MIDDELBURGSCHE j4mi£da BIOSCOPEN. RECHTSZAKEN. DE COURANT ZUID-BEVELAND. Nieuwe voorschriften inzake verhuizingen. CITY MIDDELBURG. PERSKRONIEK. DE NEDERLANDSCHE TAAL IN BELGIë. De vrome oplichter. bruint prachtig 3x inwrijvengelijk, aan 30 zonnebaden voorkomi teuens zonnebranC De hr. G o e d b 1 o e d sloot zich bij den heer De Priester aan. Alle uitgaven worden wettig besteed, aldus spr. De hr. v. d. Putte meende, dat het in strijd is met de gemeentewet dat een college als dat van het B.A. een raads lid in zijn midden ter verantwoording roept. Een commissie welke geen be stuursmacht heeft roept daardoor een overheidspersoon ter verantwoording' Daarin zag spr. een uiting van het in 't B.A. overwegend revolutionaire ele ment, dat de volkssouvereiniteit huldigt. De hr. De Priester bëtoogde dat de hr. Van de Putte de gemeentewet hier niet mag gebruiken maar wel de armenwet. De hr. De Priester be sprak nu in den breede verschillende posten welke ter wijziging werden voor gesteld. Spr. was o.a. tegen verlaging der presentiegelden en ging accoord met het voorstel van B. en W. om deze niet te verlagen. Tegen verlaging van de posten onderhoud van straten en plei nen, verstrekking van klompen aan schoolgaande kinderen verlaging van den post van het B.A. bestuur met f 500, zou spr. zich verzetten, Spr. be treurde het dat het object van werkver schaffing bij het fort „de Ruiter" niet uitgevoerd kan worden. De hr. Jacques kon zich bij vele door de hr. Priester gemaakte opmerkin gen aansluiten. De hr. Van de Putte vyilde ook den post schoonmaken gemeentehuis ge handhaafd zien. De hr. Goedbloed sloot zich bij de vorige sprekers aan. De hr. A. J. A r e n d s e verklaarde zich voor verlaging van den post B.A. Wefih. Suurmond zeide dat ook het Burgerlijk Armbestuur er naar stre ven moet met de gevoteerde gelden rond te komen. Het object van werkverschaffing is van hoogerhand afgevoerd, omdat het niet voldoende economisch is. De V o o r z. wees er nog op dat het werkverschaffingsobject door G. S, is afgekeurd. Verschillende posten werden daarna in stemming gebracht. Verlaging post on derhoud straten en pleinen werd aange nomen met 6 tegen 5 stemmen. Tegen de S.D.A.P. en de heeren Goedbloed en Jacques. Het voorstel tot verlaging van den post instandhouding openb. school werd aangenomen met dezelfde stemmenver houding. De post verstrekking van klom pen aan schoolgaande kinderen werd gehandhaafd met 6 tegen 5 stemmen. (Tegen de A.R. de heeren v. Soelen en Cjjsouw). r De verlaging post B.A, werd verwor pen met de stemmen van de A.R. en weth. Cijsouw voor verlaging. Met algemeene stemmen werd beslo ten om den post werkverschaffing fort „De Ruijter" niet af te voeren. Bij de rondvraag vroeg de heer v. Soelen om schilderen van de muziek tent. De hr. De Priester meende, dat op 't oogenblik gehandeld wordt in strijd met de instructies voor arbeidsbe middeling, Spr. vroeg om toezicht daar op. Spr. vestigde voorts de aandacht op het feit, dat bij een begraving bleek dat het graf te klein gegraven was. Hij hoop te dat zulks zal voorkomen worden. De heeren Jansen en A. J. Arendse sloten zich hierbij aan. Weth. Cijsouw zeide scherper toezicht toe en zette uiteen hoe dit kwam. De heer Janse maakte enkele opmer kingen over een brief welke door B. en ,W. geschreven is aan de commissie voor den Ouden Vlissingschen weg inzake nieuwe woningen aldaar. Na nog eenige opmerkingen over de verlichting, werd de vergadering geslo ten. DRIEWEGEN. De afdeeling „Vrede rust" hield Donderdagavond haar jaar vergadering onder voorzitterschap van den heer E. Bakker. De rekening van den penningmeester sloot met een te goed van enkele centen. De aftredende bestuursleden de heeren P. J. van de Slikke en Johs Nijsse werden herkozen. Als afgevaardigden naar de algemeene jaarvergadering werden benoemd P- Koeman en J, de Muijnck. Nadat dooi den heer Bakker nog 't een en ander over 't suppletiefonds gememoreerd wordt sluit de heer Geelkerken met dankzegging de vergadering. HANSWEERT. Ook in de haven al hier kan men zien dat het havenstaking in Antwerpen is. De motorschoener „Buizerd" is aangekomen met een hal ve lading. Het restant wordt per binnen schip aangevoerd. Verschillende men- schen vinden weer werk om deze lading over- te slaan. HANSWEERT. De heer B. Vink, as sistent der directe belastingen enz. al hier wordt met ingang van 1 Juli a.ss. overgeplaatst naar Vlissingen. De verplichtingen van de bevol king. Voortaan moet binnen vijf dagen aangifte worden ge daan. Ingaande 1 Juli a.s. treden in werking nieuwe voorschriften voor het doen van opgaven op de Gemeente-secretariën ten aanzien van verhuizingen. Bij Koninklijk Besluit 31 Maart 1936 Staatsblad no. 342, zijn de voorschrif ten omtrent het aanleggen, inrichten en bijhouden van bevolkingsregisters en het doen der daartoe vereischte opgaven aan hen, die met het houden der be volkingsregisters zijn belast, in een ge heel nieuw kleed gestoken en, in een meer passend en bij den modernen tijd aansluitend kleed. Waar deze voorschriften voor een ieder van belang zijn, zullen wij hieron der beknopt de voornaamste verplich tingen vermelden. Het voornaamste is wel dat het voortaan verplicht is Binnen 5 dagen van iedere woonplaatsverandering ken nis te geven op de gemeentesecretarie. (Bureau bevolking). (De veelal nog gebruikelijke gedach te dat men voor het doen van dergelijke aangiften 6 weken tijd heeft (hoewel ook al lang niet meer van kracht), zal zeker niet meer kunnen gelden als argument bij de een of andere overtreding) Als „woonplaats" wordt in den regel aangemerkt de gemeente en het perceel waarin men zijn „nachtrust" geniet. Hierop zijn wel uitzonderingen, doch ten dien aanzien is het 't beste wan neer men twijfelt toch aangifte te doen op de secretarie, alwaar men dan over elk geval nader zal oordeelen en beslissen. De macht der gemeentebesturen is belangrijk verstevigd en in eerste in stantie komt aan het gemeentebestuur het oordeel toe of er sprake is van ves tiging of van vertrek. Bij vestiging in een gemeente moet men persoonlijk daarvan binnen 5 dagen op de secretarie dier gemeente kennisgeven en daarbij over- legen een z.g. „verhuiskaart' die men ontvangt in de gemeente van vertrek. Tot heden was het gebruikelijk een „verhuis b i 1 j e t" in te leveren, dit wordt ingaande 1 Juli een verhuis kaart. Uit het bovenstaande volgt dus, dat men op de secretarie der gemeente die- men verlaat, zoo spoedig mogelijk van het vertrek, eventueel voorgenomen vertrek, moet kennisgeven. In ieder geval steeds zoo tijdig, dat men in staat is binnen 5 dagen na ves tiging de „verhuiskaart" in de nieuwe gemeente persoonlijk af te geven. Dit geldt niet alleen voor „gezins hoofden" die met hun gezin vertrekken, doch evengoed voor dienstboden, alleen wonende personen, kostgangers e.d. Van verhuizingen binnen de gemeente moet eveneens binnen 5 dagen op de secretarie kennis gegeven worden. Dienstboden, kostgangers, ed. zullen goed doen hieraan bijzondere aandacht te schenken. Gezinshoofden zijn niet alleen ver plicht eigen verhuizingen binnen de ge meente aan te geven, doch hebben bo vendien ook zorg te dragen dat van el ke verandering in hun gezin binnen 5 dagen kennis geg'even wordt. Dus ook zij, dienen te zorgen dat veranderingen van dienstboden, kost gangers e.d. worden aangegeven. Personen die uit het buitenland of uit de overzeesche gewesten komen, moe ten zich steeds en direct na aankomst melden. Van vertrek moet natuurlijk even goed aangifte gedaan worden. Tijdelijk verblijvenden moeten zich eveneens melden, waarna op de secre tarie wel nader zal worden beslist hoe ten opzichte van een inschrijving in het bevolkings (respectievelijk verbllijfre- gister) moet worden gehandeld. Instellingen, gestichten ed. waarin personen onder eenig bestuur samen wonen en hotel-, pensionhouders, ka merverhuurders e.d. zijn voorts verplicht mededeeling te doen van ieder die lan ger dan 14 dagen wordt of is opgenomen of gehuisvest, alsmede van ieder zoo danig persoon die vertrekt. Waar overtreding gestraft wordt met hechtenis of een flinke geldboete is het raadzaam van een en ander goede nota te nemen en raden wij aan; geeft steeds op de secretrie Uwer gemeente tijdens de uren dat het Bevolkings-bureau ge opend is kennis van Uwe woonplaats verandering of van bij U inwonende of vertrekkende personen en dan steeds binnen 5 dagen. Daarvoor voorkomt U vele moeilijk heden soms ook financieele. De kennisgevingen kunnen zoowel mondeling' als schriftelijk geschieden, doch bij vestiging moet de aanmelding in de nieuwe woonplaats persoonlijk geschieden. Tenslotte is het wenschelijk dat per sonen die veelal in andere gemeenten dan die, waar zij in het bevolkingsregis ter staan ingeschreven, nachtrust genie ten, op de secretarie hunner woonplaats een bewijs vragen dat zij in het bevol kingsregister staan ingeschreven, waar door zij in voorkomende gevallen zullen kunnen aantoonen vrijgesteld te zijn van aanmelding in die gemeenten waar zij wel meermalen nachtrust genieten •doch toch niet behoeven te worden in geschreven. Kleiner Mann, was nun Wie het boek v,m Hans Fallada kent, verwacht een wrange, trieste historie, die naar het slot alsmaar wranger en triester wordt. Hij zal met deze verwach ting echter bedrogen uitkomen. De film corrigeert de conceptie van Fallada een beetje. De heer Pineberg brengt het niet tot stempelaar, maar tot chef-verkoo- per in het warenhuis, waar ze hem er eerst hebben uitgesmeten. Eigenlijk is d,at zoo aardig wel. Pineberg mag ten slotte een deugdzaam man heeten en de deugdzaamheid dient haar loon te krijgen. Het omgekeerde gaat tegen de eerzaamste gevoelens, zelfs van onzen ietwat luidructigen tijd in. Men ziet hier tot zijn groote bevrediging, dat de ethiek der braafheid hoog gehouden wordt. Wie goed doet, goed ontmoet, zegt 'n diepzinnig Nederlandsch spreek woord. Op den grondslag dezer reine gedachten is de film gebouwd. Hermann Thimig speelt de rol van Pineberg. Hij beantwoordt volkomen aan de eischen, die de film aan deze figuur stelde. Anders dan in het boek komt zijn deugdzaamheid te midden van een kwaadaardige en venijnige om geving n,aar de wetten eener gemeen zame moraal prachtig tot haar recht. En dan Lammchen! De creatie, die Her tha Thiele met deze eenvoudige lief hebbende jonge vrouw ten beste geeft, overtreft in het moreele nog veelszins die van Thimig. Men komt tegenwoor dig zelden een verhaal tegen, waarin zoo duidelijk en nadrukkelijk het ideaal eener ongekunstelde, zedige en zacht zinnige vrouwelijkheid benaderd wordt. Azef, de verrader. De film voor de pauze doet, wat de ethiek betreft, voor „Kleiner Mann, was nnu. niet onder. Azef, de verrader, krijgt zijn loon ook, maar dan natuurlijk loon naar werken. Het verhaal speelt in Rusland, het Rusland van den Czaar Azef maakt deel uit van een revolu- tionnair comité, maar hij is tegelijker tijd lid van den geheimen inlichtingen dienst der regeering en verraadt zijn vrienden, na ze eerst tot terroristische daden te hebben aangezet.Zooiets ge meens kan niet goed gaan. De kruik en het water.... Buitengewoon sympa thiek 'in deze film m,ag wel heeten, dat Azef niet in de handen van het ge recht valt hij vlucht doch als 't ware van hoogerhand zijn vonnis krijgt opgelegd, geheel volgens een algemeen geldende bevredigende leer. Fritz Rasp, maakt van Azef een buitengewoon on sympathiek type, geheel wat hij in deze rolprent moest zijn, ELECTRO. Lentelied. Frans Vermeer is werkeloos en zwerft Walcheren rond. Voor zijn verbaasde blikken doemt plotseling de rijke Bobby Bevering op met zijn kapotte auto. Het lukt Frans, deze weer op gang te bren gen, en hij wordt aangenomen als chauf feur. Eendrachtig rijden ze den wagen van Marietje Willems tot splinters, maar ze komen toch nog op tijd, om Bobby s verloofde van de boot in Vlissingen te halen. Op vriendelijk verzoek van den regis seur gaat de auto weer stuk. En onze chauffeur gaat samen met Bobby's ver loofde een kamwisltje halen in Rotter dam. Onderweg ontstaat een zacht amou- retje, zoodat bij aankomst op de fabriek van den ouden heer de situatie zelfs pijn lijk wordt. Vóórdat onze werkelooze chauffeur met een smak de deur achter zich dicht gooit, doet hij een belangrijke uitvinding. Hij krijgt daardoor een goede betrekking bij den vader van de ver loofde van Bobby; bovendien krijgt hij zijn Marietje weer. Hier en daar komt een opname voor van het Middelburgsche stadhuis en van het hospitaal, maar overigens ontbreekt het aan „couleur locale". Het spel is bovendien nog middelma tig en Zeeuwsch is iets anders dan het confectie-dialect van Jules Verstraete of Julia Cuypers. Het is een Amstel-film. Men denkt aan Amstel-bier. Maar, dit laatste schuimt ten minste! De Nederlandsche film-industrie schijnt 't nog steeds niet te kunnen leeren. Elke avond acht uur. De film van dezen naam wijdt zich aan het volgende origineele thema: Drie lieftallige meisjes zijn zonder cent, maar vol talent. Op het juiste mo ment komt er een band-leader, die ze ontdekt en ze beroemd maakt. De zaak gaat crescendo, tot de dames er genoeg van hebben en ze een slipper tje maken op de boot van een steenrijke Amerikaansche madam. Hier worden ze echter straal gene geerd, en daardoor komt alles terecht. Zooals men ziet 'n geheel nieuwe in trige. Het spel is, zooals we dat van voor films gewend zijn. Volgende motie is naar het Hbld. van Antwerpen meldt door de Bel gische Vereeniging van Letterkundigen aan den minister van openbaar Onder wijs en aan den minister van economi sche zaken van dat land gezonden ge worden: „De „Vereeniging van Letterkundi gen" acht het zich ten plicht de aan dacht van de Regeering te vestigen op de jammerlijke wijze waarop het Neder landsch bij openbare aangelegenheden doorgaans behandeld wordt. De meest treffende voorbeelden van die verwaarloozing van het Neder landsch werden nog onlangs geboden bij de inrichting van de Brusselsche Jaar beurs en vroeger bij de inrichting van de Wereldtentoonstelling te Brussel. Bij een gelegenheid als de Wereld tentoonstelling vooral, maar bij die van een Jaarbeurs toch in hooge mate ook, stond inderdaad niet alleen het econo misch en 6ociaal aanzien van heel het land op het spel, het geestelijke aanzien van België diende eveneens hoog 'te worden gehouden. In het bijzonder wat de Wereldtentoonstelling betreft, mocht men daarom terecht van de openbare besturen en van de organismen waar aan de zorg voor deze grootsche uit drukking van onze volkskracht was toevertrouwd, verwachten, dat zij zou den blijk geven van een voldoende ken nis der spraakkunst bij het gebruik van de taal die door de meerderheid van de bevolking wordt gesproken. Ten zij moet worden aangenomen dat het aanzien van de Nederlandsche taal in België geen Belgisch belang is. Bij het vervullen van hun opdracht zijn, op genoemd gebied, de verantwoor delijke personen onbetwistbaar te kort geschoten: de Nederlandsche opschrif ten, meestal van groote afmetingen, be vatten even groote taalfouten; de brief wisseling en de mededeelingen van al len aard, uigaande van het Commissari aat der Regeering zoowel als van het Uitvoerend Comiteit, waren doorloo pend gesteld in onbeholpen en vaak onverstaanbaar Nederlandsch. De cata logi en andere dergelijke drukwerken waarvan de uitgave was opgedragen aan private maatschappijen, onder de verantwoordelijkheid van de inrichters der Tentoonstelling', bevatten de meest onthutsende dwaasheden; en de kroon op dit alles werd gezet door een uit gave, die bijzonder bestemd was voor de ontwikkelde bezoekers der Tentoon stelling: den catalogus der Oude Kunst die in zijn volkomen en haast vermake lijke ongerijmdheid een waar compen dium van taalkundige flaters kon hee ten en waarvoor het Comité der Oude Kunst niet aansprakelijk wenschte ge steld te worden. Het komt ons voor, dat dergelijke toestanden, die zich hiet alleen ter gelegenheid van Wereldtenftoonstelling en Jaarbeurs, maar ook bij vele andere gelegenheden hebben voorgedaan, en waarover een omstandig verslag be schikbaar is, in de toekomst te allen prijzen moeten vermeden worden. Het kan inderdaad de bedoeling van de Re geering niet zijn, het gebruik van het Nederlandsch in openbare aangelegen heden te maken tot een bespottelijk vertoon. De houding van het Comité der Oude Kunst zijn onmacht om een vol ledig mislukte uitgave te beletten, wij zen er op dat in het stelsel zelf een fout zit. Daarom drukt de vereeniging van Letterkundigen den wensch uit, dat bij elke nationale onderneming zoo binnen als buiten onze grenzen, er niet alleen zou worden op gewaakt, dat de taal wetten naar den geest worden geëer biedigd en toegepast, maar ook doel treffend voor gezorgd dat een begrij pelijk en beschaafd Nederlandsch daar bij wordt gebruikt. In hetzelfde verband drukt de Ver eeniging er haar verwondering over uit dat ter gelegenheid van kunsttentoon stellingen in het buitenland zelden of nooit wordt beroep gedaan op de be voegdheid en het talent van Vlaamsche geleerden en kunsthistorici, welke toch in de allereerste plaats geroepen zijn om het werk, dat veelal uit hun eigen volk ontstond, met gezag toe te lichten." 'MDiMaaMnMaMffMMMHanMHBnwRiinMmws' Zooals reeds in het kort gemeld, had zich gister voor de Middelburgsche rechtbank te verantwoorden: W'. P. La. L., 51 jaar, koopman te Rotterdam, thans in voorloopige hechte nis in het huis van bewaring te Middel burg, die zich op verschillende data en verschillende plaatsen in Zeeland, schul dig heeft gemaakt ,aan oplichting. Hij had de gewoonte bij zijn slachtoffers te komen, voorgevende vroeger zeer rijk te zijn geweest, docr meer dan een ton te hebben verloren, hetgeen voor namelijk zou zijn geschied door het toedoen van predikanten. Hij gaf voor te reizen in theologische en juridische boekwerken in opdracht van te goeder naam en faam bekend staande Neder landsche Uitgevers. Daarbij toonde ver dachte de menschen verschillende schrifturen afkomstig van verschillende predikanten hier ten lande en deed hij het voorkomen alsof deze schrifturen ZONNEBRUIN (Ingez. Med.) zouden strekken tot aanbeveling van zijn verzoek om geldelijken steun. Ver dachte had de gewoonte zich daarbij bovendien zeer vroom en godsdienstig voer te doen, met de klaarblijkelijk be doeling om valschelijk den indruk te wekken, dat hij door oneerbare praktij ken van anderen met name theologen van een welgestelde positie in een zeer zorgwekkenden toestand was geraakt, en gezien zijn persoon en capaciteiten waard was geholpen te worden. Door deze bedriegelijke voorwendsels en zijn listig optreden is het verdachte gelukt eenige predikanten en andere personen te bewegen hem verschillende gelds bedragen af te geven, welke feiten .allen gepleegd zijn in 1936. Verdachte was verschenen en werd rechtskundig bijgestaan door mr. P. 0. Adriaanse, advocaat te Middelburg. Verschillende getuigen legden verkla ringen af omtrent verdachtes gedragin gen toen hij bij hen aan de deur kwam om boekwerken te verkoopen. Steeds deed hij zich daarbij vroom en gods dienstig voor, zoodat hij steeds gelds bedragen van f 2,50 van de menschen wist los te krijgen. Een der getuigen, een predikant, kreeg zelfs den indruk dat de verhalen die verdachte opdiste, en waarbij hij verschillende namen van predikanten noemde, inderdaad niet opgesmukt maar recht gemeend waren. Ook deze getuige had aan verdachte toen deze hem mededeelde op ieder boekwerk f 0,87 te verdienen, uit Chris telijke barmhartigheid f 1 gegeven, zeg gende dat hij daarmede beter was dan dat hij een boek verkocht. Een getuige, die destijds met verdach te in hét Huis van eBwaring zat, ver klaarde in verdachte de man te herken nen die hem een paar keer een fiets tegen heel lagen prijs te koop had aan geboden. Op gezegde van getuige, dat in verband met den prijs die verdachte voor de fiets vroeg, hij deze wel moest heb ben gestolen, g,af deze dat toe, doch zeide, ik ben altijd netjes gekleed en daarom krijgen ze mij zoo gauw niet. Door verdachte werd en en ander ont kend. Hij zeide get. nooit gezien te hebben. De President vond het schandelijk dat verdachte op een zoo ergerlijke manier van de goedwilligheid van de men schen gebruik beeft gemaakt, dat hi) zijn hotelrekeningen niet betaalde waar op bier en drank voorkomen. De officier van justitie zeide dat de zgn. aanbevelingsbrieven die verdachte bij zich had en waarmede hij de men schen een rad voor de oogen draaide, hem in staat stelden de menschen te bedriegen. Een der predikanten heeft spijt als haren op zijn hoofd dat een schriftuur van hem, waarbij hij aan ver dachte f 10 toezond, in diens handen is gekomen, omdat hij daar ,al ontzettend veel last mee heeft gehad. De officier achtte de feiten bewezen en eischt 1 jaar gevangenistraf. De verdediger van verdachte had n,a de inzage van het dossier den indruk gekregen dat alles hier afhing van de verklaringen der getuigen ter zitting, en pleiter was v,an oordeel dat geen dier verklaringen de dagvaarding kan dek ken. Iedere oplichting is een oplichting op zich zelf en voor ieder feit is maar één getuige voorgebracht. Waar dus het wettig bewijs ontbreekt, eischte ver- dediger dat de rechtbank verdachte z,al vrijspreken. Een door verdachte gedaan verzoek tot onmiddellijke invrijheids- stelling werd door de rechtbank afgewe zen. Verder werden nog de volgende za ken behandeld'. Doodelijke aanrijding. L. J. de W., 23 jaar, chauffeur te Hulst, werd ten laste gelegd, dat hij op 21 Maart 11, als bestuurder van een vrachtauto, beladen mét steenen, op den weg HulstWalsoorden hoogst roe keloos en onvoorzichtig, de wielrijdster Ca. W,a. Ma. Bogaert, heeft ingehaald, en terwijl er genoeg ruimte was om te passeeren op het rijwielpad deze wiel rijdster heeft overreden, waarbij zij zul ke ernstige verwondingen bekwam, dat zij aan de gevolgen daarvan is overle den. Eisch 2 maanden hechtenis en ont zegging v,an de bevoegdheid motorrijtui gen te besturen voor den tijd van 1 jaar. De wet op de uitverkoopen en opruimingen. P. F. d. H., 41 jaar, directeur eener N.V. te Goes, was op 8 April 11. door den kantonrechter te Middelburg ver oordeeld tot f 6 of 1 dag hechtenis, we gens het aankondigen van een verkoop door zijn manufacturenh.andel door mid del van advertenties voor zoogenaamde „voordeelige aanbiedingen". De verdachte was in hooger bevoèp gekomen. Eisch vernietiging van het vonnis van den kantonrechter en vrijspraak.

Middelburgsche Courant | 1936 | | pagina 7