GOESCHE COURANT'a IVO ROL W.9d€ PIÖI3 WEER EN WIND. KERK IN SCHORL BINNENLAND. Opzienbarende uilvinding. NUMMER 137. TWEE BLADEN. VRIJDAG 12 JUNI 1936. EERSTE BLAD. 179e JAARGANG. Hagenaar heeft een stof gemaakt, die onaantast baar is voor mosterdgas. Leger- en Vlootdag te Rotterdam met Nu spoedig bruin worden WESTKAPELLE. den Agent P. LIEVBNSB* MIDDELBURGSCHE COURANT ^gbkd Voor Middelburg, Goes en agent schap Vliasingen 2.30, elders 2.50 per kwartaal Week-abonn. in Middelburg en Qcsi 18 ct. p. w. Advertentien 30 ct. per rogeS, Ingez. mededeelingen 60 ct. p. r. - eoatr. voor beide veel lager; tar. op aanvr. Uitgeefster Naamlooze Vennootschap „De Middelburgsche Courant"; Bureaux Lange Sint Pieterstruat te Middelburg. Telefoon Redactie 269, Administratie 139 Postrekening no. 43255 Kantoor te GOES: Turfkade, telefoon 17. Aangesloten bij bet Bureau voor Pabliciteitswaarde der Vereeniging de Nederlandsche Dagbladpera. Familieberichten en dankbatoigimgssi regels 2.10, elke r. m. 30 ct. Rn&rfas? „Kleine Advertentien", ten hoogste 6 «sgafc a 75 ct. bjj vooruitbetaling Adv. „Brieven" of „Bevragen bureau dezer éos> rant" 10 ct. extra Bewjjsnommers 5 De heer G. van der Veen te 's Gra- venhage heeft gisteren te Den Haag voor de pers eenige demonstraties ge geven met een door hem vervaardigde mosterdgas-dichte stof. Alvorens hij zijn demonstratie aan ving. heeft hij het een en ander verteld over zijn bevindingen met mosterdgas, het gevaarlijkste aller oorlogsgassen, waarvan de uitwerking al doodelijk is, wanneer 70 milligram per kubieken me ter in de lucht aanwezig is. Ongeveer 3 uur na besmetting met mosterdgas, aldus vertelde de heer Van der Veen, voelt men een soort prikke ling als van speldeprikken op een be smette plaats, b.v. de hand, die rood en gloeiend wordt. De roode plek wordt omgeven door een witten rand en 2 uur later wordt de witte rand rood en de roode plek wit (doodskleur). Er ont staat dan een blaar, soms wel een cen timeter hoog, gevuld met een heldere vloeistof, De blaar breekt door, de doode huid valt in, en daaronder gaat het mosterdgas zijn vernietigingswerk voortzetten, na de uitwerking een die pe wond achterlatend, die, met het oog op infectie, zeer gevaarlijk is. Niet minder gevaarlijk is de uitwer king van mosterdgas in dampvorm Het tast de longen aan, de spraak gaat geheel verloren, de ademhaling gaat slecht en onregelmatig en men krijgt er hier is natuurlijk alleen sprake van een zeer minieme besmetting bron chitis van. „Ik heb deze zware proeven op mij zelf toegepast, om te weten, wat de uit werking van mosterdgas is. Zonder dit te weten, is het niet gemakkelijk een bescherming daartegen vast te stellen. Na zeer vele proefnemingen gelukte het mij, een soort stof te ontdekken, en een chemisch inpregneeringsmiddel sa men te stellen, dat immuun tegen mos terdgas bleek te zijn. Een glazen buisje, aan de onderzijde afgesloten met mijn impregneeringsstof werd voorzien van mosterdgas ter hoogte van 1 Vi centime ter en na 60 dagen bleek alles nog on veranderd." De uitvinder heef.t zich vervolgens bezig gehouden met het neutraliseeren van mosterdgas. Ook dit is hem gelukt. De heer Van der Veen deed hierna zijn proeven. Op de tafel, die in het midden van het vertrek stond, bevond zich een fleschje, gevuld met mosterd gas in vloeibaren vorm, een hoeveelheid van ongeveer 70 gram. „Dit is voldoen de om 20.000 menschen te verdelgen" deelde de heer Van der Veen mede. In ons land heeft men ongeveer 1 liter van dit oorlogsgas, dat op het laboratorium te Hembrug wordt bewaard. Een ge deelte hiervan is ter beschikking van den heer Van der Veen gesteld. Met een pipet bracht hij nu eenige druppels van den vloeistof over in een kokertje, ge maakt van mosterdgas-dichte stof. Zon der er nadeelige gevolgen van te onder vinden, hield hij het kokertje daarna eenigen tijd in zijn hand. een glazen buisje met het geheimzinnige impreg- neeringsmiddel afgesloten en met mos terdgas gevuld, plaatste hij op zijn handpalm. Ook bleek, dat op een stuk zooileder, geimpreg'neerd met het mid del, 't gas geen invloed had terwijl hef in het niet bewerkte leder onmiddellijk wegzonk. Water en chloor tasten het im- pregneeringsmiddel evenmin aan. Dit toonden twee proeven aan. De clou van deze proefnemingen was echter 't oogenblik, waarop de uitvinder zijn hand inwreef met zijn impregnee- ringsmïddel, een lichtgeel zalfje, en toen eenige druppels mosterdgas op de inge wreven plek liet vallen. Geen enkel verschijnsel van besmetting deed zich voor en toen wij den uitvinder den vol genden dag even spraken, toonde hij on middellijk zijn nog altijd onbeschadigde hand. Het gevolg van deze uitvinding. Wat is nu van deze uitvinding in de praktijk te verwachten? Volgens den heer Van der Veen is het duidelijk, dat het thans in oorlogstijd mogelijk is, de bevolking, althans de militairen, door hen te verplichten zich in naar het re cept van den heer Van der Veen ge ïmpregneerde kleeding te steken, im muun ie maken voor een aanval met met mosterdgas. Het dient te worden afgewacht, welke waarde te bevoegder plaatse aan deze uitvinding wordt ge hecht. Vandaag heeft Rotterdam zijn leger en vlootdag, welk door de vereenigingen „Ons leger" en „Onze Vloot", in samen werking met de koninklijke landmacht en de koninklijke marine, was georga niseerd, gehad. Het is een milifair schouwspel van grootsche allure ge worden. Reeds vroeg in den morgen waren er heel wat menschen op de been. Langs den weg, die de troepen namen stond het volk. Op Woudesteijn, waar mili taire demonstraties werden gehouden, was de belangstelling enorm evenals voor de beide mijinenleggers „Hydra" en „Douwe Aukes", die aan de Park kade lagen. Ook op het voormalige Ne- nijto-terrein heerschte reeds zeer vroeg in den morgen een buitengewone be drijvigheid. Daar toch was de verzamel plaats van de troepen. Daar arriveerden de grenadiers en jagers, die met (auto mobielen van den in Haarlem onderge- brachten motordienst uit 's-Gravenhage naar de Maasstad vervoerd waren, D,aar kwamen samen de wielrijders uit 's- Hertogenbosch, met hun muziekcorps, de batterij rijdende artillerie, die reeds Donderdag' door het corps vrijwilligen vaartuigendienst was vervoerd met de manschappen, die in hun schilderachti ge blauwe uniformen waren gekleed, daar verzamelde zich ook het Rotter- damsche keurcorps: de mariniers. Korte, snelle commando's weerklonken, vlug en juist reageerden de soldaten er op, rapporten werden ingenomen en het duurde niet lang of de troep stond marschvaardig aangetreden. Nog enke le oogenblikken en de corpsen zetten zich in beweging. Via den Walenbur- gerweg, St^tionsteingel, Proveniers straat en Schiekade ook hier ston den velen den stoet op te wachten - arriveerden de troepen op den Coolsin- gel, waar het défilé voor den comman dant van het veldleger, generaal Roell, plaats had. Op het bordes van het stad huis hadden zich vele autoriteiten op gesteld, o.a. dr. H, Colijn, minister van defensie a.i., generaal J. C. J. Snijders, mr. P. Droogleever Fortuyn, burgemees ter van Rotterdam, oud-minister J. J. C. van Dijk, voorzitter van „Ons le ger", N. van Zalinge, voorzitter van „Onze Vloot", generaal-majoor H. A. C. Fabius, inspecteur der cavalerie, ko lonel A. R, v. d. Bent, commandant van het corps grenadiers en jagers, kolonel C. J. O. Dorren, commandant der ma riniers, benevens een Belgische en een Fransche militaire attaché. De drukte op den Coolsingel was overweldigend. Het was goed, dat van te voren al maatregelen getroffen waren om zoowel het tram- als het gewone verkeer in verband met den marsch door de stad voor enkele uren geheel om te leggen en dat men door het plaat sen van houten hekken een barrière had gevormd, waarover de politie over zicht kon houden, want anders zou het défilé zeker niet zoo een vlot verloop gehad hebben. Voorbij het postkantoor bogen de niet- gemotoriseerde troepen uit. Daarmede aan de motoreenheden gelegenheid ge vend om in sneller tempo Woudestein te bereiken. En inmiddels voerde een eskader van driemaal vijf vliegtuigen van de militaire luchtvaartafdeeling te Soesterberg vluchten uit boven het stad huis. Het geronkvan de motoren in de lucht vermengde zich met het geratel van de zware wielen van de gemoto riseerde gevechtseenheden. Ook op „Woudestein", waar de de monstraties van de landmacht om on geveer twee uur een aanvang namen, bestond een reusachtige belangstelling. RONDOM HET OUDEKERKSPLEIN. Mr. G. A. Boon schrijft ons: Op 28 Mei in de Tweede Kamer spre kende over het ontwerp weerkorpsen, zeide ik o.m. het volgende (Zie Hande lingen blz. 1943): „Het groote gevaar is bovendien, Mijnheer de Voorzitter, dat de catego rie, waaruit deze menschen genomen worden, nu juist niet de beste is. Wij hebben tengevolge van de ontzaglijke werkloosheid en de ontreddering tal van lieden, <lie totaal uit het lood gesla gen zijn, en velen, die zich aangenaam gestemd gevoelen, als ze bij dergelijke weerafdeelingen kunnen komen. Ik heb gezien, dat de N.S.B. op het Oude-Kerk- De hevigste hartstochten laten ons somtijds nog met rustmaar de ijdel- heid drijft ons altijd altijd tot in de meest ernstige en plechtige toe standen zelfs. plein in Amsterdam ongeveer 20 pet. van het aantal stemmen heeft gekregen. Daar zullen ook wel behoorlijke lieden wonen, maar in het algemeen woont daar niet de bloem der natie.' „De heer Westerman: Dat is niet vriendelijk tegenover den heer De Vis ser, want in die buurt wonen ten minste 40 pet. communisten." „De heer Boon: Ik dank den heer Westerman voor deze interruptie, die toont, dat hij inziet, dat de kiezers van de N.S.B. en van de communisten uit dezelfde kringen komen. Wanneer uit dergelijke kringen weerafdeelingen worden gevormd, is dat een groot ge vaar. Dat zijn menschen, die tot alles in staat zijn". Op de „Hagespraak" te Lunteren ver taalde de heer Mussert met meer vrij moedigheid dan waarheidsliefde deze zinsnede als volgt (Zie Volk en Vader land van 5 Juni): „Toen dezer dagen, nl. op 28 Mei j.l. het Vrijheidsbondsche Kamerlid Boon in de Tweede Kamer de Beweging en speciaal onze kameraadskes en de vele tienduizenden met onze Beweging sym- pathiseerende vrouwen op de meest in fame manier beleedigde door te bewe ren, dat de Beweging zeer geliefd is in de buurt van het Oudekerksplein te Amsterdam, dus de woonplaats van de publieke vrouwen van het minste allooi, zat daarbij de Nederlandsche Minister president Colijn en verroerde zich niet. Dit is voor ons afdoende. Wij hebben het nu gezien. Ieder het zijne. Colijn en de heeren van het systeem hun opvat ting van fatsoen; wij de onze. Zij ver schillen hemelsbreed." „Tot den heer Boon heb ik niets an ders te zeggen dat dit: Wat Gij van ons en van onze Beweging zegt, is voor ons van nul en geenerlei waarde, laat ons steenkoud. Maar probeer het nog eens, als wij straks in de Tweede Kamer zijn, op' een dergelijke manier onze vrouwen te beleedigen, in naatn dei- Beweging, beloof ik U: dan zult Gij iets beleven, wat Gij nog nooit beleeft hebt". De methode is ook weer overgeno men uit de periode, die aan het Derde Rijk voorafging: aan voormannen der tegenpartij werden door de Nazi's ge heel andere woorden in den mond ge legd, dan zij gezegd hadden, waarna zij door het slijk werden gesleurd en met terreur bedreigd. Een paar dagen later verscheen mede hierover een pamflet van de N.S.B. in 600.000 exemplaren („Tot weerziens op de barricaden") waarin vriendelijk werd verondersteld, dat ik zeker zoete herin neringen aan dit eertijdsche milieu van ontucht en misdaad uit mijn jeugd had voelen opkomen. Tal van beleedigende brieven en telefoontjes van het Oude kerksplein te Amsterdam kwamen bin nen (natuurlijk anonym of met gefin geerde namen) verzekerende, dat de schrijvers en sprekers nooit meer zooals vroeger op dr. Vos maar op de N.S.B. zouden stemmen. Ook „Liesje van het Oudekerksplein" bleef niet achter en zond een fraaie kaart, eindigende met „Mussert wint" en beginnende met een portret van Liesje in het costuum, dat zij draagt, wanneer zij het bad verlaat. Merkwaardig hoe een falsificatie van den Leider zijn onderdanen in gang kan zetten: De lasterlawine rolt voort. Want bij mijn rede dacht ik geen se conde aan „de publieke vrouwen van het minste allooi", waarmede ik de lie ve „kameraadskes" op „de meest infa me manier beleedigde", maar aan de „zware jongens", die blijkens de politie rapporten voor een deel in deze buurt een onderdak vinden. Dit was ook ge heel in overeenstemming met het wets ontwerp, dat aan de orde was: Het ver bod van weerkorpsen en niet de een of andere zedewet. Ik had vroeger eenige malen de gele genheid de physionomieën van een aan tal geüniformeerde W. A. ers te bestu- deeren.en ziedaar de associatie met de zware jongens van het Oudekerks plein. Het ging niet over de Kameraads kes, maar over de kameraadjes. Uitdrukkelijk heb ik gezegd, dat ook daar natuurlijk behoorlijke lieden wo nen, maar dat daar in het algemeen niet de bloem der natie woont. Met rang of stand heeft dit niets te maken aldus zeide ik in diezelfde rede: „In tijden van verwildering van zeden hebben der gelijke machtsorganisaties een zekere aantrekking op het minst geëquilibreer- de deel van de bevolking in alle lagen en standen". En wanneer iemand het niet met mij eens is, dan moet hij niet mijn woorden vervalschen, maar dan moet hij zeggen: Ik zal in tegenstelling met mr. Boon iets beweren, wat nog nooit iemand be weerd heeft: Rondom het Oudekerks plein woont wel de bloem der Neder landsche natie. TEGEN BEUNHAZERIJ ONDERNEMINKJES. Gaat het ontwerp niet ver ge noeg? Blijkens het voorloopige verslag van de Tweede Kamer over hei ontwerp van wet: regeling betreffende het vesti gen van inrichtingen, waarin eenige tak van detailhandel, ambacht of kleine nij verheid zal worden uitgeoefend, werd de indiening van dit wetsontwerp alge meen gewaardeerd. Vele leden waren voor de indiening van dit wetsontwerp vooral daarom dankbaar, omdat het den strijd aan bindt tegen het groote euvel dat sedert lang, doch in dezen crisistijd meer dan ooit, den middenstand bedreigt: een onoverzienbare overbezetting, een on dermijning door voortdurend wisselende, maar desalniettemin in aantal steeds groeiende dwergbedrijfjes, die voor een niet onbelangrijk deel moeilijk anders dan als beunhazerij-onderneminkjes kunnen worden g'equalificeerd,. Vond de indiening van het wetsont werp algemeene waardeering, de inhoud daarvan had verscheidene leden ernstig teleurgesteld. Naar hun overtuiging zal dit ontwerp slechts een zeer geringe verbetering in den toestand van den middenstand kunnen brengen; de over bezetting' wordt er slechts indirect door bestreden en deze bestrijding kan met doeltreffend zijn. Voornamelijk echter zal de werking van het ontwerp slechts zeer beperk! zijn, omdat de regeering afwijzend staat tegenover een inschakeling' van het zg behoefte-element. De hier aan het woord zijnde ieden konden zich m*et dit stand punt de>- regeering niet vereenigen. Zij waren van oordeel, dat alleen dan een werkelijke verbetering in de tegenwoor dige positie van den middenstand te be reiken valt, indien men er van uitgaat dat er niet meer zaken moeten zijn dan waaraan de maatschappij behoefte heeft De indirecte wijze, waarop de regeering blijkens dit wetsontwerp de overbezet ting wil bestrijden, kan naar het oor deel van deze leden slechts tot teleur stelling leiden, TEKORT SPOORWEGEN 34 MILLIOEN. Uit de rekening over 1935 blijkt, dat de spoorwegen in dit jaar een tekort van ruim f 34 millioen hebben opgele verd (f 2 millioen meer nog dan in 1934). OOK ROTTERDAM PROFITEERT VAN DE STAKING TE ANTWERPEN. In verband met de staking te Antwer pen heeft de „Norddeutscher Lloyd" aan zijn schepen instructie gegeven, de Belgische havens tot nader order niet meer aan te loopen en 't verkeer op Ant werpen naar Rotterdam te dirigeeren. OOK STAKING TE EGMOND. In verband met het conflict in het vis- scherijbedrijf te IJmuiden is gisteravond ook de staking te Egmond aan zee ge proclameerd. In een ordelijke vergade ring van 300 zeelieden werd hiertoe be sloten. Men was van meening, geen loonsverlaging, zooals de reeders willen, te kunnen .accepteeren. TERUGLEVERING ONDERMELK. Van bevoegde zijde wordt het volgen de medegedeeld: Gedurende de laatste week vertoon de de zuivelmarkt en met name het be loop der kaasprijzen een geheel onver wacht, overigens uit den aard der z,aak verheugend, gunstig verloop. In verband hiermede kan, tegen de in deskundige kringen aanvankelijk ge koesterde verwachtingen in, worden af gezien van het voornemen om per 14 Juni a.s. over te gaan tot wederinvoe ring v,an de verplichting tot terugleve ring van ondermelk aan de veehouders. DOOS 20CT.TUBE 4-0 EN 60 CT. (Ingez. Med.) M'burg, 12-VI-'36. Donderdag: hoog ste luchttemperatuur 19.1 °C (66 °F); laagste 10.4 °C (51 °F). Heden 9 h: 12.6 °C; 12 h: 16 6 °C. Geen regen of neerslag. Hoogste barometerstand te dezer stede, in het afgeloopen etmaal: 769 mm; laagste 762 mm. Hoogste barometerstand in het Euro- peesche waarnemingsgebied: 769.0 mm te Ingö; laagste 745.0 mm te Isafjord. Verwachting tot morgenavond: Meest zwakke Z. tot W. wind, gedeel telijk bewolkt, weinig of geen regen, weinig verandering in temperatuur. Zon op: 4 h 40; onder: 21 h 20. Licht op: 21 h 50. Maan onder: 1 h 00. L.K. 12 Juni. j 6 Hoog- en Laagwater te Vlissingen: Juni. Vr. Za. Zo. 12 13 14 Hoogwater. 7.21 19.35 8.17 20.36 9.22 21.46 Laagwater. 1.23 13.31 2.20 14.35 3.23 15.45 Hoog- en Laagwater te Wemeldinge; Juni. Hoogwater. Laagwater. Vr. 12 9.00 21.17 2.19 14.40 Za. 13 9.52 22.15 3.15 15.44 Zo. 14 10.56 23.24 4.19 16.52 Westkapelle is 28 min. en Domburg 23 min. vroeger; Veere 38 min. later. (S springtij.) Wont een blanke huid wordt rood en pijnlijk door de zon. Gebruik daarom tijdig AMILDA-zonnebruincrême, die Uw huid beschermt tegen vervellen en zon nebrand en U tevens snel mooi bruint. óók bij weinig of geen zon. Flacon 90 ct. Tube 60 ct. Doos 50 en 25 ct. (Ingez. Med.) Er moet evenwel, daar de verhoudin gen ten aanzien van de prijzen der zui velproducten zich den laatsten tijd her haaldelijk wijzigen, ernstig rekening ge houden worden met de mogelijkheid, daj binnen korteren of langeren tijd de verplichte teruglevering van onder- melk wederom in overweging moet worden genomen. In den ouderdom van 81 jaar is na een langdurige ziekte te Apeldoorn overleden ds. A. Steehouwer, in leven emeritus predikant der Ned. Herv. kerk. Van 18841886 stond hij te Colijns- plaat. Te 's Gravenhage slaagden voor het examen Tesselschade", diploma A, de dames P. N. C. de Vlieger, N. Snaauw, M,. E. F. Hampe en J. C. de Jong, alle te Middelburg. De heer M. A. Ramondt, oud-leer ling van de ambachtsschool te Goes, slaagde voor het gasfitters-diploma van wege de Vereeniging van Gasfabrikan ten. Aan de Technische Hoogeschool te Delft is bevorderd tot doctor in de tech nische wetenschap na verdediging van een proefschrift getiteld: „Oxydatie door perazijnzuur van enkele onverzadigde carbonylverbindingen" en stellingen, de heer J. D. Jacobs, doctorandus in de wis- en natuurkunde, geboren te Bres- k e n s. Geslaagd voor onderwijzeres, mej. E. C. voor Noort te Driewegen, van de kweekschool te Apeldoorn. Abonnem^iten en Advertentiën voot dit blad worden aangenomen door

Middelburgsche Courant | 1936 | | pagina 1