fiEMENGD NIEUWS. Examenvrees KERK EN SCHOOL j IN zeeland! MIDDELBURGSCHE COURANT HUBS- EH WISSELKOERSEN. DE REGEERING HEEFT HAAR VOORSTELLEN REEDS INGEDIEND. Opgepast voor de 40-uren week. Reursthennometer van Woensdag. I- H.V.A. - Koninkl. Rubber Amerika Industrie i Tabak Markt Obl.Markt Unilever moeiHjlk te ver- ITALIë.l Wijzigingen in de regeering. Burgeroorlog mijden? spoorwegramp. 15 dooden, 200 gewonden. BALKAN. PETROLEUM IN GRIEKENLAND, DE VICE-BURGEMEESTER VAN BOEKAREST GEARRESTEERD. PALESTINA ENGELSCHE MARINIERS OP DE LOCOMOTIEVEN. Overal duurt de agitatie voort. Evang. Luth. Kerk, DRIE SLUWE INBREKERS GEARRESTEERD. (Ingez. Med.) D00DENDAGB0EK VAN HET VERKEER. Deventer: 1 docde. VAN DE BELGISCHE KUST. Op hoop van zegen. DRIE BOERDERIJEN IN DE ASCH GELEGD. De Politieke heksenketel. ACTE EXAMENS- DE TRAGISCH. VERDRONKEN. AMSTERDAM, 10 Juni. Het eerste getal is de vorige notes- ring, daarop volgt de officieele notee ring van heden Denemarken Oblig'. 1926-5 85 —85 Amsterdam 1934-4% 9394 's Gravenhage 1929-434 98% Rotterdam 1926-1930-434 88 34—88. Zeeuws. Hyp. B-4% 828134. Cities Service Cy,. P. 1958 5 46 48 A Amsterd. Bank 11634—11634 C Rott. Bankver, 110110. A Twentsche Bank 8282. ,A Pref. Jurgens A 10310234 A Ned. Gist- en Spiritusf. 39834— A De Schelde N.B. 3029, C Am. Smelt en Ref, 45%4634, C Stand. Brands 9% C North Am Cy. 15% A Born. Sum. H.M. .15434 A Ned. Wol Mij. 79—78%. A J. C. Japan Ln. 424334. A Rotterd. Lloyd 38%39. A S. M. Nederland 35%36. A Houth. Alberts 47 C Union Pac. Rr. 7879%. C Int. Nickel Cy. 28%—28%. Ned. 1000-4 97-96%-%. O. Indië 34 1000-4 9434-93%-%. Duitschl. '30 1000-534 19—, Engeland 1960-90 4 73-73%-%. A Kloniale Bnk. 45%46. A N,I. Hbk. 1000 116%—11634 C Ned H. M„ 1000 133%—132 A v. Berkels Pat. 373437% C Calvé-Delft 59%59%. A C. Suiker Mpij. 113112 A Philips Gem. B. afg. 188-18634-87% C Unilever 114%—113%-14 C Am. Car Foundry 20%21 C Anaconda Cop. 20%20%-% C Bethlehem St. 30%—31%-34 C Kennec Copper 22%23-% C Un. States Leather 4%4% C U. States St C. 37%—37%-%- A Kon. Petr. Mpij. 274 —273 -75 34 C Contin. Oil Cy. 17%—17%-% C Phillips Petr. Comp. 24%—24% C Shell Union O, C. 10%10%-% C Tide Water Ass. Oil 9%9% A Ned. Scheepv, U. 48%48%-49%. A H.V. Amsterdam 247%—250-52. A Java Cult. Mij. 131%<130. A N.I. Suiker U. 104104. I A Deli Batavia 166%166-68% C Deli Mij, 1000 218—220%-22%. A Senembah 206%—210%-12%. C Baltimore en Ohio 11%11%. C Southern Pac. Cy. 19%—19%-20% I A Southern Rlw. 9%9%. A Amst. Rubb, C. 120—119%-20 A Deli-Bat. Rubb. 64%64% A Hessa Rubber 86%86% A Serbadjadi S R. 6060. Amsterdam, officieel. Heden. Gister. Londen 7.42% 7.41% Berlijn 59.56 59.55 Parijs 9.74% 9.74% Brussel 25.01 25.02 Zwitserland 47.86% 47.86 Kopenhagen 33,20 33,15 Stockholm 38.30 38.25 Oslo 37.35 37.30 New-York 1.48 1.48 Madrid 20.20 20.20 Praag 6.12% 6.12% Prolongatie 4% 4 P,art. disconto Daggeld 4%-% 4 1% 1% Registermarken 31% 31% Crediet Sperrmarken 16% 16% Effecten Sperrmarken 13% 13% Reismarken 41 41 Bankpapier 35% 36 vermijdelijk is, terwijl de linksche bladen verzet aanteekenen tegen pogingen oml door opdrijven van prijzen den arbei ders de vruchten van de' overwinning weer te ontnemen. De werkgevers schij- I nen echter niet geneigd te zijn de kos ten der grootere loonsuitgaven zelf te] dragen. De benzineprijzen zijn, vergele ken met de vorige week reeds met 6 tot 8 procent verhoogd. De textielindustrie heeft zich reeds tot de regeering gewend met het verzoek om compensatie, ten-1 einde in staat te blijven te exporteeren. De „Journee industrieelle" berekent, dat bij een werktijd verkorting van 48] tot 40 uur per week en bij doorbetaling' van loon tijdens vacantie de loonsver- hoogingen gemiddeld niet 12pct maar 35] pet zullen bedragen. Het is onmogelijk, dat de productie in haar totaal deze nieuwe belasting kan dragen. Wanneer de producenten echter zelf niet deze meerdere kosten kunnen dragen, moeten zij ze afwentelen op de verbruikers en zoo dat niet mogelijk is moeten zij hun deuren sluiten, waardoor de werkloos heid zal toenemen, Bij afwenteling der kosten op de verbruikers worden de prijzen steeds hooger. Frankrijk zou zijn beschermde rechten moeten opvoeren, hetgeen wederom tot een stijging der| prijzen zou leiden. Werkloozen bezetten een raadhuis. Een delegatie van ongeveer 30 werk loozen begaf zich gisteren naar het raad-1 huis van Estaires om hun eischen in te dienen. Daar de burgemeester niet aan wezig was en de ambtenaren in zijn af wezigheid geen beslissing konden nemen, bezetten de werkloozen het raadhuis en heschen zij naast de driekleur de roode vlag. Men vreesde dat andere raadhui zen in de omgeving op dezelfdè wijze zullen worden bezet. Buitenlanders treden op als uit-] dagingsagenten. Men meldt oil's nader nog uit Parijs,] dat buitenlanders zich in de staking heb ben gemengd en den rol spelen van uit dagingsagenten. Op verschillende perso nen zijn vuurwapenen bevonden. - De regeering waarschuwt de arbéiaerf tegen de opruiers. De regeering-Blum heeft thans bij de kamer de vijf wetsontwerpen ingediend, welke zeer spoedig in behandeling zul len worden genomen. Het eerste stelt een 40-urige werk week in met handhaving van de gel dende weekloonen. Het tweede betreft de instelling van een jaarlijksche vacan tie van 14 werkdagen in industrie en handel met behoud van loon en voor ziet in de uitbreiding van dezen maat regel op de huisbedienden en het perso neel in den landbouw. Het derde behandelt de voorwaarden voor toepassing van collectieve arbeids overeenkomsten. Het vierde en vijfde hebben betrekking op de oud strijders en de ambtenaren wier uitkeeringen gedeeltelijk verhoogd dienen te worden volgens de regeering; en op den strijd tegen de werkloosheid. De „Ere Nouvelle" publiceert een beschouwing onder het opschrift: „Op gepast voor de 40-urenweek'', waarin het berekent, dat invoering van dezen maatregel voor het leger alleen meer dere uitgaven met zich mede zou bren gen van 850 millioen francs, terwijl voor de marine dit bedrag nog grooter zou zijn. Tezamen met de openbare bedrij ven zou 2% milliard francs meer moe ten worden uitgegeven, terwijl bij de spoorwegen meer personeel zou moeten worden aangenomen, hetgeen eveneens kosten met zich mee zou brengen ten bedrage van 1 milliard per jaar. In totaal dus reeds onmiddellijk 4 milliard per jaar. Kan de werkloosheid zoo, vraagt het blad, die overigens de ge meenschap slechts 1 milliard per jaar kost, daardoor worden opgeheven? Of zal zij eerder stijgen? De uitvoer in dustrie zou in elk geval in een ongunsti ger concurrentiepositie komen te ver- keeren. De hierdoor ontstane werke loosheid zou de winst op dit gebied in andere bedrijven weer te niet doen. Op deze wijze zou invoering van de 40 urenweek zonder de werkloosheid op te heffen zwaar op de openbare financiën drukken, terwijl de kosten van levens onderhoud zouden stijgen. Wat voor winst heeft de arbeidersklasse daarvan? De 40-urenweek beteekent derhalve een gevaarlijk avontuur, zoolang de maat-1 Zuid-Hoenan moten terugtrekken, om regel niet door alle groote productie-1 zoo lang mogelijk een weg tot vreed- landen is ingevoerd. Het blad beëindigt I zame regeling open te laten, zijn beschouwingen met er op te wijzen, I In een uitvoerig telegram heeft Tsjrang- dat het niet tegen het beginsel der 40-1 Kai-Tsjek bovendien de leiders van 'tl urenweek is gekant, maar dat het van I Zuiden dringend verzocht alle militaire] meening is, dat deze internationaal moet I voorbereidingen direct te staken. AUTO-DIEF GEARRESTEERD. Bij den garagehouder Van der S. te Amersfoort vervoegde zich Maalndag- avond een zekere K. die een auto Philips (Wettig Schepen gedeponeerd worden ingevoerd wanneer men verwoestende gevolgen wenscht. geen Nader wordt gemeld: Het binnendringen der zuidelijke troe- I pen in Hoenan maakt een burgeroorlog I moeilijk te vermijden. De politieke raad I Graai Ciano minister van bui-1 van Kanton beschuldigt Tsjang-Kai- tenlandsche zaken. I Sjek er met verdubbelde heftigheid Op voorstel van Mussolini heeft de I van- dat hij wijkt voor de agressiviteit koning graaf Galeazzo Ciano, schoonzoon! der Japanners. De Zuidelijken ontvein- van den Duce, en minister van pers en I zen, z'ch n*eh dat strijdkracht in-1 propaganda, benoemd tot minister van I ferïeur aan..die der Nanking-regeering buitenlandsche zaken. Dino Alfieri, I zlïn' doch zij rekenen er op, dat in de thans onderstaatssecretaris van pérs en I door N,ankmg bestuurde gewesten de propaganda, is tot minister van pers en I patritrotten tot hen zullen overloopen. propaganda benoemd. Ferruccio Lanti- f Geen sprake van, indien Gij slechts Miinhardt's Zenuwtabletten gebruikt, avoim een ze*ere me een *«-|Buisje 75 ct Bij Apoth. en Drogisten, wenschte te huren. Aan dit verzoek I r ni, thans onderstaatssecretaris voor de corporaties is tot minister voor de cor poraties benoemd, en Alessandro Lesso-1 na, thans onderstaatssecretaris van ko loniën, tot minister van koloniën. De onder minister van buitenlandsche zaken Suvich is afgetreden, en de Duce heeft I hem in een eigenhandig geschreven brief meegedeeld, hem op een hoogen ver- trouwenspost te zullen benoemen. De ambassadeur te Warschau Bastianini is tot onderstaatssecretaris van buiten-1 landsche zaken benoemd. I t 1 -TG- .1 9. O Tusschen de stations Napels en Nolal is v,ahmorgen een personentrein door onbekende oorzaak ontspoord. De ge volgen Van deze ontsporing waren ont-| zettend. Vijftien reizigers werden ge dood, terwijl meer dan 200 personen gewond werden, van wie velen ernstig. Drie wagons werden omgeworpen en vernield. De trein vervoerde vele ar beiders die naar hun werk te Napels] gingen. De Grieksche minister van nationale economie heeft de berichten bevestigd, volgens welke in Thracie petroleum zou zijn gevonden. Aan een groep Engelsche financiers is concessie verleend voor het opspo ren en aanboren dezer petroleumbron- nen. De minister drukte de hoop uit, dat de rijkdom der bronnen gelijk zou staan misschien nog g'rooter zou zijn, d,an die van Roemenië, Omtrent de instorting van twee tri bunes op het p,aradeveld te Boekarest, (de hoofdstad van Roemenië), waarbij verscheidene personen werden gedood en gewond, wordt nader gemeld, dat thans ook de vice-burgemeester van Boekarest, evenals verschillende archi tecten, die bij den bouw der tribunes betrokken waren, is gearresteerd. De burgemeester zou een te korten termijn voor het oprichten der tribune gelaten hebben. Op andere tribunes, welke door de zelfde aannemers zijn gebouwd brak De machinisten en stokers op de loco motieven in Palestina worden thans vergezeld door Britsche mariniers, die zoo zijn uitgekozen, dat zij eventueel dezen kunnen vervangen. Men heeft de vorming geconstateerd van geheime mo-1 hammedaansche vereenigingen, welker doel o.a. is een bestraffing toe te dienen aan hen, die de solidariteit der stakers willen verbreken, of wel spijkertjes te strooien op de wegen om het verkeer te hinderen. In,'het geheele land duren de vuurgevechten tegen militaire patrouil les, de bomaanslagen en branden voort. Voor de eerste maal sinds het begin der onlusten zijn gister bóiiimen gewor pen te Bethlehem, zonded echter slacht offers te riiaken. Op den weg van Je ruzalem naar Jerigo is een Arabisch politieman gedood. Twee van den Maan dag op de markt te Jeruzalem bij een bomaanslag verwonde boeren zijn over leden. Volgens éen officieel i communiqué werden bij een brand, die gistermiddag uitbrak in het Balfour-bosch op de heu vels van Nazareth, toebehoorende aan het Joodsche nationaal-fonds duizend boomen vernield. Sinds het uitbreken der ongeregeld heden zijn thans in totaal 1495 perso nen gearresteerd. Van de 1313 gear resteerde Arabieren werden er 745 wegens diverse overtreding veroor deeld, 226 vrijgesproken, terwijl 333 ndg op de behandeling hunner zaak wach ten. Er werden 104 Joden wegens over tredingen veroordeeld, 17 Joden vrijge sproken, terwijl 61 nog op berechting wachten. Ds. C. F. Nolte te Middelburg heeft bedankt voor het beroep naar Delft. werd voldaan, doch toen den volgenden dag K. niet kwam opdagen werd de po litie van een en ander in kennis gesteld. Het resultaat was, dat eenige uren la ter bericht kwam van de marechassee uit Zundert (N. B.), dat de wagen zich in een garage aldaar bevond. Het bleek dat K. de auto aan den garagehouder had verkocht. In een café in de omge ving van Zundert werd K. gearresteerd. De auto is in beslag genomen. Eenige dagen geleden zijn door de po-1 litie te Den Haag de 53-jarige Van S. en de 29-jarige B. aangehouden, ver-1 dacht van diverse inbraken in de resi- van een boot over boord gevallen en verdronken. Het 3-jarig kind van den landbou wer St. te Grashoek, gemeente Helden- Panningen, is gistermiddag bij het spe len in een waterput gevallen en ver dronken. Toen de vader de kleine vond waren de levensgeesten geweken. Op den weg Deventer-Holten is dentie. Gisteren is in verband hiermede I gistermiddag 'n 17-jarig meisje door een ook de 55-jarige J. L. B. gearresteerd. Alle drie hebben een bekentenis afge- auto aangereden en bijna op slag ge dood. De auto, waaraan een en ander legd. Het aantal inbraken dat zij hebben! niet in orde bleek werd in beslag ge- gepleegd bedraagt thans 24. Met deze nomen, inbraken is begonnen in December 1925. De gearresteerden schonken aan winke liers de meeste aandacht, omdat zij ver moedden, dal deze des Zondags de ont vangsten van den Zaterdag in huis had den. Zij gingen de gangen van hun slachtoffers dan zorgvuldig na en wan neer de betrokkene des Zondagsavonds zijn huis verliet, sloegen, de inbrekers, meestentijds tusschen 8 en 12 uur, hun slag; Dat de heeren niets aan het toeval (Vah onzen eigen corresponde n t.) Wij zijn in opschudding, ontrust, in beroeringpo Wij, dat zijn de visschers, dat is dus overlieten, bliikt wel hieruit, dat zij del Nieuwpoort, Oostende, Blankenberge, gewoonte hadden, hun adspirant- Zeebrugge en Heist. slachtoffers te volgen naar de plaatst, waar deze des Zondagsavond heengin gen. Was dit een café of een theater, dan konden zij rustig hun gang gaan, omdat zij er dan -vrijwell izeker van wa ren, niet te worden verrast; temeet, Eenigen tijd geleden heeft de Kamer van Koophandel te Grimsby (Eng.) in haar verslag onder meer gezegd: Bin nenkort zullen Engeland, jen .andere lan den die aan de Noordzee wonen, tot •overeenstemming dienen te komen om laar een hunner tevens buiten ter de grootscheepsche slachting van jonge waarschuwing op den uitkijk bleef visch tegen te gaan. Indien zulk een overeenkomst niet tot stand gebracht wordt, zijn de gevolgen voor de vis schers niet te overzien. Ook de Internationale Raad voot Zeeonderzoek te Kopenhagen heeft in gelijken geest gesproken. Doch dit is alles nog ver af en men kan daarbij gemakkelijk aan struisvogel politiek doen. Nu echter heeft het „Zee- wetenschappelijk Instituut" te Oostende ook de^er dagen op de groote trom ge slagen. Volgens dit instituut is er periculum in mora. Naar schatting worden er tien tallen millioenen visschen alleen aan de Belgische Kust beneden de maat gevan gen. Ons land zoowel als alle andere lau den aan de Noordzee heeft een overwe gend belang bij de bescherming van den vischstand. En hoe is het daarmede gesteld? Zonder vrees voor tegenspraak kan tegenstelling staan. In de meeste gevallen pleegden] zij diefstal van geld en sieraden. Noch het geld, noch de sieraden konden wor den achterhaald. Dinsdagmiddag te omstreeks kwart voor vijf is door onbekende oorzaak brand ontstaan in een hooiberg van de aan een binnenweg te Eemster, gemeen te Dwingelo, (Drenthe), gelegen boerde rij van den landbouwer T. Ynes. Het vuur deelde zich mede aan het huis dat weldra in lichter laaie stond voordat de bewoners den tijd hadden het te ontrui men. Hierna sloegen de vlammen, welke door den wind werden aangewakkerd, over naar de beide belendende boerde rijen van de landbouwers Bazuin en Bouman, resp. ter linker en rechterzijde van het eerstgenoemde perceel gelegen. Ook deze boerderijen waren weldra een Voor de vakken Recht en Tech niek van den Handel, afgenomen door het Ned. Instituut voor Accountants, is te Amsterdam geslaagd de heer G. K. gistermiddag een brand uit, die echter! de Waardt, te Vlissingen. spoedig gebluscht kon worden. Men| vermoedt, dat de verdachten dezen Geslaagd voor derden stuurman H. brand hebben laten aansteken, om de| K Antheunnissen, "leerling van de De bewijzen van hun nalatigheid door del Ruyterschool" te V 1 i s s i n g e n. vlammen te laten verteren. Aan de universiteit te Utrecht CHINA. slaagde voor het prop. examen theolo- vuurzee. Alleen bij den landbouwer Ba- Seze|d worden dat in tegenstelling zuin slaagde men erin den inboedel in I met Nederland Engeland, Denemarken, veiligheid te brengen. De motorspuit Uit Sjanghai wordt gemeld: In de| Zuid-Chineesche provincies Kwantoeng en Kwangsi is de algemeene mobilisatie bevolen van alle 1/and-, zee- en lucht strijdkrachten. (Men zie de Kroniek v. d. Dag. Red.) gie de heer P. H. de: Bres te M a a r t e n s d ij k. S t. Aan de Rijkskweekschool voor onder wijzers en onderwijzeressen te Middel burg slaagden Dinsdag voor onderwijze res de dames: J. C. Bakker en C. F. van Dwingelo was kort na het uitbre ken van den brand ter plaatse, doch de ze ^on weinig tegen de laaiende vlam men uitrichten. Alles is dan ook volko men verwoest. WAARSCHUWING. De burgemees ter van Enkhuizen waarschuwt tegen het afdragen van gelden voor evangeli satiedoeleinden aan Hendrikus Johan nes Hendriks, geboren 23 Juni 1877 te Zutphen, zich noemende evangelist, wo nende 3e Weteringsdwarsstraat no. 16 te Amsterdam. Hendriks geeft voor de België zoo goed als niets daarvoor ge daan heeft. Sinds talrijke jaren wordt er hier roofvischerij bedreven, met een steeds aangroeiende visschersvloot en een steeds meer moordend visschers- tuig. Dat zulks natuurlijk niet zonder ge volg blijft, is vanzelfsprekend. Reeds enkele soorten beginnen hier zeldzaam te worden en voortdurend vermindert het aantal groote visschen. Om het vischruim toch te vullen wordt er meer en meer jacht gemaakt op kleine visch, die den wasdom en den tijd der voortplanting nog niet bereikt ontvangen gelden voor evangelisatie te I heeft. De historie van de kip met de bezigen, doch bij een verhoor heeft hij gouden eieren. n„ 1, 1 ,,-nnnn I res ue uames: u. e.. oaKKer en v., r. De troepensterkte zal van 150,000 man Dckker Middelburg en j, C. Everse J SO0?h 100,000 man in Kwang- Kloetinge. Afgewezen twee candi si worden gebracht op 500,000 irvan ml s 6 het geheel. daten' Officieel wordt de inval van vier di visies van het Kwangsi-leger in de Noordelijker gelegen provincie Hoe nan bevestigd. Volgens een bericht uit Tsjangtsja zou de voorhoede reeds via Joengtsjau 150 km ver de provincie Hoenan zijn binnengerukt en inmiddels de st,ad Hoengtsjau hebben bereikt. Maarschalk Tsjang-Kai Tsjek heeft ter| vermijding van bloedige botsingen bevo len, dat de regeeringstroepen zich uit] toegegeven, die geheel voor eigen le vensonderhoud te benutten. Een 4-jarig zoontje van den parlevin ker G. van W., te Huisen (Gld.), dat gis teravond 7 uur werd vermist, is heden morgen uit de Diepe Bloem aldaar op gehaald. Een tragische bijzonderheid is dat de vader zelf met een dreg het lijk je ophaalde. Het lijkje is naar het zie kenhuis overgebracht. In de buurtschap Ofwegen, gemeente Woubrugge (Z. H.) is Dinsdagochtend de 19-jarige C. v. d. V. bij het schoonmaken Zelfs is er nog erger. Er wordt een reusachtige uitmoording van zeer jonge oneetbare visch langs alle zandachtige en licht glooiende zeekusten bedreven, zooals België die langs de gansche Noordzee bezit. De garnaaltreil met zijn dichte mazen is een verschrikkelijk moordtuig voor de kleine visch. En nu heeft het meergenoemde Oostendsche instituut aan de regeering aanbevolen, zoo spoedig mogelijk de maatregelen te nemen die o.a. door En geland en ook door Nederland reeds zijn ingevoerd om den vischstapel te be schermen. Dit geschiedt in de genoemde lanaen door het verbod van verkoop van viscn

Middelburgsche Courant | 1936 | | pagina 2