GRATIS Prinses Zita. KRONIEK van den DAG. KUNST EN WETENSCHAP. leder pak HONIG's VERMICELLI ST00MWASSCHERI) „ZEELAND" TWEEDE BLAD VAN DE PROVINCIALE ZEEUWSCHE MIDDELBURGSCHE COURANT (W.O. DE GOESCHE COURANT) VAN ZATERDAG 20 JUNI 1936. No. 144. HET ZWARTE LEGIOEN. Financieel economisch Teekeningen van Knnpe naar Indië. weekoverzicht. De octrooiwijziging der Ned. Bank. Vermindering der koersschom melingen op de deviezenmarkt. Gunstige stemming voor In dische fond|se!n. ïevat ter kennismaking een HONIG's BOUILLONBLOKJE door WILLIAM LE QUEUX. Langevielesingel D 197-Tel. 637 ZEELAND. 4IBDELBBRB. MUZIEK VOOR DE OUDEN VAN DAGEN. ZILVEREN JUBILEUM VAN HET MIDDELBURGSCH ZIEKENFONDS. (Wordt vervolgd). Na jaren van stilte is weer aan het daglicht gebracht, dat het systeem van „veemgerichten" in Amerika nog altijd voortwoekert. Destijds was het de be ruchte Ku Klux Klan in witte nachtja ponnen en gemaskerde puntmutsen op, die schrik en dood onder de bevolking bracht en ten slotte aan inwendige cor ruptie ten onder ging en nu is het met een kleine afwisseling van uiterlijk in de uniform de „Black Legion of het „Zwarte Legioen", dat dezelfde practij ken heeft toegepast. In plaats van witte jassen als de Ku Klux Klan gebruikte, dragen de leden van het Zwarte Legioen zwarte en de puntmuts heeft plaats ge maakt voor een soort steek. Maar voor de rest zijn de leden ook 100 pet. Pro- testantsche blanke Amerikanen, gehoor tig in dit land en derhalve fel gekant tegen Katholieken, Joden, Negers, Com munisten, Socialisten en buitenlanders Verder treden zij op tegen hetgeen naai hun idee niet te pas komt en niet genoeg of in het geheel niet door de wet ge straft wordt, zooals de mishandeling van een vrouw door haar man, corruptie van politieke personen en autoriteiten losse zeden van beide geslachten. Der gelijke dingen straffen zij op hun eigen manier en wanneer de boosdoener niei ter döod veroordeeld is in den hoogen ïaad van de gemaskerden dan komt er toch in elk geval lichaamsgeweld bij en in het minste geval verbanning uit zijn woonplaats, Eenige maanden werd het publiek opgeschrikt door een geval van afran selen in den 'staat Florida, waarbij een der drie slachtoffers het met den dood had moeten bekoopen. Wat hadden die mannen dan gedaan? Zij waren berceps organisators van vakvereenigingen en waar het idee van vakbonden in het Zuiden nog zoo nieuw is, dat het als regelrecht uit Moskou afkomstig' be schouwd wordt, werden deze mannen ook Voör communisten aangezien en als zoodanig gestraft. De wet kon hen im mers niets doen? Het is immers met verboden om arbeiders van een bepaal- j de industrie te organisceren? Dus tra den de stille wrekers, vermomd en ge maskerd, op en later is het gebleken, dat er vier leden van de 'plaatselijke politiecorps toe behoorden. De slacht offers werden achter de loop van een revolver gedwongen een auto in te stap pen, die hen naar een afgelegen plaats voerde. Daar werden zij genadeloos af geranseld en na afloop met gloeiende teer overgoten en met veeren bestrooid. Een van hen bezweek aan zijn verwon dingen, de twee anderen kwamen er bovenop en getuigden tijdens de terecht zitting, waarop de beklaagden schuldig werden bevonden. In de buurt van Detroit werd een man vermóórd gevonden en na onderzoek bleek, dat deze door een 16-tal mannen was gedood, die lid waren van het Zwar te Legioen. Langzamerhand is uitgeko men, dat deze man uit den weg geruimd zou zijn, omdat een zwarte legioenair had hooren verluiden, dat hij zijn vrouw mishandelde. Dat een dergelijk buren- praatje, dat bij verder onderzoek niet eens waar bleek te zijn, aanleiding kan zijn, dat iemand maar kalm zonder vorm van proces afgeranseld of vermoord wordt is al een zeer sterk argument tegen zulke geheime bonden, op welke ideëele gronden die ook opgericht mo gen zijn. De oprichting van het Zwarte Legioen is het gevolg geweest van een paniek, dat de communistische leer te veel aan hangers in Amerika zou krijgen. Niet weinig heeft daar een zeker deel van de pers toe bijgedragen, dat in de afgeloo pen jaren overal het Roode Spook zag opdagen en speciaal in de leeraarsCorp-^ sen van faculteiten van middelbare scholen en universiteiten. En het zijn juist de menschen van den gemiddelden burgerlijken stand, die zich daar gewel dig over opwinden, ofschoon zij geen flauw idee hebben, wat communisme precies beteekent en het voornamelijk als een soort secte voor vrije liefde be schouwen. De gemiddelde zwarte le gioenair, zooals vroeger de gemiddelde Ku Klux Klan'ner en vergeet niet, dat in 1927 alleen de Staat Michigan 875,000 leden van de Ku Klux Klan tel de! is een doodgewone typische Ame rikaan. Zijn familie is al een paar ge slachten ginds, hij is overdag een garage eigenaar, een winkelier, een brievenbe steller. Hij gaat trouw naar de (Prote- stantsche) kerk en de vergaderingen van zijn loge. Hij houdt van sport, zijn auto en radio, heeft een eigen gezin en is nooit met de politie in aanraking ge weest, tenzij wegens te lang parkeeren of iets dergelijks. Maar 's avonds gaat deze brave bur gervader er met een koffertje op uit, waarin zijn vermomming, 'n revolver of ploerterdooder, een rol stevig touw en met zijn groep tijgt hij dan op een be straffingsexpeditie, waarin hij op bevel van zijn meerderen kalmweg iemand neerschiet of onbarmhartig afranselt. Intusschen is een gedeelte van de pers tot bezinning gekomen en vraagt zich nu in ernst af, of het niet hoog tijd wordt dat collega's ophouden met de ophit- serij tegen communisten, wier aantal nog altijd belachelijk klein is en die voorna melijk in de groote steden te vinden zijn, waar zulke vereenigingen als de Klan en het Zwarte Legioen niet zouden kunnen bestaan. Men moet echter niet denken, dat de mannen zich zoo graag of zelfs vrijwillig als leden van dergelijke het daglicht schuwende bonden opgeven, integen deel! Het is nu gebleken, dat wie er vol gens de leiders voor in aanmerking ko men, eenvoudig geprest worden om dienst te nemen en bij weigering zooveel onaangenaams lichamelijk als in hun zaken of familieleven ondervinden, dat zij in vredesnaam maar toegeven, waardoor de heele patriottische grond slag al onder een heel bedenkelijk licht komt te staan. Waarschijnlijk zal het Zwarte Legioen binnenkort ontbonden worden, nadat een dozijn leden achter de tralies is gekomen, maar het principe blijft voortwoekeren door geheel Ame rika als „poison ivy", een inheemsche kwaadaardige brandnetel, die moeilijk uit te roeien blijkt. Naar wij vernemen, heeft de Middel- burgsche kunstschilder Raymond Kim- pe eergisteren, op uitnoodiging van een der Indische kunstkringen, 22 teekenin gen naar Ned.-Indië gezonden. Deze zul len geëxposeerd worden op een tentoon stelling in het Prentenkabinet te Bata via, in Augustus a.s. Verder vinden er exposities van plaats te Bandoeng, Soe- rabaia, Medan en Palembang, terwijl di verse kunstkringen m andere plaatsen op Java en Sumatra ze vermoedelijk ook zullen willen tentoonstellen. Ter beurze heeft men voor de voor gestelde octrooiwijziging van de Neder- landsche B,ank nog al belangstelling aan den dag gelegd. Als een voordeel van de „open markt politiek", zooals deze het volgende jaar zal worden toegepast, beschouwt men het, dat fluctuaties op de geldmprkt, die wanneer zij scherp zijn een storenden invloed op den beurshan del en het zakenleven in het algemeen kunnen uitoefenen, erdoor binnen be perkte grenzen kunnen worden gehou den. Voor de particuliere banken zijn er echter aan het nieuwe systeem nadee len verbonden; de extra winsten, welke de Nederlandsche Bank uit deze nieuwe bedrijfstak zal ontvangen, moeten wel een nadeeligen invloed hebben op de winsten, die de particuliere banken tot dusverre op dit terrein maakten. Ook zal door het optreden der nieuwe „con currente" de winstmarge in geen geval grooter, doch eerder geringer worden. De koersen van bankaandeelen heb ben v,an de aangekondigde uitbreiding der werkzaamheden van de Nederland sche Bank niet veel invloed ondervon den. Deze gaat dan ook eerst het vol gend jaar April in en niemand kan zeg gen, hoe de verhoudingen in den tus- schentijd zijn veranderd. De buitenlandsche wisselmarkt ver keert vooralsnog in een stemming van afwachting. De categorische verklaringen van de nieuwe fransche regeering tegen deva luatie van den franc verhinderen niet, dat men de financieele vooruitzichten van Frankrijk even pessimistisch blijft beoordeelen als voorheen, aangezien men vreest, d.at in de economische en financiëele politiek der regeering de kiem ligt opgesloten van inflatie en de funeste gevolgen daarvan. De ontspan ning, die zoo nu en dan op de valuta markt valt waar te nemen, is dan oók meerendeels van technischen aard. Zoolang de fluctuaties op de deviezen markt slechts binnen beperkte grenzen blijven, oefenen zij op de effectenbeurs ook geen overwegenden invloed uit, en is het koersverloop van andere facto ren afhankelijk. Zoo waren iabaksaan- deelen vooral in de eerste helft der week weer bijzonder gunstig gestemd, dank zij het feit, dat het resultaat der vijfde Sumatra-tabaksinschrijving de hooggestemde verwachtingen ten volle bevredigd heeft. Voor de ditmaal op de markt gebrachten tabak werd een prijs bedongen van gemiddeld f 1,51 per 3-2 kg, terwijl dezelfde merken het vorige jaar f 1,24 bedongen. In totaal werden tot op heden door alle Sumatr.a-tabaks- mijen tezamen 85306 pakken verkocht tegen gemiddeld f 1,69' per 34 kg tegen 81155 pakken van dezelfde merken het vorige jaar, die in doorsnee f 1,46 per 34 kg opbrachten. De Deli Mij. maakte tot dusverre een doorsnee-prijs van f 1,66 tegen f 1,40 voor dezelfde merken het vorige jaar, de Deli B,atavia Mij. f 1,61 tegen f 1,39, de Senembah f 1,93 tegen f 1,70 en de Arenaburg blijft de kroon spannen met een gemiddelde van f 1,93 tegen f 1,60 vorig jaar. Dit alleszins bevredigende resultaat is in de eerste plaats te danken aan de zeer goede kw.aliteit van het product uit oogst 1935, dat dit jaar er markt, komt, die op zich zelf de kooplust stimuleert. Maar daarnaast weerspiegelt de econo mische verbetering in de Ver. Staten zich in een toeneming van de, vraag naar het Sumatra-product van Amerikaan- sche zijde. De Amerikaansche aankoo- pen overtreffen die van het vorige jaar op hetzelfde tijdstip reeds met ca. 800 pakken, mede doordien sommige groote Amerikaansche sigarenfabrieken, die sinds vele jaren geen directe aankoopen op de Amsterdamsche markt hadden ge daan, dit jaar weer flinke partijen heb ben gekocht. De afzet in Duitschland blijkt eveneens mee te vallen en ook de Nederlandsche handel laat zich niet on betuigd. Al met al mag worden ver wacht, dat de financieele resultaten van de Sumatra-tabaks Mijen weer aanmer kelijk beter zullen worden dan over 1935 dat reeds gunstiger voor hen was dan zijn voorganger. Winstnemingen hebben tot gevolg gehad, d,at de hoogste koer sen voor tabaksaandeelen niet konden worden behouden. Voor rubberaandeelen was de stem ming gunstiger dan zij in langen tijd geweest is, in aansluiting op de vastere tendenz voor het product te Londen Hoewel de jaarverslagen van de Ned Indische rubberondernemingen in het al gemeen teleurstellend waren, gaven zij toch vaak blijk van eenige verbetering ten opzichte van het voorafgaande jaar en men hoopt thans, d,at deze vooruit gang in het loopende jaar verdere vor; deringen zal maken. Verwacht wordl, dat de individueele restrictie voor de bevolkingsrubber met ingang van het volgend jaar z,al kunnen worden toege past, waarmede de gevaren, die de res trictie soms bedreigden, vermoedelijk geringer zullen worden. Het is echter zeer de vraag, of de regeering het tot een zoodanige prijsstijging zal laten ko men, dat de ondernemingen, wier plan tages voor de tegenwoordige verhou dingen veel te hoog te boek staan, de noodzakelijke afschrijvingen uit de winst kunnen bewerkstelligen. Aan een finan ciëele reorganisatie zullen zij wel niet kunnen ontkomen, willen zij hun bedrij! weer op een loonende basis brengen. Van suikeraandeelen hebben voofral H.V.A. weer een krachtig'e koersstijging kunnen boeken, onder de nawerking van het gunstige jaarverslag. Hoewel er ook van Parijsche zijde belangstelling voor dit fonds blijft bestaan, ging de vraag ditmaal toch voornamelijk van Neder landsche beleggers uit, die in de toe komst van de onderneming blijven ge- looven, nu deze de voor alle Indische cultures zoo slechte tijden goed door staan heeft. Aangezien er weinig mate riaal aan de markt was; leidde de toe neming van de vraag tot een aanzienlijk hoog'ere koers, die echter niet kon wor den gehandhaafd. In aandeelen Koninklijke Petroleum ging niet zooveel om en ook de koers schommelingen bleven van beperkten omvang. Van industrieele waarden wa ren Philips slechts tijdelijk wat hooger Unilever zijn weinig in koers veranderd en Aku's ondervonden meer invloed van berichten over prijsverhooging van kunstzijde in Amerika dan van het jaar verslag, dat dan ook weinig houvast geeft, omdat nog steeds geen herwaar deering der veel te hoog te boek staan de activa heeft plaats gehad. De belegging'smarkt was tamelijk ge drukt. Op de scherpe koersstijging voor spoorwegobligatiën is een reactie voor de meeste soorten gevolgd. Hieronder volgt een overzicht van het koersverloop: Deli Bat. Mij. 175, 187, 182 56, Deli Mij. 226, 240, 23134. Senembah 220, 230, 224 34. A'dam Rubber 11834, 12434, 12334. Deli Bat. Rubber 6434, 67, Hessa Rubber 88 3492. H.V. „Amsterdam" 24934, 268, 26234' Javasche Cultuur 125, 131. Kon. Petr. 275, 272%, 277, 27534. Philips 179, 18334, 175. Unilever 11434, 11334, 116, 113%. 4 pet. Nederland 9634, 9534. 4 pet. Ned. Indie 93%, 9334, 93%,9334 (Ingez. Med.) 13). Danecourt, die ^ditmaal even voor zichtig was als een geheim agent van beroep, keerde naar zijn eenvoudig ho tel in East End terug om' zijn plannen op ie maken, Hij besloot om Loukoff's gangen na te gaan en hem te bespieden Loukoff kende hem zeer goed, even als de groot Tarangul. Hij moest dus zorgen, dat hij geen van beiden ontmoet te. De een of andere vermomming was noodzakelijk. Nu, dat zou wel gaan, want meermalen had hij comedie ge speeld. Den volgenden dag hield een man van middelbaren leeftijd met een slor dig uiterlijk en een verwilderden baard stil voor de deur van no. 20 Belvedère Road, Golder's Green In het raam stak "een kaart met de mededeeeling, dat er kamers te huur waren. Het was Gerald D.anecourt, die zich vermomd had. Een vriendelijke joi-g.' vrouw van on geveer acht ra twintig jaren, met een huwelijksr' j aan den vinger, opende de deur en m antwoord op zijn vraag liet zij hem kamers zien op den beganen grond. Intusschen vertelde Gerald, d,at hij herstellende was van een zenuwsto ring, als gevolg van ingespannen werk. Zijn dokter had hem rust voorgeschre ven en nu zocht hij een rustig plekje, waar hij van de buitenlucht kon genie ten. De jonge vrouw nam dat gaarne aan. ,Als u stilte en rust zoekt, mijnheer, dan is dit juist een huis voor u. In huis is niemand behalve mijn man en ik. Mijn man is werkzaam op het hoofdpostkan toor en hij, arme man, moet ook h,ard werken voor weinig salaris, 's Morgens hebben wij een meisje voor het ruwe werk. En ofschoon ik dat niet van mezelf moest zeggen, kan ik goed kóken. Ik veronderstel, dat u al uwe maaltijden hier zult gebruiken, daar u geen bezig heden hebt'" „Natuurlijk zal ik hier ontbijten, 's middags zal ik waarschijnlijk uitstapjes maken en buitenshuis eten, 's avonds wil ik gaarne iets kouds hebben". Hij wenschte geen argwaan te wek ken, dat hij iemand uit goeden stand was; daarom sprak Hïj niet van dineeren. Toen hij de kamers had bezichtigd, verklaarde hij zich bereid die te nemen en vroeg wanneer hij ze kon betrekken. „U kunt onmiddellijk komen, mijnbeer- als u dat wenscht", antwoordde juffrouw Briggs dat was haar naam die tweede meisje was geweest bij verschil- lende deftige families en er van over tuigd was, dat de bezoeker, ondanks zijn versleten kleeding, een heer van goeden huize was. „Dat treft uitstekend. Het is ongeveer vijf uur. Ik moet vanavond om acht uur een vriend ontmoeten. Daarna zal ik mijn koffers halen en kom ik tusschen half tien en tien uur hier". „Dat is best, mijnheer",. „Afgesproken. Tegen tien uur kom ik dus". Hij wenschte natuurlijk in donker te komen. „Daar u niets van mij afweet, zal ik u een week huur vooruit betalen. Dat is, meen ik, de gewoonte". Juffrouw Briggs straalde van genoe gen,, Haar overwerkte Alfred zag er zeer zeker in zijn kleeren beter uit, maar de nieuwe huurder was ongetwijfeld beter bij kas. „Zulk een aardigen man, Alfred, en onverschillig voor geld", zeide zij haar man, toen hij thuis kwam. „Als hij >het aan mij overlaat, zal ik hem wel opknap pen. En het lijkt mij, dat hij wel heel lang bij ons zal blijven". Zij voelde zich gelukkig bij dat vooruitzicht. Danecourt kwam tegen tien uur in een taxi met een groote en een kleine koffer. De echtgenoot van juffrouw Briggs deed hem open en hielp hem met zijn bagage. Hij zag er melancholiek: en vermoeid uit. Uit zijn gesprekken bemerkte Ge rald zeer spoedig, dat Briggs socialist was en dus een diepen afkee- bad van kapitalisten. „Het doet mij genoegen u hier te zien, mijnheer. Mijn vrouw zal het u wel naar uw zin maken". Nadat de koffers op de kamers waren gebracht, begon Gerald een gesprek met het echtpaar, „Wat ligt dat huis hier heerlijk en rustig. Deze buurt werd mij aanbevolen door een mijner vrienden. Ik heb het grootste gedeelte van mijn leven ge woond in de drukke voorsteden. Cam- berwell en Brixton". „Ik werd in Camberwell g'eboren en groot gebracht" merkte Alfred op. Hij voegde er bij „een vreeselijk oord". De jonge diplomaat bracht het gesprek op een ander onderwerp. Als zij voort gingen met over Camberwell te spreken, dan zou Alfred wel spoedig bemerken, dat hij daar bitter weinig thuis was. „Ik ben het geheel met u eens", zeide hij haastig. „Het is daar vreeselijk, maar goedkoop en gemakkelijk uit de City te bereiken, daarom trekt iedereen daarheen. Maar dank zij de ondergrond- sche treinen kunnen wij geheel buiten komen. Wat zijn hier prachtige wegen! En u hebt zeker .aardige buren". Mijnheer Briggs liep onmiddellijk in den val. „De man, die rechts van ons woont, is een beste kerel, hij is klerk in een grooten winkel in de City, hij werkt als een paard". Hij zweeg een oogenblik en wees met zijn vinger naar de andere zijde, naar het huis bewoond door Je,an Delaroche alias Loukoff. „Daar woont zoo'n vervloekte Middelburg Tarief per kilo en per stuk. (Ingez. Med.) Het is zeker een symphatiek idee ge weest om de oudjes van dagen, die en kele jaren geleden door het op non ac tiviteit gestelde comité voor wandelcon certen af en toe eens op een nummer muziek werden vergast, gisterenavond weder daarvan te laten profiteeren. Het Middelburgsch muziekkorps zal dit jaar twee maal slechts een half con cert op het Molenwater geven en daar na een wandeling van een uur maken. Dit was gisterenavond voor het eerst het geval en te 9 uur trok het korps onder groote belangstelling van den Zuidsin gel onder leiding van den heer A. Ca- latz het eerst naar het Rusthuis op het Noordbolwerk, waar de oudjes in de veranda en iri den tuin waren en luister de naar den gespeelden marsch. Het ging vervolgens naar de Heerengracht, waar in den tuin van het oude mannen en vrouwenhuis vele oudjes waren, ter wijl anderen van het gebouw uit de mu ziek volgden en blijk gaven van deze at tentie op hoogen prijs te stellen. Onder hen, die in den tuin aanwezig waren, was ook de bijna 96-jarige moeder van den heer Calatz, die met haar dochter in het geschicht een kamertje heeft be trokken. Van de Heerengracht ging het naar de Lombardstraat, waar de 12 inwonenden van het gesticht van de Ned. Herv. dia conie een serenade in ontvangst hadden te nemen. Overal werd de attentie aan de oudjes op hoogen prijs gesteld. Het eindpunt was de Markt en nog steeds trokken velen mede en woonden ook het slot, twee coupletten van het Zeeuwsche Volkslied, bij. Het Middelburgsch ziekenfonds be staat in zijn huidigen vorm thans 25 jaar. Aan een uitgebreid overzicht, dat de secretaris-penningmeester, de heer L. Onderdijk, toevoegde aan het jaar verslag ontleenen wij het volgende: In 1908 werd reeds een voorstel tot reorganisatie aangenomen van den toen- maligen secretaris, ar. J. J, Berdenis v,an Berlekom, Althans zou men een reorga nisatie overwegen van het fonds, dat toen 60 jaar bestond als een zgn. dok- tersfonds, dus met alleen doktoren en .apothekers in het bestuur. Onder voor zitterschap van nu wijlen prof. mr. R. Franschman, die geheel voor zich zelf leeft. Hij heeft 'n doove vrouw in dienst, die voor hem zorgt Als je hem ont moet dan weet je niet, wat je aan hem hebt". „Heeft hij bezigheden?" Alfred haalde de schouders op. „Dat kan ik niet zeggen. Hij gaat dik wijls naar de stad. Soms met een t/isch en soms zonder tasch Ik denk, dat hij reist voor een buitenlandsche zaak en zoodoende de Engelschen het brood uit den mond neemt". Juffrouw Briggs trok haar echtgenoot aan zijn jas. Als hij een derglijk onder werp begon, w.as er kans dat hij: grof werd. „Mijnheer Maxwell is moe, geloof ik, hij komt hier om rust te nemen, mis schien wil hij naar bed Kan ik nog iets doen voor u, mijnheer?" vroeg zij be leefd aan den nieuwen huurder. Gerald bedankte haar en gaf toe, dat hij moe w.as, maar daar hij aan slape loosheid leed, bleef hij laat op, doch wilde in geen geval, dat zij hunne ge woonten voor hem veranderden. Gerald zat een paar uur lang te roo- ken. Door een gelukkig toev.al was hij nu de buurman van Loukoff, die tracht te zich voor een handelsreiziger uit te geven. Zou hij iets van belang ontdekken of misschien hoegenaamd niets?

Middelburgsche Courant | 1936 | | pagina 5