RECHTSZAKEN. BUITENLAND. LANDBOUW. WALCHEREN. K0ORD-BEVELAHD. EEIUWSCH-VLAANDEREN 0.0. 0. EN W. SOUBURG. BELGIE. Van Zeeland opnieuw Kabinetsformateur. DUITSCHLAND. FRANKRIJK. De Fransche Kamer aanvaardt de 40-urige werkweek. SPANJE. PALESTINA CHINA. Toch geen burgeroorlog. BEMEMB NIEUWS. Onze zuivelexport naar Palestina. land benoemde ingenieur, de heer M,ark- voort, heeft Middelburg als standplaats gekozen; tot nu toe was deze te Goes gevestigd. (D. v. Z.) COESi Administrateur-Ambachtsschool- Door het Bestuur van de Ambachts school en Vakschool voor Meisjes, is de hr. Wolterman, te 's Hertogenbosch als no. 1 op de voordracht geplaatst. De hr Wolterman was belasting-administra teur, thans op wachtgeld. Nog iets te goed. Door de politie werd alhier aange houden zekere P. de V., te Haarlem, wiens aanhouding in het Politieblad verzocht was. Ter vereffening van een viertal vonnissen is de V. naar Middel burg overgebracht. Geen belastingmerk. E. J, R, alhier kreeg een bekeuring daar zijn rijwiel niet voorzien was van een geldig belastingmerk. GESCHENK VAN DE RESIDENTIE AAN DE GEMEENTE VEERE. Een dezer dagen zal door het ge meente-bestuur van de residentie wor den aangeboden aan het gemeentebe stuur van Veere, een koperen licht kroon, bestemd voor de hal van het nieuwe gerestaureerde raadhuis te Vee- re. De kroon is ontworpen door ir. van Heeswijk van den Rijksgebouwendienst werd vervaardigd door de leerlingen van den gemeentelijken vakcursus voor werkloozen, onder leiding van den heer Meurs. De kroon werd uit de hand ver vaardigd uit gedreven koper. (H. Crt.) VEERE. Hedenavond geeft de Veer- sche muziekvereeniging Veere's Genoe gen een uitvoering op de tent aan de Markt alhier. Tevens herdenkt de ver- eeniging' haar derde lustrum (8 Juni) en men maakt plannen om dit feit later in den zomer, wanneer er meer bezoekers verwacht worden, op waardiger wijze te vieren. AVONTUUR VAN EEN ENGELSCH ZEEMAN. KATS. Vrijdagmorgen omstreeks 11 uur arriveerde te Kats een Engelsc'h zeeman. Door een ingezetene werd hij bij de fam. B. gebracht waar hij vertelde dat hij over boord gevallen was van het Engelsche plezierjacht Sundowner" en zwemmend den vastenwal had bereikt. Na van voedsel en droge kleeren voor zien te zijn, werden hij naar het Katsche Veer gebracht, -waar hij in den namid dag weer aan boord is gegaan, DE DRUKTE IN DE HAVEN HOUDT AAN, TERNEUZEN. Sinds gistermiddag zijn alhier binnengekomen de Deenscne stoomschepen „Belgiën", en „Paris", de Noorsche stoomschepen „Viola", „Tor- finn Jarl" en „Borhet Duitsche stoom schip „Chronos", het Belgische Stoom schip „Espagne" en het lersche stoom schip „Lanrhone". Momenteel worden alhier aan de ka den en in de kanaalhavens en op het kanaal tusschen de Hoeksche brug en de nieuwe zeesluis een twintigtal sche pen gelost en geladen, waaronder eent- ge van meer c'an 10.000 ton inhoud De werkzaamheden ondervinden geer stag natie. De krijgstucht ondermijnd. Het Hoog Militair Gerechtshof te Den H,aag heeft uitspraak gedaan in een zaak tegen den gewoon dienstplich tig-soldaat A. J. P. de H„ van het 7de regiment infanterie, die in hooger be roep heeft terechtgestaan ter zake dat hij op 18 Maart 1936 te Harderwijk, na op trage wijze ,aan een hem gegeven dienstbevel te hebben voldaan, met lui der stem tot de met hem aan eene oefe ning deelnemende militairen, die zich in een kring om hem heen bevonden heeft geroepe: „We gedragen ons hire in het alge meen veel te kalm, in Amersfoort gedra gen ze zich lang niet zoo kalm, daar la ten ze ten minste zien wie ze zijn. We zijn hier lang niet opstandig genoeg. Ik zou hier best eens een een opstandje willen beginnen", althans woorden en uitdrukkingen van dergelijke beteekenis De krijgsraad te 's-Hertogenbosch hac dit feit gequalificeerd als: „militair door een toespraak trachten de tucht onder de krijgsmacht te ondermijnen", en be klaegde veroordeeld tot tien weken ge vangenisstraf. Het Hof heeft het von nis van den krijgsraad bevestigd. Abonnementen en Advertentiën voor dit blad worden aangenomen door den Agent M. BE WITTE Marnixplein, West-Souburg Op dringend verzoek van koning Le opold heeft de heer Van Zeeland op nieuw de opdracht tot vorming van een kabinet aanvaard. Hij verklaarde het onmogelijke te zullen doen om vandaag met deze taak gereed te komen. Het schijnt, dat Van Zeeland definitief van de vorming van een nieuw kabinet zal afzien, indien hem dit niet lukt. De besprekingen, die hij met vertegenwoordigers van vakver- eenigingen heeft gevoerd, zouden hem ervan overtuigd hebben, dat de sta kingsbeweging in België, welke ten doel heeft sociale verbeteringen en een 40- urige werkweek te verkrijgen, een ernstig karakter draagt, en dat het drin gend noodzakelijk is, dat een stevige re geering werd gevormd, die in staat zou zijn met gezag de onderhandelingen te voeren met de leiders dei* vakvereeni- gingen en de stakers. Men gelooft dan ook, dat om deze reden, Van Zeeland ditmaal zal slagen. Waarom hij eergis teren niet geslaagd is, daarover ver neemt men intusschen nog steeds geen steekhoudend nieuws. UITBREIDING DER STAKINGS BEWEGING? Het gedoe in Frankrijk schijnt school te maken. Gezaghebbende kringen te Brussel voorzien een verder oplaaien van de stakingsbeweging tegen a.s. Maandag De minister van binnenlandsche za ken, Du Bus de Waraaffe, heeft in over eenstemming met Van Zeeland ver klaard, dat hij zich tegen iedere bezet ting der fabrieken zal verzetten. De si tuatie in de dokken van Antwerpen is ongewijzigd. Te Luik is de stakingsbeweging uit gebreid tot het kolenbekken. De gendarmerie heeft opdracht ge kregen de door de mijnwerkers bezette mijnen te ontruimen. Ér wordt geen en kel incident gemeld. In het algemeen eischen de arbeiders een loonsverhooging van 20 procent, een 40-urige werkweek en pensioen op 50-jarigen leeftijd. De arbeiders in de metaalindustrie staan ook voor een staking. Overeenstemming in de diamantnijverheid. Nader wordt gemeld: Na langdurige en uitvoerige bespre kingen is in de paritaire commissie der diamantnijverheid te Antwerpen een accoord bereikt. Het voorziet in een voorloopige be perkte loonsverhooging. TURKEN ZIJN „ARIëRS." De minister van binnenlandsche zaken heeft tot de autoriteiten van zijn depar tement een circulaire gericht, waarin wordt verklaard dat Turken als „Ariërs' zullen worden beschouwd en dat de wetten van Neurenbergniet op hen kun nen worden toegepast. De circulaire zegt verder dat alle volken, die sedert lan gen tijd in Europa zijn gevestigd als „Ariërs" moeten worden beschouwd. Onderdanen van Irak, Iran (Perzië) en Egypte Aijn geen „Ariërs", daar deze tot nu toe nog niet in Europa koloniseer den. Uit Parijs: De Kamer heeft met 385 tegen 175 stemmen het wetsontwerp inzake de instelling eener 40-urige werkweek in zijn geheel aangenomen. DE STAKINGSBEWEGING. Het blijkt, dat gistermorgen in de buurt van Parijs 199.000 stakers het werk hervat hebben. Ook een groot aantal grondwerkers en timmerlieden is weer aan het werk gegaan. In de pro vincie was, ondanks het feit, dat bij een groot aantal nieuwe bedrijven staking uitbrak, eenige vermindering te consta- teeren. Te Rijssel hebben gisteren 25.000 arbeiders het werk hervat, te vens kwam er aan de staking in het mijhgebied van Douai thans volledig een einde. Er is verder overeenstemming be reikt bij de Algemeene Maatschappij van brandverzekering, waardoor een staking is voorkomen, voorts is het werk hervat bij de warenhuizen met eenheidsprijzen. Te Valenciennes zijn 50.000 arbeiders weer aan het werk gegaan, Daarente gen is de stakingsbeweging thans over geslagen op Sedan, waar 4000, Mont- beliard w'aar 2000 stakers zijn en St. Nazaire en Nantes, waar de havenarbei ders het werk hebben neergelegd. De slagersjongens van Parijs zijn gisteren tot overeenstemming met hun bazen ge komen, die hun eischen hebben ingewil ligd, zoodat vandaag het werk zal wor den hervat. Hervatting van het werk in de metaalindustrie. De directies van de metaalfabrieken in de buurt van Parijs hebben gistermid dag vergaderd. Zij hebben hun afge vaardigden in de besprekingen met den minister en de arbeiders volmacht gege ven de collectieve arbeidscontracten te teekenen. Maandag wordt het werk hervat. TWEE SOCIALISTEN GEDOOD. In het dorp Olmedo zijn ten gevolge van een „politieke discussie" twee so cialisten gedood. De civiele gouverneur van Valladolid heeft medegedeeld, dat de aanvallers die aangesloten zijn bij een fascistische partij, gearresteerd zijn, DE ARABISCHE OPSTAND. Een Engelsche commissaris van poli tie, Allen Sigrist, is in zijn auto gister middag te Jeruzalem uit een hinderlaag beschoten door 2 mannen en ernstig maar niet levensgevaarlijk gewond; de agent, die zich naast zijn chef bevond wist een der twee mannen neer te leg gen; naar den ander wordt gezocht. Te Haifa zijn weer eenige bommen ontploft, zonder evenwel ernstige scha de aan te richten. Ook te Hebron heb ben opnieuw schietpartijen plaats ge had. De politie beantwoordde het vuur. Eenige personen werden gewone!. In 't station Kalkiyeh, nabij Toelkarem, is gisteren een bom in een wagen gewor pen, waardoor 14 Joden werden ge wond. Naar Londen is een Arabische dele gatie vertrokken, bestaande uit Jamal Hoessein als vertegenwoordiger der Mohammedanen en Sjibly Jamal en Izzat Tannoes als vertegenwoordigers der Arabische Christenen, Het doel v,un dit bezoek is de organisatie van de propa ganda voor de zaak der Arabieren in Palestina. De berichten van gister, dat de Noor delijke en Zuidelijke troepen zouden zijn slaags geraakt, schijnen uit de lucht ge grepen te zijn. Het Duitsche N. B. meldt althans, dat de zuidelijke troepen- zich terugterkken om botsingen met de Nan- kingtroepen te vermijden. De opperbe velhebber der Kantonneesche strijd krachten generaal Tsjen Tsji Tang, heeft aan den president der Chineesche republiek, Lin-Sen, een telegram ge zonden, waarin hij mededeelt, dat hij onder den druk der bemiddelingspo gingen van de centrale regeering zijn voorloopig naar het Noorden gerichte expeditie in het belang v,an een een heidsfront met de centrale regeering heeft gestaakt. De Nanking-regeering dient echter eindelijk eens alles in het werk te stellen, om zoo spoedig moge lijk tot een krachtige buitenlandsche politiek tegenover Japan te komen. ste jaren in de Nederlandsche mijnin- dustrie is gebeurd. Vermoedelijk doordat de middagploeg een lading dynamiet had achtergelaten, zijn drie arbeiders, toen zij in het ge steente van de steengang op de 250 m verdieping begonnen te boren, door een ontploffing verrast. De explosie had tot gevolg dat de gehuwde Italiaansche ar beider Tumelaire op slag werd gedood en een tweede Italiaansche arbeider Metten, die ongehuwd was, zoo ernstig gewond werd, dat hij overleed, toen men hem naar de verbandkamer van de mijn had overgebracht. De derde arbei der Bosman, een Nederlander die in de zelfde ploeg werkte werd door de weg geslingerde steenen op slag' blind en kreeg ook verder ernstige verwondin gen; men vreest voor zijn leven. De bergingswerkzaamheden zijn on der persoonlijke leiding van den be- drijfsingenieur ir. Raedts verricht. Een droevige bijzonderheid is Jnog, dat de vrouw en twee kinderen van den arbeider Tumelaire in Italië wonen en dat het slachtoffer voornemens was hen volgende maand te gaan bezoeken. FRAUDE MET BIJENSUIKER ONTDEKT BIJ LANDBOUWER TE N.-VOSMEER. Naar het D. v, N,-Br. verneemt is door de marechaussee v.an Steenbergen en de gemeentepolitie aldaar, bij den groot landbouwer B. te Nieuw Vos meer, een hoeveelheid bijensuiker, aangetroffen, welke hoogstwaars'chijnlijk voor de consumptie in voorraad was, in stede van voor voeding van bijen, die genoemden B. niet bezit. Deze land bouwer had de inbeslaggenomen suiker ontvangen van een familielid, wonende op het eiland Tholen. Het ingestelde politioneele onder zoek moet hebben uitgewezen, dat er zeer groote fraude heeft plaats gevonden met de verstrekking van bijensuiker aan bijenhouders, w.aarbij vele landbouwers zijn betrokken. Deze bijensuiker wordt vanwege de regeering tegen zeer lagen prijs asm er kende bijenhouders verstrekt, namelijk tegen 6 cent per kilogram. De suiker is sterk blauw gekleurd en aldus feite lijk voor de consumptie ongeschikt ge maakt. Dit schijnt voor betrokkenen geen bezwaar te zijn geweest. KAASVERGIFTIGING. Vierjarig jongetje overleden. Gisteren deden zich vergiftigingsver schijnselen voor bij twee kinderen in het gezin van den mijnwerker Schol- gens te Kerkrade. De beide kinderen, een jongetje van 4 jaar en een meisje van 7 jaar, moesten naar het ziekenhuis worden overgebracht. Het jongetje is hedenochtend overleden. Het meisje verkeert in levensgevaar. De oorzaak moet gezocht worden in het eten van bedorven kaas. Met een GOEDEN GASBRANDER e*. een nieuw SPAARVARKEN, kunt U zuinig koken. Wij hebben beide! Komt U eens zien? A. VAN ROON, Langeviele 219, Middelburg. Koelkasten Ijskasten Ijsmachines. (Ingez. Med.J WEER RELLETJES TE AMSTERDAM. Politieagent aangevallen, Het fraaie zomerweer had er onge twijfeld toe bijgedragen, dat er voor de gebruikelijke colportage op Vrijdag avond in de Jordaan te Amsterdam weer groote belangstelling bestond. Door de n. s. b. werd voornamelijk gecolpor teerd in de Westerstraat, het Marnix plein en in de Marnixstraat voor de Nieuwe Willemsstraat, hetgeen tot ge volg had, dat groote groepen tegenstan ders op de been waren. Hoewel de at mosfeer min of meer geladen was, kwam het niet tot ernstige vechtpartijen. Kort na half tien echter, toen de col porteurs der n. s. b. naar 't Kringhuis aan den Adm. de Ruyterweg trokken, werden zij achtervolgd door tal van an dersdenkenden, van wie het meerendeel op een fiets was. In de De Clercqstraat viel toen een ernstig incident voor. Een agent van politie, die hier op zijn rijwiel reed, moest plotseling stoppen en remde daartoe uit alle macht. Op het zelfde oogenblik sprong een 19-jarige bewoner van de Nieuwe Leliestraat op hem toe en gaf hem een paar hevige klappen op het achterhoofd. De agent greep zijn aanvaller beet en raakte met hem slaags. Terwijl hij zijn tegenstander trachtte te overmeesteren sprong een 32-jarige bewoner van de Lindenstraat van zijn rijwiel, tilde dit om hoog en gooide dit boven op den agent. Het zou er voor den politieman min der mooi hebben uitgezien, als niet twee andere agenten te hulp waren gekomen Door deze versterking werd het pleit in het nadeel van de Jordaners beslecht. Beiden werden aangehouden en naar 't bureau Marnixstraat overgebracht. De aangevallen agent heeft zich niet ernstig bezeerd. Ook in den vooravond is er nog een vechtparten geweest op de Nassaukade bij de Kinkerstraat en wel tusschen een ,aantal n.s.b..-eris en politieke tegen standers, waarbij ook enkele vrouwen betrokken waren. Een van deze liep een bloedende hoofdwonde op, welke echter niet van ernstigen aard was. ERNSTIG MIJNONGELUK. Twee dooden en een ernstig gewonde. Gisteravond ongeveer 7 uur heeft op de mijn Qranje-Nassau III te Heerier heide een mijnongeluk plaats gehad, dat wat het aantal slachtoffers betreft, er ger is dan eenig ongeluk, dat de laat EXCURSIE AFD. NOORD- EN ZUID- BEVELAND VAN DE „NED. VER- EENIGING TOT BEVORDERING VAN BIJENTEELT". De afdeeling Noord- en Zuid-Beveland organiseerde Donderdag een excursie naar de Belgische collega's in de omge ving van Gent. Een aantal leden van de afdeelingen Walcheren en Tholen waren eveneens van de partij, zoodat tenslotte met 84 man de reis begon. Het doel van de tocht was de konin- ginne-kweekerij van den secretaris van den .Belgischen biëentelersbond" den hr Dumolin. Jammer genoeg was door het ongunstige weer de koninginneteelt nog' niet begonnen zoodat een bezoek aan dit bedrijf geen zin g'ehad zou hebben. De heer Dumolin bracht daarom 't ge zelschap bij een stand van den heer van Leekens bij Gent, waar het meest op vallende was dat door vergrooten van de kast en omzetten van de bakken het zwermen tegengegaan werd. Daarna werd gereden naar het bedrijf van den heer Ginderachter te Waer- schot, een fruitteeltbedrijf van ruim 70 ha waar boomgaard en bijenstal bezich tigd werden. Het viel de deelnemers op dat in Bel gië anders gewerkt wordt dan in ons land en dat ook de tijd van de dracht en de aard van de planten waarop de bijen vliegen geheel andere zijn. Linde, acacia en tamme kastanje bij de vele buitenplaatsen in den omtrek zijn be langrijke dracht-planten. In den boom gaard deed de goede bezetting van de priumen de deelnemers-fruitkweekers watertanden. Onderweg bleek het verschil in kli maat tusschen België en Zeeland. In Bel gië werden reeds de eerste kersen ge plukt en ook te Gent op de markt aan geboden; vermoedelijk Early Rivers. Tenslotte ging de tocht door het fraaie heuvelland met- somtijds steile rugg'en en prachtige vergezichten naar Brussel. De hopcultuur aan staken meer dan 6 meter, was voor de deelnemers iets ge heel bijzonders, dat bij ons alleen als proefneming de laatste jaren bekend is Het geheel kan als een zeer geslaag de dag worden beschouwd waarbij de bijen misschien eenigzins bijzaak ge weest zijn, maar waar de band tusschen de leden door het nauwe contact op nieuw gelegd is en waar ook de be sprekingen met den Rijksbijenteeltcon- sulent, den heer Van Giersbergen, zeker vruchtbaar g'eweest zijn. Mogelijkheden en moeüfjk- heden. De Palestijnsche correspondent van het A.N.P. schrijft uit Tel-Aviw In de laatste weken heeft men een aanvang gemaakt met de organisatie van den import van Nederlandsche boter in Palestina. Daarbij zijn zoodanige resul taten bereikt, dat Nederland zich Jthane reeds een aandeel van 20 in den Pa- estijnschen boterimport heeft veroverd. De vooruitzichten worden gunstig be oordeeld en in de toekomst kan Palesti na een belangrijk afzetgebied worden voor Nederlandsche boter. Tot dusverre was de Palestijnsche bo termarkt hoofdzakelijk in handen van exporteurs in de Baltische staten (Li- tauen, Letland en Estland) en van Aus tralië. Ook thans is dat nog het gevaL Meer dein 50 procent van de in Palesti na geïmporteerde boter is afkomstig uit de Baltische landen. Pogingen om de Nederlandsche boter, ïoewel van superieure kwaliteit, ingang te doen vinden in Palestina, hebben bij vroegere gelegenheden weinig succes Op geleverd. Het bleek, dat onder de be staande klimaatcondities deze boter zich minder goed hield, juist doordat ze vet ter was, vervloeide ze eerder en kregen de pakjes een ontoonbaren vorm, het geen nog werd geaccentueerd door de omstandigheid, dat de staatscontrole in Nederland geen bijmenging van chemi sche middelen zooals boorzuur, toelaat, 't Ergste was echter, dat er op sommige tijdstippen te veel is geïmporteerd. Ër zijn oude voorraden op de markt ge bracht en dat heeft den naam van de Nederlandsche boter schade gedaan. Er bestaat thans hoop, dat de moeilijkheden zijn te ondervangen, een bekende impof* teursfirma in Palestina heeft zorg voor de distributie van de producten van een der boter exporteerende groepen op zich genomen en het Crisis Zuivel Bu reau heeft zich op de hoogte kunnen stellen van de behoeften van de Pales tijnsche botermarkt. Een belangrijke factor is ook de prijs en in dit verband, wordt er op gewezen, dat het natuurlijk niet mogelijk zal zijn voor Palestina de zelfde noteeringen te verkrijgen als in Engeland, waar de Nederlandsche bo ter volkomen versch aan de markt wordt gebracht. Anderzijds hebben wij echter een voorsprong op de Baltische landen, aan gezien het vervoer van Nederland uit twee weken en van Litbauen uit vier weken in beslag neemt. Bij een verdere gunstige ontwikkeling kan worden ver wacht, dat Nederland zich een aandeel kan veroveren in den Palestijnschen bo- terprijs van 100 per ton zou dat neer komen op een uitvoer van een half mil- lioen gulden per jaar. Tegelijkertijd wor den er nu ook pogingen aangewend om den Nederlandschen boteruitvoer naar Egypte, Syrië en Cyprus te stimuleeren, doch men verwacht hier niet affaires van zulke afmetingen. Kaas. Hoewel in geldswaarde uitgedrukt van. minder beteekenis, is ook de kaas-ex- port uit Nederland naar Palestina aan zienlijk. In 1934 bedroeg het aandeel Van Nederland circa 25 procent, de cijfers over 1935 zijn nog niet bekend. De om zet betreft hier voornamelijk de z.g. broodkazen en verder zeer veel gesmol ten kaas. De alles beheerschende factor is hier de prijs; over het algemeen wordt er nog maar zeer weinig onderscheid gemaakt in de kwaliteit en ligt hier wat dat betreft nog een zeer ruim terrein open voor doelmatige propaganda.

Middelburgsche Courant | 1936 | | pagina 2