BUITENLAND. LANDBOUW. De fokveedag te Middelburg. IftiÜS- £N WISSELKOERSEN. AMSTERDAM, 18 Juni. Het eerste getal is de vorige notee ring, daarop volgt de officieele notee ring van heden. Denemarken Oblig. 1926-5 83 —82 Amsterdam 1934-4% 92% C Rott. Bankver. 109 A Twentsche Bank 81%81% A Pref. Jurgens A 102%101% A Ned Gist- en Spiritusf. 412406 A De Schelde N.B, 30%30% '«C Am. Smelt Ref. 46%—46% C Stand, Brands 9%—10% C North Am. Cy 18%17% Het Engelsche Kabinet besluit tot opheffing der sancties. Uit Londen wordt gemeld: Het Engel sche kabinet heeft zich met algemeene stemmen uitgesproken voor een ophef fing der sanctiemaatregelen tegenover Italië. Eden zou vandaag in het Lagerhuis een verklaring dienaangaande afleggen. BELGIL De stakingsbeweging. Algemeene staking te Brussel? Het Brusselsche verbond van vakver- eenigingen besloten de Brusselsche ar beiders op te roepen zich bij de sta kingsbeweging aan te sluiten. Men vreest, dat, indien op het laatste nip pertje geen accoord tot stand komt, morgen een algemeene staking in de hoofdstad zal uitbreken. Gespannen toestand in het |i Luiksche. Woensdag zijn de stakers te Luik erin geslaagd, verschillende sluizen op de Maas te bezetten. Groepen stakers zijn de Maas opgevaren tot Hoei en hebben zoodoende de binnenscheepvaart zoo goed als stilgelegd, Er is te Luik een strenge ordedienst ingesteld, daar zich ^en nieuwe opleving' der stakingsbewe ging voordeed Met mitrailleurs bewa pende pantserauto's der gendarmerie patrouilleeren door de straten der stad en de omgeving. De bereden gendarme rie belet iedere poging tot samenscho ling. In de streek van Fleron vielen de stakers de groente- en melkhandelaren lastig, die zich naar de stad Luik bega ven. Tal van vrachtauto's werden om vergeworpen. Aan het stadhuis te Luik werd op het middaguur een bevel aan geplakt, waarbij alle rijwielverkeer op het grondgebied der stad Luik werd ver boden. De gendarmerie heeft door her haalde charg'es groepen stakers uiteen gejaagd Te Seraing zijn alle winkels en groote magazijnen gesloten. Ook te Ougree was gisteren geen enkele win kel open. Te Luik hebben groote groe pen stakers de winkeliers verplicht, hun zaken te sluiten. In den nacht van Dinsdag op Woens dag is de staking uitgebreid tot de tex tielarbeiders te Verviers en Pepinster. Alles wordt gedaan om het bezetten der fabrieken te verhinderen. Incidenten de den zich voor te Encival, waar vier ar restaties plaats vonden, waaronder die van het communistische provincie- en gemeenteraadslid Lamberet. Onder het zing'en van de internationale trekken de arbeiders in optocht door de straten. Het werk op het fort van Tancremont is stilgelegd. In de mijnen te Battice is een ploeg arbeiders, die aangesteld was voor het onderhoud der mijnen, even eens in staking gegaan zoodat men ver plicht is geweest, de paarden naar de oppervlakte te brengen. De toestand te Gent. Woensdag lag het werk in de haven van Gent geheel stil. Vijftien schepen welke binnen waren gekomen, konden niet worden gelost. Incidenten hebben zich echter niet voorgedaan. De arbei' ders eischen 14 frank per dag meer, en verwierpen het aanbod der werkgevers dat 10 frank meer bedraagt. Bij de sta king zijn ongeveer 2,500 arbeiders be trokken. OVEREENSTEMMING IN ZICHT? Uit Brussel wordt nader gemeld: Na een bijeenkomst tusschen vertegenwoor digers van patroons en werknemers, ge presideerd door minister-president Van Zeeland, is een ontwerp-accoord tot stand gekomen van den volgenden in houd: het loonminimum van den volwassen arbeider in vollen dienst bedraagt 32 francs bij een werktijd van 8 uur per dag, op korten termijn wordt een vacantie van 6 dagen ingesteld, de werktijd zal progressief vermin; derd worden tot 40 uur in de gevaarlijke en ongezonde industrieën. Waar de gedelegeerden geen mandaat hadden gekregen, konden zij zich slechts verbinden, dit ontwerp aan hun organi saties voor te leggen, De ministerraac is na het tot stand komen van dit ont werp bijeengekomen, in e(en officieele mededeeling wordt de hoop uitgespro ken, dat de voorgenomen maatregelen tot ontspanning zullen leiden. Men meent, dat het werk Maandag zou kun nen worden hervat. A Born. Sum. H.M. 156%157% A Ned. Wol Mij. 78%—79% A J. C. Japan Ln. 41%41% A Rotterd. Lloyd 41 A S M. Nederland 3737% Houth, Alberts 50 C Union Pac Rr. 78%78%. C Int. Nickel Cy. 29% Ned. 1000-4 95%—95%-% "I. Indie 34 1000-4 93%—93%-% Duitschl. '30 1000-5% 19%—18%-19% Engeland 1960-90 4 73%—73% A Koloniale Bnk. 46%46. J- 7 N.I. Hbk. 1000 116%—<116% Ned. H. M. 1000 133%—133 v. Berkels Pat. 3838% C Calvé-Delft 59%59 A C. Suiker Mpij. 117—116% A Philips Gem. B. afg. 179%—177-74% C Unilever 115%—114%-13% C Am. Car Foundry 21%121%-% C Anavonda Cop. 21 21 -21 FRANKRIJK. MILITAIR VLIEGTUIG VER ONGELUKT. Twee dooden. Een militair vliegtuig is bij het dorp Chaudefond-sur-Layon verongelukt. De beide 'inzittenden zijn om het leven ge komen. DENEMARKEN. BRAND IN PRINSELIJK SLOT. Prinses Margareta en haar bei de zoons ternauwernood aan den vuurdood ontsnapt. Gistermorgen is het slot Bertistorffs- hoej in de nabijheid van Kopenhagen, dat bewoond wordt door prins Axel, een neef van den koning van Denemar ken, en eere-voorzitter van het Deen- sche Olympische Comité, door een brand geteisterd. De brand werd door de beide zoons van den prins desmorgens om half vijf ontdekt, nadat zij door den rook, die hun kamer binnendrong, wakker wa ren geworden. Zij wekten hun moeder, Prinses Margareta, een zuster van wij len koningin Astrid van België, en slechts gedeeltelijk gekleed konden moeder en zoons zich in veiligheid bren gen Door den brand is de eerste verdie ping van het gebouw verwoest. Aan het blusschingswerk wterd, behalve door vele brandweerlieden, door ongeveer 200 in de nabijheid gekazerneerde gar disten* deelgenomen. Na een uur was men den brand meester. Het grootste deel van de inventaris van het slot kon in veiligheid worden gebracht. C Bethlehem St. 32%—32% C Kennec Copper 23%23-% C Un. Stales Leather 4%4% C U. States St. C. 39%—39%-38% A Kon. Petri. Mpij. 276%—276-75 C Contin. Oil Cy. 17%—18. C Phillips Petr. Comp. 25—25%. C Shell Union O.C. 10%10%-% C Tide Water Ass. Oil 9%—9%-9% A Ned. Scheepv. U. 48%48%-49iflJ A H.V. Amsterdam 265%—264-61% A Java Cult. Mij. 131 A N.I. Suiker U. 109—108 A Deli Batavia 185% 183%-82% C Deli Mij. 1000 233—<231%-32 A Senembah 227%—227-25 C Baltimore Ohio 11%11% C Southern Pac. Cy, 20%20%-% A Southern Rlw, 9%9% A Amst. Rubb, C. 123%—122-23% A Deli-Bat Rubb. 66%67 A Hessa Rubber 9191-92 A Serbadjadi S.R. 6463% ZWITSERLAND. TWEE SPIONNEN GEARRESTEERD. Wordt er een aanslag op-Lit- winof beraamd? Het Zwitsersche Telegraaf-agent- schap meldt, dat te Genève twee perso nen, een Zwitser, Planque geheeten, en een Deen, Nordman, zijn gearresteerd. Zij zouden een Russischen emigrant, die bekend staat om zijn anti-Sovjet-activi- teit hebben geschaduwd. En stonden in dienst van den Sovjet-Russischen in lichtingendienst. Nordman beweert, dat de Rus, dien hij schaduwde, een aanslag op den Rus sischen volkscommissaris van buiten- landsche zaken, Litwinof, aan het voor bereiden is. Binnenkort zal Litwinof, in verband met de zitting van den Vol kenbondsraad weer te Genève moeten verschijnen. NATIONALE RAAD VERWERPT 40-URIGE WERKWEEK. De Zwitsersche nationale raad heeft de ratificatie van de internationale overeenkomst inzake de 40-urige werk week met 72 tegen 41 stemmen ver worpen. OOSTENRIJK Een proclamatie van Otto van Habsburg. Klaarblijkelijk onder invloed van den steun van Mussolini, heeft Otto van Habsburg gisteren een proclamatie ge richt tot het Oostenrijksche volk, zeg gende, dat hij een oproep van het volk afwacht, om op den troon terug te kee- ren. De omverwerping van de monar chie noemt hij een inbreuk op de wet, terwijl het land het slachtoffer is gewor den van de omstandigheden. Aanzienlijk meer sterfgevallen dan geboorten. De Oostenrijksche be volkingsstatistiek over de maand April toont aan, dat tegenover de 2033 sterf gevallen slechts 886 geboorten staan, zoodat het sterf te-overschot 114^7 be draagt. De politie greep in. De menigte ver brak de politie-afzetting. Het kwam tot een ernstige botsing, waarbij de politie van de vuurwapenen gebruik maakte en met traangasbommen wierp. Drie personen zijn gedood. PALESTINA DE TOESTAND BLIJFT NOG STEEDS GESPANNEN. De toestand in Palestina verbetert nog steeds niet Behalve 'n Arabischen over val op een Britsche patrouille-auto bij Jaffa, waarbij 2 Arabieren werden ge dood, is nog een aanslag gepleegd. Er werden schoten gelost, o.m,. op het kin derziekenhuis in de Amerikaansche Ko- lo-vlakte van Sheron. Voorts zijn ver scheidene pogingen gedaan de spoorwe gen door middelen van bommen te be schadigen. Voorloopig stopzetting der Joodsche immigratie? Volgens in Joodsche kringen ontvan gen berichten uit Londen wordt het reeds meermalen besproken plan Pale stina in te deelen in Joodsche, Arabi sche en internationale kantons thans ernstig overwegen. De laatste zullen in' het bijzonder Haifa en het achterland omvatten, Uit dezelfde bron verluidt, dat te Londen besprekingen met Joodsche lei ders worden gevoerd over een tijdelijke stopzetting van de emigratie naar Pa lestina, die, ondanks alle uitdrukkelijke tegenspraken toch op handen zou zijn. - 1 ZUID-AMERIKA. GAAT ARGENTINIë UIT DEN VOLKENBOND? Uriburu, de Argentijnsche minister president, heeft in de Argentijnsche Ka mer een voorstel ingediend, om Argen tinië uit den Volkenbond te laten treden. 00STZEE-LANDEN. BLOEDIGE BOTSINGEN TE KAUNAS Bij de teraardebestelling van iemand, die Maandag een Joodschen werkgever te Kaunas (Litauen) doodschoot en kort daarop zelfmoord pleegde, hebben ar beiders geprobeerd een betooging te houden. Ongeveer 10,000 belangstellen den volgden de baar, welke men langs het paleis van den staatspresident wil de leiden. O. EN W. SOUBURG. Bij de onlangs alhier gehouden rundveekeuring zijn de volgende prijzen toegekend: Stieren: De Groot, Ritthem 76 p. Ie pr., C. Jasperse, idem 2 pr., J Lorier, Koudekerke 2e pr. Kalveren: J. Lorier, Koudekerke le pr,A. de Visser, Souburg 2e pr. Vaarzen: C. Jasperse, Ritthem le pr., J. Lorier, Koudekerke 2e pr'. Kalfvaarzen: J. Kodde, Souburg le pr,. Chr. Simonse, idem 2e pr., J. Kodde, id. 3e pr,. le Kalfkoeien: L. Wisse. Souburg' 78 p, le pr M. Lorier, idem 77,8 p. 2e pr,. C. Jasperse, idem 77 p 3e pr., J. Wisse Vlissingen 76,8 p. 4e pr. 2e Kalfkoeien: C. Jasperse, Ritthem 79 p. le pr., M, Lorier, Souburg 78% p 2e pr., J. Kodde, idem 78 p, 3e pr,, J Lorier, Koudekerke 78 p, 4e pr. 3e Kalfkoeien: J, Kodde, Souburg 79 p. le pr,J. Kodde, idem 77 p. 2e pr. Oudere koeien: M Lorier, Souburg 80 p. kampioen, M. Lorier, Souburg 79% p le pr J. Lorier, Koudekerke 79 p, 2e pr., J. Kodde, Souburg 78,8 p. 3e pr, Door burgemeester, gemeente-secre taris, een particuliere landbouwvereeni- ging en enkele organisaties waren gelden beschikbaar gesteld tot een bedrag van f 25,50. EXPORT VAN FOKVEE. Met het stoomschip „Amstelland" is gister door de Vee-export en Handels- vereeniging van het Ned. Rundvee Stam boek van Amsterdam n,aar Brazilië ver zonden een collectie stamboekvee, be stemd om te worden geëxposeerd op 'n groote landbouw- en veeteelttentoon stelling, welke in den loop der volgende maand te Rio de Janeiro zal worden ge houden. Naast dieren van het zwartbonte Hol iandsche veeslag, bestaat de zending uit roodbont M. R. Y.-vee. De zwartbonten hebben reeds sedert vele tientallen ja ren een gevestigden naam in Brazilië en andere staten van Zuid-Amerika. Be Vee-export- en Handelsvereeniging van het Ned, Rundvee Stamboek is verschil lende jaren geleden begonnen, aldaar ook bekendheid te geven aan de eigen schappen van ons roodbont vee, met het resultaat, dat dit thans in Brazilië reeds tamelijk goed bekend is, waardoor ver wacht wordt, dat dit land in de toekomst ook kansen biedt voor den afzet van goede fokdieren van dit veeslag. WISSELKOERSEN. Heden 7.43% 59.53% 9.74% 25.01% 47.85 33.22% 38.35 37.40 1.47% 20.20 6.12 4%- Londen Berlijn Parijs Brussel Zwitserland Kopenhagen Stockholm Oslo New-York Madrid Praag Prolongatie Part. disconto Daggeld Registermarken Crediet Sperrmarken Effecten Sperrmarken Reismarken Bankpapier 31 15% 14% 41 37% Gisteren 7.44% 59.54 9.74% 25.01 47.83 33.25 38.40 37.42% 1.48 20.20 6.12% -% 4% 4%-Vie 1% 31% 15% 14 41 37 Beurs thermometer van Donderdag. Obl.Markt Schepen - Philips - Markt Koninkl. Het was ook hedenmorgen mooi weer, en warm op de weide aan den Seissin- gel, waar de afdeeling Walcheren van de Z.L.M. met andere organisaties samen den fokveedag houdt als slot van de Z, L. M. dagen. Het terrein gaf met de vele paarden, koeien, varkens en geiten, een levendi- gen aanblik. Maar daarnaast dienen nog vermeld de zuiveltent, waar het gebruik der zuivelproducten werd gedemon streerd en de op de eerste weide opge stelde kunstmoeder en verdere demon stratie van de afdeeling Walcheren der V.P.Z. Ook daar natuurlijk leven en bewe ging. Op het terrein waren verschillende luidsprekers opgesteld en van uit een studiootje achter de bestuurstent konden uitzendingen aan de op het terrein wer kenden worden gedaan. Van deze studio uit heeft de opening plaats gehad bij monde van den voor zitter, mr. P. Dieleman, met een toe spraak die als volgt luidde: i Openingsrede van mr. P. Dieleman. 't Kanon van Waterloo bromt in mijn ooren nog! zong Da Costa ter herinne ring aan den veldslag, waardoor de Euro- peesche staten voorgoed bevrijd werden van Napoleon's heerschappij. Het was toen 18 Juni 1815, waarop ook het Oran- jebloed van den ridderlijken erfprins, Ia- ter Koning Willem II, de le bescherm heer der Z.L.M. gevloeid is voor Euro pa's en dies ook voor Nederlands vrij heid en onafhankelijkheid. Veldslag op veldslag is niettemin sedertdien geleverd Geheel de 19e eeuw door, op allerlei ter rein. En thans levert Duitschland zijn productieveldslag, teneinde in den kortst mogelijken tijd zooveel mogelijk uit den eigen bodem te kunnen halen ter voedselvoorziening van het Duitsche volk. Nederland leverde enorme hoeveelhe den naar dat Duitschland heen. Het was voor onzen land- en tuinbouw en onzen veeteelt steeds een prachtig afzetgebied. Ook nu is het nog belangrijk. Naarmate Duitschland zelf in zijn behoeften gaat voorzien, evenals de andere landen waar heen wij exporteerden, moeten wij ons bezinnen op meerdere voorziening uit eigen bodem van onze eigen bevolking. Dat raakt de quantiteit onzer producten op gebied van landbouw, veeteelt en zuivel en den tuinbouw. Edoch! niet daardoor moet Nederland in de eerste plaats uitmunten, maar door de qualiteit van zijn producten. De Nederlandsche naam wordt op dit terrein, gelijk Ne derlandsche landbouwkundigen hun the oretische kennis hebben te toetsen aan de practische ervaring en daardoor kun nen uitblinken ten nutte en bate van de wereld. Zoo moeten ook onze Neder landsche landbouwproducten in den ruimsten zin genomen, uitblinken door het ter markt brengen van de edelste de beste, de hoogvaardigste producten Teneinde nu zich daarin beter te be kwamen, is een toondag, een tentoon stelling, wil men: een fokdag, noodig Door onderlinge vergelijking ontdekt men fouten, komt men tot het inzicht van wat zijn moet, en leert men hoe ver betering te bereiken. Het geeft een ede len wedijver, een van de beste soort Het voedt op, zoo technisch wat het be drijf betreft, als persoonlijk wat het ka rakter betreft. Het leidt tot geduld, tot vasthoudendheid en volharding, tot be leid en tact, tot nauwkeurigheid en groo ter zorg. Het leidt tot inniger liefde voor de vervulling van de edele taak. Walcheren heeft gemeend nu de jaar lijksche Zeeuwsche landb'ouwdagen in Middelburg werden gehouden en daar door de aandacht van Zeelands in en met den landbouw levenden en meele- venden personen hun aandacht zelve op Walcheren zagen geslagen, te moeten toonen wat het kan. Verschillende ver- eenigingen hebben zich onder een kra nig, energiek comité samengewerkt om iets goeds en grootsch tot stand te bren gen Hippos spande zich in. Ik meen dat 120 paarden hier zullen zijn te zien. De paardenfokker zal zich kunnen overtui gen van den grooten vooruitgang op Walcheren van deze fokkerij. Hij zal Bruin, óók zonder zon, door de snelle huidbruinende werking van AMILDA-zonnebruincrême, welke ook zonder zon, alleen reeds door den invloed van licht en lucht de huid mooi egaal bruint. Hacon 90 ct. Tube 60 ct. Doos 50 en 25 ct; (Ingez. Med.J H.V,A„ Unilever Rubber Tabak Amerika Suiker Olie onderdoen voor die van Z. Vlaanderen, Tegelijkertijd zal van een 20-tal paar den aan den remrosmolen 't trekkracht vermogen worden beproefd en onder zocht. Zeer interessant en belangrijk. Bij mijn weten is dat in Zeeland nog niet vertoond en wij danken den altijd zoo arbeidzamen en onderzoekenden geleer de prof. Visser uit Wageningen wel zeer dat hij deze proeven leiden wil. Hij moge nog lang zijn zoo uitnemende krachten voor den Vaderlandschen landbouw be schikbaar kunnen stellen. En dan gaan wij van stier tot „rout- ten", of te wel van stier tot kalf. Aller lei rang en stand onder het rundvee zaf men aan uw oog vertoonen en zond, me de zij dank de afdeeling Walcheren van de vereeniging tot verbetering van hef rundvee, zijn of haar vertegenwoordi gers. Ruim 200 exemplaren toonen u dat de veeteelt en veehouderij op Walche ren van grooter beteekenis is dan in menig ander deel van de provincie. Zij zullen ook u laten zien hoever men met de fokkerij hier is gevorderd. Is van groot belang welk prductiever- mogen de zoo uiterst nuttige koe heeft, in A ziet ge de beste productiekoe en gekleurde rozetten tusschen de horens geven u het productievermogen van de draagster aan: prima is natuurlijk Oran- je. In Nederland blijft en is het gelukkig Oranje, en nog eens Oranje. Het is en blijft Oranje Boven. Maar ons goed en bloed hadden wij voor de vrijheid prijs. Rood is dan ook zeer goed, met de onschuld en blanke oprechtheid, zoodat., wit best heet. Moed en oprechtheid moeten samen gaan met trouw. Goed is blauw. Zoo zal Oranje, rood, wit, blauw, thans u het productievermogen van Walche- rens melkkoe vertolken. Het oude vaderlandsche symbool is wel eens voor minder goed doelende toegepast. En al weer gaat het voort met linten aan den kop, om de niet-deskundigen te zeggen, wélk die, gelet op het uiter lijk het beste is. Men zou het andere niet kunnen zien en wellicht een dier der le klasse in de 2e plaatsen Hier komen na Oranje, rood, wit en blauw, 5e, 6e, 7e prijzen, 5e het groen, de hoop om hooger te kunnen klimmen; 6e zwart, bedroefd dat het niet meer is; 7e bruin, naijverig dat men niet beter heeft opgepast om tot hooger te komen. De Kampioen in dit edel tournooi zult ge trotsch zien stappen met een oranje lint om den hals en den fieren kop om hoog: wie doet mij wat? De reserve officier-generaal draagt 't rood, wit, blauw om den hals. De varkens, ook zulke nuttige, gezel lige, van innerlijk genoegen knorrende dieren, zult gij vertegenwoordigd zien tot een 40-tal. De dieren hebben zich na hun inval op Walcheren kunnen stand hou den. Ik weet niet of Petrus van Jutland en Walter van Esjberg aanwezig zullen zijn. Maar dat ge uitnemende exempla ren zult zien, daarvoor is de leider Zwa german met zijn fokkers garant. Zoo werkt ook het varkensstamboek: mede. De V.P.Z. mocht niet ontbreken en zond een kunstmoeder met de noodige hokken met kuikens en kippen. Walche ren staat hierin niet achter. Er zijn uit nemende fokkerijen, die met eere een wedstrijd doorstaan. En eindelijk onze welbekende Prov. Geitenfokvereeniging. Veel mag ik als voorzitter daarvan niet zeggen. Maar dit is toch een feit en feiten mogen altijd geconstateerd worden, dat de krachtige kring Walcheren, met zijn 135 exempla ren, u toonen zal, iets te kunnen pres- teeren op dit terrein. Het is een prach tig, sociaal werk, ten bate van onze, ook zoo dikwijls in verdrukking zijnde plat telandsarbeidersbevolking. Wat 'n baten prijs them; J. C. zien hoe ook hier exemplaren worden I brengen de geiten nog ter ondersteuning gevonden, die Zeeland eere aandoen en' van het schamele loon. Wat geven zij^n f niet of wel zeer weinig zullen moeten bron van gezondheid door de t.b.c.-vrije, 's Gravenhage 1929-4 9999% Rotterdam 1926-1930-4% 87%—81% Zeeuws. Hyp. B-4% 8484 Cities Service Cy. P. 1958 5 48%48% A Amsterd. Bank 117%117% „Evenals mijn vader, aldus Otto, ben ik bereid mij opofferingen te getroosten. Mijn volk gaat mij boven alles. Dat is mijn vaste voornemen. Zoo helpe mij God",. 7/i« 1% (Wettig gedeponeerd

Middelburgsche Courant | 1936 | | pagina 2