leder pak HONIG's VERMICELLI hdnib's Bouillonblokje GRATIS ZEELAND. Kamer van Koophandel en Fabrieken voor de Zeeuwsche eilanden. Een actie tegen het totalisatorverbod. MIDDELBURG. SNOEZIG! WITKAM'S GESCHENKENHUIS GOES LANGE KERKSTRAAT. GOES. GEMEENTEBEGROOTING 1935. YLISSINGEN. WALCHEREN. 1 1 Begraafplaats» varkens over te nemen voor inblikking of invriezing. Volgens het hoofdbestuur kan een vleeschvoorziening aan werk- loozen op eenvoudigen en minder dure wijze plaats vinden. In het rapport door de commissie Krayenhoff uitgebracht aan den minister van handel, nijverheid en scheepvaart als antwoord op de vraag, hoe het vreemdelingenverkeer in Nederland zou kunnen worden bevorderd, beveelt de commissie o.m, aan de wederinvoering van den totalisator. In verband met dit laatste punt, is dezer dagen op uitnoodiging van de re dactie van het weekblad „Het Paard' een persconferentie gehouden, bijeenge roepen namens den voorzitter der Alg Ned. Vereeniging voor Vreemdelingen verkeer, C. R. T. baron Krayenhoff. In deze bijeenkomst is bovengenoemd on derdeel van het rapport besproken en hebben, behalve de voorzitter, de heer Krayenhoff, onderscheidene heeren uit de paardenwereld een pleidooi gehou den voor de opheffing van het totalisa torverbod in Nederland. Men zeide, dat ieder, die in het bui tenland gereisd heeft en daar de courses heeft bezocht, het verschil moei zijn opgevallen tusschen het drukke be zoek, dat daar aan de renbanen wordt gebracht, en 't handjevol menschen, dat men op de weinige Hollandsche banen pleegt aan l.e treffen. De omstandigheid, dat de totalisator in alle ons omringende landen is toege staan, heeft tot gevolg, dat de vreem deling zich over 't Ned. verbod ver baast, de schouders ophaalt over dit in zijn oogen bekrompen standpunt en elders zijn vac^ntie gaat doorbrengen. Het verbod van den totalisator hier te lande houdt niet alleen duizenden vreemdelingen weg uit ons land, maar drijft bovendien duizenden Nederlanders naar de buitenlandsche courses. Daar bij beschouwde men het als algemeen bekend, dat, clandestien, op straat en in café's, voor duizenden en nogmaals duizenden wordt gewed op de binnen- en buitenlandsche courses. Zoo werkt dit verbod absoluut averechts. Instel ling van den totalisator leidt het wed den aldus meent men in goede en veilige banen en brengt daarnaast nog vele andere voordeelen met zich mede. Alles bijeengenomen was men van oordeel, dat het totalisatorverbod dient te worden opgeheven. Een voorloopig comité van actie heeft zich gevormd om dit doel te bereiken. In dit voorloopig comité zitten onderscheidene personen uit uiteenloopende takken der paarden- beweging. MBttdaa Vrijdagavond vergaderde de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor de Zeeuwsche Eilanden op het Stadhuis te Middelburg onder voorzitterschap van den heer W. Berdenis van Berlekom. Aanwezig waren met hem 13 leden. Afwezig de heeren M. Laernoes, Enzlin, Wesseling, Ghijsen, Anker, P. G. Laer noes, Machgeels, en Van den Berg met en Bosman zonder kennisgeving. Subsidie Vreemdelingenver keer. Het bureau stelde voor de Provinciale Zeeuwsche Vereeniging tot bevordering van het Vreemdelingenverkeer een subsidie van 25 voor 1936 toe te ken nen en nader met het bestuur te over leggen hoe in volgende jaren te hande len inzake de Provinciale en de ver schillende plaatselijke vereenigingen. De kamer vereenigde zich hier mede z.h.s. Bijdragen en Winkelweken. Het volgende voorstel van het bureau was om aan de betrokken organisaties te 's Heerenhoek, Souburg, Kapelle, Heinkenszand en Renesse ieder 25 toe te kennen voor te houden winkelweken of etalagewedstrijden. Ook met dit voorstel vereenigde de kamer zich z. h. st. Bijdrage Fokveedag. Bij het voorstel om voor den Fokvee dag aan den kring Walcheren der Z.L M. eene bijdrage te verleenen van 100 en 25 te besteden voor een stel me dailles, gaf aanleiding tot discussie. De heer JERONIMUS gaf gaarne toe dat een dag als waarop een tentoonstel ling, een fokveedag of iets dergelijks wordt gehouden, menschen uit de pro vincie en wellicht ook van daar buiten naar Middelburg kan trekken. Op dien grond zou er voor een steun als voo gesteld reden zijn. Maar spr. vindt het een groot bezwaar dat de Z.L.M. meer en meer een gewone vakvereeniging wordt en niet meer in de eerste plaats algemeene landbouwbelangen, doch individueele voor de landbouwers zelf behartigt. Het is nu of men aan den ge hangene vraagt om mede te betalen aan den strop. Het is wellicht het goede \echt van de Z.L.M. te handelen als zij do®tf' maar dan toch niet met bijdragen van de Kamer waarvoor de handel het geld bijeen brengt. De heep KAKEBEEKE zeide, dat het feitelijk een opzet is van Hippos, dat in samenwerking met den Kring der Z.L. M. een fokdag organiseert. Die dag is dan ook in het belang van de fokkers van paarden, vee enz. en er is geen sprake van speciale verdediging van vakbelangen. Het is allerminst een ten toonstelling. Men houdt in alle deelen der provincie van zulke fokveedagen Het is volgens spr. goed dat er een or ganisatie als de Z.L.M. is, die medehelpt het goede materiaal naar voren te bren gen. Spr. begrijpt niet dat men van een strop spreekt, dat is hier een vergelij' king die niet juist is, en ook ongepast tegenover de Z.L.M. Spr. betaalt jaar lijks twee maal 50 voor het Handels register en dan mag de landbouw toch ook wel mede tellen in de Kamer. De heer KLOK stelde de vraag of de Z.L.M. ook coöperaties als onderdee heeft, want dan wordt et steun verlee nen moeilijker. De heer KAKEBEEKE zeide, dat de Z.L.M. geen coöperatie is al komt zij wel coöperaties op haar weg tegen en heeft zij er mede te maken. Daarbij denkt spr. aan hengstenvereenigingen e.d. Deze kunnen wel komen kijken maar de fokveedag gaat niet van hen uit. De VOORZITTER meende, dat de hr Kakebeeke den heer Jeronimus ver keerd begrepen heeft, maar anderzijds zeide spr, ook, dat de Z.L.M. geen vak vereeniging is in den gewonen zin des woords. De heer JERONIMUS zeide nog, dat het verzoek toch van de Z.L.M. afkom stig is. Zij is wel degelijk op weg een vakvereeniging te worden. De heer Ka kebeeke is z.i. langs de vraag van den heer Klok heen gegaan. Zeker is de Z. L. M. geen coöperatie, maar zij heeft wel een groote liefde voor de coöpe raties, die uit haar midden voorkomen. Zij heeft het recht zaken te doen. De heer Kakebeeke betaalt niet tweemaal 50 als landbouwer doch als commis saris van een N.V. of dergelijks. Men moest z.i. niet gekeken hebben naar den vorm, doch naar het wezen eener zaak Hij vraagt zich af of als men een land- Douwkamer oprichtte daar ook de han delaren, die met den landbouw zaken doen in plaats zouden vinden. De heer KAKEBEEKE zeide, dat als hij den heer Jeronimus de eerste maal verkeerd begrepen heeft, hij zijn woor den voor zooveel noodig wil intrekken Het voorstel van het bureau werd aangenomen met 12 tegen 1 stem, Middenstandsborgsstellingsfonds. Het laatste voorstel der agenda was dat om 100 bij te dragen aan het in wording zijnde Middensitandsborgstel- linggföilds, De VOORZITTER vond aanleiding er op t© Xvijzen, dat de stichting van dit fonds niet is geschied op initiatief van het bureau, doch dat het werken in die richting van bovenaf is opgelegd. Op 'n vraag om inlichtingen van den heer Massee zeide de voorzitter verder, dat men aan de gemeenten zal vragen om 10 cent per inwoner voor het stamkapitaal en dan bovendien 2 cent per jaar per in woner. Men zal Ged. Staten verzoeken hunne medewerking in die richting te verleenen. Spr. heeft kennis kunnen ne men van vele voorbeelden, dat zulkeen fonds met succes hulp bracht. Het stam kapitaal zal intact blijven en alleen de rente er van mag gebruikt worden. De heer MES meende te moeten waarschuwen tegen al te groote ver wachtingen onder de middenstanders. Spr. is bang voor de gevolgen van sa- neering want daarvan wordt altijd iemand de dupe. Er zijn personen die denken zoo maar 500 van het fonds te kunnen krijgen, maar spr. gelooft dat zij met heel wat minder tevreden zullen moeten zijn. Spr, meent, dat aan alle eischen niet zal kunnen worden voldaan en aan den anderen kant zou hij toch wel willen, dat er meer van het stam kapitaal der kamer voor gebruikt werd. De heer MENHEERE merkte op, dat de 100 toch te beschouwen zijn als 'n tegemoetkoming in de oprichtingskos ten. Spr. weet dat verschillende kamers met de oprichting van een fonds reeds nuttig werk voor kleine middenstanders hebben verricht. De heer STOFKOPER zeide, dat men zeker nog wel eens om een grooter be drag zal terug komen. De heer MES had verwacht, dat men dat dan wel in eens zou hebben ge vraagd. Een hooger bedrag zou ook te genover de buitenwereld een beteren indruk geven. De VOORZITTER zeide, dat men nu de 100 zal moeten toekennen en voor het vervolg afwachten wat de gemeen ten zullen doen. Dat men er veel van verwacht bemerkte spr., toen hij een dag na de vergadering, waarin het voor loopig comité is samengesteld, een schrijven in de bus vond van iemand die vroeg om 10.000 omdat hij anders naar den steun toe zou moeten gaan. Het voorstel werd aangenomen z. h. st. Rondvraag. De heer JERONIMUS wees op de vestigingswet en zou gaarne willen, dat als men belet, dat iemand in een bran che begint, dit voor alle branches zal gelden. Spr. vraagt de belangstelling van het bureau voor deze zaak. De SECRETARIS zeide, dat het ont- (Ingez. Med.) werp nu alleen spreekt van kennis om een zaak te drijven. Het bureau zal de kwestie nog eens onder het oog zien. De heer JERONIMUS ontving een oekase van het hoofdbestuur der P T, T., waaruit blijkt, dat bij de automati seering van den telefoon niet meer door verbinding tusscen perceelen onderling mogelijk zal zijn, maar dat men dein ieder perceel op het kantoor moet aan sluiten en daarvoor dan ook volledig betalen en niet zooals nu alleen voor den kabel of lijn tusschen de beide per ceelen. De heer STOFKOPER zeide, dat deze kwestie ook in de vergadering van de vereeniging van Kamers de aandacht had, maar goed zal het zijn van hieruit de kwestie te antameeren en dan steun aan alle andere kamers te vragen. De lieer MES wees op verschillende fouten die z.i. het gevolg zijn bij de toe passing van de wet op de uitverkoopen. De wet wordt gesaboteerd, o.a. bij ven duhuizen waar men ook verkoopt met 3 maanden crediet en nog 10 opgeld laat betalen. De heer MENHEERE verzekerde, dat de drie middenstandsorganisaties Jit reeds onder de aandacht van den mid dens tandsraad hebben gebracht Het schijnt de bedoeling te zijn, na eenigen tijd de wet nog eens op de helling te zetten en te kijken wat verandering eischt. De heer STOFKOPER zegde, dat ook deze kwestie bij de 'vereeniging van kamers is besproken. Men besloot ech ter nog eens eenigen tijd de werking van de Wet te volgen alvorens in te grijpen. Het is nooit de bedoeling een centrale kamer van koophandel te vor men, maar wel om naar buiten te wer ken als het noodig is in bepaalde ge vallen. Hierna sloot de VOORZITTER de vergadering. EEN FOKDAG VAN GROOT FORMAAT. Men schrijft ons: De fokdag die Donderdag 18 Juni op de Griffioenweide te Middelburg zal worden gehouden belooft er een te wor den van groot formaat. Veelzijdig, groot modern van opzet, anders dan anders! Walcheren is het veerijkste gebied van Zeeland. Ruim 1100 veehouders hou den een veestapel van ongeveer 14500 stuks. Van de inkomsten van het rund vee moet de Walchersche boer in de al lereerste plaats bestaan. Een gezonde, productieve veestapel vertegenwoordigt een belang van de allereerste orde. Die komt er niet vanzelf. Daar is doelbe wuste fokkerij en teeltkeus voor noodig. En die vereischt weer verschillende technische maatregelen en een stevige g'oed gefundeerde organisatie. Het is verheugend dat de belangstelling hier voor op Walcheren sterk groeiende is. De resultaten daarvan zijn niet uitgeble ven. Daarvan willen de vooraanstaan de fok&rs op 18 Juni getuigen. Door ongeveer 75 veefokkers zijn bijna 200 runderen voor den fokdag ,aangege- ven. Daaronder 20 stieren, pl.m. 120 melkkoeien en 43 stuks jongvee. Bovendien zullen 16 fokkers een groep fokvee, bestaande uit 3 tot 12 dieren la ten zien. Ook komen er 7 familiegroe pen en 4 groepen van stierenvereeni- gingen, bestaande uit een vereenigings- stier en 8 koeien. Onder de pl.m. 120 koeien zijn er ruim 60 met bekende productie. Er zijn koeien oij die meer dan 8000 1 melk met boven 3.6 pet. vet gegeven hebben. Bijna 1 kg boter per dag. De op productie gecontroleerde koeien zijn ingedeeld in 5 productieklas sen Deze zijn kenbaar aan gekleurde rozetten op de kruin. Ook de prijsklassen van de exterieur beoordeeling zullen door gekleurde lin ten aan de koppen worden kenbaar ge maakt. 's Morgens van 9 uur af worden door 2 commissies eerst de individueele klas sen gekeurd en daarna de groepen. Wie de dieren goed wil bestudeeren moet daarbij zijn. 's Morgens zijn de dieren in de individueele klassen opgesteld, ter wijl men 's middags de fokgroepen be wonderen kan. De voorbrenging van de bekroonde dieren en van de fokgroepen begint om half drie Daar ziet men het puikje van den Walcherschen veestapel defileeren. Een uiterst leerzame dag' voor alle veehouders en hun kinderen. Mooi, interessant en ook leerzaam voor het stadspubliek. DE MOSSELEN. Er zijn twee onjuistheden blijven staan in het artikel in ons blad van 11 Juni jl. over de zgn. Vernietiging van den Mos- selhandel op Brussel. Daarin worden nl. verward de voor zitter van de Stichting Cen traal Verkoop Kantoor van mosselen", mr. A. J. van der Hoeven, burgemees ter van Tholen, ende directeur van het Centraal Verkoop Kantoor, de heer G. J. P. van der Voort te B e r g e n o p Z o o m. I Verder moet in den 5en regel van bo ven, van de 4e kolom v. pag, 2 gelezen worden: koop. centrale i nkoop i.p.v. v e r- Bij K.B. is benoemd tot dijkgraaf van den Kruispolder, de heer L. J. Vereecken, te Hontenisse. Voorts is met ingang van 1 Aug. a.s. benoemd tot ge zworene van den polder Vier Bannen van Duiveland, de heer J. A. van Nieu- wenhuijze te Nieuwerkerk en tot ge zworene van den Kruispolder de heer J. E. van der Wielen, te Hontenisse. Aan den heer N. de Kater, te Wol- phaartsdijk is op zijn verzoek eervol ontslag verleend als gezworene van den Schengepolder. Donderdag' meldden wij dat de heer Lindenbergh sprak op den feestavond van Nederland en Oranje te Middelburg dit moest zijn de heer J. A. Dominicus, die met den heer P. G. Laernoes het Provinciaal Comité van anti-rev. kies- vereenigingen vertegenwoordigde. Zoo'n gezellige inkooptasch in zand kleur en zwart en dan maar voor 2.25 in (Ingez. Med.) Goedgekeurd maar De gemeentebegrooting 1935 B. en W. werken intusschen aan die van 1937 is eindelijk goedgekeurd, maar Ged. Staten merken er bij op, ,dat Goes niet op de bijdrage uit de werkloos- heidssubsidiefonds mag rekenen, die op deze begrooting geraamd is. Onder an deren omdat: „Het bewijs, dat de Raad in uw gemeente, bij de inwilliging van alle vanwege de regeering aan de be grooting gestelde voorwaarden, steeds voor 100 pet. zijn medewerking heeft verleend, is o.i. moeilijk te leveren." Zoo schrijven Ged. Staten. B. en W. hebben hierop in een uitvoe rig antwoord aan Ged. Staten aangedron gen op de medewerking van dit college, om de geraamde subsidie alsnog te ver krijgen. Daar Ged. Staten die onvoldoende medewerking van den Raad illustreeren door te wijzen op de te late inwilliging van de regeeringseischen inzake „de le ges, de hondenbelasting en de vermake lijkheidsbelasting, zoodat dit voor 1935 geen effect meer kon sorteeren", zetten B. en W. uiteen, dat hier geen sprake was van een weigering om te bezuinigen, doch dat de Raad het door hem ingeno men standpunt alleen zoo bepaalde in het financieele en cultureele belang der gemeente. GEMEENTELIJKE WONINGBOUW- Plan voor 16 arbeiderswoningen. Het Bestuur van de Woningbouw ver eeniging „Ons streven" heeft besloten om de onbebouwde stukken bouwgrond aan de Couwervestraat en de Schelde- straat te doen bebouwen met sobere ar beiderswoningen. Het Bestuur is van meening, dat er gebrek aan de bedoel de woningen' is en het wijst er in een schrijven aan den Raad op, dat er nog tal van krotwoningen in Goes zijn. Het Bestuur verzoekt de g'ronden te koopen, en de medewerking van het college van B. en W. om bij de regee ring een crediet te vragen tot het be drag benoodigd voor den bouw dezer 16 woningen. De bouwkosten worden be groot op f 32000, de prijs van den grond op f 5600. Volgens een bijgevoegde be rekening zal de huurprijs, zonder water leiding, f 3,25 per week kunnen be dragen. DOODELIJK ONGELUK OP EEN DUITSCH SCHIP. Aan boord van het te Vlissingen lig gende Duitsche stoomschip „Pennland" had Vrijdagavond een droevig ongev.al plaats. De Duitsche matroos Wilhelm Meijer werd door een winch gegrepen en bekwam daarbij zulke verwondingen, dat hij kort na het ongeluk is overle den. Ned, Christ. Landarbeidersbond. Woensdagavond kwam in het Militair Tehuis het District Walcheren v,an den Ned. Chr. Landarbeiders Bond in verga dering bijeen onder leiding van Iden voorzitter den hr. P. Vreeke uit Souburg. Het hoofdbestuur was vertegenwoor digd door den hr A, Vingerling te Goes. Het doel dezer vergadering was be spreking van de resultaten der gedane pogingen om te komen tot uitbreiding der collectieve .arbeidsovereenkomsten. Uit de desbetreffende mededeelingen der afgevaardigden van de afd. bleek, dat de loonacties tamelijk rustig zijn verloopen daar geen der thans loopende contracten dit voorjaar werd opgezegd. Op een 10-t,al plaatsen blijven de con tracten ongewijzigd gehandhaafd, ter wijl op één gemeente enkele kleine wijzigingen werden aangebracht welke eénige verbetering brachten. Te Souburg werd eenige versterking gekregen doordat de afd. van den C. B. T. B. medecontractant werd. Idem te Oostkapelle door de toetreding der neutrale werkgeversvereeniging, Een. 8-tal ongeorganiseerde patroons werden individueel ter conferentie opgeroepen waarvan er 5 verschenen doch zonder resultaat, daar deze patroons niet ge negen bleken het contract te teekenen. Te Ritthem werd een contract ^ge- slotte met de afd. van den C.B.T.B., zoodat thans een 12-tal af deelingen een collectieve overeenkomst hebben ver kregen. Met de patroons te N.- en St. Joos- land en gedeeltelijk te Arnemuiden zijn besprekingen gevoerd om de verleden jaar gedane arbitrale uitspraak te ver vangen door een vrijwillig aangegane overeenkomst. Daar geen resultaat langs dezen weg kon worden Verkregen is zulks ter kennis gebracht van den be trokken minister, welke ook nu weer aan deze patroons arbitrage heeft op gelegd. RAAD VAN SOUBURG. Voordracht benoeming gemeen teopzichter naar B .en W. te rugverwezen. - Wederom de begraafplaats aan de orde. Begrootingsrestanten. O. EN W. SOUBURG. Vrijdagmiddag kwam de Raad dezer gemeente in vol tallige zitting bijeen onder voorzitter schap van jhr. H. A. van Doorn. Ingekomen was een mededeeling van den heer P. de Wolf dat hij zijn benoe ming als lid van het burgerlijk armber stuur aannam. Ter bespreking van de voordracht voor de benoeming van een gemeente- opzichter ging de vergadering over in, een met gesloten deuren. Na circa Wv uur werd de vergadering heropend. Weth. Suurmond stelde voor om gehoord de bespreking in de besloten vergadering, de voordracht naar B. en W. terug te verwijzen. Z. h. st. werd. hiertoe besloten. Aan de orde was het nieuwe goed- koopere ontwerp voor lijkenhuisje, om heining etc, voor de begraafplaats. De hr, DePriester zeide dat het nieuwe ontwerp een les bevat voor B, en W. om niet aanstonds alles goed te keuren. Spr .achtte deze voorstellen aanvaardbaar al bevreemdde het hem dat voor zoo'n geringen prijs een hek werk geleverd kan worden. Den hr. G o e d b 1 o' e d speet het dat geen grooter wachtlokaal gebouwd, kan worden. De hr. J a c q u e s kon zich met het ontwerp vereenigen. De hr. v. d. Putte vroeg wat de kosten zullen zijn van de afsluitingen welke nog naast het hek geplaatst moe ten worden. Spr. herinnerde aan de be lofte van B. en W. om wanneer de ex- ploitaie van de begraafplaats te duur zou blijken te zijn de zaak nader te bezien. Spr. vreesde dat weinig van deze be lofte terecht zal komen. Weth. Suurmond meende dat de les waarvan de hr De Priester sprak ook voor den Raad van toepassing is» Spr. erkende dat het eerste genoemde bedrag inderdaad niet serieus was. De bijkomende kosten naast het hekwerk zullen de f 300 niet overschrijden. Spr. vreesde ook dat de exploitatiekosten te hoog zullen zijn, doch hij meende dat dit thans niet aan de orde was. Weth. C ij s o u w sloot zich hier bij aan. De V o o r z. zette nogmaals uitee». hoe B. en W. er toe kwamen om het eerste hoogere bedrag te noemen. De hr De Priester was van meening dat de opmerking van den hr v. d. Putte er naast is. Spr. meende dat deze naast de S.D.A.P. had behoo- ren te staan bij de behandeling van deze kwestie in den Raad. De hr v. d. Putte zeide alleen aan deze belofte van B. 'en W. te wil len herinneren, omdat hij vreesde dat door de straks aan te wijzen graven het niet meer mogelijk zal zijn om aan die belofte te voldoen. Het voorstel van B. en W. werd daar na z.h.s. aangenomen. Wijziging begrooting 1936. Als algemeene beschouwing op deze begrotingswijziging besprak de hr De Priester een brief welke door 't Burgerlijk Armbestuur aan den Raad gericht is over het feit dat weth. Cijsouw niet aan het verzoek van B. A. wilde voldoen om in hun midden waar te maken, hetgeen dezen wethouder over ongemotiveerde uitgaven V een raadsvergadering gezegd h,ad. Spr. meen de op grond van verschillende artike len van de Armenwet, dat 't B.A. goed gehandeld heeft. Weth. C ij s o u w betoogde dat on gemotiveerde uitgaven de onverschillig heid in de hand werkt. Op grond van eerder opgedane ervaringen had spr. ge meend zich niet verder te moeten ver antwoorden.

Middelburgsche Courant | 1936 | | pagina 6