ZEEUWSCH ZONDAGSBLAD ,.x \AN DE PROVINCIALE ZEEUVSCHE MIDDELBURGSCHE COURAhTl 13 Juni 1936 's NACHTS IN HET BOS. RAADSELHOEKJE. X X XXXXXXXXX X BRIEFGESCHRIEF JAN EN JEWANNES. UIT 'N OUD KOOKBOEK. Zeg, zal 'k j' eens wat vertellen Paps wil ons kieken gaan We hebben dat is 't leukste Heel mooie kleren aan. Want weet je, op de zolder, Daar staat een grote kist Met heel, heel oude kleren. Als 't buiten regent, mist Met Mams de kamer uit, Pop aarzelde niet langer meer, Maar nam een kloek besluit. Vanaf haar plaatsje sprong ze nu In 't midden van het bad, De druppels vlogen in het rond, Dat was me een gespat Toch viel het popje tegen want.. Het water was niet koel, Zoals ze altijd had gedacht. Ze kreeg een raar gevoel.... Maar toen ze zelf de oorzaak van Dat vreemd gevoel begreep, Was het helaas al veel te laat, Want 't popje was.... van zeep Rie Beijer. 't Is volop feest in 't grote bos En midden in de nacht. Kabouters zijn druk in de weer; Wat doen die alles zacht Ze hebben 't hele bos versierd: De Koningin is jarig, De Feeën-Koningin Daarom Is geen kabouter karig. Zij maakten slingers tussen 't groen Van d' allermooiste bloemen En zóveel soorten 't Zijn er heus Te veel om op te noemen! Een boomstronk is straks Feetje's troon. Je zou hem niet herkennen, Zo mooi met al die bloemen staat Hij tegen groene dennen Daar komt de Koningin al aan, Zacht zwevend, echt een Feetje En alle dieren kijken toe. En we niet kunnen wand'len, Dan spelen wij er mee. Broer Anton is een ridder. Paps kwam plots op 't idee, De ridder vlug te kieken. Toos is een edelvrouw, Draagt witte kant en zijde, Zo beeld'rig: wit en blauw Ja, zelfs het schuwe reetje De Elfjes doen een rondedans, De krekels sjirpen luid Ze zingen een heel mooi refrein, Dat in hun taal beduidt: Blijf, Koningin, voor ons gespaard En vier nog dikwijls feest Van U houdt ieder in het bos Het aller-, allermeest Glimwormpjes steken lichtjes aan, Het bos wordt nu verlicht, 't Is net een sprookje uit een boek: Een enig mooi gezicht En 't maantje Nee, dat blijft niet weg 't Staat aan de hemel toch Maar eind'lijk zegt het: Nu naar bed En gauw wat slapen nog, Zolang het rustig is in 't bos 1 De Koningin is moe En allen zonder onderscheid! Gaan naar hun bedje toe. Carla Hoog. OPLOSSING DER RAADSELS UIT T VORIGE NUMMER. VOOR GROTEREN. 1. Valencia. Vin, cel, Anna, vei, vaal. 2. Heb je Em onlangs ook gezien Ja, ik zag Em, Suze en Dora samen fietsen. (gems en eend). Welke weg noemde Oom straks nog (gnoe.) De juffrouw aan het loket gal re tourbiljetten en wij zagen het niet. (fret.) Ik denk; de kiek lukt stellig, Paps stuurt hem naar de krant, Hoera ik mag er ook op: Als page, aan de kant Het wordt een enig plaatje. Moes zegt: Een schilderij We maken daarmee Oma Op haar verjaardag blij Bob, Evert en Hein zijn drie trouwe vrienden. (bever). Mijn ouders hebben een groot orgel, maar we spelen er niet op. (tor en wesp). 3. Dover Denekamp. Ezel Naarden Etmaal Kanaal Aster Meloen Pekel 4. Mast, stam (zelfde letters). VOOR KLEINEREN. 1. Een egel. 2. Zee, ster; zeester. 3. O Olifant, e 1 f vlieg o 1 i I a n t baars ons t 4. De wind. o OM OP TE LOSSEN. VOOR GROTEREN. 1. Mijn geheel wordt met 10 let ters geschreven en noemt een viervoetig dier. 2, 3, 3, 6 is een kleur. Een 4, 3, 5, 8 is in een timmer- kist te vinden. Een 1, 8, 3, 3, 4 is dikwijls be drog. 4, 7, 9, 10, is Turkse tarwe. 5, 6, 7, 4 is een plaats in Noord- Holland. 2. Kruisraadsel. Op de beide kruisjeslijnen komt de naam van een stad in Spanje. 1*3 X X X lo rij een medeklinker. 2o een vogel. 3o een rivier in Italië. 4o een ander woord voor vrees. 5o 't gevraagde woord. 6o iets, wat elke berg heeft. 7o een vloeistof. 8o een deel van een gebouw. 9o een medeklinker. 3. Verborgen plaatsen in het bui tenland. Het werd laat, he Neef Ale xander liet zo lang op zich wachten. Kijk eens, hoe vlug An over dat hek geklauterd is Het werk zal in zijn opschrijf boekje wel staan. Ben je klaar om een eindje te gaan fietsen Ik sta pal; er moet heel wat ge beuren om mij over te halen. 4. M'aak vruchten van: Peter Slap Bas Korio Ans Pasapeil VOOR KLEINEREN. 1. Ladderraadsel. X lo (bovenste) sport 'n riviertje in Zuid- X Holland. 2o sport een bloeien- de struik. 3o sport een mooie bloem. X 4o sport een graan soort. X 5o sport een roofvogel v 6o sport een klein vis- X je X 7o sport een stad in Drente. X 8o sport een lichaams deel van een dier, X 9o sport een jaargetij de. De woorden bestaan alle uit 5 letters en de middelste vor men, van boven naar bene den gelezen, de naam van een plaats in het Gooi. 2. Welke smid smeedt geen ijzer 3. Iets wat op de grond ligt En een mooie bloem Voeg ik handig samen. Zeg mij, wat 'k dan noem. 4. Vul deze 9 vakjes in met: 4A1B1D2L1M maar doe het zó, dat je van links naar rechts en van bo ven naar beneden leest: lo een rond voorwerp. 2o een meisjesnaam. 3o een jong viervoetig dier. 'mSÏÏMffil Het wonder des levens Het is in den grond der zaak eigenlijk hoogst merkwaardig, dat de verbazingwekkende weten schap van onzen tijd den mensch het besef van ondergeschiktheid aan een hoogeren wil heeft helpen ontnemen. Immers wat ons deze wetenschap van den bouw, van de inrichting van het heelal onthult wat zij vertelt over den wonder baarlijken samenhang van alle verschijnselen dezes levens is zoo ontzaglijk, dat men er van moet huiveren. En dit temeer, omdat het wonder, het goddelijke wonder van het leven, achter al deze ont hulling even verborgen, even raad selachtig en onbegrijpelijk blijft, als het in den loop der afzienbare eeuwen immer geweest is; ja, eer der nog raadselachtiger en onbe grijpelijker wordt. Naarmate de mensch verder doordringt in de zoogenaamde geheimen der na> tuur, in de uiterst ingewikkelde gesteldheden van macro- en mi crocosmos, wijkt het goddelijk ge heimenis als 't ware naar verten, waarvan de geloovigste ziel voor heen nooit bad kunnen, droomen. Hoe zonderling, dat de weten schap zich hierover zoo weinig heeft uitgesproken. Zij graaft en zij delft en legt haar vondsten bloot. Maar het woord ter ver heerlijking van den Schepper aller dingen verneemt men in haar wer ken zoo goed als niet. Wij achten dit een tekortkoming en een eigenwijsheid tegelijk. Men kan nog zoozeer vervuld zijn van eerbied voor wat de geleerde mensch presteert, meer dan con stateeringen van bepaalde feiten zijn zijn prestaties toch nooit. Als hij ons vertelt van zijn ontdekkin gen aangaande de planeten en de vaste sterren, en van de inrichting van het zonnestelsel; als hij ons vertelt van moleculen en atomen, van positieve en negatieve ionen, zijn wij bereid hem onze hulde voor dat alles te brengen. Maar wij vermogen daarbij niet te ver geten, dat hij al die dingen niet zelf heeft geschapen; dat ze, zoo als hij ze vond, reeds een einde loosheid van eeuwen bestonden. En dat besef is ons alles waard. Het heeft temeer zin hiervan te getuigen, omdat in dezen tijd ve len zoozeer van eerbied voor de wetenschap zijn vervuld, dat on bewust gedachten aan ontsluiering van het wonder des levens naar boven zijn gekomen. Deze gedach ten dienen verguisd te worden. Ze verleenen aan de wetenschap een klatergouden aureool, dat haar ten eenemale ontsiert en onder graven het geloof in een hoogere macht, hoe men zich daarvan dan ook een voorstelling wil maken. Een ontsluiering van het wonder zal de wetenschap nooit en te nim mer kunnen klaarspelen. De idee op zichzelf is zoo absurd, dat men er zich over verbazen moet, dat ze ook maar een moment in een menschelijk brein kon ontstaan. Het leven valt via het verstand niet te ontiaadselen. Het moet voor wie het bewust wil leven, als een goddelijk wonder aanvaard worden. Die aanvaarding is dan echter weer een wonder op zich zelf, een wonder, dat den mensch sterk maakt in de overtuiging van zijn afhankelijkheid. S.. van Mariëngaarde. TUSSCHEN Poeldurp, Juni 1936. Vriend Jewannes Liek a je weet, 'k 't in m'n vo regen brief egad over de koope- ratieve vereenegen, die vee boe ren oprichte om de middenstand, de wienkeliers, uut te schaekelen Naer anleidege van dien brief kreeg ik 't volgende schieven: ,,'n Paer vraegen an Jan de Smid van Poeldurd. Bin jie gin lid van de Smeden patroons Zou dien bond nie nét as aole bonden de priezen aoge oue Oe stae jie mit te pries van oefiesders tegenover de jaeren voor den oor log Un ondert of twee drie Weet jie aok wat de boeren kriege vo d'r spullen Tegenover 1914 is dat zo wat 7075 wel te verstaen mit de steun inbegre- pe. Zou onder andere die aoge pries van aol wat julder levere de aor- zaike nie kunne weze van de op richting van enkele koperaoties Zouwe de middenstanders nie vee meer schae van Vroom en Dreesman, Albert Heijn, de Gruy- ter in consorten Zie jie kanse om smid te bluven as de boeren gin steun mir Zie jie dan ook nie dat 'n amb- tenaer aok steun eit, net zoovee as dat 'n ander, die 't net zoo goed kan as um, minder vraegt vo dat baentje Of is dat gin steun Zeg Jan, bin jie wè smid Zooas je merkt, Jewannes, weunt de schriever in Schouwen en is 'n boer. Voe de kortegeid za 'k 'n dus mè Baes noeme. Noe zou je verwachte, dat d'n Baes èèn van deze twee wegen ekoze zou ie a kunne Bewieze, dat de boeren geliek as ze de midden stand deur d'r kooperasies uut- schaekele óf da ze d'r öngeliek in In ielk geval a d'n motte schrie- ve over de kooperasies. En wat doet 'n Ie aelt 'r van aolles bie, mè ^'n bedoelege is dudelik: steun En de kooperasie laet 'n vrie wel ligge. 'k Zou dus 't over- groote deel van d'n Baes z'n brief onbeantwoord kunne laete, mè 'k wil 'n genoegen doe en 'k gae d'r wèl op in. 't Is aols te verleide- lik. Ja Baes, ik bin lid van d'n bond van Smedepatroons en jie bin zeker lid van de Z.L.M Geens van beien, voe zoo varr' a 'k weet, kooperatieve vereenegen. En dae gieng 't over. Mè of dien bond in staet is om de priezen ooge t' ouwen en dat de smid d'r vet van wordt D'n baes weet wè beter. En die oefiesder-priezen Weet d'n Baes goed, oe dat deur aolderleie omstandegéden, de loo- nen nae boven gienge en dat ok daedeur alleenig de inkoopsprie- zen erg stege Wat d'n Baes be doelt mie dat zinnetje: ,,Un on dert of twi drie", za wè geen mensch begriepe. En wat de boe ren kriege voe d'r spullen 70 75 mie de steun inbegrepe te genover 1914 Mè d'n Baes praot niet over de vette jaeren, die nog nie zoo lank verbie bin. Dae wil 'n, net as zoovee andere, nie van oore. En dan nóg ies: ik leesden pas 't jaerverslag van de Verkade febrieken in Zaandam. Dae kom 't volgende Hesje in voor (priezen per 100 kilo). Tarwebloem in Holland ca. 14; in België ca. 8. Suiker in Holland ca. 40; in België ca. 13. Boter in Holland ca. 160; in België ca. 100. Plantaardige vetten in Holland ca. 50; in België ca. 20. Noe mot d'n Baes is goed be- dienke, waer of die ooge priezen nae toe gae en deur wien da ze betaeld motte worre. En dan most d'n Baes ok is bedienke, oevee dat 'n boer in '34 en in '35 alleeneg an terve-steun trok, lae 'k mè zeg ge van 'n dertig, feertig gemete. „Zou die aoge pries van aol wat julder levere de oorzaeke nie kun ne weze van de oprichtege van enkele kooperaties", vraegt d'n Baes vrie onnoozel. Dae draait 'n d'r dus wee rond en wil 'n 't voor- stelle of dat d'n ambachsman de schuld eit. Mè d'n Baes weet wè beter, want kooperatieve smissen of waegemaekerieën, die kent d'n Baes nie vee zeker. Dienkt 'n soms over 'n kooperatieve vee as of 'n kooperatieven dokter Ie zwiegt 'r mè liever over, oe of dat 'n 't vindt, dat die Landbouwkoopera- ties aolderleie wienkelwaeren in- koope. En dae klaegden ze op die vergaderienge in Goes over, Baes. Noe mo jie dat óp treen van die kooperatieve boeren nie goed prombeere te proaten deur an te kommen mie Albert Heijn en z'n konsorten. As die de middenstand schae doe, dan zou dat nog gin re den meuge weze voe de boeren om 't nog 'n bitje erger te maeken. D'n Baes vraegt: „zie jie kanse om smid te bluven as de boeren gin steun mir 'k Vraege op mien beurte: „Baes, zie jie kanse om in 'n luukschen autoo om je steun te rien as de middenstander nie meer edwonge wordt om de boe ren te steunen Wat of d'n Baes an 't ende praot over ambte- naers is zoo bespottelik, da je d'r om zou motte lache. Dae zeit 'n: „die 't net zoo goed kan as um". Wien geef joe dae de zeker-eid van, Baes Wil d'n Baes d' am- tenaersbaentjes anbestee, net as 't schilderen van z'n uus D n Baes riddeneert, nae da 'k dienke zoo: „Onfanger Da 's ok wat J'ei niks te doen as de lui achter d'r geeren te zitten en 'n bitje kan toor t' ouwen en te schrieven. Da kan 'k ok wè. En dan zoovee geld as zoo'n veint verdient Ik doe 't voe vee minder as d'n eit, En zoo is 't mie de lui van 't kedaster mie d'r meet-kit- tek en d'r paeltjes net eender. En die van de post Dat kleine bitje, dat z' motte leere, da 's ok de moeite waerd Amtenaers Die moste 'net zoo weineg ver- diene as in d'n tied toen dat de boeren in weelde zwomme. Toen dat de menschen mie 't volste recht praotten van de rieke boeren tegenover de kaele amte naers" Baes ik de moeite enome om je brief te beantwoor den; je brief, die 'n anval most verbeele op 't gene, wat dat ik schreef over de kooperasies, die deur sommegte boeren op-ericht worre tot groote schae van de wienkeliers.. En dat "r nie voe niks eklaegd wOrdt, zou d'n Baes kunne leze in dat verslag van de regeerege, dae dudelik in staet: „dat de landbouwcoöperaties in ons land de grootste groep vor men.." Ik leesden dat bie toeval in 'n krante. D'n Baes ei in z'n schrieven niks beweze. 't Goeie recht van die kooperasies nèt zoo min as de ge- grond-eid van de klachten op die Goesche vergaderienge en daerom doe ik nèt as d'n Baes. Ik eindege ök mie 'n vraege. Dezen: „Baes, ei jie wè goed nae-edocht voe da je begon te schrieven Kiek is an, Jewannes, da 's 'n eelen brief eworre, Affijn, op 'n are keer bie leven en wei-wezen wee is wat anders. Van de Pienk- stere me in 't achteruus bie de kachel ezete. 't Was t'r lekker Me groete julder aollebei, Jaonetje en je vriend, Jan de Smid. Zoete Amandel melk voor zieke menschen. Neemt een half vierendeel ge pelde garst en 4 boeteljes met re genwater, en laat dat te samen een uur of anderhalf opkooken. neemt dan drie vierendeel of een half pond gestoote amandelen na mate men het water dik wil heb ben en doet de amandelen in een aarde pot, en breekt die met ger- ste water van een; giet ér dan dat kookende garste water op en dekt het digt toe en laat het zo een uur twee of drie staan trek ken, en roert het ondertusschen eens om, en doet ér dan een Ie-

Middelburgsche Courant | 1936 | | pagina 9