MIDDELBURGSCHE ioes. walcheren. zuid-beveland. noord-beveland. zeeuwsch-vlaanderen o.d. COURANT •CURS- EH WISSELKOERSEN, Morgenavond op de ZEELAND. VLISSIMfilIL De bezorging ie Middelburg. AMSTERDAM, 16 Juni. Het eerste getal is de vorige notee ring, daarop volgt de officieele notee ring van heden. Denemarken Oblig, 1926-5 8584% Amsterdam 1934-4% 93%92% 's-Gr,uvenhage 1929-4% 99%99% Rotterdam 1926-1930-4 87%—87% Zeeuws. Hyp. B-4% 83ii Cities Service Cy. P. 1958 5 48%47% A Amsterd. Bank 117%1117% C Rott. Bankver. 109%110 A Twentsche Bank 81%82 APref. Jurgens A 102101% A Ned. Gist- en Spiritusf. 409412 A De Schelde N.B. 2930% C Am. Smelt Ref. 46%46% C Stand Brands 9%9% C North Am. Cy. 17%—17% 1 Markt, Middelburg, wordt van U een gift gevraagd voor het ontspanningswerk werkloozen. (Ingez. Med.) MERKWAARDIG AUTO-ONGEVAL. De heer S. van Strien, garagehouder in de Ganzepoortstraat, alhier, reed gisteren met deurwaarder J. M. de Kok onder Heinkenszand, toen plotseling een groot voorwerp door de voorruit en in het gelaat van den heer Van Strien vloog. Hoewel de hr. Van Strien even verdoofd was en door de glasscherven tal van sneden in het gelaat bekwam, had hij de tegenwoordigheid van geest het stuur in handen te houden en da delijk te stoppen. Men kwam toen tot de ontdekking, dat aan de voeten van den heer De Kok een haas lag te zielto gen. Blijkbaar had het dier van den verhoogden berm van den weg naar den anderen kant willen springen en was toen door de auto geschept. Daar de helft der voorruit achter welke de heer De Kok zat, precies heel bleef, kwam deze met den schrik vrij. Bij een daar ter plaatse wonenden landbouwer kreeg de heer Van Strien gelegenheid zich het gelaat, dat deer lijk bloedde, te reinigen en geneeskun dig te behandelen. Zoo liep alles bijeengenomen dit merkwaardige auto-ongeval nog bijzon der goed af. die liefde Door twee jongedames werd bij de politie aangifte gedaan dat zij door twee andere jojngedames inishandeld zouden zijn. Een liefdeskwestie moet de oorzaak zijn. De politie maakte proces-verbaal op. De collecte voor de Commissie van Samenwerking heeft deze week 46,80 opgebracht. Tot bestuurslid der vereeniging „De Ambachtsschool" is gekozen in plaats van wijlen mevr. Klinkenberg, mevr. Gunning te Ierseke. DE DALENDE WERKLOOSHEID. Als werkzoekenden staan ingeschre ven 618 personen, van wie 65 bij de werkverschaffing zijn geplaatst. Verle den week was het totaal aantal 632. A Born. Sum. H.M. 155%155% A Ned. Wol Mij. 78%—78 A J. C. Japan Ln. 3940% A Roterd. Lloyd 3939% A S. M. Nederland 3536 A Houth. Alberts 50 C Union Pac. Pr. 79%79% C Int. Nickel Cf, 29%09 Ned. 1000-4 95%—95%-% O.. Iidiië 34 1000-4 93%—93%-% Duitschl. '30 1000-5% 19% En.geland 1960-90 4 73%—75%-% A Koloniale Bnk.. 45%—45% A N.I. Hbk. 1000 116%—116% C Ned. H. M. 1000 132 A v. Berkels Pat. 37%—37% C Calvé-Delft 59%— 59%-% A C. Suiker Mpijl 113%115 A Philips Gem. B. afg. 178%181-83% C Unilever 113%—U4%-15% C Am. Car Foundry 2121 C Anaconda Cop. 20%20% DE STATENDAM OP DE REEDE. Hedenmorgen kwam de groote oce- aanstoomer „Statendam" van de Hol- land-Amerikalijn op de reede en nam ligplaats recht voor de buitenhaven. Aan boord bevonden zich 350 dames en heeren behoorende tot hen, die deel nemen aan het zesde congres van de „Union internationale les productions et distributeurs d' énergie électrique" dat van 10 tot 20 Juni te Scheveningen wordt gehouden. Men h,ud wel op meer deelnemers aan deze excursie gehoopt maar o.a' het onzeker weder en de angst bij velen voor een watertochtje hadden het aantal opgegevenen beneden de verwachting laten blijven. De motorboot „Prins Willem I" van den Provincialen stoombootdienst kwam langszij van der Statendam" en nam de excursisten o ver. Te ongeveer kwart voor tien mear de de Prins Willem I aan den ponton waar een aantal personen, o.a. bestuurs leden van de N.V. „P.Z.E.M." met hun dames ter verwelkoming aanwezig wa ren. Een drietal Tsjechische heeren bleek vooral belang te stellen in landbouw Onder leiding vm ir. J. Versteeg ving met hen een autotocht naar Zuid-Beve land aan. De overige dames en heeren namen direct plaats in de auobussen voor een tocht door Walcheren. Het ging van Vlissingen over Westkapelle, Domburg en Vrouwepolder naar Veere, waar de bussen verlaten werden om de mooie gevels nader te kunnen bezichtigen. Over Middelburg ging het naar Vlis singen teru.g voor het gebruik van den lunch in Britannia. Hedenmiddag was het doel een bezoek aan Middelburg voor de ringrij.derij, den zang en den dans in de Abdij aldaar. SINT LAURENS, Gevonden voorwer pen: Kinderportemonnaitje met inhoud, J. Hiliebrand, B 68; Portemonnaie zond. inhoud, gem. veldwachter; belastingmerk in étui, Volmer, Noordweg B 33. RAAD VAN WESTKAPELLE. Verharding van wegen Een kampeerverordening. WESTKAPELLE. Maand,ag vergaderde de Raad, onder voorzitterschap van burgemeester jhr. mr, de Casembroot, Afwezig de heer B. Louwerse. De voorz. deed mededeeling, dat hem van 19 Juni tot 2 Juli verlof is verleend. Van den min. van O. K. en W. w,us de goedkeuring ontvangen voor de te ge ven landbouw huishoudcursus Goedgevonden werd, dat door de ge meente f 10 bijgedragen werd als tege moetkoming in de kosten van d ente hou den landbouwhuishoudcursus. Aan K. Verhage werd, over het twee de halfjaar 1936 ontheffing verleend van de hondenbelasting. In de begrooting 1936 werd een wij ziging gebracht; de post werkloozenver- zorging is verhoogd met f 4900. De voorzitter deelde hierop mede, dat B. en W. een bespreking hebben gehad met het college van B, en W. van Zou- telande en 39 belanghebbende aangelan den van Thijsweg, Poulusweg en Hou- tenburgsche weg over eventueele ver harding dezer wegen Bij deze bespre king bleek, dat 12 dezer belanghebben den tegen verharding waren. Na breedvoerige bespreking werd be sloten tot verharding over te gaan. De heer K. Minderhoud w,as tegen. Een verordening baat.belasting zal la ter vastgesteld worden. Daarop werd de verordening op het kampeeren onder de gemeente, door B. en W, voorgesteld, aangenomen. Deze zal zoo "soepel mo gelijk toegepast worden; evenwel zullen mede in verband met een schrijven van den minister excessen streng tegen ge gaan worden. De heer H. C ij s o u w merkte nog op, dat het gewenscht was dat de gemeenten langs de kust in deze één lijn trokken. De voorz. deelde mede, dat Woensdag ,a.s. in den namiddag het hoofdbestuur van de Z. L. M. officieel op het gemeentehuis door B. en W. zal ontvangen worden, waarbij ook de le den van den Raad uitgenoodigd zijn. Ook deelde spr. mede, dat de verplaatsing van het kerkmuurtje (d.i. de muur voor den vuurtoren, tot verbreeidng van den ingang tot de Dorpsstraat) nog vooreerst niet zal plaats hebben. Bij de rondvraag bracht de heer L. Minderhoud een klacht over van K. Lie- vense, n.l. dat door zijn wei velen een pad nemen om naar de duinen te gaan, ondanks het waarschuwend bordje: „ver boden toegang". Gezien de geriefelijkheid van dit pad zal getracht worden met K. Lievense tot een schikking te komen. Daarop sluiting. C Bethlehem St. 31%—31%-32 C Kennec Copper 23%23%-% C Un. States Leather 4%4% C U. States St. C. 38%—38%-% A Kon. Petr. Mpij. 272%—275%-76% C Continl. Oil Cy. 17%—17%-% C Philips Petr. Comp. 25%24%-% C Shell Union O.C. 10%—10%-% C Tide Water Ass. Oil 9%9% A Ned. Scheepv. U. 46%47%-48 A H.V, .Amsterdam 254258% -64 A Java Cult. Mij, 128129-30 A N.I. Suiker U. 105%—108 A Deli Batavia 178% 179-87 C Deli Mij, 1000 228%—232%-40 E Senembah 219%221%-30 C Baltimore Ohio 11%11% C Southern Pac. Cy. 20%20%-% A Southern Rlw. 9%9% A Amst. Rubb. C. 119—119%-22 A Deli-Bat. Rubb. 64%64%-66 A Hessa Rubber 87%89 A Serbadjadi S.R. 61%61%-62% De spoorbrug te Vlake wordt einde Juli gemonteerd. In de derde week van Juli zal, naar de „Telegr.", meldt een aanvang worden gemaakt met de montage van de groote nieuwe spoorbrug over het kanaal door Zuid-Beveland, welke thans te Vlake in aanbouw is. De brug zal bestaan uit een vaste over spanning van zeventig meter lengte en een basculebrug met een doorvaart wijdte van achttien meter. Midden Juli zal het eerste deel van de basculebrug, welke vervaardigd wordt door de Kon. Mij. de Schelde te Vlissin gen, te water naar Vlake worden ver voerd. De breedte van de basculebrug maakt het onmogelijk haar in haar ge heel te vervoeren, daar men in dat geva de kanaalsluizen niet zou kunnen pas- seeren. Zoodra de basculebrug op haar plaats is aangebracht, kan met de mon tage van de vaste overspanning worden aangevangen. De normale doorvaart voor het scheepvaartverkeer bevindt zich onder de vaste overspanning. Daar deze echter met den onderkant op 7,50 m boven het kanaalpeil komt te liggen, zal het slechts voor zeer groote zeeschepen noodig zijn de basculebrug open te draaien Aan beide zijden krijgt deze groote nieuwe brug betonnen viaducten over de ver keerswegen langs het kanaal. Naast de spoorbrug is een verkeersbrug in aan bouw voor het gewone verkeer. RAAD VAN 'S H ARENDSKERKE. Afscheid gemeente-secretaris Van Vessem. van den heer Vogelaar. S HEER ARENDSKERKE. De Raad dezer gemeente kwam Maandagmiddag in vergadering bijeen onder voorzitter schap van burgemeester Elenbaas De hr Lindenbergh was afwezig. Er was voor deze zitting in verband met 't af scheid van den heer Van Vessem als gemeentesecretaris een bijzondere be langstelling. Na de toespraak van den voorz. -■ gisteren reeds door ons opgenomen werd het woord gevoerd door wethou der Hommes. Weth. Hommes, zeide niet te wil len aanvullen, wat de voorzitter reeds zoo terecht naar voren gebracht heeft. Hij wilde alleen, ook voor zijn schoon vader, den hr. Van Vessem een woord van dank brengen voor de vriendschap en medewerking steeds van hem onder vonden. Weth. P h i 1 i p s e uitte eveneens zijn dank voor de prettige samenwer king met den heer Van Vessem. Na een schrijven van den hr, L i n denbergh voorgelezen te hebben, waarin deze den scheidenden secretaris hulde en dank bracht voor zijn werk en omgang, verleende de voorzitter het woord aan den hr. V o g e 1 a a r. Deze herinnerde aan de prettige samenwer king tusschen den heer Van Vessem en volontairs, gemeenteveldwachters, weg werkers, enz. en hem zelf. Iedereen, aldus spr., heeft graag met U omgegaan want steeds was U bereid ons met de meeste voorkomendheid te woord te staan. Spr. zeide voorts, dat allen veel van den heer Van Vessem geleerd heb ben, en hem noode zien vertrekken. Tenslotte herinnerde spr. aan de 16 ja ren, dat hij met den hr. Van Vessen sa menwerkte, waarvan zij er 12 met zijn beiden waren en dus steeds op elkaar aangewezen. Spr. dankte hartelijk voor de ondervonden vriendschap en sprak de hoop uit, dat men den hr. Van Ves sen nog vaak op het gemeentehuis-zou den zien. De hr. V a n Vessem zeide dank voor de hem toegesproken woorden.! Hij deed enkel zijn plicht en dankte hartelijk allen, den burgemeester, ,de ambtenaren, de boden, wegwerkers, de wethouders, en den Raad, voor de steeds prettige samenwerking en den steun die ze hem steeds verleenden1 Spr. zeide, met weemoed ook aan den oud-burgemeester Lewe van Nyenstein te denken, met wien hij 37 jaar samen werkte. Hij dankt God voor zijn goede gezondheid, al die jaren, zoodat hij niet één dag wegens ziekte verhinderd was en alle raadsvergaderingen kon bijwo nen. Spr. gewaagde nog in het bijzonder over zijn prettige samenwerking met den hr. Vogelaar en uitte tenslotte zijn bijzonderen dank voor het hem aange boden blijk van aandenken. Verder werd in deze zitting de heer Vogelaar, reeds ambtenaar ter secreta rie, beëedigd als secretaris en ontvan ger der gemeente. Nadat de hr. Vogelaar de veraischte eeden had afgelegd, sprak de v o o r den hr. Vogelaar toe. Spr. merkte op, dat het voor B. en W. en den Raad niet moeilijk was voor den hr. Van Vessem een opvolger te vinden. De hr. Vogelaar was 16 jaar een ijverig en trouw ambte naar der gemeente, en B. en W- zoo wel als de Raad benoemden hem met alg. st. als secretaris. Spr. hoopte, dat de hr. Vogelaar nog vele jaren secre taris en ontvanger der gemeente zou mogen zijn. WISSELKOERSEN. Amsterdam, officieel. Heden: Maand. Londen 7.45% 7.43% Berlijn 59.56 59.54 Parijs 9.74% 9.73% Brussel 25.01 25.01 Zwitserland 47.81% 47.81 Kopenhagen 33.27 33.20 Stockholm 38.45 38.35 Oslo 37.47% 37.37 New York 1.48 1.47% Madrid 20.20 20.20 Praag 6.12 6.12 Prolongatie 4% 4% Part. discontos 4% 4% Daggeld 1%- -% 1% Registermarken 31 30 16 Crediet Sperrmarken 16 Effecten Sperrmarken 13% 13% Reismarken n 40% 40% Bankpapier 36% 36% Beurs thermometer van Dinsdag. Tabak Rubber Unilever Amerika Wettig Markt Suiker Philips I- H.V.A. Koninkl. Obl.Markt schepen gedeponeerdl De hr. Vogelaar zegde dank voor de aan hem gewijde woorden en betuig de zijn erkentelijkheid voor den steun van en W. en den Raad bij zijn be noeming, en het daarmede in hem ge stelde vertrouwen. Spr. drukte de hoop uit op een aangename samenwerking en dat hem kracht en opgewektheid zou geschonken worden om zijn werk naar behooren te verrichten en zoo 's Heer Arendskerke te kunnen dienen. AUTO IN EEN SLOOT GERAAKT EN VERBRAND. 's-GRAVENPOLDER. Zondagavond is een auto, komende van de richting Goes, iestuurd door den heer H. van Kapelle aij de vier Linden, een wiel afgeloopen, tengevolge waarvan de auto in de sloot reed. Daar geraakte ze in brand. De ïeer H. bleef ongedeerd, terwijl een inzit tende dame enkele schrammen opliep. Je auto brandde vrijwel geheel uit. (De Z.) RAAD VAN HOEDEKENSKERKE. HOEDEKENSKERKE. Maandag ver gaderde de Raad, onaer voorzitterschap van burgemeester J. M. Slegt. Afwezig de heeren L. Lous en J. Beulens, De v o o r z deelde o.a. mede dat de verharding van den Zwaakschen dijk I thans is beëindigd, zoodat ér nu ver binding over dezen dijk is verkregen met dé gemeente Nisse. Op voorstel van B, en W. werd be sloten Ged. Staten te verzoeken vrij stelling te verleenen van het geven van onderwijs in lichamelijke oefeningen aan de O. L. schhool. De rekening van het B. A. werd goed gekeurd in ontvang ad 7442 in uit gaaf ad 6646 dus met een goed slot van 796. In gevolg art. 208 der ge meentewet worden op voorstel van B, en W. zonder discussie opnieuw voor vijf jaren vastgesteld de verordeningen thans van kracht en tegen wier overtre ding straf wordt bedreigd. Aan den gemeente-bode S. Roelse werd overeenkomstig diens verzoek met ingang van 16 Juni a.ss. eervol ont slag verleend als gemeentebode. De voorz. zegde dienaangaande nog dat Roelse voornoemd met gelijken da tum door den Commissaris der Konin gin eervol ontslag is verleend als ge meente-veldwachter en met ingang van dien zelfden datum door B. en W. als ambtenaar belast met het doen van ver volgingen inzake plaatselijke belasting schuldigen. De voorz. dankte van deze plaats Roelse voor hetgeen hij in bovenge noemde functies in het belang der ge meente heeft gepresteerd. Spr. hoopte dat het hem in zijn verdere leven goed zal gaan1' en dat hij lang genot van zijn pensioen zal mogen hebben. Besloten werd bij Ged. St. pogingen aan te wenden om het donkere Weegje en het Vreelandsche pad des Zondags voor motoren en rijwielen gesloten te laten verklaren. Dit pad wordt druk door kerkgangers bezocht, is smal en dus is het verkeer van bovengenoemde vervoermiddelen hinderlijk. HANSWEERT. De heer H. C. Hey-I nings, assistent der directe belastingen enz. te Nispen wordt met ingang van 1 Juli a.s. overgeplaatst naar Hans- weert. IERSEKE. Zaterdagavond had de pa tates frites-bakker J. Kooy het ongeluk een ketel met kokend vet omver te gooi en en zich dusdanig te branden, dat hij per auto naar dr. Gerritsen moest wor den vervoerd. De patiënt maakt het re delijk wel. KRUININGEN. Maandagavond werd door den heer Imanse uit Middelburg, Consul der N.W.U. van Walcheren en Zuid-Beveland, de „Ronde van Kruinin- gen" gekeurd en in goeden toestand be vonden. Er mogen 200 amateurs en 150 nieuwelingen starten. RAAD VAN SCHORE. SCHORE. Maandagmiddag vergader de de Raad onder voorzitterschap van den burgemeester. Afwezig was de heer J. Mieras Nzn. Ingekomen was de rekening 1935 van den vleeschkeuringsdienst met een ont vangst van f 4957, een uitgaaf van 5489 en een nadeelig slot van 532. Medegedeeld werd dat de steunverlee- ning voor dit jaar tijdelijk is stopgezet met ingang van 1 Juni j 1. De door A. Anemaet en A. B. Luijk te betalen vergoeding voor gebruik van 't' voetpad achter hun woningen werd met ingang van 1 Januari 1936 verlaagd van 2 tot 1 per jaar en per woning, Vastgesteld werd een verordening als bedoeld in art. 208 der Gemeentewet (geldigheid strafverordeningen) en een wijziging van de Politieverordening (slui ten enz. van café's bij mobilisatie etc.) Vervolgens werd de gemeenschappe lijke regeling inzake den vleeschkeu- In verband met daaromtrent verno men klachten berichten wij onzen abon nees te Middelburg, dat wij onze ioopers den iaatsten tijd wel eens iets later doen uitgaan dan voorheen. Zulks houdt ver band met het feit, dat het ons streven is zoo laat mogelijk ter perse te gaas teneinde onzen lezers het allerlaat ste nieuws zooveel mogelijk m hun courant te brengen. Indien dus de courant te Middelburg eens iets later bezorgd wordt, dan ic zulks in het overgroote meerendeel der gevallen geheel b u i t je) u '-de n schuld der loopers. Gegronde klachten over de bezorging, richte men verder uitsluitend tot ons Bureau. DIRECTIE MIDD. CRT, ringsdienst gewijzigd in dien zin, dat van 1 Januari 1940 af de schaden over de verschillende gemeenten zullen wor den verdeeld naar de ontvangen baten, terwijl tot genoemden datum de verlie zen van enkele gemeenten zullen wor den gedekt uit de winsten van de ove rige gemeenten. Hierop werd de in de vorige raadsver gadering benoemde gemeente-ontvanger J. van Koeveringe Hzn. beëedigd en het raadsbesluit van 4 Maart j.l, inzake de zekerheidsstelling van den gemeente ontvanger aangevuld, zoodat ook effec ten in onderpand kunnen worden gege ven. «''Ml Bij de rondvraag vestigde de heer R ij n er de aandacht op, dat in enkele café's de biljarten niet worden gebruikt Spr. zou gaarne zien, dat de belasting voor biljarten werd verlaagd en aldus de caféhouders in de gelegenheid gesteld om hun biljarten weer in gebruik te ne men. De Voorz. zeide toe, dat B. en W. deze aangelegenheid nader zullen be zien en zoo noodig met voorstellen dien aangaande zullen komen. De heer Bie ren s deelde mede, dat een perceel te Vlake zou wórden aangesloten op de waterleiding, doch dat verschil van mee ning is ontstaan over de wijze van aan sluiting, met als gevolg, dat de eigenaar van het betrokken perceel thans van aansluiting heeft afgezien. Aangezien 't hier een garantieleiding betreft, heeft ook de gemeente hierbij belang. De Voorz. wilde in dezen voorzichtig zijn en geen oordeel vellen voordat beide partijen het hunne hierover hebben ge zegd. Hij is echter bereid hierover te ge legener tijd met den directeur te spre ken. KORTGENE. Naar men verneemt heb ben de besturen van alle polders in de gemeenten Kortgene en Kats in een ge combineerde vergadering besloten, ad- haesie te betuigen aan een adres van de heeren W. Kakebeeke en mr. J. A. A, Fransen van de Putte te Goes, aan Ged. Staten van Zeeland, inzake wijziging van het polder- en polderambtenarenregle ment, speciaal tegen de clausule aftre ding van de ontvangers-griffiers" ten ein de den schijn te vermijden, dat genoemde functionarissen het monopolie van on eerlijkheid zouden bezitten. De wenschelijkheid werd uitgesproken dat meer polderbesturen tegen bedoelde reglementswijziging stelling nemen, Bij beschikking van den directeur- generaal der P.T. en T. is met ingang van 16 Juli aangewezen als directeur van het P.T. en T.-kantoor te Vlaardin- gen de referendaris der posterijen tele grafie en telefonie, D. Edel, thans di recteur van het P.T. en F.-kantoor te Hulst,

Middelburgsche Courant | 1936 | | pagina 2