AKKERTJES COURANT Onthulling Beeld van Keizer Karei V. LAATSTE BERICHTEN. Hoe kom ik van die hoofdpijn af? uirnBiMMifii. GEEN WEEKBLAD GEEN ADVERTENTIEBLAD EEN DAGBLAD EEN DAGBLAD ADVERTEERT IN DEZE KERK EN SCHOOL. BURGERLIJKEN STANG. INGEZONDEN STUKKEN. Maandag staking in de Borinage. WAAR IS WERK? In den Choertoren van het Mid- delburgsche Stadhuis. Hedenmorgen vereenigden zich in den met enkele palmen versierde voorhal van het Stadhuis te Middelburg het vol ledige college van B, en W. met den se cretaris en de leden van den Raad, be halve de heeren v. d. Feltz, Harthoorn Kögeler en Mondeel. Verder waren aan wezig de gemeente-archiv,aris en de di recteur der gemeentewerken met de genoodigden, nml, het bestuur van het Zeeuwsch Genootschap der Weten schappen, vertegenwoordigd door den voorzitter, jhr. mr. J. W. Quarles van Ufford, den secretaris, mr. A. Meer kamp van Embden en mr. W. M. G. Jol les, lid van het bestuur; dr. S. S. Sme ding, directeur-hoofdredacteur der Mid- delburgsche Cour.ant, als lid van het Genootschap en den vervaardiger van het nieuwe beeld van keizer Karei V, de heer H. J. Elienne uit Delft. De burgemeester, de heer M. Fernhout, heeft de aanwezigen als volgt toege sproken: Rede burgemeester Fernhout. Het is mij een voorrecht, U mijnheer de Commissaris, ditmaal in Uwe hoeda nigheid van Voorzitter van 't Zeeuwsch Genootschap der Wietenschappen en voorts zoowel Uwe medebestuurderen als onze overige gasten, een oogenblik te mogen ontvangen in dit Stadhuis, niet alleen zetel van de plaatselijke Over heid, maar welsprekend symbool en in drukwekkende belichaming tevens, van de historische beteekenis en de stede- bouwkundige schoonheid, die onze stad van ouds heeft bezeten en aan den glans waarvan ze nu nóg zooveel schittering en charme ontleent. Het is geen plaatselijk chauvinisme, maar het is de, in dit geval gemakkelijk vallende, plicht tot piëteitvolle waardee ring van den geest en de talenten van ons voorgeslacht (dat zich een schoone stad wist te bouwen; een geslacht tegen hetwelk we ook om vele andere redenen met eerbied mogen opzien!) die ons zoo doet spreken. Als er één lichaam is in onze pro vincie, d,at den band met het rijke ver leden vasthouden wil en zich beijvert, de kennis en waardschatting te bevor deren van wat Wetenschap en Kunst, ook in de historie, voortbrachten, dan is dat „het Zeeuwsch Genootschap." Zoo was het te verstaan, dat Uw Bestuur zich heeft willen interesseeren voor de vraag, hoe Middelburg zou kunnen ko men tot de vulling' van de ééne nog le dige nis in den Choertoren. De acute moeilijkheden van den tijd, leverden bezwaren op, speciaal bezwa ren van psychologischen aard, tegen den aankoop v,an een daartoe geschikt beeld uit de gemeentekas. Psychologi sche bezwaren behooren veelai tot die sfeer van overwegingen, die in subtili teit overleggingen van stoffelijken aard evenver overtreffen, als het ideëele, het materieele in waarde te boven gaat. Zoo kan het geval zich voordoen, dat men ilUf rdoèn kan, wat men eigenlijk wel doen kan! Het Genootschap, onze deli cate situatie aanvoelend, heeft op tact volle wijze de moeilijkheid opgelost en de gemeente ten geschenke gegeven, hetgeen ze gaarne wilde bezitten. Het is mij eene aangename taak, de tolk te zijn van Raad en burgerij, als ik bei der hartelijken dank verzeker voor deze hoffelijke attentie, zoowel aan diegenen die dit besluit hebben willen praeparee- ren als hun, die het hebben willen ne men. Aan de Middelburgsche Stadhuis- beelden, hebben al velen vóór U hunnes bijzondere zorgen gewijd. In 1506 en volgende jaren is het Stad huis uitgebreid en verfraaid. Vleesch- hal en toren werden gebouwd en de voorgevel werd rijk versierd met beeld houwwerk. In de daarvoor gemaakte nissen in voorgevel en choertoren wer den de 25 beelden aangebracht van den toen regeerenden landsheer Karei V en zijn voorgangers, graven en gravin nen van Zeeland, tot Dirk V. Zij wefrden gemaakt, door Michiel Ywijnszone te Mechelen, a raison van 3 Vlaams, of 18 gulden per stuk. De beelden waren oorspronkelijk gepolychromeerd, doqh weer en wind misten in den loop der tij den hunne uitwerking daarop niet; ook het beeldhouwwerk leed zeer van deze invloeden. Af en toe werd een beeld daarom bijgewerkt of ook wel geheel vernieuwd. Toen de gevel in 1910 en volgende jaren werd gerestaureerd, ver keerden de beelden in zoo deplorabeien toestand, dat algeheele vernieuwing noodig was. Slecht fragmenten, onbruik baar voor den gevel, worden thans als museumstukken bewaard, nl. Karei de Stoute, Maximiliaan van Oostenrijk en Maria van Bourgondië. In den voorge vel bracht men toen aan, de 20 beelden van Dirk V tot Philips den Goede, ver vaardigd in de ateliers van den restau rateur, dr. Cuypers, te Roermond. In de nissen van den Choertoren behoorden toen nog te volgen: Karei de Stoute, Maximiliaan en Ma ria, hun zoon Philips de Schoone en Ka- rel V. Onder toezicht van de in 1918 opge treden Rijkscommissie voor de Monu mentenzorg, zijn ze daarna behalve net beeld van Karei den Stoute i vaardigd en wel: Maximiliaan v. Oostenrijk en Maria van Bourgondië, dóór L. Zijl; en Philips de Schoone door N. van. dér Schaft. Thans heeft U daaraan willen toevoegen, Karei V, door H. J. Etienne. We ver heugen ons erover, den vervaardiger hier aanwezig te mogen zien. Hem moet dit oogenblik bijzondere voldoening schen ken. Gaarne betuigt het gemeentebe stuur U, Mijnheer Etienne zijne hulde voor het fraaie stuk werk, dat Uw schepping is. Niet minder dan om deze artistieke praestatie, achten we U ge lukkig om het talent het kenmerk van alle kunstenaarsleven van te kunnen arbeiden om de vreugde van den arbeid zélf, ook als die verricht wordt, zonder ook maar eenige zeker heid omtrent de maatschappelijke pro ductiviteit daarvan. U van Uwe zijde hebt er op uitzon derlijke wijze toe medegewerkt, dit beeld te doen belanden op de plaats, die het naar de overtuiging van, meer dan ik, tot oordeelen bevoegden, zeer stellig vérdient. Namens het gemeentebestuur dank ik U daarvoor wel zéér. Aan de schenkers en aan den kunstenaar, geven we gaarne de verze kering, dat we dit beeld met groo'ten dank aanvaardend, het met die zorg zullen behandelen, die correspondeert met de gevoelens van rechtmatigen trots, waarmee rechtgeaarde Middel burgers, a.h.w. dagelijks een verliefden blik werpen, naar hun zoo fraaie Stad huis. Zou ik thans den heer President van het Genootschap mogen verzoeken, de beeltenis van den grooten Karei V, te willen onthullen? Rede jhr. Quarles van Ufford. Hierna trad jhr. mr. Quarles van Uf ford naar voren en bracht in de eerste plaats dank voor de woorden van wel kom, alsmede voor de uitnoodiging tot het bestuur van het Zeeuwsch Genoot schap om bij deze onthulling tegenwoor dig te zijn. Spr. heeft ,aan hetgeen des tijds door het genootschap aan het ge meentebestuur werd geschreven niet veel meer te zeggen, maar hij wil toch van deze plaats oprechte hulde en dank brengen aan den heer Etienne, voor wat hij heeft gewrocht. De heer Etienne was in Zeeland geen onbekende. Spr. denkt daarbij aan de penning van het Raad huis te Veere, waarmede zulk een groot succes is bereikt.. Spr heeft het beeld nog niet gezien, maar hij twijfelt niet of het zal ook weer den naam van den ontwerper alle eer aan doen. Het z,al zeker zijn een waardige afbeelding van den grooten, Nederlandschen vorst, die ook voor de geschiedenis van Zee land zooveel heeft beteekend. Als Commissaris der Koningin wensch- te spr. de gemeente Middelburg geluk met deze aanwinst, waardoor de rij van afbeeldingen van vorsten is vol maakt en geen der vroeger bezette nis sen meer ledig is. Spr. dankte voor de toezegging dat de gemeente het beeld in eere zal hou den en wees er nog op, dat 't Zeeuwsch Genootschap evenmin als de gemeente over groote fondsen beschikt, doch het heeft verleden jaar een groot legaat ge kregen en gemeend in den geest van zijn doelstelling te handelen door één j,aar- rente voor dit beeld te bestemmen. Met den wensch dat dit beeld ook in de toekomst aan het aloude gebouw luister zal bijzetten, verklaarde spr. zich gaarne bereid het te onthullen. De onthulling Men begaf zich nu naar buiten, waar jhr. Quarles van Ufford, het doek weg trok, dat op dit oogenblik het beeld nog ;aan de oogen der omstaandèts onttrok. Hiermede was de eigenlijke plechtig heid verricht en kon ieder zich over tuigen, dat het beeld, een mooie aan vulling van dit deel van ons stadhuis is en dit nog meer zal zijn als de tand des tijds het met de omgeving meer één doet zijn. Het gezelschap beg,af zich nu naar de burgemeesterskamer, waar dr. Un- ger een kleine tentoonstelling van pla ten betrekking hebbende op de beelden ■rail het Stadhuis had ingericht en waar een verfrissching werd aangeboden en de burgemeester gelegenheid h,ad nog een dronk te wijden aan het Zeeuwsch Genootschap. Te 's Gravenhage slaagde voor het machinisten-examen diploma A de heer A. Tange te Middelburg. DE WERKLOOSHEID TE MIDDELBURG. Bij de arbeidsbeurs te Middelburg stonden heden ingeschreven: geheel werkloos: 791 mannen en 17 vrouwen; gedeeltelijk werkloos: 43 mannen en 4 vrouwen; niet werkloos 6 mannen en 3 vrouwen. Algemeen totaal vorige week 871, bij gekomen 40, afgegaan 47, over 864, NOG GEEN BADWEER, Dat de zomer nog altijd op zich laat wachten blijkt ook aan het badstrand te Vlissingen. Van 30 Mei tot 11 Juni was de gemiddelde temperatuur van het water 14,5 en van de lucht 15 gr C. Het aantal baden was 260, waarvan 60 in het Volksbad. ROOF OP KLAARLICHTEN DAG Gistertaiddag, omstteeks half twee heeft inen uit een kantoorlokaal van 'n perceel aan de Leeghwaterkade, te Den Haag, waarin gevestigd is het expedi tiebedrijf van de firma J. de J. op slu we wijze 600 weten te ontvreemden. Gewoonlijk is het personeel tusschen 12.30 en 1.30 afwezig, behoudens een kantoorbediende. Ook ditmaal was dit het geval. Gedurende de afwezigheid van het overige personeel bleef achter de 76-jarige boekhouder, die aldaar reeds jaren in betrekking is. Omstreeks half twee kwam een on bekend persoon hem mededeelen, dat in het pakhuis een vat olie openstond en de olie er uit liep. De firma heeft voor eigen gebruik achter in het pak huis een vat olie staan, hetgeen van de straat nauwelijks zichtbaar is. De boek houder ging onmiddellijk met den per soon, die hem waarschuwde het pak huis in en inderdaad bleek de kraan van het vat open te staan en een weinig olie lag op den grond voor het vat. De kraan werd gesloten, ecnig zand werd ge strooid en men bleef nog eenige oogen- blikken praten, waarop de onbekende de veronderstelling uitte, dat het ver moedelijk kwajongénswerk zou zijn. Hij zou wel eens even buiten kijken en verwijderde zich aan de achterzijde door de Leeghwaterstraat. Het onder houd had nauwelijks 10 minuten ge duurd. De boekhouder ging naar het kan toor terug en daar bleek, dat een twee de persoon van deze gelegenheid ge bruik had gemaakt om een lade open le breken en daaruit 600 te ontvreem den. Sporen van braak waren aanwezig Later viel het den boekhouder in, dat hij een hem onbekend persoon per rij wiel eenige malen langs het kantoor had zien rijden, die opvallend naar binnen keek. De politie, die van het gebeurde in kennis is gesteld, heeft de zaak in on derzoek. BOLSJEWISTISCHE METHODEN. Het hoofdbestuur van het Verbond voor Nationaal Herstel heeft heden tele grafisch aan den minister van justitie verzocht om een onderzoek te doen in stellen naar het gesprokene op een ver gadering v,an de federatie van trans portarbeiders in het algemeen verkoop lokaal te Rotterdam en indien het juist mocht zijn, dat hier aansporing tot aan slagen op fundamentele rechtsbeginse len, namelijk de bezetting v.an fabrie ken volgens bolsjewistische methode, heeft plaats gehad, strenge maatregelen tegen de sprekers te nemen. BES2£naHjnRKS*Z»30Mi Ierseke., Van 613 Juni. Getrouwd: J. v. d. Cingel 26 j. jm. en A, B. Daane 21 j. jd. (I.C.) Kruiningen. Van 411 Juni. Bevallen: C. J. Blok. geb. Van Iwaar- den 2 z,( G. Witte, geb. v. Noorden d., J. C. Blaauwkamer, geb. Sinke d. Ondertrouwd: B. M. Blok 25 j. jm. en P, J. Zwartepoote 23 j. jd. (I.C.) Wemeldinge- Van 411 Juni. Getrouwd: J. M. Verhage 27 j. jm. en, N. Zuijddijk 24 j. jd. (LC.) Wanneer Uw hoofdpijn (migraine) U valt bij het opstaan, vóór of na den maal tijd, koop dan even bij Uw drogist od apotheker een doosje "AKKERTJES**. Deze nieuwe vinding van Apotheker Dumonl wordt overal en door iederen gebruiker geroemd om haar wonderlijke ïeuralgische pijnen, Kheumalische pijnen. Het is niet noodig U te laten plagen door Uw pijn. Want bijna onmiddellijk zullen "AKKERTJES" U helpen en Uw pijnen snel tot bedaren brengen. Ook Gij zult opge togen zijn over de resultaten. Probeert set Uit Brussel wordt gemeld: Het blad „Le Peuple" deelt mede, dat de dis- tricts-mijnwerkerscentrale in de Borinage (het groote Belgische kolendistrict) na een bestudeering van de kwestie van loonen en arbeidsvoorwaarden besloten heeft, de eischen van de centrale exe- ctitieve commissie van den Mijnwerkers- bond te steunen door een algemeene sta king, die Maandag a.s. zal beginnen. WISSELKOERSEN. Londen Berlijn Parijs Brussel Zwitserland Kopenhagen Stockholm Oslo New York Madrid Praag Part. disconto Daggeld Heden Gisteren 7.43% 7.44 59.55 59.55 9.73% 9.74% 25.01% 25.01% 47.80 47.82 33.20 33.22% 38.32 38.37% 37.35 37.40 1.47L48 20.19 20.20 6.12 6.12% 4% 4% 1X 1 GLAS EN BRIEFKAART. De tijd komt weer, dat we af en toe ongenoode gasten uit ons huis moeten verwijderen: een felle wesp, een dikké) bij, een mooie vlinder of een „griezeli ge'' spin. Er wordt dan veel geprutst met lucifersdoosjes en zakdoeken, ter wijl het veel eenvoudiger kan. Zet een gewoon glas omgekeerd over het diertje heen als het een oogenblik stil zit, en schuif dan voorzichtig een briefkaart onder den rand. Het zit dan gevangen in een glazen huisje met de briefkaart als bodem. De heele zaak buiten t raam houden en klaar is kees. Of nog beter: eerst het geval even op tafel zetten en het diertje bekijken. Niet alleen de teere vlinder, maar zelfs de „griezelige" spin zal dan blijken een wonder van schoon heid fe zijn. a O HUISNUMMERING. De oude toestand der huisnummering" te Middelburg is onhoudbaar en de nieu we zal dus door de grootste helft der belanghebbenden met blijdschap worden begroet. Waar ik het over wilde hebben is cat de nieuwe nummering uniform zal zijn, alle nummers eender en zeker op een zelfde plaats en niet schilderen, er be staan thans veel goedkooper dan schil deren, aluminium bordjes met ingedruk te cijfers, plus geschilderd. Deze behoe ven slechts éénmaal te worden aange schaft en behoeven geen onderhoud. En alsdan zal het zeker niet kunnen voorkomen zooals thans in het Bagijn- hof b.v. waar in geen twee jaar de hui zen hernummerd zijn na het opknappen. Een belangstellende. De districts-Arbeidsbeurs voor de ge meenten tusschen Ooster- en Wester Schelde, zendt ons de volgende aan vragen: Binnenland. BORCULO: stoffeerder, tevens zadel maker, moet kunnen stoffeeren en za delmaken, dadelijk, loon n.o.t.k., voor onbep. tijd. HILVERSUM: voor een firma op het gebied van installaties van electrolyti- sche baden en slijpinrichtingen, mon- teur-galvaniseur, moet Nederlander zijn, leeftijd 25 jaar, ongehuwd en de Duitsche' taal volkomen beheerschen. Hij zal als galvaniseur opgeleid worden in een fa briek te Duitschland. ENSCHEDE: teekenaar bekend met het construeeren van gereedschappen voor massa fabricatie, leeftijd 2427 jaar, dadelijk loon en reiskosten n.o.t.k., voor onbep, tijd, bij voorkeur diploma M.T.S. ENSCHEDE: geroutineerde modiste, geheel zelfstandig bekend met ontwer pen en copieeren, dadelijk, loon ca. f 30 per maand plus kost en inwoning, voor o.g, 9 maanden, reiskosten worden ver goed. VENLO: ankerwikkelaar-monteur, zelfstandig electro-motoren kunnen re- pareeren, ankerwikkelen enz., dadelijk f 20 per maand plus kost en inwoning, bij gebleken geschiktheid voor vast, reiskosten nader overeen te komen. MIDDELBURG, leerling knipslers, dagdienstboden voor direct en later. Aanvragen Buitenland. DUITSCHLAND. Voor groote Scheepswerf te Dantzig gevraagd: a, een werfbaas voor de scheepsbouw („Obermeister für Schiftbau") b. een klinkersbaas („Nieter- und Stemmermeisster"), c. een ijzerwerkersbaas („Meister für Eisenschiffbau"). Gegadigden moeten bewijzen kunnen overleggen van veeljarige practijk in den grooten bouw (Groszschiffbau") en volkomen op de hoogte zijn met de mo derne werkmethodes. Grondige kennis van de Duitsche taal vereischt. Soli, in de Duitsche taal onder opgaaf van ver langd salaris, foto en datum indienst treding. ZUID-AFRIKA. Bij Nederlandsche Werkgever in Z. Afrika kan vermoedelijk geplaats wor den een bekwaam koperslager, prima vakman, moet algemeene werkplaats- practijk bezitten en moet o.a. kunnen bronzen, wellen koperen pijpen van 4 5 inches kunnen buigen, koperen pot ten en ketels kunnen maken. Aanbiedingen uitsluitend aan de plaat selijke organen der arbeidsbemiddeling. Middelburg, 13 Juni. Op de ex portveiling deden: Kruisbessen f 4,10, per 100 kg'. Middelburg 13 Juni, Op de kleine fruitveiling' deden: aardbeien Ma dame Moutot 1735 c„ madame Lefe- bre 1726 c., Deutsch Evern 2033 c„ Jecunda 2435 c, Laxton Noble 2036' c., Roosevelt 26 c., alles per kg, Zwart jes 26 c„ per doos, Roode bessen 6062 c., Tomaten A 2526 c. B 2627 c„ C 2122 c., Frankenthaler (druiven) 53 90 c., alles per kg, perziken 10 c., per stuk. 471STE STAATSLOTERIJ. 5e klasse, 17e lijst. Trekking van Vrijdag 12 Juni, PRIJZEN VAN: 3070: 16549 100: 12607 PRIJZEN VAN f 70: 411 NIETEN. 446 Overal verkrijgbaar. Per 12 stuks 52 Volgens recept van Apotheker Dumorrt AKKER.CACHETS v. kunnen zooveel bieden als een Dagblad. Want een Dagblad komt iederen dag in de handen van duizenden, en het wordt om zijn rijken redactioneelen inhoud nimmer ongelezen ter zijde gelegd. wordt gelezen. Iederen dag wordt dus ook Uw annonce daarin door duizenden gelezen. Beseft eens wat een enorme publiciteit een Dagblad geeft is dus de plaats voor Uw advertentie. Het meest gelezen Dagblad in Zeeland is de Courant die U thans in Uw hand hebt. Onze jarenlange er varing staat te Uwen dienste. Onze tarieven zijn niet hoog. Contracten worden reeds van 250 regels af afgesloten, met belangrijke ver mindering in prijs. Daarom

Middelburgsche Courant | 1936 | | pagina 3