DAMMEN EN SCHAKEN, VOOR DE JEUGD. Onder redactie van ïiimmm* saw**" ■■■■■■{■■■■■■■■■■■■Ml ZEEUWSCHE KRONIEK. Mevrouw G. E. DE LILLE HOOGERWAARD. T MOCHT NIET REGENEN! HET LIEFSTE ROOSJE. apperepo te kommen, 'k was lest in 'n gemeente, dae de burrege- meester z'n eige wel eêl sterk ieuw an dat zeien van die geleerde meneer. Ie zei: An de werreke- löozen geen steun, mè me moete ze werk gee, da z' ulder brood kunne verdiene. Da klienkt vreêd mooi, ee. Jae, mer oevee werk aode ze. 'k Oórde van 'n man, die 'n weke werrekte en dan 'n weke kuirde en zoo gieng dat mè deur. In de werkweke verdiende 'n 11 gulden 25 en in de völlegende weke vanself niks. 't Wier me voogerekend, dat, as d' uusure d'er af was en 't geld vor 'n zieke- fons en 't geld om te zurregen, dat er van de winter 7 weken gestem peld kan oöre, dat er dan iedere weke vö man, vrouwe en één kind 2 gulden 44.5 cent was vor eten en drienken en vier en licht. Vó slietaoie an kleêren as anderszins is t'er vanself eêlemaele gin geld. 'k Twufele d'er nie an, dat er in die gemeente bin, die ulder bur- gervaoder op d' anden draege, om dat 'n zó zunig doet mit de lieve belastiengcentjes. 'k Gunne die man die eêre, mer ie zou in m'n achtienge rieze, as 'n is 'n begroö- tienge van uugaeven vó zoo n uusgezin kon maeke. Mè dat wi 'k in ielk geval ook nog vraege: wie za zukke mannen en vaoders ard oördeêle, as ze luustere naer inblaeziengen van verleiders, die ulder voórouwe, da ze makkelijk wat kunne verdiene". M'n eb' angenaem zitte luustere nae de raodio, toen die groöte brugge bie Nimwegen deu de Ko- neginne opengesteld wier. Joen, Jan, wat konde die oöge êeren toch lekker praote. Mè 't was dae- bie eêl gelukkig, dat die mannen van 't woord konde getuge, dat er in ons kleine land mannen weune van de daed, groot in durf en vol- ardienge, groot in kennen en kun nen. Kiek, Jan, je kunt 't kinder achtig noeme, mè 'k was t'er kom pleit gröosch op, da 'k Nederlan der bin en m'n bost gieng in d' oögte, toen 'k tegen Jikkemien zei: dae kunne z'in butelande je- loersch op zien. Mè 'k ontroerde, toen 't Wilellemus kloenk. Dat lied van ienkel bange klacht en vrome berustienge, mè dat in ons groot vérleden zó dikkels 'n zegelied was, kloenk mien noe weer in m'n oören as 'n overwinniengssalm, wan zoóas dien Endrik mien dat uutlei, is mit dat reuzewerk eigentlijk 'n groöte overwinnienge op de natuur bevochte. Lae m' ope, dat de brugge toet in lengte van daegen da getuge kan. J'eb aolebei de groetenisse van Jikkemien en je goeie vriend, Jewannes. Waarom doe je je zoon op 'n gymnasium en niet liever op een technische school Ach, hij moet toch Latijn lee- ren, wijl hij jager wil worden. o Schrijft jij alles op, wat je uitgeeft Dat wil zeggen, alleen gedu rende de eerste week van de maand. Waarom alleen de eerste week De rest van de maand laat ik altijd opschrijven. IETS OVER DE WEEZENVER- PLEGING IN ZEELAND IN VROEGERE DAGEN. II. Op welke wijze de wee zen door de diaconie wer den uitbesteed.. Het financieel belang, zoowel bij kerkeraad als bij de pleegouders, stond vaak op den voorgrond, De uitbesteding van jongens kostte minder dan die van meisjes. Onwillige weesjongens werden naar de vloot gezonden. De diaconie zorgde voor de ar me weezen. Deze werden jaarlijks publiek .uitbesteed, doorgaans op Pinksteren, of zooals men vroeger vaak sprak of schreef op Sinxsen. De constistoriekamer was te klein. In de vorige eeuw is men begonnen al die benauwde ka mers op te ruimen en heeft men ze vervangen door luchtige vergader lokalen, wier stijl echter niet al tijd overeenkomt met die van het oude kerkgebouw. De ruime kerk was dus de plaats van uitbesteding. En* ruimte had men noodig, want behalve het publiek waren ook de weezen aanwezig, opdat na den toeslag ieder zijn „contentement" dadelijk in ontvangst zou kunnen nemen. Zoo'n uitbesteding leek wel een weinig op een openbare verkoo- ping, met dit verschil, dat niet het hoogste bod, maar het laagste bod de beslissing gaf aan wie een weeskind zou worden toegewezen. Wie dus het minste geldbedrag vroeg voor een wees, kreeg het kind een jaar ter verzorging. Na afloop van de namiddag godsdienstoefening op den eersten Pinksterdag, waarbij de uitstorting van den H. Geest en de vorming der eerste Christelijke gemeente met haar onbaatzuchtige liefde was herdacht, werd in de ge meente een werk gedaan, waarbij zoowel bij de diakenen als bij de a.s. pleegouders het geldelijk be lang vaak meer op den voorgrond stond dan een liefderijke verzor ging- Eerst werden de algemeene con dities voorgelezen. De uitbeste ding was doorgaans van Pinkste ren tot Pinksteren. Alle weezen zouden voor rekening van de di aconie voldoende van kleeding- stukken en van klompen voorzien worden. Schoenen waren in dien tijd voor de arme menschen een weeldeartikel. Alles werd aange- teekend in het bestedingsboek. Opmerkelijk, dat wij in de lange lijsten van verstrekte kleeding- stukken, niet alleen aan de uitbe stede weezen maar ook aan de ge wone gealimenteerden, namen ontmoeten van verschillende klee- dingstukken, die onder den fe- genwoordigen boerenstana niet meer bekend zijn. De uitslag der uitbesteding was over 't algemeen, dat de jongens, vooral de oudere, goedkooper werden uitbesteed dan de meisjes. Voor kleine kinderen werd echter meer geëischt. Een jongen moest al vroeg aanpakken en alzoo de inkomsten in het gezin helpen ver meerderen, Als wij weten, hoe arm vaak de pleegouders waren, dan doet dit een weinig ons oor deel over hen verzachten. Dit geldt echter niet altijd over de diakenen. Was een jongen b.v. bo ven de tien jaar, zoodat hij met eenig landwerk of koeien wachten zoo goed als zijn kost kon ver dienen, dan werd hij door de dia conie uitbesteed ,,voor den bloo- ten kost". Was hij een paar jaar ouder, zoodat hij volledig als handknechtje kon gebruikt wor den, dan moesten de pleegouders zelfs nog wat geld toe geven. Hoe droevig het lot der weezen was, die op een dergelijke wijze werden uitbesteed-, is te begrij pen. Zij moesten in het gezin, waarin zij werden opgenomen, voordeel aanbrengen. Het was geen christelijke barmhartigheid, waarmee ze werden ontvangen. Een heel enkele maal gebeurde het wel eens, dat een weesjongen door de diaconie in de gelegenheid gesteld werd om een ambacht te leeren. Dan gaf de diaconie geld toe, tot de jongen zijn eigen brood verdiende. Was een weesmeisjje wat «jwak van gezondheid of was 46 47 48 49 50 In de afgeloopen club-competi tie Z.D.B. kwam het tot boven- staanden stand. Wit aan zet had hier vijf minuten bedenktijd om zijn sluitzet te doen en speelde 27—22. Dit was volgens inzender niet de juiste voortzetting en zullen wij met verschillende varianten het een en ander aantoonen. Speelt Wit 3328 dan heeft Zwart hier op drie antwoorden 7—12, 29—34 en 18—23. (A) 1. 7—12 2. 16X7 12X1 3. 28—23 19X28 4. 38—33 29X38 5. 43X12 wint (B.) 1. 18—23 2. 38—32 25—30 3 2722 Wit dreigt met 2117 3. 20—25 Verhinderd 2117 door 712. 4. 32—27 23X32 5. 27X38 19X23 6. 21—17 7—12 7. 16X18 23X21 en Wit loopt nu vrij door naar dam en wint IC) 1. 29—34 2. 38—33 18—23 (D) 3. 27—22 23X32 4. 22—17 11X22 5. 43—39 34X43 6. 49X18 25—30 (gedw.) 7. 2117 wint (C) 1. 29—34 2. 38—33 7—12 (D) 3. 16X7 12X1 4. 21—17 25—30 5. 28—22 1—7 Op 1823 vervolgde Wit met 33—29, 35X13 6. 22X13 19X8 7. 27—21 wint! (C) 1. 29—34 2. 38—33 25—30 (D) 3. 28—22 20—25 Op 1823 vervolgde Wit met 3328, 27X38 en daarna 2117! 4. 22X13 19X8 5. 27—22 8—12 (gedw.) 6. 43—39 34X43 7. 48X39 1 2 3 4 5 46 47 48 49 50 Op 12—18, 24—29 volgt 35X24, 29X38, 39—33 38X20, 13—8 wint' Komen wij terug op den diagramstand dan is de volgende voortzetting mogelijk: 1. r w 24—29 2. 33X24 30X19 3. 21—17!! 12X21 4. 16X27 Op 1116 vervolgde Wit met 2217, 1711 en Zwart is verlo ren maar Zwart kan vervolgen met 4. 7—12 (E) 5. 27—21 11—16 6. 22—17 16X27 7. 17X8 27—31 Op 2732 volgt 3530 8. 8—3 31—36 9. 3—21 36—41 10. 21—32 41—37 En met deze E variant komen wij tot remise! Komen wij terug tot de E va riant. 1. 7—12 (E) 2. 39—33 12—17 3 22—18 17—22 4. 18—12 22X31 5. 12—8 31—36 6. 8—3 36—41 En komen wij met? deze varian ten niet tot remise Hiermede is zeker het nut van een sluitzet aangetoond, daar de partij in bovengenoemden stand mogelijk door de arbitrage-com missie voor Wit gewonnen ver klaard was Met inzender zijn wij het eens. De sluitzet 3328 had de arbitrage-commissie voor een uiterst moeilijk vraagstuk ge plaatst. Maar wanneer zullen de dam clubs eens de benoodigde klokken aanschaffen Of is de notatie voor de damspelers een te groot bezwaar Daar kunnen toch veel afgebro ken partijen door voorkomen wor den zij niet geheel recht van leden, dan werd zij op kosten van de dia conie in de gelegenheid gesteld om voor naaister te leeren. Dat de kerkelijke armverzorgers over 't algemeen geen hooge opvatting van hun taak hadden, blijkt uit een aanteekening, die gemaakt was na de mededeeling, dat een weeskind was overleden, b.v. „waardoor den armen van een merckelijken last ontslaghen was". Gelukkig zijn er ook kerkeraden geweest (meestal was de predi kant hierin ook hun voorganger), die hun taak als uitbesteders der weezen zooveel mogelijk met christelijke liefde vervulden. Zij moesten eerst overtuigd zijn, dat een goede behandeling der wees kinderen van de pleegouders ver wacht kon worden, voor zij den doorslag gaven. Ook hielden zij geregeld toezicht op de verpleging 't geen natuurlijk niet anders dan den weezen ten goede moest ko men. Kregen de kinderen soms ïneer slagen dan eten, dan wer den zij, nadat de pleegouders ver geefs gewaarschuwd waren, in een ander gezin ondergebracht. Natuurlijk waren de weezen ook niet altijd heilige boontjes en bezorgden zij hun pleegouders wel eens veel ellende en verdriet. Dan riepen deze de hulp van de diaconie in om de pupillen te doen gevoelen, dat deze ook nog plich ten hadden. Was de niet al te leidzame jon gen, want doorgaans gaf het sterke geslacht meer moeite dan het zwakke, reeds 14 jaar of ouder, en bleek hij niet genegen naar de ver maningen zijner opvoeders te luisteren, dan werd hij op 's lands vloot gebracht of moest hij dienst nemen bij de Oostindische compag nie. Een deel van zijn gage werd hem ter hand gesteld en het ove rige werd door de diaconie voor hem bewaard, tot hij meerderjarig was. Menigmaal is gebleken, dat de weesjongen nu ging oppassen en door zijn ijver en gedrag het nog ver bracht in de wereld. Was Van Speijck ook geen Amsterdam- sche weesjongen geweest. Gingen alzoo weesjongens, 't zij vrijwillig of gedwongen, op be trekkelijk jeugdigen leeftijd in zee dienst, in de eerste jaren der Oost indische compagnie, dus in 't be gin der 17de eeuw, gingen Am- sterdamsche weesmeisjes, wij kun nen niet zeggen of het vrijwillig of gedwongen was, naar de Oost omer te trouwen met de ge zaghebbers, die op vaak afgele gen factorijen langen tijd waren gestationneerd en dus niet spoedig naar 't vaderland terug zouden komen. Waren de weezen meer derjarig of „gingen zij aajn het huwelijk" dan werd de band tus- schen hen of haar en de diaconie verbroken en moesten zij zelf hun levensweg zoeken. Doorgaans werd door de diaconie aan hem of haar een „uitzet" gegeven, die meestal bestond uit kleedingstuk- ken. (Wordt vervolgd). R. B. J. d. M, (Nadruk verboden). Ruud, Hans en Elze waren bezig om met de werpring in de tuin te spelen. De blauwe gummi ring vloog van den één naar den an der en werd met de nodige vaar digheid opgevangen. Maar op eens miste Ruud en rolde de ririg ach ter hem 't perk met de hoge tul pen in. „Domoor riep zijn broer. „Je moet op je beurt letten. Je sufte.' „Nee, ik sufte niet. Ik zag iets" „Wat dan „Een paar oerdomme vogels". „Wat deden die dan wou het zusje weten en ze kwam bij haar broers staan. „Zien jullie daar dat reservoir Rozen bloeien nu zo prachtig, Juni is toch Rozenmaand Kleine Zus is ook een roosje, Fleurig in ons tuintje staand. Want haar toetje is licht rose En haar jurkje 'n groot bouquet. Wat veel rozen, hele slingers Is ze dus geen roosje net Maar al houd 'k van echte bloemen, - i Zij is toch de liefste roos En.ze heeft geen enkele doorntje Z'is een kleine schat, die Toos Graag vertoon ik haar portretje. Zeg haar maar eens goeden dag Maar.... onthoud, dat je dat roosje, Uit de tuin niet plukken mag bovenaan de afvoerpijp van de dakgoot vroeg Ruud. „Ja, Wat is daarmee 7" „Wel, daar hebben een 'paalr huismussen hun nest in gemaakt. En als het nu gaat regenen, dan loopt die bak vol water en moeten de jongen jammerlijk verdrinken. Als dat nu geen domme nestenma kerij is, dan weet ik 't niet riep de jongen verontwaardigd. „Dacht je nou, dat 'n mus zovéél verstand had om te weten, dat dat mooie, donkere nestplaastje een vergaarbak van 't overtollige regenwater is beweerde Hans. „Misschien gaat 't al regenen, vóór de eitjes uit zijn", opperde Els; „dan verongelukken alleen de eitjes. De mussen vliegen wel weg en dan legt 't wijfje later wel nieu we eitjes". „Er zijn al jongen in, vast 1" riep Ruud op eens, „de ouden vliegen met voer naar 't nest. Hans en Els keken ook. Moe der had juist op 't grint achter het huis het servet uitgeschud, waar op ze het brood voor de avondbo terhammen gesneden had. Mussen en spreeuwen kwamen 't gauw op pikken en de oudermussen ,van het vogelbroed in de vergaarbak vlogen met het voer in hun bek naar de opening, waaruit 't water zich omlaag stortte, als de bak te vol liep. Dadelijk gingen de kinderen hun ontdekking binnen vertellen. En Ruud besloot: „Nu mag 't niet regenen, vóór de jongen groot zijn, hoor „Daar hebben we geen zeggen over, mannetje", zei moeder; „maar ik hoop van harte voor de jonge vogeltjes, dat het vooreerst droog blijft". Nog nooit hadden de jongelui zo'n belangstelling voor het weer bericht uit de krant gehad, als nu. De eerste dagen stond er: ver wachting warm, droog weer. Maar toen stond er op een morgen: kans op regen. „Moes" zei Ruud, vóór hij naar school ging, „als er nu soms een stortbui komt, moet u een ladder nemen en de jonge vogels uit de bak halen, hoor „En hoe kom ik dan aan zo'n lange ladder En dan weet ik nog niet, of ik er wel op zou dur ven klimmen", merkte moeder op. Onder schooltijd keek de jongen telkens eens naar buiten, of er druppels vielen. Want de lucht was betrokken en de zon school weg. Maar er gebeurde niets. 's Middags hadden ze vrij., 't was Zaterdag, Els moest de paden in de tuin aanharken. Hans de perken en de border zuiveren van onkruid. Ruud zat te leren achter 't huis. Hij moest al heel gauw examen doen voor de H. B. S. Els liet haar hark even rusten en tuurde naar 't mussennest. Je kon, nu de hark geen leven maak te, de jongen in het nest om voed sel horen schreeuwen. „Ik zou wel eens graag willen zien, hoe groot de jongen nu zijn", zei Els tegen Ruud. Ruud tuurde ook naar boven. „Ik zie een kopje bij de opening riep hij op eens. Ja, Els zag het nu ook en.... nog meer. Want daar verscheen het hele vogeltje op de

Middelburgsche Courant | 1936 | | pagina 10