Appetfèip 'f lusteloos Prinses Zita. KRONIEK van den DAG. ZEELAND. AFLOOP AANBESTEDMOEN. g&z&tvd&eidf... TWEEDE BLAD VAN DE PROVINCIALE ZEEUWSCHE M1DDELBURGSCHE COURANT (W.O. DE GOESCHE COURANT) VAN DONDERDAG 18 JUNI 1936. No. 142. SOVJET-RUSLAND KRIJGT EEN NIEUWE GRONDWET, WILLIAM LE QUEUX. POLDERAMBTENAREN-REGLEMENT WEG PHILIPPINE—DRIEKWART. MIDDELBURG. DE NIEUWE MUZIEKTENT IN GEBRUIK GENOMEN. ss»p Ongeveer een jaar geleden beleefden de Russen een geduchte sensatie. Stalin kondigde onverwachts een fundamen- teele hervorming van het staatsbestel aan. Hij beloofde het Russische volk een parlement naar Westersch model: op den grondslag dus van algemeen^ en ge heim kiesrecht. Rusland had nu een overgangsstadium achter den rug en diende een democratische republiek te worden, zeide hij. Een commissie, waar van Stalin zelf het voorzitterschap op zich nam, werd benoemd, om de nieuwe beginselen in kruiken en kannen te gie- ten. Dezer dagen heeft de commissie het resultaat harer arbeid gepubliceerd. De nieuwe grondwet der Sovjet-Unie staat op papier en zal met ingang' van het volgend jaar vermoedelijk in werking treden. De groote lijnen van het staats stuk beantwoorden inderdaad aan de beloften, die Stalin verleden jaar deed: De staatsburgers van de Sovjet-Unie krijgen algemeen, gelijk, direct en ge heim kiesrecht (vroeger verklaarden de bolsjewiki, dat dit alles en vooral het geheime kiesrecht een kapitalis tische instelling was, welke eiken recht geaarden bolsjewiek m|oest doen gru wen), vrijheid van het woord (weer iets, dat nog kort geleden als een kapitalis tische instelling g'old), vrijheid van ver gadering, van pers enz. Kortom, alle denkbare vrijheden, uit de meest demo cratische grondwetten van Jiet kapitalis tische Westen afgeschreven,. En het volk zal voortaan zijn wil kenbaar kunnen maken in twee Kamers, ook al weer net als hier in het Westen, al hebben die Kamers dan maar geduren een deel van het jaar zitting en behoudt de regeering dus heel wat armslag, om naar eigen goeddunken aan de gouvernementeele leidsels te trekken. Hervormingen als de onderhavige ko men meestal alleen na een geweldigen strijd, na revolutie dus, tot stand. Het merkwaardige in het onderhavige geval is, dat de Sovjet-regeering er geheel „vrijwillig" toe schijnt te hebben beslo ten. Zonder twijfel valt hieraan toe te schrijven, dat er in het buitenland zoo veel over de nieuwe Russische grond wet te doen is geraakt, De tegenstrij- digste meeningen hoort men er over verkondigen: de eenen noemen het ge val plompverloren „boerenbedrog", waarvan in de praktijk toch niets te recht komt; de anderen roepen Hosan na en stellen de Sovjets ten voorbeeld aan de geheele wereld Men kan geneigd zijn de eersten bij te vallen,, aangezien zij een zekere ervaring aan hun zijde hebben. Op 't oog'enblik bezit de Sov jet-Unie reeds een grondwet, dateerend uit 1923, waarin het volk reeds zekere vrijheden gewaarbord worden. In de praktijk is dat alles echter met voeten getreden. De nieuwe grondwet nu bevat geen enkele garantie, dat zij beter nageleefd zal worden. Een sterk argument is dit op 't eerste gezicht zeer zeker voor de opvatting, dat de zaak een wassen neus is. Toch lijkt ons deze opvatting opper vlakkig. Ondanks haar gebreken opent de nieuwe grondwet der Sovjet-Unie wel degelijk eenige perspectieven. Onze Russische medewerker, "dr. Boris Rapt- schinsky, die indertijd voor de bolsje wiki moest vluchten, en allesbehalve 'n bewonderaar van Stalin e s. is, deelt deze meening:. De nieuwe staatsorgani satie, die de grondwet invoert, zoo schreef hij ons dezer dagen,zal vooral van belang blijken, omdat zij de jeugd, door 11) - Er vertoonden zich rimpels op het voorhoofd van den keizer, maar hij bleef vriendelijk. „Gij zijt jong en misschien beseft gij niet volkomen de verplichtingen, die op u rusten. Wij allen van koninklijken bloede moeten maar al te dikwijls onze persoonlijke neigingen op zijde zetten. Wij kunnen niet trouwen met de vrouw of man onzer keuze, wij moeten bij het aangaan v,an een huwelijk alleen reke ning houden met de belangen van het rijk". Zij boog het hoofd. Zij begreep dat zij dezen ouden, machtigen monarch te vriend moest houden en daarom ant woordde zij op zeer diplomatieke wijze. Hij was een oude rot en zij was, om zoo te zeggen, nog een beginneling, maar zij zou hem aan het lijntje houden om tijd te winnen. „Ik zal ernstig nadenken over hetgeen uwe majesteit heeft gezegd. Wïj zijn zulk een bescheiden koninklijke familie, dat ik niet gedacht had, dat onze huiselijke aangelegenheden van eenig belang kon den zijn voor een Europeesche politiek. Ik bemerk nu echter dat dit wel dege lijk het geval is en daarom zal ik over wier eischen met den dag dringender worden, in de gelegenheid stelt, haar krachten toe te passen. Voor een groot gedeelte streeft de hervorming dan ook het doel na: een veiligheidsklep voor de energie der jeugd te scheppen, te vormen, slechts een schoon klinkende erkenning' van het recht, om oppositie te vromen, slechts een schoon klinkende phrase is. Een oppositie als in het bui- tenland, is in Rusland evenals in el- ken dictatoriaal bestuurden staat on mogelijk. Maar de nieuwe grondwet opent de mogelijkheid voor een betrek kelijke oppositie. De grondwet erkent slecht één partij, nl,. de communistische. Alle overige partijen blijven verboden. De candidatenlijsfen zullen dus alleen door de communistische partij opgesteld wordeji dwz. dat de reeds nu be staande toestand gehandhaafd blijft. Daarnaast zullen echter groepjes, die op den bodem van het bestaande regime staan (en dat doen vrijwel allen in Rus land; wat de menschen willen is geen omwenteling, maar een toepassing van de bestaande wetten en een van binnen uit gaande verbetering van het regime), hoofdzakelijk jongelui, in staat zijn can- didaten aan te wijzen, die voor bepaalde dingen zullen hebben te ijveren. Op deze wijze zal nuttig werk verricht kunnen worden. De oppositie zal dus g'een ge heel vormen, zij zal uit afzonderlijke vertegenwoordigers van gewestelijke of plaatselijke belangen bestaan, doch in de practijk zullen die opposanten zich nu en dan kunnen vereenigen en de re geering dwingen, bepaalde maatregelen van practische beteekenis te treffen,. De Russische intellectueelen hebben steeds belang gesteld in algemeene formules e.d., het volk hecht echter veel meer waarde aan de details van het practi sche leven. De nieuwe volksvertegen woordiging zal naar alle waarschijnlijk heid tamelijk kleurloos zijn, maar de kans, dat zij veel nuttigen arbeid zal verrichten, is veel grooter dan al te ijverige critici denken. Kort samengevat, kan de beteekenis van de hervorming als volgt geformu leerd worden: aï te grootsche verwach tingen zijn ongegrond, maar ook de op vatting „boerenbedrog" is volkomen on gegrond; de beschuldiging van macchia- vellisme en van allerlei gecompliceerde boosaardige plannen komt ons wat ge zocht voor. Alles zal er van hangen, wat de jeugd, die nu een nieuwe taak krijgt, van de geboden gelegenheid zal maken, En aangezien de Russische jeugd getoond heeft zeer goede eigen schappen te bezitten, zal er in elk geval wel iets ten goede veranderen. De Ned. Spoorwegen hebben Woens dag in 't openbaar aanbesteed 't afbreken van woning no. 51 bij km 57,387 van den Spoorweg RoosendaalVlissingen. In gekomen waren 4 inschrijvingsbiljetten. Geboden werd door: C. Westdorp te Goes f 134, Joh,. Vermeulen te Lewedorp 104, B. Bouwmeester te Hattem 42, G en J. v. Essen te Apeldoorn 38,80. Nu aan het einde van het vorige jaar de Koninklijke goedkeuring is verkregen op het gewijzigde Polderambtenaren reglement, meenen Ged. Staten, dat het tijdstip is aangekomen om enkele bepa lingen betreffende de rechtspositie van de polderambtenaren, welke thans nog in het Algemeen Polderreglement voor komen, over te brengen naar het Polder- ambtenarenreglement. Ged. Staten ach ten het gewenscht alle artikelen betref fende die rechtspositie naar het Polder ambtenarenreglement over te brengen. Daarnaast stellen zij voor voorschrifen op te nemen, welke, naar zij meenen, een beter toezicht op de financieele ad ministratie van de ontvangers-griffiers zullen waarborgen. In de eerste plaats zal de ontvanger-griffier slechts voor 'n bepaalden tijd mogen worden benoemd, om dan af te treden en na bekomen dé charge herbenoemd te worden. In de tweeede plaats behoort de benoeming van nieuwe functionarissen aan de goed keuring van Ged. Staten te worden on derworpen. Ged. Staten stellen aan Prov. Staten voor tot de bedoelde wijziging over te gaan. Ged. Staten wijzen er de Prov. Staten op, dat nadat door de rijkshulp den weg PhilippineDriekwart is kunnen wor den verbeterd, de gemeente niet in staat is den weg te onderhouden en zij stel len voor, gezien vooral ook het groote belang van dien weg voor geheel de 'streek, hem in beheer en onderhoud over te nemen onder voorwaarde, dat de ge meente jaarlijks 125 betaalt of gedu rende 40 jaar 151.07 per jaar. Het mag zeker een goed idee ge noemd worden van de buurtcommissie van de Markt om in samenwerking met de caféhouders ter gelegenheid van de landbouwdagen gisteren een concert op de Markt te doen plaats hebben. Voor de Commissie voor ontspanning en ontwikkeling van de werkloozen, was het een welkome gelegenheid om de tent, die zij door de jeugdige werk loozen liet maken aan de gemeente over te dragen. Dit was ook de reden dat de burgemeester met de wethouders en de leden van genoemde Commissie aanwe zig waren bij de tent voor dat het con cert een aanvang nam. De voorzitter der Commissie, ir. B. C. Roetérs van Lennep heeft van de tent af het woord gevoerd en er op gewe zen, dat een der middelen die de com missie heeft aangegrepen is het doen uitvoeren van werkobjecten. .Zoo viel ook het oog op een uitneembare mu ziektent en de Raad verleende op 22 Juli 1935 goedkeuring voor dit werk. Op 18 Augustus werd het werk begon nen onder leiding van den heer Keer- semaker en wel door een 6 tal jeugdige werkloozen en volgens het door de hee- ren Doets en Jansen ontworpen project. In het voorjaar is het schilderswerk door leerlingen van de Ambachtsschool geschied. De Commissie hoopt dat de tent, mede door de er in te geven con certen, zal mede werken aan meer be langstelling voor het vraagstuk der jeugdwerkloosheid. Dankbaar maakt spr. melding van de goede verstandhou ding met het gemeentebestuur, waaraan z.i. het feit, dat wethouder Onderdijk, in de commissie zitting heeft, niet vreemd is. De huidige tijdsomstandigheden plaatsen den burgemeester voor vele moeilijke vraagstukken, maar spr. hoopt dat de burgemeester zijn aandacht zal blijven schenken en deze zoo mogelijk bij anderen zal opwekken, waarbij hij denkt aan hét gezegde „goed voorbeeld, doet goed volgen". Spr. hoopt, dat de; tent voor het doel geschikt zal blijken te zijn, maar ook, dat de er in te geven uitvoeringen er toe zullen bijdragen èh dat de eigen bewoners hier weer eens een oogenblik aan den druk der tijden worden ontrukt, èn bezoekers hier een meerdere attractie zullen vinden. Spr. wekte ten slotte allen, die zou den luisteren naar de muziek van het keurkorps onder leiding van den heer Caro, op het werk van de commissie te steunen door een kleine gave. De burgemeester wilde, omdat men was gekomen om andere klanken te hooren dan die een eenvoudig toe spraakje vermag te geven, met een en kel woord dank zeggen voor het ge sprokene. Het spijt spr., dat ir. Roeters van Lennep in de kwaliteit van voor zitter der commissie voor hem staat. Het is in zoo, droevige tegenspraak met de idealen, die men voor de rijpende en rijper geworden jeugd heeft. Het ideaal ook van den geregelden, loonenden ar beid, die gelegenheid biedt in eigen on derhoud en in maatschappelijke be hoeften te voorzien. Nu de zaken ech ter niets anders zijn, is spr. er dank baar voor, dat men allen zooveel moeite doet om het kwaad der werkloosheid voor jeugdige werkloozen eeniger mate te verzachten. En daarom aanvaardt hij gaarne de muziektent, die de gemeente feitelijk toekomt uit de handen van de jeugdige vervaardigers. Er lig't iets tref fends in, dat jeugdigen, die het door te leurstellingen zelf niet gemakkelijk heb ben, met de door hen opgedane vakken nis, het leven verrijken. Dat hebben de ze jonge mannen gedaan. Zij hebben een goed, sierlijk en deugdelijk werk ver richt, waarop zij trotsch mogen zijn. Het is een stukje werk, dat hulde verdient. Spr. meent dat de rustige lijnen van deze tent, zoo eenvoudig en solied ge projecteerd haar welhaast aanvaard baar maken in elke omgeving waar men haar zou willen plaatsen. Ook op de Markt. Het gemeentebestuur slaat met be langstelling en sympathie gade, alle po gingen om de krachten die er leven in de burgerij, in de verschillende takken van kunst, tot breeder ontplooiing te brengen en die op te voeren tot hooger niveau. De bevolking van Middelburg is muzikaal, zoodat aan haar deze muziek tent zeer is besteed. Het Middelburgsch muziekkorps heeft zich van ouds een zoo voortreffelijken naam weten te verwerven en zich in een huwelijk met prins Albert ernstig nadenken". De keizer lachte goedaardig. Zij had hem geheel overrompeld. In zijn zelfge noegzaamheid verbeeldde hij zich een volgzame jonge vrouw voor zich te zien, die geheel bereid was om aan zijn kei zerlijken wil te gehoorzamen om op zijn verzoek een man te trouwen, ,aan wien zij het land had Hij vroeg daarna naar het leven in Vanina en naar de gezondheid van ko ning Nicolaas. Bezwaarden hem de staatszorgen? Op al deze vragen gaf de prinses ant woord. Het verbaasde haar dat Frans Jozef zoo vriendelijk over haar vader sprak. Uit goede bronnen wist zij, dat hij eerder een vijand was dan een vriend. In het gesprek dat verder volgde, maakte de keizer een fout die zijn jeugdige bezoekster niet ontging. Hij sprak van den Slavonischen oud-minis ter van Buitenlandsche Zaken, een ze kere Loukoff, als „mijn goede vriend". De prinses vergat een oogenblik haar zelfbeheersching. „Loukoff was een vol slagen verrader, uwe majesteit. Zijn ver raad werd bewezen, maar hij was zoo handig om te ontsnappen voor men hem openlijk kon aanklagen". Frans Jozef haastte zich om duidelijk te maken wat hij bedoelde. Natuurlijk, natuurlijk, mijn lieve Zita. Ik dacht aan hem, toen hij nog een eerlijk dienaar van uw vader was. Ik had die onaangename episode vergeten. Die schurk heeft uw vader schandelijk be drogen!" De prinses toonde zich wederom be minnelijk, Die Ongelukkige Opmerking had een schaduw geworpen over het onderhoud. Zij had het masker een oogenblik zien vallen. Loukoff, de ver rader, was nog steeds „in de keizerlijke oogen een goed vriend". Zij namen op vriendschappelijke wijze afscheid. e ,En u zult gunstig over prins Albert denken, mijn lief kind. Laat uw vader onze bondgenoot zijn en zich niet wer pen in de armen van Engeland. Laat het mij weten als gij verloofd zijt. Ik zal u mijn zegen en een mooi cadeau zenden". Zij trok zich eerbiedig terug en ging naar de gravin in de wachtkamer. Zij verbaasde zich er over, dat een man, die aan den rand van het graf stond, zich nog kon bezig houden met zulke ellendige intriges, nog het vermo gen had om samen te spannen tegen zijn mede-monarchen. „Ga mee naar het Prater", fluisterde zij tot de gravin. „De atmosfeer van een Oostenrijksch hof is verstikkend". .Uitstekend, mijnheer Danecourt zal' ons wel een dosis goede Engelsche zuur stof inblazen". De prinses glimlachte. Zij had gevoel voor humor en Nada kon soms zulke grappige dingen zegg'en. „O, die vreeselijke keizer. Hij sprak van Loukoff als zijn „goede vriend" en trachtte toen daarover heen te spre ken", riep zij verontwaardigd uit. Zij wandelden naar het Prater, waar (Ingez. Med.) de jonge Engelschman hen opwachtte- Zij vonden een afgelegen plekje en zet ten zich op een bank neer. Na korten tijd stond de gravin op om een eindje rond te wandelen. Alleen gelaten, werd hun gesprek meer intiem. Zij vertelde van haar on derhoud met den keizer. „Prinses, ik heb u iets mede te dee- len. Ik ontving een brief van Paul Lo ven: u zult zich herinneren, dat u hem in Vanina ontmoette". „Ja, dat herinner ik mij. Hij was een goede kennis van Salcedo". „Juist. Hij is nu in Londen en hij schrijft mij. dat hij van de geheimzinnige moord in Hotel Majectic heeft gehoord. Hij had Salcedo eenig'e dagen voor zijn dood te Parijs ontmoet. Salcedo had hem verteld dat hij belangrijke stukken bij zich had, die hij mij moest afgeven voor on« ministerie van Buitenlandsche za ken", „Die papieren zijn nu ongetwijfeld in het bezit van de moordenares'", „Daarvan ben ik niet zeker", zeide Danecourt. „Salcedo wist blijkbaar dat hij gevolgd werd. Daarom heeft hij die stukken niet meegenomen naar zijn ka mer. Daar zij niet in het hotel werden gevonden, kan de gevolgtrekking ge maakt worden, d,at hij ze ergens anders in veiligheid bracht?" „En zullen wij ooit hooren, waar?" Gerald haalde deschouders op. „Op het oogenblik heb ik daarop niet veel hoop. Maar Loven is de man die het spoor zal kunnen vinden. Ik denk er over ER ZUN T'JDEN DAT G)E U STEEDS HOE EN LUSTELOOS C-jEVOELT.... Uw ETEN SMAAKT U NIET. NEEM DAN IEDEREN VRUDACi in ZATERDAG) l«2 1*1.5-S'CACMETS EN '5 ZONDAG) S ZDT GjE WEER PRI5CM EN MONTER Gij kunt niet gezond blijven, als van dag tot dag zich in Uw ingewanden vergiftige afval-stoffen ophoopen, want die hebben 'n bijzonder schadelijke werking op Uw gestel. Tenslotte begint Ge U „zoo moe", „zoo mat" en „zoo lusteloos" te gevoelen en last te krijgen van allerlei onprettige verschijnselen, zonder dat Ge beseft, waar het U hapert! Neem eiken Vrijdag en Zaterdag een' M.S.S.-cachet ter inwendige zuivering DeM.S.S.-cachets zullen Uw haperende spijs vertering, Uw vertraagde stoelgang herstel len, Uw met vergiftigde afvalstoffen gevulde darmen zacht ledigen, Uw gestel opfrisschen. Ge gaat U 'n ander mensch voelen. Ge bemerkt vol welbehagen, dat ge U op Zondag-ochtend voor het eerst eens lekker f risch en opgewekt gevoelt, vol van levenslust en energie, want; M.S.S.-cachets Maken „Schoon Schip" Per 12 stuks ln koker slechts 60 cent. (Ingez. Med.J den goeden zin populair weten te ma ken. Andere muziekkorpsen volgden het in latere jaren op het pad der muzikale eer en roem. De Middelburgers zijn door dit alles gewoon geraakt aan het goede, aan het zeer goede. Dit goede door eene verplaatsbare tent meer en meer te brengen onder het bereik van vele stadgenooten, is de bedoeling geweest, die bij dezen bouw heeft voorgezeten. Bij allerlei daartoe geëigende gelegen heden zullen de Markt (en mogelijk nog wel eens andere centrale punten van de stad) van goede concerten kunnen genieten. Met „Middelburg Vooruit' bedoelt men ook vooruit in ideëelen en cultu- reelen zin. En daarom bevordert men gaarne goede volksconcerten. Spr. aan vaardt namens het gemeentebestuur de tent met grooten dank. Men zal haar om der wille van vervaardigers en van burgerij met zorg onderhouden. Moge vele malen en gedurende lange jaren blijken dat ze in een reeds lang gevoelde behoefte op doelmatige wijze voorziet. Hierna zette de muziek het Wilhel~ om verlof të nemen om dat met hem te gaan bespreken Hij deelde mij nog iets anders mede. Loukoff is in Londen en geeft zich daar uit voor een Fransch- man". Zij spraken nog eenigen tijd over dat onderwerp. Toen vlogen de gedachten van de prinses terug naar haar onder houd met- Fr,ans Jozef. „Waarom stelt de keizer zooveel be lang in mijn particuliere zaken? Waarom is hij zoo verlangend naar een huwelijk van mij met prins Albert". „Wie kan zeggen welke plannen hij heeft". Natuurlijk kan hij meer invloed' doen gelden ale u met een Duitscher trouwt", „Maar ik zal nooit met een Duitscher trouwen", riep zij verontwaardigd uit- „Ik haat dat ras. Volgens mij heeft een Duitscher steeds iets ruws" Gerald voelde zich opgelucht na die uitbarsting. „Dus mag ik aannemen", zeide hij stoutmoedig, „dat deze Duitscher afge wezen zal worden?" „Zeer zeker", was hl(t antwoord. „Mijn vader bracht die zaak op het ta pijt en was er gunstig over gestemd".. Gerald was zeer verheugd met haar besluit om zich niet op te offeren. „Het maakt mij gelukkig te weten dat uw koninklijke hoogheid niet zal trou wen met een Duitscher". Op dat oogenblik keerde de gravin terug en na een algemeen gesprek scheid den zij. (Wordt vervolgd).

Middelburgsche Courant | 1936 | | pagina 5