1000 bouwkosten afge rond naar boven. Deze kosten zullen de bouwers moeten terug betalen en dit moet nu worden vastgesteld bij veror dening. Ook kan nu de abonnements prijs voor de handelingen van den ge meenteraad in de verordening worden opgenomen tegen 10 per jaar. Verhuring gemeentewoning. B. en W. stellen voor de gemeente woning Poeledale Singel E 64 opnieuw te verhuren aan J. C. Minderhoud voor 435 per jaar en wel tot 30 April 1939 Polder Walcheren. Bij enkele candidaatsstelling zijn her kozen tot commissaris voor het onge bouwd, de heeren P. W. M. Hoegen van Hoogeland en P. Melis Wzn„ Seroosker- ke; C. Jasperse Hzn., Ritthem; A. P. Koster, Grijpskerke. L. Minderhoud Jzn„ Westkapelle en P. de Visser Pzn„ Aagtekerke. Naar wij vernemen zal dr. J. G. Re- mijnse, Middelburger van geboorte, thans chirurg aan het gemeentezieken huis aan den Coolsingel te Rotterdam, ter gelegenheid van het 300-jarige be staan van de Utrechtsche Universiteit het eere-doctoraat worden verleend. Adj.-inspecteur der P. T. T. Benoemd tot Referendaris der Posterijen, Telegrafie en Telefonie de Referendaris 2e klasse, P. Q. Demmer van het Inspectiebureel te 's Gravenhage en aangewezen als adjunct-inspecteur der P.T.T. aan het Inspectiebureel te Middelburg. WEER EEN. Hedenmorgen gleed een paard, ge spannen voor een vrachtwagen bij het uitwijken voor tegenliggers, op de glad de steenen in de Langedelft uit. Ver schillende toegeschoten personen wis ten het dier spoedig overeind te helpen. Het dier kwam er goed af, doch het le- moen van den wagen was stuk. Het komt herhaaldelijk voor, dat de viervoeters op de koperslakkeien, nu deze gaan slijten, komen te vallen. Het is voor de bestuurders een waar schuwing hun dieren zoo g'oed mogelijk in de hand te houden. WISSELING WETHOUDERS. In de eerstvolgende zitting van den Raad, welke begin Juli zal worden ge houden, zal mr. J. W. Goedbloed af stand doen van het wethouderschap ten behoeve van den heer A. de Roo. EEN WINDHOOSJE. Het mooie warme weer bad gisteren avond velen op terrassen van de ver' schillende inrichtingen aan het strand een plaatsje doen zoeken en men genoot van het heerlijk zicht over den Schelde- mond en van de lichtjes aan de over zijde van het water, toen te ongeveer kwart voor tien, totaal onverwacht een hevige windstoot het zand hoog op zwiepte tot op de terrassen toe. Het kostte het leven van enkele ruiten en het werd een „sauve qui peut" naar bin nen. Even later zaten allen weer rustig op hunne plaatsen buiten. Het wind- hoosje had wellicht een minuut geduurd. In 'i kind aanschouwt men reeds den man, zooals men in het morgen rood den dag ziet. VEERE. Zondagmiddag is alhier een ongeluk gebeurd, dat wonder boven wonder goed afgeloopen is. Een groote Belgische touring-car reed langs de kade, toen op de hoogte van de Markt mej. V. de kade wilde opfietsen. Hoe wel de chauffeur duidelijke signalen gaf, schijnt mej. V. die niet te hebben ge hoord', althans zij reed doojr en had geen tijd meer om te remmen. De wiel- rijdster kwam tegen de auto aan en viel voor het achterwiel. Gelukkig bleef het daarbij, doch het rijwiel, dat onder het achterwiel kwam, werd deerlijk ge havend. RAAD VAN ;s-HEER ABTSKERKE. 's HEER ABTSKERKE. Zaterdag ver gaderde de Raad, onder voorzitterschap van den burgemeester, voltallig. Na opening deelde de v o o r z. mede, dat het gedeelte straatweg, hetwelk moet worden vernieuwd, zal worden gelegd door den heer Knuist. De heer P. de Jonge vroeg, of het niet mogelijk is, dat de plaatselijke tim merlieden in aanmerking' komen voor het leggen van het stuk nieuwe straat. De v o o r z. zeide dat dit punt in de vergadering van B. en W. is besproken. Men is daar echter tot de conclusie ge komen, dat B. er. W. alleen dan verant woordelijk kunnen zijn tegenover den Raad, wanneer het werk door een vak man wordt uitgevoerd Met alg. st. werd besloten, vrijstelling te vragen voor het geven van onderwijs in vak J- De heer De Jonge besprak de wenschelijkheid van het wegnemen der bochten in den weg van F. Minnaard tot J. Tolhoek. HANSWEERT. Alhier is aangekomen het Nederlandsche motorschip „Eton" om een partij maisbloem te laden uit het Belgische binnenschip „Leon Ma- thilde". De lading is bestemd voor Engeland, wegens de staking kon de overlading niet te Antwerpen plaats vinden. Begrafenis L. van Es. IERSEKE. Zaterdagmiddag had de ter aardebestellxng plaats van het stoffelijk overschot van den heer Louis van Es, die vele jaren zitting heeft gehad in den Gemeenteraad en andere colleges. Nadat de kist in de groeve was neer gelaten voerde ds. K. Engelsma het woord, die den overledene schetste als een man van weinig woorden maar van groote trouw. Burgemeester Gunning herdacht den overledene als Raadslid en wethouder. Aan zijn graf, aldus spr. gedenken wij met dankbaarheid zijn werk. Tevens gaat er van dit graf een sprake uit van rust en zekerheid waardoor ook zijn le ven gedragen werd. Zijn leven was in evenwicht, hij sprak niet veel, maar hij was trouw. De heer P. de Koeijer sprak namens kerkvoogden en notabelen en namens bestuur van de Ned. Herv. school sprak de hr. W. Honders hoofd dezer school een woord van waardeering. Hij was, aldus spr. een man van grooten een voud, maar ook van groote trouw en beginselvastheid. Een familielid dankte voor de laatste eer. IERSEKE. Meermalen gedurende de laatste jaren hebben diefstallen Van oesters plaats gehad die door vele bij komstige omstandigheden en ondanks ingrijpen van politie nooit uitkwamen. Het is dan ook een zeer moeilijk werk om oesters van elkander te onderken nen, bijna ondoenlijk. Te meer verheu gend is dan ook het feit, dat door geza- mentlijk speurwerk van visscherijpolitie controleurs en plaatselijke politie, ein delijk een stelletje tegen de lamp is ge vlogen. De diefstal van oesterbroed uit zeeften van een perceel op de Schelde is dan opgehelderd en de vele eigenaars van dergelijke zeeften die nog te water staan, halen gerust adem. De verzending van mosselen naar Frankrijk en België is nog niet groot. In Liefhebsters van aardbeienjam: neemt Uw kans waarl Nu is het de goede tijd om ze te maken. Zelfl Met Opektal In 10 minuten de fijnste jams gereed I Geen verkleuren, geen verdam pen in den korten kooktijd van 10 minuten. Dus meer jam en fijner jaml En goedkooper omdat U met Opekta suiker en brandstof spaart. Uitvoerige recepten bij elke verpakking. Fleschjes 60 ct., pakjes 15 en 28 ct, MAAK ZELF JAM MET Zij, die zich met ingang van 1 Juli a.s. op ons blad abonneeren, ont vangen de tot dien datum verschij nende nummers GRATIS. NATUUR-=*'"*"™° IN 10 MINUTEN Ned. Opekta Mij. Singel 400Telef. 37059, Amsterdam-C. (Inz. Med.) de afgeloopen week is de verzending per vaartuig nog geen 500 ton geweest, de aanvoer van mosselzaad van de Wad denzee is rond de 5000 ton geweest de prijs is gezakt tot 35 ets de ton. De vraag is zeer gering. Strandleven op Noord-Beveland. KORTGENE. Nu we weer heel war me dagen beleven, beoefent de bevol king van Kortgene weer in ruime mate de zwemsport. Jong en oud krioelt in het water aan het schorre, waar de zwemvereeniging „De Zandkreek" er het hare toe bijdraagt om de sport nog meer te bevorderen. De schooljeugd vermaakt zich kostelijk in den spuiput, waarin het water telkens ververscht wordt. Het is op Kortgene een fleurig, en tevens gezellig strandleven geworder) Conservatieve ideeën zijn vrijwel ge heel op zij gezet, zoodat de sport geen beletsel vindt om zich uit te breiden, Het is dan ook heel druk aan het schor re van Kortgene. Aan de „kleine duinen" die zich in de buurt van Wissenkerke bevinden, is het ook erg druk. De zwem gelegenheid is ideaal te noemen, daar het strand zacht glooiiend naar beneden gaat. Jam mer is het echter, dat de lage duintjes niet begroeid zijn, waardoor het er erg warm is. Beter is het aan de „groote duinen" achter Kampereiland, die zich in dezen warmen tijd eveneens in een druk bezoek verheugen. Daar toch is al les dicht begroeid, doch de zwemge- legenheid is er minden SCHOONDIJKE. Met ingang van 1 Juli a.s. wordt de Rijksveldwachter G. A. Wieme, thans te Koewacht overg'e- plaats naar Schoondijke. Middelburg, 22-VI-'36, Zaterdag en Zondag hoogste lucht temperatuur 33.3 °C (92 °F); laagste 18.6 °C (65 °F). He den 9 h: 19.5 °C; 12 h: 23.6 °C. Zater dag-Zondag geen, Zondag-Maandag 10 mm regen. Hoogste barometerstand te dezer stede, in het afgeloopen etmaal: 764 mm; laagste 760 mm. Hoogste barometerstand in het Euro- peesche waarnemingsgebied: 768.8 mm te Karlstadt; laagste 757.9 mm te Scilly. Verwachting tot morgenavond: Zwakke tot matige Z. tot Z.W. wind, half tot zwaar bewolkt of betrokken, waarschijnlijk eenige regen of onweer, koeler. Zon op: 4 h 40; onder: 21 h 24. Licht op: 21 h 54. Maan op: 8 h 24; onder: 23 h 14. E.K.: 26 Juni. Hoog- en Laagwater te Vlissingeni Juni. Hoogwater. Laagwater. Ma. 22 4.16 16.32 10.37 23.11 Di. 23 5.02 17.14 11.16 23.50 Wo. 24 5.43 17.57 11.50 24.28 Hoog- en Laagwater te Wemeldingei Juni. Hoogwater. Laagwater. Ma. 22 6.13 18.32 11.43 24.13 Di. 23 6.54 19.10 12.24 24.51 Wo. 24 7.31 19:50 13.00 Westkapelle is 28 min. en Domburg 23 min. vroeger; Veere 38 min. later. (S springtij.) De eerste malen niet te lang in de zon, anders verbrandt U. Eerst er aan ge- j wennen en vooraf Uw huid steeds in- wrijven met AMILDA-zonnebruincrême. Deze beschermt en maakt Uw huid tevens mooi bruin. Flacon 90 ct. Tube 60 ct. Doos 50 en 25 ct. (Ingez. Med.) Ds. P. L. Kiehl. Drie maanden geleden (19 Maart) was het juist 25 jaar geleden, dat ds. P. L. Kiehl in zijn eerste gemeente Ritthem bevestigd werd en er zijn intree deed. Door omstandigheden kon hij toen zijn zilveren jubileum niet in zijn eerste ge meente herdenken. In de plaats hiervan trad hij Zondag j.l. des voormiddags te Ritthem op. Zijn tekst was dezelfde als die van zijn intree, n.l. Rom. 1 16 „Ik schaam mij het evangelie van Jezus Christus niet, enz." Het kerkgebouw was stampvol. Behalve Ritthem heeft ds. Kiehl nog gediend de gemeenten Joure (1915'22), Hoorn (evangelisatie) (19221927) en Echteld (19271929). Thans staat hij te Hazerswoude. Geslaagd te Arnhem voor examen waterbouwkundige P.B.N.A., de heer J. C. Steketee'te Driewegen. Bevorderd tot doctor in de lette ren en wijsbegeerte, op een proefschrift: „Cognition and volition in language", de heer H. Mulder, geboren te Den Boer. De heer Mulder woonde vroeger te Vlissingen en is oud-eerste-offi- cier van de Stoomvaart Mij. Zeeland. Bij Kon. Besluit is benoemd in vasten dienst, tot ambtenaar, toege voegd als adjunct-inspecteur aan den in specteur voor de bescherming van de bevolking tegen luchtaanvallen, J. H. van Riesen, kapitein der infanterie, b. d. Bij beschikking van den minister van staat, minister van defensie a.i., zijn de volgende plaatsingen gelast: met 22 Juni: de officier van gezond heid 2e kl. J. H. H. Lammers, a. b. Hr. Ms. wachtschip te V 1 i s s i n g en; met 23 Juni: de officier van admini- statie 2e kl, S. D. Duijverman, bij de Marinekazerne te Willemsoord; met 27 Juni: de officier van admi nistratie le kl. J. P. Scheepmaker, a. b. Hr. Ms. wachtschip te Willemsoord; met 29 Juni: de luit. ter zee le kl. A. J. van Hemert, a. b. Hr. Ms. „Schorpi oen"; de luit. ter zee le kl. A. H. W. von Freytag Drabbe, a. b. Hr. Ms. „Schorpi oen"; met 1 Juli: de luit. ter zee le kl. W. Harmsen, bij het departement van de fensie, de officier marinestoomvaart dienst le kl. J. Maats te Vlissin gen; met 21 Juli: is de luit. ter zee le kl. M. M. Merens eervol ontheven van het bevel over Hr. Ms. „Hydra' met welk bevel de luit. ter zee le kl. J. Ruiten schild wordt belast.

Middelburgsche Courant | 1936 | | pagina 1