VICTORIA-WAVE De Z.L.M. vergadert te Middelburg. LANDBOUW. (Ingez. Med.) SNOER KRALEN GEVONDEN. WALCHEREN. ZUID-BEVELAND. NOORD-BEVELAND. GEMEENTERAAD VAN DOES. Jaarverslag Z. L M. LET OP DE FRAMBOZENKEVER. Officieele ontvangst ten stadhuize. Hoofdbestuursvergadering. perk kan worden gesteld zonder dat de belangen der leden ook maar in het minst in het gedrang komen hebben ver schillende plaatsen in ons land bewe zen o.a. Vlissingen. De invoering van het zgn. Z,aanlandsche stelsel bracht daar het aantal recepten van 92229 in 1934 tot 69146 in 1935, zonder dat één klacht ten opzichte hiervan van de leden in kwam. De kosten van geneesmiddelen waren in het Middelburgsch Ziekenfonds per ziel berekend f 1.11, terwijl algemeen vaststaat dat met 80 ets per ziel heel goed kan worden volstaan.. De post foto's, die vorig jaar een be langrijke vermindering, nml. ongeveer f 700 te zien gaf, is in 1935 weer geste gen boven het cijfer van 1935.. Op verschillend gebied moet men de nieuwe ziekenfondswet afwachten en intusschen het fonds zoo krachtig moge lijk trachten te maken. Men moet voor- loopig vasthouden aan den bestaanden organisatievorm en werken met de be staande reglementen.. Op 31 December 1934 telde het fonds 5833 leden en 2031 kinderen, op 30 De cember 1935 waren de getallen 6017 en 2112. In 1935 zijn ingeschreven 309 leden en 106 kinderen, wegens overlijden zijn 57 leden en 5 kinderen afgeschreven. De volle contributie zijn 120 16-jarigen gaan betalen en geboren zijn 131 kinderen. Bedankt, vertrokken enz. zijn 359 le den en 80 kinderen, geroyeerd 15 en 13. Van de 131 geboren kinderen werden er door de kraamvrouwverpleegster van het fonds 96 geholpen, dus 73 pet. Waar de hulp voor allen kosteloos beschikbaar is, blijft het te betreuren, dat de overi ge 27 pet van deze hulp geen gebruik maakt. Het aantal bezoeken door de zuster afgelegd was 3163 en zij hielp ook weer op het consultatiebureau voor zui gelingen en bij practische opleiding van biakers, De secretaris brengt hartelijk dank aan de gevers en geefsters van ba bykleertjes die altijd, en vooral in de zen tijd, welkom zijn., Om duidelijk uit te laten komen, hoe goed de restitutie van contributie heeft gewerkt, geeft de secretaris nog de vol gende vergelijkende cijfers. In 1935 zijn met achterstand geroyeerd 7 gezinnen, omvattende 15 leden en 13 ...kinderen met f 17.10 aan achterstand tegen 17, 42 leden en 32 kinderen met f 53.40 in 1934. Met een achterstand van f 13.88 bedankten 11 gezinnen met 22 leden en 15 kinderen tegen f 78.58, 37 gezinnen, 89 leden en 61 kinderen in 1934, Vertrókken zijn 3 gezinnen met f 2.62 aan achterstand. Aan achterstand van vorige jaren is ontvangen f 55,76 dus meer dan in 1935 is ontstaan. Dat was maar f 33,60. Met voldoening kan op het afgeloo- pen jaar worden teruggezien. De meer dere werkzaamheden die een gevolg zijn van de verschillende crisisregelingen brengen die voldoening met zich dat daardoor honderden gezinnen voor het en hun fonds behouden bleven en ten dien opzichte is de meest mogelijke me dewerking verkregen van het Orgaan voor Steunverleening te Middelburg en het Burgerlijk Armbestuur. De secreta ris brengt daarvoor hartelijk dank. Hij doet dit ook aan allen, die aan het fonds zijn verbonden, en in het bijzonder wat de dagelijksche leiding betreft aan den administrateur de bodes en de zuster. De secretaris eindigt zijn verslag over 1935 met de herinnering, dat het op 1 Juli a.s. 25 jaar geleden zal zijn, dat het fonds geheel gereorganiseerd zijn taak voortzette en uitbreidde wat van groote beteekenis is geweest voor de gezond heidszorg in Middelburg. Op het overzicht over die 25 jaar ko men wij nog nader terug. Thans deëlen wij nog mede, dat het eind bedrag der rekening over 1935 is f 84.133.35 met een goed saldo van f 1435.23 tegen f 1880.81 over 1934. Het jaarverslag en de rekening wer den goedgekeurd met dank aan den heer Onderdijk. De heer Onderdijk was aan de beurt van aftreding als bestuurslid, doch zag zijn mandaat hernieuwd. In het huisvuil alhier werd gevonden een geheel nieuwe snoer kralen van ivoor, met het merk ,,Real Bone" er aan. KOUDEKERKE. De Raad dezer ge meente komt Dinsdagavond a.s. te acht uur in openbare vergadering bijeen. Naar aanleiding van de door den heer Moens in de laatste raadsvergadering naar voren gebrachte wenschelijkheid, maatregelen te nemen tegen het vervoer van meer personen op een rijwiel, dan waarvoor het is ingericht, meenen ook B. en W. dat aan dit euvel een eind moet worden gemaakt. Zij meenen dat dit door het opnemen van het vol gende art. in de alg'. politieverordening ondervangen kan worden: „het is ver boden als bestuurder van een motorrij wiel of rijwiel op den openbaren weg rij dend, daarmee op zoodanige wijze per sonen te vervoeren, dat lichaamsdeelen buiten de stuurinrichting uitsteken". B. en W. deelen den Raad mede. dat tengevolge van den voortschrijdenden bouw aan den KoudekerkeVlissing- schen straatweg, de behoefte aan 'n pu blieke telefooncel aldaar meer en meer wordt gevoeld. Men bevindt zich in de ze buurtschap op vrij grooten afstand, zoowel van het dorp als van Vlissingen. Het districtshoofd van den telefoon dienst te Vlissingen is bereid zijn mede werking te verleenen, indien de gemeen te het exploitatietekort voor haar reke ning wil nemen. Een openbare spreekcel is rendabel, ■vvanneer de opbrengst aan telefoonge sprekken f 100 per jaar bedraagt. Ieder g'esprek kost 10 cent, zoodat, wanneer per dag gemiddeld drie gesprekken wor den gevoerd, de exploitatie sluit. B. en W. gelooven dat het tekort spoedig tot een miniem bedrag zal worden terugge bracht. Zij stellen dan ook voor te ga randeeren, dat, indien de opbrengst aan telefoongesprekken minder bedraagt dan f 100 's jaars, het ontbrekende door de gemeente wordt bijgepast. Tenslotte stellen B. en W. voor ovei* te gaan tot verharding van den zgn. Lan- g'eweg met straatklinkers vrijgekomen uit den Koudekerke-Vlissingsche straat weg. HANSWEERT. In verband met de verbreeding van het kanaal door Zuid Beveland moest hier een nieuwe gasdui- ker gelegd worden. Dit werk was aange nomen door de firma Visser en Smit uit Papendrecht. Na voorbereidende werk zaamheden van circa 5 weken heeft men in den nacht van Zondag op Maandag den duiker gelegd. Van te voren was aangekondigd dat het kanaal voor de scheepvaart gestremd zou zijn van Zon dagavond 7 uur tot Maandagmorgen 7 uur. De legging had een tamelijk vlot verloop doch het werd toch elf uur eet de eerste schepen weer konden passee- ren. Tijdens de werkzaamheden zijn en kele leden van het personeel te water gevallen, doch deze konden spoedig op het droge worden gebracht. Tengevolge van de staking in de haven van Antwer pen was' het aantal wachtendè schepen niet zoo heel groot. Zoodra de sletlf met zand gevuld is zal de> stelling weer wor den afgebroken zoodat de scheepvaart dan weer ongehinderd kan plaatsvin den! 1 IERSEKE. Een. 20-tal mosselschippers die voorheen op Brussel hebben gevaren en nu niet meer mogen van het Bestuur van het Centr aal-Ver koopkantoor, heb ben dinsdagmiddag een request gezon den aan den burgemeester onzer woon plaats en daarin diens medewerking ge vraagd om te bevorderen dat zij weder op Brussel met mossels mogen varen en verkoopen. Indien hun zulks zou worden toege staan, inplaats van over de kweekers, zouden een 40-tal steunhebbenden ar beid kunnen vinden. KATS Tot directeur der muziek ver- .eeniging is benoemd de heer J. C. Maas van Kortgene. De beknibbeling der subsidie alt het werkloosheidssubsidie- fonds. De grondwerken voor het havenplan gegund aan Knuist. De raad van Goes kwam Dinsdag avond in vergadering bijeen onder voor zitterschap van burgemeester Van Dus- seldorp. De hr. DE ROO zeide, bij de ingeko men stukken, over den brief van Ged- Staten betreffende het niet geheel toe kennen van de geraamde subsidie uit 't werkloosheidssubsidiefonds op de be grooting 1935, dat hij zich aan dit schrij ven geërgerd heeft. De zeggenschap van den Raad is inderdaad geheel verdwe nen. Omdat de raad niet dadelijk het hoofd boog, krijgt men, tot straf, niet de geheele bijdrage. Is daar nu werkelijk niets aan te doen? De VOORZ. merkte o.a. op, dat Ged Staten zich altijd kenmerkten door een prettige wijze van onderhandelen. Zij steunden ook Goes in vele opzichten. Er is dan ook meer sprake van een verschil van meening. Van „gekibbel", zooals één der bladen schreef, mag niet gesproken worden. Verder neemt uit eindelijk de minister de beslissing. Thans is er helaas niets meer aan te doen,[ het laatste woord er over is nu gesproken. De hr. SIMONSE sluit zich bij de woorden van den heer De Roo aan. Zoo als reeds eerder door spr. opgemerkt, er wordt verschillend gehandeld, o.a. met de vermakelijkheidsbelasting. Voorts is o.a. ingekomen de reeds door 'pns vermelde (aanvrage van de woningbouwver. „Ons streven" betref fende den bouw van 16 arbeiderswonin gen. Dit stuk wordt in handen gesteld van B. en W. Aan het verzoek der R.K. jongens school om betegeling der speelplaats wordt volgens voorstel van B. en W. voldaan. De heer C r u c q vroeg de aan dacht van B. en W. voor de speelplaats van B. en W. De V o o r z. 2zegde dit toe. Op het adres van het Central Bestuur van den Ned. Christ. Bond van Perso neel in Publiekem Dienst betreffende de loonen van het personeel der voor malige, gasfabriek „Oosteinde", werd volgens voorstel van B. en W. afwijzend beschikt. Een drietal verordeningen, die sinds lang van geen nut meer zijn, werden in getrokken Tot gemeente archivaris werd be noemd mej. Van Zanden Jut, te 's-Gr,a- •venhage, met 10 stemmen tegen 3 op den hr Murray. Bij de rondvraag deelde de v o o r- z i t t e r mede, op een vraag van den hr Goeman, dat de toestemming van den minister onderweg is, om het grondwerk te gunnen ,aan den inschrijver Knuist, te Goes. Er zal nu dus spoedig aan het werk begonnen worden. De hr C r u c q herinnerde aan de commissie, die bijeengeroepen zou wor den om uit te maken wie er tewerk ge steld zullen worden, enz. De v o o r z. deelde mede, dat zulks zoo spoedig noodig zal gebeuren. De hr Kloosterman klaagde over den stank van de vuilverbranding waar de tennisclubs last van hebben. De v o o r z. zegde onderzoek toe. Hierna ging de raad over in besloten zitting Aan het lijvige jaarverslag, dat in de hedenmorgen gehouden algemeene ver gadering van de Z.L.M. werd overge legd, ontleenen wij, dat het aantal leden in 1935 met ruim 150 is toegenomen, on gerekend de toetreding van 6 tuinbouw- vereenigingen. Het aantal kringen bedraagt 9, het aantal afdeelingen steeg met één tot 73. Verder telt de maatschappij 11 eerele den en 15 leden van verdienste. In ver band met de toename van het ledental in Walcheren werd het aantal hoofdbe stuursleden^-voor dezen kring met één verifneerderd. De rekening over 1935 sluit met een- goed slote van 566,28, waardoor het 'totaal slot met de vorige jaren- samen f 71,513,77 is. De financieele toestand der Maatschappij mag dus gunstig wor den genoemd. Uit de toename van het ledental blijkt, dat de Zeeuwsche land en tuinbouwer vertrouwen stelt in het werk, dat de Z.L.M, als algemeene land bouworganisatie ten behoeve van hare leden verricht. ■t Des te meer leden de Z.L.M. telt, de.s te meer kan- zij! ook voor hare leden in dividueel doen. Velen, die tot nog toe buiten de Z.L.M. stonden, profiteerden -indirect, van het werk, dat door haar wordt verricht. De werkzaamheden, die de Z.L.M. in het afgeloopen jaar heeft verricht waren van velerlei aard en be wogen zich wederom voor een belang rijk deel op het terrein der landbouw- crisiswetgeving. Steeds meer blijkt, dat een aaneengesloten boerenstand een eerste vereischte is ter verdediging van hare rechtmatige belangen. - In verband met de aansluiting van verschillende tuinbouwvereenigingen bij de Z.L.M, werd de Tuinbouwcommissie gereorganiseerd en het aantal leden van 5 op 12 gebracht. Aan de Z.L.M. is zoo doende een afdeeling Tuinbouw toege voegd, welke inzonderheid de belangen der leden tuinbouwers zal behartigen. Het Centraal Zeeuwsch Pachtbureau heeft in 1935 één schatting van landerijen verricht. Het aantal leden van het rechtskun dig bureau bedraagt thans 60, het aan tal donateurs 2. De groei van het boek- houdbureau had ook in 1935 voortgang en telt thans 400 deelnemers. Eene nieuwe afdeeling is in 1935 opgericht, nml. de accountantsdienst en ook voor deze jonge afdeeling mag reeds van een flinke ontwikkeling worden ge sproken. In het cursusjaar 19351936 werden 13 algemeene landbouwcursussen, 8 al gemeene tuinbouwcursussen, 3 cursus sen voor volwassenen en twee hoefbe slagcursussen gegeven. Voor het landbouwhuishoudonderwijs bestond ook weer veel belangstelling. Voor de tuinders gaf de Prov. com missie der veilingen weder enkele cur sussen in sorteeren en verpakken van fruit. In de afgeloopen week zijn eitjes van de frambozenkever gevonden. Deze eitjes worden afgezet tusschen de stam pers, zijn min of meer doorzichtig en hebben de grootte van 1E2 mm. De larven, welke uit deze eitjes ko men en straks in de vrucht dringen kun nen met goed gevolg met Derris wor den bestreden. Dit dient te gebeuren zoodra de larfjes te voorschijn komen, omdat ze daarna niet meer te bereiken zijn. De keuze van het juiste tijdstip is daarom van veel beteekenis. Men ge bruikt daartoe 0,2 pet. Derris met een I goede uitvloeier; of 1 Engelsch pond Derris op 225 I. water plus een uit vloeier. Na 1927 had de Z. L. M. geen jaarverga dering meer te Middelburg gehouden en dit was wellicht mede 'n reden, dat zeer velen zich opgemaakt hadden naar de officieele ontvangst op het Stadhuis, en dat behalve B. en W. ook verschillende raadsleden gisteren daarbij tegenwoor dig waren. Toen de gasten naar het Stadhuis kwamen speelde „Crescendo" voor het gebouw. In de burgemeesterskamer heeft de burgemeester, de heer M. Fernhout, woorden van welkom gesproken en er o.a. op gewezen dat Middelburg als mid den van 't vruchtbare Eiland als markt plaats sedert eeuwen bijzondere betee kenis heeft gehad voor en belang bij den landbouw. De oudstbekende regeling ten aanzien van het Marktwezen, dateert van 1338, toen de, marktdag, tot dien ge houden op Zondag, gesteld werd op Dins dag. In 1532 toen er twee marktdagen waren, n.l. Maandag en Donderdag, werd bepaald, dat er op die dagen bij zondere zitting van de vierschaar zou zijn. Dit moet niet een ongunstig testi monium voor de marktbezoekers van die dagen worden geacht. Nadat de Maan dag als marktdag was vervallen, bleef de Donderdag, nu dus reeds eeuwen lang, de Middelburgsche marktdag. In 1618 moesten de graankoopers, die de Goesche maat gebruikten naar de Goesche korenmarkt, die de Middel burgsche maat gebruikten naar de Pot- tenmarkt. In 1693 stond de graanbeurs reeds op den Dam en in 1767 werd zij van een dak voorzien, in 1846 kreeg zij haar tegenwoordige gedaante. De boter markt is eerst gehouden op het Zuidelijk deel van de Groote Markt, zijnde het daar het koelst. Sinds ongeveer 1855 is ze gdhuisvest op de tegenwoordige plaats, de v.m. heerenbeurs, die in 1592 werd gesticht. Onder de talrijke organisaties van den meest uiteenloopenden aard, die het ge meentebestuur begroet, rekent het de Z. L. M. tot de meest belangrijke. Belangrijk is het agrarisch deel van het Nederlandsche volk, behalve om zijn getalsterkte, uit hoofde van de groote beteekenis, die de landbouw en veeteelt voor bloei en welvaart van het geheele Nederlandsche leven in den loop van eeuwen hebben gehad en door allerlei ups and downs heen, hebben mogen be houden. Spr. wees dan op de vele ge maakte winst door allerlei oorzaken, doch winst, die intusschen bijzondere zprgen en nieuwe verantwoordelijkheden met zich bracht. Dit alles was oorzaak, dat ook de Z. L. M. naast de oude taak van de bevordering der verdergaande ontwikkeling van landbouw en landbou wer, zich met inspanning van uiterste kracht, te richten op het behoud en de redding van levens* en bestaansmogelijk heid van een van de meest klassieke bronnen van onze Nederlandsche volks huishouding. Een taak, zwaar en moei lijk en vol van diepliggende en vereiken- de vraagstukken, voor de landbouwkrin- gen, voor 's Lands overheid en voor het Nederlandsche volk. Spr. constateert, dat er, bij alle waardeering die men hebben kan en behoort te hebben voor de wijze waarop het Nederlandsche volk in al zijn geledingen, grosse modo, de beproevingen van dezen tijd, bereid is te dragen, er onderling veel misvatting is omtrent elkanders positie en zorgen, nooden en behoeften. Het is moeilijk hier goede voorlichting te geven. De agrarische deel van de natie is niet al leen belangrijk om de beteekenis van zijn arbeid voor de volkswelvaart, doch ook om zijn constructieve waarde. Veel meer dan veeltijds andere bevolkings groepen, leeft het platteland dicht bij de natuur, in het besef van zijn afhankelijk heid van levenswetten die het in de na tuur niet maar enkel aanwezig, maar daarin, wijs, doelbewust en almachtig neergelegd ziet. Het vindt daarachter den Wetgever. Dit platteland, dat zich zelf niet beter acht, dan de rest, maar dat nog altijd zijn eigen sterk typeerende kenmerken en tradities draagt, op de bewaring waarvan het den hoogsten prijs stelt, heeft niet altijd de erkenning en waar deering gevonden, waarop de zedelijk- geestelijke kracht die het, ook en met name in Zeeland, in zich draagt, 't recht en aanspraak geven. Naar spr. meent heeft het in Zeeland op dit punt niet de meeste reden van beklag. De Z. L. M. bedoelt o.a, het de plaats te verzekeren, die 't in verschillende verbanden, ook in het algemeen volksoordeel toekomt. In die taak ziet zij zich aangevoerd door vele, erkend bekwame mannen. Aan de spits van die allen heeft zij een voor zitter, die andere landbouworganisaties haar zouden kunnen benijden. IJverig en gedocumenteerd pleitbezorger, man van rijke studie en van veel levenservaring, bekwaam strateeg, toegewijd behartiger van 't hem toevertrouwde belang, Zeeuw per excellence en kenner van Zeeland en Zeeuwsche toestanden en verhoudin gen als weinigen. Moge, aldus spr., naast dat van andere landbouworganisaties, het werk van de Z. L. M. in ruime mate strekken tot be vordering van de belangen van den Zeeuwschen landbouw en ook gezegend worden voor Gewest en Vaderland. Mo ge de jaarlijksche zomervergadering van de Z. L. M. beantwoorden aan de ver wachtingen, die het enthousiasme van den voorzitter daarvan koestert en mo gen de leden aan de in Middelburg en op Walcheren doorgebrachte dagen, aangename herinneringen meenemen naar hunne woonplaatsen. (Applaus). De voorzitter der Z. L. M„ mr. P. Dieleman, wilde slechts voorloopig kort antwoorden en er o.a. op wijzen, dat op 16 Juni 1572 de boeren met knuppels ge wapend de stad in wilden trekken. Nu doen zij dit op 16 Juni rustig en kalm. Nadat ververschingen waren aangebo den, begaf men zich naar de raadzaal, voor de De heer Dieleman opende deze met de mededeeling, dat o.a. de minister van landbouw, de directeur-generaal van den landbouw, de Commissaris der Koningin en de griffier der Staten en enkele leden van Ged. Staten verhinderd waren. Welkom heette spr. dr. Leigenes Bakhoven, het lid van Ged. Staten, den heer Vogelaar, verschillende eere-leden, den heer Stofkoper, vertegenwoordiger van de Kamer van Koophandel, de hee- ren Hoegen van Hoogelande en mr. P. C. Adriaanse, voorzitter en secretaris der rijtoercommissie, het kringbejstuur en zeker niet in de laatste plaats den burgemeester, de wethouders en de raadsleden van Middelburg. Wel is de zetel der Maatschappij in Goes, maar de vergaderingen van hét Dag, bestuur worden vrij regelmatig in Middelburg gehouden en de winter alge meene vergaderingen bij beurten te Goes en te Middelburg. Hier werd in 1843 de Maatschappij geboren. De naam van Middelburg wordt in de Maatschap pij altijd dankbaar herdacht en met eere genoemd, ook al droeg het jaren, zoo niet eeuwen lang, een verre van agra risch karakter en had het zelfs wel eens te weinig oog voor de beteekenis van het platteland en van dat platteland voor zich zelf. Daarin is een belangrijke kentering gekomen. Dit (blijkt uit het feit, dat voor het eerst bij het weten van spreker het hoofdbestuur ten stad huize in de schoone raadszaal zal verga deren. Spr. stelt dit bijzonder op prijs. Walcheren is een der krachtigste krin gen, en vindt in Middelburg zijn cen trum, zijn markt. En al moge dan niet van Middelburg gezegd kunnen worden als van Goes: drie Goessenaars, twee Bouluy, doch 3 Middelburgers, twee cooplui, dit Middelburg is genoegzaam kwiek en juist daardoor het belang der stad en bevolking bij de welvaart van den landbouw betrokken te achten. Spr. herinnerde aan hetgeen de geleerde, in de historie buitengewoon bekwame en door spr. ook om zijn helder inzicht en kundige betoogtrant zoo gewaardeerde archivaris van Middelburg eens schreef in 1917 over een 700-jarige. Dat was toen Middelburg. Middelburg kreeg toen 700 jaren geleden stadsrechten, maar 't was toen nog klein en ingesloten binnen de Noordstraat, Lange Delft, St. Pieter straat, Wagenaarstraat en Hofplein, maójr er werden vele cooplieden gevon den, die zich in de bescherming der Ab dij veilig gevoelden. Men was ontgroeid aan de rechtsre gelen van het platteland. Waar econo misch verandering .was gekomen, moest de landheer wel een ander recht geven. De vrijheid van den persoon was noedig. Middelburg kreeg stadsrecht. Het werd Middelburg verleend door Willem van Holland en Johanna van Vlaanderen, bei den pretendeerden toen rechten op Zee land, doch ook afgeleid, daar Middel burg zijn stadsrecht aan Vlaanderen ont leende. Toen de stad zich al spoedig uit breidde in de Arnestroom, kwamen er nieuwe privilegiën van Graaf Willem II. In 1537 kwam de nieüwe haven naar Welsingen; Arnemuiden werd Arme Muyden, al was het na den val van Haarlem nog de woonplaats van Kenau Simons Hasselaar. Middelburg won het en kwam tot grooten bloei in de dagen der Republiek, De oorspronkelijke bloei van Middelburg ging niet buiten den landbouw om, want naast den handel in zout, uit de darinck eerst gewonnen, was zeer belangrijk de handel in wol en laken. Het zwaartepunt van het econo misch leven lag, vóór Amsterdam op kwam, in de Noord-Nederlandsche ge westen, dan ook hier op Walcheren en in het bijzonder in Middelburg, dat vrij gesteld ook van het stapelrecht van Dordrecht, tot grooten bloei kwam. Daar uit is geboren het schitterend pronkju weel van een Stadhuis. Hoe is het Stad huis de tolk van een rijk verleden, en een rijke cultuur, evenals de Abdij prijk te in den tijd van haar glorie, waarvan alleen nog een schaduw rest. Hoe bloei de Middelburg ook later toen vele Hu genoten er hun intrek hadden gedaan, en met de oude Zeeuwen vermaagschapt een nieuw geslacht krachtig zich ontwik kelde en het wit, geel, rood, wapperde naast het Oranje, blanje, bleu op verre zeeën. Eigenaardig doet het aan, dat met name nog in het laatst der 18e eeuw de advertenties in de „Middelburg sche Courant" van dien tijd bewijzen het ook er nog zooveel slavenhandel hier was. Het is voor spr. zoo geweldig ver leidelijk om in de geschiedenis van zoo'n heerlijke stad, nog de schoonste der Ne derlanden van het Noorden, zich te ver diepen. Maar hij mag dat niet doen, nu men voor een geheel ander doeleinde te samen is gekomen. Spr. herinnert en citeert uit een ro mance, destijds in Middelburg geschre ven onder het motto „Doen U de raven overlast, Roei dan hun nest maar uit", Spr. doet dit al kent hij te goed de

Middelburgsche Courant | 1936 | | pagina 6